PL234341B1 - Pokrętło - Google Patents

Pokrętło Download PDF

Info

Publication number
PL234341B1
PL234341B1 PL424819A PL42481918A PL234341B1 PL 234341 B1 PL234341 B1 PL 234341B1 PL 424819 A PL424819 A PL 424819A PL 42481918 A PL42481918 A PL 42481918A PL 234341 B1 PL234341 B1 PL 234341B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
potentiometer
cover
holes
knob
Prior art date
Application number
PL424819A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424819A1 (pl
Inventor
Michał Zarzeczny
Stanisław Parczewski
Original Assignee
Autocomp Man Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Autocomp Man Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Autocomp Man Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424819A priority Critical patent/PL234341B1/pl
Publication of PL424819A1 publication Critical patent/PL424819A1/pl
Publication of PL234341B1 publication Critical patent/PL234341B1/pl

Links

Landscapes

  • Adjustable Resistors (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pokrętło do regulacji nastawień, zwłaszcza w symulatorach optycznych.
W stanie techniki nie stwierdzono występowania pokręteł o konstrukcji zbliżonej do konstrukcji ujętej w wynalazku.
Problemy techniczne, które rozwiązuje wynalazek to przede wszystkim możliwość utworzenia bardzo dużej ilości stopni, nawet o wartości mniejszej niż 1 stopień kątowy oraz możliwość zmiany ilości stopni a ponadto dodatkowo: możliwość wykonania pokrętła w bardzo małym rozmiarze, trwałość i odporność na warunki środowiskowe, wysoka precyzja pracy, łatwa regulacja nastawień, w konsekwencji możliwość stosowania zarówno w symulatorach optycznych jak też w mikroskopach, teleskopach, sprzęcie audio/video, rtv/agd, oraz innych, gdzie wymagana jest zmiana parametru o konkretną wartość, ponadto niskie koszty wykonania.
Pokrętło według wynalazku zbudowane z osłony oraz pokrywy oraz charakteryzuje się tym, że pokrętło wewnątrz centralnie wzdłuż osi podłużnej ma potencjometr, którego oś ma poprzeczny do osi podłużnej kanałek a obudowa potencjometru od strony osi ma gwint zewnętrzny przy czym osłona w podstawie ma otwór, w którym jest potencjometr lub przewody elektryczne, oraz otwory, w których umieszczone są kołki oraz śruby, gdzie kołki i śruby łączą osłonę z tuleją A, o kształcie cylindra, w której dolnej części znajdują się dwa otwory na kołki oraz dwa gwintowane otwory na śruby oraz w ścianie bocznej, prostopadle do osi podłużnej tulei A znajdują się co najmniej dwa otwory, umieszczone względem siebie pod kątem alfa, którego wierzchołek znajduje się w osi obrotu tulei A, a w każdym z otworów jest od wewnątrz sprężyna oraz kula, oraz tuleja B ma wewnątrz stopień, przy czym na tuleję A nachodzi tuleja B, która w dolnej części ma zębatkę koronową, umieszczoną na wysokości otworów w tulei A, gdzie kule dociskane sprężynami stykają się z zębatką koronową, oraz w górnej części tulei B jest poprzeczny do osi podłużnej tulei B otwór, w którym umieszczony jest kołek oraz w górną część tulei B wchodzi tuleja C, o wewnętrznej ścianie gwintowanej, która w górnej części ma stopień o średnicy większej niż średnica wewnętrzna stopnia, oraz górna zewnętrzna powierzchnia tulei B ma poprzeczny wpust, w którym w pozycji roboczej znajduje się blokada umieszczona prostopadle do osi podłużnej pokrywy, przy czym potencjometr, osłona, tuleja A, tuleja B, tuleja C oraz pokrywa są umieszczone w jednej wspólnej osi obrotu, ponadto z potencjometrem połączony jest sensor pozycji kątowej o ustalonej odpowiednio rozdzielczości, gromadzący impulsy elektryczne, a całość jest sterowana dedykowanym oprogramowaniem. Wartość kąta alfa jest równoważna sumie wartości kąta β, gdzie kąt β odpowiada odległości między szczytami sąsiednich zębów zębatki koronowej (17), i iloczynu dowolnej liczby naturalnej „i” z ilorazem wartości kąta β do liczby kul Z, zgodnie ze wzorem α = β + (i x (β/Z)). Stosowany może być potencjometr o charakterystyce liniowej lub o charakterystyce dyskretnej. Zębatka koronowa ma nie mniej niż 2 zęby. Średnica kul jest nie mniejsza niż odległość między szczytami sąsiednich zębów zębatki koronowej a wysokość tulei C jest nie mniejsza niż wysokość gwintu zewnętrznego potencjometru. Rozdzielczość potencjometru jest większa niż wynik równania, gdzie dzielna to wartość kąta β a dzielnik to ilość pozycji kul, zgodnie ze wzorem Rp.>^/Z).
Rozwiązanie według wynalazku rozwiązuje problemy techniczne wskazane wyżej.
Przykładowe pokrętło według wynalazku przedstawiono na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia pokrętło w przekroju podłużnym w stanie rozłożonym, fig. 2 przedstawia pokrętło w przekroju podłużnym w stanie złożonym, fig. 3 przedstawia pokrętło w przekroju podłużnym w stanie złożonym w przesunięciu o kąt 90 stopni względem przekroju na fig. 2, fig. 4 przedstawia tuleję A w widoku perspektywicznym, fig. 5 przedstawia tuleję B w przekroju podłużnym, fig. 6 przedstawia tuleję C w przekroju podłużnym, fig. 7 przedstawia tuleję A w przekroju poprzecznym na wysokości otworów (13), fig. 8 przedstawia pokrętło w przekroju poprzecznym na wysokości otworów (13) w stanie złożonym, fig. 9 przedstawia potencjometr w widoku z boku, fig. 10 przestawia pokrywę w przekroju podłużnym, fig. 11 przedstawia osłonę w przekroju podłużnym, fig. 12 przedstawia osłonę w widoku z góry.
W przykładzie wykonania konkretne pokrętło zbudowane z osłony 1 oraz pokrywy 2, zastosowanych z pokrętła do lunety celowniczej. Pokrętło wewnątrz centralnie wzdłuż osi podłużnej ma potencjometr 3 o charakterystyce liniowej, którego oś 4 ma poprzeczny do osi podłużnej kanałek 5 a obudowa potencjometru 3 od strony osi 4 ma gwint zewnętrzny 6. Osłona 1 w podstawie ma otwór, w którym umieszczono potencjometr 3, oraz dwa otwory 8, w których umieszczone są kołki 9 oraz dwa
PL 234 341 B1 otwory na śruby 10. Kołki 9 i śruby 10 łączą osłonę 1 z tuleją A, o kształcie cylindra, w której dolnej części znajdują się dwa otwory 11 na kołki 9 oraz dwa gwintowane otwory 12 na śruby 10 oraz w ścianie bocznej, prostopadle do osi podłużnej tulei A znajdują się dwa otwory 13, umieszczone względem siebie pod kątem alfa o wartości 41,5 stopnia, którego wierzchołek znajduje się w osi obrotu tulei A, a w każdym z otworów 13 jest od wewnątrz sprężyna 14 oraz kula 15. Tuleja B ma wewnątrz stopień 20, przy czym na tuleję A nachodzi tuleja B, która w dolnej części ma zębatkę koronową 16, umieszczoną na wysokości otworów 13 w tulei A, gdzie kule 15 dociskane sprężynami 14 stykają się z zębatką koronową 16. W górnej części tulei B jest poprzeczny do osi podłużnej tulei B otwór 17, w którym umieszczony jest kołek 18 oraz w górną część tulei B wchodzi tuleja C, o wewnętrznej ścianie gwintowanej, która w górnej części ma stopień 19 o średnicy większej niż średnica wewnętrzna stopnia 20, oraz górna zewnętrzna powierzchnia tulei B ma poprzeczny wpust 21, w którym w pozycji roboczej znajduje się blokada 22 w postaci śruby ampulowej, umieszczona prostopadle do osi podłużnej pokrywy 2, przy czym potencjometr 3, osłona 1, tuleja A, tuleja B, tuleja C oraz pokrywa 2 są umieszczone w jednej wspólnej osi obrotu. Z potencjometrem 3 połączony jest sensor pozycji kątowej o ustalonej odpowiednio rozdzielczości, gromadzący impulsy elektryczne, a całość jest sterowana dedykowanym oprogramowaniem. Odległość między szczytami zębów zębatki koronowej 16 ustalona jest według wzoru α = β + (i x (β/Z)).
Położenie pokrywy 1 względem tulei B ustalane jest za pomocą śruby ampulowej 22, której końcówka blokowana jest we wpuście 21. Położenie osłony 2 względem tulei A jest ustalane za pomocą otworów 8, 11 i 12 oraz kołków 9 i śrub 10. Potencjometr 3 wprowadza się do tulei A, następnie tulei B oraz nakręca na gwint 6 tuleję C. Stopień 19 tulei C oraz stopień 20 tulei B określają graniczne położenie pokrywy 1 pokrętła. Następnie w otwór 17 i kanałek 5 wprowadza się kołek 18 i montuje pokrywę 1 na tulei B. Konkretne parametry prądu potencjometru oraz konkretna skala na pokrywie 1 ustalane są według potrzeb użytkownika.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pokrętło zbudowane z osłony (1), pokrywy (2), znamienne tym, że pokrętło wewnątrz centralnie wzdłuż osi podłużnej ma potencjometr (3), którego oś (4) ma poprzeczny do osi podłużnej kanałek (5) a obudowa potencjometru (3) od strony osi (4) ma gwint zewnętrzny (6) przy czym osłona (1) w podstawie ma otwór, w którym jest potencjometr (3) lub przewody elektryczne (7), oraz otwory (8), w których umieszczone są kołki (9) oraz śruby (10), gdzie kołki (9) i śruby (10) łączą osłonę (1) z tuleją A, o kształcie cylindra, w której dolnej części znajdują się dwa otwory (11) na kołki (9) oraz dwa gwintowane otwory (12) na śruby (10) oraz w ścianie bocznej, prostopadle do osi podłużnej tulei A znajdują się co najmniej dwa otwory (13), umieszczone względem siebie pod kątem alfa, którego wierzchołek znajduje się w osi obrotu tulei A, a w każdym z otworów (13) jest od wewnątrz sprężyna (14) oraz kula (15), oraz tuleja B ma wewnątrz stopień (20), przy czym na tuleję A nachodzi tuleja B, która w dolnej części ma zębatkę koronową (16), umieszczoną na wysokości otworów (13) w tulei A, gdzie kule (15) dociskane sprężynami (14) stykają się z zębatką koronową (16), oraz w górnej części tulei B jest poprzeczny do osi podłużnej tulei B otwór (17), w którym umieszczony jest kołek (18) oraz w górną część tulei B wchodzi tuleja C, o wewnętrznej ścianie gwintowanej, która w górnej części ma stopień (19) o średnicy większej niż średnica wewnętrzna stopnia (20), oraz górna zewnętrzna powierzchnia tulei B ma poprzeczny wpust (21), w którym w pozycji roboczej znajduje się blokada (22) umieszczona prostopadle do osi podłużnej pokrywy (2), przy czym potencjometr (3), osłona (1), tuleja A, tuleja B, tuleja C oraz pokrywa (2) są umieszczone w jednej wspólnej osi obrotu, ponadto z pote ncjometrem (3) połączony jest sensor pozycji kątowej o ustalonej odpowiednio rozdzielczości, gromadzący impulsy elektryczne, a całość jest sterowana dedykowanym oprogramowaniem.
  2. 2. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że wartość kąta alfa jest równoważna sumie wartości kąta β, gdzie kąt β odpowiada odległości między szczytami sąsiednich zębów zębatki koronowej (16), i iloczynu dowolnej liczby naturalnej „i” z ilorazem wartości kąta β do liczby kul Z, zgodnie ze wzorem α = β + (i x (β/Ζ)).
  3. 3. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że potencjometr (3) jest potencjometrem o charakterystyce liniowej.
    PL 234 341 Β1
  4. 4. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że potencjometr (3) jest potencjometrem o charakterystyce dyskretnej.
  5. 5. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że zębatka koronowa (16) ma nie mniej niż 2 zęby.
  6. 6. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że średnica kul (15) jest nie mniejsza niż odległość między szczytami sąsiednich zębów zębatki koronowej (16).
  7. 7. Pokrętło, według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że wysokość tulei C jest nie mniejsza niż wysokość gwintu zewnętrznego (6).
  8. 8. Pokrętło, według zastrzeżenia 1 i zastrz. 3, znamienne tym, że rozdzielczość potencjometru (3) jest większa niż wynik równania, gdzie dzielna to wartość kąta β a dzielnik to ilość pozycji kul (15), zgodnie ze wzorem Ρρ.>(β/Ζ).
    Fig. 1
    PL 234 341 Β1
    Fig. 2
    PL 234 341 B1 injD
    Fig. 4
    PL 234 341 Β1
    Fig. 5
    Fig. 6
    PL 234 341 Β1
    Fig. 7
    Fig. 8
    PL 234 341 Β1
    Fig. 10
    PL 234 341 Β1
    Fig. 12
PL424819A 2018-03-09 2018-03-09 Pokrętło PL234341B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424819A PL234341B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Pokrętło

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424819A PL234341B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Pokrętło

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424819A1 PL424819A1 (pl) 2019-09-23
PL234341B1 true PL234341B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=67979637

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424819A PL234341B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Pokrętło

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234341B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH11347979A (ja) * 1998-06-08 1999-12-21 Japan Servo Co Ltd 把持装置
DE102010042123B3 (de) * 2010-10-07 2012-03-22 Siemens Aktiengesellschaft Anordnung mit einem drehbaren Röntgendetektor
CN202034153U (zh) * 2011-01-26 2011-11-09 广东升威电子制品有限公司 一种用于电位器或编码器的传动机构
CN203983108U (zh) * 2014-08-07 2014-12-03 成都熊谷加世电器有限公司 带按键功能的旋钮
CN204242895U (zh) * 2014-10-12 2015-04-01 重庆市长寿区世才科技有限公司 编码器用旋转开关

Also Published As

Publication number Publication date
PL424819A1 (pl) 2019-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE202013003768U1 (de) Haltevorrichtung
US10456058B2 (en) Sensor device or EEG electrode and cap having a plurality of sensor devices
PL234341B1 (pl) Pokrętło
DE102008002312A1 (de) Manometer
JP2016080395A (ja) 角度計
CN203826731U (zh) 插脚转换式插头
KR101686055B1 (ko) 임플란트 시술용 멀티 드릴링 가이드 장치
DE102005030498B4 (de) Thermostatventilaufsatz
DE102013213003A1 (de) Abtasteinheit zur Abtastung eines Maßstabs und Positionsmesseinrichtung
ITBO980170A1 (it) Macchina per l'esercizio muscolare.
GB2535024A (en) A tool for adjusting a variable height supporting leg
DE10228317B4 (de) Helligkeitsverstellbares Leuchtgerät
KR101470426B1 (ko) 근관 삽입 심도 감지 기능이 구비된 치아 근관 치료용 기구
CN109223160A (zh) 可调节骨折微创加压固定导向器及其使用方法
DE102016107562A1 (de) Instrument für zahnärztliche Zwecke, insbesondere zur Positionierung von Brackets an Zähnen
CN208125151U (zh) 一种室内设计用测量仪固定装置
CN219480380U (zh) 微螺钉旋具导向装置及微螺钉旋具工具包
CN209198404U (zh) 电热毯柔性部件的固定装置
CN212940579U (zh) 一种多规格长蛇灸制作器
CN206332811U (zh) 半圆骨齿啮合转动式压力微调机构及头戴耳机
CN215930689U (zh) 高精度弹道风向调节结构和瞄准镜
CN110284257A (zh) 疏密度精确调节单元及氨纶实验室试编机
DE102013004876B4 (de) Dentalspiegel mit Loch, zum Hindurchstecken zahnmedizinischer Instrumente
CN209404930U (zh) 可调节骨折微创加压固定导向器
CN108309564A (zh) 一种耳石复位辅助装置