PL233326B1 - Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych - Google Patents

Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych

Info

Publication number
PL233326B1
PL233326B1 PL422817A PL42281717A PL233326B1 PL 233326 B1 PL233326 B1 PL 233326B1 PL 422817 A PL422817 A PL 422817A PL 42281717 A PL42281717 A PL 42281717A PL 233326 B1 PL233326 B1 PL 233326B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shin
thigh
arm
arms
rehabilitation
Prior art date
Application number
PL422817A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422817A1 (pl
Inventor
Marta Żyłka
Anna Kucaba-Piętal
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL422817A priority Critical patent/PL233326B1/pl
Publication of PL422817A1 publication Critical patent/PL422817A1/pl
Publication of PL233326B1 publication Critical patent/PL233326B1/pl

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, znajdujące zastosowanie zwłaszcza do poprawy sprawności pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu kończyn dolnych poprzez realizacje ćwiczeń biernych.
Z publikacji amerykańskiego opisu patentowego nr US 7744546 B2 znane jest urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych zawierające leżysko o regulowanym kącie nachylenia zamontowane przesuwnie w parze prowadnic w dolnej części, których zamontowane są podpórki pod stopy, przy czym każda z nich osadzona jest przesuwnie na szynach. Podczas rehabilitacji pacjent jest przypinany do leżyska pasem. Urządzenie wyposażone jest również w podpórki pod łydki.
Z publikacji polskiego opisu patentowego PL 195173 B1 znane jest urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych poprzez realizację ćwiczeń biernych stanowiące łóżko, na którego podstawie umieszczone jest odchylane łożysko, zawierające prowadnicę umieszczoną wzdłuż płaszczyzny leżyska, na której zamontowany jest podnóżek z umieszczonymi w nim czujnikami nacisku. Podnóżek oraz prowadnica wykonują naprzemienne ruchy wzdłuż płaszczyzny leżyska.
Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, zawierające podnóżki i prowadnice, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera moduł podparcia oraz dwa moduły ćwiczeń, przy czym jego moduł podparcia zawiera siedzisko połączone z oparciem o regulowanym kącie nachylenia, natomiast każdy z modułów ćwiczeń zawiera ramię udowe, którego pierwszy koniec jest połączony ruchomo z tylną częścią prowadnicy, a drugi koniec jest połączony ruchomo z ramieniem goleniowym, które z kolei na swym drugim końcu połączone jest ze wspornikiem ułoży skowanym w prowadnicy i połączonym ruchomo z tłoczyskiem siłownika, przy czym długości ramienia udowego i ramienia goleniowego oraz rozstaw modułów ćwiczeń są regulowane.
Korzystnie dla zapewnienia niskiej wagi, większej niezawodności, a także zwiększenia bezpieczeństwa siłownik każdego z modułów ćwiczeń w urządzeniu jest pneumatyczny.
Kolejne korzyści związane z zwiększeniem komfortu użytkowania urządzenia uzyskuje się, jeśli oparcie jego modułu podparcia ma w górnej części zamontowany podgłówek o regulowanej wysokości, a podnóżki jego modułów ćwiczeń mają zapięcia rzepowe do usztywnienia stóp.
Następne korzyści są uzyskiwane, jeżeli ramiona udowe i ramiona goleni owe urządzenia mają budowę teleskopową.
Dalsze korzyści w postaci zapewnienia prawidłowego ułożenia kończyn dolnych podczas wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem urządzenia uzyskuje się, jeżeli na jego ramionach udowych zamontowane są uchwyty udowe, a na ramionach goleniowych uchwyty goleniowe.
Urządzenie według wynalazku zapewnia możliwość rehabilitacji pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu kończyn dolnych, w szczególności po złamaniach w obrębie kończyny dolnej, rekonstrukcjach z zespoleniem kości, zrostach torebki stawowej, unieruchomieniach w następstwie uszkodzeń torebki stawowej, struktur okołostawowych, stawu kolanowego i biodrowego, entezopatii, zwapnieniach okołostawowych, operacjach lub zabiegach plastycznych łękotek, zapaleniach ścięgien stawów kończyny dolnej, endoskopii kolana, a także z mózgowym porażeniu dziecięcym, po udarze mózgu, operacjach guza mózgu, uszkodzeniu rdzenia kręgowego, zwłaszcza w odcinku piersiowym kręgosłupa, stwardnieniu rozsianym, długotrwałym unieruchomieniu.
Stosowanie urządzenia zapewnia realizację ćwiczeń biernych oddziałujących na układ nerwowo-mięśniowy poprzez stymulację receptorów czucia głębokiego, zapobieganie przykurczom mięśni, poprawę prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego oraz struktur okołostawowych, zapobieganie odleżynom oraz chorobie zakrzepowo-zatorowej, wspomaganie pracy układu oddechowego poprzez zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, przeciwdziałanie zaburzeniom układu pokarmowego, czynności układu moczowego oraz gospodarki hormonalnej, zmniejszenia zagrożenia trwałym inwalidztwem, poprawę ogólnej wydolności fizycznej skrócenie czasu leczenia i hospitalizacji.
Urządzenie daje możliwość realizacji ćwiczeń naprzemiennych oraz równoległych obydwu kończyn, a także w ustalonym zakresie ruchu.
Urządzenie ma prostą budowę jest tanie w wykonaniu i umożliwia dostosowanie do wymiarów pacjenta, co przekłada się na lepsze wyniki terapeutyczne. Dodatkowo dzięki zastosowaniu uchwytów goleniowych oraz udowych zapewniona jest powtarzalna pozycja kończyn dolnych podczas ćwiczeń. Zastosowanie w urządzeniu siłowników pneumatycznych zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, zapewnia łatwą regulację siły, a dodatkowo stosowane medium jest przyjazne dla pacjenta, zaś elementy pneumatyki mają podobne charakterystyki do ludzkich mięśni.
PL 233 326 B1
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku z oparciem w pozycji poziomej, w wariancie z zapięciami i opaskami rzepowymi, fig. 2 - urządzenie w rzucie izometrycznym z boku góry i tyłu, z oparciem w pozycji zbliżonej do pionowej, zaś fig. 3 - powiększony fragment urządzenia, z widokiem na otwory montażowe do zmiany rozstawu modułów ćwiczeń, zaznaczony okręgiem na fig. 2.
Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych przykładzie wykonania składa się z modułu podparcia oraz modułu ćwiczeń osadzanych na ramie 1. Moduł podparcia składa się z siedziska 2 połączonego z oparciem 3 o regulowanym kącie nachylenia oraz zamontowanego w górnej części oparcia 3 podgłówka 4. Moduł podparcia zamontowany jest w tylnej części ramy 1. Przed modułem podparcia zamontowane są moduły ćwiczeń, lewy oraz prawy, z których każdy zawiera ramię udowe 5, ramię goleniowe 6, prowadnicę 7, podnóżek 8, uchwyt udowy 9 i uchwyt goleniowy 10. Ramię udowe 5 jest połączone za pomocą przegubu 11 z tylną częścią prowadnicy 7, a na drugim końcu połączone jest obrotowo z pierwszym końcem ramienia goleniowego 6, które na swoim drugim końcu ma zamocowane podnóżki 8 oraz jest połączone ze wspornikiem 12, ułożyskowanym w prowadnicy 7 i połączonym ruchomo obrotowo z tłoczyskiem siłownika 13 pneumatycznego, który jest zamontowany pod prowadnicą 7. Zarówno ramię udowe 5 jak i ramię goleniowe 6 ma budowę teleskopową, dzięki czemu możliwa jest regulacja ich długości i dostosowanie do budowy pacjenta.
Podnóżki 8 mają otwory, w których zamocowane są zapięcia rzepowe 14 do usztywnienia stóp. Uchwyt goleniowy 10 ma otwory do mocowania pasków rzepowych 15 do, zapięcia na goleniach pacjenta.
Rozstaw modułów ćwiczeń jest regulowany dzięki otworom montażowym 16 na ramie 1, co umożliwia lepsze dostosowanie urządzenia do wymiarów pacjenta.
Rama 1 ma cztery nogi, z których każda ma zamontowane kółko 17 z hamulcem dla zapewnienia większej mobilności urządzenia.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, zawierające podnóżki i prowadnice, znamienne tym, że zawiera moduł podparcia oraz dwa moduły ćwiczeń, przy czym jego moduł podparcia zawiera siedzisko (2) połączone z oparciem (3) o regulowanym kącie nachylenia, natomiast każdy z modułów ćwiczeń zawiera ramię udowe (5), którego pierwszy koniec jest połączony ruchomo z tylną częścią prowadnicy (7), a drugi koniec jest połączony ruchomo z ramieniem goleniowym (6), które z kolei na swym drugim końcu połączone jest ze wspornikiem (12) ułożyskowanym w prowadnicy (7) i połączonym ruchomo z tłoczyskiem siłownika (13), przy czym długości ramienia udowego (5) i ramienia goleniowego (6) oraz rozstaw modułów ćwiczeń są regulowane.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że siłownik (13) każdego z jego modułów ćwiczeń jest pneumatyczny.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że oparcie (3) jego modułu podparcia ma w górnej części zamontowany podgłówek (4) o regulowanej wysokości.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że jego podnóżki (8) mają zapięcia rzepowe (14) do usztywnienia stóp.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienne tym, że jego ramiona udowe (5) oraz ramiona goleniowe (6) mają budowę teleskopową.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienne tym, że na jego ramionach udowych (5) zamontowane są uchwyty udowe (9), a na ramionach goleniowych (6) uchwyty goleniowe (10).
PL422817A 2017-09-12 2017-09-12 Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych PL233326B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422817A PL233326B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422817A PL233326B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422817A1 PL422817A1 (pl) 2019-03-25
PL233326B1 true PL233326B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=65799922

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422817A PL233326B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233326B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5500002A (en) * 1992-02-28 1996-03-19 United Apothecary, Inc. Continous passive motion physical therapy device
US6007568A (en) * 1998-08-17 1999-12-28 Harrell; Eric A. Traction table
US6692451B2 (en) * 2002-01-11 2004-02-17 Suncepts, Inc. Passive motion apparatus providing a controlled range of motion
WO2004108050A2 (en) * 2003-05-21 2004-12-16 Randall Fenkell Improved therapeutic back exercise machine
US7341565B2 (en) * 2004-04-02 2008-03-11 Suncepts, Inc. Passive motion machine providing controlled body motions for exercise and therapeutic purposes

Also Published As

Publication number Publication date
PL422817A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8968163B1 (en) Unweighted therapy and training device
US9566470B2 (en) Leg stretcher
KR100942968B1 (ko) 재활치료용 운동기구
KR101325066B1 (ko) 뇌졸중 환자의 보행재활 치료용 로봇
KR101904468B1 (ko) 와상환자용 보행 재활장치
RU2391084C1 (ru) Механургический стол для массажа и мануальной терапии
US11986434B2 (en) Medical walker
US7976446B2 (en) Exercise apparatus
WO2003059216A1 (en) Spine remedy device by his own weight
JP3420546B2 (ja) 下肢運動装置
US5922011A (en) Multi-function chiropractic treatment table
PL222124B1 (pl) Grawitacyjny korektor skolioz
KR101525225B1 (ko) 하체 및 몸통 운동기구
PL233326B1 (pl) Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych
WO2014049188A1 (es) Equipo para el tratamiento y cuidado de la columna vertebral
US20190254907A1 (en) Hoop for self-applied chiropractic care
KR100921938B1 (ko) 요추 복근 강화 운동기기
KR200477537Y1 (ko) 휴대용 도수치료 보조기구
US11951058B2 (en) Neck therapy device and method
RU2005122540A (ru) Способ соболева лечебно-оздоровительного воздействия на человека
RU59973U1 (ru) Тренажер ортопедический
PL233327B1 (pl) Urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych
KR101419187B1 (ko) 회선근개 운동기구
RU112638U1 (ru) Имитатор ходьбы
KR101093938B1 (ko) 요추 물리치료용 운동장치