PL232602B1 - Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik - Google Patents

Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik

Info

Publication number
PL232602B1
PL232602B1 PL425849A PL42584918A PL232602B1 PL 232602 B1 PL232602 B1 PL 232602B1 PL 425849 A PL425849 A PL 425849A PL 42584918 A PL42584918 A PL 42584918A PL 232602 B1 PL232602 B1 PL 232602B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
fluid
tap
attached
container body
Prior art date
Application number
PL425849A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425849A1 (pl
Inventor
Kamil Pasierbiewicz
Mariusz Walczak
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL425849A priority Critical patent/PL232602B1/pl
Publication of PL425849A1 publication Critical patent/PL425849A1/pl
Publication of PL232602B1 publication Critical patent/PL232602B1/pl

Links

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)
  • Auxiliary Devices For Machine Tools (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie. Charakteryzuje się on tym, że do zewnętrznej powierzchni oprawy narzędziowej (1) z zamocowanym gwintownikiem (2) zamocowano korpus zasobnika (3), w którym znajdują się przegrody dzielące zasobnik (3) na komory, które połączone są ze sobą otworami znajdującymi się w dolnych częściach przegród. W ściance bocznej korpusu zasobnika (3) wkręcona jest śruba regulująca (12), na której części znajdującej się wewnątrz komory osadzona jest sprężyna, opierająca się jednym końcem o podstawę śruby (12), zaś drugim końcem o obciążnik zaworu (9), który połączony jest w swojej dolnej części z ramieniem zaworu (8) osadzonym obrotowo za pomocą sworznia (10) do korpusu zasobnika (3). Na dolnym końcu ramienia zaworu (8), zamocowana jest iglica zaworu (7), której koniec spoczywa w otworze wlotowym dyszy (6). W górnej części komory zasobnika (3) znajduje się zawór odpowietrzający. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób podawania cieczy na gwintownik, który polega na tym, że ustala się stopień otwarcia iglicy zaworu (7) w dozowniku z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie za pomocą śruby (12) i sprężyny. Następnie wprawia się oprawę narzędziową (1) w ruch obrotowy z ustaloną prędkością, przez co na skutek działania siły odśrodkowej reguluje się ilość wypływu cieczy z dyszy (6) na gwintownik (2).

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie przystosowany do montażu na oprawce narzędziowej. Dodatkowo przedmiotem wynalazku jest sposób podawania cieczy na gwintownik.
Gwintowanie maszynowe materiałów trudno obrabialnych wymaga stosowania specjalnych cieczy smarujących wspomagających gwintowanie. Substancje te wydłużają żywotność gwintowników oraz umożliwiają zwiększenie wydajności gwintowania. Z uwagi na to, że ciecze wspomagające gwintowanie są stosunkowo drogie, istotne jest precyzyjne podawanie ich tylko w niezbędnych ilościach i w odpowiednich momentach obróbki. Tradycyjnie substancje te podaje się ręcznie, bezpośrednio na otwór gwintowany lub na gwintownik przed operacją gwintowania. Wymaga to zatrzymania obrabiarki, otworzenia drzwi osłonowych, dozowania ręcznego, a następnie zamknięcia drzwi osłonowych i ponowne uruchomienie cyklu. W związku z tym, produkcja masowa detali wymagających wielokrotnego użycia substancji wspomagających gwintowanie wiąże się z dużą stratą czasu.
Z opisu patentowego nr CN101612708 (B1) znany jest sposób i układ do smarowania i chłodzenia gwintownika. Sposób obejmuje następujące etapy: wprowadzanie sprężonego powietrza do urządzenia do smarowania mgłą olejową, które rozprowadza mieszaninę gaz-ciecz z doprowadzanego sprężonego powietrza i smar do węży odpływowych z oleju i gazu przez rozgałęziacz olej-gaz; łączenie węży spustowych oleju i gazu z miedzianą rurą natryskową za pomocą łącznika i regulowanej rurki miedzianej natryskowej za pomocą urządzenia prowadzącego wężem gazowo olejowym, tak aby dysza miedzianej rurki natryskowej ściśle przylegała do części roboczej gwintownika i spryskiwała mieszaniną gwintownik w celu smarowania i chłodzenia.
Z opisu wzoru użytkowego nr CN205588065 (U) znany jest układ podawania oleju z jednoosiowej płyty gwintującego demultipleksera. Górny koniec demultipleksera zaopatrzony jest w wiele zaworów sterujących przepływem cieczy, a zawór sterujący przepływem cieczy jest połączony z wyjściem oleju dla rurki olejowej. Wyjście oleju w bocznej i regulacja kąta górnego końca gwintowanego zaworu, pozwala zamontować nieruchomy blok rurki olejowej między rurką olejową a zaworem sterującym przepływ cieczy.
Z opisu wzoru użytkowego nr CN203936709 (U) znany jest układ smarowania i chłodzenia dla wiercących, frezujących i gwintujących centrów obróbkowych. Układ smarowania i chłodzenia obejmuje wysokociśnieniowy zbiornik wody i rurę wodną połączoną ze zbiornikiem wody pod wysokim ciśnieniem, w którym w środku wału silnika i głównego wału oraz wału uchwytu narzędzia uformowane jest wgłębienie przepuszczające wodę centrum obróbkowego. Drugi koniec rury jest połączony z jedną głowicą, umieszczoną przy górnym końcu wału silnika, komory przechodzącej przez ciecz. Górny koniec wału silnika jest połączony z obrotowym złączem, a dwa końce obrotowego złącza są odpowiednio połączone z rurą przechodzącą przez wnękę. Puste miejsce w środku dla cieczy jest utworzone w środku wału silnika i głównego wału oraz wału uchwytu narzędzia, a podczas pracy, przepływ płynu smarującego do uchwytu noża z wału silnika przez otwór przepływowy wody w celu chłodzenia narzędzia i przeprowadzania zimnego smarowania na części robocze, tak aby umożliwić chłodzenie i smarowanie od wewnątrz na zewnątrz.
Przedmiotem wynalazku jest dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie, posiadający oprawę narzędziową z gwintownikiem i dyszę podającą ciecz smarująco-chłodzącą. Istotą wynalazku jest to, że do zewnętrznej powierzchni oprawy narzędziowej z zamocowanym gwintownikiem zamocowano korpus zasobnika, w którym znajdują się przegrody dzielące zasobnik na komory, które połączone są ze sobą otworami znajdującymi się w dolnych częściach przegród. W ściance bocznej korpusu zasobnika wkręcona jest śruba regulująca, na której części znajdującej się wewnątrz komory osadzona jest sprężyna, opierająca się jednym końcem o podstawę śruby, zaś drugim końcem o obciążnik zaworu, który połączony jest w swojej dolnej części z ramieniem zaworu osadzonym obrotowo za pomocą sworznia do korpusu zasobnika. Na dolnym końcu ramienia zaworu, zamocowana jest iglica zaworu, której koniec spoczywa w otworze wlotowym dyszy. W górnej części komory zasobnika znajduje się zawór odpowietrzający.
Korzystnie w górnej części korpusu zasobnika znajduje się zawór napełniający.
W ściance korpusu zasobnika znajduje się wziernik.
Przegroda usytuowana jest pod kątem prostym do podstawy zasobnika. Alternatywnie przegroda pochylona jest w stosunku do podstawy zasobnika.
PL 232 602 B1
Wynalazek dotyczy również sposobu podawania cieczy na gwintownik. Jego istotą jest to, że ustala się stopień otwarcia iglicy zaworu w dozowniku z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie za pomocą śruby i sprężyny. Następnie wprawia się oprawę narzędziową w ruch obrotowy z ustaloną prędkością, przez co na skutek działania siły odśrodkowej reguluje się ilość wypływu cieczy z dyszy na gwintownik.
Korzystnym skutkiem zastosowania wynalazku jest dostarczanie cieczy wspomagającej gwintowanie, która poprawia warunki skrawania w ustalonej ilości, przed, w trakcie oraz w przerwach w operacji gwintowania. Podawanie to odbywa się w sposób automatyczny i wyregulowany, bez przerywania jej pracy przez operatora. Dodatkowo w momencie gdy oprawka znajduje się w magazynie narzędziowym ciecz nie wydostaje się z dozownika. Dodatkowo możliwe jest napełnianie dozownika cieczą bez jego demontażu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny dozownika z wyrwaniem, fig. 2 - przekrój dozownika wzdłuż linii A-A, fig. 3 - widok z góry dozownika, fig. 4 - przekrój dozownika wzdłuż linii B-B, a fig. 5 - szczegół C.
Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie w przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, składał się z oprawki narzędziowej 1 z zamocowanym gwintownikiem 2. Do zewnętrznej powierzchni oprawki narzędziowej 1 w kształcie walca zamocowany był korpus zasobnika 3, w którym znajdowały się trzy przegrody 3a dzielące zasobnik 3 na komory 3b. Przegrody 3a usytuowane były pod kątem prostym do podstawy zasobnika 3. Komory 3b połączone były ze sobą otworami 3c znajdującymi się w dolnych częściach przegród 3a. Zasobnik 3 przymocowany był do pokrywy 4, któr a zamocowana była do oprawy narzędziowej 1 za pomocą wkrętów dociskowych 5. W ściance bocznej korpusu zasobnika 3 wkręcona była śruba regulująca 12, której część znajdowała się wewnątrz komory 3b. Na śrubie regulacyjnej 12 osadzona była sprężyna 11, opierająca się jednym końcem o podstawę śruby 12, zaś drugim końcem o obciążnik zaworu 9. Obciążnik zaworu 9 połączony był w swojej dolnej części połączeniem klejowym z ramieniem zaworu 8 osadzonym obrotowo za pomocą sworznia 10 do korpusu zasobnika 3. Na dolnym końcu ramienia zaworu 8, zamocowana była gumowa iglica zaworu 7, której koniec spoczywał w otworze wylotowym dyszy 6. W górnej części komory zasobnika 3 znajdował się zawór odpowietrzający 13. W górnej części korpusu zasobnika znajdował się zawór napełniający 14. W ściance korpusu zasobnika 3 znajdował się wziernik 15 wykonany z poliwęglanu wklejonego 5 w korpus zasobnika 3.
Sposób podawania cieczy na gwintownik w przykładzie wykonania z wykorzystaniem dozownika przedstawionego w przykładzie wykonania polegał na tym, że ustalono stopień docisku iglicy zaworu 7 w dozowniku za pomocą śruby 12 w ten sposób, że sprężyna 11 została ugięta siłą 3 N. Następnie wprawiono oprawę narzędziową 1 w ruch obrotowy z prędkością obrotową 500 obr./min., przez co w wyniku działania siły odśrodkowej uzyskano odgięcie ramienia zaworu 8 z iglicą zaworu 7 na skutek czego, uzyskano wydatek cieczy przez dyszę 6 w ilości 190 mm3/ min na gwintownik 2 o rozmiarze gwintu M6.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (6)

1. Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie, posiadający oprawę narzędziową z gwintownikiem i dyszę podającą ciecz smarująco - chłodzącą, znamienny tym, że do zewnętrznej powierzchni oprawy narzędziowej (1) z zamocowanym gwintownikiem (2) zamocowano korpus zasobnika (3), w którym znajdują się przegrody (3a) dzielące zasobnik (3) na komory (3b), które połączone są ze sobą otworami (3c) znajdującymi się w dolnych częściach przegród (3a), przy czym w ściance bocznej korpusu zasobnika (3) wkręcona jest śruba regulująca (12), na której części znajdującej się wewnątrz komory (3b) osadzona jest sprężyna (11), opierająca się jednym końcem o podstawę śruby (12), zaś drugim końcem o obciążnik zaworu (9), który połączony jest w swojej dolnej części z ramieniem zaworu (8) osadzonym obrotowo za pomocą sworznia (10) do korpusu zasobnika (3), przy czym, na dolnym końcu ramienia zaworu (8), zamocowana jest iglica zaworu (7), której koniec spoczywa w otworze wlotowym dyszy (6), zaś w górnej części komory zasobnika (3) znajduje się zawór odpowietrzający (13).
2. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że w górnej części korpusu zasobnika znajduje się zawór napełniający (14).
PL 232 602 Β1
3. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że w ściance korpusu zasobnika (3) znajduje się wziernik (15).
4. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że przegroda (3) usytuowana jest pod kątem prostym do podstawy zasobnika (3).
5. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że przegroda (3) pochylona jest w stosunku do podstawy zasobnika (3).
6. Sposób podawania cieczy na gwintownik, znamienny tym, że ustala się stopień otwarcia iglicy zaworu (7) w dozowniku z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie za pomocą śruby (12) i sprężyny (11), po czym wprawia się oprawę narzędziową (1) w ruch obrotowy z ustaloną prędkością, przez co na skutek działania siły odśrodkowej reguluje się ilość wypływu cieczy z dyszy (6) na gwintownik (2).
Rysunki
PL425849A 2018-06-07 2018-06-07 Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik PL232602B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425849A PL232602B1 (pl) 2018-06-07 2018-06-07 Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425849A PL232602B1 (pl) 2018-06-07 2018-06-07 Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425849A1 PL425849A1 (pl) 2019-01-14
PL232602B1 true PL232602B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=64958902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425849A PL232602B1 (pl) 2018-06-07 2018-06-07 Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232602B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4818487B1 (ja) * 2011-01-24 2011-11-16 成根 李 工具ホルダ及び工作機械
DE102011057055A1 (de) * 2011-12-27 2013-06-27 Georg ROTH Aufnahme für ein Fräs- und/oder Bohrwerkzeug
CN106392762A (zh) * 2016-11-02 2017-02-15 东华大学 一种机床切削液外部冷却装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL425849A1 (pl) 2019-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2121866T3 (es) Dispensador de liquido.
CN105317091B (zh) 排水阀装置、清洗水水箱装置及冲水大便器
US2372340A (en) Filter and water purifier
TW200746242A (en) Temperature control apparatus and method
PL232602B1 (pl) Dozownik z zasobnikiem cieczy wspomagającej gwintowanie i sposób podawania cieczy na gwintownik
US1986444A (en) mcintosh
US2010363A (en) Liquid feeding apparatus
US3054533A (en) Apparatus for controlled dispensing of liquids
GB0605023D0 (en) Liquid dispensing device
CN111248790A (zh) 调料配料系统
US2273698A (en) Automatic oil feeding device for metal working machiens
US365419A (en) welsh
JP2018140520A5 (pl)
US2523634A (en) Adjustable head liquid discharge control
CN205745379U (zh) V型常压流体流量平衡设备
CN205413366U (zh) 一种向心盘调节液层深度的离心机组件
US1048344A (en) Ink-well.
US2396962A (en) Means for maintaining constant differential pressure across valves
US1179477A (en) Metal-punching machinery.
KR101344420B1 (ko) 액체 정량 토출 장치
GB2497434B (en) Apparatus and methods relating to dispensation from beverage machines
US3108573A (en) Poultry waterer valve and trough bracket combined
US1332453A (en) Duplex grease-cup
US1226300A (en) Apparatus for feeding scale-preventive into boilers.
PL128938U1 (pl) Podkarmiaczka ulowa powałkowa samoczynnie dozująca