PL232561B1 - Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej - Google Patents

Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej

Info

Publication number
PL232561B1
PL232561B1 PL422423A PL42242317A PL232561B1 PL 232561 B1 PL232561 B1 PL 232561B1 PL 422423 A PL422423 A PL 422423A PL 42242317 A PL42242317 A PL 42242317A PL 232561 B1 PL232561 B1 PL 232561B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
projections
guiding
chamber
fastening
Prior art date
Application number
PL422423A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422423A1 (pl
Inventor
Andrzej Browarski
Original Assignee
Browarski Andrzej Mantar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Browarski Andrzej Mantar filed Critical Browarski Andrzej Mantar
Priority to PL422423A priority Critical patent/PL232561B1/pl
Publication of PL422423A1 publication Critical patent/PL422423A1/pl
Publication of PL232561B1 publication Critical patent/PL232561B1/pl

Links

Landscapes

  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej do zastosowania przy budowie sieci światłowodowych na terenach zabudowy rozproszonej zwłaszcza dla osiedli domków jednorodzinnych.
Znana jest z polskiego opisu patentowego PL 21378 skrzynka rozdzielcza dla światłowodów, która ma kształt prostopadłościanu i zawiera obudowę z komorami, wspornik paneli adapterów z czterema rzędami wymiennych paneli, obrotowo zamocowane drzwiczki zamykane ryglem, do których od strony wewnętrznej przymocowana jest kaseta, ponadto zawiera prowadnicę kabla oraz drzwi przednie krótkie, blokowane przez drzwiczki. Ścianka boczna, która jest zdejmowalna w celu zapewnienia łatwego dostępu kabla prekonektoryzowanego, jest połączona z zagiętymi krawędziami bocznymi górnej i dolnej części obudowy za pomocą elementów złącznych.
Znana jest obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej z amerykańskiego opisu patentowego US2006008231, która ma kształt prostopadłościanu i zawiera komory usytuowane jedna pod drugą poprzedzielane przegrodami przepustowymi dla kabli światłowodowych, zamykane drzwiami z uszczelką.
Znana jest naścienna skrzynka rozdzielcza światłowodowa, opisana w opisie patentowym US 2001036351, posiadająca obudowę metalową zasadniczo prostopadłościenną, mającą ściankę boczną, górną, dolną i tylną oraz pierwszą pokrywę przednią do zamknięcia komory światłowodów wchodzących i drugą pokrywę przednią do zamknięcia komory światłowodów wychodzących. Obie komory umieszczone wewnątrz obudowy są przedzielone panelem podłączeń zasadniczo równoległym do bocznej ścianki i rozciągającym się między ścianą górną i dolną. Pierwsza pokrywa jest połączona ze ścianką boczną zawiasami, tak że jest prostopadła do ściany bocznej w stanie zamknięcia. Druga pokrywa Przednia jest połączona zawiasami ze ścianą tylną, tak że w stanie zamkniętym tworzy drugą ścianę boczną naprzeciw pierwszej ścianki bocznej i ścianę przednią będącą przedłużeniem pierwszej pokrywy. Pokrywy mogą być w innych przykładach wykonania połączone z obudową bez zawiasów za pomocą zatrzasków lub klipsów.
Celem rozwiązania według wynalazku jest opracowanie funkcjonalnej i prostej konstrukcji obudowy światłowodowej skrzynki rozdzielczej dla klienta indywidualnego.
Istota obudowy światłowodowej skrzynki rozdzielczej, która posiada formę prostopadłościanu z komorą górną i komorą dolną, przedzielonymi między sobą przegrodą przepustową dla kabli, zaopatrzoną w oddzielne pokrywy zamykające w tym jedną z uszczelką i ryglem, przy czym jedna z pokryw blokuje otwarcie drugiej pokrywy poprzez listwę blokującą, jest to, że w części komory dolnej obudowy, wzdłuż jej pionowych krawędzi od strony frontowej znajdują się występy prowadząco-mocujące, prostopadłe do jej ścianek bocznych, umieszczone symetrycznie względem siebie. Co najmniej jeden z występów prowadząco-mocujących posiada element blokująco-ustalający dla dolnej pokrywy zamykającej o profilu w kształcie zbliżonym do litery „C”, która ma zamocowane od wewnątrz dwa płaskie elementy rozstawione symetrycznie, usytuowane równolegle do jej postawionych ścianek i zaopatrzone w występy osadcze o profilu litery „Z”, umieszczone prostopadle do nich, zwrócone w kierunku postawionych ścianek dolnej pokrywy zamykającej. Szerokości występów osadczych odpowiadają wycięciom pomiędzy występami prowadząco-mocującymi obudowy w części komory dolnej. Listwa blokująca znajduje się od spodu krótszego boku górnej pokrywy zamykającej.
Korzystnym jest, gdy komora dolna obudowy jest otwarta od dołu.
Korzystnym jest, gdy obudowa ma nogę mocującą ze stopą, w tym stopą zamocowaną do nogi mocującej rozłącznie.
Korzystnie jest, gdy element blokująco-ustalający występu prowadząco-mocującego stanowi płytka w kształcie prostokąta, usytuowana w jego części środkowej, zagięta do wewnątrz komory dolnej.
Również korzystnym jest, gdy przegroda przepustowa stanowi prostokątna płytka, której boki posiadają nakładki uszczelniająco-mocujące, przy czym tylna nakładka uszczelniająco-mocująca, odpowiadająca szerokości tylnej ścianki komory górnej, ma przekrój większy od przekrojów pozostałych nakładek uszczelniająco-mocujących.
Rozwiązanie to cechuje prosta konstrukcja, nie wymagająca dużych nakładów finansowych.
Konstrukcja obudowy światłowodowej skrzynki rozdzielczej według wynalazku ułatwia skuteczne doprowadzanie i rozprowadzanie kruchych kabli światłowodowych, zwłaszcza z komory dolnej do szczelnej komory górnej, w sposób chroniący je przed uszkodzeniem.
PL 232 561 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie obudowę światłowodowej skrzynki rozdzielczej, bez pokryw zamykających, w widoku aksonometrycznym, fig. 2 - szczegół elementu blokująco-ustalającego, fig. 3 - górną pokrywę zamykającą w widoku aksonometrycznym z tyłu, fig. 4 - dolną pokrywę zamykającą w widoku aksonometrycznym z tyłu, fig. 5 - szczegół występu osadczego, fig. 6 - dolną pokrywę zamykającą w widoku od strony krótszego boku, a fig. 7 - przegrodę przepustową w widoku aksonometrycznym.
Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej składa się z części montażowo-kablowej 1 w kształcie prostopadłościanu i nogi mocującej 2 ze stopą 3. W części montażowo-kablowej 1 znajduje się szczelna komora górna 4 dla modułów montażowych i komora dolna 5 dla kabli światłowodowych, przedzielone między sobą przegrodą przepustową 6 dla kabli. Komory od frontu mają pokrywy zamykające 7 i 8. Komora dolna 5 obudowy jest otwarta od spodu, a od frontu, wzdłuż pionowych krawędzi ma występy prowadząco-mocujące 9, rozstawione między sobą, usytuowane prostopadle do jej ścianek bocznych, symetrycznie względem siebie tworząc pary. Jedna para występów prowadząco-mocujących 9 ma elementy blokująco-ustalające 10 dla dolnej pokrywy zamykającej 8, gdzie każdy z nich ma postać płytki 11 w kształcie prostokąta, usytuowanej w części środkowej występu prowadząco-mocującego 9, odgiętej do wewnątrz komory dolnej 5.
Przegrodę przepustową 6 dla kabli stanowi prostokątna płytka, która na swoich bokach ma nakładki uszczelniająco-mocujące 12 z materiału sprężystego, przy czym tylna nakładka uszczelniającomocująca 13, odpowiadająca szerokości tylnej ścianki komory górnej 4 ma przekrój większy od przekrojów pozostałych nakładek uszczelniająco-mocujących. Umożliwia to proste i skuteczne ułożenie, przewodów między komorami, a poprzez dociśnięcie nakładką o większym przekroju przeprowadzenie ich w sposób szczelny.
Z tyłu górnej pokrywy zamykającej 7 zamocowana jest uszczelka 14 do uszczelnienia otworu wejściowego komory górnej 4, a od spodu jej krótszego boku znajduje się listwa blokująca 15, uniemożliwiająca niezamierzone otwarcie dolnej pokrywy zamykającej 8.
Dolna pokrywa zamykająca 8 ma profil w kształcie zbliżonym do litery „C”, która po stronie wewnętrznej posiada dwa płaskie elementy 16 rozstawione symetrycznie, usytuowane równolegle do jej postawionych ścianek i zaopatrzone w występy osadcze 17 o profilu zbliżonym do litery „Z”, umieszczone prostopadle do nich, zwrócone w kierunku postawionych ścianek dolnej pokrywy zamykającej 8. Szerokości występów osadczych 17 odpowiadają wycięciom 18 pomiędzy występami prowadząco-mocującymi 9 obudowy w części komory dolnej 5.
Nogę mocującą 2 tworzą dwie ścianki boczne 19 o profilu zbliżonym do litery C połączone u dołu podłużnymi elementami mocującymi 20, przy czym w dolnych częściach ścianek bocznych znajdują się prostokątne wycięcia 21, stanowiące prowadnice dla wprowadzenia i zamocowania stopy 3.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej posiadająca formę prostopadłościanu z komorą górną i komorą dolną, przedzielonymi między sobą przegrodą przepustową dla kabli, zaopatrzona w oddzielne pokrywy zamykające w tym jedną z uszczelką i ryglem, przy czym jedna z pokryw blokuje otwarcie drugiej pokrywy poprzez listwę blokującą, znamienna tym, że w części komory dolnej (5) obudowy, wzdłuż jej pionowych krawędzi od strony frontowej znajdują się występy prowadząco-mocujące (9), prostopadłe do jej ścianek bocznych, umieszczone symetrycznie względem siebie, a co najmniej jeden z występów prowadząco-mocujących (9) posiada element blokująco-ustalający (10) dla dolnej pokrywy zamykającej (8) o profilu w kształcie zbliżonym do litery „C”, która ma zamocowane od wewnątrz dwa płaskie elementy (16) rozstawione symetrycznie, usytuowane równolegle do jej postawionych ścianek i zaopatrzone w występy osadcze (17) o profilu zbliżonym do litery „Z”, umieszczone prostopadle do nich, zwrócone w kierunku postawionych ścianek dolnej pokrywy zamykającej (8), przy czym szerokości występów osadczych (17) odpowiadają wycięciom (18) pomiędzy występami prowadząco-mocującymi (9) obudowy w części komory dolnej (5), a listwa blokująca (15) znajduje się od spodu krótszego boku górnej pokrywy zamykającej (7).
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że komora dolna (5) obudowy jest otwarta od dołu.
  3. 3. Obudowa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że ma nogę mocującą (2) ze stopą (3).
    PL 232 561 Β1
  4. 4. Obudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że stopa (3) jest zamocowana do nogi mocującej (2) rozłącznie.
  5. 5. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że element blokująco-ustalający (10) występu prowadząco-mocującego (9) stanowi płytka (11) w kształcie prostokąta, usytuowana w jego części środkowej, zagięta do wewnątrz komory dolnej (5).
  6. 6. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przegroda przepustowa (6) stanowi prostokątna płytka, której boki posiadają nakładki uszczelniająco-mocujące (12), przy czym tylna nakładka uszczelniająco-mocująca (13), odpowiadająca szerokości tylnej ścianki komory górnej (4), ma przekrój większy od przekrojów pozostałych nakładek uszczelniająco mocujących (12).
PL422423A 2017-07-31 2017-07-31 Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej PL232561B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422423A PL232561B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422423A PL232561B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422423A1 PL422423A1 (pl) 2019-02-11
PL232561B1 true PL232561B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=65270294

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422423A PL232561B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232561B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5823646A (en) * 1997-09-02 1998-10-20 Siecor Corporation Door assembly for optical hardware cabinet
US6591053B2 (en) * 2000-03-08 2003-07-08 Panduit Corp. Fiber optic wall mount cabinet
PL213378B1 (pl) * 2007-11-06 2013-02-28 Corning Cable Systems Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Modulowa skrzynka rozdzielcza dla swiatlowodów i uklad modulowych skrzynek rozdzielczych dla swiatlowodów

Also Published As

Publication number Publication date
PL422423A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL213378B1 (pl) Modulowa skrzynka rozdzielcza dla swiatlowodów i uklad modulowych skrzynek rozdzielczych dla swiatlowodów
US7276659B2 (en) Enclosure having a closure member
RU2644444C2 (ru) Корпус и органайзер для телекоммуникаций
US20200124809A1 (en) Fiber optic enclosure for retrofitting pedestals in the field
US10809478B2 (en) Fiber distribution assemblies
US20030223723A1 (en) Reconfigurable fiber optic cable management enclosure
BRPI0914380A2 (pt) invólucro vedante
BRPI0615308A2 (pt) recinto e organizador de linhas e junções de telecomunicação
KR20180136504A (ko) 전기 인클로저 하우징 내에 수용되는 냉각 디바이스를 포함하는 전기 인클로저 조립체
US20110173906A1 (en) Floor gland
PL232561B1 (pl) Obudowa światłowodowej skrzynki rozdzielczej
US6392141B1 (en) Electrical enclosure having dedicated wiring compartment
CA2925312C (en) Low profile while-in-use electrical box and cover
US20130228368A1 (en) Wall box and wall mounted plate with integrated ducts
ES2689255B2 (es) Caja de terminación óptica
BR102019023385A2 (pt) caixa de terminação e derivação óptica
KR102320357B1 (ko) 케이블 트레이의 화재 확산 방지장치
RU2461934C2 (ru) Шкаф для электрической аппаратуры, содержащий основание с люком для ввода кабелей
US20200081211A1 (en) Fiber Optic Connection Box With Fluid Drainage Chute For Preventing Water Ingress
PL235686B1 (pl) Skrzynka zewnętrznej rolety podtynkowej
RU2485653C2 (ru) Устройство для монтажа электрического блока в канале для прокладки электрических кабелей или проводов и электрический узел, содержащий электрический блок и такое устройство
US20210247581A1 (en) Optical Distribution Chassis and Cassette
EP2521234A1 (en) Wall mounted plate with integrated ducts
US20240014637A1 (en) Switchgear cabinet arrangement with cable entry
US20240047914A1 (en) Flexible Outlet Cover Device