PL212686B1 - Sadzarka do ziemniaków - Google Patents

Sadzarka do ziemniaków

Info

Publication number
PL212686B1
PL212686B1 PL379105A PL37910506A PL212686B1 PL 212686 B1 PL212686 B1 PL 212686B1 PL 379105 A PL379105 A PL 379105A PL 37910506 A PL37910506 A PL 37910506A PL 212686 B1 PL212686 B1 PL 212686B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
planter
tractor
support wheels
row
planting units
Prior art date
Application number
PL379105A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379105A1 (pl
Inventor
Andrzej Wozniak
Mirosław Sieńko
Kazimierz Fryda
Tadeusz Pawłowski
Jan Szczepaniak
Henryk Maciaszek
Roman Rogacki
Original Assignee
Przemyslowy Inst Masz Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Inst Masz Rolniczych filed Critical Przemyslowy Inst Masz Rolniczych
Priority to PL379105A priority Critical patent/PL212686B1/pl
Publication of PL379105A1 publication Critical patent/PL379105A1/pl
Publication of PL212686B1 publication Critical patent/PL212686B1/pl

Links

Landscapes

  • Sowing (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest półzawieszana na ciągniku dwu- lub czterorzędowa sadzarka do ziemniaków.
Znane sadzarki dwurzędowe do ziemniaków produkowane są wyłącznie jako zawieszane na współpracującym z nimi ciągniku. Składają się one z ramy nośnej z układem zawieszenia na ciągniku, ze zbiornika sadzeniaków, z zespołów wysadzających, najczęściej typu taśmowo-czerpakowego, z redlic, obsypników oraz z kół podporowych połączonych napędowo z zespołami wysadzającymi.
Niedogodnością tych sadzarek jest mała ładowność ich zbiorników sadzeniaków, wynosząca 300-500 kg. Ograniczenie ładowności zbiorników sadzeniaków wynika z konieczności spełnienia przez współpracujący z sadzarką ciągnik kryteriów stateczności, to jest z konieczności ograniczenia stopnia odciążenia przedniej osi ciągnika przez zawieszoną na nim za tylną osią sadzarkę. Mała ładowność zbiorników tych sadzarek wymaga wielokrotnego, to jest 8- do 10-krotnego na powierzchni 1 ha, napełniania ich sadzeniakami w czasie pracy. Wpływa to w znaczący sposób na niską wydajność i efektywność pracy tych sadzarek. Stosowanie natomiast w zawieszanych sadzarkach dwurzędowych zbiorników sadzeniaków o większej ładowności wymagałoby agregowania ich z ciągnikami o dużej mocy i znacznej masie własnej, zapewniającej wystarczająco wysoki i stabilny współczynnik sterowności agregatu ciągnik + sadzarka. Stosowanie takich ciągników przy częściowym tylko wykorzystaniu ich mocy byłoby jednak ekonomicznie nieuzasadnione.
Znane sadzarki cztero rzędowe półzawieszane na ciągniku składają się z ramy nośnej, z zespołów wysadzających, z komory napełniania czerpaków tych zespołów sadzeniakami, ze zbiornika doładowczo-uchylnego, z redlic obsypników, siłowników hydraulicznych, kół podporowych przednich połączonych napędowo z zespołami wysadzającymi, z kół podporowych tylnych oraz z układu zaczepowego, w skład którego wchodzi belka poprzeczna z dwoma czopami łączonymi z dolnymi cięgnami trzypunktowego układu zawieszenia ciągnika. Ten układ zawieszenia jest niedogodnością, ponieważ komplikuje dodatkowo konstrukcję sadzarki. Jest on jednak potrzebny, aby zapewnić możliwość wychyleń sadzarki w pionie i w poziomie względem ciągnika. Jest to konieczne zarówno w czasie pracy sadzarki, jak i przy jej transporcie po drogach przy stosowanych dotychczas sztywnych obsadach tylnych kół podporowych. Sadzarka według wynalazku eliminuje powyższe niedogodności.
Półzawieszana na ciągniku dwu- lub czterorzędowa sadzarka do ziemniaków według wynalazku charakteryzuje się tym, że w wersji dwurzędowej ma jedno przednie koło podporowe połączone napędowo z zespołami wysadzającymi i dwa tylne koła podporowe samoskrętne, a w wersji czterorzędowej ma dwa przednie koła podporowe połączone napędowo z zespołami wysadzającymi i dwa tylne koła podporowe samoskrętne, przy czym w obu wersjach sadzarki rama nośna wyposażona jest w przedniej części w ucha z otworami dla sworzni sprzęgowych. Za pomocą tych sworzni sadzarka łączona jest z dolnymi cięgnami układu zawieszenia współpracującego z nią ciągnika.
Rozwiązanie sadzarki zgodnie z wynalazkiem umożliwia zastosowanie doładowczo-uchylnego zbiornika sadzeniaków o dużej ładowności, która może wynosić dla sadzarki dwurzędowej do 1600 kg, zaś dla sadzarki czterorzędowej do 2500 kg. Z uwagi na tak znaczną ładowność tych zbiorników w sadzarce według wynalazku wystąpi znaczne zmniejszenie koniecznej krotności załadunków zbiornika na określonej powierzchni obsadzanego areału, co w efekcie zwiększy znacznie wydajność sadzarki.
Rozwiązanie sadzarek zgodnie z wynalazkiem, przy wspomnianych wyżej znacznych ładownościach zbiorników sadzeniaków, umożliwi agregowanie sadzarki w wersji dwurzędowej z ciągnikami już od mocy minimalnej 45 kW, a w wersji czterorzędowej z ciągnikami już od mocy minimalnej 58,8 kW, przy zachowaniu kryteriów wystarczającej sterowności ciągnika. Wymienione właściwości sadzarek według wynalazku zapewniają zmniejszenie ogólnych nakładów energetycznych w procesie sadzenia przy zachowaniu wysokiej wydajności pracy tych sadzarek. Zastosowanie w sadzarkach według wynalazku bardzo prostego sposobu agregowania ich z ciągnikiem, bez potrzeby stosowania dodatkowego specjalnego zaczepu, znacznie upraszcza ich konstrukcję.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania schematycznie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sadzarkę dwu- lub czterorzędową półzawieszaną w położeniu roboczym w widoku z boku, natomiast fig. 2 przedstawia sadzarkę dwu- lub czterorzędową w położeniu transportowym zagregowaną z ciągnikiem, również w widoku z boku.
Sadzarka dwu- lub czterorzędowa według wynalazku ma ramę nośną 1 z układem zawieszenia na ciągniku (nieuwidocznionym na fig. 1), który stanowią przytwierdzone do przedniej części tej ramy ucha z otworami dla sworzni sprzęgowych 2. Na ramie nośnej 1 osadzone są zespoły wysadzające 3
PL 212 686 B1 typu taśmowo-czerpakowego. Z tyłu, bezpośrednio za zespołami wysadzającymi znajduje się komora 4 napełniania czerpaków tych zespołów sadzeniakami, to jest bulwami ziemniaków. Za komorą 4 usytuowany jest połączony z tą komorą zbiornik doładowczo-uchylny 5. Zbiornik ten napełniony sadzeniakami, za pomocą siłowników hydraulicznych 6 wychylany jest okresowo ku górze uzupełniając zapas sadzeniaków w komorze 4 wybieranych przy sadzeniu przez czerpaki zespołów wysadzających 3. Zespoły wysadzające 3 w czasie sadzenia umieszczają sadzeniaki pojedynczo w glebie w rowkach wykonanych przez redlice sadzarki 7 usytuowane z przodu maszyny w jej dolnej części. Również w dolnej części sadzarki w odpowiednim oddaleniu za redlicami 7 usytuowane są tarczowe obsypniki 8 przykrywające umieszczone w rowkach sadzeniaki glebą.
Sadzarka w wersji dwurzędowej ma jedno przednie koło podporowe 9 i dwa tylne koła podporowe 10. Przednie koło podporowe 9 jest połączone z mechanizmem napędowym zespołów wysadzających 3. Tylne koła podporowe 10 są kołami typu samoskrętnego, według innego określenia tzw. typu fortepianowego. Pozwala to na ich samoczynne ustawianie się w osi toru krzywoliniowego przy pokonywaniu przez sadzarkę wychyleń w płaszczyźnie poziomej względem współpracującego z nią ciągnika.
Sadzarka w wersji czterorzędowej ma dwa przednie koła podporowe 9 połączone z mechanizmem napędowym zespołów wysadzających 3 i dwa tylne koła podporowe 10 również typu samoskrętnego. Spełniają one tę samą funkcję jak tylne koła podporowe 10 w dwurzędowej wersji sadzarki.
W czasie pracy, to jest w czasie procesu sadzenia ziemniaków, sadzarka w wersji dwurzędowej oparta jest na podłożu na przednim kole podporowym 9 oraz na dwu kołach podporowych tylnych 10. Natomiast sadzarka w wersji czterorzędowej oparta jest w czasie pracy na podłożu na dwóch kołach podporowych przednich 9 oraz na dwóch kołach podporowych tylnych 10. W obu wersjach sadzarek toczące się po podłożu w czasie pracy sadzarki koła podporowe przednie 9 przekazują napęd na zespoły wysadzające 3, zapewniając ich ciągłe funkcjonowanie. Tylne natomiast, samoskrętne podporowe koła 10 przenosząc odpowiednią część ciężaru sadzarki na podłoże umożliwiają, dzięki samoskrętności, płynne utrzymywanie się sadzarki w torze ruchu za ciągnikiem (nie uwidocznionym na fig. 1) bez potrzeby stosowania między ciągnikiem a sadzarką dodatkowego przegubowego zaczepu. Natomiast, aby umożliwić transport sadzarki po drogach oraz wykonywanie manewrów zawracania na uwrociach w polu, przód sadzarki unoszony jest do góry podnośnikiem hydraulicznym ciągnika poprzez dolne cięgła trzypunktowego układu zawieszenia ciągnika. Powoduje to utratę kontaktu z podłożem przez przednie koła podporowe 9, a w konsekwencji wyłączenie napędu roboczego zespołów wysadzających 3. Sadzarka przetaczana lub holowana jest wtedy za ciągnikiem spoczywając na samoskrętnych tylnych kołach podporowych 10.
Wykaz oznaczeń
- rama nośna
- sworzeń sprzęgowy
- zespól wysadzający
- komora napełniania czerpaków sadzeniakami
- zbiornik doładowczo-uchylny
- siłownik hydrauliczny
- redlica
- obsypnik
- koło podporowe przednie
- koło podporowe tylne

Claims (1)

  1. Półzawieszana na ciągniku dwu- lub czterorzędowa sadzarka do ziemniaków, składająca się z ramy nośnej z układem zawieszenia na ciągniku, z zespołów wysadzających, z komory napełniania czerpaków tych zespołów sadzeniakami, ze zbiornika doładowczo-uchylnego, z redlic, obsypników, siłowników hydraulicznych, kół podporowych przednich połączonych napędowo z zespołami wysadzającymi oraz kół podporowych tylnych, znamienna tym, że w wersji dwurzędowej ma jedno przednie koło podporowe (9) połączone napędowo z zespołami wysadzającymi (3) i dwa tylne koła podporowe samoskrętne (10), a w wersji czterorzędowej ma dwa przednie koła podporowe (9) połączone napędowo z zespołami wysadzającymi (3) i dwa tylne koła podporowe samoskrętne (10), przy czym w obu wersjach sadzarki rama nośna (1) wyposażona jest w przedniej części w ucha z otworami dla sworzni sprzęgowych (2).
PL379105A 2006-03-06 2006-03-06 Sadzarka do ziemniaków PL212686B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379105A PL212686B1 (pl) 2006-03-06 2006-03-06 Sadzarka do ziemniaków

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379105A PL212686B1 (pl) 2006-03-06 2006-03-06 Sadzarka do ziemniaków

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379105A1 PL379105A1 (pl) 2006-09-04
PL212686B1 true PL212686B1 (pl) 2012-11-30

Family

ID=39592420

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379105A PL212686B1 (pl) 2006-03-06 2006-03-06 Sadzarka do ziemniaków

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212686B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL379105A1 (pl) 2006-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7618062B2 (en) Three point hitch ballast assembly for working machine
EP2416640B1 (en) Combined cultivating machine for tilling with a rotary plough, soil fertilizing, preparing, stabilizing and sowing of crops
US8893817B2 (en) Central product delivery system
CA2704328C (en) Steerable agricultural implement with adaptable wheel spacing
RU2430498C1 (ru) Посевной комбайн
WO2015009136A1 (es) Implemento agrícola para incorporar en forma subterránea abono orgánico o composta en terrenos de cultivo
US3055322A (en) Planter frame
US2779261A (en) Disk tiller
PL212686B1 (pl) Sadzarka do ziemniaków
US4519461A (en) Two-way plow with offset trips
US3117541A (en) Deep furrow grain drill
EP2622954B1 (fr) Semoir monograine avec roues jumelées
US2323044A (en) Grain drill
EP1800526B1 (en) Agricultural machine having a flexible structure
EP2430896B1 (fr) Semoir monograine comportant un cadre d'attelage perfectionné
EP3456166B1 (fr) Semoir à train de roues sur trois niveaux
US1946685A (en) Lister planter attachment for tractors
US3059705A (en) Planter frame
RU2687473C2 (ru) Сельскохозяйственная машина по меньшей мере с одним шарнирным высевающим брусом
US2284172A (en) Damming device
US2563185A (en) Tractor implement attachment
FR2894766A1 (fr) Charrue reversible portee equipee d'une roue de transport laterale
RU2377749C1 (ru) Комбинированный почвообрабатывающий посевной агрегат
FI103470B (fi) Annostelulaitteella varustettu kone
US660599A (en) Planter and cultivator.

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification