PL233400B1 - Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie - Google Patents

Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie

Info

Publication number
PL233400B1
PL233400B1 PL42212117A PL42212117A PL233400B1 PL 233400 B1 PL233400 B1 PL 233400B1 PL 42212117 A PL42212117 A PL 42212117A PL 42212117 A PL42212117 A PL 42212117A PL 233400 B1 PL233400 B1 PL 233400B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
window
filtering
stitching
filter screen
fabric
Prior art date
Application number
PL42212117A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422121A1 (pl
Inventor
Mariusz Ceremuga
Original Assignee
Mariusz Ceremuga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mariusz Ceremuga filed Critical Mariusz Ceremuga
Priority to PL42212117A priority Critical patent/PL233400B1/pl
Publication of PL422121A1 publication Critical patent/PL422121A1/pl
Publication of PL233400B1 publication Critical patent/PL233400B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie.
Stale rosnące zanieczyszczenie powietrza spowodowane między innymi dużym natężeniem ruchu samochodowego oraz spalaniem paliw stałych, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (mgła, bezwietrzna pogoda) przyczyniają się do powstawania smogu, który zgodnie z badaniami, w dużych miastach przekracza wielokrotnie dopuszczalne normy, a tym samym wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność, są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady. Smog powoduje także większą zapadalność na nowotwory. Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra - pył PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent.
Podjęto wiele prób zmierzających do ograniczenia przenikania szkodliwych substancji z powietrza do organizmu. Przykładowo w stanie techniki znane są maski antysmogowe, zawierające filtr powietrza, zatrzymujący szkodliwe substancje. Filtry w postaci masek stosuje się głównie na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ używanie ich w pomieszczeniu jest uciążliwe i niemożliwe do stosowania przez całą dobę.
Do oczyszczania powietrza wewnątrz pomieszczeń stosowane są natomiast urządzenia stacjonarne wyposażone w filtry powietrza, które jednak ze względu na swoją cenę i koszty eksploatacji nie są powszechnie dostępne. W rezultacie ochrona przed smogiem wewnątrz pomieszczeń w wielu przypadkach ogranicza się do zamknięcia okien, co z kolei powoduje brak wymiany powietrza w pomieszczeniu i prowadzi do wielu schorzeń. Ponadto samo zamknięcie okien nie likwiduje problemu, ponieważ drobne cząsteczki pyłu przedostają się przez nieszczelności okien.
W stanie techniki znane są tkaniny filtracyjne, które zatrzymują szkodliwe pyły o rozmiarach od 1 do 100 μm.
Celem wynalazku jest opracowanie prostego, taniego rozwiązania do samodzielnego montażu, które będzie ogólnie dostępne i ograniczy napływ smogu do wnętrza pomieszczenia, przy otwartym oknie, a jednocześnie pozwoli na wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem, polegający na oczyszczaniu powietrza za pomocą filtrów tkaninowych zatrzymujących pyty o rozmiarach od 1 do 100 μm, według wynalazku charakteryzuje się tym, że oczyszcza się przenikające do wnętrza powietrze za pomocą przesłony filtracyjnej, zamocowanej w co najmniej jednym otwieranym uchylnie lub rozwieralnouchylnie oknie pomieszczenia, przy czym po stronie wewnętrznej ościeżnicy oraz po stronie zewnętrznej ramy okiennej mocuje się do ramiaka górnego i do ramiaków bocznych części elementów sczepnych, a następnie do tak przygotowanego okna mocuje się dostosowaną wymiarami tkaninową przesłonę filtracyjną, przy pomocy drugich części elementów sczepnych, usytuowanych na obwodzie przesłony filtracyjnej od strony ościeżnicy i od strony skrzydła, przy czym szerokość przesłony filtracyjnej jest > od maksymalnego prześwitu okna, w pozycji otwarcia. Sposób charakteryzuje się tym, że wysokość przesłony filtracyjnej dopasowuje się do wysokości okna w trakcie jej zakładania, poprzez przycięcie boków przesłony filtracyjnej w dolnej części. Sposób charakteryzuje się tym, że długość górnej części przesłony filtracyjnej dopasowuje się do szerokości okna poprzez przecięcie górnej części przesłony filtracyjnej, wycięcie na określonej długości części elementów sczepnych i ponowne jej połączenie rozłączne poprzez założenie jednej części na drugą. Sposób charakteryzuje się tym, że elementy sczepne na ościeżnicy mocuje się po zewnętrznej stronie uszczelki okiennej zamocowanej fabrycznie.
Przesłona filtracyjna wykonana z tkaniny filtracyjnej pochłaniającej szkodliwe substancje o rozmiarach od 1 do 100 μm według wynalazku charakteryzuje się tym, że składa się z jednolitego pasa tkaniny, który podzielony jest na trzy segmenty poprzez obustronne wycięcia boczne i poprzeczne zszycia tkaniny w miejscu podziału, na kształt szczypanki. Segment środkowy po założeniu na okno stanowi górną część przesłony, a dwa pozostałe segmenty stanowią boczne części przesłony. Boczne części przesłony na całej długości wzdłuż osi mają wykonane zszycie w kształcie szczypanki i nadające tym częściom przy składaniu kształt zbliżony do litery V. Segment środkowy po obu stronach ma wykonane ukośne zszycia tkaniny w formie szczypanek, tworzące ze zszyciami poprzecznymi trójkąty, których wierzchołki łączą się z osiowym zszyciem biegnącym wzdłuż segmentu środkowego. Brzegi pasa na całej długości są usztywnione poprzez wzdłużne płaskie przeszycia, zaś wzdłuż obrzeży pasa
PL 233 400 B1 usytuowane są części elementów sczepnych. Części elementów sczepnych korzystnie są wysunięte poza obrzeże pasa. Na brzegach przesłony wykonane są otwory montażowe umożliwiające właściwy montaż przesłony względem uszczelek okiennych. Przesłona przed montażem jest złożona wzdłuż linii zszycia i połączona krótkimi odcinkami rzepów umieszczonych po wewnętrznej stronie złożonych segmentów.
Rozwiązanie według wynalazku eliminuje dotychczasowe problemy z przenikaniem smogu do wnętrza pomieszczenia, jest skuteczne w działaniu i łatwe w montażu. Utrzymujące się przy maksymalnym rozwarciu okna zagięcie przesłony filtracyjnej na kształt litery V, zwiększa powierzchnię filtracyjną oraz eliminuje zawijanie się tkaniny przy zamykaniu okna. Odpowiednie układanie się tkaniny w narożach zapewniają również zszycia tworzące trójkąty i wycięcia. Jednakowa szerokość pasa pozwala na niewielki uchył boczny okna w trakcie otwierania, bez obawy, że tkanina przesłony zostanie uszkodzona przez zbytnie naciągnięcie. Usytuowane wewnątrz złożenia odcinki rzepów umożliwiają złożenie przesłony na czas montażu do postaci płaskiej. Otwory montażowe pozwalają na właściwy montaż przesłony względem uszczelek okiennych. Przeszycia wzdłużne pasa usztywniają brzegi oraz pozwalają na zmniejszenie ich grubości, co z kolei powoduje zrównanie warstwy przyklejanej przesłony filtracyjnej z grubością uszczelki, a tym samym bezproblemowe zamykanie okna. Zastosowanie połączenia sczepnego pozwala na szybką wymianę [przesłony filtracyjnej oraz odpięcie jej na czas mycia okien.
Wynalazek w przykładzie wykonania przedstawiony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przesłonę filtracyjną w rozłożeniu, fig. 2 przedstawia widok przestrzenny przesłony filtracyjnej, fig. 3 przedstawia widok przestrzenny przesłony filtracyjnej zamocowanej od strony ościeżnicy, zaś fig. 4 przedstawia widok przestrzenny przesłony filtracyjnej zamocowanej od strony skrzydła.
W przykładzie wykonania sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem, polega na tym, że w pomieszczeniu zamkniętym, które ma być chronione przed smogiem, w każdym oknie uchylno-rozwieralnym lub tylko w tych, które przewiduje się otwierać, zakłada się przesłonę filtracyjną 1 wykonaną z tkaniny filtracyjnej polipropylenowej dostępnej na rynku, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości od 1 do 100 μm. Mocowanie przesłony 1 od strony ościeżnicy 2 i skrzydła 3 dokonuje się za pomocą elementów sczepnych 4 przykładowo w postaci odcinków taśm dwustronnych samoprzylepnych lub taśm samosczepnych (rzepów). Części 4a elementów sczepnych 4 mocuje się po stronie wewnętrznej ościeżnicy 2 do ramiaka górnego 2a oraz do ramiaków bocznych 2b, zaś od strony zewnętrznej skrzydła 3 do ramiaka górnego 3a i ramiaków bocznych 3b. Drugie części 4b elementów sczepnych 4 zamocowane są wzdłuż obrzeży przesłony filtracyjnej 1. Korzystnie jeśli części 4b elementów sczepnych 4 są wysunięte poza obrzeże tkaniny. Szerokość przesłony filtracyjnej 1 jest większa lub co najmniej równa od maksymalnego prześwitu okna, w pozycji otwarcia. Przesłona filtracyjna 1 składa się z jednolitego pasa tkaniny, który podzielony jest na trzy segmenty 1a, 1b i 1c poprzez obustronne wycięcia 1d, i poprzeczne zszycia na kształt szczypanek 5a. Po zamontowaniu na oknie segment środkowy 1b stanowi górną część przesłony filtracyjnej 1, a dwa pozostałe segmenty 1a i 1c stanowią boczne części przesłony filtracyjnej 1. Segment środkowy 1b po obu stronach ma wykonane ukośne zszycia tkaniny w formie szczypanek 5b, tworzące ze zszyciami poprzecznymi 5a trójkąty, których wierzchołki łączą się z osiowym zszyciem 5c biegnącym wzdłuż segmentu środkowego 1b i nadającym mu przy składaniu kształt litery V. Segmenty 1a i 1c mają wzdłużne osiowe zszycia 5c w formie szczypanek nadające im przy składaniu kształt litery V. Brzegi pasa na całej długości są usztywnione poprzez wzdłużne, płaskie przeszycia 6 nićmi syntetycznymi. Przesłona filtracyjna 1 przed montażem jest złożona wzdłuż linii zszycia 5c i połączona krótkimi odcinkami rzepów 7b do postaci płaskiej, co ułatwia montaż przesłony na ościeżnicy 2, a następnie na skrzydle 3. Na brzegach poszczególnych segmentów 1a, 1b i 1c przesłony filtracyjnej 1 wykonane są otwory 8 ułatwiające właściwy montaż przesłony 1 względem uszczelek okiennych 9. Wysokość przesłony filtracyjnej 1 jest regulowana w trakcie zakładania przesłony filtracyjnej 1 w oknie, poprzez przycięcie na dole końców segmentów bocznych 1a i 1c na odpowiednią długość. Szerokość przesłony filtracyjnej 1 jest regulowana poprzez poprzeczne przecięcie segmentu 1b, wycięcie wzdłużne części 4b na długości zakładu i ponowne jej połączenie rozłączne poprzez założenie jednej części segmentu 1b na drugą. Części sczepne 4a na ościeżnicy 2 mocuje się po zewnętrznej stronie uszczelki okiennej 9.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem, polegający na oczyszczaniu powietrza za pomocą filtrów tkaninowych zatrzymujących pyty o rozmiarach od 1 do 100 μm, znamienny tym, że oczyszcza się przenikające do wnętrza powietrze za pomocą przesłony filtracyjnej (1) określonej w zastrz. 5-8 zamocowanej w co najmniej jednym otwieranym uchylnie lub rozwieralno-uchylnie oknie pomieszczenia, przy czym po stronie wewnętrznej ościeżnicy (2) oraz po stronie zewnętrznej ramy okiennej (3) mocuje się do ramiaka górnego (2a) i (3a) oraz do ramiaków bocznych (2b) i (3(b) części (4a) elementów sczepnych (4), a następnie do tak przygotowanego okna mocuje się dostosowaną wymiarami tkaninową przesłonę filtracyjną (1) przy pomocy drugich części (4b) elementów sczepnych (4), usytuowanych na obwodzie przesłony filtracyjnej (1) od strony ościeżnicy (2) i od strony skrzydła (3) , przy czym szerokość przesłony filtracyjnej (1) jest > od maksymalnego prześwitu okna, w pozycji otwarcia.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wysokość przesłony filtracyjnej (1) dopasowuje się do wysokości okna w trakcie jej zakładania, poprzez przycięcie w dolnej części segmentów (1 a) i (1c) przesłony filtracyjnej (1).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że długość górnego segmentu (1b) przesłony filtracyjnej (1) dopasowuje się do szerokości okna poprzez przecięcie poprzeczne segmentu (1 b), wycięcie wzdłużne na długości zakładu części (4b) elementów czepnych (4) przesłony filtracyjnej (1) i ponowne jej połączenie rozłączne poprzez założenie jednej przeciętej części segmentu (1b) na drugą.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że części (4a) elementów sczepnych (4) na ościeżnicy (2) mocuje się po zewnętrznej stronie uszczelki okiennej (9) zamocowanej fabrycznie.
  5. 5. Przesłona filtracyjna wykonana z tkaniny filtracyjnej pochłaniającej szkodliwe substancje o rozmiarach od 1 do 100 μm, znamienna tym, że składa się z jednolitego pasa tkaniny, który podzielony jest na trzy segmenty (1a), (1b) i (1c) poprzez obustronne wycięcia (1d) oraz poprzeczne zszycia (5a) tkaniny, przy czym segmenty (1a) i (1c) na całej długości mają wykonane osiowe zszycie wzdłużne (5c), nadające im przy składaniu kształt litery V, zaś segment środkowy (1b) ma wykonane na obu końcach ukośne zszycia (5b) tworzące ze zszyciami poprzecznymi (5a) trójkąty, których wierzchołki łączą się ze zszyciem wzdłużnym (5c) wykonanym osiowo w segmencie (1b) i nadającym mu przy składaniu kształt litery V, przy czym brzegi pasa na całej długości są usztywnione poprzez wzdłużne przeszycia (6), zaś do nich zamocowane są części (4b) elementów sczepnych (4).
  6. 6. Przesłona filtracyjna według zastrz. 5, znamienna tym, że części (4b) elementów sczepnych (4) są wysunięte poza obrzeża segmentów (1a), (1b) i (1c).
  7. 7. Przesłona filtracyjna według zastrz. 5, znamienna tym, że na brzegach przesłony filtracyjnej (1) wykonane są otwory montażowe (8).
  8. 8. Przesłona filtracyjna według zastrz. 5, znamienna tym, że zawiera rzepy (7b) usytuowane po wewnętrznej stronie złożenia V i utrzymujące przesłonę filtracyjną (1) w złożeniu na czas montażu.
PL42212117A 2017-07-04 2017-07-04 Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie PL233400B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42212117A PL233400B1 (pl) 2017-07-04 2017-07-04 Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42212117A PL233400B1 (pl) 2017-07-04 2017-07-04 Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422121A1 PL422121A1 (pl) 2019-01-14
PL233400B1 true PL233400B1 (pl) 2019-10-31

Family

ID=64958834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL42212117A PL233400B1 (pl) 2017-07-04 2017-07-04 Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233400B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN203803273U (zh) * 2014-04-22 2014-09-03 汪涛 一种窗式空气过滤器
CN204571747U (zh) * 2015-04-22 2015-08-19 承德承一机械设备制造有限公司 褶皱型过滤窗快换滤棉压钳结构以及通风过滤窗
CN105041176B (zh) * 2015-06-25 2016-09-07 杭州金百合非织造布有限公司 折叠型空气过滤纱窗/门
CN206016638U (zh) * 2016-08-18 2017-03-15 路宇昊 一种新型防雾霾窗贴

Also Published As

Publication number Publication date
PL422121A1 (pl) 2019-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101598756B1 (ko) 미세먼지 차단용 필터
US2705990A (en) Ventilated tarpaulin
KR101905955B1 (ko) 미세먼지 차단용 창문
KR101855405B1 (ko) 슬라이딩 개폐 방식의 방진망이 구비된 창틀
JP2017528311A (ja) 動力付き窓用エアフィルタ
US8371913B1 (en) Exterior sealed window-mounted fan
US8157896B2 (en) Air filtration system and method
PL233400B1 (pl) Sposób zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń przed smogiem oraz przesłona filtracyjna stosowana w tym sposobie
JP2007506882A (ja) 網部を有する窓
US5266091A (en) Air climate control system register filter
US20080216456A1 (en) Filter apparatus and method
DE3932357C2 (pl)
JP4340273B2 (ja) 換気調節装置
WO2019156577A1 (en) Filtration cover, anti-dust protection for a pram
KR101558513B1 (ko) 2중 망사구조를 갖는 그물형 방범창 구조체
KR101957679B1 (ko) 미세먼지 차단 스크린 창
KR20200017289A (ko) 창호용 방진필터 고정장치
KR200488870Y1 (ko) 창틀 또는 문틀용 먼지유입 방지기구
TW201723399A (zh) 可以磁力方式附接之窗戶空氣過濾器設備
JP7289743B2 (ja) 網戸用フィルタ及びフィルタの設置方法
EP3255223A1 (de) Abdeckvorrichtung zum abdecken einer wandöffnung
CN203947986U (zh) 门窗空气过滤组合片
KR102570914B1 (ko) 허니콤필터환기창이 결합되는 창틀 구조
PL239925B1 (pl) Okienna osłona przeciw owadom, przeciwpyłkowa, przeciwzanieczyszczeniowa i przeciwsmogowa dla okien typu sash
KR102573639B1 (ko) 허니콤필터환기창을 설치하기 위한 개선된 창틀 구조