PL232499B1 - Napęd strumieniowy jednostki pływającej - Google Patents

Napęd strumieniowy jednostki pływającej

Info

Publication number
PL232499B1
PL232499B1 PL417798A PL41779816A PL232499B1 PL 232499 B1 PL232499 B1 PL 232499B1 PL 417798 A PL417798 A PL 417798A PL 41779816 A PL41779816 A PL 41779816A PL 232499 B1 PL232499 B1 PL 232499B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pump
watercraft
water
vessel
drive according
Prior art date
Application number
PL417798A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417798A1 (pl
Inventor
Marek Ozimkiewicz
Original Assignee
Marek Ozimkiewicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marek Ozimkiewicz filed Critical Marek Ozimkiewicz
Priority to PL417798A priority Critical patent/PL232499B1/pl
Publication of PL417798A1 publication Critical patent/PL417798A1/pl
Publication of PL232499B1 publication Critical patent/PL232499B1/pl

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Cleaning Or Clearing Of The Surface Of Open Water (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest napęd strumieniowy jednostki pływającej, zwłaszcza łodzi lub statku o bardzo małym zanurzeniu.
Z opisu patentowego DE 2757454 znany jest strumieniowy pędnik azymutalny, zwłaszcza dla jednostki pływającej o małym zanurzeniu. Pędnik ten ma postać śrubowej pompy wodnej, usytuowanej w obrębie dna jednostki pływającej i utworzonej w obrotowym korpusie o pionowej osi obrotu. Śrubowy wirnik pompy jest ułożyskowany na pionowym wale, napędzanym przez silnik za pośrednictwem przekładni zębatej, przy czym geometryczna oś obrotu tego wału jest przestawiona równolegle względem osi obrotowego korpusu. Wirnik jest umieszczony w profilowym kanale korpusu, którego zasadniczo pionowy wlot znajduje się w przedniej części dna jednostki pływającej, a pochyły wylot w tylnej części dna. Obrotowy korpus jest przyłączony do zębatego mechanizmu sterującego, który służy do obracania tego korpusu w wyznaczone położenie kątowe. Woda spod dna jednostki pływającej jest zasysana przez wlot kanału do wnętrza korpusu, po czym odpowiednio ukierunkowany, pochyły strumień wody pod ciśnieniem jest wytłaczany przez wylot kanału pod dno jednostki pływającej. W udoskonalonym rozwiązaniu tego pędnika strumieniowego, znanym z opisu patentowego DE 3009671, zastosowano pompę odśrodkową o pochyłej osi wirnika, dzięki czemu osiągnięto korzystne skrócenie profilowego kanału w obrotowym korpusie pompy. W dalszym udoskonaleniu tego pędnika, znanym z opisu patentowego DE 3609032, zastosowano mechanizm sterujący obrotowego korpusu pompy w postaci przekładni ślimakowej. Z kolei opis patentowy DE 4021340 przedstawia znany pędnik strumieniowy w postaci pompy helikoidalnej, która ma osiowy kanał dopływu wody od dołu i jest wyposażona w pierścieniową komorę wylotową z promieniowymi dyszami strumieniowymi. Dysze te są uformowane na obwodzie obrotowo nastawnej tarczy dennej, która jest obracana za pomocą mechanizmu sterującego w postaci przekładni ślimakowej. Znane odmiany pędnika strumieniowego tracą swą skuteczność w sytuacji, gdy dno jednostki pływającej znajduje się tuż nad dnem akwenu i zatyka się wlot pompy wodnej. W skrajnych przypadkach, gdy jednostka pływająca wejdzie na mieliznę, następuje jej zupełne unieruchomienie. Ponadto z opisu patentowego DE 4105755 znany jest napęd szybkich łodzi dwukadłubowych, który składa się z pary pędników strumieniowych w postaci pomp wirowych, umieszczonych po bokach dna łodzi. Wirniki tych pomp są ułożyskowane wzdłuż osi łodzi oraz pochylone w stosunku do jej dna. Osiowe wloty dolnych części pomp są przyłączone do pochyłych kanałów, które zasysają wodę spod dna łodzi. Spiralne korpusy pomp mają promieniowo ukierunkowane króćce wylotowe, który wystają poza obie burty łodzi i są zakończone kątowymi, obrotowo nastawnymi dyszami strumieniowymi, ukierunkowanymi wzdłuż tych burt. Poprzez obrót dysz wokół osi poziomej można uzyskać napęd łodzi w przód lub w tył.
Zgodnie z wynalazkiem napęd strumieniowy jednostki pływającej ma co najmniej jeden strumieniowy pędnik azymutalny, osadzony na dnie jednostki pływającej. Napęd strumieniowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że jego pędnik ma postać diagonalnej pompy wodnej o odwróconym kierunku przepływu wody, przy czym kadłub pompy ma w swej górnej części kanał zalewowy, napełniany grawitacyjnie wodą z otoczenia jednostki pływającej. Osiowo ukierunkowany kanał tłoczny pompy z umieszczonym wewnątrz niego wirnikiem diagonalnym ma swój wylot w dolnej części kadłuba. Dolna obrotowo nastawna ściana kadłuba ma otwór, w którym jest osadzona dysza wylotowa wytłaczanej z pędnika wody, wyposażona w pochyłe łopatki kierujące. W korzystnym rozwiązaniu wynalazku napęd składa się z trzech pędników, z których dwa są usytuowane symetrycznie po bokach dna jednostki pływającej w jej strefie rufowej, a trzeci jest umieszczony na dziobie. W innym korzystnym rozwiązaniu napęd składa się z czterech pędników, które są usytuowane symetrycznie po bokach dna jednostki pływającej i rozmieszczone parami w jej strefie rufowej oraz strefie dziobowej. Kanał zalewowy pompy ma korzystnie zarys pierścieniowy, a na jego wlocie jest zamocowana krata ochronna. Aby umożliwić szybką zmianę kierunku wypływu strumieni wody i odwrócenie ciągu pędnika, w dyszy wylotowej kadłuba są osadzone kątowo wychylne łopatki kierujące. Wirnik pędnika jest przyłączony do silnika napędowego za pośrednictwem sprzęgła magnetycznego, którego człon napędzany znajduje się w szczelnej komorze kadłuba pompy.
Napęd jednostki pływającej przy użyciu zespołu strumieniowych pędników azymutalnych według wynalazku zapewnia jej wysoką, dotychczas nieosiągalną sprawność manewrową, jak również zdolność aktywnego pozycjonowania. W razie awarii któregoś z pędników jednostka pływająca zachowuje zdolność dalszego przemieszczania się i manewrowania. Ponieważ pędniki są zasilane wodą od góry, nie tracą one swej zdolności manewrowej nawet wtedy, gdy jednostka pływająca wejdzie na mieliznę.
PL 232 499 B1
W takim przypadku strumienie wody wypływającej z pędników, kierowane pod ciśnieniem pod dno jednostki, powodują powstawanie poduszki wodnej między jej dnem oraz dnem akwenu, dzięki czemu odzyskuje ona możliwości manewrowe. Woda zalewająca pędnik od góry przepływa grawitacyjne w dół wzdłuż osi diagonalnego wirnika, a następnie sprężana przez wirnik wydostaje się na zewnątrz pędnika i jest kierowana pod dno jednostki pływającej bez strat wywołanych zmianami kierunku oraz kawitacją, które występują w znanych pędnikach z pompami odśrodkowymi. Dzięki temu sprawność napędu według wynalazku jest o około 7-10% wyższa od sprawności znanych pędników z pompami odśrodkowymi.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie realizacji na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia w uproszczeniu poprzeczny przekrój pionowy napędu strumieniowego jednostki pływającej z tylną parą pędników, Fig. 2 - podłużny przekrój pionowy napędu jednostki z czterema pędnikami, Fig. 3 - widok z góry na napęd jednostki z trzema pędnikami, Fig. 4 - widok z góry na napęd jednostki z czterema pędnikami, Fig. 5 - pionowy przekrój osiowy pojedynczego pędnika strumieniowego, a Fig. 6 - powiększony przekrój jego dyszy wylotowej.
Jak pokazano na rysunku Fig. 3, napęd strumieniowy jednostki pływającej 1 składa się z trzech strumieniowych pędników azymutalnych 2, 3 i 4, które są osadzone na dnie 5 tej jednostki. Dwa główne pędniki 2, 3 o działaniu napędowo-sterującym są usytuowane symetrycznie po bokach dna 5 jednostki 1 w jej strefie rufowej 6, natomiast trzeci pędnik 4, pełniący funkcję dziobowego steru strumieniowego, jest umieszczony na jej dziobie 8. Zgodnie z Fig. 4 napęd strumieniowy jednostki pływającej 1 jest utworzony z czterech osadzonych na jej dnie 5 pędników 2, 3; 2a, 3a o działaniu napędowo-sterującym, które są usytuowane symetrycznie po bokach dna 5 jednostki 1 oraz rozmieszczone parami w jej strefie rufowej 6 i strefie dziobowej 7. Każdy z pędników 2, 3; 2a, 3a; 4 stanowi diagonalna pompa wodna 9 o odwróconym kierunku przepływu wody, która ma walcowy kadłub 10 oraz diagonalny wirnik 11 z pionowo ułożyskowaną osią napędową 12. Źródłem napędu przykładowego pędnika jest silnik elektryczny 13, jednak może nim być również nieukazany na rysunku silnik spalinowy lub hydrauliczny, sprzężony z osią 12 wirnika 11 za pomocą kątowej przekładni zębatej 14. Oś 12 wirnika 11 jest przyłączona do wału 15 silnika 13 za pomocą hermetycznego sprzęgła magnetycznego 16, którego człon napędzany 17 znajduje się w wodoszczelnej komorze 18 kadłuba 10 pompy 9. W górnej części kadłuba 10 jest utworzony kanał zalewowy 19 o zarysie pierścieniowym, napełniany grawitacyjnie wodą z akwenu otaczającego jednostkę pływającą 1. W celu zabezpieczenia pędnika przed niepożądanymi, mogącymi uszkodzić wirnik 11 zanieczyszczeniami, na wlocie 20 kanału zalewowego 19 jest zamocowana krata ochronna 21. Osiowo ukierunkowany kanał tłoczny 22 z umieszczonym wewnątrz niego wirnikiem 11 ma swój wylot 23 w dolnej części kadłuba 10. Jego dolna, obrotowo nastawna ściana 24 ma otwór 25, w którym jest osadzona dysza wylotowa 26. Dysza wylotowa 26 jest wyposażona w pochyłe łopatki kierujące 27, z których wypływają pod ciśnieniem strumienie wody, zwrócone ukośnie w stronę nieukazanego na rysunku dna akwenu. Łopatki 27 są osadzone kątowo wychylnie wewnątrz dyszy 26 oraz przyłączone do nieukazanego mechanizmu nastawczego. Dolna, obrotowo nastawna ściana 24 kadłuba 10 jest przyłączona do nieukazanego, zasadniczo znanego urządzenia sterującego o napędzie elektrycznym, który umożliwia jej obrót w wyznaczone położenie kątowe. Dzięki rozwiązaniu napędu według wynalazku jednostka pływająca 1 może poruszać się bez przeszkód po dowolnych akwenach, zwłaszcza rzekach i jeziorach, w których poziom wody sięga 25-30 cm powyżej dna jednostki.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Napęd strumieniowy jednostki pływającej z co najmniej jednym strumieniowym pędnikiem azymutalnym, osadzonym na dnie jednostki pływającej, znamienny tym, że jego pędnik ma postać diagonalnej pompy wodnej (9) o odwróconym kierunku przepływu wody, przy czym kadłub (10) pompy ma w swej górnej części kanał zalewowy (19), napełniany grawitacyjnie wodą z otoczenia jednostki pływającej (1), a osiowo ukierunkowany kanał tłoczny (22) z umieszczonym wewnątrz niego wirnikiem diagonalnym (11) ma swój wylot (23) w dolnej części kadłuba (10) pompy, natomiast dolna, obrotowo nastawna ściana (24) kadłuba (10) ma otwór (25), w którym jest osadzona dysza wylotowa (26), wyposażona w pochyłe łopatki kierujące (27).
  2. 2. Napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z trzech pędników (2, 3, 4), z których dwa są usytuowane symetrycznie po bokach dna (5) jednostki pływającej (1) w jej strefie rufowej (6), a trzeci jest umieszczony na jej dziobie (8).
    PL 232 499 Β1
  3. 3. Napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z czterech pędników (2, 3; 2a, 3a), które są usytuowane symetrycznie po bokach dna (5) jednostki pływającej (1) i rozmieszczone parami w jej strefie rufowej (6) oraz strefie dziobowej (7).
  4. 4. Napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że zalewowy kanał (19) pompy (9) ma zarys pierścieniowy, a na jego obwodowym wlocie (20) jest zamocowana krata ochronna (21).
  5. 5. Napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że w dyszy wylotowej (26) kadłuba (10) są osadzone kątowo wychylne łopatki kierujące (27).
  6. 6. Napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że wirnik (11) pompy (9) jest przyłączony do silnika napędowego (13) za pośrednictwem magnetycznego sprzęgła (16) którego napędzany człon (17) znajduje się w szczelnej komorze (18) kadłuba (10) pompy.
PL417798A 2016-06-30 2016-06-30 Napęd strumieniowy jednostki pływającej PL232499B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417798A PL232499B1 (pl) 2016-06-30 2016-06-30 Napęd strumieniowy jednostki pływającej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417798A PL232499B1 (pl) 2016-06-30 2016-06-30 Napęd strumieniowy jednostki pływającej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417798A1 PL417798A1 (pl) 2018-01-03
PL232499B1 true PL232499B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=60787928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417798A PL232499B1 (pl) 2016-06-30 2016-06-30 Napęd strumieniowy jednostki pływającej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232499B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT202000007819A1 (it) * 2020-04-14 2021-10-14 Lorenzo Damiani Dispositivo di propulsione

Also Published As

Publication number Publication date
PL417798A1 (pl) 2018-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI640454B (zh) Marine propulsion system
KR101849312B1 (ko) 기계적으로 구동되는, 허브없는 고효율 선박 추진기
US4832642A (en) Outboard boat propulsion installation
US3788267A (en) Anti-cavitation means for marine propulsion device
KR102178020B1 (ko) 원격조정용 수상드론 추진 동력 장치 및 이를 포함하는 원격조정 수상 드론
US3098464A (en) Propulsion unit for shallow draft boats or the like
US3122121A (en) System for propelling and steering vessels
JP3544545B2 (ja) かじプロペラを備える船用駆動装置
US3040696A (en) Propulsion and steering unit for boats
KR20110050337A (ko) 선박용 추진 시스템
PL232499B1 (pl) Napęd strumieniowy jednostki pływającej
KR100889975B1 (ko) 워터젯 추진방법 및 추진기
KR20160025492A (ko) 해양용 덕트식 프로펠러 제트 추진 시스템
EP0683095B1 (en) Propulsion system for ships
CN206782035U (zh) 一种混合液压推进装置
KR20140054296A (ko) 선박용 추진기
WO1997000198A1 (en) Arrangement for propulsion of seaborne vessels, especially high speed boats
EP2443030B1 (en) Boat propulsion and steering system with fully submerged rotors
US20220348300A1 (en) Integrated thruster apparatus for a marine vessel
KR101930274B1 (ko) 선박용 측방향 이동장치
CN106956762B (zh) 一种混合液压推进装置
KR101701749B1 (ko) 선박 추진장치
KR20180002090U (ko) 날개 없는 선박용 추진장치
KR20190057694A (ko) 탈착 가능한 모듈형 워터젯 선외기
WO1998025814A1 (fr) Dispositif de propulsion par jet d'eau destine a un navire