PL232713B1 - Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem - Google Patents

Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem

Info

Publication number
PL232713B1
PL232713B1 PL416772A PL41677216A PL232713B1 PL 232713 B1 PL232713 B1 PL 232713B1 PL 416772 A PL416772 A PL 416772A PL 41677216 A PL41677216 A PL 41677216A PL 232713 B1 PL232713 B1 PL 232713B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
charge
ring die
sleeve
pressing pin
tubular container
Prior art date
Application number
PL416772A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416772A1 (pl
Inventor
Jacek Michalczyk
Grzegorz Banaszek
Original Assignee
Politechnika Czestochowska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Czestochowska filed Critical Politechnika Czestochowska
Priority to PL416772A priority Critical patent/PL232713B1/pl
Publication of PL416772A1 publication Critical patent/PL416772A1/pl
Publication of PL232713B1 publication Critical patent/PL232713B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Abstract

Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem polegający na tym, że wsad umieszcza się na trzpieniu dociskowym (3), zaopatrzonym w kołnierzową podstawę (5) i posiadającym od strony rurowego pojemnika (1) sfazowaną górną krawędź, a następnie wsad dociska się stemplem górnym (4) aż do wyciśnięcia przez otwór pierścieniowej matrycy stożkowej tulei o odpowiedniej grubości dna, po czym pierścieniową matrycę (2) posiadającą skośną, dwustopniową ściankę wewnętrzną o nachyleniu ścianki od strony rurowego pojemnika (1) odpowiadającemu kątowi sfazowania górnej krawędzi trzpienia dociskowego (3), przemieszcza się wzdłuż trzpienia dociskowego (3) w kierunku jego kołnierzowej podstawy (5), po czym spodem pierścieniowej matrycy (2) dociska się do kołnierzowej podstawy (5) trzpienia dociskowego (3), formując kołnierz tulei.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem, zwłaszcza tulei długich i cienkościennych oraz cylindrów z kołnierzem i pogrubieniami ścianki otrzymywanych z pełnego lub cylindrycznego wsadu.
Znany do tego celu jest z polskiego zgłoszenia patentowego P 394431 sposób wywijania końca rury z jednoczesnym prasowaniem obwiedniowym charakteryzujący się tym, że wsad cylindryczny drążony, zwłaszcza w kształcie rury, zakłada się na trzpień rozprężny i mocuje się w pozycji poziomej w matrycy dzielonej, składającej się z matrycy stałej i matrycy dociskowej, po czym stempel z trzpieniem kształtującym wykonuje ruch kulisty obwiedniowy z jednoczesnym ruchem posuwistym wzdłuż osi rury, w kierunku matrycy dzielonej, po czym następuje plastyczne wywijanie końca rury z jednoczesnym prasowaniem obwiedniowym.
Znany jest z polskiego opisu patentowego 154580 sposób kształtowania tulei polegający na tym, że wsad umieszcza się w rurowym pojemniku, pod którym osadzona jest współosiowo pierścieniowa matryca oraz walcowy trzpień dociskowy wsadu, następnie stemplem górnym dociska się wsad, który przepychany jest przez otwór pierścieniowej matrycy, którą następnie kształtuje się kołnierz wyciśniętej tulei.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P 404041 znany jest sposób i urządzenie do wywijania kołnierza, charakteryzujący się tym, że półfabrykat posiadający dwie strefy pierwszą strefę w kształcie rury, drugą strefę w kształcie stożka ściętego o średnicy zewnętrznej mniejszej od średnicy kołnierza, umieszcza się na trzpieniu o średnicy mniejszej od średnicy wewnętrznej pierwszej strefy półfabrykatu, a następnie zaciska się pierwszą strefę półfabrykatu matrycą dzieloną, po czym do wnętrza drugiej strefy półfabrykatu wprowadza się narzędzie wewnętrzne w kształcie stożka ściętego i umieszcza się narzędzie zewnętrzne w kształcie stożka ściętego, które stycznie przylega do zewnętrznej powierzchni drugiej strefy półfabrykatu, następnie narzędzie wewnętrzne wprawia się w ruch obrotowy o zmiennej prędkości wokół własnej osi symetrii i narzędzie zewnętrzne wprawia się w ruch obrotowy o zmiennej prędkości obrotowej wokół własnej osi symetrii, po czym narzędzie zewnętrzne i narzędzie wewnętrzne zaczynają się dodatkowo obracać ze stałą prędkością odpowiednio wokół osi prostopadłych do osi półfabrykatu, przy czym prędkość obrotowa narzędzia wewnętrznego jest większa od prędkości obrotowej narzędzia zewnętrznego, zaś narzędzie zewnętrzne przemieszcza się wzdłuż własnej osi symetrii, po czym następuje wywinięcie kołnierza.
Wadą przedstawionych sposobów jest to, że wsadem musi być rura a w przypadku zgłoszenia P 404041 dodatkowo zaopatrzona w stożek. Konieczność przygotowywania wsadu o złożonych kształtach znacznie podnosi koszty całego procesu kształtowania wyrobu. Ponadto w obydwóch sposobach występuje konieczność stosowania skomplikowanych narzędzi i urządzeń.
Celem wynalazku było opracowanie takiego sposobu współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem, który umożliwiałaby wytwarzanie długich i cienkościennych tulei z kołnierzem i ze stopniowaniem grubości ścianki z użyciem jak najniższej siły potrzebnej do plastycznego ukształtowania gotowego wyrobu, wykonywanych w jednej operacji technologicznej oraz przy zastosowaniu tradycyjnych narzędzi i urządzeń.
Sposób według wynalazku polega na tym, że wsad umieszcza się na trzpieniu dociskowym zaopatrzonym w kołnierzową podstawę i posiadającym od strony rurowego pojemnika sfazowaną górną krawędź pod kątem od 30° do 45° w stosunku do swojej osi, a następnie wsad dociska się stemplem górnym aż do wyciśnięcia przez otwór pierścieniowej matrycy stożkowej tulei o odpowiedniej grubości dna, po czym pierścieniową matrycę posiadającą skośną, dwustopniową ściankę wewnętrzną o nachyleniu ścianki od strony rurowego pojemnika odpowiadającemu kątowi sfazowania górnej krawędzi trzpienia dociskowego, przemieszcza się wzdłuż trzpienia dociskowego w kierunku jego kołnierzowej podstawy powodując dalsze plastyczne kształtowanie stożkowej tulei poprzez wydłużanie i redukowanie grubości jej ścianki. Spodem pierścieniowej matrycy dociska się do kołnierzowej podstawy trzpienia dociskowego formując kołnierz tulei.
Zasadniczą zaletą sposobu według wynalazku jest możliwość stosowania pełnego wsadu, co znacznie obniża koszty oraz zmniejszenie siły potrzebnej do kształtowania plastycznego materiału wsadowego dzięki wytworzeniu w pierwszym stadium procesu tulei stożkowej, co powoduje ograniczenie do minimum strefy kontaktu metalu z trzpieniem a w efekcie obniżenie siły tarcia i siły wyciskania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: Fig. 1 przedstawia schematycznie stan wyjściowy procesu przed operacją współbieżnego wycisk ania tulei
PL 232 713 B1 z kołnierzem, Fig. 2 przedstawia schematycznie proces współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem, Fig. 3 operację dociskania wsadu do trzpienia i redukowania grubości ścianki oraz wydłużania tulei, Fig. 4 operację kształtowania kołnierza.
W celu przeprowadzenia sposobu według wynalazku wykorzystany został rurowy pojemnik 1, pod którym osadzona była współosiowo pierścieniowa matryca 2 i walcowy trzpień dociskowy 3 wsadu, natomiast nad wsadem umieszczonym w rurowym pojemniku zamocowany był stempel górny 4. Trzpień dociskowy 3 zaopatrzony był w kołnierzową podstawę 5 i posiadał od strony rurowego naczynia sfazowaną górną krawędź pod kątem 30° w stosunku do swojej osi, natomiast pierścieniowa matryca 2 posiadała skośną, dwustopniową ściankę wewnętrzną o nachyleniu ścianki od strony rurowego pojemnika 1 odpowiadającemu kątowi sfazowania górnej krawędzi trzpienia dociskowego 3.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku wsad umieszcza się w rurowym pojemniku 1 na trzpieniu dociskowym 3 posiadającym od strony rurowego pojemnika 1 sfazowaną górną krawędź pod kątem 30° w stosunku do swojej osi, a następnie wsad dociska się stemplem górnym 4 powodując promieniowe i kątowe wyciskanie współbieżne. Przez otwór pierścieniowej matrycy 2, pomiędzy oczkiem pierścieniowej matrycy 2, a trzpieniem dociskowym 3, wyciskany jest materiał wsadowy, który tworzy tuleję stożkową o średnicy wewnętrznej większej niż średnica trzpienia dociskowego 3. Wsad dociska się stemplem górnym 4 aż do momentu wyciśnięcia przez otwór pierścieniowej matrycy 2 stożkowej tulei o ustalonej przed rozpoczęciem procesu grubości dna po czym pierścieniową matrycę 2 posiadającą skośną, dwustopniową ściankę wewnętrzną o nachyleniu ścianki od strony rurowego naczynia odpowiadającemu kątowi sfazowania górnej krawędzi trzpienia dociskowego 3, przemieszcza się wzdłuż trzpienia dociskowego 3 w kierunku jego kołnierzowej podstawy 5 powodując dalsze plastyczne kształtowanie stożkowej tulei poprzez wydłużanie i redukowanie grubości jej ścianki. W wyniku nacisku pierścieniowej matrycy 2 na ściankę stożkowej tulei jej powstający kołnierz zostaje początkowo wywijany w miejscu połączenia trzpienia dociskowego 3 i jego kołnierzowej podstawy 5, a następnie w ostatniej fazie procesu zostaje prasowany przez spód pierścieniowej matrycy 2 na kołnierzowej podstawie 5 trzpienia dociskowego 3 do założonego kształtu i wymiaru uzyskanej tulei. W przypadku gdy górna krawędź trzpienia dociskowego była sfazowana pod kątem 45° w stosunku do swojej osi sposób według wynalazku udało się przeprowadzić w sposób również bardzo efektywny.
Zastrzeżenie patentowe

Claims (1)

1. Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem polegający na tym, że wsad umieszcza się w rurowym pojemniku, pod którym osadzona jest współosiowo pierścieniowa matryca oraz walcowy trzpień dociskowy wsadu, następnie stemplem górnym dociska się wsad, który przepychany jest przez otwór pierścieniowej matrycy, którą następnie kształtuje się kołnierz wyciśniętej tulei, znamienny tym, że wsad umieszcza się na trzpieniu dociskowym /3/ zaopatrzonym w kołnierzową podstawę /5/ i posiadającym od strony rurowego pojemnika /1/ sfazowaną górną krawędź pod kątem od 30° do 45° w stosunku do swojej osi, a następnie wsad dociska się stemplem górnym /4/ aż do wyciśnięcia przez otwór pierścieniowej matrycy stożkowej tulei o odpowiedniej grubości dna po czym pierścieniową matrycę /2/ posiadającą skośną, dwustopniową ściankę wewnętrzną o nachyleniu ścianki od strony rurowego pojemnika /1/ odpowiadającemu kątowi sfazowania górnej krawędzi trzpienia dociskowego /3/, przemieszcza się wzdłuż trzpienia dociskowego /3/ w kierunku jego kołnierzowej podstawy /5/ po czym spodem pierścieniowej matrycy /2/ dociska się do kołnierzowej podstawy /5/ trzpienia dociskowego /3/ formując kołnierz tulei.
PL416772A 2016-04-06 2016-04-06 Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem PL232713B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416772A PL232713B1 (pl) 2016-04-06 2016-04-06 Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416772A PL232713B1 (pl) 2016-04-06 2016-04-06 Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416772A1 PL416772A1 (pl) 2017-10-09
PL232713B1 true PL232713B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=59996918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416772A PL232713B1 (pl) 2016-04-06 2016-04-06 Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232713B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424584A1 (pl) * 2018-02-13 2019-08-26 Atb Ziółkowska Spółka Komandytowa Sposób wytwarzania wyrobów giętych z kształtowników wyciskanych na gorąco

Also Published As

Publication number Publication date
PL416772A1 (pl) 2017-10-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109604472B (zh) 一种套筒成形方法
KR101649845B1 (ko) 중공 엔진 밸브의 제조 방법
CN104159682B (zh) 冲压成型方法
CN105149459B (zh) 一种锥形件成型模具
JPH09267145A (ja) ボスを有する成形品の製造方法及び成形装置
CN105170854B (zh) 管形件局部加厚成形装置及其方法
PL232713B1 (pl) Sposób współbieżnego wyciskania tulei z kołnierzem
CN104107853B (zh) 金属薄壁筒形工件的旋压成形装置
CN109746333A (zh) 管件定径模具
JP2020040073A (ja) パイプ端部の拡縮径装置
PL224122B1 (pl) Sposób plastycznego kształtowania tulei z dnem
CN105750566A (zh) 一种用于大直径薄壁零件外圆车削的多功能工装
PL224268B1 (pl) Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
CN103978061A (zh) 细长厚壁变截面内孔液力挤压装置及方法
RU2686503C1 (ru) Способ комбинированной высадки концов труб
US3260097A (en) Apparatus for expanding tubular members
CN103920803B (zh) 径向挤槽模
RU2509619C2 (ru) Способ изготовления деталей
CN203936152U (zh) 细长厚壁变截面内孔液力挤压装置
JP2018089691A (ja) ボトル缶製造装置
PL222171B1 (pl) Sposób i urządzenie do wyciskania zewnętrznego kołnierza
US10807144B2 (en) Tool for curling of can necks
RU174520U1 (ru) Технологическая оснастка для штамповки соединительных деталей трубопроводов
PL220138B1 (pl) Sposób i urządzenie do wywijania kołnierza
PL222192B1 (pl) Sposób i urządzenie do wywijania zewnętrznego kołnierza