PL233330B1 - Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul - Google Patents

Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul

Info

Publication number
PL233330B1
PL233330B1 PL423656A PL42365617A PL233330B1 PL 233330 B1 PL233330 B1 PL 233330B1 PL 423656 A PL423656 A PL 423656A PL 42365617 A PL42365617 A PL 42365617A PL 233330 B1 PL233330 B1 PL 233330B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaping
zone
radius
projections
equal
Prior art date
Application number
PL423656A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423656A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Janusz Tomczak
Tomasz Bulzak
Original Assignee
Lubelska Polt
Politechnika Lubelska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt, Politechnika Lubelska filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL423656A priority Critical patent/PL233330B1/pl
Publication of PL423656A1 publication Critical patent/PL423656A1/pl
Publication of PL233330B1 publication Critical patent/PL233330B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Abstract

Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płaskoklinowych w kształcie płyty charakteryzuje się tym, że składa się z płaskiej płyty podstawowej (1), na której znajduje się płyta robocza (2), która składa się z czterech kolejnych stref, na początku płyty roboczej (2) znajduje się strefa załadunku (I), w której znajduje się występ pozycjonujący (3) o wklęsłej, walcowej powierzchni, której promień jest mniejszy od promienia walcowanych kul, następnie za strefą załadunku (I) znajduje się strefa wcinania (II), w której znajdują się występy kształtujące (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), które mają stałą szerokość i umieszczone są skośnie pod jednakowymi kątami (ß1) względem siebie i pochylone są pod jednakowymi kątami w kierunku strefy załadunku (I), zaś powierzchnie boczne występów kształtujących (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) mają wklęsły kształt o promieniu równym promieniowi walcowanych kul, a odległości(L) między sąsiednimi występami kształtującymi (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) są mniejsze od średnicy walcowanych kul i stopniowo zwiększają się w kierunku strefy kształtowania (III), następnie za strefą wcinania (II) znajduje się strefa kształtowania (III), w której występy kształtujące (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) o stałej szerokości stopniowo zwiększają swoją wysokość, do wartości maksymalnej, równej promieniowi walcowanych kul, następnie za strefą kształtowania (III) znajduje się strefa kalibrowania (IV), w której środkowy występ kształtujący (7) rozszerza się pod kątem (ß3).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płasko-klinowych.
Dotychczas znanych jest szereg narzędzi stosowanych do walcowania poprzecznego. Do najczęściej spotykanych zalicza się narzędzie w kształcie pojedynczego klina, mające trzy podstawowe strefy to jest: wejściową, gdzie klin wcina się w materiał na wymaganą głębokość; kształtowania, w której redukcja przekroju poprzecznego rozwijana jest na wymaganą szerokość walcowania; kalibrowania, gdzie następuje usunięcie owalizacji przekroju poprzecznego oraz skrzywień powstałych we wcześniejszych fazach kształtowania. Znane są narzędzia, które składają się z kilku klinów działających na materiał równocześnie - narzędzie jest krótsze, ale występują większe siły kształtowania - lub kolejno narzędzie jest dłuższe, a siły kształtowania mniejsze. Cechą charakterystyczną narzędzi stosowanych do walcowania poprzeczno-klinowego jest to, że umożliwiają one kształtowanie wyrobów przez redukcję przekroju poprzecznego półwyrobu - wsadu. Narzędzia te montowane są na płaskich płytach lub walcach walcarek. Szczegółowo, wymienione narzędzia klinowe wraz z metodyką ich projektowania, opisane są w monografii: Pater Z., Gontarz A, Weroński W. „Wybrane zagadnienia z teorii i technologii walcowania poprzeczno-klinowego”, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Lublin 2001 r.
Znane jest również rozwiązanie narzędzia poprzecznego - opisane w książce Pater Z. Walcowanie poprzeczno-klinowe, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009 r. - umożliwiające kształtowanie czterech kul. Składa się ono z dwóch części klina kształtującego i wkładki rozcinają cej. Klin kształtujący ma typowy kształt, w którym wykonano wzdłużnie równoległe rowki klinowe o zarysie poprzecznym kołowym, które oddalone są od siebie na odległość mniejszą od średnicy wykonywanej kuli. W wyniku działania klina kształtującego otrzymywane są kule połączone łącznikami walcowymi o średnicy wynoszącej około połowy średnicy kuli. Rozcięcie ukształtowanych kul realizowane jest za pomocą wkładki rozcinającej, której działanie powoduje przekształcenie łączników w brakujące części kul. Charakterystyczne jest, że w trakcie rozcinania kule rozsuwane są na boki przez rowki, które w tej części narzędzia są pod kątem do kierunku walcowania - przemieszczania narzędzia klinowego.
Z polskiego patentu PL 215635 znane jest narzędzie do równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego. Opisane w patencie narzędzie ma kształt płaskiej płyty, na powierzchni której wykonane są występy o wklęsłych powierzchniach bocznych. Konstrukcja narzędzia umożliwia jednoczesne walcowanie kilku kul z półfabrykatu w kształcie pręta, którego średnica jest mniejsza od średnicy kuli. Cechą charakterystyczną narzędzia jest równoległe do siebie położenie występów kształtujących, co znacznie ogranicza minimalną średnicę półfabrykatów, z któr ych mogą być walcowane kule.
Dotychczasowe rozwiązania narzędzi stosowanych do walcowania poprzecznego odkuwek kul w walcarkach płasko-klinowych charakteryzują się możliwością kształtowania kul z półfabrykatów w postaci odcinków prętów o średnicy zbliżonej do średnicy kuli lub niewiele mniejszej od średnicy walcowanych kul. Często tego typu narzędzia mają klinowy kształt występów roboczych, co znacząco wpływa na zwiększenie całkowitej długości narzędzia oraz zwiększa wielkość sił kształtowania, co wpływa na konieczność stosowania walcarek o dużej sztywności i o dużych skokach roboczych suwaka.
Istotą narzędzia do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płaskoklinowych w kształcie płyty jest to, że składa się z płaskiej płyty podstawowej, na której znajduje się płyta robocza, która składa się z czterech kolejnych stref, na początku płyty roboczej znajduje się strefa załadunku, w której znajduje się występ pozycjonujący o wklęsłej, walcowej powierzchni, której promień jest mniejszy od promienia walcowanych kul, następnie za strefą załadunku znajduje się strefa wcinania, w której znajdują się występy kształtujące, które mają stałą szerokość i umieszczone są skośnie pod jednakowymi kątami względem siebie i pochylone są pod jednakowymi kątami w kierunku strefy załadunku, zaś powierzchnie boczne występów kształtujących mają wklęsły kształt o promieniu równym promieniowi walcowanych kul, a odległości między sąsiednimi występami kształtującymi są mniejsze od średnicy walcowanych kul i stopniowo zwiększają się w kierunku strefy kształtowania, następnie za strefą wcinania znajduje się strefa kształtowania, w której występy kształtujące o stałej szerokości stopniowo zwiększają swoją wysokość, do wartości maksymalnej, równej promieniowi walcowanych kul, następnie za strefą kształtowania znajduje się strefa kalibrowania, w której środkowy występ kształtujący rozszerza się pod kątem większym od pochylenia występów kształtujących w strefie wcinania i strefie kształtowania, zaś występy kształtujące pochylone są pod jednakowymi kątami, oraz wszystkie wy
PL 233 330 B1 stępy mają stałą wysokość, która jest równa promieniowi walcowanych kul, a powierzchnie boczne występów kształtujących mają wklęsły kształt o promieniu równym promieniowi walcowanych kul, zaś na powierzchniach bocznych płyty podstawowej znajdują się wycięcia mocujące oraz otwory montażowe.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że narzędzie umożliwia jednoczesne walcowanie kilku odkuwek kul, których liczba jest uzależniona od wielkości walcarki. Wynalazek umożliwi a walcowanie odkuwek kul z półfabrykatów walcowych, których średnica jest znacznie mniejsza od średnicy kuli, co pozwala na zastosowanie materiałów odpadowych, pozyskanych między innymi ze złomowanych szyn kolejowych.
Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płaskoklinowych zostało przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok narzędzia z góry, fig. 2 - widok narzędzia z boku, fig. 3 - widok narzędzia z tyły, fig. 4 - widok izometryczny narzędzia z góry, fig. 5 - przekrój A-A narzędzia poprowadzony przez początek strefy wcinania, fig. 6 przekrój B-B narzędzia poprowadzony przez początek strefy kształtowania, zaś fig. 7 - przekrój C-C narzędzia poprowadzony przez początek strefy kalibrowania.
Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płaskoklinowych w kształcie płyty składa się z płaskiej płyty podstawowej 1, na której znajduje się płyta robocza 2, która składa się z czterech kolejnych stref. Na początku płyty roboczej 2 znajduje się strefa załadunku I, w której znajduje się występ pozycjonujący 3 o wklęsłej, walcowej powierzchni 12, której promień R1 jest mniejszy od promienia walcowanych kul. Za strefą załadunku I znajduje się strefa wcinania II, w której znajdują się występy kształtujące 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, które mają stałą szerokość i umieszczone są skośnie pod jednakowymi kątami β1 względem siebie i pochylone są pod jednakowymi kątami γ w kierunku strefy załadunku L Powierzchnie boczne występów kształtujących 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 mają wklęsły kształt o promieniu R równym promieniowi walcowanych kul, a odległości L między sąsiednimi występami kształtującymi 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10 są mniejsze od średnicy walcowanych kul i stopniowo zwiększają się w kierunku strefy kształtowania III. Za strefą wcinania II znajduje się strefa kształtowania III, w której występy kształtujące 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 o stałej szerokości stopniowo zwiększają swoją wysokość, do wartości maksymalnej, równej promieniowi walcowanych kul. Za strefą kształtowania III znajduje się strefa kalibrowania IV, w której środkowy występ kształtujący 7 rozszerza się pod kątem β3 większym od pochylenia występów kształtujących 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 w strefie wcinania II i strefie kształtowania III. Występy kształtującej, 5, 6, 8, 9, 10 pochylone są pod jednakowymi katami β2, oraz wszystkie występy 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 mają stałą wysokość, która jest równa promieniowi walcowanych kul. Powierzchnie boczne występów kształtujących 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 mają wklęsły kształt o promieniu R równym promieniowi walcowanych kul, zaś na powierzchniach bocznych płyty podstawowej 1 znajdują się wycięcia mocujące 13 oraz otwory montażowe 14.
Wykaz oznaczeń
- płyta podstawowa
- płyta robocza
- występ pozycjonujący
4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 - występy kształtujące 11a, 11b - wklęsłe powierzchnie boczne
- wklęsła, walcowa powierzchnia
- wycięcia mocujące
- otwory montażowe
L - odległość między sąsiednimi występami kształtującymi w strefie wcinania
R - promień wklęsłych powierzchni bocznych
R1 - promień wklęsłej, walcowej powierzchni β1 - kąt pochylenia występów kształtujących w strefach wcinania i kształtowania β2 - kąt pochylenia występów kształtujących w strefie kalibrowania β3 - kąt rozwarcia środkowego występu kształtującego γ - kąt wzniosu występów kształtujących
I - strefa załadunku
II - strefa wcinania
III - strefa kształtowania
IV - strefa kalibrowania

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, zwłaszcza w walcarkach płaskoklinowych w kształcie płyty znamienne tym, że składa się z płaskiej płyty podstawowej (1), na której znajduje się płyta robocza (2), która składa się z czterech kolejnych stref, na początku płyty roboczej (2) znajduje się strefa załadunku (I), w której znajduje się występ pozycjonujący (3) o wklęsłej, walcowej powierzchni (12), której promień (R1) jest mniejszy od promienia walcowanych kul, następnie za strefą załadunku (I) znajduje się strefa wcinania (II), w której znajdują się występy kształtujące (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), które mają stałą szerokość i umieszczone są skośnie pod jednakowymi kątami (β1) względem siebie i pochylone są pod jednakowymi kątami (γ) w kierunku strefy załadunku (I), zaś powierzchnie boczne (11a) i (11b) występów kształtujących (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) mają wklęsły kształt o promieniu (R) równym promieniowi walcowanych kul, a odległości (L) między sąsiednimi występami kształtującymi (4), (5), (6), (7), (8), (9) i (10) są mniejsze od średnicy walcowanych kul i stopniowo zwiększają się w kierunku strefy kształtowania (III), następnie za strefą wcinania (II) znajduje się strefa kształtowania (III), w której występy kształtujące (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) o stałej szerokości stopniowo zwiększają swoją wysokość, do wartości maksymalnej, równej promieniowi walcowanych kul, następnie za strefą kształtowania (III) znajduje się strefa kalibrowania (IV), w której środkowy występ kształtujący (7) rozszerza się pod kątem (β3) większym od pochylenia występów kształtujących (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) w strefie wcinania (II) i strefie kształtowania (III), zaś występy kształtujące (4), (5), (6), (8), (9), (10) pochylone są pod jednakowymi katami (β2), oraz wszystkie występy (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) mają stałą wysokość, która jest równa promieniowi walcowanych kul, a powierzchnie boczne występów kształtujących (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) mają wklęsły kształt o promieniu (R) równym promieniowi walcowanych kul, zaś na powierzchniach bocznych płyty podstawowej (1) znajdują się wycięcia mocujące (13) oraz otwory montażowe (14).
PL423656A 2017-11-30 2017-11-30 Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul PL233330B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423656A PL233330B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423656A PL233330B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423656A1 PL423656A1 (pl) 2019-06-03
PL233330B1 true PL233330B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=66649336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423656A PL233330B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233330B1 (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE541623C (de) * 1928-07-14 1932-01-15 Hoesch Koeln Neuessen Akt Ges Walzeinrichtung zur Herstellung von Kugeln aus Staeben mittels Walzflaechen
US3206828A (en) * 1963-02-16 1965-09-21 Taiyu Shoji Kk Method of making balls
PL221686B1 (pl) * 2012-06-19 2016-05-31 Lubelska Polt Narzędzie stożkowo-spiralne do walcowania poprzecznego kul
PL226765B1 (pl) * 2014-03-31 2017-09-29 Lubelska Polt Sposób iurzadzenie dowalcowania poprzecznego narzedziami płaskimi

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE541623C (de) * 1928-07-14 1932-01-15 Hoesch Koeln Neuessen Akt Ges Walzeinrichtung zur Herstellung von Kugeln aus Staeben mittels Walzflaechen
US3206828A (en) * 1963-02-16 1965-09-21 Taiyu Shoji Kk Method of making balls
PL221686B1 (pl) * 2012-06-19 2016-05-31 Lubelska Polt Narzędzie stożkowo-spiralne do walcowania poprzecznego kul
PL226765B1 (pl) * 2014-03-31 2017-09-29 Lubelska Polt Sposób iurzadzenie dowalcowania poprzecznego narzedziami płaskimi

Also Published As

Publication number Publication date
PL423656A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA95431C2 (ru) Четырехбойковое ковочное устройство для ковочных прессов
MX2020007830A (es) Metodo para fabricar acero de silicio orientado a los granos de baja perdida de hierro con alivio de estres resistente al templado.
PL233330B1 (pl) Narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul
US3044329A (en) Apparatus for multi-diameter thread rolling
PL215635B1 (pl) Narzędzie do równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego
PL225772B1 (pl) Sposób walcowania skośnego
MX2022005155A (es) Metodo para controlar un espacio entre rodillos en un laminador.
PL432995A1 (pl) Sposób walcowania prętów stalowych
EP2537605B1 (en) Method for cross rolling of products in the shape of balls, in particular out of scrap railway rail heads
PL241251B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze środników złomowanych szyn kolejowych
RU2513560C2 (ru) Способ резки труб квадратного поперечного сечения и устройство для его осуществления
PL221686B1 (pl) Narzędzie stożkowo-spiralne do walcowania poprzecznego kul
PL416318A1 (pl) Narzędzie klinowe
PL222131B1 (pl) Narzędzie spiralno-śrubowe do walcowania skośnego kul
JP2017029998A (ja) 転造ダイス
PL219073B1 (pl) Narzędzie do walcowania poprzecznego wyrobów typu kula
RU2676541C1 (ru) Способ получения круглых профилей
PL219678B1 (pl) Narzędzie do walcowania skośnego wyrobów typu kule
PL225773B1 (pl) Narzędzie do walcowania skośnego
RU132014U1 (ru) Устройство для резки профильных труб
RU2714017C1 (ru) Устройство для вытяжки оболочек из листовых заготовок квадратной формы
UA136189U (uk) Спосіб розподілу гарячої трубної заготовки на мірні частини
PL226533B1 (pl) Narzędzie do walcowania skośnego
RU132013U1 (ru) Устройство для резки профильных труб
PL225774B1 (pl) Narzędzie do walcowania skośnego