PL234395B1 - Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania - Google Patents

Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania Download PDF

Info

Publication number
PL234395B1
PL234395B1 PL421505A PL42150517A PL234395B1 PL 234395 B1 PL234395 B1 PL 234395B1 PL 421505 A PL421505 A PL 421505A PL 42150517 A PL42150517 A PL 42150517A PL 234395 B1 PL234395 B1 PL 234395B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
substance
polymers
group
derivatives
Prior art date
Application number
PL421505A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421505A1 (pl
Inventor
Piotr PADUSZYŃSKI
Piotr Paduszyński
Katarzyna Częścik
Piotr Potaczek
Małgorzata Han-Marek
Tomasz HAN
Tomasz Han
Stanisław HAN
Stanisław Han
Original Assignee
Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Przed Produkcji Farmaceutycznej Hasco Lek Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Przed Produkcji Farmaceutycznej Hasco Lek Spolka Akcyjna filed Critical Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL421505A priority Critical patent/PL234395B1/pl
Priority to EP17797439.1A priority patent/EP3522929A2/en
Priority to PCT/IB2017/056199 priority patent/WO2018069804A2/en
Priority to RU2019110218A priority patent/RU2019110218A/ru
Priority to EP19209609.7A priority patent/EP3643325B1/en
Publication of PL421505A1 publication Critical patent/PL421505A1/pl
Publication of PL234395B1 publication Critical patent/PL234395B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę, sposób jej zastosowania i sposób jej wytwarzania.
Furazydyna (Furaginum) to pochodna nitrofuranu, chemioterapeutyk o szerokim spektrum działania. Działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, m.in. na Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus faecalis, Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter. Furazydyna jest stosowana w leczeniu i profilaktyce ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych.
Furazydyna jest stosowana w formie doustnej - w formie tabletek. Tabletki te zawierają jako substancje pomocnicze skrobię kukurydzianą, sacharozę, koloidalny dwutlenek krzemu oraz kwas stearynowy. Forma tabletki jako forma dawkowania nie jest zbyt odpowiednia dla niektórych grup pacjentów, którzy mogą mieć problemy z połykaniem np. dzieci czy osoby starsze.
Ze zgłoszenia patentowego WO2015181741A1 znany jest sposób otrzymywania furazydyny w postaci dwóch stabilnych form krystalicznych - form polimorficznych (Polymorph I i Polymorph II). W zgłoszeniu tym wskazano, że otrzymane krystaliczne formy polimorficzne (Polymorph I i Polymorph II) mogą być wykorzystywane w różnych formulacjach farmaceutycznych, natomiast zarówno w samym opisie jak i w przykładach nie ma żadnych informacji dotyczących wspomnianych formulacji.
W zgłoszeniu patentowym RU2015132729 opisano formulację do stosowania zewnętrznego, która składa się z substancji czynnej w ilościach od 0,5% wagowych do 5% wagowych zawierającej w swojej strukturze atom/atomy azotu i która może w chorej tkance uwolnić tlenek azotu. Taką substancją czynną może być między innymi furazydyna. Oprócz tej substancji czynnej opisana w zgłoszeniu patentowym formulacja powinna również zawierać takie substancje czynne jak cytochrom c w ilości od 0,05% wagowych do 0,1% wagowych, kwas askorbinowy lub askorbinian sodu w ilości od 0,1% wagowych do 0,5% wagowych, tlenek cynku w ilości od 0,1% wagowych do 0,2% wagowych oraz substancje pomocnicze do 100% wagowych wybrane z grupy polisacharydów (skrobia, sól sodowa karboksymetylocelulozy, hydroksyetyloceluloza i inne). N ieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest dostarczenie tym grupom pacjentów nowej doustnej formy dawkowania, która będzie dla nich bardziej odpowiednia.
Kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest w postaci proszku lub granulatu lub granulatu powlekanego, przy czym zawiera furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych oraz zawiera co najmniej jedną substancję wypełniającą w ilości od 5% wagowych do 99% wagowych wybraną z grupy obejmującej skrobię, skrobię żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, laktozę, glukozę, mannitol, sorbitol, krzemionkę, talk, dekstryny lub ich mieszaninę.
Kompozycja według wynalazku jest przeznaczona do zastosowania bezpośrednio przez pacjenta. Może być wykorzystana do sporządzania doustnej zawiesiny lub jako wsad do kapsułki twardej. Może być wykorzystana do sporządzania peletek, lub peletek powlekanych, lub minitabletek, lub minitabletek powlekanych a te mogą stanowić wypełnienie kapsułek twardych. Kompozycja według wynalazku może zostać zawieszona w fazie rozpraszającej umożliwiającej wypełnienie kapsułki miękkiej lub kapsułki twardej.
Kompozycja jest o niemodyfikowanym uwalnianiu.
Kompozycja jest o modyfikowanym uwalnianiu. Pod pojęciem „modyfikowane uwalnianie” rozumie się przedłużone uwalnianie, opóźnione uwalnianie, pulsacyjne uwalnianie albo przyspieszone uwalnianie.
Kompozycja zawiera co najmniej jeden związek o właściwościach zlepiających lub powlekających w ilości od 0,1% wagowych do 30% wagowych wybrany z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) w ilości od 0,1% wagowych do 30% wagowych.
Cukrowce stosowane w kompozycji to np. sacharoza lub dekstryny, alkohole polihydroksylowe to np. sorbitol, mannitol, a modyfikowana chemicznie pochodna celulozy to np. hydroksypropylocelu
PL 234 395 B1 loza, hydroksypropylometyloceluloza, ftalany celulozy lub octan celulozy. Poliwinylopirolidony stosowane w kompozycji to np. powidon K15/17 lub powidon K25, natomiast poli(tlenki etylenu) to np. PEG 400 lub PEG 6000.
Kompozycja zawiera co najmniej jeden związek o właściwościach emulgujących w ilości od 0,1% wagowych do 45% wagowych wybrany z grupy obejmującej fosfolipidy, polioksyetylenowe pochodne sorbitanu, kwasy tłuszczowe lub alkohole tłuszczowe. Fosfolipidy stosowane w kompozycji to lecytyna sojowa lub lecytyna słonecznikowa, a pochodne sorbitanu, to np. seskwioleinian sorbitanu. Kwasy tłuszczowe stosowane w kompozycji to np. kwas oleinowy, alkohole tłuszczowe to np. alkohol oleinowy.
Kompozycja zawiera co najmniej jeden związek wybrany z grupy detergentów (np. laurylosiarczan sodu) w ilości od 0,1% wagowych do 15% wagowych.
Kompozycja zawiera co najmniej jedną substancję poślizgową w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych. Stosowane substancje poślizgowe to np. kwas stearynowy, stearynian magnezu, talk lub ich mieszanina.
Kompozycja zawiera co najmniej jedną substancję wybraną z grupy substancji słodzących, aromatyzujących i buforujących w ilości od 0,01% wagowych do 25% wagowych. Kompozycja może zawierać tylko jedną z tych substancji albo ich dowolną mieszaninę. Zastosowane substancje słodzące to np. sacharoza, acesulfam K, sacharyna sodowa lub sukraloza. Substancje aromatyzujące zawarte w kompozycji to np. aromat pomarańczowy, wiśniowy, cytrynowy lub bananowy, a substancje buforujące to np. diwodorofosforan sodowy, wodorofosfo ran disodowy, kwas cytrynowy lub cytrynian sodu.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób wytwarzania doustnej kompozycji farmaceutycznej zawierającej furazydynę i substancję wypełniającą opisanej powyżej, który polega na tym, że przygotowuje się roztwór wodny lub organiczny substancji wykazującej właściwości zlepiające wybranej z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) o stężeniu od 0,1% wagowych do 30% wagowych, następnie furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych, miesza się z substancją o właściwościach emulgujących lub wypełniających, po czym prowadzi się granulację mieszaniny furazydyny i substancji emulgującej lub wypełniającej z wykorzystaniem roztworu substancji zlepiającej, po granulacji uzyskany granulat kalibruje się i suszy, a następnie miesza się go z substancją wypełniającą lub substancją antypoślizgową lub detergentem lub substancją słodzącą lub substancją aromatyzującą lub substancją buforującą. Kompozycja otrzymana tym sposobem jest w formie granulatu.
Granulat bezpośrednio po wysuszeniu albo wysuszeniu i kalibracji, a przed zmieszaniem z pozostałymi substancjami, powleka się roztworem substancji powlekającej.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób wytwarzania doustnej kompozycji zawierającej furazydynę i substancję wypełniającą opisanej powyżej, która jest w formie proszku. Sposób ten polega na tym, że furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych miesza się z substancją wypełniającą wybraną z grupy obejmującej skrobię, skrobię żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, laktozę, glukozę, mannitol, sorbitol, krzemionkę, talk, dekstryny lub ich mieszaninę lub dodatkowo z substancją zlepiającą wybraną z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) lub z substancją emulgującą wybraną z grupy obejmującej wybrany z grupy obejmującej fosfolipidy, polioksyetylenowe pochodne sorbitanu, kwasy tłuszczowe lub alkohole tłuszczowe lub z detergentem lub z substancją poślizgową lub z substancją słodzącą lub z substancją aromatyzującą lub z substancją buforującą. Wynalazek został przedstawiony w poniższych przykładach wykonania.
PL 234 395 Β1
Przykład 1
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału % m/m
1. Furazydyna 50
2. Skrobia żelowana, kukurydziana 30,5
3. Sacharoza 16,9
4. Krzemionka koloidalna bezwodna 0,5
5 Kwas stearynowy 50 2,1
SUMA: 100
Opis technologiczny: w urządzeniu umożliwiającym granulację na mokro np.. mieszarko - granulatorze umieszczono materiały 1 i 2. Przygotowano roztwór środka zlepiającego w postaci roztworu wodnego substancji 3. Substancje 1 oraz 2 mieszano do ujednolicenia, jednak nie krócej niż 5 min. Przystąpiono do granulacji wykorzystując roztwór wodny substancji 3. Stosuje się wodny roztwór substancji 3 o stężeniu od 50 do 200% m/m, a maksymalnie możliwe jest zastosowanie stosunku rozpuszczalnik: substancja 3 jak 1:2. Po granulacji uzyskany granulat kalibrowano i suszono do osiągnięcia wilgotności od 0,5 do 15%. Wysuszony granulat w razie potrzeby kalibrowano. Dodano substancję 4. Mieszano do ujednolicenia, ale n.m.n. 3 min. Dodano substancję 5. Mieszano do ujednolicenia przy czym n.m.n. 3 min. Uzyskany produkt może bezpośrednio stanowić wypełnienie kapsułek twardych lub może być wykorzystany do otrzymywania peletek lub minitabletek, które następnie będą mogły stanowić wypełnienie kapsułek twardych.
Przykład 2
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału % m/m
1. Furazydyna 1,111
2. Skrobia żelowana, kukurydziana 0,678
3. Sacharoza 0,376
4. Krzemionka koloidalna bezwodna 0,011
5. Kwas stearynowy 50 0,047
6. Aromat pomarańczowy 2,502
7. Acesulfam potasu 0,084
8. Sacharyna sodowa 0,084
9. Sukraloza 0,133
10. Rybofławina 0,018
11. Sorbitol (proszek) 94,956
Suma: 100
Opis technologiczny: w urządzeniu umożliwiającym granulację na mokro np.. mieszarko - granulatorze umieszczono materiały 1 i 2. Przygotowano roztwór środka zlepiającego w postaci roztworu wodnego substancji 3. Substancje 1 oraz 2 mieszano do ujednolicenia, jednak nie krócej niż 5 min. Przystąpiono do granulacji wykorzystując roztwór wodny substancji 3. Stosuje się wodny roztwór sub
PL 234 395 Β1 stancji 3 o stężeniu od 50 do 200% m/m, a maksymalnie możliwe jest zastosowanie stosunku rozpuszczalnik : substancja 3 o wartości 1:2. Po granulacji uzyskany granulat kalibrowano i suszono do osiągnięcia wilgotności od 0,5 do 15%. Wysuszony granulat w razie potrzeby kalibrowano. Dodano substancję 4. Mieszano do ujednolicenia, ale n.m.n. 3 min. Dodano substancje 7 do 11 i mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub wszystkich razem. Dodano substancję 5. Mieszano do ujednolicenia, przy czym n.m.n. 3 min. Uzyskaną masą wypełniono saszetki. Uzyskany produkt może być bezpośrednio stosowany u pacjenta lub może być przeznaczony do sporządzania zawiesiny tuż przed jej aplikacją.
Przykład 3
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału % m/m
1. Furazydyna 2,77
2. laktoza j cdnowodna 1,94
3. Polivinylopirolidon 1,11
4. Talk 0,03
5. Stearynian magnezu 0,33
6. Aromat pomarańczowy 3,12
7. Sacharoza 55,38
8. Sorbitol (proszek) 35,32
Suma: 100
Opis technologiczny: w urządzeniu umożliwiającym granulację na mokro np.. mieszarko - granulatorze umieszczono materiały 1 i 2. Przygotowano roztwór środka zlepiającego w postaci roztworu wodnego substancji 3. Substancje 1 oraz 2 mieszano do ujednolicenia, jednak nie krócej niż 5 min. Przystąpiono do granulacji wykorzystując roztwór wodny substancji 3. Stosuje się wodny roztwór substancji 3 o stężeniu od 5 do 50% m/m. Po granulacji uzyskany granulat kalibrowano i suszono do osiągnięcia wilgotności od 0,5 do 25%. Wysuszony granulat w razie potrzeby kalibrowano. Dodano substancję 4. Mieszano do ujednolicenia, ale n.m.n. 3 min. Dodano substancje 6 do 8 i mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub wszystkich razem. Dodano substancję 4 i 5. Mieszano do ujednolicenia, przy czym n.m.n. 3 min. Uzyskaną masą wypełniono saszetki. Uzyskany produkt może być bezpośrednio stosowany u pacjenta lub może być przeznaczony do sporządzania zawiesiny tuż przed jej aplikacją.
Przykład 4
Lp. Nazwa materiału % rn/in
1. Furazydyna 2,5
2. laktoza jcdnowodna 1,75
3. Polivinylopirolidon 1
4. Talk 0,025
5. Stearynian magnezu 0,3
6. Aromat pomarańczowy 5,6
7. Sacharoza 61,1
8. Mannitol 25
9. kwas cytrynowy 1
10. cytrynian sodu 1,35
11. mieszanina polioksyctylcnowych pochodnych sorhitanu i kwasu oleinowego 0,375
Suma: 100
PL 234 395 Β1
Opis technologiczny: Przygotowano wodny roztwór substancji 3 i 11. W urządzeniu umożliwiającym granulację umieszczono materiały 1,2 oraz 7. Mieszano do ujednolicenia, jednak nie krócej niż 3 min. Dopuszcza się mieszanie wszystkich substancji razem lub osobno. Mieszaninę granulowano z wykorzystaniem roztworu substancji 3 oraz 11. Otrzymany granulat w razie potrzeby kalibrowano. Suszono do wilgotności 0,5 do 25%. W razie potrzeby kalibrowano. Do otrzymanego granulatu dodano substancje 6, 8, 9 oraz 10. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Dodano substancje 4 oraz 5. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Uzyskaną masą wypełniono saszetki. Uzyskany produkt może być bezpośrednio stosowany u pacjenta lub może być przeznaczony do sporządzania zawiesiny tuż przed jej aplikacją.
Przykład 5
Lp. Nazwa materiału % m/m
1. Furazydyna 13,692
2. laktoza jednowodna 0,478
3. 4. Mieszanina koopolimerów kwasu metakrylowego i / lub akrylowego Talk 0,685 0,021
5. Stearynian magnezu 0,014
6. Aromat pomarańczowy 1,534
7. Sacharoza 41,076
8. Sorbitol 41,076
9. kwas cytrynowy 0,548
10. cytrynian sodu 0,739
11. mieszanina polioksyetylenowych pochodnych sorhitanu i kwasu oleinowego 0,137
Suma: 100
Opis technologiczny: Przygotowano wodną dyspersję substancji 3 i 11. W urządzeniu umożliwiającym granulację umieszczono substancje nr 1 i 2 oraz część naważki substancji 7. Możliwe jest zastosowanie substancji nr 7 przy podziale od 0 do 100%. Granulowano wykorzystując roztwór substancji 3 i 11. Otrzymany granulat kalibrowano w miarę potrzeby, a następnie suszono do osiągnięcia wilgotności od 0,5 do 25%. Po suszeniu otrzymany granulat kalibrowano w miarę potrzeby. Do otrzymanego granulatu dodano pozostałą część naważki substancji 7 (jeśli do granulacji użyto 100% naważki substancji nr 7, krok ten należy pominąć). Do mieszaniny dodano kolejne materiały: 6, 9 oraz 10. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Do mieszaniny dodano substancje 4 i 5. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Uzyskany produkt może być umieszczany w saszetkach i służyć do bezpośredniego zastosowania u pacjenta albo może zostać wykorzystany do sporządzenia zawiesiny tuż przed jego aplikacją.
PL 234 395 Β1
Przykład 6
Lp. Nazwa materiału % m/m
1. Furazydyna 13,692
2. laktoza j ednowodna 0,478
3. Mieszanina koopolinierów kwasu metakrylowego i / lub akrylowego 0,685
4. Talk 0,021
5. Stearynian magnezu 0,014
6. Aromat pomarańczowy 1,534
7. Sacharoza 41,076
8. Sorbitol 41,076
9. kwas cytrynowy 0,548
10. cytrynian sodu 0,739
11. m i cszan i n a poi io ksycty 1 cnowych pochodnych sorbitanu i kwasu oleinowego 0,137
Suma: 100
Opis technologiczny 2: Przygotowano wodną dyspersję substancji 7.
Wodny roztwór substancji 7 charakteryzuje się stężeniem od 50 do 200% m/m a maksymalnie możliwe jest zastosowanie stosunku rozpuszczalnik : substancja 3 jak 1:2. Niewykorzystana część naważki substancji 7 zostanie wykorzystana na następnym etapie procesu. W urządzeniu umożliwiającym granulację umieszczono substancje 1 oraz 2. Możliwe jest zastosowanie substancji nr 8 przy podziale od 0 do 100%. Granulowano z wykorzystaniem uprzednio przygotowanego roztworu substancji 7. Uzyskany granulat w razie potrzeby kalibrowano. Suszono do uzyskania wilgotności 0,5 do 25%. Przygotowano wodny roztwór substancji 3. Wysuszony granulat powlekano fluidalnie roztworem substancji 3. Do otrzymanego granulatu dodano pozostałe naważki substancji 7 oraz 8, a następnie 8 oraz 9. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Dodano substancje 4 oraz 5. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min. Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Uzyskany produkt może być umieszczany w saszetkach i służyć do bezpośredniego zastosowania u pacjenta albo może zostać wykorzystany do sporządzenia zawiesiny tuż przed jego aplikacją.
Przykład 7
Lp. Nazwa materiału % rn/i n
1. Furazydyna 64,412
2. Sacharoza 32,206
3. Mieszanina koopolimerów kwasu metakrylowego i i lub akrylowego 3,221
4. Talk 0,097
5. Stearynian magnezu 0,064
Suma: 100
Opis technologiczny: Przygotowano wodny roztwór substancji 3. W urządzeniu umożliwiającym granulację umieszczono substancje 1 oraz 2. Wymieszano substancje 1 oraz 2. Granulowano w złożu fluidalnym używając przygotowanego roztworu substancji 3. Otrzymany granulat w razie potrzeby kalibrowano. Do granulatu dodano substancje 4 oraz 5. Mieszano do ujednolicenia, jednak n.m.n. 3 min.
PL 234 395 B1
Dopuszcza się mieszanie każdej substancji w osobnym cyklu mieszania lub razem. Uzyskany produkt jest przeznaczony do sporządzania peletek lub minitabletek, które mogą być powlekane i stanowić wypełnienie kapsułek twardych lub może być zawieszony w fazie rozpraszającej umożliwiającej wypełnienie kapsułki miękkiej lub kapsułki twardej.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę, znamienna tym, że jest w postaci proszku lub granulatu lub granulatu powlekanego, przy czym zawiera furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych oraz zawiera co najmniej jedną substancję wypełniającą w ilości od 5% wagowych do 99% wagowych wybraną z grupy obejmującej skrobię, skrobię żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, laktozę, glukozę, mannitol, sorbitol, krzemionkę, talk, dekstryny lub ich mieszaninę.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest o niemodyfikowanym uwalnianiu.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest o modyfikowanym uwalnianiu.
  4. 4. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden związek o właściwościach zlepiających lub powlekających wybrany z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) w ilości od 0,1% wagowych do 30% wagowych.
  5. 5. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden związek o właściwościach emulgujących w ilości od 0,1% wagowych do 45% wagowych wybrany z grupy obejmującej fosfolipidy, polioksyetylenowe pochodne sorbitanu, kwasy tłuszczowe lub alkohole tłuszczowe.
  6. 6. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden związek wybrany z grupy detergentów w ilości od 0,1% wagowych do 15% wagowych.
  7. 7. Kompozycja według dowolnego z poprzednich zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną substancję poślizgową w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych.
  8. 8. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną substancję wybraną z grupy substancji słodzących, aromatyzujących i buforujących w ilości od 0,01% wagowych do 25% wagowych.
  9. 9. Sposób wytwarzania doustnej kompozycji określonej w zastrz. 1 -8 zawierającej furazydynę i substancję wypełniającą, znamienny tym, że przygotowuje się roztwór wodny lub organiczny substancji wykazującej właściwości zlepiające wybranej z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) o stężeniu od 0,1% wagowych do 30% wagowych, następnie furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych miesza się z substancją o właściwościach emulgujących lub wypełniających, po czym prowadzi się granulację mieszaniny furazydyny i substancji emulgującej lub wypełniającej z wykorzystaniem roztworu substancji zlepiającej, po granulacji uzyskany granulat kalibruje się i suszy, a następnie miesza się go z substancją wypełniającą lub substancją antypoślizgową lub detergentem lub substancją słodzącą lub substancją aromatyzującą lub substancją buforującą.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że granulat bezpośrednio po wysuszeniu albo wysuszeniu i kalibracji, a przed zmieszaniem z pozostałymi substancjami, powleka się roztworem substancji powlekającej.
  11. 11. Sposób wytwarzania doustnej kompozycji określonej w zastrz. 1-8 zawierającej furazydynę i substancję wypełniającą, znamienny tym, że furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 95% wagowych miesza się z substancją wypełniającą wybraną z grupy obejmującej skrobię, skrobię żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, laktozę, glukozę, mannitol, sorbitol, krzemionkę, talk, dekstryny lub ich mieszaninę lub dodatkowo z substancją zlepiającą wybraną
    PL 234 395 B1 z grupy obejmującej cukrowce, alkohole polihydroksylowe, polimery pochodnych kwasu akrylowego, polimery pochodnych kwasu metakrylowego, polimery pochodnych alkoholu winylowego, modyfikowane chemicznie pochodne celulozy, poliwinylopirolidony lub poli(tlenki etylenu) lub z substancją emulgującą wybraną z grupy obejmującej wybrany z grupy obejmującej fosfolipidy, polioksyetylenowe pochodne sorbitanu, kwasy tłuszczowe lub alkohole tłuszczowe lub z detergentem lub z substancją poślizgową lub z substancją słodzącą lub z substancją aromatyzującą lub z substancją buforującą.
PL421505A 2016-10-10 2017-05-08 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania PL234395B1 (pl)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421505A PL234395B1 (pl) 2017-05-08 2017-05-08 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania
EP17797439.1A EP3522929A2 (en) 2016-10-10 2017-10-06 New furazidin compositions and methods of their manufacture
PCT/IB2017/056199 WO2018069804A2 (en) 2016-10-10 2017-10-06 New furazidin compositions and methods of their manufacture
RU2019110218A RU2019110218A (ru) 2016-10-10 2017-10-06 Новые композиции на основе фуразидина и способы их изготовления
EP19209609.7A EP3643325B1 (en) 2016-10-10 2017-10-06 A composition comprising furazidin and a method of its manufacturing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421505A PL234395B1 (pl) 2017-05-08 2017-05-08 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421505A1 PL421505A1 (pl) 2017-12-04
PL234395B1 true PL234395B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=60473207

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421505A PL234395B1 (pl) 2016-10-10 2017-05-08 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234395B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421505A1 (pl) 2017-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2556625T5 (es) Composiciones farmacéuticas que comprenden nilotinib o su sal
JP6336420B2 (ja) ニトロカテコール誘導体を含む医薬製剤及びその製造方法
ES2855426T3 (es) Granulados, proceso de preparación de los mismos y productos farmacéuticos que los contienen
ES2391912T3 (es) Formulación en polvo del valganciclovir
HU203200B (en) Process for producing oral pharmaceutical compositions comprising acid-sensitive benzimidazole derivatives
HU193434B (en) Process for producing antibiotic compositions of retarde activity
WO2011093833A2 (en) Effervescent formulations comprising second generation cephalosporin
HU224922B1 (en) Antibacterial composition of cefditoren pivoxil for oral administration
CA2713365A1 (en) Stabilized sustained release composition of bupropion hydrochloride and process for preparing the same
JP7116277B2 (ja) 顆粒剤、並びに錠剤及びその製造方法
TW201938564A (zh) 包含烷基硫酸鈉之醫藥組合物
JP7150976B2 (ja) 抗血小板剤と胃酸分泌阻害剤を含む医薬組成物
US11497741B2 (en) Granules containing diamine derivative
UA112855C2 (uk) Композиції бензімідазолів з модифікованим вивільненням
AU2007334747A1 (en) Tablet formulation including macrocyclic lactone and levamisole anthelmintic agents
EA028329B1 (ru) Содержащая прасугрель стабильная фармацевтическая лекарственная форма с немедленным высвобождением для перорального введения, способ получения и применения
KR20160012706A (ko) 서방성 제제
PL234395B1 (pl) Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania
WO2018069804A2 (en) New furazidin compositions and methods of their manufacture
AU2008360070B2 (en) Tablet manufacturing method
JP2005528388A (ja) 改善された制御放出調製物
EP3200768B1 (en) A suspension
US10471156B2 (en) Pharmaceutical composition comprising amorphous lenalidomide
JP2006522089A (ja) 被覆オキサゾリジノン粒子のための味のマスキング用ビヒクル
AU2014201152B2 (en) Tablet Formulation