PL233942B1 - Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza - Google Patents

Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza Download PDF

Info

Publication number
PL233942B1
PL233942B1 PL426255A PL42625518A PL233942B1 PL 233942 B1 PL233942 B1 PL 233942B1 PL 426255 A PL426255 A PL 426255A PL 42625518 A PL42625518 A PL 42625518A PL 233942 B1 PL233942 B1 PL 233942B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
leakage
compressed air
flow
measurement
Prior art date
Application number
PL426255A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426255A1 (pl
Inventor
Ryszard Dindorf
Piotr WOŚ
Piotr Woś
Original Assignee
Politechnika Swietokrzyska
Politechnika Świętokrzyska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Swietokrzyska, Politechnika Świętokrzyska filed Critical Politechnika Swietokrzyska
Priority to PL426255A priority Critical patent/PL233942B1/pl
Publication of PL426255A1 publication Critical patent/PL426255A1/pl
Publication of PL233942B1 publication Critical patent/PL233942B1/pl

Links

Landscapes

  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)
  • Measuring Volume Flow (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do automatycznego pomiaru przecieku rurociągów przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza z kontrolowanym przepływem na odgałęzieniu.
W przemysłowych instalacjach sprężonego powietrza, instalacjach pneumatycznych, dąży się do oszczędności energii przez racjonalizację zużycia sprężonego powietrza. Kompleksowa kontrola instalacji gazowych, zwłaszcza sprężonego powietrza, służy do wykazania skali strat przecieków oraz opracowania planu optymalizacji wykorzystania sprężonego powietrza. Jedną z głównych przyczyn strat energii w systemach sprężonego powietrza są przecieki, które są spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niedokładność wykonania i montażu instalacji, starzenie się, korozja czy uszkodzenie elementów instalacji. Najczęstszymi miejscami wycieku sprężonego powietrza są połączenia instalacji, takie jak złączki, przewody, filtry, regulatory ciśnienia, zawory bezpieczeństwa, zawory odcinające, zawory spustu kondensatu, zbiorniki, a także czynności związane z łączeniem i rozłączaniem przewodów pneumatycznych.
Istnieje wiele metod detekcji i lokalizacji miejsc nieszczelności w rurociągach gazowych. Najczęściej stosowanymi metodami są manometryczna - próby podciśnieniowe lub nadciśnieniowe z użyciem np. wody, powietrza lub helu, pęcherzykowa, akustyczna, termowizyjna, chemiczna, penetracyjna, halogenowa, spektrometryczna, cieplno-przepływowa i radioizotopowa. W instalacji pneumatycznej określa się dopuszczalny ilościowy przeciek w wartościach przepływu objętościowego lub procentowy przeciek w odniesieniu do wydajności sprężarki. Pomiar natężenia przecieku ma istotne znaczenie do oszacowania kosztów eksploatacji instalacji gazowych. Analiza całkowitych kosztów eksploatacji instalacji gazowych podczas całego życia technicznego, wymaga oceny ilościowej za pomocą różnych wskaźników, np. straty mocy spowodowanej przeciekiem, straty energii wynikającej z przecieku w ciągu roku, kosztu strat energii spowodowanej przeciekiem w skali jednego roku.
Znane są następujące bezpośrednie i pośrednie standardowe metody pomiaru przecieku w instalacjach sprężonego powietrza.
Bezpośrednia metoda pomiaru przecieku jest metodą dokładną, ponieważ metoda ta polega na pomiarze przecieku za pomocą przepływomierza umieszczonego w rurociągu lub na obejściu rurociągu sprężonego powietrza. Wadą metody bezpośredniej jest konieczność dostosowania przepływomierza do przepływu i średnicy instalacji. Metoda ta wymaga montażu drogiego przepływomierza w rurociągu oraz dostosowania jego przepływu nominalnego do przecieku przez nieszczelności w instalacji w przypadku gdy wielkości przecieku są znacznie zróżnicowane. W praktyce przemysłowej stosuje się przepływomierze do pomiarów przepływu sprężonego powietrza w określonych przypadkach, np. do analizy zużycia powietrza w instalacjach, oceny nieuzasadnionego zużycia oraz pomiaru przecieków sprężonego powietrza.
Pośrednia metoda pomiaru przecieku na podstawie czasu pracy sprężarki polega na pomiarze sumarycznego czasu pracy sprężarki sterowanej typu włącz/wyłącz w kilku jego cyklach pracy. Pomiar przeprowadza się przy co najmniej 5-ciu włączeniach sprężarki dla pmin i jej wyłączeniach przy pmax. Pomiar przeprowadza się przy odłączonych odbiornikach sprężonego powietrza. Do oceny przecieków w instalacji sprężonego powietrza stosuje się wskaźnik przecieków WL, który określa sumaryczny czas pracy sprężarki w kilku jego cyklach pracy do czasu pomiaru wypływu sprężonego powietrza przez nieszczelności.
Pośredni pomiar przecieku metodą opróżniania zbiornika polega na pomiarze spadku ciśnienia Δρ w rurociągu w określonym przedziale czasu At dla znanej objętości Vz instalacji (zbiornika i rurociągów) oraz ciśnienia zasilania pz. Pomiar przeprowadza się przy wyłączonej sprężarce i odłączonych odbiornikach sprężonego powietrza.
Pośrednia metoda pomiaru przecieku na odgałęzieniu rurociągu jest nową mało rozpowszechnioną metodą pomiaru przecieku polegającą na włączeniu układu pomiarowego na odgałęzieniu rurociągu. Układ pomiarowy skład się z jednego lub kliku obwodów równoległych z zaworem rozdzielającym 2/2 i zaworem dławiącym. Taki układ pomiarowy można włączyć w dowolnym miejscu instalacji sprężonego powietrza, na przykład w rurociągu głównym, przewodach rozprowadzających, czy przewodach przyłączeniowych do odbiorników. Jest to metoda niezależna od parametrów zbiornika i sprężarki, jak to ma miejsce w standardowych pośrednich metodach pomiaru przecieku w instalacji pneumatycznej. Natężenie przecieku sprężonego powietrza przez nieszczelności w instalacji pneumatycznej określa się na podstawie pomiaru spadków ciśnień. W tej metodzie musi być znany przepływ, natężenie przepływu, przez kalibrowany otwór-zwężkę, dyszę i zawór. Znane metody pośredniego po
PL 233 942 B1 miaru przecieku z równolegle włączonymi kalibrowanymi otworami zwężkami, kryzami lub zaworami są niedokładne z błędem pomiaru do 10%, ze względu na trudność dopasowania ciśnienia pomiarowego do cieśnienia referencyjnego w elementach o znanych standardowych przepływach. Metoda ta była przedmiotem takich publikacji jak: Liang Huang, Maolin Cai, Parallel connection measuring method for gas leakage based on standard flow. Proceedings of the 7th JFPS International Symposium on Fluid Power, TOYAMA 2008 September 15-18, 2008; Huang Liang, Cai Maolin, Wang Jiawei, Instantaneous leakage flow rate measurement of compressed air. International Conference on Mechanic Automation and Control Engineering (MACE), 26-28 June 2010, China. W publikacji Ryszard Dindorf, Sebastian Mazur, Piotr Woś „Pośrednie metody pomiaru przecieków sprężonego powietrza Napędy i Sterowanie Hydrauliczne, nr 2, 2012 przedstawiono metodę, w której określa się przeciek na podstawie pomiaru względnego spadku ciśnienia Ap/p w dwóch przedziałach czasowych At: Apdpkśr w przedziale czasu Atk dla przecieku qp przez nieszczelności z uwzględnieniem znanego przepływu przez otwór kalibrowany qk oraz App/pPśr w przedziale czasu Atp dla przecieku qp przez nieszczelności bez przepływu przez otwór kalibrowany.
Sposób pomiaru przecieku opisany został w publikacjach m.in. w „Nowe metody pomiaru przecieku w systemach sprężonego powietrza. Pomiary Automatyka Kontrola”, nr 6, 2013, ss. 566-569. Sposób ten polega na określeniu relacji miedzy przeciekiem qp sprężonego gazu, a przepływem kontrolowanym qk na odgałęzieniu rurociągu, mierzonym (natężeniem przepływu przez zawór dławicy nastawny) za pomocą przepływomierza. W metodzie tej oblicza się przeciek qvp według wzoru logarytmicznego, do którego podstawia się wyniki pomiaru stosunku ciśnień pPg/pPd w przedziale czasu tp (pomiar bez przepływu kontrolowanego) oraz pomiar stosunku ciśnień pkg/pkd w przedziale czasu tk i pomiaru natężenia przepływu qVm w czasie tk (pomiar z przepływem kontrolowanym). Pomiary te można przeprowadzać przy różnym stosunku ciśnień i w różnych przedziałach czasu. Z tym, że stosunek ciśnień pkg/pkd i czas pomiaru tk zależą od charakterystyki przepływowej zaworu dławiącego nastawialnego. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów stwierdzono, że po przesterowaniu, przełączeniu za pomocą sygnału elektrycznego, zaworu rozdzielającego, przy przejściu z jednego do drugiego przedziału pomiarowego, powstają zakłócenia ciśnienia charakteryzujące się impulsem (skokiem) ciśnienia: Ap » 0,05 bar. Poza tym występuje zwłoka czasowa między jednym a drugim przedziałem pomiarowym, która wynika z ręcznego przesterowania zaworu rozdzielającego.
Urządzenie do pomiaru przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza, z kontrolowanym przepływem na odgałęzieniu, charakteryzuje się tym, że zawiera, włączony na odgałęzieniu rurociągu, układ pomiarowy składający się z rury pomiarowej, do której włączony jest równolegle podwójny czujnik typu p/T oraz szeregowo, przepływomierz termiczny i zawór grzybkowy, przy czym układ pomiarowy połączony jest z systemem kontrolno-obliczeniowym, składającym się z bloku obliczeniowego przecieku, bloku nastawy zaworu i generatora sygnału sterującego do zaworu.
Korzystnie, blok obliczeniowy przecieku połączony jest z rejestratorem wyników pomiarów.
Korzystnie, część walcowa grzybka zaworu posiada zakończenie stożkowe przechodzące w ukształtowanie sferyczne odpowiadające stożkowemu ukształtowaniu gniazda zaworu, przy czym zawór wyposażony jest w popychacz współpracujący stycznie z prowadnikiem nurnika.
Przy wykorzystaniu urządzenia można przeprowadzić pomiary przecieku w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu instalacji pneumatycznej, to jest w rurociągu głównym, przewodach rozprowadzających, czy przewodach przyłączeniowych do odbiorników takich jak maszyny, urządzenia, czy narzędzia.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia, fig. 2 - schemat zmiany ciśnienia w rurociągu, fig. 3 - charakterystyka przepływowa zaworu, fig. 4 - przekrój zaworu i nurnika, fig. 5 - przekrój zaworu w dwóch skrajnych położeniach grzybka, a fig. 6 - powiększony grzybek zaworu w zestawieniu z gniazdem zaworu.
Urządzenie składa się z układu pomiarowego UP i systemu kontrolno-obliczeniowego SKO. Układ pomiarowy UP jest włączany na odgałęzienie rurociągu w miejscu odbioru sprężonego powietrza, co nie wymaga demontażu lub przeróbki instalacji pneumatycznej. Rurą dystrybucyjną RD doprowadzane jest sprężone powietrze do innych obwodów instalacji pneumatycznej, a następnie do odbiorników. Na końcu rury dystrybucyjnej RD usytuowane jest miejsce przecieków MP, czyli miejsce nieszczelności w rurociągu sprężonego powietrza w postaci symbolu szczeliny dławiącej, przez które wypływa sprężone powietrza do atmosfery. Na odgałęzieniu rury dystrybucyjnej RD zamontowana jest
PL 233 942 B1 rura serwisowa RS zakończona zaworem kulowym ZK. Na fig. 1 pokazano przykładowe włączenie układu pomiarowego UP do zaworu kulowego ZK.
Przez rurę pomiarową RP wymuszony jest przepływ kontrolny qvk sprężonego powietrza z rurociągu o ciśnieniu p, do atmosfery o ciśnienia pa. Równolegle do rury pomiarowej RP włączony jest podwójny przetwornik pomiarowy 1 typu pIT do jednoczesnego pomiaru ciśnienia p, i temperatury Ti sprężonego powietrza w rurociągu pneumatycznym. Natomiast, szeregowo do rury pomiarowej RP, przyłączony jest przepływomierz termiczny 2 do pomiaru natężenia przepływu qvm oraz dwufunkcyjny zawór 3 do nastawy przepływu kontrolnego qvk w czasie kontrolnym tk.
Sygnały pomiarowe z układu pomiarowego UP odbierane są przez system kontrolno-obliczeniowy SKO. Z przetwornika pomiarowego 1 (czujnika p/T) wartość ciśnienia p, przetwarzana jest na sygnał napięciowy Up, a wartość temperatury Ti przetwarzana jest na sygnał napięciowy Uj. Z przetwornika pomiarowego 2 (przepływomierza) wartość objętościowego natężenia przepływu qvm przetwarzana jest na sygnał napięciowy Uq. Sygnały pomiarowe up, ut, uq z urządzenia pomiarowego UP przetwarzane są na sygnały cyfrowe w systemie kontrolno-obliczeniowym SKO. W systemie kontrolno-obliczeniowym SKO przeprowadzane są obliczenia i dobierana jest nastawa zaworu 3. Wyniki obliczenia przecieków qvp i zmianę ciśnienia p(t) podczas pomiarów przedstawione są w postaci raportu pomiarowego RP. Raport pomiarów RP może być zarejestrowany przez zewnętrzne nośniki danych lub wydrukowany. System kontrolno-obliczeniowy SKO zawiera blok obliczeniowy przecieku OP, blok nastawy zaworu NZ oraz generator sygnału sterującego GS do dwufunkcyjnego zaworu 3. W bloku obliczeniowym przecieku OP na podstawie sygnałów pomiarowych Up, ut, Uq obliczany jest przeciek qvp w rurociągu pneumatycznym. W bloku nastawy zaworu NZ dobierane są parametry sterowania zaworu 3, wielkość nastawy Uk i czas nastawy tk.
W pierwszym zakresie pomiarowym bez przepływu kontrolnego w bloku obliczeniowym przecieku OP obliczany jest stosunek ciśnień ppg/ppd na podstawie rejestrowanych sygnałów Up w czasie tp. Czas pomiaru tp dobiera się na podstawie prędkości spadku ciśnienia dp/dt. Jednocześnie w bloku nastawy zaworu NZ na podstawie pomiaru ciśnienia pi, określa się natężenie przepływu qvks z charakterystyki przepływowej zaworu, qvks = f(pi), jak na fig. 3, a następnie z charakterystyki regulacyjnej zaworu dobiera się sygnał nastawy zaworu Uk = /(qvks). Na podstawie stosunku ciśnień Ppg/Ppd z bloku obliczeniowego OP oblicza się stałą czasową Tp politropowego spadku ciśnienia w rurociągu pneumatycznym.
A na podstawie stosunku ciśnień p/pk i czasu tp określa się czas nastawy zaworu tk = Ap/pk), gdzie pk jest ciśnieniem krytycznym. Następnie w generatorze sygnałów GS powstaje zadany sygnał napięciowy Uk w czasie tk, który przekazywany jest do proporcjonalnego przetwornika elektromagnetycznego 5 zaworu 3. Proporcjonalnie do sygnału wymuszającego Uk uzyskuje się przemieszczenie fąelementu ruchomego zaworu grzybka 10, x = f(uk). Wtedy zawór 3 przyjmuje położenie b i spełnia funkcję nastawnego elementu dławiącego. W wyniku przemieszczenia grzybka 10 zaworu 3, powstaje szczelina dławiąca, od której zależy natężenie przepływu kontrolowanego qvk = /(pi, x). Po przesterowaniu zaworu 3 w położenie b odbywa się drugi zakres pomiarowy z przepływem kontrolowanym, podczas którego w bloku obliczeniowym przecieku OP rejestrowane są sygnały Up, Ut Uq. Po zarejestrowaniu stosunku ciśnień pkg/pkd w czasie tk i natężeń przepływu qvm przeprowadza się obliczania przecieku qvp w rurociągu pneumatycznym z uwzględnieniem wyników z pierwszego zakresu pomiarowego oraz korekcji natężenia przepływu qvm do warunków pomiaru. Po czasie tk sygnał sterujący Uk zanika na wejściu przetwornika proporcjonalnego 5, wówczas zawór 3 przyjmuje położenie a i odcina przepływ.
Pomiar sumarycznego przecieku w instalacji sprężonego powietrza przeprowadza się wówczas, gdy wyłączona jest sprężarka i nie ma poboru sprężonego powietrza przez odbiorniki. Przeciek sprężonego powietrza przez nieszczelności powoduje spadek ciśnienia czasie (dp/dt) w rurociągu pneumatycznym. Zakłada się, że przeciek qvp przez nieszczelności MP jest stały i odbywa się w zakresie przepływu krytycznego (z prędkością dźwiękową). Przy tym przyjmuje się, że przeciek i spadek ciśnienia w rurociągu zachodzi przy niezmiennej temperaturze Ti = idem Podczas pomiaru przecieku należy wziąć pod uwagę, że temperatura w rurach przesyłowych sprężonego powietrza zależy od warunków atmosferycznych i może wynosi od -20°C do +50°C.
Sposób pośredni pomiaru przecieku w rurociągu sprężonego powietrza za pomocą urządzenia pomiarowego, przedstawionego na schemacie fig. 1, polega na rejestracji parametrów w dwóch przedziałach czasowych, jak przedstawiono na fig. 2.
PL 233 942 Β1
Pierwszy przedział pomiarowy jest pomiarem bez przepływu kontrolowanego, który przeprowadza się wtedy, gdy dwufunkcyjny zawór 3 jest w pozycji a (przepływ odcięty). W czasie tP mierzy się ciśnienie początkowe górne ppg i ciśnienie końcowe dolne; pPdW rurociągu pneumatycznym. Spadek ciśnienia ppg do pPd jest spowodowany przeciekiem qvp sprężonego powietrza przez nieszczelności w rurociągu pneumatycznym.
Drugi przedział pomiarowy jest pomiarem z przepływem kontrolowanym, który przeprowadza się wtedy, gdy dwufunkcyjny zawór 3 jest w pozycji b (przepływ otwarty). W czasie tk mierzy się ciśnienie początkowe górne pkg i ciśnienie końcowe dolne; pkd w rurociągu pneumatycznym. Spadek ciśnienia pkg do pkd jest spowodowany przeciekiem sprężonego powietrza w rurociągu pneumatycznym oraz przepływem kontrolowanym przez dwufunkcyjny zawór 3 z rurociągu o ciśnieniu pi do atmosfery o ciśnieniu pą. Jednocześnie w czasie tk mierzy się przepływomierzem 2 natężenie przepływu objętościowego g™, które zależy od nastawy zaworu 3.
Następnym krokiem po przeprowadzeniu pomiarów jest przeprowadzenie procedury obliczeniowej natężenia przecieku qvp według znanej formuły:
4··:! 4.1.
!n ·Ρ·* ' t.
_______\ 7_______ tej h+Ί tp -1J h/'! tt \ Pfed > Ppd J która wynika z równania różniczkowego spadku ciśnienia dla nieustalonego (zmiennego w czasie) przepływu w rurociągu pneumatycznym.
Ciśnienia na granicy dwóch przedziałów pomiarowych teoretycznie mogą być takie same: pPd = Pkg, ale ze wglądu na proces obliczeniowy zwykle różnią się. Pomiary przecieków można przeprowadzać dla różnych zakresów ciśnień i w różnych przedziałach czasu, nie ma to wpływu na wynik obliczenia przecieku qvp. Przez zmianę nastawy zaworu 3 można dostosować przepływ kontrolowany qVk dla przecieku qvp oraz do zakresu pomiarowego przepływomierza 2. Pomiar ciśnienia pi i temperatury Ti przetwornikiem pomiarowym 1 typu p/T, służy do obliczenia współczynnika korekcyjnego kr natężenia przepływu qvm zmierzonego za pomocą przepływomierza termicznego 2, skalowanego w normalnych jednostkach [Nm3/s], [N1/min] objętościowego natężenia przepływu, wtedy przepływ kontrolowany wynosi:
C|vk = kr C|vm
Dwufunkcyjny zawór 3 zbudowany jest z elementu sterowania pneumatycznego 4, proporcjonalnego przetwornika elektromagnetycznego 5 i indukcyjnego czujnika przemieszczenia liniowego 6. Element sterowania pneumatycznego 4, zaliczany jest do grupy zaworów sterujących pneumatycznych 2/2 (dwudrogowych, dwu położeniowych) z gniazdem, jednokierunkowych. Element pneumatyczny 4 ma dwie drogi: 1-port i 2-port oraz spełnia dwie funkcje. W położeniu a funkcję odcinania przepływu (fig. 5a), w położeniu b funkcję nastawnego dławienia (fig. 5b). Kanał wlotowy 20 łączony jest przyłączem do instalacji pneumatycznej o ciśnieniu pi a kanał wylotowy 21 łączony jest przyłączem do atmosfery o ciśnieniu pa.
W położeniu a zaworu (fig. 5a) przepływ jest odcięty, ponieważ przy braku napięcia w proporcjonalnym przetworniku elektromagnetycznym 5 sprężyna 15, umieszczona w komorze 14, dociska grzybek 10 zaworu 3 do gniazda 11 zaworu. Duża szczelność zaworu 3 w tym położeniu jest zapewniona przez dotarcie części stożkowej grzybka 10 zaworu 3 do gniazda 11. Gniazdo 11 zaworu 3 jest osadzone na tulei 12 wciśniętej w korpusie 23. Szczelność zaworu zapewnia także uszczelnienie 18 części walcowej grzybka 10 oraz uszczelnienie 13 popychacza 9. Sprężyna zaworu 15 jest umieszczona w komorze 14 w ten sposób, że od strony grzybka 10 osadzona jest na podstawie 17, a z drugiej strony na pokrętle nastawczym 16. Pokrętło nastawcze 16 umożliwia zmianę napięcia wstępnego sprężyny 15, a przez to zmianę natężenia przepływu przez szczelinę dławiącą zaworu.
W położeniu b zaworu (fig. 5b) natężenie przepływu jest nastawiane przez zmianę szczeliny dławiącej (przekrój A szczeliny zależy od przemieszczenia grzybka 10 zaworu, A= f(x)), w ten sposób, że między grzybkiem zaworu 10, a gniazdem 11 zaworu powstaje szczelina dławiąca, która zależy od przemieszczenia x nurnika 8 proporcjonalnego przetwornika elektromagnetycznego 5, a tym samym od przemieszczenia prowadnicy 7 nurnika 8, popychacza 9 i w końcu grzybka 10. Grzybek jest połączony sztywno poprzez popychacz 9 i prowadnik 7 z nurnikiem 8. Zasada działania proporcjonalnego
PL 233 942 B1 przetwornika elektromagnetycznego 5 polega na tym, że napięcie u we wzmacniaczu zaworu jest przetwarzane na natężenie prądu i, a następnie na siłę elekromagnetyczną. Przemieszczenie x nurnika 8, a następnie grzybka 10 zaworu, jest proporcjonalne do napięcia u. Ta zależność wynika z równowagi siły przetwornika elektromagnetycznego 5 i siły sprężyny 15. W indukcyjnym przetworniku pomiarowym 6 mierzone jest przemieszczenie x nurnika 8 i przetwarzane na sygnał napięciowy Ux, który jest porównywany z sygnałem zadanym Uk (fig. 1). Przez to wewnętrzne sprzężenie zwrotne zapewniona jest regulacja otwarcia zaworu x i przepływu qvk
Doprowadzenie kanału wlotowego 20 wyklucza wpływ siły pochodzącej od ciśnienia zasilającego p na równanie równowagi sił działających na grzybek 10 zaworu. Nie powstaje też dodatkowa siła od strony sprężyny, ponieważ komora 14 jest odpowietrzana kanałem 22.
Kształt grzybka 10 (fig. 6) zapewnia lepsze parametry pracy i większą niezawodność działania przy niskich i wysokich temperaturach (od -20°C do +50°C) sprężonego powietrza. Grzybek 10 zaworu 3 ma kształt walca, zakończonego częścią stożkową, przechodzącą w sferyczne zakończenie. Powierzchnia walcowa grzybka zapewnia bezluzowe przesuwanie go w korpusie 23. Powierzchnia stożkowa grzybka jest dopasowana przez dotarcie do gniazda 11, co zapewnia szczelne zamknięcie zaworu i odcięcie przepływu przez zawór 3. Powierzchnia sferyczna grzybka zapewnia małe opory przepływu po otwarciu zaworu i przepływie sprężonego powietrza z kanału wlotowego 20 przez komorę 19 zaworu do kanału wylotowego 21.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do pomiaru przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza, z kontrolowanym przepływem na odgałęzieniu, znamienne tym, że zawiera, włączony na odgałęzieniu rurociągu, układ pomiarowy (UP) składający się z rury pomiarowej (RP), do której włączony jest równolegle podwójny czujnik (1) typu p/T oraz szeregowo, przepływomierz termiczny (2) i zawór grzybkowy (3), przy czym układ pomiarowy (UP) połączony jest z systemem kontrolno-obliczeniowym (SKO), składającym się z bloku obliczeniowego przecieku (OP), bloku nastawy zaworu (NZ) i generatora sygnału sterującego do zaworu (GS).
  2. 2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że blok obliczeniowy przecieku (OP) połączony jest z rejestratorem wyników pomiarów (RWP).
  3. 3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że część walcowa grzybka (10) zaworu (3) posiada zakończenie stożkowe przechodzące w ukształtowanie sferyczne odpowiadające stożkowemu ukształtowaniu gniazda (11) zaworu, przy czym zawór (3) wyposażony jest w popychacz (9) współpracujący stycznie z prowadnikiem (7) nurnika (8).
PL426255A 2018-07-09 2018-07-09 Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza PL233942B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426255A PL233942B1 (pl) 2018-07-09 2018-07-09 Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426255A PL233942B1 (pl) 2018-07-09 2018-07-09 Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426255A1 PL426255A1 (pl) 2018-12-03
PL233942B1 true PL233942B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=64460934

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426255A PL233942B1 (pl) 2018-07-09 2018-07-09 Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233942B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL426255A1 (pl) 2018-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101550255B1 (ko) 유량 모니터 부착 압력식 유량 제어 장치와, 이것을 사용한 유체 공급계의 이상 검출 방법 및 모니터 유량 이상 시의 처치 방법
EP1931962B1 (en) Leak detector for process valve
KR102093571B1 (ko) 누설 검사 장치 및 방법
JP4684135B2 (ja) 配管路の漏洩検査方法及び漏洩検査装置
US10247590B2 (en) Balancing valve for adjusting the distribution of fluids in multiple pipes
CN108332958B (zh) 一种多功能电磁气动截止阀试验台
US4883087A (en) Central heating system and water system and method for controlling the tightness thereof
US4984448A (en) Leak detector and utilization pressure manifold
CN111024327B (zh) 漏气自检和对待测物进行漏气检测的装置和方法
CN112414630A (zh) 氦罩法长距离管道漏点排查定位装置及排查方法
CN109029943B (zh) 两环路止回阀试验装置
CN213022232U (zh) 一种可测定多工况下不同管材水锤压力波波速实验台
KR20220084278A (ko) 유량 측정시스템
PL233942B1 (pl) Urządzenie do pomiaru natężenia przecieku w rurociągach przesyłowych gazu, zwłaszcza sprężonego powietrza
CN109374064B (zh) 一种金属软管流量特性测试设备与方法
CN113899431A (zh) 一种移动式流量在线校准系统
RU217617U1 (ru) Устройство для определения утечки газа через запорно-регулирующую арматуру
CN114076660B (zh) 一种用于密闭空间内的管道泄漏点定位检测装置及方法
RU2396483C1 (ru) Стенд для контроля утечек газов или жидкостей в шаровых кранах магистрального трубопровода
CN210513683U (zh) 用于减压器安全阀的校验装置
CN215414263U (zh) 一种简易阀门试压装置
CN102749180B (zh) 切断阀漏率在线检测方法
JP4432032B2 (ja) 戸別給水配管設備の検査方法および装置
JP2899590B1 (ja) 配管系に組み込まれた圧力計のドリフト検知方法
Rouss et al. Determination of Discharge Coefficient for Ball Valves With Calibrated Inserts