PL232456B1 - Agregat uprawowo nawozowo siewny - Google Patents
Agregat uprawowo nawozowo siewnyInfo
- Publication number
- PL232456B1 PL232456B1 PL420862A PL42086217A PL232456B1 PL 232456 B1 PL232456 B1 PL 232456B1 PL 420862 A PL420862 A PL 420862A PL 42086217 A PL42086217 A PL 42086217A PL 232456 B1 PL232456 B1 PL 232456B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- wheel
- sowing
- acting
- attached
- compartment
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sowing (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest agregat uprawowo nawozowo siewny zawierający zasobnik, sekcje siewną, przedział narzędziowy, redlice oraz wał kołowy zaopatrzony w usytuowane szeregowo koła oponowe. Urządzenie wyróżnia się konstrukcją przedziału kołowego. Agregat cechuje się zastosowaniem niezależnego, hydraulicznego zawieszenia kół. Każde z kół (13) wału kołowego (5) ma niezależne zawieszenie hydrauliczne zawierające umocowany do belki (10) za pośrednictwem łożyska (18) wahacz (11) oraz siłownik hydrauliczny jednostronnego działania (17) umocowany do wahacza (11) oraz belki (10), a nadto każdy siłownik hydrauliczny jednostronnego działania (17) jest połączony do jednego z co najmniej dwóch niezależnych układów hydraulicznych.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest agregat uprawowo nawozowo siewny stanowiący maszynę rolniczą, przeznaczoną do rzędowej uprawy, rzędowego nawożenia roślin jak również rzędowego siewu nasion. Nawożenie rzędowe polega na aplikacji specjalistycznych nawozów w formie granulatu do gleby na określoną głębokość i w precyzyjnej odległości od nasion. Agregat według wynalazku może znaleźć zastosowanie zarówno do jednoczesnego wysiewu nasion i aplikacji nawozu, jak również może być używany do wykonywania każdej z tych czynności oddzielnie.
Problemem technicznym jaki rozwiązuje niniejszy wynalazek jest problem równomiernego zagęszczenia uprawianych rzędów, stabilizacji urządzenia i w konsekwencji zapewnienie stałej głębokości pracy elementów roboczych agregatu a zwłaszcza redlic.
W znanych konstrukcjach siewników przedział kołowy jest zlokalizowany na końcu urządzenia i ma postać dwóch kół lub jest umocowany za przedziałem narzędziowym mającym postać zespołu wysiewającego typu roweczkowego składającego się z szeregu redlic. W konfiguracjach z wałem kołowym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest sztywne mocowanie kół do wspólnej osi. W droższych maszynach stosuje się z kolei zawieszenie sprężynowe lub gumowe.
W odniesieniu do prostszej konstrukcji belek oponowych połączonych jedną sztywną osią pozbawioną elementów tłumiących, w ogóle nie występuje zjawisko kopiowania nierówności poprzecznych ani wzdłużnych przez urządzenie. W tego rodzaju rozwiązaniu każde koło oddziałuje na glebę inną siłą nacisku ze względu na nierówność terenu. Powoduje to nierównomierne zagęszczenia pola a w konsekwencji różne warunki dla rozwoju roślin. W tego typu konstrukcjach agregat ma tendencję do znacznych wychyłów bocznych w razie najechania na nierówność lub natrafienia na zagłębienie terenu.
Powyższe wady zostały ograniczone przez konstrukcje z zawieszeniem sprężynowym lub z elementami gumowymi znane z istniejącego stanu techniki. Natomiast w tego rodzaju, bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, wykorzystujących zawieszenie sprężynowe lub elementy gumowe niedogodnością cechującą tego rodzaju rozwiązania jest to, że siła nacisku na glebę koła podpartego gumą lub sprężyną nie jest stała w funkcji wychylenia z pozycji neutralnej co wynika z charakterystyki pracy elementów gumowych i sprężyn. A więc gdy sprężynowane koło napotka na swojej drodze przeszkodę to wówczas koło się podniesie ale jego nacisk na przeszkodę będzie większy niż w pozycji neutralnej. Odwrotna sytuacja nastąpi gdy koło umocowane do tego rodzaju zawieszeń wjedzie w obniżenie terenu. Koło co prawda opadnie ale jego siła nacisku na glebę będzie z kolei mniejsza niż w pozycji neutralnej. Dodatkowo w przypadku zmiany masy siewnika związanej z opróżnianiem zbiornika z nasionami lub nawozem dochodzi do zmiany ugięcia gumy lub sprężyny w zawieszeniu podporowym maszyny a w konsekwencji zmiany głębokości pracy elementów roboczych.
ISTOTA ROZWIĄZANIA
Istota rozwiązania niniejszego wynalazku dotyczy przedziału kołowego. W agregacie według niniejszego wynalazku przedział kołowy ma postać szeregu kół oponowych, w którym każde z kół jest zaopatrzone w niezależne zawieszenie hydrauliczne. Przedział kołowy jest podzielony na co najmniej dwie, występujące obok siebie sekcje a każda z sekcji jest połączona z niezależnym układem hydraulicznym. Tak zwany wał kołowy stanowi segment urządzenia zagęszczający glebę i jednocześnie stanowi podporę dla całej maszyny. Ten element urządzenia utrzymuje także stałą głębokość pracy elementów roboczych (zębów, redlic). W przypadku zawieszenia hydraulicznego siła nacisku każdego koła na glebę jest stała niezależnie od ukształtowania terenu.
Agregat uprawowo nawozowo siewny według wynalazku zawiera znany zasobnik, przedział narzędziowy zaopatrzony przykładowo w redlice oraz wał kołowy (wał oponowy) zaopatrzony w usytuowane szeregowo koła, przy czym każde koło jest zamocowane na oddzielnej osi. Nadto, agregat zaopatrzony jest w przedział siewny. Każde z kół połączone jest niezależnie z belką poprzez widełkowy, dwuramienny wahacz oraz siłownik hydrauliczny jednostronnego działania. Każdy wahacz jest z kolei połączony poprzez łożysko sworzniowe oraz siłownik hydrauliczny jednostronnego działania z belką. Nadto, każde koło jest połączone do jednego z co najmniej dwóch niezależnych układów hydraulicznych. Ramiona wahacza widełkowego obejmują koło z dwóch stron a każde z ramion składa się z dwóch odcinków o kształcie zbliżonym do litery „V” lub pochylonej litery „L”. Ramiona wahacza są połączone z osią koła oraz z sobą poprzez umocowanie do osi lub sworznia przechodzącego przez ucho tłoczyska oraz poprzez oś lub łożysko umocowane na wsporniku zamocowanym do belki przedziału kołowego to jest na początku obu ramion wahacza.
PL 232 456 B1
Korzystnym jest zastosowanie pomiędzy przedziałem narzędziowym a wałem kołowym połączenia równoległobocznego wspomaganego dwoma siłownikami umocowanymi do ramy przedziału narzędziowego. Równoległobok pomiędzy przedziałem narzędziowym a wałem kołowym zawiera element o kształcie zbliżonym do trójkąta prostokątnego, umocowany jednym wierzchołkiem do ramy. Do drugiego z wierzchołków tego elementu umocowane jest tłoczysko siłownika a trzeci wierzchołek łączy się z wałem kołowym.
Wał kołowy jest podzielony na co najmniej dwie sekcje. Każda z sekcji jest połączona z zamkniętym układem hydraulicznym poprzez umocowane do każdego koła siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania. Dzięki przepływowi oleju między siłownikami każde zawieszenie koła podparte siłownikiem dostosowuje się do nierówności terenu i naciska z jednakową siłą na glebę. Wychylenia pojedynczych kół wzajemnie się kompensują utrzymując stabilność całej maszyny oraz stały nacisk kół na glebę. W położeniu neutralnym siła ciężkości oddziałuje na tłoczyska siłowników hydraulicznych. Przy najechaniu maszyny na wybrzuszenie terenu koło wpycha tłoczysko siłownika zwiększając chwilowo ciśnienie medium w układzie. Pozostałe tłoczyska wskutek tego wysuwają się unosząc lekko tą sekcję wału kołowego. Z kolei w razie wpadnięcia koła w zagłębienie terenu następuje chwilowy spadek ciśnienia medium w siłowniku tego koła co z kolei powoduje wysunięcie się tłoczyska.
Urządzenie według wynalazku jest zaopatrzone w co najmniej dwa niezależne obwody hydrauliczne, każdy podpięty do oddzielnej sekcji kół. Każde z kół zamontowane jest na niezależnym zawieszeniu podpartym siłownikiem hydraulicznym jednostronnego działania oraz łożyskowanym wahaczu umocowanym do belki wału kołowego.
Agregat w trakcie pracy zmienia swój ciężar przez opróżnianie zbiornika z nawozem lub nasionami. W przypadku zawieszenia hydraulicznego niezależnie od ciężaru siewnika głębokość pracy siewnika jest stała ponieważ olej jest nieściśliwy. Natomiast w przypadku zawieszenia z podparciem gumowym lub sprężynowym zmiana ciężaru siewnika wpływa na głębokość pracy elementów roboczych ponieważ guma i sprężyna jest elementem podatnym pod wpływem przykładanej siły.
RYSUNEK
Agregat uprawowo nawozowo siewny według wynalazku został przedstawiony na rysunku na którym:
- Fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku z boku;
- Fig. 2 przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku od tyłu bez elementów łącznikowych takich jak osie i sworznie;
- Fig. 3 przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku z góry;
- Fig. 4 przedstawia wał kołowy w widoku przestrzennym;
- Fig. 5 przedstawia detal w postaci zawieszenia koła w widoku z boku;
- Fig. 6 wał kołowy w widoku z tyłu;
- Fig. 7 ilustruje schemat układów hydraulicznych zawieszenia;
- Fig. 8 przedstawia agregat w widoku z boku.
PRZYKŁAD WYKONANIA
Agregat uprawowo nawozowo siewny według wynalazku, zawiera zasobnik (1) na granulat nawozowy osadzony na ramie (2) oraz umieszczony pod zasobnikiem (1) przedział narzędziowy (3) zaopatrzony w dwa rzędy redlic (4) umocowanych do ramy (2). Za przedziałem narzędziowym (3) znajduje się połączony przez równoległobok z przedziałem narzędziowym wał kołowy (5). Ostatnią trzecią sekcję agregatu tworzy połączony z ramą (2) przedział siewny (6). Połączenie ramy (2) przedziału narzędziowego (3) z wałem kołowym (5) jest połączeniem równoległobocznym wspomaganym przez siłowniki (7). Połączenie to tworzą dwie pary elementów, z których każda składa się z trójkątnego elementu pośredniczącego (8) do którego wierzchołka umocowany jest siłownik (7) oraz łącznika (9) połączonego z ramą (2) przedziału narzędziowego (3). Oba siłowniki (7) oddziałując na trójkątne elementy pośredniczące (8) wchodzącego w skład równoległoboku regulują głębokość pracy elementów roboczych, które stanowią redlice (4). Zastosowanie połączenia równoległobocznego pomiędzy ramą (2) a przedziałem narzędziowym (3) i wałem kołowym (5) zapewnia równoległe przemieszczanie się tych elementów względem siebie podczas zmiany głębokości pracy elementów roboczych. Wał kołowy (5) zawiera belkę (10) oraz umocowane do belki (10) dwuramienne, wahacze widelcowe (11). Do każdego z wahaczy (11) umocowane jest poprzez oś (12) koło oponowe (13). Zakończenia ramion (14) wahacza (11) połączone są poprzez sworzeń (15) z tłoczyskiem (16) siłownika jednostronnego działania (17). Każdy wahacz (11) od strony belki (10) łączy się z belką poprzez łożysko (18). W przykładzie wykonania wał kołowy (5) zawiera dziewięć kół oponowych (13) oraz dwa niezależne układy hydrauliczne (19), (20)
PL 232 456 B1 zawierające dziewięć siłowników jednostronnego działania (17) przyporządkowanych do poszczególnych kół (13). Siłowniki jednostronnego działania (17) od strony cylindra umocowane są do wspornika (21) połączonego z belką (10). Natomiast tłoczysko (16) łączy się z oboma końcami ramion wahacza (11). Koła (13) i siłowniki jednostronnego działania (17) zgrupowane są w dwie sekcje. Pierwsza sekcja zawiera cztery siłowniki jednostronnego działania (17) i cztery koła (13) oraz jest podpięta do pierwszego obwodu hydraulicznego (18). Druga sekcja zawierająca pozostałych pięć kół (13) wraz z przyporządkowanymi do nich siłownikami jednostronnego działania (17) jest podpięta do drugiego obwodu hydraulicznego (20). Oba obwody są niezależne względem siebie a ilość oleju w nich zawarta jest niezmienna. Każde z kół (13) jest połączone z belką za pośrednictwem wahacza z jednym punktem swobody który stanowi łożysko (18). Pojedynczy wahacz widełkowy (11) składa się dwóch ramion (14) otaczających koło (13) z dwóch stron. Ramię (14) wahacza (11) składa się z dwóch odcinków połączonych w kształt zbliżony do litery „V” i łączy się z osią koła (12) w miejscu rozwidlenia odcinków. Ramiona (14) wahacza (11) łączą się ze sobą oraz z siłownikiem jednostronnego działania (17) poprzez sworzeń (15) przechodzący przez ucho tłoczyska (16).
Lista elementów
1. Zasobnik;
2. Rama;
3. Przedział narzędziowy;
4. Redlice;
5. Wał kołowy;
6. Przedział siewny;
7. Siłowniki połączenia równoległobocznego;
8. Trójkątny element pośredniczący połączenia równoległobocznego;
9. Łącznik połączenia równoległobocznego;
10. Belka wału kołowego;
11. Wahacz widelcowy;
12. Osie kół;
13. Koła oponowe;
14. Ramiona wahaczy;
15. Sworzeń;
16. Tłoczysko siłownika jednostronnego działania;
17. Siłownik jednostronnego działania;
18. Łożysko wahacza;
19. Pierwszy układ hydrauliczny;
20. Drugi układ hydrauliczny;
21. Wspornik.
ZALETY
Dzięki połączeniu kilku siłowników w jeden obwód uzyskujemy jednakowe ciśnienie oleju w każdym siłowniku, co pozwala uzyskać jednakową siłę nacisku każdego z kół na glebę niezależnie od wychylenia ramienia na którym zamontowane jest koło. Jednocześnie zastosowanie dwóch lub większej ilości niezależnych obwodów hydraulicznych zapewnia stabilność pracy agregatu dzięki co najmniej dwóm punktom podparcia. Konfiguracja agregatu według wynalazku a w szczególności konstrukcja zawieszenia wału kołowego zapobiega przechyłom bocznym urządzenia w trakcie pracy.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Agregat uprawowo nawozowo siewny zawierający zasobnik, sekcje siewną, przedział narzędziowy, redlice oraz wał kołowy zaopatrzony w usytuowane szeregowo koła oponowe, znamienny tym, że każde z kół (13) wału kołowego (5) ma niezależne zawieszenie hydrauliczne zawierające umocowany do belki (10) za pośrednictwem łożyska (18) wahacz (11) oraz siłownik hydrauliczny jednostronnego działania (17) umocowany do wahacza (11) oraz belki (10) a nadto każdy siłownik hydrauliczny jednostronnego działania (17) jest połączony do jednego z co najmniej dwóch niezależnych układów hydraulicznych (19), (20).
- 2. Agregat uprawowo nawozowo siewny według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy wahacz (11) ma formę dwóch ramion (14) o kształcie litery „V” z których każde ramię (14) jestPL 232 456 Β1 połączone z osią (12) koła (13) oraz poprzez sworzeń (15) przechodzący przez tłoczysko (16) siłownika jednostronnego działania (17) z drugim z ramion (14).
- 3. Agregat uprawowo nawozowo siewny według zastrz. 1, znamienny tym, że wał kołowy (5) jest połączony z ramą (2) przedziału narzędziowego (3) za pośrednictwem równoległoboku oraz dwóch siłowników (7).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL420862A PL232456B1 (pl) | 2017-03-15 | 2017-03-15 | Agregat uprawowo nawozowo siewny |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL420862A PL232456B1 (pl) | 2017-03-15 | 2017-03-15 | Agregat uprawowo nawozowo siewny |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL420862A1 PL420862A1 (pl) | 2018-09-24 |
PL232456B1 true PL232456B1 (pl) | 2019-06-28 |
Family
ID=63578772
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL420862A PL232456B1 (pl) | 2017-03-15 | 2017-03-15 | Agregat uprawowo nawozowo siewny |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL232456B1 (pl) |
-
2017
- 2017-03-15 PL PL420862A patent/PL232456B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL420862A1 (pl) | 2018-09-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US9686900B2 (en) | Convertible pinch wheel closing system for agricultural planter | |
RU2420051C2 (ru) | Сельскохозяйственная машина | |
US8186449B2 (en) | Agricultural implement walking beam assembly | |
US9084390B2 (en) | Agricultural machine with an improved terrain following for the work elements | |
CA2927775C (en) | Mounted implement weight transfer | |
CZ2013524A3 (cs) | Zemědělský stroj pro dávkování | |
CA2498677C (en) | Tillage apparatus having flexible frame and weight distribution system | |
CN204498642U (zh) | 水稻旱播播种施肥机 | |
RU175202U1 (ru) | Универсальный комбинированный широкозахватный модульный сельскохозяйственный агрегат | |
RU2559949C2 (ru) | Секция обработки рядка, имеющая смещающее устройство, и сеялка с подобными секциями | |
CN201036261Y (zh) | 带有调偏和仿形装置的小型精量播种机 | |
PL232456B1 (pl) | Agregat uprawowo nawozowo siewny | |
UA128716C2 (uk) | Сільськогосподарська машина для обробітку ґрунту | |
WO2011119093A1 (en) | Planter with central beam having free front and rear side | |
EP4070634B1 (en) | Cultivator for tillage and/or for spreading of seeds and/or fertilisers | |
AU2013279136A1 (en) | Agricultural machine having an improved chassis | |
RU227914U1 (ru) | Почвообрабатывающий посевной агрегат | |
ITUB20154909A1 (it) | Gruppo distributore di fertilizzante | |
AU2015218435B2 (en) | Agricultural machine with at least one articulated seeder bar | |
CZ37510U1 (cs) | Multifunkční stroj pro meziřádkovou kultivaci | |
ES2562578A1 (es) | Implemento agrícola para sembrar y descompactar el suelo en una pasada | |
PL212686B1 (pl) | Sadzarka do ziemniaków | |
BRPI1002196B1 (pt) | Implemento de preparação e plantio de solo | |
PL226732B1 (pl) | Urządzenie do uprawy roślin i roli | |
WO2004107842A1 (en) | Sowing machine |