PL232252B1 - Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą - Google Patents

Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą

Info

Publication number
PL232252B1
PL232252B1 PL421317A PL42131717A PL232252B1 PL 232252 B1 PL232252 B1 PL 232252B1 PL 421317 A PL421317 A PL 421317A PL 42131717 A PL42131717 A PL 42131717A PL 232252 B1 PL232252 B1 PL 232252B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
welding
pipes
ring
orbital method
orbital
Prior art date
Application number
PL421317A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421317A1 (pl
Inventor
Wojciech Myśliński
Original Assignee
Rockfin Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Rockfin Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockfin Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Rockfin Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Rockfin Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL421317A priority Critical patent/PL232252B1/pl
Publication of PL421317A1 publication Critical patent/PL421317A1/pl
Publication of PL232252B1 publication Critical patent/PL232252B1/pl

Links

Landscapes

  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą mające zastosowanie do spawania czołowego rur metalowych w instalacjach przemysłowych, układach technologicznych, takich jak rurociągi, czy wymienniki. Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą charakteryzuje się tym, że z drutu spawalniczego formuje się otwarty pierścień, którego średnicę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy spawanych ze sobą rur. Następnie jedną z końcówek (1) pierścienia zagina się do wewnątrz pod kątem (α) nieprzekraczającym 90°. Tak utworzony sprężysty pierścień nakłada się na miejsce spawanego połączenia. Spawanie rozpoczyna się od zagiętej końcówki sprężystego pierścienia i prowadzi się liniowo wzdłuż niego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą mające zastosowanie do spawania czołowego rur metalowych w instalacjach przemysłowych, układach technologicznych, takich jak rurociągi, czy wymienniki.
Proces spawania orbitalnego jest w pełni zautomatyzowanym procesem spawania rur o niewielkich grubościach ścianek nie przekraczających 1,5 mm, gwarantujący gładkość lica spełniającą wysokie wymagania technologiczne i jakościowe. Wraz z koniecznością spawania rur o grubości ścianek większej niż 1,5 mm rośnie prawdopodobieństwo powstania niezgodności spawalniczych, zwłaszcza w postaci braku przetopionych krawędzi wewnętrznych (niezgodność nr 4021 wg normy EN ISO 5817) lub wklęsłego lica spoiny (niezgodność nr 511). Wystąpienie obu, bądź którejkolwiek z tych niezgodności dyskwalifikuje złącze pod względem wymagań jakościowych - najwyższej klasy jakości „B” wg normy EN ISO 5817.
Problem ze spawaniem rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą o większych grubościach ścianek polega na tym, że w trakcie roztopienia ścianki, napięcie powierzchniowe ciekłego metalu nie jest w stanie utrzymać spoiny w jednej płaszczyźnie. Wówczas po zastygnięciu spoiny tworzy się wklęsłe lico, które stanowi dyskwalifikującą niezgodność spawalniczą. Spawanie orbitalne z głowicą zamkniętą, z racji braku dostępu z zewnątrz do miejsca spawania, nie daje możliwości zastosowania materiału dodatkowego, jakim jest drut spawalniczy, tak jak ma to miejsce w klasycznym procesie spawania TIG. Tym niemniej, ze względu na czas i komfort spawania, przydatne byłoby znalezienie rozwiązania, które umożliwiałoby wykorzystanie spawarek orbitalnych z głowicą zamkniętą również do spawania rur o większych grubościach ścianek.
Próby nakładania gładkich pierścieni z drutu spawalniczego na złącze kończyły się niepowodzeniem. Gładkie pierścienie zsuwają się ze spoiny w momencie stopienia fragmentu pierścienia. W trakcie testów okazało się, że drut, który pierwotnie ściśle przylegał do rurki, w trakcie zajarzenia łuku zachowuje się jak kropla wody rzucona na rozgrzaną patelnię. Stapia się i „zwija w kulkę”, ponieważ łuk elektryczny roztapia w pierwszej kolejności drut, a dopiero w następnej spawany materiał.
Z opisu patentowego US9611956 znane jest urządzenie i sposób spawania łukiem pulsującym stalowych rur kotłowych w warunkach ograniczonego dostępu. Sposób obejmuje zastosowanie wtapianego pierścienia wkładkowego o profilu w kształcie litery T pokrytego od zewnętrznej strony topnikiem, aby zapewnić głębokie wnikanie spoiny przy wykorzystaniu zgrzewarki GTAW. Wycięcia w pierścieniu spawalniczym umożliwiają wizualną inspekcję dopasowania rury przed spawaniem.
Z dokumentacji US2009261574 znany jest układ wydechowy oraz sposób łączenia komponentów układu wydechowego, który charakteryzuje się tym, że między dwoma komponentami układu występuje połączenie lutowane indukcyjnie. W sposobie łączenia pierwszego komponentu układu wydechowego z drugim komponentem, oba komponenty, które są połączone i zaopatrzone w wysokotemperaturowy materiał lutowniczy, są ogrzewane w obszarze materiału lutowniczego za pomocą induktora do temperatury powyżej temperatury topnienia materiału lutowniczego. Stopiony materiał lutowniczy wnika w szczeliny między połączonymi komponentami.
W dokumentacji wzoru użytkowego CN205021035 ujawniono pierścień spawalniczy, zawierający korpus pierścienia, w którym to korpusie wykonane jest nacięcie. Powierzchnia końcówek nacięcia ukształtowana jest w ten sposób, że wyznacza wewnętrzny kąt z pierścieniem.
Z kolei z dokumentacji wzoru użytkowego CN202934256 znany jest zasadniczo płaski, pierścień z drutu rdzeniowego z rdzeniem aluminiowym, którym zastępuje się pierścień spawalniczy z drutu rdzeniowego z rdzeniem aluminiowym o przekroju okrągłym, dzięki czemu powierzchnia styku pierścienia spawalniczego i powierzchnia materiału macierzystego zostaje powiększona.
Znane rozwiązania wymagają drutu spawalniczego odpowiednio przygotowanego, zaś celem wynalazku jest opracowanie rozwiązania, które nie wymaga skomplikowanych zabiegów przygotowawczych, a jednocześnie jest efektywne w warunkach zautomatyzowanego spawania orbitalnego.
Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą charakteryzuje się według wynalazku tym, że z drutu spawalniczego formuje się otwarty pierścień, którego średnicę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy spawanych ze sobą rur. Następnie jedną z końcówek pierścienia zagina się do wewnątrz pod kątem nieprzekraczającym 90°. Tak utworzony sprężysty pierścień nakłada się na miejsce spawanego połączenia. Spawanie rozpoczyna się od zagiętej końcówki sprężystego pierścienia i prowadzi się liniowo wzdłuż niego.
PL 232 252 B1
Sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą wykonany z drutu spawalniczego charakteryzuje się według wynalazku tym, że ma postać otwartą. Jedna z końcówek jest zagięta do wewnątrz pod kątem nieprzekraczającym 90°.
Dodanie spoiwa w postaci sprężystego pierścienia według wynalazku, pozwala na uniknięcie niezgodności spawalniczych, takich jak wklęsłe lico spoiny, dyskwalifikujących połączenie pod względem jakościowym. Sposobem według wynalazku możliwe staje się spawanie rur o większych grubościach ścianek, a to właśnie w takim przypadku występowały różnego rodzaju niezgodności. Dodatek spoiwa w postaci drutu zapewnia uzyskanie wypukłego lica spoiny spawanych rur. Wypełnienie spoiny sposobem według wynalazku pozwala na szersze wykorzystanie spawarek orbitalnych z głowicą zamkniętą, a jednocześnie znaczne skrócenie czasu wykonywania trwałych połączeń rur o grubości ścianek powyżej 1,5 mm spełniających wymagania jakościowe.
Wynalazek jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sprężysty pierścień w widoku z boku, a fig. 2 przedstawia rurkę z rozpoczętym spawem sposobem według wynalazku.
P r z y k ł a d I
Drut spawalniczy, odpowiedni do spawania danego gatunku stali, nawija się na pręt o średnicy mniejszej od średnicy spawanych rur, dobrany tak, aby otwarte pierścienie uformowane przez odcinanie fragmentów zwiniętego w kształt sprężyny drutu, równomiernie przylegały do docelowej rury całym swoim obwodem, co wynika ze sprężystości materiału, który po oswobodzeniu uzyskuje założoną średnicę. Końcówkę 1 pierścienia zagina się do wewnątrz pod kątem a nieprzekraczającym 90°. Utworzony w ten sposób sprężysty pierścień 2 nakłada się w spawarce orbitalnej z zamkniętą głowicą na miejsce spawanego połączenia tak, aby spawanie rozpoczynało się od zagiętej końcówki 1 sprężystego pierścienia 2. Zagięta końcówka 1 sprężystego pierścienia 2 po nałożeniu na rurę wywiera na nią punktowy nacisk. Dzięki rozpoczęciu procesu spawania od zagiętego końca 1, w momencie zajarzenia łuku elektrycznego, następuje przyspawanie sprężystego pierścienia 2 do rury, co zapobiega jego zsunięciu w trakcie spawania. Następnie, jak pokazano na fig. 2, kontynuuje się spawanie wzdłuż sprężystego pierścienia 2, który jednocześnie ulega przetopieniu. W efekcie uzyskuje się lekko wypukłe lico spoiny. Spoiny wykonane na rurach o grubości ścianek wynoszącej od 1,2 mm do 3 mm, przy kącie zagięcia końcówki pomiędzy 30° a 60° spełniają wymagania jakościowe.
P r z y k ł a d II
Jak pokazano na fig. 1 sprężysty pierścień 2, uzyskany w wyniku odcięcia pierścienia z drutu spawalniczego o średnicy 1 mm, odpowiedniego do spawania danego gatunku stali, który nawija się jak sprężynę na pręt o średnicy odpowiednio mniejszej od średnicy spawanych rur, ma postać otwartego pierścienia. Końcówka 1 jest zagięta do wewnątrz pod kątem a nieprzekraczającym 90°. Zagięta końcówka 1 wywiera nacisk na miejsce spawania i roztapia się przy stałym kontakcie z materiałem spawanym w trakcie zajarzania łuku elektrycznego w głowicy do spawania orbitalnego.
Zastosowanie sprężystego podgięcia 1 zapewnia stałe przyleganie (dociskanie) drutu do rury w trakcie rozpoczęcia spawania, dzięki czemu materiał rury rozgrzewa się na tyle dobrze, że drut wtapia się w niego. Dzięki takiemu ukształtowaniu przestrzennemu pierścienia, drut nie zsuwa się ze spoiny.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

1. Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą znamienny tym, że z drutu spawalniczego formuje się otwarty pierścień, którego średnicę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy spawanych ze sobą rur, następnie jedną z końcówek pierścienia zagina się do wewnątrz pod kątem nieprzekraczającym 90°, po czym tak utworzony sprężysty pierścień nakłada się na miejsce spawanego połączenia, a spawanie rozpoczyna się od zagiętej końcówki sprężystego pierścienia i prowadzi się liniowo wzdłuż niego.
2. Sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą wykonany z drutu spawalniczego znamienny tym, że ma postać otwartą, a jedna z końcówek (1) jest zagięta do wewnątrz pod kątem (a) nieprzekraczającym 90°.
PL421317A 2017-04-14 2017-04-14 Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą PL232252B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421317A PL232252B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421317A PL232252B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421317A1 PL421317A1 (pl) 2018-09-24
PL232252B1 true PL232252B1 (pl) 2019-05-31

Family

ID=63578829

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421317A PL232252B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232252B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421317A1 (pl) 2018-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2588930C2 (ru) Способ формирования подводного трубопровода при его прокладке
CN102528238B (zh) 手工钨极氩弧焊焊接工艺
CN105397222B (zh) 一种火焰预热钨极氩弧钎焊方法
CN109773296A (zh) 铜管无缝焊接工艺
CN103831532B (zh) 一种316ln大间隙对接焊的激光焊接工艺
CN110899904A (zh) 小口径管全位置焊接方法
TW201402260A (zh) 硬銲合金及硬銲方法
CN101015879A (zh) 摩擦搅拌接合方法
KR101727989B1 (ko) 고망간강 강관 제조방법
CN107073658B (zh) 热交换器铝管焊接用焊料、以及使用它的热交换器铝管的接合方法和接合构造
JP5949539B2 (ja) エレクトロガスアーク溶接方法
US20160193685A1 (en) Method for producing a welded joint
CN102601486B (zh) 斜管的打底层焊接方法
EP3463743B1 (en) Method of forming a brazed joint
PL232252B1 (pl) Sposób spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą i sprężysty pierścień do spawania rur metodą orbitalną z głowicą zamkniętą
CN204913086U (zh) 一种三胀铜钎焊接口对接管
CN109623104A (zh) 一种t91水冷壁管屏现场对口安装工艺方法
KR100895348B1 (ko) 활성플럭스를 이용한 가스 텅스텐 아크 용접 방법
CN104625308A (zh) 一种反渗透焊接方法
US20140042740A1 (en) Methods and systems for cladding surfaces of components using hot wire laser welding
EP3967445A4 (en) CORED WIRE, WELDING PROCESS AND WELDED METAL
JP4859732B2 (ja) 異材ミグ接合継手及び異材ミグ接合方法
CN110465717B (zh) 一种tig电弧钎焊焊接方法
TW200533449A (en) Furnace brazing process
CN204913087U (zh) 一种双胀铜钎焊接口对接管