PL234331B1 - Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze - Google Patents

Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze Download PDF

Info

Publication number
PL234331B1
PL234331B1 PL423408A PL42340817A PL234331B1 PL 234331 B1 PL234331 B1 PL 234331B1 PL 423408 A PL423408 A PL 423408A PL 42340817 A PL42340817 A PL 42340817A PL 234331 B1 PL234331 B1 PL 234331B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sonotrode
waveguide
cooling
piezoelectric transducer
temperature
Prior art date
Application number
PL423408A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423408A1 (pl
Inventor
Paweł Kogut
Marcin Kiełbasiński
Łukasz Krzemiński
Original Assignee
Inst Tele I Radiotech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tele I Radiotech filed Critical Inst Tele I Radiotech
Priority to PL423408A priority Critical patent/PL234331B1/pl
Publication of PL423408A1 publication Critical patent/PL423408A1/pl
Publication of PL234331B1 publication Critical patent/PL234331B1/pl

Links

Abstract

Układ ultradźwiękowy składający się z przetwornika piezoelektrycznego, falowodu, sonotrody, komory chłodzenia i uszczelnień, w którym sonotroda (1) wykonana z materiału o dużej przewodności cieplnej, korzystnie stopu miedzi CuCrZr, CuBe lub spieków wolframu, umieszczona jest w komorze chłodzenia (4). Wlot (5) czynnika chłodzącego (9) znajduje się od strony sonotrody (1), a wylot (6) czynnika chłodzącego (9) umieszczony jest przy falowodzie (2). Sonotroda (1) połączona jest z falowodem (2) i przetwornikiem piezoelektrycznym (3) tak, aby uszczelnienie (8) układu chłodzącego (4) oraz uszczelnienie (7) falowodu (2) znajdowały się w węzłach fali stojącej sonotrody (1) i falowodu (2).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest chłodzony układ ultradźwiękowy przewidziany do zastosowania w urządzeniu do wytwarzania sferycznych proszków metali metodą atomizacji ultradźwiękowej.
Stan techniki
Zachowanie stabilności termicznej układu jest krytyczne dla każdej aplikacji wykorzystującej ultradźwięki w podwyższonej temperaturze. Typowo, układy służące do generacji ultradźwięków składają się z przetwornika, falowodu oraz sonotrody. Nieodłącznym problemem związanym z prowadzeniem procesów technologicznych wykorzystujących ultradźwięki w warunkach podwyższonych temperatur jest negatywny wpływ na elementy układu, skutkujący typowo ich szybkim zniszczeniem ze względu na zmiany fizykochemiczne w materiale, naprężenia cieplne oraz obniżenie wytrzymałości elementów. Z tego powodu, większość komercyjnie stosowanych układów wyposażona jest w układ chłodzenia wodnego lub gazowego. Elementem układu ultradźwiękowego najbardziej narażonym na negatywne oddziaływanie podwyższonych temperatur jest przetwornik piezoelektryczny.
Rozwiązaniem zbliżonym do wynalazku jest zastosowanie jako radiatora z materiału wysokoprzewodzącego jako elementu przetwornika - takie rozwiązanie zostało opisane w pat. US2004124745, gdzie wykorzystano wzmacniającą obudowę metaliczną jako element przenoszący obciążenia mechaniczne oraz element wykonany z materiału o wysokiej przewodności cieplnej jako radiator oraz transmiter energii drgań ultradźwiękowych. W przeciwieństwie do rozwiązania wg patentu układ ten podlega tylko nagrzewaniu od pracy przetwornika i nie może pracować w temperaturze powyżej temperatury zniszczenia kryształów piezoelektrycznych.
Rozwiązania opierające się na chłodzeniu wyłącznie przetwornika wykazują skuteczność jedynie w przypadkach, gdy oddziaływanie cieplne pozostałych części układu nie prowadzi do zmiany jego częstotliwości rezonansowej lub poluźnienia łączników śrubowych. W zastosowaniach, w których tem peratury robocze przekraczają ok. 100°C, powszechne jest stosowanie dodatkowego chłodzenia falowodu lub sonotrody.
Z literatury patentowej znane są przykłady rozwiązań, w których sonotroda wykonana z tytanu bądź stopu aluminium wyposażona jest w wewnętrzny zbiornik cieczy, ulegający przemianie fazowej lub trzpień z miedzi lub aluminium, lub ich stopów. Zastosowanie trzpienia z miedzi powoduje dodatkowe straty na tarcie wewnętrzne między miedzianym trzpieniem a stalowym lub tytanowym elementem sonotrody przenoszącym drgania. Skutkuje to wysokimi stratami energii mechanicznej i wysoką zawodnością elementu. Przykładem takiego rozwiązania jest zgłoszenie pat. EP2832456 A2.
Innym proponowanym rozwiązaniem problemu, wchodzącym w skład obecnego stanu techniki, jest zastosowanie wewnętrznych kanałów chłodzących wewnątrz wibrującej sonotrody. Wady tego rozwiązania to przede wszystkim wysoki poziom trudności oraz koszt wykonania takiego elementu, jak również jego niska żywotność, powodowana zachodzeniem wewnątrz kanałów zjawiska kawitacji, prowadzącego do szybkiego zniszczenia elementu na drodze mechanicznej erozji. Przykładem tego podejścia są zgłoszenia pat. GB952042 i DE102008029769.
Kolejnym proponowanym w literaturze rozwiązaniem jest zastosowanie płaszcza wodnego jako układu chłodzącego. Jest to rozwiązanie nieadekwatne do zastosowań układu ultradźwiękowego w podwyższonych temperaturach z sonotrodą wykonaną z tradycyjnie stosowanych materiałów (stal i tytan). Podłączenie płaszcza wodnego jest możliwe tylko w znacznej odległości od czoła sonotrody, co skutkuje istotnym obniżeniem wydajności chłodzenia. Przykładem tego podejścia jest pat. zgłoszenie EP 0689774.
Podsumowując, rozwiązania oparte na chłodzeniu wyłącznie przetwornika mają istotnie ograniczone zastosowanie w technice. Alternatywne rozwiązania, wykorzystujące chłodzenie wodą przepływającą przez wnętrze sonotrody są nadmiernie skomplikowane i kosztowne w wykonaniu oraz implementacji, przede wszystkim ze względu na złożoność zarówno procesu produkcji, jak i kalibracji częstotliwości rezonansowej. Wykorzystanie płaszcza wodnego to rozwiązanie odpowiednie dla zastosowań, w których nie występuje zasadnicza różnica temperatur między końcówką sonotrody a obszarem oddziaływania medium chłodzącego, narzucające ponadto istotne ograniczenie powierzchni użytecznej sonotrody.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala korzystnie wobec obecnego stanu techniki przeprowadzać procesy technologiczne wymagające zastosowania ultradźwięków o wysokiej intensywności w podwyższonych temperaturach. Składa się z sonotrody wykonanej z materiału o wysokiej przewodności cieplnej korzystnie pokrytej barierą termiczną, umieszczoną w komorze roboczej o podwyższonej temperaturze oraz zewnętrznego układu chłodzącego na pozostałej długości sonotrody.
PL 234 331 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ ultradźwiękowy składający się z sonotrody, falowodu i przetwornika oraz komory chłodzącej, w którym sonotroda przez dłuższy czas znajduje się w obszarze oddziaływania podwyższonej temperatury (powyżej 100°C). Temperatura pracy ciągłej sonotrody stanowiącej część poniższego rozwiązania wynosi powyżej 100°C. Układ według rozwiązania został zaprojektowany tak, by obniżyć temperaturę przetwornika piezoelektrycznego do poziomu poniżej temperatury Curie. Sonotroda jest wykonana z materiału o wysokiej przewodności cieplnej, tj. powyżej 100 W/mK i chłodzona jest razem z falowodem poza obszarem działania wysokiej lub podwyższonej temperatury. Układ pracuje w warunkach ustalonego przepływu ciepła, dzięki czemu temperatura sonotrody jest niższa niż temperatura otoczenia. Pozwala to zachować właściwości mechaniczne konieczne do przeniesienia fali mechanicznej do medium o wysokiej temperaturze.
Urządzenie według patentu składa się z przetwornika piezoelektrycznego, połączonego przez falowód z chłodzoną sonotrodą, wykonaną z materiału o przewodności cieplnej powyżej 100 W/mK. Przetwornik piezoelektryczny pełni funkcję konwertera energii elektrycznej na mechaniczną, typowo wykonywany jest z warstwowo ułożonej ceramiki piezoelektrycznej, ułożonej naprzemiennie z okładzinami metalowymi.
Falowód jest elementem układu akustycznego, służącym do prowadzenia w przestrzeni fal mechanicznych, przekazywania ich energii od czoła przetwornika do sonotrody oraz zwiększania amplitudy drgań. Konsekwencją tych wymagań jest konieczność zastosowania do wytworzenia falowodu materiałów o wysokich właściwościach akustycznych - o wysokim stosunku modułu sprężystości wzdłużnej do gęstości oraz wysokiej wytrzymałości na zmęczenie. Materiały typowo stosowane na falowody to tytan, niektóre stopu aluminium (np. PA7N) i niektóre stale (np. 35HGSA). W rozwiązaniu wg patentu falowód jest półfalowy.
Podstawową funkcją sonotrody jest przekazywanie energii mechanicznej do medium, w którym zachodzi sonikacja. Jest to element wysoko obciążony mechanicznie, a w przypadkach, których dotyczy rozwiązanie według wynalazku - również termicznie. Wymagania stawiane materiałowi na sonotrodę to wysokie właściwości akustyczne i wysoka wytrzymałość mechaniczna. Typowo stosowane materiały to stale stopowe, stopy aluminium oraz stopy tytanu. Sonotrody projektowane są celowo pod konkretne aplikacje, dla określonej częstotliwości i amplitudy drgań. Krytyczny jest równomierny rozkład amplitudy drgań na czole elementu. W opisywanym rozwiązaniu materiałem, z którego sonotroda jest całofalowa i wykonana jest stop miedzi CuCrZr, CuBe bądź spieki wolframu.
Zewnętrzny układ chłodzący, przez który przepływa medium chłodzące jest w rozwiązaniu według wynalazku umieszczony w taki sposób, że uszczelnienia znajdują się w węźle fali stojącej falowodu oraz sonotrody. Ciągłe odprowadzanie ciepła jest korzystne dla żywotności układu i jego skutecznej pracy, ponieważ pozwala korzystnie wobec obecnego stanu techniki zachować temperaturę sonotrody niższą od temperatury jej otoczenia.
P r z y k ł a d wykonania
Układ ultradźwiękowy pracujący z częstotliwością rezonansową 20 kHz, składający się z sonotrody 1, falowodu 2 oraz przetwornika piezoelektrycznego 3, umieszczono w komorze chłodzenia 4. Całofalową sonotrodę 1 o średnicy 40 mm wykonano z materiału Ampcoloy 940 o przewodności cieplnej 204 W/mK. Połączono ją z falowodem 2 o wzmocnieniu amplitudy drgań mechanicznych 2 : 1 oraz przetwornikiem piezoelektrycznym 3. Uszczelnione zamocowanie sonotrody 8 oraz uszczelnione zamocowanie falowodu 7 znajdowało się w węźle fali ultradźwiękowej, a całość znajdowała się w komorze chłodzenia 4 o pojemności 5 litrów, wypełnionej medium chłodzącym 9. Jako medium chłodzące 9 zostało wykorzystane sprężone powietrze pod ciśnieniem 6 bar oraz temperaturze 293 K, które doprowadzone zostało do wlotu medium chłodzącego 5. Ogrzane medium chłodzące 9 odprowadzane zostało z komory chłodzenia 4 za pośrednictwem wylotu medium chłodzącego 6. Obciążenie układu ultradźwiękowego, będące również źródłem ciepła znajdowało się na czole sonotrody 1.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Układ ultradźwiękowy składający się z przetwornika piezoelektrycznego, falowodu, sonotrody, komory chłodzenia i uszczelnień, znamienny tym, że sonotroda (1) wykonana z materiału o dużej przewodności cieplnej, korzystnie stopu miedzi CuCrZr, CuBe lub spieków wolframu,
    PL 234 331 Β1 umieszczona jest w komorze chłodzenia (4), w której wlot (5) czynnika chłodzącego (9) znajduje się od strony sonotrody (1), a wylot (6) czynnika chłodzącego (9) umieszczony jest przy falowodzie (2), natomiast sonotroda (1) połączona jest z falowodem (2) i przetwornikiem piezoelektrycznym (3) tak, aby uszczelnienie (8) układu chłodzącego (4) oraz uszczelnienie (7) falowodu (2) znajdowały się w węzłach fali stojącej sonotrody (1) i falowodu (2).
PL423408A 2017-11-09 2017-11-09 Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze PL234331B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423408A PL234331B1 (pl) 2017-11-09 2017-11-09 Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423408A PL234331B1 (pl) 2017-11-09 2017-11-09 Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423408A1 PL423408A1 (pl) 2019-05-20
PL234331B1 true PL234331B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=66519053

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423408A PL234331B1 (pl) 2017-11-09 2017-11-09 Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234331B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL429907A1 (pl) 2019-05-13 2020-11-16 Łukasz Żrodowski Sonotroda do pracy z ciekłymi metalami oraz sposób obróbki ciekłych metali
PL430595A1 (pl) * 2019-07-15 2021-01-25 3D Lab Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sonotroda do urządzenia do atomizacji ultradźwiękowej metali i ich stopów

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB952042A (en) * 1961-12-29 1964-03-11 Cho Onpa Kogyo Kabushiki Kaish Improvements in or relating to plastics bonding apparatus utilizing ultrasonic vibration
US6924585B2 (en) * 2002-09-23 2005-08-02 The Crest Group, Inc. Sleeved ultrasonic transducer
DE102008029769A1 (de) * 2008-06-25 2009-12-31 Sonotronic Nagel Gmbh Sonotrodenwerkzeug mit Kühleinrichtung
DE102009008988B4 (de) * 2009-02-14 2017-12-28 Elringklinger Ag Verfahren zum Verbinden eines Gehäuseteils einer Brennstoffzelleneinheit mit einer elektrochemischen Zelle und Baugruppe mit Gehäuseteil und elektrochemischer Zelle
EP2368694A1 (en) * 2010-03-22 2011-09-28 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Sonotrode
RO128816B1 (ro) * 2012-02-03 2018-11-29 Institutul Naţional De Cercetare-Dezvoltare În Sudură Şi Încercări De Materiale - Isim Timişoara Cap hibrid pentru sonotrodă
DE102013215106A1 (de) * 2013-08-01 2015-02-05 PP-Tech GmbH Sonotrodenwerkzeug mit integrierter Kühleinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
PL423408A1 (pl) 2019-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10976114B2 (en) Heat storage unit
Ibrahim et al. An investigation of a multi-layered oscillating heat pipe additively manufactured from Ti-6Al-4V powder
USRE45376E1 (en) Cooling systems employing fluidic jets, methods for their use and methods for cooling
US7263837B2 (en) Thermoacoustic cooling device
PL234331B1 (pl) Układ ultradźwiękowy do pracy w podwyższonej temperaturze
US8004158B2 (en) Method and device for cooling ultrasonic transducers
US7404296B2 (en) Cooling device
Khan et al. Towards ultra-compact high heat flux microchannel heat sink
CN101142619B (zh) 用于在液体中产生超声的超声棒式振荡器
CN106767067B (zh) 双超声波热管散热装置
CN106654818B (zh) 一种高功率固体激光器热管理系统
US20080120981A1 (en) Thermoacoustic cooling device with annular emission port
KR101739339B1 (ko) 진동자 조합체
Yao et al. Study on heat pipe heat dissipation of high-power ultrasonic transducer
US10480832B2 (en) Thermoacoustic energy converting element part and thermoacoustic energy converter
Irfan et al. Cooling effectiveness of thermoacoustic heat engine systems development
US2774566A (en) Fluid cooled permeable turbine blade
EP2944811B1 (en) Thermoacoustic energy converting element part, thermoacoustic energy converter, and method of manufacturing thermoacoustic energy converting element part
CN102684066A (zh) 双通道液体制冷多量子阱半导体激光器及其制备方法
US11938557B2 (en) Sonotrode for processing of liquid metals and a method for processing of liquid metals
WO2021152798A1 (ja) 熱音響装置
WO2020045600A1 (ja) 熱音響装置
CN219923574U (zh) 一种水冷式的超声波变幅杆
PL237650B1 (pl) Sonotroda chłodzona cieczą
Chakradeo et al. Design, Development and Manufacturing of Thermoacoustic Cooler