PL232140B1 - Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości - Google Patents
Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkościInfo
- Publication number
- PL232140B1 PL232140B1 PL405680A PL40568013A PL232140B1 PL 232140 B1 PL232140 B1 PL 232140B1 PL 405680 A PL405680 A PL 405680A PL 40568013 A PL40568013 A PL 40568013A PL 232140 B1 PL232140 B1 PL 232140B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- agitator
- mixer
- tank
- height
- diameter
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mieszalnik, przeznaczony do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości. Mieszalnik może mieć zastosowanie jako reaktor chemiczny, w którym wytwarzana hydrodynamika znacząco wpływa na wydajność i jakość produktu.
Znany z patentu USA 5947599 mieszalnik wyposażony jest w co najmniej trzy mieszadła pracujące w ruchu obrotowym. Mieszadła umieszczone są w mieszalniku na jednym wale. Pojedyncze mieszadło stanowi dysk z sześcioma łopatkami, przymocowanymi do dysku pod kątem. Zastosowane mieszadła szybkoobrotowe wytwarzają głównie cyrkulację promieniową. Zastosowanie wielu mieszadeł obrotowych na jednym wale ma na celu zwiększenie cyrkulacji cieczy w większej objętości wsadu mieszalnika.
Znany z patentu USA 4444519 mieszalnik wyposażony jest w osiem przegród oraz w trzy mieszadła obrotowe umieszczone na jednym wale. Każde mieszadło składa się z ośmiu łopatek. Mieszadło umieszczone przy dnie mieszalnika składa się z łopatek w kształcie trójkąta prostokątnego. Łopatki przymocowano do piasty w taki sposób, że kąt prosty stanowi zewnętrzny brzeg łopatki, natomiast kąty ostre skierowane są w kierunku piasty oraz w górę mieszalnika. Mieszadło zamocowane przy powierzchni cieczy jest lustrzanym odbiciem mieszadła umieszczonego przy dnie. Mieszadło zawieszone w połowie odległości między mieszadłem dolnym i górnym stanowi połączenie geometrii dwóch pozostałych mieszadeł. Kształt łopatek umożliwia wzmocnienie wytwarzanej w mieszalniku cyrkulacji promieniowej. Mieszadła są rozmieszczone na trzech różnych wysokościach, co ma na celu wytwarzanie cyrkulacji osiowej w układzie.
Znany z patentu USA 4090696 mieszalnik wyposażony jest w pięć mieszadeł obrotowych o dużej średnicy. Mieszadła umieszczone są na jednym wale w równych odległościach w taki sposób, że każde kolejne mieszadło obrócone jest względem poprzedniego. Pojedynczą łopatkę stanowi płaskownik przymocowany do piasty pod kątem 135° z końcem w kształcie litery U. Koniec łopatki przymocowany jest do płaskownika pod kątem 45°, przy czym kąt ten jest skierowany przeciwnie w stosunku do kąta pochylenia płaskownika. Mieszadło o takiej konstrukcji ma na celu zwiększenie wymiany masy w pobliżu ścianek zbiornika oraz wywołanie korzystnej cyrkulacji promieniowej, natomiast końce łopatek mają za zadanie wywołać dodatkowo cyrkulację osiową.
Znany z patentu USA 20040233780 mieszalnik wyposażony jest w cztery mieszadła obrotowe o mniejszej średnicy oraz jedno mieszadło o większej średnicy. Mieszadła o mniejszej średnicy obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara natomiast mieszadło o większej średnicy obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Mieszadło o dużej średnicy znajduje się w bliskim sąsiedztwie ściany i dna mieszalnika. Ma ono kształt obrotowej ramy z charakterystycznymi ośmioma wypustkami skierowanymi w kierunku osi mieszalnika, rozmieszczonymi symetrycznie po cztery wypustki na prawej i lewej stronie ramy mieszadła. Mieszadło to ma na celu wytworzenie cyrkulacji osiowej w układzie oraz zagarnianie cieczy ze strefy, na którą nie oddziałują mieszadła mniejsze. Mieszadła o mniejszej średnicy zbudowane są z dwóch łopatek. Łopatki te przymocowane są do piasty pod kątem. Kształt łopatek mniejszych mieszadeł ma za zadanie zwiększenie cyrkulacji promieniowej.
Znane, opisane powyżej mieszalniki wyposażone w mieszadła mają te niedogodności, że wywołują w mieszanym płynie strefy o niskim stopniu homogenizacji. Wszystkie wymienione powyżej stosowane konstrukcje mieszadeł obrotowych w mieszalnikach wytwarzają dość intensywną cyrkulację płynu w kierunku promieniowym, jednak przemieszanie płynu w kierunku osiowym nie jest już tak efektywne. Wyjątkiem jest mieszadło w kształcie ramy, które wytwarza głównie cyrkulację osiową a bardzo małą promieniową, jednak stosowanie tego mieszadła powoduje okrężny ruch płynu w całej objętości mieszalnika. Wytworzenie w zbiornikach smukłych zadowalającej cyrkulacji zarówno promieniowej jak i osiowej wiąże się z zastosowaniem na wale dużej ilości mieszadeł obrotowych. Stosowanie przytoczonych powyżej rozwiązań wiąże się z dużym zapotrzebowaniem mocy w stosunku do stopnia wymieszania układu w porównaniu z proponowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym.
Celem wynalazku jest opracowanie mieszalnika, który umożliwi bardzo dobre wymieszanie płynu w kierunku promieniowym oraz osiowym przy znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię, niż w porównaniu z dotychczas stosowanymi konstrukcjami.
Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości, zawierający zbiornik, wał mieszadła, piastę, łopatki, charakteryzuje się tym, że ma łopatki mieszające składające się z kierownicy oraz usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów. Kierownica ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy walca, zaś dyfuzor ma kształt
PL 232 140 B1 dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska, c o powoduje dodatkowe kierowanie strumieni mieszanego płynu podczas pracy mieszadła. Dyfuzor ma w każdym walcu, w centralnej jego części, przelotowy otwór, który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek. Korzystnie łopatka mieszająca jest pochylona pod kątem 45° względem osi piasty. Koniec kierownicy może być wydłużony, tak, że wystaje poza koniec dyfuzora. Koniec kierownicy może być wówczas wygięty po łuku ku górze i/lub ku dołowi. Korzystnie liczba łopatek mieszających jest parzysta i są one rozmieszczone symetrycznie na obwodzie piasty. Łopatki mogą stanowić monolit lub też składać się z trzech, przymocowanych do siebie trwale, części: kierownicy i dwóch dyfuzorów. Zbiornik mieszalnika ma kształt walca z płaskim dnem, przy czym może mieć wysokość równą średnicy, wówczas wystarczy aby mieszalnik był wyposażony w jedno mieszadło umieszczone na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika. Mieszalnik może mieć zbiornik, którego wysokość jest większa od średnicy i wówczas ma dwa mieszadła lub może mieć zbiornik smukły, czyli taki, którego stosunek wysokości do średnicy jest większy od 7, wówczas ma trzy lub więcej mieszadeł. W przypadku dwóch mieszadeł: dolnego i górnego, mieszadło dolne jest umieszczone na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika, zaś górne mieszadło umieszczone jest na wysokości od górnej krawędzi mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika. W przypadku trzech mieszadeł trzecie mieszadło, środkowe, umieszczone jest w połowie wysokości zbiornika.
Mieszalnik według wynalazku wyposażony jest w mieszadło lub kilka mieszadeł, które pracują w ruchu obrotowym w układach jednofazowych lub wielofazowych, powodując uzyskanie zadawalającego stopnia stężeniowego lub temperaturowego ujednorodnienia mieszanego medium, dzięki specyficznej konstrukcji mieszadła i wyprofilowaniu łopatki. Podczas ruchu obrotowego mieszadła płyn przeciska się przez otwory dyfuzorów tworząc strumienie o kierunku promieniowym. Dodatkowe strumienie osiowe płynu powstają dzięki kierownicom łopatki mieszającej. Ruch obrotowy mieszadła daje zadawalający stopień wymieszania medium znajdującego się w mieszalniku, również poza obszarem bezpośredniej penetracji mieszadła. Dzięki zastosowaniu tego typu mieszadła, przy niskich obrotach mieszadła uzyskuje się odpowiedni stopień burzliwości mieszanego medium. Intensyfikuje procesy transportu masy i energii oraz zapewnia odpowiedni stopień konwersji i selektywność reakcji chemicznej. Specyficzna konstrukcja mieszadła pozwala na mieszanie mediów o rożnej lepkości oraz płynów niejednorodnych. Zaproponowane rozwiązanie konstrukcyjne mieszadła poprzez system kierownic oraz dyfuzorów zapewnia większą burzliwość mieszanego medium przy niższych nakładach energetycznych oraz uzyskanie cyrkulacji płynu w kierunku osiowym powodując zanik martwych stref w mieszanym wsadzie. W przepływającym przez dyfuzor płynie wytwarzają się lokalne wiry, intensyfikując mieszanie oraz poprawiają proces wymiany masy i ciepła w mieszanym medium.
Mieszalnik, według wynalazku, wyposażony jest w mieszadło, które pracuje w ruchu obrotowym w układach jednofazowych lub wielofazowych, powodując uzyskanie zadawalającego stopnia stężeniowego i/lub temperaturowego ujednolicenia mieszanego medium. Wytworzenie odpowiedniego stopnia burzliwości mieszanego płynu wiąże się z uzyskaniem optymalnych warunków pracy przy redukcji kosztów produkcji końcowego produktu.
Mieszalnik według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania oraz na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku mieszalnik o zbiorniku, którego wysokość jest równa średnicy i wyposażonym w jedno mieszadło, fig. 2 przedstawia mieszadło z sześcioma łopatkami w widoku perspektywicznym, fig. 3 - łopatkę mieszającą w widoku z góry, fig. 4 - mieszadło z czterema łopatkami o wydłużonych kierownicach wygiętych ku dołowi w widoku perspektywicznym, fig. 5 - mieszadło z sześcioma łopatkami o wydłużonych kierownicach wygiętych na przemian ku górze i ku dołowi w widoku perspektywicznym, fig. 6 - widok mieszalnika smukłego z dwoma mieszadłami umieszczonymi na jednym wale, fig. 7 - widok smukłego mieszalnika z trzema mieszadłami umieszczonymi na jednym wale.
P r z y k ł a d 1
Mieszalnik składa się z cylindrycznego zbiornika 6 z płaskim dnem, którego wysokość równa jest średnicy. W zbiorniku 6 umieszczony jest pionowo, wzdłuż osi zbiornika 6, wał napędowy 7 mieszadła, na końcu którego umieszczone jest mieszadło. Mieszadło zbudowane jest z piasty 1, do której przymocowanych jest sześć łopatek mieszających 2 rozmieszczonych, co 60° na obwodzie piasty 1. Łopatki mieszające 2 pochylone są pod kątem 45° względem płaszczyzny prostopadłej do piasty 1 mieszadła. Łopatki mieszające 2 składają się z kierownicy 3 i usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów 4. Kierownica 3 ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy walca. Każdy dyfuzor 4 ma kształt dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska. Dyfuzor 4 ma w każdym walcu w centralnej jego części
PL 232 140 B1 przelotowy otwór 5, który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek. Mieszadło umieszczone jest na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika.
P r z y k ł a d 2
Mieszalnik jak w przykładzie 1, z tym, że ma zbiornik 6, którego stosunek wysokości do jego średnicy wynosi 3. Mieszalnik wyposażony jest w dwa mieszadła: dolne i górne. Mieszadło dolne jest umieszczone na wysokości, od dna mieszalnika, równej 1/3 średnicy zbiornika 6. Górne mieszadło umieszczone jest na wysokości od górnej krawędzi mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika 6. Mieszadło górne stanowi lustrzane odbicie dolnego mieszadła.
P r z y k ł a d 3
Mieszalnik jak w przykładzie 2, z tym że ma zbiornik smukły, którego stosunek wysokości do jego średnicy wynosi 8. Mieszalnik wyposażony jest w trzy mieszadła: dolne, górne i środkowe. Mieszadło dolne jest umieszczone na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika 6, górne mieszadło umieszczone jest na wysokości od górnej krawędzi mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika 6, zaś środkowe mieszadło umieszczone jest na środku wysokości zbiornika 6. Mieszadło górne ma koniec kierownicy 3 wydłużony i wygięty po łuku ku dołowi i stanowi lustrzane odbicie dolnego mieszadła. Mieszadło dolne ma koniec kierownicy 3 wydłużony i wygięty po łuku ku górze, zaś mieszadło środkowe ma koniec kierownicy 3 wygięty po łuku na przemian ku górze lub ku dołowi.
Claims (9)
- Zastrzeżenia patentowe1. Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości, zawierający zbiornik, wał mieszadła, piastę, łopatki, znamienny tym, że ma co najmniej jedno mieszadło, w którym do piasty (1) przymocowane są łopatki mieszające (2) składające się z kierownicy (3) oraz usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów (4), przy czym kierownica ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy walca, zaś dyfuzor (4) ma kształt dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska, przy czym dyfuzor (4) ma w każdym walcu w centralnej jego części przelotowy otwór (5), który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek.
- 2. Mieszadło według zastrz. 1, znamienne tym, że łopatka mieszająca (2) pochylona jest o 45° względem piasty (1).
- 3. Mieszadło według zastrz. 1, znamienne tym, że koniec kierownicy (3) jest wydłużony i wygięty po łuku ku górze i/lub ku dołowi.
- 4. Mieszalnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zbiornik (6) mieszalnika ma kształt walca z płaskim dnem.
- 5. Mieszalnik według zastrz. 1, znamienny tym, że ma dwa mieszadła: dolne i górne, przy czym mieszadło dolne jest umieszczone na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika (6), zaś górne mieszadło umieszczone jest na wysokości od górnej krawędzi mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika (6).
- 6. Mieszalnik według zastrz. 5, znamienny tym, że mieszadło górne stanowi lustrzane odbicie dolnego mieszadła.
- 7. Mieszalnik według zastrz. 5, znamienny tym, że mieszadło górne jest obrócone o kąt 180° w stosunku do mieszadła dolnego.
- 8. Mieszalnik według zastrz. 4, znamienny tym, że zbiornik (6) mieszalnika jest smukły.
- 9. Mieszalnik według zastrz. 8, znamienny tym, że ma trzy mieszadła: dolne, górne i środkowe, przy czym mieszadło dolne jest umieszczone na wysokości od dna mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika (6), górne mieszadło umieszczone jest na wysokości od górnej krawędzi mieszalnika równej 1/3 średnicy zbiornika (6), zaś środkowe mieszadło umieszczone jest na środku wysokości zbiornika (6).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL405680A PL232140B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL405680A PL232140B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL405680A1 PL405680A1 (pl) | 2015-04-27 |
PL232140B1 true PL232140B1 (pl) | 2019-05-31 |
Family
ID=52987776
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL405680A PL232140B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL232140B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL234662B1 (pl) * | 2018-01-03 | 2020-03-31 | Maksymilian Mazur | Mieszadło pionowe z dyszowymi wirującymi modułami mieszającymi |
-
2013
- 2013-10-18 PL PL405680A patent/PL232140B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL405680A1 (pl) | 2015-04-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2507839B2 (ja) | 攪拌装置 | |
US9138699B2 (en) | Fractal impeller for stirring | |
US3734469A (en) | Reactor vessel and up-down mixer | |
KR100738643B1 (ko) | 교반 장치 | |
JP2000202268A (ja) | 撹拌装置 | |
CN108714388A (zh) | 一种搅拌槽 | |
CN108246143A (zh) | 一种穿流搅拌桨 | |
KR20150080774A (ko) | 배플을 구비한 회분식 반응기 | |
JP4440407B2 (ja) | 撹拌装置 | |
JPH1024230A (ja) | 撹拌装置 | |
CN113332937B (zh) | 一种分形叶片搅拌器 | |
JP2015054272A (ja) | 攪拌装置 | |
CN212595412U (zh) | 一种高粘度物料用搅拌设备 | |
PL232140B1 (pl) | Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości | |
JPH08281089A (ja) | 竪形撹拌機 | |
CN212091748U (zh) | 蒸发混合式搅拌器 | |
JP2749002B2 (ja) | 高粘度液体撹拌槽 | |
JP5755474B2 (ja) | 攪拌装置 | |
JP4220168B2 (ja) | 固体粒子を含む液体の撹拌装置及び撹拌方法 | |
KR20230055663A (ko) | 교반기 및 이를 이용한 유체 혼합 방법 | |
CN212215354U (zh) | 一种浮动式自吸射流搅拌装置 | |
KR101340712B1 (ko) | 드래프트 튜브를 구비한 혼합 장치 | |
CN206325474U (zh) | 一种用于碳纤维聚合原液的搅拌装置 | |
JPS62244429A (ja) | 撹拌装置 | |
CN212492450U (zh) | 栅门剪切式搅拌器 |