PL232018B3 - Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych - Google Patents

Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych

Info

Publication number
PL232018B3
PL232018B3 PL416519A PL41651916A PL232018B3 PL 232018 B3 PL232018 B3 PL 232018B3 PL 416519 A PL416519 A PL 416519A PL 41651916 A PL41651916 A PL 41651916A PL 232018 B3 PL232018 B3 PL 232018B3
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cylindrical
web
sticks
stick
thermal
Prior art date
Application number
PL416519A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416519A3 (pl
Inventor
Piotr Konieczny
Original Assignee
Konieczna Iwona Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna
Konieczna Maria Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna
Konieczny Piotr Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Konieczna Iwona Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna, Konieczna Maria Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna, Konieczny Piotr Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna filed Critical Konieczna Iwona Przetworstwo Tworzyw Koma Spolka Cywilna
Priority to PL416519A priority Critical patent/PL232018B3/pl
Publication of PL416519A3 publication Critical patent/PL416519A3/pl
Publication of PL232018B3 publication Critical patent/PL232018B3/pl

Links

Landscapes

  • Ink Jet (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych, zwłaszcza patyczków z naniesionym nadrukiem do lodów, ciastek i lizaków.
Znany jest, na przykład z publikacji polskiego prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr PL 2444 S2, patyk do lodów oraz wyrobów cukierniczych z ornamentem. Patyk ma kształt walca o średnicy podstawy znikomo małej w stosunku do wysokości walca wykonanego z materiału o jednolitej barwie i fakturze. Na jednym, korzystnie nieobłożonym masą lodową lub cukierniczą, końcu patyka jest wykonany ornament w postaci nadruku słownego, słowno-graficznego lub graficznego w kolorze kontrastującym z materiałem, z którego jest wykonany walec. Nadruki mogą być wykonane wieloma technikami, przykładowo poprzez wypalanie metodą termiczną, grawerowanie, wypalanie wiązką światła laserowego, wytłoczenie lub odlanie z formy, a także poprzez naniesienie ich nietoksyczną farbą, dopuszczoną do kontaktu z artykułami spożywczymi, drukiem transferowym, metodą tampodruku albo drukiem ink-jet. Nadruki na patyku mogą być w postaci sloganów reklamowych, nazwy producenta, znaku firmowego i tym podobne. Opisane sposoby nanoszenia nadruku nie znajdują zastosowania w przypadku konieczności nanoszenia kodu kreskowego, gdzie jest wymagana duża dokładność odwzorowania rysunku prążków kodu kreskowego, dla zapewnienia czytelność takiego kodu typowymi skanerami kodu kreskowego, to jest czytnikami kodu kreskowego stosowanymi w sklepach i innych placówkach handlowych, na przykład do identyfikacji towaru i jego ceny, zwłaszcza na patykach o niewielkich średnicach, na przykład 3-4 mm lub mniejszych.
Ponadto znany jest z publikacji polskiego wynalazku nr 230 747 patyczek do wyrobów cukierniczych i sposób jego wytwarzania. Patyczek do wyrobów cukierniczych, posiadający kształt walca o średnicy podstawy znikomo małej w stosunku do wysokości walca, przy czym na powierzchni walcowej jest nadruk w postaci nadruku słownego i/lub graficznego w kolorze kontrastującym z kolorem materiału patyczka, charakteryzuje się tym, że patyczek ma średnicę podstawy walca w granicach 2,5-6 mm, zaś nadruk naniesiony na patyczek jest w postaci kodu kreskowego z paskami kodowymi, o jakości wystarczającej do odczytu typowym skanerem rozkodowującym. Kod kreskowy oprócz pasków kodowych zawiera numer kodowy w postaci szeregu cyfr arabskich, a patyczek na powierzchni walcowej ma naniesione co najmniej dwa nadruki, korzystnie rozmieszczone w środkowym obszarze patyczka. Ponadto patyczek oprócz kodu kreskowego na powierzchni walcowej ma nani esiony znak słowno-graficzny, w szczególności logo firmowe, zaś nadruk jest w jednym z kolorów wybranych z grupy: czarny, czerwony, niebieski, zielony. Patyczek ma kształt rurkowy i jest z tworzywa sztucznego, korzystnie z polistyrenu, a ponadto patyczek posiada błyszczącą albo lekko matową powierzchnię w kolorze białym albo kremowym. Dla bardziej trwałego osadzenia w wyrobie cukierniczym na powierzchni walcowej patyczka są wytłoczenia boczne, uformowane z materiału patyczka, wystające na zewnątrz ponad jego powierzchnię walcową. Z tej publikacji znany jest także sposób wytwarzania patyczka do wyrobów cukierniczych z nadrukiem, w którym prefabrykat patyczków w postaci wstęgi walcowej o średnicy podstawy walca dostosowanej do średnicy poprzecznej patyczka wytłacza się w procesie ciągłym z tworzywa sztucznego na wytłaczarce, po czym tę wstęgę walcową chłodzi się wodą w wannie chłodniczej, a następnie podaje się poprzez zespół odciągu z rolkami ciągnąco-formującymi do zespołu tnącego, gdzie wstęgę walcową tnie się na odcinki stanowiące gotowe patyczki, przy czym sposób charakteryzuje się tym, że po operacji chłodzenia wstęgi walcowej w wannie chłodniczej na zewnętrznej powierzchni walcowej wstęgi walcowej drukuje się nadruk w postaci kodu kreskowego głowicą drukującą punktową, zasilaną i sterowaną z mikroprocesorowej drukarki atramentowej typu ink-jet, przy czym początek cyklu drukowania nadruku synchronizuje się z cyklem pracy zespołu tnącego, zaś treść nadruku, w tym kod kreskowy, ustawia się programowo w druka rce atramentowej. Jako atrament drukarki atramentowej stosuje się atramenty dopuszczone do kontaktu z żywnością, niezmazywalne i nierozpuszczalne w wodzie.
Sposób wytwarzania patyczka do wyrobów cukierniczych z nadrukiem, w którym prefabrykat patyczków w postaci wstęgi walcowej o średnicy podstawy walca dostosowanej do średnicy poprzecznej patyczka wytłacza się w procesie ciągłym z tworzywa sztucznego na wytłaczarce, po czym tę wstęgę walcową chłodzi się wodą w wannie chłodniczej, a następnie podaje się poprzez zespół odciągu z rolkami ciągnąco-formującymi do zespołu tnącego, gdzie wstęgę walcową tnie się na odcinki stanowiące gotowe patyczki, przy czym po operacji chłodzenia wstęgi walcowej w wannie chłodniczej na zewnętrznej powierzchni walcowej wstęgi walcowej drukuje się nadruk w postaci kodu kreskowego głowicą drukującą punktową, zasilaną i sterowaną z mikroprocesorowej drukarki atramentowej typu
PL 232 018 B1 ink-jet, przy czym początek cyklu drukowania nadruku synchronizuje się z cyklem pracy zespołu tnącego, zaś treść nadruku, w tym kod kreskowy, ustawia się programowo w drukarce atramentowej, według patentu nr PL 230 747 charakteryzuje się tym, że po operacji chłodzenia, a przed operacją druku głowicą drukującą drukarki atramentowej, powierzchnię wstęgi walcowej z tworzywa sztucznego ulepsza się termicznie głowicą termiczną, w operacji ciągłej, w trakcie przesuwania wstęgi walcowej od operacji chłodzenia do operacji druku, dla zwiększenia napięcia powierzchniowego tworzywa sztucznego i zwiększenia przyczepności atramentu do powierzchni wstęgi walcowej oraz zwiększenia przyczepności karmelu i masy cukrowej do patyczków, przy czym w operacji ulepszania termicznego głowicą termiczną stosuje się obróbkę plazmą atmosferyczną wzbudzaną w polu elektromagnetycznym albo obróbkę palnikiem płomieniowym.
Korzystnie w operacji ulepszenia termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej z tworzywa sztucznego głowicą termiczną z plazmą atmosferyczną wzbudzaną w polu elektromagnetycznym stosuje się plazmę z tlenu atmosferycznego albo w operacji ulepszenia termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej z tworzywa sztucznego głowicą termiczną z palnikiem płomieniowym stosuje się palnik zasilany czystym propanem.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeśli jako atrament drukarki atramentowej stosuje się atramenty dopuszczone do kontaktu z żywnością, niezmazywalne i nierozpuszczalne w wodzie.
Rozwiązania według wynalazku są bliżej wyjaśnione w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia patyczek z kodem kreskowym i znakiem słowno-graficznym, w widoku z boku, fig. 2 - powiększony fragment tego samego patyczka z kodem kreskowym, w widoku perspektywicznym z przodu i boku, zaś fig. 3 - schemat linii produkcyjnej ilustrującej sposób wytwarzania patyczka.
Patyczek 1 do wyrobów cukierniczych posiada kształt walca o średnicy podstawy znikomo małej w stosunku do wysokości walca, przy czym na powierzchni walcowej jest nadruk w postaci nadruku słownego i/lub graficznego w kolorze kontrastującym z kolorem materiału patyczka 1, przy czym patyczek 1 ma średnicę podstawy walca w granicach 2,5:6 mm, zaś nadruk naniesiony na patyczek 1 jest w postaci kodu kreskowego 2 z paskami kodowymi 3, o jakości wystarczającej do odczytu typow ym skanerem rozkodowującym, niepokazanym na rysunku, a stosowanym w sklepach i innych placówkach handlowych, do identyfikacji towarów i ich cen. Treść nadruków pokazanych na figurach rysunku jest przykładowa, a z uwagi na ewentualną własność osób trzecich nie wchodzi w zakres ochrony niniejszego wynalazku. Kod kreskowy 2 oprócz pasków kodowych 3 może zawierać numer kodowy 4 w postaci szeregu cyfr arabskich dla umożliwienia odczytu bez skanera rozkodowującego. Patyczek 1 może mieć na swej powierzchni walcowej naniesione dwa nadruki, rozmieszczone w środkowym obszarze patyczka 1 dla wyeliminowania zakrycia nadruku wyrobem cukierniczym i jego ograniczenia kontaktu z nadrukiem. Ponadto patyczek 1 oprócz kodu kreskowego 2 na swej powierzchni walcowej może mieć naniesiony znak słowno-graficzny 5 w postaci logo firmowego. Patyczek 1 posiada kod kreskowy w jednym z kolorów wybranych z grupy: czarny, czerwony, niebieski, zielony, jest z polistyrenu i dla zmniejszenia zużycia tworzywa sztucznego ma kształt rurkowy, przy czym patyczek 1 posiada błyszczącą albo lekko matową powierzchnię w kolorze białym albo kremowym dla uzyskania dużego kontrastu z kolorem nadruku i tym samym ułatwienia odczytu tego nadruku. Na powierzchni walcowej patyczka 1 są wykonane wytłoczenia boczne 6, uformowane z materiału patyczka 1, wystające na zewnątrz ponad powierzchnię walcową. Ponadto patyczek 1 może posiadać niewielkie technologiczne wytłoczenia kalibrujące 7 pozostałe po przejściu narzędzi kalibrująco-formujących patyczek 1.
Patyczek 1 do wyrobów cukierniczych z nadrukiem, w preferowanym sposobie jest wytwarzany na linii produkcyjnej, pokazanej schematycznie na fig. 3. Prefabrykat patyczków 1 w postaci wstęgi walcowej 8 o średnicy podstawy walca dostosowanej do średnicy poprzecznej patyczka 1 wytłacza się w procesie ciągłym z tworzywa sztucznego na wytłaczarce 9, po czym tę wstęgę walcową 8 chłodzi się wodą w wannie chłodniczej 10, a następnie podaje się poprzez zespół odciągu 11 z rolkami ciągnąco-formującymi 12 do zespołu tnącego 13, gdzie wstęgę walcową 8 tnie się na odcinki stanowiące gotowe patyczki. Po operacji chłodzenia wstęgi walcowej 8 w wannie chłodniczej 10, a przed podaniem jej do zespołu odciągu 11 na tej wstędze walcowej 8 na jej zewnętrznej powierzchni walcowej drukuje się nadruk w postaci kodu kreskowego 2 mikroprocesorową drukarką atramentową 14 typu ink-jet z punktową głowicą drukującą 15, zasilaną elektrycznie i sterowaną poprzez przewody elastyczne 16 z tej drukarki atramentowej 14, przy czym początek cyklu drukowania nadruku synchronizuje się z cyklem pracy zespołu tnącego 13, zaś treść nadruku, w tym grafikę i kod kreskowy 2, ustawia się programowo w drukarce atramentowej 14. Jako atrament drukarki atramentowej 14 stosuje się atramenty dopuszczone do kontaktu z żywnością, niezmazywalne i nierozpuszczalne w wodzie.
PL 232 018 B1
Po operacji chłodzenia, a przed operacją druku głowicą drukującą 15 drukarki atramentowej 14, powierzchnię wstęgi walcowej 8 z tworzywa sztucznego ulepsza się termicznie głowicą termiczną 17, w operacji ciągłej, w trakcie przesuwania wstęgi walcowej 8 od operacji chłodzenia do operacji druku, dla zwiększenia napięcia powierzchniowego tworzywa sztucznego i zwiększenia przyczepności atramentu do powierzchni wstęgi walcowej 8 oraz zwiększenia przyczepności karmelu i masy cukrowej do patyczków 1.
W preferowanym wykonaniu sposobu według wynalazku w operacji ulepszania termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej 8 z tworzywa sztucznego głowicą termiczną 17 stosuje się obróbkę plazmą atmosferyczną z tlenu atmosferycznego, wzbudzaną w polu elektromagnetycznym.
W innym wykonaniu sposobu według wynalazku w operacji ulepszenia termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej 8 z tworzywa sztucznego głowicą termiczną 17 stosuje się obróbkę palnikiem płomieniowym zasilanym czystym propanem.
Plazma atmosferyczna jest uzyskiwana w wyniku wzbudzenia gazu w polu elektromagnetycznym. Do ulepszenia termicznego patyczków 1 z tworzywa sztucznego, takiego na przykład jak polipropylen, polietylen lub polistyren, jako gaz roboczy przy stosowaniu plazmy atmosferycznej stosuje się tlen atmosferyczny. Atomy tlenu w plazmie łatwiej od innych gazów rozrywają wiązania węgla z wodorem w tworzywie i są „wstawiane” jednym wiązaniem zamiast wodoru. Dlatego powierzchnia staje się aktywna i uzyskuje wysoki stopień zwilżalności, przy czym relatywnie łatwo jest osiągnąć napięcie powierzchniowe na poziomie 72 mN/m. Plazma atmosferyczna może być stosowana w warunkach przemysłowych w otwartej przestrzeni. Wzbudzone elektrony powodują kontrolowane utlenienie powierzchni pasywnych tworzyw sztucznych. W zależności od poziomu wzbudzenia plazma atmosferyczna może osiągać temperaturę do 300°C, a dzięki temu znajduje zastosowanie w szybkich procesach, przebiegających nawet do 700 m/minutę, przy czym temperatura tworzywa może być utrzymywana na poziomie 20°C.
Z kolei przy obróbce palnikiem płomieniowym zasilanym najlepiej czystym propanem albo ewentualnie mieszanką propan-butan albo gazem ziemnym, monitoruje się ciśnienie i przepływ propanu. Taki proces jest powtarzalny i daje się łatwo kontrolować, przy czym wytwarzany w palniku płomień posiada silnie redukujące działanie, korzystne dla zwiększenia przyczepności atramentu do powierzchni wstęgi walcowej 8.
Sposób według wynalazku znajduje zastosowanie do wytwarzania walcowych patyczków 1 o małej średnicy z nadrukiem do wyrobów cukierniczych, zwłaszcza do lodów, ciastek i lizaków w kształcie kulistym lub podobnym, dla których utrudnione jest wykonanie czytelnego nadruku kodu kreskowego 2 na opakowaniu indywidualnym z uwagi na kulistą powierzchnię wyrobu finalnego z tym patyczkiem 1.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych z nadrukiem, w którym prefabrykat patyczków w postaci wstęgi walcowej o średnicy podstawy walca dostosowanej do średnicy poprzecznej patyczka wytłacza się w procesie ciągłym z tworzywa sztucznego na wytłaczarce, po czym tę wstęgę walcową chłodzi się wodą w wannie chłodniczej, a następnie podaje się poprzez zespół odciągu z rolkami ciągnąco-formującymi do zespołu tnącego, gdzie wstęgę walcową tnie się na odcinki stanowiące gotowe patyczki, przy czym po operacji chłodzenia wstęgi walcowej w wannie chłodniczej na zewnętrznej powierzchni walcowej wstęgi walcowej drukuje się nadruk w postaci kodu kreskowego głowicą drukującą punktową, zasilaną i sterowaną z mikroprocesorowej drukarki atramentowej typu ink-jet, przy czym początek cyklu drukowania nadruku synchronizuje się z cyklem pracy zespołu tnącego, zaś treść nadruku, w tym kod kreskowy, ustawia się programowo w drukarce atramentowej, według patentu nr PL 230 747, znamienny tym, że po operacji chłodzenia, a przed operacją druku głowicą drukującą (15) drukarki atramentowej (14), powierzchnię wstęgi walcowej (8) z tworzywa sztucznego ulepsza się termicznie głowicą termiczną (17), w operacji ciągłej, w trakcie przesuwania wstęgi walcowej (8) od operacji chłodzenia do operacji druku, dla zwiększenia napięcia powierzchniowego tworzywa sztucznego i zwiększenia przyczepności atramentu do powierzchni wstęgi walcowej (8) oraz zwiększenia przyczepności karmelu i masy cukrowej do patyczków (1), przy czym w operacji ulepszania termicznego głowicą
    PL 232 018 Β1 termiczną (17) stosuje się obróbkę plazmą atmosferyczną wzbudzaną w polu elektromagnetycznym albo obróbkę palnikiem płomieniowym.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w operacji ulepszenia termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej (8) z tworzywa sztucznego głowicą termiczną (17) z plazmą atmosferyczną wzbudzaną w polu elektromagnetycznym stosuje się plazmę z tlenu atmosferycznego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w operacji ulepszenia termicznego zewnętrznej powierzchni wstęgi walcowej (8) z tworzywa sztucznego głowicą termiczną (17) z palnikiem płomieniowym stosuje się palnik zasilany czystym propanem.
  4. 4. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że jako atrament drukarki atramentowej (14) stosuje się atramenty dopuszczone do kontaktu z żywnością, niezmazywalne i nierozpuszczalne w wodzie.
PL416519A 2016-03-16 2016-03-16 Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych PL232018B3 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416519A PL232018B3 (pl) 2016-03-16 2016-03-16 Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416519A PL232018B3 (pl) 2016-03-16 2016-03-16 Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416519A3 PL416519A3 (pl) 2017-09-25
PL232018B3 true PL232018B3 (pl) 2019-04-30

Family

ID=59897570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416519A PL232018B3 (pl) 2016-03-16 2016-03-16 Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232018B3 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416519A3 (pl) 2017-09-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6267997B1 (en) Method for producing printed confectionery products
US5834047A (en) Method for imprinting confectionery products with edible ink
US20010046535A1 (en) Printing on foods
US20090252905A1 (en) Thermal direct printing dissolving paper
CA2850122A1 (en) Variable printing of thermochromic codes
KR20090026245A (ko) 초콜릿의 묘화방법
WO2015031302A1 (en) Online printing in gum manufacture and products thereof
US20050255406A1 (en) Marking on a thin film
JP5191557B2 (ja) 長尺筒状体
EP1831022B1 (en) Method of printing on a soap bar
PL232018B3 (pl) Sposób wytwarzania patyczków do wyrobów cukierniczych
CN107004147A (zh) 用于制造包含电子可读的独有信息的编织标签的方法
CN101998907B (zh) 用于以彩色蜡和石蜡热印刷的一次性产品的串联变换的机器
PL230747B1 (pl) Sposób wytwarzania patyczka do wyrobów cukierniczych
KR100432904B1 (ko) 다수의 투명층 및(또는) 불투명층이 결합된 투명 비누의제조 방법
US7790092B2 (en) Flow fill manufacturing of solid ink sticks with top surface conditioning
JP3208480B2 (ja) 印刷システム及び印刷前処理装置
CN207257117U (zh) 一种带有覆膜功能的彩色热敏名签打印机
ES2141053B1 (es) Procedimiento para decorar productos alimenticios, particularmente de pasteleria.
IES63925B2 (en) A method of marking baked products
EP4374712A1 (en) Method for applying a marking to a wrapping material for an aerosol-generation article
CN217038871U (zh) 咬嘴衬纸和用于生产咬嘴衬纸的装置
JP2005111728A (ja) パルプモールド焼印構造
KR200476422Y1 (ko) 수표 압인자기용 리본
JP5083686B2 (ja) 枚葉シートの調製方法