PL234427B1 - Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych - Google Patents

Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych Download PDF

Info

Publication number
PL234427B1
PL234427B1 PL422412A PL42241217A PL234427B1 PL 234427 B1 PL234427 B1 PL 234427B1 PL 422412 A PL422412 A PL 422412A PL 42241217 A PL42241217 A PL 42241217A PL 234427 B1 PL234427 B1 PL 234427B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuel
channel
oxidant
ceramic electrolyte
cell stack
Prior art date
Application number
PL422412A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422412A1 (pl
Inventor
Grzegorz Brus
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL422412A priority Critical patent/PL234427B1/pl
Publication of PL422412A1 publication Critical patent/PL422412A1/pl
Publication of PL234427B1 publication Critical patent/PL234427B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/30Hydrogen technology
    • Y02E60/50Fuel cells

Landscapes

  • Fuel Cell (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wysokotemperaturowy stos ogniw paliwowych. Niniejszy wynalazek dotyczy dziedziny ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem, zwykle nazywanych ogniwami paliwowymi typu SOFC (z ang. Solid Oxide Fuel Cell). Ogniwa takie służą do generacji energii elektrycznej przy wykorzystaniu wodoru, metanu, biogazu bądź gazu ziemnego. Proponowane rozwiązanie patentowe dotyczy konstrukcji stosu ogniw paliwowych. Proponowany stos zaprojektowany jest w ten sposób, aby był łatwy w produkcji i łatwy do uszczelniania.
Typowe ogniwo paliwowe typu SOFC składa się z dwóch elektrod, anody i katody, oddzielonych przewodzącym jony tlenu stało-tlenkowym elektrolitem. Typowym elektrolitem jest tlenek cyrkonu domieszkowy tlenkiem itru. Od elektrolitu wymagane jest przewodnictwo jonowe rzędu 10 1 S cm 1 które można otrzymać w podwyższonych temperaturach 600°C-1000°C. To właśnie podwyższona temperatura pracy wraz z przewodzącym jony tlenu elektrolitem pozwalają, aby na anodzie zachodziła konwersja nie tylko wodoru, ale szerokiej gamy paliw opartych na węglowodorach. Jest to główna zaleta ogniw paliwowych typu SOFC. Najczęściej używanym materiałem anodowym jest cermet Ni/YSZ. Typowy materiał katodowy to tlenki o strukturze perowskitu Lm_xSrxMO3_y (M=Fe, Co, Ni). Elektrody ogniwa paliwowego ze stało-tlenkowym elektrolitem cechują się bardzo skomplikowaną morfologią mikrostruktury. Własności mikrostrukturalne elektrod determinują charakterystyki prądowo napięciowe ogniwa. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wytworzyć napięcie rzędu 1 V, dlatego też ogniwa łączy się w stosy. W stosie ogniw paliwowych pomiędzy ogniwami, przepuszczane są na zmianę utleniacz, najczęściej powietrze, oraz paliwo, wodór lub gaz ziemny. Powoduje to bardzo duże trudności w rozprowadzeniu gazów oraz uszczelnianiu takiego układu.
Z publikacji WO03058744A2 pod tytułem: Układ elektroda dodatnia-elektrolit-elektroda ujemna PEN dla ogniwa paliwowego ze stałym tlenkiem SOFC oraz stos ogniwa paliwowego ze stałym tlenkiem SOFC, znana jest konstrukcja stałotlenkowego ogniwa paliwowego w formie płaskiego ogniwa paliwowego, które w stosie ma na zmianę obramowany kanał paliwowy lub katodowy. Takie rozwiązanie sprawia, iż paliwo lub utleniacz dociera zarówno na stronę katodową jak i anodową otworem zależnie od umieszczenia krawędzi. Ogniwo ma kolektor prądu w formie wypustek. Całość konstrukcji otoczona jest uszczelką, która zapobiega wydostawaniu się gazów na zewnątrz stosu.
Znana jest też konstrukcja przedstawiona w opisie patentowym US 2013/0065153 A1 pod tytułem: Płasko-cylindryczny stos stałotlenkowych ogniw paliwowych typu SOFC. Zakłada ona łączenie wielokrotnych ogniw powstałych poprzez wykonanie w suporcie anodowym cylindrycznych kanałów paliwowych w stos. Suport anodowy otoczony jest z trzech stron elektrolitem, a jedna ścianka styka się z kolektorem prądu. Katoda naniesiona jest na elektrolit po przeciwnej stronie do kolektora prądu. Ogniwa łączone są elektrycznie za pomocą układu kolektorów umieszczonych pomiędzy katodą jednego z ogniw a anodą kolejnego. Kolektor składa się z łącznika oraz membrany, która pozwala na przepływ powietrza dostarczanego do katody, jak również przepływ ładunku wzdłuż stosu.
W polskim opisie patentowym PL 218785 pod tytułem: Bateria ogniw paliwowych, przedstawiono rozwiązanie, w którym w płaskim suporcie anodowym wytworzone zostały kanały paliwowe. Anoda pokryta jest warstwą elektrolitu, na którym osadzona jest katoda wraz z kolektorem prądu w postaci siatki katodowej. Każde z ogniw jest wyposażone w otwory wyjściowo-wejściowe kanałów rozprowadzających, przez które dodatkowo poprowadzone są śruby ściągające zapewniające szczelność stosu.
W polskim opisie patentowym PL 220309 pod tytułem: Bateria ogniw paliwowych, przedstawiono rozwiązanie, w którym zastosowano dwustronny centralny kolektor prądu, wykonany z tego samego materiału co warstwa anodowa. Po jednej stronie kolektora wykonane są kanały anodowe, a po przeciwnej kanały operacyjne. Kanały oddzielone są metalową strukturą przewodzącą. Ogniwa oddzielone są od siebie za pomocą elastycznych separatorów ściągniętych za pomocą prętów ściągających.
Celem niniejszego wynalazku jest konstrukcja prosta technologicznie, tania i trwała w eksploatacji. Ogniwa powinny łatwo łączyć się w klastry, a te budować tak, aby dowolnie decydować o wielkości systemu. Projekt stosu powinien też brać pod uwagę sposób połączeń ogniw w obwód elektryczny, powinien zapewniać stabilność mechaniczną oraz wytrzymałość w wysokich temperaturach.
Według wynalazku stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych, zasilany strumieniami paliwa i utleniacza, składa się z ogniw mających elektrody, anody i katody oddzielone stałotlenkowym elektrolitem przewodzącym jony tlenu. Istotą rozwiązania jest to, że ma on kanał paliwowy i kanał utleniacza biegnące wzdłuż stosu. Każdy kanał o kształcie zbliżonym do półcylindra utworzony jest przez zewnętrzną osłonę, elektrolit ceramiczny w postaci sztywnej płaskiej płytki rozdzielającej kanały oraz przez
PL 234 427 B1 czołowe pokrywy. Pokrywy te wyposażone są w rurowy wlot i wylot, odpowiednio, wlot i wylot paliwowy z kanału paliwowego a wlot i wylot utleniacza z kanału utleniacza. Osłony kanałów i boczne krawędzie płytki elektrolitu ceramicznego są ze sobą szczelnie połączone. Na powierzchni elektrolitu ceramicznego, od strony kanału paliwowego, naniesione są anody w postaci cienkich warstw. Od strony kanału utleniacza na powierzchni elektrolitu ceramicznego, naniesione są katody również w postaci cienkich warstw. Poszczególne anody odpowiadają kształtem i usytuowaniem katodom naniesionym po przeciwnych stronach płytki elektrolitu ceramicznego. Anody i katody mogą być połączone szeregowo naprzemiennie lub mogą być połączone równolegle przewodami elektrycznymi. Przewody wyprowadzone są na zewnątrz stosu ogniw, odpowiednio, w znany sposób do szyny anodowej i szyny katodowej.
Korzystnym jest to, że elektrolit ceramiczny stanowi element nośny stosu ogniw.
Korzystnym jest to, że elektrolit ceramiczny stanowi wspólny element obydwu kanałów.
Korzystnym jest też to, że elektrolit ceramiczny wykonany jest z tlenku metalu w stanie stałym i ma grubość wynoszącą co najmniej 100 mikrometrów.
Korzystnym jest też to, że połączenia pomiędzy elektrodami wykonane są częściowo na zewnątrz kanału paliwowego i kanału utleniacza poprowadzone przez szczelne przejścia w osłonach.
Proponowany typ stosu jest łatwy w produkcji oraz łatwy do uszczelniania. Jest to osiągnięte dzięki prostocie konstrukcji. Jak przedstawiono w opisie istoty rozwiązania stos składa się z dwóch połówek cylindra przegrodzonych przewodzącym jony tlenu elektrolitem ceramicznym. Elektrolit zapewnia odseparowanie paliwa i utleniacza, jest również izolatorem elektrycznym. Po jednej stronie elektrolity nanoszone są niezależne anody tworząc kanał paliwowy. Po drugiej stronie elektrolitu nanoszone są katody tak, aby kształtem i usytuowaniem odpowiadały kształtom i usytuowaniu anod. Ogniwem jest pojedyncza para anoda-katoda odgrodzona elektrolitem. Natomiast pojedyncze ogniwa połączone ze sobą w jednym cylindrze tworzą stos. Stosy mogą być łączone w klastry. Dzięki rozmieszczeniu anod w formie osobnych cienkich warstw są one łatwe w produkcji. Produkcja anod o dużej powierzchni jest bardzo trudna. Różnice w rozszerzalności cieplnej katalizatora, metalu, oraz przewodnika jono wego, ceramiki, a także odparowanie wypełniacza, sprawiają, iż anody pękają podczas spiekania.
Łatwe w produkcji ogniwa paliwowe mogą przynieść rewolucję w zasilaniu gospodarstw domowych. Jest to energia bardzo czysta. Jedynymi spalinami w przypadku zasilania ogniwa gazem ziemnym są dwutlenek węgla oraz para wodna. Ogniwo spełnia również funkcje grzewcze. Instalacja o mocy 1 kWe energii elektrycznej, produkuje równolegle 700 W energii cieplnej, która może zostać zużyta do ogrzewania wody a także domu. W przeciwieństwie do klasycznej elektrowni, ogniwo paliwowe jest wstanie reagować w sposób dynamiczny na zapotrzebowanie w energię. Oznacza to, że ogniwo może wytwarzać energię elektryczną dokładnie o czasie w ilości jaka jest potrzebna. Może stanowić część systemu wraz z panelami słonecznymi lub gruntowym wymiennikiem ciepła. W dużej skali ogniwa paliwowe mogą być wykorzystane jako wsparcie dla elektrowni węglowych.
Reasumując korzystnymi skutkami zastosowania wynalazku jest łatwość konstrukcji i uszczelniania, możliwość doboru mikrostruktury elektrod zależnie od lokalizacji w stosie, a ze względu na dezintegracje elektrod, wynalazek posiada lepszą wytrzymałość na gradienty temperatury wzdłuż ogniwa i stosu.
Wysokotemperaturowy stos ogniw paliwowych, według wynalazku wyjaśniony jest na przykładowym wykonaniu pokazanym na rysunku.
Poszczególne figury przedstawiają:
fig. 1 - widok wnętrza stosu, fig. 2 - widok stosu z boku, z widocznymi wlotami i wylotami oraz przewodami elektrycznymi, fig. 3 - widok kanału paliwowego z pokazanym szeregowym połączeniem elektrod, fig. 4 - widok kanału utleniacza z pokazanym równoległym połączeniem elektrod, fig. 5 - widok fragmentu klastra utworzonego przez stosy ogniw wykonanych według wynalazku.
Stos ogniw paliwowych w cylindrze ma utworzony kanał paliwowy (1) i kanał utleniacza (2). Każdy w kształcie zbliżonym do półcylindra utworzonego przez zewnętrzną osłonę (6), elektrolit ceramiczny (3) w postaci sztywnej płaskiej płytki rozdzielającej kanały oraz przez pokrywy czołowe (7) wyposażone w rurowy wlot i wylot, odpowiednio, wlot i wylot paliwowy (8) z kanału paliwowego (1) a wlot i wylot utleniacza (9) z kanału utleniacza (2). Płytka elektrolitu ceramicznego (3) stanowi element nośny stosu ogniw. Elektrody w postaci cienkich warstw naniesione są po obu stronach płytki elektrolitu ceramicznego (3). Od strony kanału paliwowego (1) naniesiony jest ciąg anod (4) a od strony kanału utleniacza (2) ciąg katod (5). Kształty i usytuowanie katod odpowiada położonym po przeciwnych stronach anodom.
PL 234 427 B1
Elektrody połączone są między sobą przewodami elektrycznymi (10) i mają wyprowadzenia na zewnątrz stosu ogniw, odpowiednio, do szyny anodowej (-) i szyny katodowej (+).
Połączenia pomiędzy elektrodami, pokazane schematycznie na fig. 2, 3 i 4, wykonane są częściowo na zewnątrz kanałów, odpowiednio, kanału paliwowego i kanału utleniacza i poprowadzone przez szczelne przejścia w osłonach (6).
Na fig. 5 pokazano przykładowy fragment klastra utworzonego przez stosy ogniw wykonane według wynalazku.
Stosy ogniw paliwowych, wykonane według wynalazku, łączy się w klastry.
W przykładowym rozwiązaniu zastosowano elektrolit ceramiczny (3) wykonany z tlenku cyrkonu domieszkowanego tlenkiem itru w stanie stałym. Elektrolit ten ma grubość wynoszącą 500 mikrometrów. Anody wykonano ze spieku niklu i tlenku cyrkonu domieszkowanego tlenkiem itru. Katody stanowi perowskit (La,Sr)MnO3. Do nałożenia warstw elektrod wykorzystano technikę druku 3D. W przykładzie, jako materiał, wykorzystano tlenek cyrkonu. Osłony kanałów, czołowe pokrywy oraz rurowe wloty i wyloty wykonane są z jednego kawałka materiału ceramicznego. Wykorzystano do tego technikę obróbki skrawaniem. Kolektory prądu mają formę siatek platynowych spieczonych razem z elektrodami i połączonych szeregowo za pomocą przewodów elektrycznych. Styk elektrolitu z obudową uszczelniono wysokotemperaturowym klejem ceramicznym na bazie tlenku cyrkonu.
Stos ogniw jest spiekany i testowany elektrochemicznie. W celu sprawdzenia jakości wydruku, elektrody analizowane są za pomocą tomografii elektronowej.
Wykaz oznaczeń na rysunkach
1. kanał paliwowy
2. kanał utleniacza
3. elektrolit ceramiczny
4. anoda
5. katoda
6. osłona zewnętrzna
7. pokrywa czołowa
8. wlot, wylot paliwowy kanału paliwowego (z anod)
9. wlot, wylot utleniacza kanału utleniacza (z katod)
10. połączenia elektryczne (przewody)

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych, zasilanych strumieniami paliwa i utleniacza, w którym każde ogniwo składa się z elektrod, anody i katody oddzielonych stałotlenkowym elektrolitem przewodzącym jony tlenu, znamienny tym, że ma kanał paliwowy (1) i kanał utleniacza (2), każdy w kształcie zbliżonym do półcylindra utworzonego przez zewnętrzną osłonę (6) , elektrolit ceramiczny (3) w postaci sztywnej płaskiej płytki oraz przez czołowe pokrywy (7) wyposażone w rurowy wlot i wylot, odpowiednio, wlot i wylot paliwowy (8) z kanału paliwowego (1),a wlot i wylot utleniacza (9) z kanału utleniacza (2), przy czym anody (4) w postaci cienkich warstw naniesione są na powierzchni elektrolitu ceramicznego (3) od strony kanału paliwowego (1), a katody (5), odpowiadające anodom (4) kształtem i usytuowaniem na elektrolicie ceramicznym (3), umieszczone są na powierzchni elektrolitu ceramicznego (3) od strony kanału utleniacza (2), ponadto elektrody połączone są szeregowo naprzemiennie lub równolegle przewodami elektrycznymi (10) wyprowadzonymi na zewnątrz stosu ogniw, odpowiednio, do szyny anodowej (-) i szyny katodowej (+).
  2. 2. Stos ogniw paliwowych, według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit ceramiczny (3) stanowi element nośny stosu ogniw.
  3. 3. Stos ogniw paliwowych, według zastrz. 1, znamienny tym, że płytka elektrolitu ceramicznego (3) stanowi wspólny element obydwu kanałów.
  4. 4. Stos ogniw paliwowych, według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit ceramiczny (3) wykonany jest z tlenku metalu w stanie stałym i ma grubość wynoszącą co najmniej 100 mikrometrów.
    PL 234 427 Β1
  5. 5. Stos ogniw paliwowych, według zastrz. 1, znamienny tym, że połączenia pomiędzy elektrodami wykonane są częściowo na zewnątrz kanału paliwowego i kanału utleniacza poprowadzone przez szczelne przejścia w osłonach.
    Rysunki
    Fig. 2
    PL 234 427 Β1
    Fig. 4
    PL 234 427 Β1
PL422412A 2017-07-31 2017-07-31 Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych PL234427B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422412A PL234427B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422412A PL234427B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422412A1 PL422412A1 (pl) 2019-02-11
PL234427B1 true PL234427B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=65270280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422412A PL234427B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234427B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6803136B2 (en) * 2000-04-10 2004-10-12 Hybrid Power Generation Systems, Llc Stacking and manifolding of unitized solid oxide fuel cells
US20060166053A1 (en) * 2001-11-21 2006-07-27 Badding Michael E Solid oxide fuel cell assembly with replaceable stack and packet modules
PL236016B1 (pl) * 2014-11-24 2020-11-30 Inst Energetyki Inst Badawczy Stos wysokotemperaturowych ogniw paliwowych do wytwarzania energii elektrycznej

Also Published As

Publication number Publication date
PL422412A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070259235A1 (en) Compact Fuel Cell
CN104617324B (zh) 一种具有测试功能的燃料电池组
US9608285B2 (en) Stack for a solid oxide fuel cell using a flat tubular structure
JP2008509532A (ja) 管状固体酸化物形燃料電池
KR101130126B1 (ko) 평관형 고체산화물 연료전지의 전기 연결재 제작 및 설치
KR101120134B1 (ko) 평관형 고체산화물 셀 스택
PL236016B1 (pl) Stos wysokotemperaturowych ogniw paliwowych do wytwarzania energii elektrycznej
KR20220157519A (ko) 전기 화학 소자, 전기 화학 모듈, 전기 화학 장치 및 에너지 시스템
US8835072B2 (en) Solid oxide fuel cell stacks and fuel cell module having the same
US8927172B2 (en) Flat-tubular solid oxide cell stack
US11152636B2 (en) Electrochemical reaction unit and electrochemical reaction cell stack
JP2019204592A (ja) 電気化学反応単位および電気化学反応セルスタック
PL234427B1 (pl) Stos wysokotemperaturowy ogniw paliwowych
US20130266884A1 (en) Unit cell for flat-tubular solid oxide fuel cell or solid oxide electrolyzer, and flat-tubular solid oxide fuel cell and flat-tubular solid oxide electrolyzer using the same
JP6917193B2 (ja) 電気化学反応単位および電気化学反応セルスタック
US8697307B2 (en) Solid oxide fuel cell stack
EP3537526B1 (en) Electrochemical cell stack
RU2444095C1 (ru) Электрохимическое устройство
KR102016163B1 (ko) 개별 컨트롤 방식의 원통형 고체산화물 전지 스택 모듈
RU2556888C1 (ru) Электрохимический преобразователь энергии
JP6885786B2 (ja) 電気化学反応単位および電気化学反応セルスタック
JP2019057407A (ja) スタック接続体
JP2018053314A (ja) 水素製造装置
Matsuzaki et al. Multimodal assessment of durability and reliabilityof flattened tubular SIS stacks
Brown Solid oxide fuel cells