PL232972B1 - Pojazd trójkołowy eliptyczny - Google Patents

Pojazd trójkołowy eliptyczny

Info

Publication number
PL232972B1
PL232972B1 PL422648A PL42264817A PL232972B1 PL 232972 B1 PL232972 B1 PL 232972B1 PL 422648 A PL422648 A PL 422648A PL 42264817 A PL42264817 A PL 42264817A PL 232972 B1 PL232972 B1 PL 232972B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
wheel
vehicle
attached
vehicle according
Prior art date
Application number
PL422648A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422648A1 (pl
Inventor
Marcin Grzeszczuk
Original Assignee
() Twórca(Y) Wynalazku Marcin Grzeszczuk
Marcin Grzeszczuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by () Twórca(Y) Wynalazku Marcin Grzeszczuk, Marcin Grzeszczuk filed Critical () Twórca(Y) Wynalazku Marcin Grzeszczuk
Priority to PL422648A priority Critical patent/PL232972B1/pl
Publication of PL422648A1 publication Critical patent/PL422648A1/pl
Publication of PL232972B1 publication Critical patent/PL232972B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pojazd trójkołowy eliptyczny, napędzany siłą mięśni kończyn dolnych i górnych i/lub za pomocą silnika elektrycznego. Użytkownik poruszając zespołem odpowiednich dźwigni i ramion wprawia pojazd w ruch do przodu lub do tyłu, natomiast manetka skrętna umieszczona na dźwigni pozwala na skręcanie pojazdem.
Pojazd ten stosowany może być zwłaszcza do uprawiania sportu i rekreacji oraz do rehabilitacji ruchowej osób niepełnosprawnych. Opisywanym rozwiązaniem jest połączenie urządzenia sportowo-rehabilitacyjnego ze zwrotnym, będącym w stanie wykonywać różne ewolucje pojazdem rekreacyjnym.
Dzięki specyficznej konstrukcji ramion i dźwigni, pojazd angażuje większość górnych i dolnych partii mięśni, co sprzyja rozwojowi ogólnej tężyzny fizycznej i pomaga w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dzięki możliwości zainstalowania pojazdu w wersji stacjonarnej w domu, pozwala na wykonywanie ćwiczeń niezależnie od pogody i pory roku. Poprzez specyficzne umieszczenie ramion i manetek, siła generowana przez mięśnie rąk nie jest skierowana wahadłowo do przodu jak w znanych pojazdach tego typu, ale wahadłowo pod kątem w dół, dzięki czemu w większym stopniu wykorzystywana jest masa ciała jadącej osoby.
System regulacji ramion górnych pozwala na dostosowanie pojazdu do użytkowników o różnym wzroście i budowie ciała, natomiast przekładnia wielostopniowa umożliwia dostosowanie prędkości pojazdu oraz siły jaką trzeba włożyć w pokonanie terenu o różnym nachyleniu i powierzchni, podobnie jak ma to miejsce w znanych rozwiązaniach instalowanych w rowerach (przerzutki).
Pojazd ma możliwość poruszania się za pomocą silnika elektrycznego, lub silnik może wspomagać pracę mięśni, czyniąc jazdę szybszą lub łatwiejszą.
Pojazd można złożyć w pięciu ruchach do postaci kompaktowej-przenośnej, co pozwala zabrać go ze sobą, zarówno samochodem jak i środkami komunikacji publicznej, a możliwość generowania prądu i zasilania urządzeń mobilnych oraz urządzeń zasilanych poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej, może okazać się szczególnie przydatna podczas kempingów pozbawionych stałego źródła prądu.
Znany z opisu patentowego EP1904188 B1 pojazd trójkołowy napędzany siłą mięśni obu par kończyn, posiada sterowanie balansem ciała, oś przednią dwukołową skrętną oraz tylne koło napędowe. Sterowanie balansem ciała jest mało precyzyjne i wymaga dużego promienia skrętu.
Pojazd według wynalazku charakteryzuje się tym, że zastosowanie mechanizmu kierowniczego daje możliwość skrętu o bardzo małym promieniu, u zaawansowanych użytkowników niemal obrotu wokół własnej osi. Kołem napędowym jest koło przednie, a skręt realizowany jest przez koła tylne. Do napędzania używane są też inne górne partie mięśni. Pojazd posiada niezależne hamulce oraz może być wyposażony w silnik elektryczny.
Przedmiot wynalazku zaprezentowano w przykładzie wykonania na figurach:
Fig. 1 - widok aksonometryczny pojazdu z tyłu,
Fig. 2 - widok aksonometryczny pojazdu z przodu,
Fig. 3 - wał napędowy z kołem zębatym,
Fig. 4 - przedstawia ramę tylną wraz ze sworzniem nośnym, sprzęgłem oraz amortyzatorem skrętu,
Fig. 5a - Zespół rolek jezdnych wraz z osią,
Fig. 5b - Zespół rolek stabilizujących wraz ze wspornikiem,
Fig. 6 - Obręcz koła z zespołem jezdno-napędowym,
Fig. 7a - Widok aksonometryczny tylnej belki wraz z podwieszonym mechanizmem przekładni kierowniczej,
Fig. 7b - przekrój mechanizmu przekładni kierowniczej,
Fig. 8a - przekrój zawiasu głównego z ryglem pionowym i poziomym oraz tuleją pośrednią w pozycji zamkniętej,
Fig. 8b - Widok aksonometryczny zawiasu głównego zaraz po otwarciu z ryglem pionowym i poziomym,
Fig. 8c - Widok dźwigni po złożeniu z przegubem i nakrętką,
Fig. 8d - pozycja kompaktowa przenośna.
PL 232 972 B1
Przykłady wykonania
1. Pojazd według wynalazku zaprezentowany w omawianym przykładzie wykonania na figurze Fig. 1 zbudowany jest z ramy nośnej (1), wbudowanej w przednie koło jezdne. Do ramy przymocowane są rolki jezdne (11) łożyskowane na osiach i rolki stabilizujące (13) łożyskowane na osiach wsporników (14), umożliwiające ruch obrotowy koła na ramie. Koło napędzane jest poprzez wieniec zębaty z uzębieniem wewnętrznym (2), przymocowany do wewnętrznej części obręczy koła (8), a napęd dostarczany jest na wieniec za pomocą wieńca o uzębieniu zewnętrznym, umieszczonym na przymocowanym do ramy korpusie przekładni wielostopniowej (42), na której wałku atakującym znajduje się koło zębate (37), które zazębione jest z kołem zębatym pośrednim (17), łożyskowanym na osi przymocowanej do ramy (1), napędzanym poprzez koło zębate (40) osadzone na wale napędowym (10) do którego przymocowane są korby (6), połączone za pomocą osi łożyskowanych z ramionami dolnymi (5), na których przymocowane są pedały płytowe (7). Ramiona dolne (5) połączone są za pomocą osi łożyskowanych z ramionami bocznymi (4), które połączone są poprzez oś łożyskowaną (34) do ramienia głównego--nośnego (26). Do ramion bocznych, poprzez zawiasy z wielowypustem regulacyjnym (35, 36), przymocowane są dźwignie (3), a na nich osadzone rękojeści wraz z systemem skrętu, manetkami hamulcowymi, systemem zmiany biegów, oraz systemem kontroli pracy silnika elektrycznego. Ramie główne, nośne przymocowane jest do tulei pośredniej (28) osadzonej na tulei wewnętrznej. Obie tuleje umieszczone są w tulei nośnej wahacza. Wahacz jest przymocowany do ramy nośnej za pomocą osi łożyskowanej i amortyzatora.
W omawianym przykładzie wykonania do tulei wewnętrznej przymocowany jest zawias główny, przez który przechodzi sworzeń nośny (23), zakończony z jednej strony dociskiem ciernym (24, 25), a z drugiej strony przytwierdzony do tylnej części ramy (22). Na sworzniu głównym osadzone jest sprzęgło wychylne (43). Tylna część ramy zakończona jest śrubą regulacyjną (41) amortyzatora skrętu i połączona zawiasem zamykająco-przesuwnym z tylną belką. Do tylnej belki podwieszona jest przekładnia kierownicza (19), połączona ze zwrotnicami (40) za pomocą sworzni kulowych, następnie zwrotnice połączone są z tylną belką osiami łożyskowanymi. Do zwrotnic przymocowane są zaciski tarcz hamulcowych, natomiast tarcze hamulcowe przytwierdzone są do felg kół tylnych. Koła tylne osadzone są na osiach łożyskowanych przytwierdzonych do zwrotnic.
2. Pojazd jak w przykładzie wykonania 1, z przymocowanym do ramy nośnej (1) silnikiem elektrycznym (15) łożyskowanym na osi, zazębionym za pomocą wieńca z uzębieniem zewnętrznym do wieńca o uzębieniu wewnętrznym (2). W podanym przykładzie wykonania, zainstalowany jest również akumulator.
3. Pojazd jak w przykładzie wykonania 1, pozbawiony przekładni wielostopniowej. Napęd dostarczany jest na wieniec zębaty koła (2) poprzez system kół zębatych napędzanych bezpośrednio z wału napędowego.
4. Pojazd jak w przykładzie wykonania 1, wyposażony dodatkowo w pakiet baterii lub dodatkowy akumulator, podłączony do układu zasilania silnika elektrycznego.
Przedmiotem wynalazku jest trójkołowy pojazd, napędzany za pomocą siły mięśni kończyn górnych i dolnych, posiadający system dźwigni i ramion, charakteryzujący się tym, że posiada ramę nośną (1), na której odbywa się ruch obrotowy koła jezdnego, wewnątrz którego znajduje się mechanizm napędowy przymocowany do ramy nośnej (1), połączonej z dalszą częścią podwozia pojazdu, z której wyprowadzone jest ramie główne (26), na którym osadzony jest system ramion i dźwigni (3, 4, 5) łożyskowanych na osiach, przy czym oś przednia połączona jest z osią tylną pojazdu poprzez sprzęgło wychylne (43).
W korzystnym wykonaniu, ramie nośne główne (26) stanowi zarazem dźwignię, która po odblokowaniu i oddziaływaniu na nią siłą w kierunku koła przedniego, powoduje obrót tulei zawiasu głównego ramy (20), z którym jest połączona i poprzez system kształtowej prowadnicy w tulei pośredniej (28) zwalnia zabezpieczający rygiel, umożliwiając złożenie tylnej części ramy umieszczonej na zawiasie (9), przy czym zwolnienie blokady zawiasu (30) tylnej belki (16) daje możliwość przesunięcia osi blokady i złożenia tylnej belki do postaci, gdzie tylne koła (31) umieszczone są z obu stron koła przedniego, przy czym ramiona boczne (4) podążają za ramieniem nośnym głównym (26) w kierunku przedniego koła, a poprzez odkręcenie nakrętek (32) i wysunięciu przegubu (33) do pozycji umożliwiającej jego złamanie dźwignią (3), powoduje dokończenie złożenia do pozycji kompaktowej-przenośnej.
PL 232 972 B1
W korzystnym wykonaniu, do ramy (1) umieszczonej wewnątrz koła (8), przymocowane są rolki jezdne (11), oraz rolki stabilizujące (13) na łożyskowanych osiach (12,14), przymocowanych do ramy, umożliwiające ruch obrotowy koła.
W korzystnym wykonaniu, ruch obrotowy koła na ramie (1) realizowany jest poprzez łożyska umieszczone pomiędzy ramą (1) a obręczą koła (8).
W korzystnym wykonaniu do ramy (1), przymocowany jest silnik elektryczny (15), wspomagający pracę mięśni lub służący jako odrębne źródło napędu, oraz przełącznik za pomocą którego następuje zmiana trybu pracy na ładowanie akumulatorów przy pomocy siły mięśni.
W korzystnym wykonaniu, pojazd posiada mechanizm obrotowy (18) umieszczony na rękojeści, sterujący za pomocą linek układem kierowniczym tylnych kół, przy czym mechanizm obrotowy przekazuje siłę na przekładnię kierowniczą (19).
W korzystnym wykonaniu, pojazd posiada sprzęgło (43) osadzone na sworzniu nośnym (23) i za pomocą zabieraków (21) przymocowanych po przeciwległych stronach sprzęgła (26), przy czym w tylnej ramie (22) znajduje się sworzeń nośny (23), który po przejściu przez zawias główny (20) łączy się z amortyzatorem skrętu regulującym wychylenie pojazdu w zależności od wagi użytkownika.
W korzystnym wykonaniu, napęd z wału napędowego (10) umieszczonego wewnątrz koła i przymocowanego do ramy (1) przekazuje napęd poprzez system kół zębatych (40, 17, 37, 38) na wieniec zębaty z uzębieniem wewnętrznym (2) przymocowany do wewnętrznej części koła lub na wieniec zębaty z uzębieniem zewnętrznym lub za pomocą rolek dociskowych.
W korzystnym wykonaniu, napęd przekazywany jest z wału napędowego (10) na koło jezdne poprzez przekładnię wielostopniową (42) umieszczoną wewnątrz koła jezdnego i przymocowaną do ramy (1).
W korzystnym wykonaniu, napęd przekazywany jest na wał napędowy (10) poprzez korby (6) za pomocą systemu ramion (4, 5) z pedałami płytowymi (7), wykonującymi ruch eliptyczny i dźwigni (3) z rękojeściami wykonującymi ruch wahadłowy.
Pojazd poruszany za pomocą siły mięśni kończyn górnych i dolnych charakteryzuje się ponad to tym że, jest wyposażony w trzy koła, system dźwigni i ramion oraz ramę nośną wbudowaną w koło, która wraz z wahaczem połączonym z tylną częścią ramy, do której utwierdzona jest tylna belka z kołami, stanowi podstawę pojazdu.
Dźwignie pojazdu połączone są z ramionami bocznymi tulejami łożyskowanymi na osiach. W korzystnym wykonaniu są to łożyska kulowe lub ślizgowe, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu są to łożyska stożkowe.
Na ramionach dolnych przymocowane są pedały umożliwiające zajęcie pozycji odpowiedniej do ćwiczeń stacjonarnych lub jazdy. Ruch posuwisto-zwrotny dźwigni oraz ruch eliptyczny ramion pojazdu przekazywany jest poprzez korby na wał środkowy z utwierdzonym na nim kołem zębatym. Wał ten umocowany jest do ramy i łożyskowany w najkorzystniejszym wykonaniu łożyskami kulkowymi, a w korzystnym wykonaniu łożyskami ślizgowymi z tworzyw sztucznych lub metali kolorowych.
Stopa centralna (44) po otwarciu, unosi przednie koło pojazdu, dzięki czemu pojazd umożliwia ćwiczenia stacjonarne i/lub generowanie prądu.
Realizując ruch korbami do przodu koło zębate porusza koło pośrednie, a następnie przekazuje ruch na koło zębate przekładni wielostopniowej, która posiada od 3 do 12 przełożeń (w zależności od zastosowanego modelu). Następnie napęd przekazywany jest za pomocą koła zębatego osadzonego na korpusie przekładni wielostopniowej na koło zębate z uzębieniem wewnętrznym przymocowane do obręczy koła przedniego.
W celu umożliwienia stabilnego obrotu koła przedniego na ramie, zamocowano do niej na odpowiednich prowadnicach zespoły rolek łożyskowanych na osiach. W najkorzystniejszym wykonaniu osie i wsporniki wykonano ze stali, natomiast rolki z tworzyw sztucznych odpornych na ścieranie.
Realizując ruch korbami do tyłu, poprzez koło pośrednie, napęd trafia na koło zębate przekładni wielostopniowej i znajdujące się na niej koło zębate, sprzężone bezpośrednio z wieńcem zębatym o uzębieniu wewnętrznym zespolonym z obręczą koła przedniego (8), wprawia to pojazd w ruch do tyłu.
Pedały płytowe (7) w korzystnym wykonaniu mogą być wykonane z materiałów odpornych na ścieranie i obciążenia, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu są zrobione z zaprojektowanych odlewów aluminiowych.
PL 232 972 B1
Ramie nośne główne (33), dźwignie (3), ramiona boczne (4) oraz dolne (5) w najkorzystniejszym wykonaniu zrobione są z rur lub profili stalowych, a w korzystnym wykonaniu wykonane są ze stopów stali, aluminium, włókna węglowego lub tworzyw sztucznych.
W korzystnym wykonaniu, części mechanizmu napędowego wykonane są z materiałów odpornych na ścieranie i obciążenia mechaniczne, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu części mechanizmu napędowego wykonane są ze stali poddanej obróbce węgloazotowania.
Napęd pojazdu może być realizowany lub wspomagany silnikiem elektrycznym przytwierdzonym do ramy. Do korpusu silnika zamocowany jest wieniec zębaty o uzębieniu zewnętrznym, sprzężony z wieńcem zębatym o uzębieniu wewnętrznym obręczy koła przedniego.
Sterowanie sinikiem odbywa się za pomocą manetki z potencjometrem. Manetka posiada również przełącznik zmieniający tryb pracy silnika na prądnicę. Podczas jazdy lub ćwiczeń stacjonarnych, w które zaangażowana jest jedynie siła mięśni, istnieje możliwość ładowania akumulatora umieszczonego w pojeździe lub wytwarzanie energii elektrycznej.
Pojazd w korzystnym wykonaniu napędzany jest siłą mięśni, w bardziej korzystnym wykonaniu pojazd posiada zainstalowany silnik elektryczny DC, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu silnik elektryczny zainstalowany w pojeździe wykonany jest w technologii bezszczotkowej BLDC.
Akumulator może być wykorzystywany do ładowania urządzeń mobilnych (np.: telefony, tablety) zasilanych napięciem 5 V(+-0,2 V), poprzez gniazdo USB, jak również urządzeń zasilanych napięciem 12 V(+-1 V) (np.: laptopy, telewizory, lodówki turystyczne) poprze z gniazdo zapalniczki samochodowej.
Akumulator w korzystnym wykonaniu ładowany jest podczas ruchu pojazdu lub podczas ćwiczeń w konfiguracji stacjonarnej, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu akumulator może być również ładowany z sieci elektrycznej 110 V/220 V za pomocą zewnętrznej ładowarki sieciowej.
W korzystnym wykonaniu pojazd posiada jeden akumulator wbudowany w przednie koło i przymocowany do ramy. W najkorzystniejszym wykonaniu pojazd posiada dodatkowe złącze akumulatora pozwalające na powiększenie pojemności układu zasilania, a co za tym idzie na wydłużenie dystansu jaki pojazd może pokonać przy wykorzystaniu akumulatora. Dodatkowy akumulator można w łatwy sposób zdemontować z pojazdu i naładować za pomocą ładowarki sieciowej.
Kierowanie pojazdem odbywa się za pomocą mechanizmu obrotowego umieszczonego na rękojeści, który w korzystnym wykonaniu połączony jest bezpośrednio ze zwrotnicami kół tylnych, natomiast w najkorzystniejszym wykonaniu połączony jest linkami stalowymi z mechanizmem przekładni kierowniczej, poprzez koło zębate, sprzężone z listwą zębatą i przekazywany na zwrotnice kół.
Pojazd posiada sprzęgło do regulacji kąta wychylenia pojazdu, szczególnie przydatne podczas manewru skrętu. Tylna rama nie jest na sztywno połączona z zawiasem głównym wahacza, ale za pomocą sworznia nośnego przechodzi przez zawias główny, w którym umieszczone są tuleje ślizgowe, umożliwiające ruch wahliwy pojazdu. W najkorzystniejszym wykonaniu sprzęgło zrobione jest z poliuretanu i posiada docisk cierny, a w korzystnym wykonaniu sprzęgło zrobione jest ze stalowej sprężyny lub materiału plastycznego.
W najkorzystniejszym wykonaniu sprzęgło umieszczone jest na sworzniu i wciśnięte w dwie pary przeciwstawnych zabieraków, jedna para umocowana do zawiasu wahacza, a druga do tylnej ramy. Ma ono ułatwiać regulację i kontrolowanie przechyłu pojazdu podczas ruchu.
Wychylanie pojazdu podczas skrętów (tzw. sztywność) regulowana jest poprzez zespół sprzęgła, za którym umieszczony jest amortyzator skrętu. W najkorzystniejszym wykonaniu są to tarcze cierne, połączone z nakrętką regulacyjną cięgnem. Dokręcanie lub odkręcanie nakrętki reguluje działanie sprzęgła a co za tym idzie reguluje wychylenie pojazdu. Sprzęgło wciśnięte jest na zabieraki i osadzone na sworzniu głównym.
W korzystnym wykonaniu można zainstalować amortyzator skrętu wykonany w technologii olejowej lub gazowo-olejowej.
Ramie główne nośne (33) stanowi zarazem dźwignię, która po odblokowaniu rygla pionowego (37) i oddziaływaniu na nią siłą w kierunku koła przedniego, powoduje obrót tulei zawiasu głównego ramy (27) z którym jest połączona i poprzez system kształtowej prowadnicy w tulei pośredniej (38) zwalnia rygiel (39). W niniejszym przykładzie pokazano na figurze Fig. 8a i Fig. 8b Umożliwia to otwarcie zawiasu głównego, które jest pierwszym etapem składania pojazdu do postaci kompaktowej-przenośnej zobrazowanej na figurze Fig. 8d . W drugim etapie składania należy zwolnić blokadę zawiasu (40) tylnej belki (22) daje to możliwość przesunięcia osi blokady i złożen ia tylnej belki do postaci, gdzie tylne koła (41) umieszczone są z obu stron koła przedniego. Ramiona boczne (4) podążają
PL 232 972 B1 za ramieniem nośnym głównym (33) w kierunku przedniego koła. Dodatkowo poprzez odkręcenie nakrętek (42) i wysunięciu przegubu (43) do pozycji umożliwiającej jego złamanie dźwignią (3), w niniejszym przykładzie wykonania figurze Fig. 8c, powoduje dokończenie złożenia do pozycji kompaktowej-przenośnej pokazanej na figurze Fig. 8d.
Hamowanie pojazdem odbywa się w za pomocą tarcz hamulcowych umieszczonych na tylnych kołach, dźwigniami hamulcowymi przytwierdzonymi do rękojeści. W najkorzystniejszym wykonaniu sterowanie hamowaniem odbywa się poprzez system linek lub hydrauliczny system hamowania.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Trójkołowy pojazd napędzany za pomocą siły mięśni kończyn górnych i dolnych, posiadający system dźwigni i ramion, znamienny tym, że posiada ramę nośną (1), na której odbywa się ruch obrotowy koła jezdnego, wewnątrz którego znajduje się mechanizm napędowy przedstawiony na figurze Fig. 6 przymocowany do ramy nośnej (1), połączonej z dalszą częścią podwozia pojazdu, z której wyprowadzone jest ramie główne (26), na którym osadzony jest system ramion i dźwigni (3, 4, 5) łożyskowanych na osiach, przy czym oś przednia połączona jest z osią tylną pojazdu poprzez sprzęgło wychylne (43).
  2. 2. Pojazd wg zastrz. 1, znamienny tym, że ramie nośne główne (26) stanowi zarazem dźwignię, która po odblokowaniu i oddziaływaniu na nią siłą w kierunku koła przedniego, powoduje obrót tulei zawiasu głównego ramy (20), z którym jest połączona i poprzez system kształtowej prowadnicy w tulei pośredniej (28) zwalnia zabezpieczający rygiel umożliwiając złożenie tylnej części ramy umieszczonej na zawiasie (9), przy czym zwolnienie blokady zawiasu (30) tylnej belki (16) daje możliwość przesunięcia osi blokady i złożenia tylnej belki do postaci, gdzie tylne koła (31) umieszczone są z obu stron koła przedniego, przy czym ramiona boczne (4) podążają za ramieniem nośnym głównym (26) w kierunku przedniego koła, a poprzez odkręcenie nakrętek (32) i wysunięciu przegubu (33) do pozycji umożliwiającej jego złamanie dźwignią (3), powoduje dokończenie złożenia do pozycji kompaktowej-przenośnej.
  3. 3. Pojazd wg zastrz. 1, znamienny tym, że do ramy (1) umieszczonej wewnątrz koła (8), przymocowane są rolki jezdne (11), oraz rolki stabilizujące (13) na łożyskowanych osiach (12,14), przymocowanych do ramy, umożliwiające ruch obrotowy koła,
  4. 4. Pojazd wg zastrz.1, znamienny tym, że ruch obrotowy koła na ramie (1) realizowany jest poprzez łożyska umieszczone pomiędzy ramą (1) a obręczą koła (8).
  5. 5. Pojazd wg zastrz.1, znamienny tym, że posiada sprzęgło (43) osadzone na sworzniu nośnym (23) i za pomocą zabieraków (21) przymocowanych po przeciwległych stronach sprzęgła (26), przy czym w tylnej ramie (22) znajduje się sworzeń nośny (23), który po przejściu przez zawias główny (20) łączy się z amortyzatorem skrętu, regulującym wychylenie pojazdu w zależności od wagi użytkownika.
  6. 6. Pojazd wg zastrz.1, znamienny tym, że napęd z wału napędowego (10) umieszczonego wewnątrz koła i przymocowanego do ramy (1) przekazuje napęd poprzez system kół zębatych (40, 17, 37, 38) na wieniec zębaty z uzębieniem wewnętrznym (2), przymocowany do wewnętrznej części koła lub na wieniec zębaty z uzębieniem zewnętrznym lub za pomocą rolek dociskowych.
  7. 7. Pojazd wg zastrz.1, znamienny tym, że napęd przekazywany jest na wał napędowy (10) poprzez korby (6) za pomocą systemu ramion (4, 5) z pedałami płytowymi (7), wykonującymi ruch eliptyczny i dźwigni (3) z rękojeściami wykonującymi ruch wahadłowy.
  8. 8. Pojazd wg powyższych zastrzeżeń, znamienny tym, że do ramy (1), przymocowany jest silnik elektryczny (15), wspomagający pracę mięśni lub służący jako odrębne źródło napędu, oraz przełącznik za pomocą którego następuje zmiana trybu pracy na ładowanie akumulatorów przy pomocy siły mięśni.
  9. 9. Pojazd wg powyższych zastrzeżeń, znamienny tym, że napęd przekazywany jest z wału korbowego (10) na koło jezdne poprzez przekładnię wielostopniową (42) umieszczoną wewnątrz koła jezdnego i przymocowaną do ramy (1).
  10. 10. Pojazd wg powyższych zastrzeżeń, znamienny tym, że posiada mechanizm obrotowy (18) umieszczony na rękojeści, sterujący za pomocą linek układem kierowniczym tylnych kół, przy czym mechanizm obrotowy przekazuje siłę na przekładnię kierowniczą (19).
PL422648A 2017-08-25 2017-08-25 Pojazd trójkołowy eliptyczny PL232972B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422648A PL232972B1 (pl) 2017-08-25 2017-08-25 Pojazd trójkołowy eliptyczny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422648A PL232972B1 (pl) 2017-08-25 2017-08-25 Pojazd trójkołowy eliptyczny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422648A1 PL422648A1 (pl) 2019-03-11
PL232972B1 true PL232972B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=65629548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422648A PL232972B1 (pl) 2017-08-25 2017-08-25 Pojazd trójkołowy eliptyczny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232972B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4936597A (en) * 1989-04-21 1990-06-26 Hartmann Dirck T Fully enclosed multiple speed drive for a chain driven tandem bicycle
US7717446B2 (en) * 2006-11-21 2010-05-18 Pt Motion Works, Inc. Self-propelled vehicle propelled by an elliptical drive train
CA2781464A1 (en) * 2009-11-20 2011-05-26 Activecross Gmbh Tilting fitness device with three wheels
CN106915404B (zh) * 2015-12-25 2022-08-09 温目均 一种电动车

Also Published As

Publication number Publication date
PL422648A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101468703B (zh) 推拉驱动车的转向装置
US7401799B2 (en) Recumbent vehicle
EP1904188B1 (en) Mobile elliptically driven device
US9359034B2 (en) Cycle and associated components
US7784808B2 (en) Rear-pedaling standing type bicycle structure
US8226104B2 (en) Energy efficient tricycle
US6352274B1 (en) Occupant propelled land vehicle
TWI646011B (zh) 腳踏車及相關聯部件
US8172243B2 (en) Jogging stroller
CN103204217B (zh) 手驱动脚控制三轮代步器
CN101734325B (zh) 可折叠踏动车
WO2018188553A1 (zh) 万向节转向钛合手脚合力可单腿骑行自行车
US8056916B2 (en) Drive system for human powered device
US20150197311A1 (en) Foot-sliding quad vehicle with tilt-grip steering
JP6538276B2 (ja) 乗手駆動車及びその機構
PL232972B1 (pl) Pojazd trójkołowy eliptyczny
CN102358387B (zh) 拉、蹬和后坐力自行车
CN107114887A (zh) 一种骑行式行李箱装置
RU2295992C2 (ru) Роликовые коньки (варианты)
JPH0947475A (ja) 電動車両
CN104890797A (zh) 脚控制方向组合驱动双人自行车
RU200928U1 (ru) Движитель для детского наземного транспортного средства
US20220297786A1 (en) Multifunctional assisted ergonomic tricycle type device
KR20100040707A (ko) 손 발페달에 의한 전 후륜 동시구동형 자전거
CN103332246A (zh) 手驱动前轮脚控制后轮二轮自行车