PL232592B1 - Profil ramy i rama skrzydła - Google Patents

Profil ramy i rama skrzydła

Info

Publication number
PL232592B1
PL232592B1 PL405528A PL40552813A PL232592B1 PL 232592 B1 PL232592 B1 PL 232592B1 PL 405528 A PL405528 A PL 405528A PL 40552813 A PL40552813 A PL 40552813A PL 232592 B1 PL232592 B1 PL 232592B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
profile
section
frame
flat
Prior art date
Application number
PL405528A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405528A1 (pl
Inventor
Marcin Bała
Original Assignee
Oknoplast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oknoplast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Oknoplast Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL405528A priority Critical patent/PL232592B1/pl
Publication of PL405528A1 publication Critical patent/PL405528A1/pl
Publication of PL232592B1 publication Critical patent/PL232592B1/pl

Links

Landscapes

  • Special Wing (AREA)
  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest profil ramy i rama skrzydła, zwłaszcza taka, której wypełnieniem jest panel, i do której może być przymocowany cienkościenny element, okrywający co najmniej jedną całą stronę drzwi lub elementu elewacji budynku.
Wysoka cena tradycyjnego surowca do wykonywania ram okien i drzwi, jakim jest drewno, spowodowała, że ramy okien, drzwi, a nawet elementów elewacji są obecnie wykonywane w coraz większej ilości z metalu i/lub tworzyw sztucznych. Z kolei architekci, dążąc do podwyższenia trwałości i ładnego wyglądu drzwi lub elementów elewacji, starają się tak projektować elementy, aby chronić miejsca połączeń poszczególnych elementów, w których najczęściej dochodzi do uszkodzeń.
Z opisu zgłoszeniowego wzoru użytkowego pt. „Skrzydło drzwiowe”, W.110880, znane jest skrzydło drzwiowe składające się z obramowania, okładzin zamykających obramowanie, zawiasów i mechanizmów zamykających oraz wypełniacza umieszczonego pomiędzy okładziną a obramowaniem, przy czym wypełniacz stanowi płyta wielokomorowa z tworzywa sztucznego. Płyta wielokomorowa jest zaopatrzona w luźno osadzone szpilki antyprzepięciowe.
Z opisu wzoru użytkowego pt. „Drzwi kompletne”, W.62069, znane są drzwi składające się z ramowej ościeżnicy z elementem progowym oraz skrzydła drzwiowego bezprzylgowego wykonanego z drewnianej ramy pokrytej obustronnie blachą z przetłoczeniami, uszczelnionych wzajemnie osadzonymi uszczelkami plastycznymi i połączonych ze sobą za pomocą zawiasów. Ponadto, drzwi te w ramiakach ościeżnicy oraz elemencie progowym posiadają prostokątne wycięcie jednego naroża, w którym znajduje się dookolny rowek do osadzenia uszczelki, natomiast górna powierzchnia elementu progowego jest obłożona aluminiowymi okładzinami o przekroju poprzecznym kątownika z górnymi powierzchniami ryflowanymi wzdłużnie.
Z kolei z opisu zgłoszeniowego wzoru użytkowego pt. „Drzwi metalowe z m ontowanym panelem ozdobnym”, W.115441, znane są drzwi metalowe z montowanym panelem ozdobnym z przynajmniej jedną metalową okładziną tworzącą drzwi z wypuszczonym kołnierzem z wewnętrznym izolatorem termicznym i możliwą drugą metalową okładziną, zamykającą przestrzeń wypełnioną izolatorem. Drzwi zawierają profile o przekroju w kształcie litery „F”, obejmujące metalową okładzinę, połączone z wypuszczonym kołnierzem i ochraniające panel ozdobny. Krawędź panelu jest usytuowana w przestrzeni ukształtowanej przez dwie równoległe stopki profili w kształcie litery „F”, skierowane do środka drzwi.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku pt. „Skrzydło drzwi termoizolacyjnych”, P.394101, znane jest skrzydło składające się z dwóch równoległych, zasadniczo płaskich okładzin z blachy metalowej. Obie okładziny mają poprzecznie zagięte ściany boczne, które są zwrócone ku sobie oraz rozdzielone przekładkami termoizolacyjnymi. We wnętrzu skrzydła, ograniczonym jego okładzinami i ścianami bocznymi, znajduje się wypełniająca warstwa materiału termoizolacyjnego. Boczne ściany przeciwległych okładzin są oddalone od siebie w kierunku prostopadłym do powierzchni tych okładzin. Przekładki są umieszczone na obwodzie skrzydła w przestrzeniach oddzielających od siebie przeciwległe obrzeża ścian bocznych oraz przylegają swoimi krawędziami do tych obrzeży.
Z opisu patentowego PL209536 pt. „Zestaw kształtowników okna” znany jest zestaw kształtowników okna, przeznaczony dla okna otwieranego i okna uchylno-przesuwnego, wykonanego z aluminiowych kształtowników. Zestaw kształtowników okna składa się z kształtowników ościeżnicy i kształtowników skrzydła okna, połączonych ze sobą trwale w zestaw.
Z opisu patentowego PL201549 pt. „Sposób mocowania okna i drzwi w płytach wielowarstwowych i elementy do mocowania tym sposobem”, znany jest sposób mocowania okna i drzwi w płytach, który polega na osadzeniu wykonanego z kształtowników aluminiowych okna i/lub drzwi w otworze płyty warstwowej poprzez kształtownik zewnętrzny, gdzie w gnieździe osadczym w kształcie litery „C” jest osadzona uszczelka, natomiast pozostała część kształtownika jest zakleszczona w rowku kształtownika okna, a łukowy występ kształtownika uruchamia połączenie, przy czym gniazdo kształtownika okna jest wypełnione spoiwem elastycznym, a od wewnętrznej strony kształtownik okna mocowany jest przez kształtownik wewnętrzny i listwę maskującą.
Ponadto z opisu patentowego PL208873 pt. „Zestaw kształtowników oraz elementów ościeżnicy i skrzydła w konstrukcji ognioodpornej”, znany jest zestaw kształtowników oraz elementów ościeżnicy i skrzydła w konstrukcji ognioodpornej przeznaczonej jako ściany elewacyjne i działowe budynku. Zestaw kształtowników oraz elementów ościeżnicy i skrzydła w konstrukcji ognioodpornej składa się z dwóch rodzajów skorupowych kształtowników osadzonych na przemian po jednym kształtowniku
PL 232 592 B1 tego samego kształtu w ościeżnicy i skrzydle, kształtowniki, nakładka profilowa, ścianka spinająca, kątowniki i przekładki termiczne połączone są ze sobą trwale, natomiast pozostałe elementy są umieszczone luźno w przestrzeni, w której się znajdują, a nakładka profilowa, ścianka spinająca i kątowniki są wykonane z materiału trudnotopliwego.
Z opisu patentowego pt. „Zestaw kształtowników ościeżnicy i skrzydła okna otwieranego i odchylanego na zewnątrz”, P.390155, znany jest zestaw kształtowników ościeżnicy i skrzydła okna otwieranego i odchylanego na zewnątrz, przeznaczony dla budynków o przeszklonych i nieprzeszklonych lub częściowo przeszklonych fasadach. Zestaw kształtowników ościeżnicy i skrzydła okna otwieranego i odchylanego na zewnątrz ma element złączny, osadzony pomiędzy uszczelkami, w gniazdach osadczych kształtownika skorupowego i kształtownika przyszybowego, połączony ze skorupowym kształtownikiem poprzez wcisk, przy czym na element złączny nałożona jest uszczelka kształtowa, zaś w gniazdach osadczych skorupowego kształtownika osadzone są kształtowe uszczelki, na których oparty jest skorupowy kształtownik skrzydła okna, w gnieździe osadczym którego znajduje się uszczelka stykająca się z szybą i z przekładką termiczną, która wraz z przeciwległą przekładką termiczną łączy skorupowy kształtownik ze skorupowym kształtownikiem, w którego gnieździe osadczym i gnieździe osadczym przekładki termicznej osadzona jest uszczelka mająca występy, natomiast na skorupowym kształtowniku i na uszczelce osadzona jest szyba oraz wkładki izolacyjne, osadzone pomiędzy przekładkami termicznymi, szybą i przekładką termiczną.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku pt. „Połączenie konstrukcyjne skrzydła drzwi z ościeżnicą”, P.398205, znane jest połączenie konstrukcyjne skrzydła drzwi z ościeżnicą, którego zadaniem jest zapewnienie zróżnicowanej, w zależności od potrzeb, izolacyjności termicznej przy wykorzystaniu tych samych bazowych profili ościeżnicy i skrzydła drzwi. W jednym z rozwiązań połączenie konstrukcyjne skrzydła drzwi z ościeżnicą, złożone z cienkościennego profilu ościeżnicy i cienkościennego profilu skrzydła drzwi utworzonego z przestrzennego wielokomorowego profilu okalającego wkład szybowy zabezpieczony na obwodzie termicznym wkładem izolacyjnym oraz uszczelnionego z jednej strony wkładu szybowego przez zewnętrzną przyszybową uszczelkę, natomiast z drugiej strony uszczelnionego przez przyszybową wewnętrzną uszczelkę dociskaną przyszybową listwą.
Wadą przedstawionych profili jest wrażliwość na uszkodzenia krawędzi okien, drzwi albo elementów elewacji.
Celem niniejszego wynalazku jest stworzenie profilu ramy i ramy s krzydła, do której może być przymocowany cienkościenny element, okrywający co najmniej jedną całą stronę drzwi lub elementu elewacji budynku, który będzie chroniony przed uszkodzeniami za pomocą odpowiedniej konstrukcji ramy.
Przedmiotem wynalazku jest profil ramy, zwłaszcza profil ramy okien, drzwi i elementów elewacji zawierający ściankę zewnętrzną z powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu, profilowaną ściankę wewnętrzną z płaską częścią środkową i odstającą przylgą z pierwszym gniazdem do mocowania uszczelki po jednej stronie i odstającym elementem z drugim gniazdem do mocowania uszczelki na przeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej i ścianki środkowe łączące ściankę zewnętrzną ze ścianką wewnętrzną i tworzące z płaską częścią środkową ścianki wewnętrznej i ścianką zewnętrzną figurę o przekroju wpisywalnym w prostokąt, charakteryzujący się tym, że ścianka zewnętrzna z montażową powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu na swoim końcu leżącym naprzeciw odstającego elementu profilowanej ścianki wewnętrznej posiada występ wystający na zewnątrz profilu ponad powierzchnię na wysokość nie mniejszą niż grubość płaskiego cienkościennego elementu, który ma być przymocowany do profilu.
Korzystnie, montażowa powierzchnia ścianki zewnętrznej jest chropowatą powierzchnią ułatwiającą adhezję środka klejącego.
Korzystnie, ścianka zewnętrzna z montażową powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu jest ścianką zewnętrzną zewnętrznego kształtownika o przekroju poprzecznym w kształcie wpisywalnym w czworokąt, a profilowana ścianka wewnętrzna jest zewnętrzną ścianką wewnętrznego kształtownika, który jest połączony z zewnętrznym kształtownikiem za pomocą termicznych listew zakończonych z obu stron zaczepami rozszerzającymi się w przekroju ku podstawie, przy czym wewnętrzny kształtownik zawiera ściankę wewnętrzną z rowkami do osadzania zaczepów i o kształcie w przekroju odpowiadającym przekrojom zaczepów i zwężającymi się w przekroju na zewnątrz wewnętrznego kształtownika i usytuowanymi na powierzchni skierowanej do wnętrza profilu ramy, zewnętrzną ściankę środkową i wewnętrzną ściankę środkową łączą4
PL 232 592 B1 ce się profilowaną ścianką wewnętrzną i otaczające wraz z częścią środkową profilowanej ścianki wewnętrznej i ścianką wewnętrzną z rowkami komorę wewnętrzną wewnętrznego kształtownika, a zewnętrzny kształtownik zawiera wewnętrzną ściankę z rowkami zwężającymi się w przekroju na zewnątrz zewnętrznego kształtownika i odpowiadającymi kształtem przekrojowi poprzecznemu zaczepów i usytuowanymi na powierzchni skierowanej do wnętrza profilu ramy, zewnętrzną ściankę środkową i wewnętrzną ściankę środkową łączące się zewnętrzną ścianką i ścianką wewnętrzną z rowkami i otaczające wraz ze ścianką przylgową i ścianką wewnętrzną z rowkami wewnętrzną komorę zewnętrznego kształtownika.
Przedmiotem wynalazku jest również rama skrzydła, zwłaszcza rama skrzydła okien, drzwi i otwieralnych elementów elewacji wykonana z profili zawierających ściankę zewnętrzną z montażową powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu, profilowaną ściankę wewnętrzną z płaską częścią środkową i odstającą przylgą z pierwszym gniazdem do mocowania uszczelki po jednej stronie i odstającym elementem z drugim gniazdem do mocowania uszczelki na przeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej i ścianki środkowe łączące ściankę zewnętrzną ze ścianką wewnętrzną i tworzące ze ścianką wewnętrzną i płaską częścią środkową ścianki zewnętrznej figurę o przekroju wpisywalnym w prostokąt, charakteryzująca się tym, że ścianka zewnętrzna profilu z powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu na swoim końcu leżącym naprzeciw odstającego elementu profilowanej ścianki wewnętrznej posiada występ wystający na zewnątrz profilu ponad powierzchnię na wysokość nie mniejszą niż grubość płaskiego cienkościennego elementu, który ma być przymocowany do profilu, a występy wszystkich zewnętrznych profili ramy tworzą ściankę wgłębienia do osadzenia w nim płaskiego cienkościennego elementu opierającego się na powierzchniach ścianek zewnętrznych profili.
Dzięki temu, że czoło cienkościennego elementu jest chronione występem, cienkościenny element nie jest podatny na uszkodzenia i odrywanie od wypełnienia.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia skrzydło drzwi w widoku od zewnątrz, Fig. 2 przedstawia poprzeczny przekrój profilu skrzydła drzwi z rantem zabezpieczającym krawędź płaskiego elementu panelu drzwiowego, Fig. 3 przedstawia poprzeczny przekrój innego przykładu wykonania profilu skrzydła drzwi z rantem zabezpieczającym krawędź płaskiego elementu panelu drzwiowego i Fig. 4 przedstawia poprzeczny przekrój następnego przykładu wykonania profilu skrzydła drzwi z rantem zabezpieczającym krawędź płaskiego elementu panelu drzwiowego.
Skrzydło 1 drzwi z wielowarstwowym panelem 15 posiadającym od zewnątrz płaski cienkościenny element 5, przykładowo blachę aluminiową, arkusz z tworzywa sztucznego albo z laminatu, przedstawione na Fig. 1 w widoku od zewnątrz, posiada ramę 3 o wymiarach dopasowanych do ościeżnicy 2, której elementem nośnym jest profil 10 przedstawiony w różnych przykładach wykonania na Fig. 2, 3 i 4.
Profil 10 ramy wykonany ze stopu aluminium, zwłaszcza profil ramy okien, drzwi i elementów elewacji, w przykładzie wykonania przedstawionym na Fig. 2 zawiera ściankę zewnętrzną 20 z montażową powierzchnią 22 przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu 5, który może być przymocowany wcześniej do wypełnienia 6, profilowaną ściankę wewnętrzną 30 z płaską częścią środkową 31 i przylgą 32 z pierwszym gniazdem 33 do mocowania uszczelki 34 po jednej stronie i odstającym elementem 35 z drugim gniazdem 36 do mocowania uszczelki na przeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej 30 w stosunku do przylgi 32, i ścianki środkowe 40, 45 łączące ściankę zewnętrzną 20 z profilowaną ścianką wewnętrzną 30 i tworzące z płaską częścią środkową 31 profilowanej ścianki wewnętrznej 30 i ścianką zewnętrzną 20 figurę o przekroju wpisywalnym w prostokąt. Ramiak lub rama utworzona z profilu 10 osłania ze wszystkich stron wypełnienie 6, przykładowo wielowarstwowy panel 15, który od wewnątrz na obrzeżu jest dociskany swoim wzmocnieniem do uszczelki 34 osadzonej w gnieździe 33 przylgi 32, i który swoim czołem może stykać się z przypanelowymi elementami usztywniającymi 47. Montażowa powierzchnia 22 może być płaska albo też może mieć nierówności lub wgłębienia. Do panelu od zewnątrz może być przymocowany płaski cienkościenny element 5. W rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 2 płaski cienkościenny element 5 jest mocowany do ścianki zewnętrznej 20 z jej środkową częścią 21 profilu 10 i z montażową powierzchnią 22 przystosowaną do mocowania do niej wspomnianego płaskiego cienkościennego elementu 5. Określenie „ścianka zewnętrzna” odnosi się do ścianki profilu, która jest skierowana do tej strony drzwi, w którą drzwi się otwierają. Płaski cienkościenny element 5 o grubości od 0,5 mm do 10,0 mm może być przymocowany do montażowej powierzchni 22 za pomocą kleju lub innego środka
PL 232 592 B1 łączącego dwa elementy przylegające do siebie. Profil 10 na swoim narożniku przy ściance zewnętrznej i leżącym naprzeciw odstającego elementu 35 z gniazdem 36 profilowanej ścianki wewnętrznej 30 posiada występ 23 wystający na zewnątrz profilu 10 ponad montażową powierzchnię 22 na wysokość h nie mniejszą niż grubość g płaskiego cienkościennego elementu 5, który ma być przymocowany do profilu 10. Montażowa powierzchnia 22 może być chropowata, tak jak to pokazano na rysunku, co zapewnia lepszą przyczepność kleju, w przypadku gdy płaski cienkościenny element 5 jest przymocowany do profilu 10 przez klejenie.
W rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 2, narożnik, przy którym jest usytuowany występ 23, ma wybranie lub wgłębienie skierowane do środka profilu 10, które ma ścianki 25 usytuowane względem siebie pod kątem prostym, które mogą przylegać do niepokazanej uszczelki ościeżnicy.
Przed przymocowaniem płaskiego cienkościennego elementu 5 do profilu 10, płaski cienkościenny element 5 może być zespolony z panelem 15, którego grubość a łącznie z grubością b nie może być większa niż odległość c od montażowej powierzchni 22 do powierzchni czołowej gniazda 33, po uwzględnieniu grubości uszczelki, w którym jest mocowana uszczelka 34.
Wnętrze 60 profilu 10 w rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 2 jest podzielone na szereg komór 61, 62, 63, 64, które są oddzielone od siebie niskimi żebrami 41, 46, wysokimi żebrami 42 lub pełną ścianką 52. Tak żebra, jak i pełna ścianka lub ścianki pełnią rolę elementów usztywniających lub ograniczających pewną przestrzeń lub komorę, przykładowo komorę 62, w której może być umieszczony zamek lub element ryglujący.
W rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 3, profil 110 ramy, zwłaszcza profil ramy okien, drzwi i elementów elewacji, zawiera zewnętrzny kształtownik 180 wykonany ze stopu aluminium ze ścianką zewnętrzną 120 z montażową powierzchnią 122, przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu 105, i wewnętrzny kształtownik 170 wykonany ze stopu aluminium z profilowaną ścianką wewnętrzną 130 z płaską częścią środkową 131 i przylgą 132 z pierwszym gniazdem 133 do mocowania uszczelki 134 po jednej stronie i odstającym elementem 135 z drugim gniazdem 136 do mocowania uszczelki po naprzeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej 130 w stosunku do przylgi 132. Ścianki środkowe profilu 110 łączące ściankę zewnętrzną 120 z profilowaną ścianką wewnętrzną 130 są utworzone ze środkowych ścianek 141, 145 wewnętrznego kształtownika 170 połączonych wewnętrzną ścianką 171 wewnętrznego kształtownika 170, środkowych ścianek 183, 184 zewnętrznego kształtownika 180 połączonych wewnętrzną ścianką 181 zewnętrznego kształtownika 180 i termicznych listew 190 zakończonych z obu stron zaczepami 191, 192 rozszerzającymi się w przekroju ku podstawie. Określenie „zewnętrzny kształtownik” odnosi się do kształtownika profilu, który jest usytuowany po tej stronie drzwi, w którą drzwi się otwierają. Wewnętrzne ścianki 171, 181 wewnętrznego kształtownika 170 i zewnętrznego kształtownika 180 posiadają podłużne rowki 172, 182 usytuowane równolegle do osi podłużnej odpowiedniego kształtownika 170, 180 do osadzania w nich zaczepów 191, 192 i o kształcie w przekroju odpowiadającym przekrojom zaczepów 191, 192 i zwężające się w przekroju na zewnątrz odpowiedniego kształtownika 170, 180, i usytuowane od strony powierzchni skierowanych do środka profilu 110 ramy.
Zewnętrzna ścianka środkowa 141 i wewnętrzna ścianka środkowa 145, łączące się profilowaną ścianką wewnętrzną 130, otaczają, wraz z częścią środkową 131 profilowanej ścianki wewnętrznej 130 i ścianką wewnętrzną 171 z rowkami 172, komorę wewnętrzną wewnętrznego kształtownika 170 rozdzieloną niskimi żebrami 142, 146 na komory 140, 175. Podobnie, zewnętrzna ścianka środkowa 183 i wewnętrzna ścianka środkowa 184, łączące się zewnętrzną ścianką 120 i ścianką wewnętrzną 181 z rowkami 182, otaczają, wraz ze ścianką przylgową i ścianką wewnętrzną 181 z rowkami 182, wewnętrzną komorę zewnętrznego kształtownika 180. Płaska część środkowa 131 profilowanej ścianki wewnętrznej 130 i ścianka zewnętrzn a 120 wraz ze środkowymi ściankami 141, 145 wewnętrznego kształtownika 170, środkowymi ściankami 183, 184 zewnętrznego kształtownika 180 i termicznymi listwami 190 tworzą w przekroju figurę wpisywalną w prostokąt. Każda z termicznych listew 190, w przykładzie rozwiązania przedstawionym na Fig. 3, może być wzmocniona usztywniającym elementem rozprężny m 195, a powietrzna komora 196 utworzona pomiędzy termiczną listwą 190 i usztywniającym elementem rozprężnym 195 tworzy dodatkową warstwę izolacyjną.
Rama utworzona z profilu 110 osłania ze wszystkich stron wypełnienie 106, przykładowo wielowarstwowy panel 115, który od wewnątrz na obrzeżu jest dociskany swoim wzmocnieniem 108 do uszczelki 134 osadzonej w gnieździe 133 przylgi 132, i który swoim czołem może stykać się z przypanelowymi elementami usztywniającymi 147.
PL 232 592 B1
Do panelu od zewnątrz może być przymocowany płaski cienkościenny element 105. W rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 3 płaski cienkościenny element 105 jest również mocowany do ścianki zewnętrznej 120 z jej środkową częścią 121 i z montażową powierzchnią 122 przystosowaną do mocowania do niej wspomnianego płaskiego cienkościennego elementu 105. Płaski cienkościenny element 105 może być przymocowany do montażowej powierzchni 122 za pomocą kleju lub innego środka łączącego dwa elementy przylegające do siebie. Profil 110 na swoim narożniku przy ściance zewnętrznej i leżącym naprzeciw odstającego elementu 135 z gniazdem 136 profilowanej ścianki wewnętrznej 130 posiada występ 123 wystający na zewnątrz profilu 110 ponad montażową powierzchnię 122 na wysokość h nie mniejszą niż grubość g płaskiego cienkościennego elementu 105, który ma być przymocowany do profilu 110. Dzięki występowi 123 czoło lub powierzchnia czołowa płaskiego cienkościennego elementu 105 jest zabezpieczona, a ponadto płaski cienkościenny element 105 nie jest narażony na zahaczenie o elementy odzieży osób otwierających drzwi. Montażowa powierzchnia 122, do której jest mocowany płaski cienkościenny element 105, może być chropowata, co zapewnia lepszą przyczepność kleju, w przypadku gdy płaski cienkościenny element 105 jest przymocowany do profilu 110 przez klejenie.
Ponadto, w rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 3, narożnik, przy którym jest usytuowany występ 123, ma wybranie lub wgłębienie, które ma ścianki 125 usytuowane względem siebie pod kątem prostym, które mogą przylegać do niepokazanej uszczelki ościeżnicy.
Przed przymocowaniem płaskiego cienkościennego elementu 105 do profilu 110, płaski cienkościenny element 105 może być zespolony z panelem 115, którego grubość a łącznie z grubością b nie może być większa niż odległość c od montażowej powierzchni 122 do powierzchni czołowej gniazda 133, w którym jest mocowana uszczelka 134.
Fig. 4 przedstawia profil 110 o konstrukcji podobnej do konstrukcji profilu 110 z Fig. 3 i z tożsamymi elementami oznaczonymi tak samo, a jedyna różnica tkwi w mocowaniu uszczelki. W rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 3 uszczelka 134 jest osadzona w gnieździe 133 przylgi, a w rozwiązaniu przedstawionym na Fig. 4 uszczelka jest osadzona w gnieździe 234 przypanelowej listwy 230, która jest osadzona w mocujących gniazdach 138, 139 wewnętrznego kształtownika 170 wykonanego ze stopu aluminium, które znajdują się po stronie skierowanej do panelu 115 z cienkościennym płaskim elementem 105 i wzmocnieniem 108 o łącznej grubości d. Przypanelowa listwa 230 posiada dwie ścianki 231, 233 usytuowane względem siebie pod kątem prostym. Ścianka 231 jest zakończona zaczepem 232, który jest osadzony w gnieździe 138, a od ścianki 233 biegnie sprężyste żebro 235 zakończone zaczepem 236, który jest osadzony w gnieździe 139.
Rozwiązanie według wynalazku zostało przedstawione na wybranych przykładach wykonania. Przykłady te nie ograniczają jednak wynalazku. Oczywiste jest, że można wprowadzić modyfikacje bez zmiany istoty rozwiązania. Prezentowane przykłady wykonania nie wyczerpują w pełni możliwości zastosowania rozwiązania według wynalazku.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Profil ramy, zwłaszcza profil ramy okien, drzwi i elementów elewacji, zawierający ściankę zewnętrzną z powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu, profilowaną ściankę wewnętrzną z płaską częścią środkową i odstającą przylgą z pierwszym gniazdem do mocowania uszczelki po jednej stronie i odstającym elementem z drugim gniazdem do mocowania uszczelki na przeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej i ścianki środkowe łączące ściankę zewnętrzną ze ścianką wewnętrzną i tworzące z płaską częścią środkową ścianki wewnętrznej i ścianką zewnętrzną figurę o przekroju wpisywalnym w prostokąt, znamienny tym, że ścianka zewnętrzna (20, 120) z montażową powierzchnią (22, 122) przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu (5, 105) na swoim końcu leżącym naprzeciw odstającego elementu (35, 135) profilowanej ścianki wewnętrznej (30, 130) posiada występ (23, 123), wystający na zewnątrz profilu (10, 110) ponad płaską powierzchnię na wysokość nie mniejszą niż grubość płaskiego cienkościennego elementu (5, 105), który ma być przymocowany do profilu (10, 110).
2. Profil ramy według zastrz. 1, znamienny tym, że montażowa powierzchnia (22, 122) ścianki zewnętrznej (20, 120) przystosowana do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu jest chropowatą powierzchnią ułatwiającą adhezję środka klejącego.
PL 232 592 B1
3. Profil ramy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ścianka zewnętrzna (120) z montażową powierzchnią (122) jest ścianką zewnętrzną zewnętrznego kształtownika (180) o przekroju poprzecznym w kształcie wpisywalnym w czworokąt, a profilowana ścianka wewnętrzna (130) jest zewnętrzną ścianką wewnętrznego kształtownika (170), który jest połączony z zewnętrznym kształtownikiem (180) za pomocą termicznych listew (190), zakończonych z obu stron zaczepami (191, 192), rozszerzającymi się w przekroju ku podstawie, przy czym wewnętrzny kształtownik (170) zawiera ściankę wewnętrzną (171) z rowkami (172) do osadzania zaczepów (191, 192) i o kształcie w przekroju odpowiadającym przekrojom zaczepów (191, 192) i zwężającymi się w przekroju na zewnątrz wewnętrznego kształtownika (170) i usytuowanymi na powierzchni skierowanej do wnętrza profilu ramy 110, zewnętrzną ściankę środkową (141) i wewnętrzną ściankę środkową (145), łączące się profilowaną ścianką wewnętrzną (130) i otaczające wraz z częścią środkową (131) profilowanej ścianki wewnętrznej (130) i ścianką wewnętrzną (171) z rowkami (172) komorę wewnętrzną wewnętrznego kształtownika (170), a zewnętrzny kształtownik (180) zawiera wewnętrzną ściankę (181) z rowkami (182) zwężającymi się w przekroju na zewnątrz zewnętrznego kształtownika (180) i odpowiadającymi kształtem przekrojowi poprzecznemu zaczepów (192) i usytuowanymi na powierzchni skierowanej do wnętrza profilu ramy, zewnętrzną ściankę środkową (183) i wewnętrzną ściankę środkową (184), łączące się zewnętrzną ścianką (120) i ścianką wewnętrzną (181) z rowkami (182) i otaczające wraz ze ścianką przylgową i ścianką wewnętrzną (181) z rowkami (182) wewnętrzną komorę zewnętrznego kształtownika (180).
4. Rama skrzydła, zwłaszcza rama skrzydła okien, drzwi i otwieralnych elementów elewacji wykonana z profili zawierających ściankę zewnętrzną z powierzchnią przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu, profilowaną ściankę wewnętrzną z płaską częścią środkową i odstającą przylgą z pierwszym gniazdem do mocowania uszczelki po jednej stronie i odstającym elementem z drugim gniazdem do mocowania uszczelki na przeciwległej stronie profilowanej ścianki wewnętrznej i ścianki środkowe łączące ściankę zewnętrzną ze ścianką wewnętrzną i tworzące ze ścianką wewnętrzną i płaską częścią środkową ścianki zewnętrznej figurę o przekroju wpisywalnym w prostokąt, znamienna tym, że ścianka zewnętrzna (20, 120) profilu (10, 110) z montażową powierzchnią (22, 122), przystosowaną do mocowania do niej płaskiego cienkościennego elementu (5, 105), na swoim końcu leżącym naprzeciw odstającego elementu (35, 135) profilowanej ścianki wewnętrznej (30, 130) posiada występ (23, 123), wystający na zewnątrz profilu (10, 110) ponad montażową powierzchnię na wysokość nie mniejszą niż grubość płaskiego cienkościennego elementu (5, 105), który ma być przymocowany do profilu (10, 110), a występy (23, 123) wszystkich zewnętrznych profili ramy tworzą ściankę wgłębienia do osadzenia w nim płaskiego cienkościennego elementu (5, 105) opierającego się na płaskich powierzchniach ścianek (20, 120) zewnętrznych profili.
PL405528A 2013-10-03 2013-10-03 Profil ramy i rama skrzydła PL232592B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405528A PL232592B1 (pl) 2013-10-03 2013-10-03 Profil ramy i rama skrzydła

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405528A PL232592B1 (pl) 2013-10-03 2013-10-03 Profil ramy i rama skrzydła

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405528A1 PL405528A1 (pl) 2015-04-13
PL232592B1 true PL232592B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=52781925

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405528A PL232592B1 (pl) 2013-10-03 2013-10-03 Profil ramy i rama skrzydła

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232592B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL405528A1 (pl) 2015-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8484916B2 (en) Panel-sealing and securing system
US5380569A (en) Fire resistant glass partition
KR102082738B1 (ko) 커튼 월 건축 노드의 열교를 통한 열전달 차단 구조
HRP20010021A2 (en) Fire door or fire window
CA2344071A1 (en) Fire wall
US20090277093A1 (en) Component
EP2672051B1 (en) Door or window
ES2609850T5 (es) Marco para puertas y ventanas de material termoplástico soldable, que puede recubrirse con material diferente
KR101230032B1 (ko) 커튼월형 창호
JP2011202360A (ja) 開口部装置
PL232399B1 (pl) System okienny z ukrytym skrzydłem
PL67190Y1 (pl) Zespół okienny
WO2015082897A1 (en) Insulating glass units
RU2566493C1 (ru) Профиль и система профилей для светопрозрачных конструкций
GB2514213A (en) Seal element, assembly, and method
PL232592B1 (pl) Profil ramy i rama skrzydła
US9051732B2 (en) Intermediate divider within an exterior wall unit
EP2816187A2 (en) Wing frame of a window or a door with multilayered glazing
PL228719B1 (pl) Skrzydło z okładziną i profil ramy do skrzydła z okładziną
EP3748116B1 (en) Window or door
RU2749890C2 (ru) Система алюминиевых профилей
RU2143037C1 (ru) Фасадная стена здания
CN114482781A (zh) 一种内外保温窗铝合金型材边框结构
PL71220Y1 (pl) Okno dachowe z ramą wykończeniową
WO2019141670A1 (en) Frameless casement with u-shaped profile