PL233986B1 - Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi - Google Patents

Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi Download PDF

Info

Publication number
PL233986B1
PL233986B1 PL424581A PL42458118A PL233986B1 PL 233986 B1 PL233986 B1 PL 233986B1 PL 424581 A PL424581 A PL 424581A PL 42458118 A PL42458118 A PL 42458118A PL 233986 B1 PL233986 B1 PL 233986B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
marker
markers
roller
encoder
Prior art date
Application number
PL424581A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424581A1 (pl
Inventor
Jerzy Gielecki
Michał Chlebiej
Andrzej Rutkowski
Anna Żurada
Original Assignee
Uniwersytet Warminsko Mazurski W Olsztynie
Uniwersytet Warmińskomazurski W Olsztynie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uniwersytet Warminsko Mazurski W Olsztynie, Uniwersytet Warmińskomazurski W Olsztynie filed Critical Uniwersytet Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority to PL424581A priority Critical patent/PL233986B1/pl
Publication of PL424581A1 publication Critical patent/PL424581A1/pl
Publication of PL233986B1 publication Critical patent/PL233986B1/pl

Links

Landscapes

  • Position Input By Displaying (AREA)
  • User Interface Of Digital Computer (AREA)

Abstract

Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi wykorzystujące układ optyczny z markerami i czujnikami inercyjnymi charakteryzuje się tym, że zbudowane jest z prostokątnej podstawy (1), na której powierzchni (1a) oraz spodzie rozmieszczone są dookoła markery małe (2-13) i markery z symbolami. W środku podstawy (1) wycięty jest otwór (26) z ościeżnicą (27) i ścięciami na marker główny przy czym na rogach otworu (26) umieszczone są magnesy (31), a z obu stron markera głównego znajdują się symbole pozwalające na jego identyfikację. Wewnątrz marker ma wbudowane ferromagnetyki, tworząc z magnesami (31) zatrzask magnetyczny, a na jednym końcu podstawy (1) zmontowany jest uchwyt (34), który zawiera przycisk monostabilny, rolkę (36) z enkoderem, a wewnątrz zawiera źródło zasilania, czujniki inercyjne - akcelerometr, żyroskop i magnetometr oraz elementy elektroniczne pozwalające na komunikację bezprzewodową. Marker główny ma po bokach wcięcia. Rolka (36) z enkoderem i przycisk są umieszczone pod kątem 45°±15° do brzegów podstawy (1). Rolka (36) z enkoderem częściowo wystaje nad górną powierzchnię podstawy (1) i umieszczona jest w takiej odległości od wierzchołka podstawy (1) by możliwe było wygodne obracanie go za pomocą kciuka tj. 50±5mm od najbliższego wierzchołka podstawy.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi znajdujące zastosowanie zwłaszcza w medycynie do prezentacji i wizualizacji obiektów i zapewnia możliwość ich pozycjonowania i manipulowania w przestrzenni 3D.
Znane jest z opisu zgłoszenia patentowego US2004113885 „New input devices for augmented reality applications” urządzenie interakcji / wprowadzania danych dla systemu rozszerzonej rzeczywistości. W systemie z rozszerzoną rzeczywistością, wykorzystującym śledzenie oparte na podczerwieni, urządzenie interakcyjne / wejściowe jest wykorzystywane przez umieszczanie znaczników, na przykład małych dysków, we wstępnie określonej lokalizacji w scenie oglądanej przez użytkownika, która jest powiększana w celu symulacji fizycznych przycisków. Te powiększone markery, oglądane przez system rzeczywistości rozszerzonej, mogą być fizycznie zmanipulowane przez użytkownika. Użytkownik położy palce na jednym z tych znaczników, a z kolei moduł śledzący oparty na podczerwieni rozpozna to działanie i odpowiednio je przetworzy. System rzeczywistości rozszerzonej może również rozszerzać symulowane menu w widoku użytkownika, zapewniając użytkownikowi niezbędną informację zwrotną dla interakcji. Wykorzystując konwencjonalną technologię śledzenia, urządzenie interakcji / wprowadzania można wdrożyć przy minimalnym dodatkowym sprzęcie i minim alnym dodatkowym przetwarzaniu wymaganym przez system rzeczywistości rozszerzonej.
Wynalazek “Method for Determining the Position of a Marker in an Augmented Reality System”, US20050587469 dotyczy sposobu określania pozycji markera w systemie rozszerzonej rzeczywistości. Po wykryciu punktów znacznikowych w wychwyconym obrazie, wektory markera są określane przy użyciu punktów znacznikowych znacznika, a odległość znacznika od jednostki przechwytującej jest obliczana przy użyciu określonych wektorów znacznikowych. Określone wektory odległości i znacznika są używane do ustalenia macierzy obrotu odtwarzającej orientację znacznika w stosunku do jednostki przejmującej, przy czym uproszczenie, że wszystkie punkty znacznikowe znacznika znajdują się w tej samej odległości od jednostki chwytającej, jest ważne a znaki macierzy obrotu pochodzą od zasadniczo równoległych wektorów markerowych.
W patencie nr US201213525102 “INPUT METHOD DESIGNED FOR AUGMENTED REALITY przedstawiono aparaty, metody, systemy i odczytywalne przez komputer nośniki do wykorzystywania wejść zbliżeniowych na lub w pobliżu soczewki z ekranem dotykowym do wybierania obiektów w polu widzenia. W niektórych przykładach wykonania urządzenie wyświetlające (na przykład wyświetlacz zamontowany na głowie, gogle z rozszerzoną rzeczywistością) może zawierać co najmniej jedną soczewkę, przy czym soczewka może wykrywać dotknięcia lub bliskie dotknięcia oraz dane wyjściowe wskazujące lokalizację wejścia zbliżeniowego przez użytkownika. Procesor może odbierać dane i może wybierać obiekt w polu widzenia użytkownika odpowiadającym danym, przy czym obiekt i lokalizacja wejścia zbliżeniowego na lub w pobliżu soczewki przez użytkownika znajdują się na wspólnej linii wzroku. W niektórych przykładach wykonania urządzenie wyświetlające może zawierać co najmniej jedną kamerę, która jest skonfigurowana do rejestrowania co najmniej jednego obrazu reprezentatywnego dla pola widzenia użytkownika.
Z patentu nr US201715597776 “VIRTUAL/AUGMENTED REALITY INPUT DEVICE znany jest kontroler skonfigurowany do sterowania wskaźnikiem w środowisku wirtualnej rzeczywistości obejmuje wieloosiowy czujnik pola magnetycznego, przyspieszeniomierz wieloosiowy, żyroskop, tabliczkę dotykową i obwód komunikacji bezprzewodowej. Kontroler może również zawierać procesor i instrukcje przechowywania pamięci, które po wykonaniu przez procesor, powodują, że procesor uzyskuje dane pola geomagnetycznego z wieloosiowego czujnika pola magnetycznego, uzyskuje dane przyspieszenia opisujące kierunek i wielkość siły wpływającej na kontroler z akcelerometru wieloosiowego i uzyskać dane prędkości kątowej opisujące położenie obrotowe sterownika z żyroskopu. Procesor może przekazywać dane ruchu do urządzenia komputerowego skonfigurowanego do generowania renderowania środowiska wirtualnej rzeczywistości, danych ruchu opisujących orientację kontrolera, przy czym dane ruchu są oparte na co najmniej jednym z danych pola geomagnetycznego, dane przyspieszenia, lub dane prędkości kątowej.
Ze zgłoszenia wynalazku P.419600 pt. “System interaktywnej rozszerzonej wizualizacji fuzji wielomodalnych obrazów medycznych, w szczególności obrazów fluorescencyjnych” znany jest system interaktywnej rozszerzonej wizualizacji fuzji wielomodalnych obrazów medycznych, w szczególności obrazów fluorescencyjnych, znajdujący zastosowanie zwłaszcza w medycynie do prezentacji położenia i geometrii struktur tkankowych. System charakteryzuje się tym, że zawiera zamocowany na głowie
PL 233 986 B1 operatora wyświetlacz rozszerzonej rzeczywistości z przymocowaną do niego kamerą trójkolorową światła widzialnego, zamocowane na wyświetlaczu rozszerzonej rzeczywistości: układ markerów wyświetlacza rozszerzonej rzeczywistości oraz układ kontroli ruchu gałek ocznych; umieszczone nad ciałem pacjenta: oświetlacz wzbudzający fluorescencję do oświetlania światłem białym i światłem bliskiej podczerwieni wraz z układem sterowania, kamerą z filtrem optycznym i kamerami do detekcji fluorescencji, układem kamery stereoskopowej trójkolorowej; ponadto znajdujący się nad pacjentem układ nawigacji, układ markerów oświetlacza, układ markerów pacjenta umieszczonych na pacjencie, układ markerów instrumentu chirurgicznego oraz komputer z oprogramowaniem i zbiorem obrazów medycznych innych źródeł skomunikowany z układem nawigacji, oświetlaczem oraz wyświetlaczem rozszerzonej rzeczywistości, a także posiadający cyfrowy plan operacji przygotowany na podstawie informacji z podłączonych do niego źródeł.
Urządzenia wejściowe stosowane w rzeczywistości rozszerzonej (RR) służą do określania pozycji i orientacji przestrzennej obiektów w układzie odniesienia użytkownika systemu wizualizacji. Przytoczone powyżej rozwiązania wykorzystują różne metody realizacji tego zadania za pomocą układu optycznego z markerami (analiza obrazu markerów z kamery) lub czujników inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr). Wszystkie cytowane metody wykorzystywane w urządzeniach wejściowych RR można podzielić na pasywne (np. markery graficzne) i aktywne (układy elektroniczne). Większość systemów korzystających z urządzeń wejściowych tego typu realizuje wizualizację obiektów i zapewnia możliwość ich pozycjonowania i manipulowania w przestrzenni 3D.
Według wynalazku urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi wykorzystujące układ optyczny z markerami i czujnikami inercyjnymi charakteryzuje się tym, że zbudowane jest z prostokątnej podstawy, na której powierzchni oraz spodzie rozmieszczone są dookoła markery małe z symbolami, a w środku podstawy wycięty jest otwór z ościeżnicą i ścięciami na marker główny. Na rogach otworu umieszczone są magnesy, natomiast z obu stron markera głównego znajdują się symbole pozwalające na jego identyfikację. Wewnątrz marker ma wbudowane ferromagnetyki, tworząc z magnesami otworu zatrzask magnetyczny. Na jednym końcu podstawy zmontowany jest uchwyt, który zawiera przycisk monostabilny, rolkę z enkoderem, a wewnątrz zawiera źródło zasilania, czujniki inercyjne - akcelerometr, żyroskop i magnetometr oraz elementy elektroniczne pozwalające na komunikację bezprzewodową. Marker główny ma po bokach wcięcia. Rolka z enkoderem i przycisk monostabilny są umieszczone pod kątem 45°±15° do brzegów podstawy. Rolka z enkoderem częściowo wystaje nad górną powierzchnię podstawy i umieszczona jest w takiej odległości od wierzchołka podstawy by możliwe było wygodne obracanie go za pomocą kciuka tj. 50±5 mm od najbliższego wierzchołka podstawy.
Urządzenie łączy aktywne i pasywne metody sterowania przestrzennego obiektami w systemach rozszerzonej rzeczywistości RR. Fizyczna postać markerów, niezależnych od podstawy, wzmacnia imersję (efekt zanurzenia) w systemach wizualizacji RR. Każdy z obiektów, sprzężonych z markerami, może być orientowany i przemieszczany niezależnie od pozostałych obiektów, nadając im realistycznych cech natury fizycznej. Aktywna część podstawy pozwala na projektowanie interaktywnych akcji na wirtualnych obiektach, np. interaktywna animacja. Przycisk na uchwycie pozwala na zmianę układu odniesienia obiektu, np. na zawieszenie obiektu „w powietrzu” w dowolnie wybranym miejscu. Urządzenie ma charakter agnostyczny względem systemów sprzętowych i oprogramowania stosowanego w RR.
Przedmiot wynalazku zostanie pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok podstawy urządzenia z góry, fig. 2 to widok podstawy z dołu, fig. 3 to przekrój podstawy b wzdłuż osi wyznaczonych w widoku z góry a, fig. 4 widok na marker główny (z góry i z dołu taki sam), fig. 5 to przekrój przez marker główny wzdłuż osi wyznaczonej w widoku z góry, fig. 6 przedstawia schemat funkcjonalny urządzenia do interakcji z obiektami przestrzennymi, fig. 7 to schemat blokowy urządzenia.
Urządzenie zbudowane jest z prostokątnej podstawy 1, na której powierzchni 1 a oraz spodzie 1 b rozmieszczone są dookoła markery małe 2-13 i 14-25 z symbolami. W środku podstawy 1 wycięty jest otwór 26 z ościeżnicą 27 i ścięciami 28 na marker główny 29 z wcięciami po bokach 30. Na rogach otworu 26 umieszczone są magnesy 31. Z obu stron markera 29 znajdują się symbole 32 pozwalające na jego identyfikację, a wewnątrz marker ma wbudowane ferromagnetyki 33, tworząc z magnesami 31 zatrzask magnetyczny. Na jednym końcu podstawy 1 zmontowany jest uchwyt 34, który zawiera przycisk monostabilny 35, rolkę z enkoderem 36, a wewnątrz zawiera źródło zasilania, czujniki inercyjne akcelerometr, żyroskop i magnetometr oraz elementy elektroniczne pozwalające na komunikację bezprzewodową. Rolka 36 i przycisk 35 są umieszczone pod kątem 45°±15° do brzegów podstawy 1. Rolka 36 częściowo wystaje nad górną powierzchnię podstawy 1 i umieszczona jest w takiej odległości od
PL 233 986 B1 wierzchołka podstawy by możliwe było wygodne obracanie go za pomocą kciuka tj. 50±5 mm od najbliższego wierzchołka podstawy.
Użytkownik ma na głowie okulary RR 37. Do okularów RR 37 przyczepiona jest kamera stereograficzna 38. W jednej ręce użytkownik trzyma podstawę 1. Kciukiem manipuluje rolką enkodera 36, palec wskazujący spoczywa obok przycisku 35. W drugiej ręce użytkownik może trzymać jeden z markerów głównych 29, który może umieścić na ościeżnicy 27. W okularach 37 użytkownik obserwuje obraz z kamery 38 i nałożony nań obraz obiektu 39 generowany przez aplikację użytkową ściśle związaną z programem komputerowym obsługującym urządzenie. Pozycja i orientacja kamery 38 względem układu odniesienia okularów 37 są znane temu programowi komputerowemu.
Pozycja i orientacja podstawy 1 w układzie odniesienia okularów RR 37 jest ustalana na podstawie obrazu markerów małych 2-25 w kamerze 38 oraz na podstawie informacji z sensorów inercyjnych zamontowanych w uchwycie 34. Pozycja i orientacja obiektu 39 w układzie odniesienia okularów RR 37 jest ustalana na bieżąco względem pozycji i orientacji markera głównego 29, która jest ustalana na podstawie obrazu symbolu 32 markera głównego 29 w kamerze 38. Gdy marker główny 29 spoczywa w ościeżnicy 27, to informacja o jego pozycji i orientacji jest wspierana przez informacje o pozycji i orientacji podstawy 1.
Na fig. 7 przedstawiono zależności między głównymi składowymi urządzenia. Program komputerowy obsługujący urządzenie jest ściśle powiązany z aplikacją użytkową, która faktycznie realizuje wyświetlanie i nakładanie obiektów 39 na obraz z kamery 38. Oprogramowanie okularów RR 37 możliwie często ustala pozycję i orientację głowy użytkownika względem jego otoczenia lub względem arbitralnie ustalonego układu odniesienia i przekazuje te informacje do programu komputerowego. Kamera 38 przesyła obraz do analizatora obrazu kamery, który na podstawie obrazu widocznych markerów małych 2-25 i symboli 32 markerów głównych 29 aproksymuje pozycje i orientacje markerów głównych 29 i podstawy 1. Analizator obrazu kamery na podstawie symboli 32 markerów głównych identyfikuje też poszczególne markery główne. Do tak uzyskanych wyników zostają włączane d odatkowe informacje z sensorów inercyjnych, przekazywane za pośrednictwem modułów bezprzewodowych. Informacje te są dalej przekazane do programu komputerowego. Dodatkowo za pośrednictwem modułów bezprzewodowych do programu komputerowego trafiają też informacje o zmianach stanu przycisku 25 i rolki z enkoderem 36, które mogą wpływać na przebieg działania aplikacji użytkowej i stan obiektów 39. Aplikacja użytkowa na podstawie informacji zebranych przez program komputerowy, na podstawie obrazu z kamer i na podstawie stanu wewnętrznego, generuje obraz, który następnie jest przekazany do wyświetlenia w okularach RR 37.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi wykorzystujące układ optyczny z markerami i czujnikami inercyjnymi znamienne tym, że zbudowane jest z prostokątnej podstawy (1), na której powierzchni (1a) oraz spodzie (1b) rozmieszczone są dookoła markery małe (2-13) i (14-25) z symbolami, a w środku podstawy (1) wycięty jest otwór (26) z ościeżnicą (27) i ścięciami (28) na marker główny (29) przy czym na rogach otworu (26) umieszczone są magnesy (31), natomiast z obu stron markera (29) znajdują się symbole (32) pozwalające na jego identyfikację, a wewnątrz marker ma wbudowane ferromagnetyki (33), tworząc z magnesami (31) zatrzask magnetyczny, a na jednym końcu podstawy (1) zamontowany jest uchwyt (34), który zawiera przycisk monostabilny (35), rolkę (36) z enkoderem, a wewnątrz zawiera źródło zasilania, czujniki inercyjne - akcelerometr, żyroskop i magnetometr oraz elementy elektroniczne pozwalające na komunikację bezprzewodową.
2. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że marker główny (29)ma po bokach wcięcia (30).
3. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że rolka (36) z enkoderem i przycisk (35) są umieszczone pod kątem 45°±15° do brzegów podstawy (1).
4. Urządzenie według zastrz. 1 i 3 znamienne tym, że rolka (36) z enkoderem częściowo wystaje nad górną powierzchnię podstawy (1) i umieszczona jest w takiej odległości od wierzchołka podstawy (1) by możliwe było wygodne obracanie go za pomocą kciuka tj. 50 ± 5 mm od najbliższego wierzchołka podstawy.
PL424581A 2018-02-13 2018-02-13 Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi PL233986B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424581A PL233986B1 (pl) 2018-02-13 2018-02-13 Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424581A PL233986B1 (pl) 2018-02-13 2018-02-13 Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424581A1 PL424581A1 (pl) 2019-08-26
PL233986B1 true PL233986B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=67683620

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424581A PL233986B1 (pl) 2018-02-13 2018-02-13 Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233986B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1356413A2 (en) * 2000-10-05 2003-10-29 Siemens Corporate Research, Inc. Intra-operative image-guided neurosurgery with augmented reality visualization
US7064742B2 (en) * 2001-05-31 2006-06-20 Siemens Corporate Research Inc Input devices using infrared trackers
US7190331B2 (en) * 2002-06-06 2007-03-13 Siemens Corporate Research, Inc. System and method for measuring the registration accuracy of an augmented reality system
EP3553075A1 (en) * 2012-01-23 2019-10-16 Washington University Goggle imaging systems and methods

Also Published As

Publication number Publication date
PL424581A1 (pl) 2019-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11693476B2 (en) Menu navigation in a head-mounted display
EP3320413B1 (en) System for tracking a handheld device in virtual reality
TWI722280B (zh) 用於多個自由度之控制器追蹤
ES2680576T3 (es) Método y dispositivo para verificar uno o más volúmenes de seguridad para una unidad mecánica móvil
ES2835598T3 (es) Interfaz de gesto
WO2013035758A1 (ja) 情報表示システム、情報表示方法、及び記憶媒体
CN109313500A (zh) 纤细形状因子的无源光学和惯性跟踪
US20020140633A1 (en) Method and system to present immersion virtual simulations using three-dimensional measurement
CN105659295A (zh) 用于在移动设备上的真实环境的视图中表示兴趣点的方法以及用于此方法的移动设备
CN103077633A (zh) 一种立体虚拟培训系统和方法
CN109416589A (zh) 交互系统与交互方法
CN109358754A (zh) 一种混合现实头戴显示系统
CN109844600A (zh) 信息处理设备、信息处理方法和程序
Choi et al. Development of a low-cost wearable sensing glove with multiple inertial sensors and a light and fast orientation estimation algorithm
JP6250086B2 (ja) 画像表示アプリケーションおよび配向感知可能な表示装置のための方法
CN109716396A (zh) 信息处理设备、信息处理方法和程序
JP2014038403A (ja) 表示制御装置、表示制御装置の制御方法、表示制御システム、表示制御システムの制御方法、及びプログラム
WO2018142679A1 (ja) 表示装置及びその制御方法
CN109445596A (zh) 一种一体式混合现实头戴显示系统
PL233986B1 (pl) Urządzenie do interakcji z obiektami przestrzennymi
KR20190047922A (ko) 혼합현실을 이용한 정보 공유 시스템
CN108012141A (zh) 显示装置、显示系统和显示装置的控制方法
JP4678428B2 (ja) 仮想空間内位置指示装置
CN115494951A (zh) 交互方法、装置和显示设备
CN108627157A (zh) 一种基于立体标记板的头显定位方法、装置和立体标记板