PL232760B1 - Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym - Google Patents

Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym

Info

Publication number
PL232760B1
PL232760B1 PL414310A PL41431015A PL232760B1 PL 232760 B1 PL232760 B1 PL 232760B1 PL 414310 A PL414310 A PL 414310A PL 41431015 A PL41431015 A PL 41431015A PL 232760 B1 PL232760 B1 PL 232760B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
aggregate
mixing
cement
fraction
cem
Prior art date
Application number
PL414310A
Other languages
English (en)
Other versions
PL414310A1 (pl
Inventor
Kazimierz Ginter
Original Assignee
Ginter Kazimierz Zakl Produkcji Materialow Budowlanych Zakl Pracy Chronionej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ginter Kazimierz Zakl Produkcji Materialow Budowlanych Zakl Pracy Chronionej filed Critical Ginter Kazimierz Zakl Produkcji Materialow Budowlanych Zakl Pracy Chronionej
Priority to PL414310A priority Critical patent/PL232760B1/pl
Publication of PL414310A1 publication Critical patent/PL414310A1/pl
Publication of PL232760B1 publication Critical patent/PL232760B1/pl

Links

Landscapes

  • Press-Shaping Or Shaping Using Conveyers (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze na-nostrukturalnym dla budownictwa, a zwłaszcza bloczków betonowych z zastosowaniem domieszek nanostrukturalnych.
Znanych jest szereg metod i technologii podwyższania parametrów wytrzymałościowych oraz trwałościowych prefabrykatów betonowych (elementy ścienne). Znane i stosowane procesy produkcyjne nie są w stanie uzyskać zarówno odpowiedniego zagęszczenia masy betonowej jak też prawidłowego ciśnienia na siłownikach podczas wibracji i z prasowania betonu na takim poziomie, który mógłby w pełni wykorzystywać właściwości fizyko-mechaniczne domieszek nanostrukturalnych. Produkowane dotychczas prefabrykaty w postaci bloczków betonowych, nie do końca są w stanie spełnić wymagania stawiane w kwestii aspektów trwałościowych takich jak nasiąkliwość, absorbcja wody, podciąganie kapilarne czy też parametr powtarzalności w kwestii wytrzymałości na ściskanie i jak również gęstości powyższego wyrobu budowlanego. Stosowanie dotychczasowych rozwiązań nie przynosi polepszenia parametrów mechanicznych oraz trwałościowych powyżej poziomu uzyskiwanego przy zastosowaniu konwencjonalnych domieszek chemicznych, można powiedzieć iż ten proces został wyczerpany w całej jego możliwości.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 163317 sposób impulsowego zagęszczania mieszanki, zwłaszcza betonowej i urządzenie do impulsowego zagęszczania mieszanki. Sposób polega na tym, że formę z mieszanką betonową podrzuca się dynamicznie do góry, a w końcowej fazie powrotnego grawitacyjnego jej opadania poddaje się przeciwuderzeniu początkującemu kolejną fazę podrzutu. Urządzenie do impulsowego zagęszczania mieszanki wyposażone w płytę i układ sprężyn charakteryzuje się tym, że ma hydrauliczny napęd jednokierunkowego działania, zamocowany w osi symetrii płyty oraz rozdzielacz dwupołożeniowy. Tłok roboczy napędu pod wpływem ciążenia płyty i zagęszczanej mieszanki betonowej jest przemieszczany w dolne, skrajne położenie, w którym suwak rozdzielacza dwupołożeniowego łączy komorę tłoka roboczego z pompą i akumulatorem.
Znany jest z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku P. 399452 sposób wytwarzania płytowego prefabrykatu perlitobetonowego i płytowy prefabrykat perlitobetonowy. Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płytowego prefabrykatu perlitobetonowego i płytowy prefabrykat perlitobetonowy przeznaczony dla budownictwa do produkcji elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza zewnętrznych ścian domów. Sposób wytwarzania płytowego prefabrykatu perlitobetonowego, polegający na zmieszaniu odważonego składu surowców perlitobetonu, zagęszczaniu masy, formowaniu, dojrzewaniu i jego suszeniu charakteryzuje się tym, że mieszankę perlitobetonu o dobranym składzie homogenizuje się przez mieszanie kolejno w 350 kg wody 4 kg superabsorpcyjnego plastyfikatora SAP (syntetyczny anionowy polimer), 440 kg cementu portlandzkiego 52,5 R, a następnie do otrzymanej mieszaniny dodaje 140 kg perlitu ekspandowanego EPA 180, o współczynniku przenikania ciepła X = 0,045-0,050 W/mK, po czym przeprowadza się formowanie masy perlitobetonu układając warstwę prefabrykatu płytowego w czasie nie dłuższym niż 11 min, którą poddaje się zagęszczaniu poprzez walcowanie powierzchni warstwy płytowej, a następnie nakłada się kolejną warstwę/warstwy masy perlitobetonowej i walcuje się wygładzając powierzchnię płyty, przy czym czas nakładania masy i walcowania dla całej płyty nie może być dłuższy niż 60 min, a po rozformowaniu i wysuszeniu płyta stanowi gotowy prefabrykat izolacyjno-konstrukcyjny.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL 219082 prefabrykat perlitobetonowy i sposób wytwarzania prefabrykatu perlitobetonowego. Przedmiotem wynalazku jest prefabrykat perlitobetonowy i sposób wytwarzania prefabrykatu perlitobetonowego, przeznaczony do stosowania w budownictwie, zwłaszcza ekologicznym. Istotą prefabrykatu perlitobetonowego jest to, że jego skład recepturowy ustalony jest w odniesieniu do 1 m3 perlitu ekspandowanego i składa się ze 150-180 części wagowych cementu białego portlandzkiego, 200-245 części wagowych piasku o granulacji 0,125-2,0 mm, 2,0-2,5 części wagowych plastyfikatora, 3,0-4,0 części wagowych barwnika oraz 80-90 części wagowych wody na 1 m3 tego perlitu. Istotą sposobu wytwarzania prefabrykatu perlitobetonowego jest to, że odważone frakcje surowców stanowiące skład masy perlitobetonowej dozuje się w kilku etapach do mieszalnika w ilościach stanowiących tylko część ogólnej ilości recepturowej danego surowca i podda-je mieszaniu w ściśle określonych czasach, po czym otrzymaną masę perlitobetonową poddaje się formowaniu na bloczki i ich dogładzaniu na stanowisku wibroprasy wysokiego zgniotu pod ciśnieniem 55-60 barów, w łącznym czasie wynoszącym 15-18 s, a po rozformowaniu otrzymane półprodukty w kształcie bloczków prostopadłościennych poddaje się obróbce cieplnej w suszarni w temperaturze 35-42°C w czasie około 10 godzin przy wilgotności powietrza wynoszącej około 98%, celem przyśpieszenia procesu wiązania i hydratyzacji cementu, a po zakończeniu procesu dojrzewania perlitobetonu półfabrykaty te składuje się w magazynie na około 14 dni, po czym ustabilizowane bloczki poddaje się obróbce mechanicznej, polegającej na ich łupaniu na żądane kształty i wymiary, które poddaje się dalszym znanym operacjom technologicznym, związanym z ich pakowaniem i magazynowaniem.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostruk-turalnym polegający na wprowadzeniu domieszki nanostrukturalnej o optymalnej frakcji kruszywa, dozowaniu, filtrowaniu, mieszaniu, charakteryzujący się tym, że do mieszanki o zawartości procentowej na m3, stanowiącej 3,5% cementu CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R, 5,0% cementu CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA, 2-3% popiołu krzemionkowego, 43-47% kruszywa drobnego o frakcji 0-2, 30-35% kruszywa grubego o frakcji 2-8, 12-15% kruszywa grubego o frakcji 8-16, 2,6% wody zarobowej dodaje się 0,04-0,050% domieszki chemicznej nanostrukturalnej, po czym miesza jednorodnie przeciwbieżnie. Czas mieszania jednego zarobu wynosi od 20 do 25 sekund, w temperaturze od 5 do 20°C, zaś w pierwszej fazie mieszania dozowane jest kruszywo składające się z trzech frakcji kruszywa 0-2, 2-8 oraz 8-16, następnie dozuje cement CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R z wodą, po czym cement CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA wraz z popiołem krzemionkowym i dodaną na końcu domieszką nanostrukturalną po ich wymieszaniu przetransportowuje się do gniazda zasypu wibroprasy i układa w formie przy płynnej sile wibracji 220 kN oraz częstotliwości 50 Hz przy zmniejszonej energii docisku stempla wynoszącej 130 bar/150 kN, po czym zawibrowany i ukształtowany wyrób transportuje do komory klimatycznej i poddaje procesowi hydratacji, dojrzewania i wiązania przez 10 do 12 h w temperaturze od 25 do 28°C i wilgotności powietrza od 75 do 85% następnie w ciągu 6 do 8 godzin dojrzewania zmniejsza się wilgotność do 60% uzyskując wytrzymałość wczesną stanowiącą 80% wytrzymałości właściwej, zaś po upływie 16 do 20 h układa na zafoliowane później palety i poddaje dojrzewaniu na placu składowym przez 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.
Wynalazek pozwala na wytwarzanie prefabrykatów betonowych wibroprasowanych przy zastosowaniu domieszek nanostrukturalnych do betonu powodując zwiększenie cech mechanicznych, trwałościowych i również przyczynia się do zmniejszenia ilościowego w produkcji cementu,co przyczynia się również do zmniejszenia emisji CO2 w atmosferze. Zastosowanie domieszek nanostrukturalnych ogranicza się wyłącznie do mieszanek betonowych wytwarzanych w konsystencji ciekłej S-4 czy też S-5. Zastosowanie ich w konsystencji S-1 jak również uzyskanie dzięki temu znaczących zmian w procesie produkcyjnym wytwarzania czy też w cechach trwałościowych gotowego wyrobu. Zastosowanie domieszek nanostrukturalnych wpływa korzystnie na prawidłowe rozłożenie ziaren cementu, zwiększa ilość hydratyzowanych cząsteczek co w konsekwencji powoduje stworzenie jednolitej, zwartej i jak również szczelnej struktury matrycy, umożliwiając zwiększenie parametrów trwałościowych wyrobu takich jak: zmniejszenia absorpcji wody o 15%, znaczące obniżenie nasiąkliwości wyrobu z 6% na <4,5% jak również zwiększenie wytrzymałości na ściskanie o 40% w stosunku do betonu kontrolnego. Zastosowanie domieszek nanostrukturalnych w technologii produkcji bloczków betonowych przyczynia się również do zmniejszenia energii wibracji i zmniejszenia czasu całego procesu produkcyjnego w stosunku do konwencjonalnego rozwiązania.
Zastosowanie domieszki nanostrukturalnej jej dobór do rodzajów oraz marek cementów, optymalny dobór frakcji kruszywa oraz dobór kolejności poszczególnych operacji dozowania, filtrowania i kolejności mieszania składników. Dobór powyższych zmian w procesie produkcyjnym wpływa na niespotykane wartości w istniejącym rynku wyrobów z betonu cementowego wytwarzanego w technologii wibroprasowanej. Sposób wg wynalazku wymaga zastosowania całej linii wibroprasy i węzła be-toniarskiego.
P r z y k ł a d wykonania I W przykładzie wykonania sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nano-strukturalnym polega na wprowadzeniu domieszki nanostrukturalnej o optymalnej frakcji kruszywa, jego dozowaniu, filtrowaniu i mieszaniu. Do mieszanki o zawartości procentowej na m3, stanowiącej 3,5% cementu CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R, 5,0% cementu CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA, 2% popiołu krzemionkowego, 43% kruszywa drobnego o frakcji 0-2, 30% kruszywa grubego o frakcji 2-8, 12% kruszywa grubego o frakcji 8-16, 2,6% wody zarobowej dodaje się 0,04% domieszki chemicznej na-nostrukturalnej. Całość miesza jednorodnie przeciwbieżnie, przy czym czas mieszania jednego zarobu wynosi 20-25 sekund, w temperaturze 5°C, zaś w pierwszej fazie mieszania dozowane jest kruszywo składające się z trzech frakcji kruszywa 0-2, 2-8 oraz 8-16, następnie dozuje cement CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R z wodą, po czym cement CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA wraz z popiołem krzemionkowym i dodaną na końcu domieszką nanostrukturalną po ich wymieszaniu przetransportowuje się do gniazda zasypu wibroprasy i układa w formie przy płynnej sile wibracji 220 kN oraz częstotliwości 50 Hz przy zmniejszonej energii docisku stempla wynoszącej 130 bar/150 kN. Zawibrowany i ukształtowany wyrób transportuje do komory klimatycznej i poddaje procesowi hydratacji, dojrzewania i wiązania przez 10 h w temperaturze 25°C i wilgotności powietrza 75% następnie w ciągu 6 godzin dojrzewania zmniejsza się wilgotność do 60% uzyskując wytrzymałość wczesną stanowiącą 80% wytrzymałości właściwej, zaś po upływie 16 h układa na zafoliowane później palety i poddaje dojrzewaniu na placu składowym przez 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.
P r z y k ł a d wykonania II W przykładzie wykonania sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nano-strukturalnym polega na wprowadzeniu domieszki nanostrukturalnej o optymalnej frakcji kruszywa, jego dozowaniu, filtrowaniu i mieszaniu. Do mieszanki o zawartości procentowej na m3, stanowiącej 3,5% cementu CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R, 5,0% cementu CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA, 3% popiołu krzemionkowego, 47% kruszywa drobnego o frakcji 0-2, 35% kruszywa grubego o frakcji 2-8, 15% kruszywa grubego o frakcji 8-16, 2,6% wody zarobowej dodaje się 0,050% domieszki chemicznej nanostrukturalnej. Całość miesza jednorodnie przeciwbieżnie, przy czym czas mieszania jednego zarobu wynosi 20-25 sekund, w temperaturze 20°C, zaś w pierwszej fazie mieszania dozowane jest kruszywo składające się z trzech frakcji kruszywa 0-2, 2-8 oraz 8-16, następnie dozuje cement CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R z wodą, po czym cement CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA wraz z popiołem krzemionkowym i dodaną na końcu domieszką nanostrukturalną po ich wymieszaniu przetransportowu-je się do gniazda zasypu wibroprasy i układa w formie przy płynnej sile wibracji 220 kN oraz częstotliwości 50 Hz przy zmniejszonej energii docisku stempla wynoszącej 130 bar/150 kN. Zawibrowany i ukształtowany wyrób transportuje do komory klimatycznej i poddaje procesowi hydratacji, dojrzewania i wiązania przez 12 h w temperaturze 28°C i wilgotności powietrza 85% następnie w ciągu 8 godzin dojrzewania zmniejsza się wilgotność do 60% uzyskując wytrzymałość wczesną stanowiącą 80% wytrzymałości właściwej, zaś po upływie 20 h układa na zafoliowane później palety i poddaje dojrzewaniu na placu składowym przez 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenie patentowe
  2. 1. Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym polegający na wprowadzeniu domieszki nanostrukturalnej o optymalnej frakcji kruszywa, dozowaniu, filtrowaniu, mieszaniu, znamienny tym, że do mieszanki o zawartości procentowej na m3, stanowiącej 3,5% cementu CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R, 5,0% cementu CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA, 2-3% popiołu krzemionkowego, 43-47% kruszywa drobnego o frakcji 0-2, 30-35% kruszywa grubego o frakcji 2-8, 12-15% kruszywa grubego o frakcji 8-16, 2,6% wody zarobowej dodaje się 0,04-0,050% domieszki chemicznej nanostrukturalnej, po czym miesza jednorodnie przeciwbieżnie, przy czym czas mieszania jednego zarobu wynosi od 20 do 25 sekund, w temperaturze od 5 do 20°C, zaś w pierwszej fazie mieszania dozowane jest kruszywo składające się z trzech frakcji kruszywa 0-2, 2-8 oraz 8-16, następnie dozuje cement CEM ll/B-M (S-V) 32,5 R z wodą, po czym cement CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA wraz z popiołem krzemionkowym i dodaną na końcu domieszką nanostrukturalną po ich wymieszaniu przetransportowuje się do gniazda zasypu wibroprasy i układa w formie przy płynnej sile wibracji 220 kN oraz częstotliwości 50 Hz przy zmniejszonej energii docisku stempla wynoszącej 130 bar/150 kN, po czym zawibrowany i ukształtowany wyrób transportuje do komory klimatycznej i poddaje procesowi hydratacji, dojrzewania i wiązania przez 10 do 12 h w temperaturze od 25 do 28° Ci wilgotności powietrza od 75 do 85% następnie w ciągu 6 do 8 godzin dojrzewania zmniejsza się wilgotność do 60% uzyskując wytrzymałość wczesną stanowiącą 80% wytrzymałości właściwej, zaś po upływie 16 do 20 h układa na zafoliowane później palety i poddaje dojrzewaniu na placu składowym przez 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.
PL414310A 2015-10-07 2015-10-07 Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym PL232760B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414310A PL232760B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414310A PL232760B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL414310A1 PL414310A1 (pl) 2017-04-10
PL232760B1 true PL232760B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=58463656

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL414310A PL232760B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232760B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL236897B1 (pl) * 2017-12-21 2021-02-22 Bruk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Kompozycja masy do produkcji kostki lub płyt brukowych z naniesioną powierzchniowo miką płatkową i sposób jej nakładania do form

Also Published As

Publication number Publication date
PL414310A1 (pl) 2017-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20190078615A (ko) 건물용 다층 절연 구조 시스템 - 그 제조 방법 - 그 제조에 사용되는 건식 조성물
EP3568273B1 (en) Plant and method for producing pumice blocks having cavities filled with insulation material
EP3442928B1 (de) Porenbetonformkörper mit over- und/oder underlayer
CN110218072A (zh) 含有新型砂浆的蒸压加气混凝土砌块/板及制备方法
JP6285835B2 (ja) シリケートポリマー成形体の製造方法及びシリケートポリマー成形体
RU2358937C1 (ru) Гранулированный заполнитель на основе перлита для бетонной смеси, состав бетонной смеси для получения строительных изделий, способ получения бетонных строительных изделий и бетонное строительное изделие
EP3129201B1 (en) Process for the preparation of masonry composite materials
CA3005406A1 (en) Construction units in form of bricks, blocks or tiles made from recyclable materials and by-products, method of making the construction units and their use
JP6924646B2 (ja) 即時脱型方式用のセメント組成物、及び、それを用いたプレキャストコンクリート成型品の製造方法
GÜNDÜZ et al. Lightweight Cellular Hollow Concrete Blocks Containing Volcanic Tuff Powder, Expanded Clay and Diatomite for Non-Load Bearing Walls
PL232760B1 (pl) Sposób wytwarzania prefabrykatów betonowych o charakterze nanostrukturalnym
US4166750A (en) Anhydrite concrete and method for preparing building elements
RU2531981C1 (ru) Способ приготовления самоуплотняющейся особовысокопрочной реакционно-порошковой фибробетонной смеси с очень высокими свойствами текучести и способ изготовления бетонных изделий из полученной смеси
JP2001294460A (ja) コンクリート用超早強型膨張材及びおよびこれを用いたコンクリート製品の製造方法
US3226242A (en) High strength cementitious products and a process for their production
JP2003335564A (ja) 建材用組成物、それを用いた建築材料の製造方法
US3362837A (en) Dense heat insulating and nonabsorbent concrete
JP4188941B2 (ja) コンクリート製品の製造方法
PL236897B1 (pl) Kompozycja masy do produkcji kostki lub płyt brukowych z naniesioną powierzchniowo miką płatkową i sposób jej nakładania do form
CN108863186A (zh) 一种防火实心轻质隔墙板及其生产工艺
EP2640674B1 (en) Manner of obtainment of mass for production of shaped construction elements and mass for production of shaped construction elements
JP5974534B2 (ja) 軽量即時脱型ブロック及びその製造方法
PL234873B1 (pl) Sposób wytwarzania bloczków budowlanych o zmniejszonej gęstości objętościowej i zwiększonej izolacyjności cieplnej z betonu komórkowego
Azad et al. Properties of Cellular Concrete with Inclusion of Silica Fume in Presence of Emulsifying Foaming Agents
CN118063121A (en) High-strength phosphogypsum-based aggregate and preparation method thereof