PL233604B1 - Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu - Google Patents

Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu Download PDF

Info

Publication number
PL233604B1
PL233604B1 PL422963A PL42296317A PL233604B1 PL 233604 B1 PL233604 B1 PL 233604B1 PL 422963 A PL422963 A PL 422963A PL 42296317 A PL42296317 A PL 42296317A PL 233604 B1 PL233604 B1 PL 233604B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heat
heating
hourly
room
temperature
Prior art date
Application number
PL422963A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422963A1 (pl
Inventor
Pawel Michnikowski
Original Assignee
Pawel Michnikowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pawel Michnikowski filed Critical Pawel Michnikowski
Priority to PL422963A priority Critical patent/PL233604B1/pl
Publication of PL422963A1 publication Critical patent/PL422963A1/pl
Publication of PL233604B1 publication Critical patent/PL233604B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób oraz układ do wyznaczania zużycia ciepła lokalu.
Z opisu wynalazku według patentu numer PL 207 921 B1 znany jest sposób wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia, polegający na pomiarze ilości ciepła dostarczanego do pomieszczenia przez instalację grzewczą za pomocą ciepłomierzy lub innych urządzeń pomocniczych jak na przykład podzielników kosztów ogrzewania. Ilość ciepła potrzebną na ogrzanie danego pomieszczenia można także wyliczyć teoretycznie w oparciu o specjalne programy obliczeniowe dla średnich wieloletnich danych meteorologicznych przy uwzględnieniu parametrów budowlanych takich jak materiały ścian, stropów, dachu lub okien i przy założeniu braku zjawiska przenikania ciepła przez ściany wewnętrzne. Sposób wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia, polegający na pomiarze ilości ciepła przekazanego z instalacji grzewczej do tego pomieszczenia, według wynalazku PL 207 921 B1 charakteryzuje się tym, że mierzy się średnią temperaturę wewnętrzną pomieszczenia i średnie temperatury wewnętrzne pomieszczeń do niego przyległych. Na podstawie tych pomiarów i wartości średniej temperatury zewnętrznej sezonu grzewczego, którego pomiary dotyczą, sporządza się prognozę teoretycznej ilości ciepła potrzebnej do ogrzania tego pomieszczenia do jego średniej zmierzonej temperatury wewnętrznej raz dla przypadku, gdy temperatury w tym pomieszczeniu i pomieszczeniach do niego przyległych są takie same. Odrębna analiza dotyczy przypadku, gdy temperatury te, wynikające z pomiarów, są różne. Wykorzystując teoretyczne prognozowane wielkości ilości ciepła potrzebne do ogrzania pomieszczenia, wyznaczone dla obu przypadków, dokonuje się podziału zmierzonej ilości ciepła oddawanego przez instalację grzewczą na część przeznaczoną na ogrzanie pomieszczenia i na część przeznaczoną na przenikanie przez ściany wewnętrzne i stropy do lub z pomieszczeń do niego przyległych.
Z opisu wynalazku według patentu numer PL 203 701 B1 znany jest sposób pośredniego pomiaru temperatury pomieszczenia, w którym wykorzystuje się znaną procedurę wyznaczania temperatury pomieszczenia w zależności od mierzonych bezpośrednio temperatur powierzchni grzejnika oraz temperatury od strony otoczenia, w oparciu o wyznaczony doświadczalnie współczynnik przejmowania ciepła grzejnika. W rozwiązaniu objętym wynalazkiem PL 203 701 B1 wyrównuje się czasy reakcji obu czujników temperatur podzielnika. Wyrównanie czasów reakcji obu czujników temperatur podzielnika uzyskuje się poprzez zachowanie w pamięci procesora sygnału, temperatury czujnika o mniejszej inercji działania, z poprzedniego cyklu pomiarowego tak, aby w następnym cyklu, skojarzyć go z bieżącym sygnałem temperatury czujnika o większej inercji działania, po czym wylicza się w oparciu o zależność funkcyjną temperaturę pomieszczenia. Opóźnienia działania czujnika dokonuje się od strony grzejnika, aż do momentu wyrównania czasu jego reakcji na zmianę temperatury, z czujnikiem od strony otoczenia. Następnie znając różnicę stałych czasowych obu czujników, ustala się częstotliwość wykonywania pomiaru przez podzielnik, który dokonuje w tym czasie: pomiar temperatur, diagnozę stanu pracy grzejnika i całkuje różnicę temperatur w mikroprocesorze. Okres pomiędzy częstotliwością dokonywania pomiaru temperatur, diagnozy stanu pracy grzejnika oraz całkowania różnicy temperatur w mikroprocesorze ustala się jako równy różnicy stałych czasowych. Okres pomiędzy częstotliwością dokonywania pomiaru temperatur, diagnozy stanu pracy grzejnika oraz całkowania różnicy temperatur w mikroprocesorze ustala się jako równy wielokrotności różnicy stałych czasowych.
Znane są rozwiązania elektronicznych podzielników kosztów ogrzewania służących do wyznaczania indywidualnych kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Elektroniczny podzielnik kosztów ogrzewania jest przyrządem rejestrującym charakterystyczne temperatury miarodajne dla oddawania ciepła przez powierzchnię grzejnika. Wartość wskazywana przez podzielnik, działający zgodnie z dwuczujnikową metodą pomiarową, jest wartością przybliżoną całki względem czasu różnicy temperatur między powierzchnią grzejnika a pomieszczeniem. Znana jest zależność pomiędzy temperaturami: powierzchni grzejnika i od strony otoczenia a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia, dla danego typu grzejnika. Prawidłowo wyznaczona temperatura pomieszczenia jest wykorzystywana w podzielniku elektronicznym do określenia różnicy temperatur pomiędzy powierzchnią grzejnika a pomieszczeniem i całkowana w celu uzyskania wskazania skorelowanego z ciepłem wyemitowanym przez grzejnik. Prawidłowe wyznaczenie temperatury pomieszczenia jest niezbędne nie tylko z punktu widzenia dokładności wskazań podzielnika, uzależnionych od całki po czasie z różnicy temperatur powierzchni grzejnika i pomieszczenia, ale także z punktu widzenia prawidłowej analizy temperatur, istotnej dla określenia stanu pracy podzielnika i przełączenia się w tryb pracy jednoczujnikowej skutkującego przyjęciem stałej temperatury pomieszczenia. Innym niekorzystnym skutkiem może być przyjęcie błędnej temperatury
PL 233 604 Β1 pomieszczenia podczas całkowania przez mikroprocesor różnicy temperatur grzejnika i temperatury otoczenia, jako wartości miarodajnych dla ilości ciepła emitowanego przez grzejnik, czyli w konsekwencji błędne naliczenie wartości wskazania.
Celem sposobu według wynalazku jest rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie błędnego oszacowania zużycia ciepła w lokalach, w których nie zamontowano ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania umożliwiających rozliczanie kosztów ogrzewania lub użytkownicy tych lokali nie udostępnili ich do odczytu lub zafałszowali ich odczyt.
Z opisu wynalazku według patentu numer PL 207 921 B1 znany jest układ do wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia, który zawiera miernik umożliwiający określenie ilości ciepła dostarczonego przez instalację grzewczą do pomieszczenia, miernik średniej temperatury wewnętrznej pomieszczenia i mierniki średnich temperatur wewnętrznych pomieszczeń przyległych do niego. Miernik średniej temperatury wewnętrznej pomieszczenia połączony jest do układu prognozującego teoretyczne zapotrzebowanie ciepła pomieszczenia dla średniej temperatury zewnętrznej sezonu grzewczego, którego pomiar dotyczy, dla przypadku, gdy temperatury w pomieszczeniu i w pomieszczeniach do niego przyległych są takie same i jednocześnie połączony jest do układu prognozującego zapotrzebowanie ciepła pomieszczenia dla średniej temperatury zewnętrznej sezonu grzewczego, którego pomiar dotyczy, dla przypadku, gdy temperatury w pomieszczeniu i w pomieszczeniach do niego przyległych są różne. Mierniki średnich temperatur wewnętrznych pomieszczeń przyległych połączone są z układem prognozującym zapotrzebowanie ciepła pomieszczenia dla przypadku, gdy temperatury w pomieszczeniu i w pomieszczeniach do niego przyległych są różne. Wyjścia obydwu układów prognozujących zapotrzebowanie ciepła pomieszczenia połączone są do komparatora, którego wyjście doprowadzone jest do wejścia układu końcowego wyznaczania ilości ciepła na ogrzanie pomieszczenia połączonego jednocześnie z miernikiem umożliwiającym określenie ilości ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą do pomieszczenia. Miernikiem umożliwiającym określenie ilości ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą do pomieszczenia może być indywidualny ciepłomierz lub podzielniki kosztów ogrzewania.
Celem budowy i konfiguracji układu według wynalazku jest rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie błędnego oszacowania zużycia ciepła w lokalach, w których nie zamontowano ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania lub użytkownicy tych lokali nie udostępnili ich do odczytu lub zafałszowali ich odczyt.
Istota sposobu do wyznaczania zużycia ciepła lokalu, w którym zgodnie z wynalazkiem montuje się moduł analityczno-pomiarowy współpracujący z instalacją grzewczą stanowiącą połączenie grzejników, przewodami ze źródłem ciepła, która wyposażona jest w urządzenie regulacji pogodowej w źródle ciepła, charakteryzuje się tym, że w danym pomieszczeniu przyjmuje się, niezależnie od rzeczywiście zamontowanych, wyłącznie grzejniki o mocy grzewczej prawidłowo wyznaczonej według zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło, określonego dla tego pomieszczenia w module wyznaczania zapotrzebowania na ciepło, za pomocą znanej metody analitycznej, przy czym moc grzewczą dla grzejnika instalowanego w tym pomieszczeniu dobiera się tak, aby moc grzewcza dla konkretnego grzejnika pokrywała się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej w źródle ciepła zasilającego grzejniki, natomiast na podstawie wskazań w module rejestracji temperatury otoczenia wyznacza się średnią godzinową lub dobową temperatury zewnętrznej te dla danego sezonu grzewczego w miejscu lokalizacji budynku, poza tym wartości parametrów obciążenia cieplnego w warunkach obliczeniowych </>obi oraz średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te przesyła się do modułu szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego, następnie w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego dokonuje się szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, gdzie jako średnią arytmetyczną temperatury grzejnika przyjmuje się wartość opisaną równaniem:
, , tpr
Φ ~ ΦούΙ ~ 277 cpr ''obi w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, tj>obi obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tow temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej, po czym otrzymaną w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia ciepl
PL 233 604 Β1 nego wartość godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ przekazuje się do modułu całkującego gdzie dokonuje się sumowania godzinowych lub dobowych obciążeń cieplnych φ, z całego sezonu grzewczego, ponadto przyjmuje się sumę obciążeń cieplnych φ pomieszczenia lub całego lokalu jako szacowne zużycie ciepła dla całego sezonu grzewczego.
Istota układu do wyznaczania zużycia ciepła lokalu, który według wynalazku stanowi zestaw instalacji grzewczej współpracującej z modułem analityczno-pomiarowym, gdzie instalację grzewczą stanowi połączenie grzejników przewodami ze źródłem ciepła, która wyposażona jest w urządzenie regulacji pogodowej w źródle ciepła, charakteryzuje się tym, że każdy z grzejników, niezależnie od rzeczywiście zamontowanych, przyjmuje się w układzie jako prawidłowo dobrane, na podstawie wyznaczonego zapotrzebowania konkretnego pomieszczenia na ciepło, tak aby pokrywała się ona z krzywą grzania ustawioną na urządzeniu regulacji pogodowej w źródle ciepła zasilającego grzejnik, poza tym blokiem analityczno-pomiarowym jest zestaw modułów połączonych ze sobą przepływami sygnałów radiowych, ponadto moduł wyznaczania zapotrzebowania na ciepło zawiera urządzenie do wyznaczania metodą bilansów miesięcznych, ujawnioną w normie europejskiej EN13790, obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych φοα, które odpowiada mocy grzewczej indywidualnej dla każdego grzejnika instalowanego w tym lokalu tak, że moc grzewcza dla konkretnego grzejnika pokrywa się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej w źródle ciepła zasilającego grzejnik, natomiast w module rejestracji temperatury otoczenia znajduje się urządzenie do pomiaru i rejestracji temperatury, ponadto blok analityczno-pomiarowy jest połączony z instalacją grzewczą, która ma połączenie z urządzeniem regulacji pogodowej w źródle ciepła oraz z modułem rejestracji temperatury otoczenia, modułem szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego, który ma połączenie z modułem całkującym, natomiast w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego znajduje się urządzenie do szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, gdzie jako średnią arytmetyczną temperatury grzejnika przyjmuje się wartość opisaną równaniem:
, , tpr ~
Φ ~ ΦούΙ -----7-cpr — lołH w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φοα obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest rozwiązanie eliminujące błąd oszacowania zużytego ciepła bazujący na prawidłowo dobranej mocy zamontowanych w pomieszczeniu grzejników i średniej temperatury grzejników wynikającej z pracy układu regulacji pogodowej w źródle ciepła. Wynalazek daje możliwość szacowania zużycia ciepła w lokalach, w których nie zamontowano ciepłomierzy lub urządzeń nie będących przyrządami pomiarowymi umożliwiających rozliczanie kosztów ogrzewania lub użytkownicy tych lokali nie udostępnili ich do odczytu lub zafałszowali ich odczyt.
Sposób i układ według wynalazku zostanie bliżej wyjaśniony za pomocą jego przykładowych realizacji zilustrowanych rysunkiem, stanowiącym schemat blokowy układu według wynalazku.
Przykład 1
W module wyznaczania zapotrzebowania na ciepło 1, stanowiącym element bloku analitycznopomiarowego, wyznacza się znaną metodą analityczną, ujawnioną w normie europejskiej EN13790 pod nazwą metody bilansów miesięcznych, obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych φοα, po czym na podstawie tak wyznaczonego zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło dobiera się moc grzewczą dla grzejników 2 instalowanych w tym lokalu tak, aby moc grzewcza dla konkretnego grzejnika 2 pokrywała się z zapotrzebowaniem na moc grzewczą wyznaczoną w bloku analityczno-pomiarowym. Instalację grzewczą stanowiącą połączenie grzejników o mocy grzewczej wyznaczonej według zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń na ciepło oraz przewodów ze źródłem ciepła 4, konfiguruje się z urządzeniem regulacji pogodowej w źródle ciepła 3. W module rejestracji temperatury otoczenia 5 wyznacza się średnią godzinową lub dobową temperaturę zewnętrzną te dla danego sezonu grzewczego w miejscu lokalizacji budynku, w którym zainstalowane są grzejniki 2. Wartości parametrów obciążenia cieplnego w warunkach obliczeniowych φοι>ι oraz średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te przesyła się do modułu szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6. W module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 dokonuje się szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, według równania:
PL 233 604 Β1 □l _ jl
Φ ~ ΨοΰΙ r _ f.
tpr tobl w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φΜ obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej. Otrzymaną w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 wartość godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ przekazuje się do modułu całkującego 7 gdzie dokonuje się sumowania godzinowych lub dobowych obciążeń cieplnych φ, z całego sezonu grzewczego. Suma obciążeń cieplnych φ pomieszczenia lub całego lokalu jest szacownym zużyciem ciepła dla całego sezonu grzewczego. Działania te pozwalają na przyjęcie wyniku szacowania godzinowego lub dobowego zużycia ciepła φ pomieszczenia jako iloczynu obliczeniowego obciążenia cieplnego pomieszczenia i ułamka, w którym w liczniku jest różnica temperatury projektowej i średniej dobowej z ostatniego sezonu grzewczego, w mianowniku różnica temperatury projektowej i obliczeniowej z danej strefy klimatycznej według zastosowanego równania.
Przykład 2
Moduł wyznaczania zapotrzebowania na ciepło 1 jest połączony z elementem bloku analitycznopomiarowego, w którym wyznacza się znaną metodą analityczną, ujawnioną w normie europejskiej EN13790 pod nazwą metody bilansów miesięcznych, obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych φοϋΐ, po czym na podstawie tak wyznaczonego zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło przyjmuje się moc grzewczą prawidłowo dobraną dla każdego grzejnika 2. Instalacja grzewcza lokalu stanowi zespół grzejników 2 połączonych przewodami ze źródłem ciepła 4 zasilającego grzejniki 2. Moc grzewcza dla konkretnego grzejnika 2 pokrywa się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej 3 w źródle ciepła 4 zasilającego grzejnik 2. Blok analityczno-pomiarowyjest połączony z instalacją grzewczą, która ma połączenie z urządzeniem regulacji pogodowej 3 w źródle ciepła 4 oraz z modułem rejestracji temperatury otoczenia 5, modułem szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6, który ma połączenie z modułem całkującym 7. W module rejestracji temperatury otoczenia 5 wyznacza się średnią godzinową lub dobową temperatury zewnętrznej te dla danego sezonu grzewczego w miejscu lokalizacji budynku, w którym zainstalowany jest grzejnik. Wartości parametrów obciążenia cieplnego w warunkach obliczeniowych φΟύΐ oraz średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te przesyła się do modułu szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 3. W dokonuje się szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ opisanego równaniem:
Φ = ΦοΜ tpr tę tpr ~ tobl w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φΜ obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej. Otrzymaną w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 wartość godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ przekazuje się do modułu całkującego 7 gdzie dokonuje się sumowania godzinowych lub dobowych obciążeń cieplnych φ, z całego sezonu grzewczego dla wszystkich grzejników 2 zainstalowanych w danym lokalu. Suma obciążeń cieplnych φ całego lokalu jest szacownym zużyciem ciepła dla całego sezonu grzewczego. Działania te pozwalają na przyjęcie wyniku szacowania godzinowego lub dobowego zużycia ciepła φ całego lokalu jako iloczynu obliczeniowego obciążenia cieplnego całego lokalu i ułamka, w którym w liczniku jest różnica temperatury projektowej i średniej dobowej z ostatniego sezonu grzewczego, w mianowniku różnica temperatury projektowej i obliczeniowej z danej strefy klimatycznej według zastosowanego równania.
Przykład 3
Moduł wyznaczania zapotrzebowania na ciepło 1 ma połączenie z blokiem analityczno-pomiarowym. Instalację grzewczą stanowi połączenie grzejników 2 połączonych przewodami ze źródłem ciepła 4. Moc każdego z grzejników 2 instalowanych w danym pomieszczeniu dobrana jest na podstawie wyznaczonego zapotrzebowania konkretnego pomieszczenia na ciepło, tak aby pokrywała się ona z krzywą grzania ustawioną na urządzeniu regulacji pogodowej 3 w źródle ciepła 4 zasilającego grzejnik. Blokiem analityczno-pomiarowym jest zestaw modułów połączonych ze sobą przepływami sygnałów radiowych. Moduł wyznaczania zapotrzebowania na ciepło 1 zawiera urządzenie do wyznaczania metodą bilansów
PL 233 604 Β1 miesięcznych, ujawnioną w normie europejskiej EN13790, obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych φούΐ, które na podstawie tak wyznaczonego zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło dobiera moc grzewczą indywidualnie dla każdego grzejnika 2 instalowanego w tym lokalu tak, aby moc grzewcza dla konkretnego grzejnika 2 pokrywała się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej 3 w źródle ciepła 4 zasilającego grzejnik 4. Blok analityczno-pomiarowy jest połączony z instalacją grzewczą, która ma połączenie z urządzeniem regulacji pogodowej 3 w źródle ciepła 4 oraz z modułem rejestracji temperatury otoczenia 5, modułem szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6, który ma połączenie z modułem całkującym 7. W module rejestracji temperatury otoczenia 5 zamontowane jest urządzenie do pomiaru i rejestracji temperatury oraz kalkulator do wyznaczania średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te dla danego sezonu grzewczego w miejscu lokalizacji budynku, w którym zainstalowany jest grzejnik. Za pomocą sygnału radiowego wartości parametrów obciążenia cieplnego w warunkach obliczeniowych φοω oraz średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te przesyłane są do modułu szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6. W module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 znajduje się urządzenie do szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, gdzie jako średnią arytmetyczną temperatury grzejnika przyjmuje się wartość opisaną równaniem:
Φ= * pr ^obl w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φοα obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej. Moduł szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 ma połączenie za pomocą sygnału radiowego z modułem całkującym 7. Otrzymaną w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6 wartość godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego przekazywana jest do modułu całkującego 7 gdzie znajduje się urządzenie do sumowania godzinowych lub dobowych obciążeń cieplnych φ, z całego sezonu grzewczego dla wszystkich grzejników zainstalowanych w danym lokalu. Moduł czujnika temperatury zewnętrznej (5) ma połączenie z modułem szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego 6. Suma obciążeń cieplnych φ całego lokalu jest szacownym zużyciem ciepła dla całego sezonu grzewczego. Przepływ nominalny wody grzewczej, przez grzejniki 2 w instalacji grzewczej prawidłowo dobranej do zapotrzebowania pomieszczeń gwarantuje, iż średnia temperatura grzejników może być wyznaczana jako średnia arytmetyczna z temperatury zasilania i powrotu.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób do wyznaczania zużycia ciepła lokalu, w którym montuje się współpracującą z blokiem analityczno-pomiarowym instalację grzewczą stanowiącą połączenie grzejników przewodami ze źródłem ciepła, która wyposażona jest w urządzenie regulacji pogodowej w źródle ciepła, znamienny tym, że w danym pomieszczeniu przyjmuje się grzejniki (2) o mocy grzewczej prawidłowo wyznaczonej według zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło, określonego dla tego pomieszczenia w module wyznaczania zapotrzebowania na ciepło (1), za pomocą znanej metody analitycznej, przy czym moc grzewczą dla grzejnika (2) instalowanego w tym pomieszczeniu dobiera się tak, aby moc grzewcza dla konkretnego grzejnika (2) pokrywała się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej (3) w źródle ciepła (4) zasilającego grzejnik (2), poza tym konfiguruje się współpracującą z blokiem analityczno-pomiarowym instalację grzewczą stanowiącą połączenie grzejników (2) o mocy grzewczej wyznaczonej według zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło, przewodów ze źródłem ciepła (4), która wyposażona jest w urządzenie regulacji pogodowej (3) w źródle ciepła (4), natomiast na podstawie wskazań w module rejestracji temperatury otoczenia (5) wyznacza się średnią godzinową lub dobową temperatury zewnętrznej te dla danego sezonu grzewczego w miejscu lokalizacji budynku, w którym zainstalowany jest grzejnik (2), poza tym wartości parametrów obciążenia cieplnego w warunkach obliczeniowych φοω oraz średniej godzinowej lub dobowej temperatury zewnętrznej te przesyła się do modułu szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia
PL 233 604 Β1 cieplnego (6), następnie w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego (6) dokonuje się szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, gdzie jako średnią arytmetyczną temperatury grzejnika przyjmuje się wartość opisaną równaniem:
, , tpr
Φ ~ ΦούΙ ~ 277 cpr ''obi w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φοΜ obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej, po czym otrzymaną w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego (6) wartość godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ przekazuje się do modułu całkującego (7) gdzie dokonuje się sumowania godzinowych lub dobowych obciążeń cieplnych φ, z całego sezonu grzewczego, ponadto przyjmuje się sumę obciążeń cieplnych φ pomieszczenia lub całego lokalu jako szacowne zużycie ciepła dla całego sezonu grzewczego.
2. Układ do wyznaczania zużycia ciepła lokalu stanowiący zestaw instalacji grzewczej współpracującej z blokiem analityczno-pomiarowym, gdzie instalację grzewczą stanowi połączenie grzejników przewodami ze źródłem ciepła, która wyposażona jest w urządzenie regulacji pogodowej w źródle ciepła, znamienny tym, że każdy z grzejników (2) zamontowanych w instalacji grzewczej charakteryzuje indywidualnie i prawidłowo dobrana moc grzewcza, na podstawie wyznaczonego zapotrzebowania konkretnego pomieszczenia na ciepło, tak aby pokrywała się ona z krzywą grzania ustawioną na urządzeniu regulacji pogodowej (3) w źródle ciepła (4) zasilającego grzejnik (2), poza tym blokiem analityczno-pomiarowym jest zestaw modułów połączonych ze sobą przepływami sygnałów radiowych, ponadto moduł wyznaczania zapotrzebowania na ciepło (1) zawiera urządzenie do wyznaczania metodą bilansów miesięcznych, ujawnioną w normie europejskiej EN13790, obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych φοΜ, które odpowiada mocy grzewczej indywidualnej dla każdego grzejnika (2) instalowanego w tym lokalu tak, że moc grzewcza dla konkretnego grzejnika (2) pokrywa się z ustawioną krzywą grzania na urządzeniu regulacji pogodowej (3) w źródle ciepła (4) zasilającego grzejnik (2), natomiast w module rejestracji temperatury otoczenia (2) znajduje się urządzenie do pomiaru i rejestracji temperatury (5), ponadto blok analityczno-pomiarowy jest połączony z instalacją grzewczą, która ma połączenie z urządzeniem regulacji pogodowej (3) w źródle ciepła (4) oraz z modułem rejestracji temperatury otoczenia (5), modułem szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego (6), który ma połączenie z modułem całkującym (7), natomiast w module szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego (3) znajduje się urządzenie do szacowania godzinowego lub dobowego obciążenia cieplnego φ, gdzie jako średnią arytmetyczną temperatury grzejnika przyjmuje się wartość opisaną równaniem:
± + tpr
Φ ~ ΦούΙ . _ f tpr ^-obl w którym φ oznacza aktualne, średnie dla godziny lub doby obciążenie cieplne pomieszczenia, φοΜ obciążenie cieplne w warunkach obliczeniowych, tpr temperaturę projektową pomieszczenia, te średnią temperaturę otoczenia dla analizowanej godziny lub doby i tObi temperaturę obliczeniową dla danej strefy klimatycznej.
PL422963A 2017-09-25 2017-09-25 Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu PL233604B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422963A PL233604B1 (pl) 2017-09-25 2017-09-25 Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422963A PL233604B1 (pl) 2017-09-25 2017-09-25 Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422963A1 PL422963A1 (pl) 2019-04-08
PL233604B1 true PL233604B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=65992035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422963A PL233604B1 (pl) 2017-09-25 2017-09-25 Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233604B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308726B6 (cs) * 2020-01-06 2021-03-31 Otakar Ing. Černý Způsob stanovení spotřeby energie na vytápění nebo chlazení

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1748130B (zh) * 2002-12-19 2010-12-08 布鲁纳塔国际股份有限公司 用于分摊房间取暖费用的方法和装置
DE10306465A1 (de) * 2003-02-14 2004-09-02 Siemens Building Technologies Ag Verfahren zur Bestimmung des Zählfortschrittes in einem elektronischen Heizkostenverteiler, so dass die Möglichkeit des gemischten Einbaus von Heizkostenverteilern unterschiedlicher Bauart in einer Abrechnungseinheit (Mischverbau) besteht
PL207921B1 (pl) * 2003-03-25 2011-02-28 Paweł Michnikowski Sposób i układ do wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia
PL393681A1 (pl) * 2011-01-19 2012-07-30 Politechnika Białostocka Urządzenie do pomiaru temperatury mieszkań budynku wielorodzinnego pozwalające rozliczać koszty ogrzewania
PL217973B1 (pl) * 2011-04-19 2014-09-30 Paweł Michnikowski Sposób i układ do wyznaczania zapotrzebowania energii cieplnej do ogrzewania poszczególnych lokali w budynku
CN103398417B (zh) * 2013-08-06 2016-02-10 刘振 基于室内外温差的热计量控制系统与热量分摊计算及控制方法
CN105371358A (zh) * 2015-12-10 2016-03-02 高继升 水利平衡热计量系统及计量方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308726B6 (cs) * 2020-01-06 2021-03-31 Otakar Ing. Černý Způsob stanovení spotřeby energie na vytápění nebo chlazení

Also Published As

Publication number Publication date
PL422963A1 (pl) 2019-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sabatelli et al. Efficiency test of solar collectors: uncertainty in the estimation of regression parameters and sensitivity analysis
JP6160945B2 (ja) 室温推定装置、プログラム
Michnikowski Allocation of heating costs with consideration to energy transfer from adjacent apartments
WO2000058668A1 (en) Hot water tank
PL233604B1 (pl) Sposob oraz uklad do wyznaczania zuzycia ciepla lokalu
CN100565145C (zh) 具有开窗校正功能的热计量温度分摊方法
CN104919477A (zh) 房间的热特性估计装置、程序
RU130395U1 (ru) Теплосчетчик бытовой &#34;теплоучет-2&#34;
Stauffer et al. Smart sensors network for accurate indirect heat accounting in apartment buildings
RU2287789C1 (ru) Способ поквартирного учета расхода тепловой энергии
Ferraro et al. Monitoring solar heating systems: a practical handbook
DE3012267A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur messung und auswertung des waermemengenverbrauchs von abnehmern in beheizten gebaeuden
RO120591B1 (ro) Metodă şi aparat de repartizare a costurilor pentru încălzire
RU2105958C1 (ru) Способ локального контроля и учета теплопотребления
Schuldt et al. Alternative approaches to baseline estimation using calibrated simulations
RU2449250C1 (ru) Способ определения потребления тепловой энергии отдельным потребителем при отоплении многоквартирного дома с однотрубной системой отопления и система отопления для его осуществления
PL207921B1 (pl) Sposób i układ do wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia
EP3657078B1 (en) Method of measurement of power output of heat exchangers
CN102928125A (zh) 一种无热计量表的温度面积法热计量分摊装置及分摊方法
WO2018208179A1 (en) Measuring system for actual energy consumption of central heating radiators
PL244475B1 (pl) Sposób podziału kosztów ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym oraz układ pomiaru ciepła w pomieszczeniach
CA1117307A (en) Control and measuring system for flat-individual heating/cooling and procedure for the system&#39;s calibration
Berankova et al. Implementation of European parliament and council directiv e 2012/27/EU into the Czech environment
Freliha et al. Temperature sensor feasibility study of wireless sensor network applications for heating efficiency maintenance in high-rise apartment buildings
RU6890U1 (ru) Система квартирного учета тепла