PL232937B1 - Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie - Google Patents

Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie

Info

Publication number
PL232937B1
PL232937B1 PL410458A PL41045814A PL232937B1 PL 232937 B1 PL232937 B1 PL 232937B1 PL 410458 A PL410458 A PL 410458A PL 41045814 A PL41045814 A PL 41045814A PL 232937 B1 PL232937 B1 PL 232937B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oregano
meat
weight
extract
oil
Prior art date
Application number
PL410458A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410458A1 (pl
Inventor
Elżbieta Hać-Szymańczuk
Original Assignee
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Szkola Glówna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie, Szkola Glówna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie filed Critical Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority to PL410458A priority Critical patent/PL232937B1/pl
Publication of PL410458A1 publication Critical patent/PL410458A1/pl
Publication of PL232937B1 publication Critical patent/PL232937B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie ekstraktu alkoholowego i/albo olejku z oregano jako jedynego środka do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie. Ekstrakt i/albo olejek z oregano stosuje się w ilości 0,1 do 2,0% wag. w stosunku do masy mięsa.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie ekstraktu alkoholowego i/albo olejku z oregano jako środka do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie.
Stały wzrost produkcji młodego drobiu rzeźnego powoduje konieczność zagospodarowania coraz większej ilości kości mostka i grzbietu oraz nóg wraz z fragmentami tkanki mięśniowej, łącznej i tłuszczu, jakie pozostają po wykrojeniu najcenniejszych partii mięśni, tj. piersiowych i udowych. Racjonalnym sposobem ich zagospodarowania jest produkcja mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie (MDOM), nazywanego także mięsem odkostnionym lub oddzielonym mechanicznie, powszechnie stosowana w przemyśle drobiarskim.
MDOM można otrzymywać różnymi sposobami - znane są metody skrobakowe, cierne, hydromechaniczne i ekstrakcyjne, chemiczne (hydrolityczne i enzymatyczne) oraz metoda tł oczeniowa. Metoda tłoczeniowa należy do metod fizycznych i jest najbardziej popularna. W metodzie tłoczeniowej masę mięsno-kostną przeciska się przez odpowiednie sita zawierające szczeliny lub otwory, które przepuszczają mięso, podczas gdy odłamki kostne przedostają się do końcowej części sita.
Mięso odzyskane mechanicznie odznacza się większym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym niż mięso wykrawane ręcznie lub maszynowo. Z uwagi na proces pozyskiwania, MDOM zawiera znacznie więcej tłuszczu niż zwykłe mięso, jest też znacznie bardziej podatne na utlenianie. Zmiany oksydacyjne lipidów prowadzą do pogorszenia właściwości smakowo-zapachowych, wyczuwalnych zwłaszcza po ogrzaniu samego surowca lub produktów z jego dużym udziałem w składzie recepturowym. W przeciwieństwie do mięsa w jednym kawałku, mięso w postaci rozdrobnionej stanowi dla drobnoustrojów bardziej korzystne środowisko do rozwoju. Dodatkowo, wysoka aktywność wody w MDOM, ułatwione wnikanie mikroflory z powierzchni i jej rozprowadzenie w całej masie mięsa oraz zwiększona dostępność białka stanowią dobre warunki dla rozwoju niepożądanej mikroflory patogennej i powodującej psucie się żywności. Istnieje zatem szereg czynników ograniczających trwałość przechowalniczą MDOM. Z tego powodu wymagane jest szczególne traktowanie tego rodzaju mięsa podczas całego procesu pozyskiwania i przetwarzania, a także stosowanie wyśrubowanych norm higienicznych, np. schładzanie po jednej godzinie od pozyskania do temperatury 2°C, a po upływie 12 godzin głębokie zamrażanie (w tej formie może być przechowywane nie dłużej niż 3 miesiące). Konserwowanie MDOM za pomocą środków konserwujących i stabilizujących wymaga dodawania bardzo silnych środków w dużej ilości. Z tego względu zamrażanie jest obecnie głównym sposobem konserwowa nia MDOM.
Z drugiej strony, zważywszy na stale rosnącą liczbę osób cierpiących na alergie pokarmowe, niezbędne jest stałe poszukiwanie takich dodatków do żywności, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne.
Od kilku lat przedmiotem badań w zakresie alternatywnych metod utrwalania mięsa i produktów mięsnych są naturalne substancje wyizolowane z roślin, posiadające właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające. Należą do nich ekstrakty i olejki eteryczne pochodzące z roślin. Z opisu międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO2004/076680 znany jest sposób hamowania wzrostu mikroorganizmów za pomocą dodawania mieszaniny materiału roślinnego pochodzącego z: Origanum vulgare L., Thymus vulgaris L., Rosmarinus officinalis L. i Lavandula officinalis L. W opisie wynalazku nie wspomina się o mięsie jako produkcie, do którego można dodawać wspomnianą kompozycję, a ponadto jest to kompozycja wieloskładnikowa, a autorzy wynalazku wspominają o synergizmie jej składników. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L., oregano) jest znaną przyprawą dodawaną do różnego rodzaju produktów żywnościowych, w tym mięs. W tym celu stosuje się oregano świeże lub wysuszone.
Z opisu patentowego US2012219682 znana jest kompozycja składająca się ze składników przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniaczy, przeznaczona do przedłużania trwałości m.in. rozdrobnionego mięsa drobiowego. Jednym ze składników kompozycji może być olej z oregano. Kompozycja ta składa się jednak zawsze z co najmniej dwóch składników, a w przypadku produktów, które są najbardziej narażone na proces psucia się do kompozycji są dodawane silne środki przeciwutleniające.
Jak wspomniano wyżej, skład i sposób pozyskiwania MDOM implikuje podwyższone wymagania w zakresie utrzymywania tego produktu w stanie świeżości. Obecny wynalazek ma na celu zapewnienie naturalnego środka do konserwowania MDOM.
PL 232 937 B1
Istotą wynalazku jest zastosowanie ekstraktu alkoholowego i/albo olejku z oregano jako jedynego środka do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie. Zgodnie z wynalazkiem ekstrakt i/albo olejek z oregano stosuje się w ilości od 0,1 do 2,0% wag. w stosunku do masy mięsa.
Korzystnie olejek z oregano stosuje się w ilości od 0,1 do 0,5% wag. w stosunku do masy mięsa, a ekstrakt w ilości od 1,0 do 2,0% wag. w stosunku do masy mięsa.
Korzystnie stosuje się olejek z oregano uzyskany w wyniku procesu polegającego na zalaniu wodą świeżych rozdrobnionych liści oregano, des tylacji roztworu wodnego i 2-5-krotnej ekstrakcji destylatu chlorkiem metylenu, usunięciu wody z warstwy organicznej i oddestylowaniu rozpuszczalnika.
Korzystnie stosuje się ekstrakty z oregano uzyskane w wyniku procesu polegającego na zalaniu suszu oregano alkoholem etylowym o stężeniu od 40 do 70%, i ekstrakcji ciągłej przez 10-20 cykli ekstrakcyjnych, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, a następnie zagęszczenie ekstraktu do uzyskania masy odpowiadającej masie użytego suszu.
Olejek eteryczny z oregano oraz ekstrakty alkoholowe znacząco ograniczyły wzrost drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, psychrotrofowych, z rodzaju Enterococcus, z grupy coli oraz z rodziny Enterobacteriaceae w mięsie MDOM w czasie 4 miesięcy przechowywania w warunkach zamrażalniczych (-18°C). Ekstrakt alkoholowy 70% oraz olejek eteryczny ograniczyły również procesy oksydacji lipidów w mięsie MDOM, mierzone jako wskaźnik TBA.
Ekstrakt i/albo olejek z oregano zgodnie z wynalazkiem dodaje się do MDOM jako jedyny środek konserwujący. Zastępuje on przeciwutleniacze, takie jak butylohydroksyanizol (BHA) lub butylohydroksytoluen (BHT), które są związkami chemicznymi o niepożądanym działaniu. Wynalazek pozwala zatem na uzyskanie mięsa drobiowego odzyskanego mechanicznie o wysokiej trwałości, bez dodatku silnych, alergennych środków konserwujących.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładach.
P r z y k ł a d 1.
Sposób pozyskania olejków i ekstraktów z oregano.
W celu ekstrakcji olejku eterycznego 150 g świeżych liści oregano rozdrabniano, zalewano 200 cm3 wody i poddawano destylacji w aparacie do otrzymywania olejków eterycznych. Ochłodzony destylat czterokrotnie ekstrahowano chlorkiem metylenu w rozdzielaczu, a następnie usuwano wodę, dodając bezwodny siarczan magnezu. Rozpuszczalnik odparowywano w wyparce laboratoryjnej z regulowanym ciśnieniem, przy ciśnieniu 540-560 hPa, w temperaturze 30°C.
Ekstrakty alkoholowe z suszu oregano otrzymano metodą ekstrakcji ciągłej z użyciem uniwersalnego systemu ekstrakcyjnego. Do przygotowania każdego ekstraktu używano po 40 g suszu oregano rozłożonego do 8 gilz ekstrakcyjnych (po 5 g w każdej gilzie). Jako rozpuszczalnika używano odpowiednio 40 lub 70% alkoholu etylowego. Surowiec w pojedynczej gilzie ekstrahowano 150 cm3 odpowiedniego rozpuszczalnika przez 15 cykli, utrzymując temperaturę wrzenia rozpuszczalnika. Uzyskane porcje połączono, otrzymując po około 550 cm3 ekstraktów surowych, które przesączono przez filtr bibułowy. Następnie każdy z ekstraktów zagęszczono w rotacyjnej wyparce do uzyskania 40 g, odpowiadających masie suszu użytego do otrzymania ekstraktu.
P r z y k ł a d 2.
Do mięsa kurcząt odkostnionego mechanicznie dodawano olejek eteryczny z oregano, uzyskany zgodnie z przykładem 1, w ilości 0,1% wag. w stosunku do masy mięsa (próba O). Do dwóch kolejnych partii MDOM dodano ekstrakty alkoholowe: 40%-owy (próba E40) i 70%-owy (próba E70). Każdy z ekstraktów dodawano w ilości 2% wag. w stosunku do masy mięsa. Dla celów kontrolnych pozostawiono próbę mięsa bez dodatku jakichkolwiek środków konserwujących (próba K).
Tak przygotowane próby mięsa odkostnionego mechanicznie z kurcząt pakowano w podciśnieniu przy zastosowaniu pakowarki, używając woreczków z folii wielowarstwowej i przechowywano w temperaturze zamrażalniczej (-18°C) przez 4 miesiące.
W czasie przechowywania, w odstępach miesiąca, przeprowadzono następujące badania każdej z próbek:
- określenie liczby drobnoustrojów tlenowych mezofilnych,
- określenie liczby drobnoustrojów psychrotrofowych,
- określenie liczby bakterii z grupy coli,
- określenie liczby bakterii z rodzaju Enterococcus,
- określenie liczby bakterii z rodziny Enterobacteriaceae,
PL 232 937 Β1
- określenie wpływu dodatku oregano na wartość wskaźnika TBA (wskaźnik TBA jest miarą produktów powstających przy utlenianiu lipidów, wyrażoną w mg aldehydu malonowego w stosunku do masy produktu).
Uzyskane wyniki zostały przedstawione w tabelach.
Tab. 1. Wpływ dodatku oregano na ogólną liczbę drobnoustrojów tlenowych mezofilnych w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [jtk/g]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiące]
0 1 2 3 4
Kontrolna 4,1-104 1,2-10” 5.2-10 4,4· 106 9,1-103
Ekstrakt 1,4-103 1,6-106 1,1-106 8,8-103
alkoholowy 40%
Ekstrakt alkoholowy 70% 1,9-103 9,2-103 2,6-106 1,2-103
Olejek eteryczny 1,7-103 6.2-103 1,0-106 6,6-103
Tab. 2. Wpływ dodatku oregano na liczbę drobnoustrojów psychrotrofowych w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [jtk/g]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiące]
0 1 2 3 4
Kontrolna 1,9-104 3,1-104 3,6-104 3,5-104 3,9-104
Ekstrakt alkoholowy 40% 2,5-104 3,1-104 1,5-104 2,8-104
Ekstrakt alkoholowy 70% 8,2-10J 2,2-104 3,6-104 2,0-104
Olejek eteryczny 1,5-104 1,3-104 3.1· W4 2,9-104
Tab. 3. Wpływ dodatku oregano na liczbę bakterii z grupy coli w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [jtk/g]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiące]
0 1 2 3 4
Kontrolna 2,1-105 1,2-104 1,2-104 4,0-104 5,0-103
Ekstrakt alkoholowy 40% 3,4-103 6,7-103 6,2-103 3,2-103
Ekstrakt alkoholowy 70% 5,8-103 1,1-104 7,4-103 2,6-103
Olejek eteryczny 3,9-103 4,2-103 6,7-103 4,8-103
PL 232 937 Β1
Tab. 4. Wpływ dodatku oregano na liczbę bakterii z rodzaju Enterococcus w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [jtk/g]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiące]
0 1 2 3 4
Kontrolna 3,4· 103 2,2· 104 3,5-104 6,4-103 6,1-103
Ekstrakt alkoholowy 40% 1,5-104 1,1-104 7,4-103 5,7-103
Ekstrakt alkoholowy 70% 6,1-103 9,3-103 2,8-104 5,8-103
Olejek eteryczny 3,6-103 2,3-104 4,3-103 5,9-103
Tab. 5. Wpływ dodatku oregano na liczbę bakterii z rodziny Enterobacteriaceae w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [jtk/g]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiące]
0 1 2 3 4
Kontrolna 1,8-104 1,1-104 1,7-104 1,5-104 7,6-103
Ekstrakt alkoholowy 40% 8,1-103 1,1-104 7,1-103 4,3-103
Ekstrakt alkoholowy 70% 6,94-103 4,2-103 6,7-103 2,9-103
Olejek eteryczny 5,6-103 1,1-104 7,1-103 4,1-103
Tab. 6. Wpływ dodatku oregano na wartość wskaźnika TBA w mięsie MDOM przechowywanym w warunkach zamrażalniczych (-18°C) [mg aldehydu malonowego/kg mięsa]
Rodzaj próbki Czas przechowywania [miesiącel
0 1 2 3 4
Kontrolna 0,2520 0,3482 0.6160 0,6342 0,6637
Ekstrakt alkoholowy 40% 0,2460 0,3428 0,3593 0,4895
Ekstrakt alkoholowy 70% 0,3410 0,3777 0,4345 0,4785
Olejek eteryczny 0,1980 0,2127 0,3887 0,4220
Zastrzeżenia patentowe

Claims (5)

1. Zastosowanie ekstraktu alkoholowego i/albo olejku z oregano jako jedynego środka do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie, przy czym ekstrakt i/albo olejek z oregano stosuje się w ilości 0,1 do 2,0% wag. w stosunku do masy mięsa.
2. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że olejek z oregano stosuje się w ilości od 0,1 do 0,5% wag. w stosunku do masy mięsa.
PL 232 937 B1
3. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że ekstrakt alkoholowy w ilości od 1,0 do 2,0% wag. w stosunku do masy mięsa.
4. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosuje się olejek z oregano uzyskany w wyniku procesu polegającego na zalaniu wodą świeżych rozdrobnionych liści oregano, destylacji roztworu wodnego i 2-5-krotnej ekstrakcji destylatu chlorkiem metylenu, usunięciu wody z warstwy organicznej i odparowaniu rozpuszczalnika.
5. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosuje się ekstrakty z oregano uzyskane w wyniku procesu polegającego na zalaniu suszu oregano alkoholem etylowym o stężeniu od 40 do 70%, i ekstrakcji ciągłej przez 10-20 cykli, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, a następnie zagęszczenie ekstraktu do uzyskania masy odpowiadającej masie użytego suszu.
PL410458A 2014-12-08 2014-12-08 Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie PL232937B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410458A PL232937B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410458A PL232937B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410458A1 PL410458A1 (pl) 2016-06-20
PL232937B1 true PL232937B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=56120648

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410458A PL232937B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232937B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL410458A1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Qiu et al. Quality enhancement in the Japanese sea bass (Lateolabrax japonicas) fillets stored at 4 C by chitosan coating incorporated with citric acid or licorice extract
Li et al. Chinese red pepper (Zanthoxylum bungeanum Maxim.) leaf extract as natural antioxidants in salted silver carp (Hypophthalmichthys molitrix) in dorsal and ventral muscles during processing
Goulas et al. Combined effect of light salting, modified atmosphere packaging and oregano essential oil on the shelf-life of sea bream (Sparus aurata): Biochemical and sensory attributes
Rižnar et al. Antioxidant and antimicrobial activity of rosemary extract in chicken frankfurters
Mohamed et al. Incorporating essential oils of marjoram and rosemary in the formulation of beef patties manufactured with mechanically deboned poultry meat to improve the lipid stability and sensory attributes
Ibrahim et al. Antioxidant and antimicrobial effects of some natural plant extracts added to lamb patties during storage
WO2012028928A2 (en) Compositions and methods for colouring or protecting meat colour
Ebied et al. Effect of pomegranate peel powder on the hygienic quality of beef sausage.
Zakipour Rahimabadi et al. The Effects of Coating and Zataria multiflora Boiss Essential Oil on Chemical Attributes of Silver Carp Fillet Stored at 4ºC.
Ali et al. Improving the quality and extending the shelf life of chilled fresh sausages using natural additives and their extracts.
Eskandari et al. The effects of black cumin, black caraway extracts and their combination on shelf life extension of silver carp (H Ypophthalmichthys Molitrix) during refrigerated storage
Özogul et al. The impact of strawflower and mistletoe extract on quality properties of rainbow trout fillets
PL80096B1 (pl)
Hać-Szymańczuk et al. Application of rosemary for the prolongation of microbial and oxidative stability in mechanically deboned poultry meat from chickens.
Adeyemi et al. Effect of citrus seed extracts on oxidative stabilityof raw and cooked chicken meat
Bianchin et al. Research article rosemary essential oil and lyophilized extract as natural antioxidant source to prevent lipid oxidation in pork sausage
Anwar et al. Effect of ethanolic extract of thyme and olive leave in quality characteristic of lamb patties during storage
Rahimabadi et al. The effects of coating and Zataria multiflora Boiss essential oil on chemical attributes of silver carp fillet stored at 4° C.
Babolanimogadam et al. Effect of chitosan coating contain Ajwain essential oil on the shelf-life of chicken breast meat during refrigerated condition
Moawad et al. Shelf-life evaluation of raw chicken sausage incorporated with green tea and clove powder extracts at refrigerated storage
Sojic et al. The effect of winter savory (Satureja montana L.) extract on the quality of cooked pork sausages
Aly Utilization of pomegranate peels to increase the shelf life of chicken burger during cold storage
PL232937B1 (pl) Zastosowanie oregano do przedłużania trwałości mrożonego mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie
Tomovic et al. Application of essential oil and supercritical fluid extracts in meat processing
Saricoban et al. Antioxidative activity of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and sage (Salvia fruticosa L.) essential oils in chicken fat