PL231934B1 - Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji - Google Patents

Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji

Info

Publication number
PL231934B1
PL231934B1 PL411620A PL41162015A PL231934B1 PL 231934 B1 PL231934 B1 PL 231934B1 PL 411620 A PL411620 A PL 411620A PL 41162015 A PL41162015 A PL 41162015A PL 231934 B1 PL231934 B1 PL 231934B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
condenser
pump
steam
heater
column
Prior art date
Application number
PL411620A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411620A1 (pl
Inventor
Bartłomiej Stróżyński
Original Assignee
Strozynski Bartlomiej Firma Bolecki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Strozynski Bartlomiej Firma Bolecki filed Critical Strozynski Bartlomiej Firma Bolecki
Priority to PL411620A priority Critical patent/PL231934B1/pl
Publication of PL411620A1 publication Critical patent/PL411620A1/pl
Publication of PL231934B1 publication Critical patent/PL231934B1/pl

Links

Landscapes

  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)

Abstract

Pompa perystaltyczna, zwłaszcza dla kolumn destylacyjnych, wyposażona w skraplacz, chłodnicę oraz kolanka, charakteryzuje się tym, że korpus skraplacza (Ks) ponad złączem (Z) połączony jest z jednej strony z pompą regulacji pary (VM), natomiast pompa regulacji pary (VM) połączona jest poprzez kolanko (Ko) z chłodnicą (Ch), ponadto korpus skraplacza (Ks) połączony jest z drugiej strony, także ponad złączem (2) z pompą regulacji cieczy (LM), przy czym dolna część korpusu skraplacza (Ks) zakończona jest złączem (Z), za pomocą którego korpus skraplacza (Ks) połączony jest z korpusem kolumny (Kk), przy czym korpus kolumny (Kk) w dolnej części także zakończony jest złączem (Z), za pomocą którego korpus kolumny (Kk) połączony jest z korpusem zespołu grzałek (Kzg), przy czym korpus zespołu grzałek (Kzg) wyposażony jest w zespół grzałek (Zg). Sposób sterowania pompy perystaltycznej, zwłaszcza dla kolumn destylacyjnych, wykorzystującej skraplacz, kolanka oraz chłodnicę, polega na tym, że w pierwszym etapie zmienia się wydajność pompy regulacji cieczy (LM) w oparciu o wprowadzone sekwencje, które przypisuje się kolejnym etapom pracy kolumny destylacyjnej, w drugim etapie pompa regulacji pary (VM) odbiera parę z dolnej części korpusu skraplacza (Ks), przy czym wydajność pompy regulacji pary (VM) zmienia się za pomocą algorytmu PID, gdzie sygnałem wejściowym do pompy regulacji (VM), otrzymanym ze sterownika (S) jest odchyłka temperatury, którą w kolejnym etapie sczytuje się z czujnika (Cz) umieszczonego na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny (Kk), w kolejnym etapie para z pompy regulacji pary (VM) kierowana jest poprzez kolanko (Ko) do chłodnicy (Ch).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji.
Z polskiego opisu patentowego nr PL167328 znane jest urządzenie do reaktywnej destylacji. Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania trzeciorzędowych eterów alkilowych, zwłaszcza eteru metylowo-IlIrzęd.-butylowego /MTBE/, z izoolefin i alkoholi alifatycznych przy zastosowaniu wieży frakcjonującej, która charakteryzuje się tym, że ma półkę katalityczną złożoną z jednego lub kilku elementów, z których każdy zawiera złoże katalityczne, dwa przewody odpływowe i komorę niekatalityczną, przy czym złoże katalityczne jest zawarte wewnątrz odpowiedniej podpory umożliwiającej przepływ ciekłej mieszaniny reakcyjnej przez złoże w kierunku poprzecznym do osi urządzenia.
Z polskiego opisu patentowego nr PL165583 znany jest sposób przygotowania pozostałości z destylacji atmosferycznej ropy naftowej do destylacji próżniowej. Sposób polega na tym, że do pozostałości atmosferycznej dodaje się, pojedynczo lub w mieszaninie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne takie jak smoły, żywice, asfalteny lub związki zawierające heteroatomy w ilości 0,01 do 4,0% masowych w stosunku do pozostałości atmosferycznej.
Z polskiego opisu patentowego nr 293693 znany jest sposób i urządzenie do destylacji cieczy. Sposób destylacji polega na wywołaniu wrzenia cieczy przy obniżonym ciśnieniu, sprężaniu jej pompą i przesłaniu przewodem zanurzonym w cieczy, powodując jej skroplenie, a następnie zgromadzenie jako destylatu w zbiorniku. W urządzeniu przewód pary znajduje się nad lustrem cieczy, zaś przewód pary sprężonej znajduje się w cieczy.
Z polskiego opisu patentowego nr 312724 znana jest kolumna do destylacji zanieczyszczonych płynów. Kolumna do destylacji płynów zanieczyszczonych charakteryzuje się tym, że pionowa, cienkościenna rura wewnętrzna ma pofałdowaną wzdłużnie powierzchnię, tworzącą w przekroju poprzecznym wieloramienną gwiazdę. Rura jest umieszczona w osi symetrii kolumny, wewnątrz korpusu w postaci rury zewnętrznej, która jest od góry szczelnie zamknięta pokrywą, zaś na dole jest osadzona na podstawie. Przestrzeń między wewnętrzną rurą i rurą zewnętrzną jest wypełniona uszczelnieniem, stanowiącym utwardzoną żywicę epoksydową.
Z polskiego opisu patentowego nr PL185781 znany jest sposób i urządzenie do destylacji mieszaniny substancji. Wynalazek dotyczy przemysłu alkoholowego i jego przedmiotem jest sposób wprowadzania mieszaniny do kolumny destylacyjnej, która ma urządzenia kontaktowe do odprowadzania par w górnej części kolumny. Sposób obejmuje ponadto poddawanie produktu kotłowego produktu i zawracanie tak wytworzonych par z powrotem na kolumny. Części pary odbieranej z jednego z urządzeń kontaktowych zawraca się do strumienia pary albo strumienia cieczy na co najmniej jedno z urządzeń kontaktowych znajdujących się po stronie górnej względem kierunku przepływu albo zawraca część pary do strumienia cieczy poniżej jej poziomu na urządzenie kontaktowe, w miejsce jej odprowadzania, znajdujące się po stronie górnej względem kierunku przepływu pary. Zawracanie pary prowadzi się bez jego całkowitej kondensacji. Urządzenie do realizacji sposobu według wynalazku zawiera kolumnę destylacyjną z urządzeniami kontaktowymi. Co najmniej jedno z urządzeń kontaktowych jest wyposażone w co najmniej jeden środek do wprowadzania odprowadzonej pary. Ten środek znajduje się poniżej kolektora pary względem kierunku przepływu głównego strumienia. Kolumna destylacyjna jest ponadto wyposażona w urządzenie do przesyłania wprowadzanej pary.
Z polskiego opisu patentowego nr 337271 znany jest sposób prowadzenia destylacji reaktywnej oraz kolumna wypełnieniowa do prowadzenia destylacji reaktywnej. Przedmiotem wynalazku jest sposób prowadzenia destylacji reaktywnej w kolumnie z wypełnieniem, mającym co najmniej częściowo postać nośnika katalizatora. Fluidy, tworzące dwie fazy o różnych gęstościach, przepływają przez wypełnienie. Dla gęstszego fluidu ustala się wewnętrzny strumień objętościowy (300), którego wartość znajduje się w przedziale wokół wartości oznaczonej, przyporządkowanej z kolei rozkładowi czasu przebywania gęstszego fluidu. Dla wartości oznaczonej wariancja rozkładu czasu przebywania osiąga, jako funkcja wewnętrznego strumienia objętościowego, minimum zaś na granicach wspomnianego przedziału wewnętrzny strumień objętościowy różni się od wartości oznaczonej nie więcej niż o 30%, korzystnie 10%. Przedmiotem wynalazku jest również kolumna wypełnieniowa do prowadzenia destylacji reaktywnej.
Z polskiego opisu patentowego nr PL201684 znany jest układ do destylacji wody. Przedmiotem wynalazku jest układ do destylacji wody, przeznaczony do pozyskiwania wody pitnej z wody morskiej, lub wody zanieczyszczonej organicznie lub mineralnie z dowolnego źródła. Układ jest wyposażony w silnik cieplny obejmujący cykl Carnotia oraz cykl Rankinela utworzony przez wymienniki ciepła oraz
PL 231 934 B1 w parownik i skraplacz. Spalone gazy pochodzące z silnika, na przykład z silnika odrzutowego, który jest nieprzydatny w samolocie, są kierowane do kanału wymienników ciepła. Woda morska jest pompowana do wymiennika ciepła w celu wstępnego podgrzania przez ciepło resztkowe z kanału, a następnie do drugiego wymiennika ciepła w celu dalszego podgrzania. Pompa recyrkulacyjna podnosi ciśnienie wody w wymienniku ciepła w celu wzrostu temperatury wrzenia wody do wartości około 1652C. Podgrzana woda jest wprowadzana do parownika, gdzie najpierw jest zamieniana na parę, a następnie skraplana przez skraplacz. Strumień powietrza odrzutowego jest użyty do wytworzenia efektu Venturiego w celu wytworzenia podciśnienia w parowniku. Pozostałe w parowniku cząsteczki stałe są usuwane za pomocą mechanizmu transportowego.
Z polskiego opisu patentowego nr PL216724 znany jest sposób destylacji odpadów ciekłych w destylacyjnej wyparce filmowej. Sposób destylacji odpadów ciekłych, zwłaszcza olejów odpadowych, został rozwiązany w ten sposób, że odpady ciekłe doprowadzane są do ogrzewanej destylacyjnej wyparki filmowej, przy czym destylacja przebiega z cienkiej warstwy (filmu) cieczy spływającej pod wpływem sił grawitacji z odbiorem par z wewnętrznych ogrzewanych powierzchni parowania przy ciśnieniu 0,1 kPa do 110 kPa i temperaturze par w zakresie od 80°C do 330°C. Próżniową lub atmosferyczną destylacyjną wyparkę filmową odpadów ciekłych z chłodnicą par destylacyjnych tworzy blok destylacyjny, który składa się przynajmniej z jednej komory destylacji w układzie pionowym z wewnętrzną powierzchnią parowania oraz ponadto z bloku ogrzewania zapewniającego przenikanie ciepła do zewnętrznej powierzchni ogrzewanej komory destylacyjnej.
Z międzynarodowego opisu patentowego nr WO2014168791 znany jest profilowany system destylacji nawilżająco - osuszającej. System nawilżania, osuszania oraz odsalania wody korzysta z wyprofilowanej wewnętrznej komory, zasadniczo w kształcie cebuli, w celu zrównoważenia termodynamiki/procesu kondensacji parowania całkowicie poprzez ułatwienie potrzebne wężownicy płynu z powietrzem i profilowanym kształtem wewnętrznej komory, tak że może wystąpić zjawisko odsalania skutecznie w jednym systemie nawilżania - osuszania danego stopnia. Kontur wewnętrznej ścianki komory wewnętrznej jest proporcjonalny do różnicy procentowej zawartości pary wodnej, która może być drogą powietrzną w funkcji temperatury, z komorą wewnętrzną, przy czym są zasadniczo symetryczne względem poziomej płaszczyzny środkowej w komorze wewnętrznej.
Z międzynarodowego opisu patentowego nr WO2014199252 znane są składniki aparatury destylacyjnej, metoda ich produkcji oraz sposób ich użycia. Niniejszy wynalazek w odniesieniu do metalicznego składnika w aparaturze destylacyjnej i/lub fermentacji, znamienny tym, że elementy są pokryte co najmniej jedną warstwą nanostrukturalnej miedzi, przy czym warstwa nanostrukturalnej miedzi korzystnie zawiera nanocząsteczki TiO2. Ponadto, niniejszy wynalazek w odniesieniu do metod, do pokrywania wymienionego składnika metalicznego z co najmniej jednej warstwy nanostrukturalnej miedzi, która może również zawierać nanocząstki TiO2. Niniejszy wynalazek znajduje zastosowania w odniesieniu do wykorzystania wspomnianych składników destylacji i/lub fermentacji, w szczególności do destylacji alkoholu napojów alkoholowych.
Układ do destylacji według wynalazku charakteryzuje się tym, że korpus skraplacza ponad złączem połączony jest z jednej strony z pompą regulacji pary, natomiast pompa regulacji pary połączona jest poprzez kolanko z chłodnicą, ponadto korpus skraplacza połączony jest z drugiej strony, także ponad złączem z pompą regulacji cieczy, przy czym dolna część korpusu skraplacza zakończona jest złączem, za pomocą którego korpus skraplacza połączony jest z korpusem kolumny, przy czym korpus kolumny w dolnej części także zakończony jest złączem, za pomocą którego korpus kolumny połączony jest z korpusem zespołu grzałek, przy czym korpus zespołu grzałek wyposażony jest w zespół grzałek.
Korpus skraplacza wyposażony jest od góry w pokrywę skraplacza, przy czym przez środek pokrywy skraplacza przechodzi rurka górna, natomiast po obu stronach miejsca w pokrywie skraplacza, gdzie przechodzi rurka górna wykonane są w jednej osi otwory, poniżej pokrywy skraplacza, wewnątrz korpusu skraplacza umieszczony jest skraplacz, przy czym poniżej dolnej części skraplacza znajduje się rurka dolna oraz język.
Pompa regulacji pary oraz pompa regulacji cieczy są korzystnie pompami perystaltycznymi.
Chodnica wykonana jest korzystnie ze stali kwasoodpornej i/lub nierdzewnej.
Język odgięty jest od osi korpusu skraplacza w celu skierowania odcieku ze skraplacza do pompy regulacji cieczy.
Na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny zainstalowany jest czujnik.
Pomiędzy 50-70% wysokości korpusu kolumny, czujnik przechodzi przez korpus kolumny.
Pompa regulacji pary jest umieszczona poniżej złącza, pod korpusem skraplacza.
PL 231 934 B1
Zespół grzałek wyposażony jest w prostownik do zasilania grzałki, przy czym grzałka zasilana jest poprzez klucz PWM, natomiast grzałka i grzałka zasilane są poprzez triaki.
Klucz PWM jest przetwornicą.
Sposób według wynalazku polega na tym, że w pierwszym etapie zmienia się wydajność pompy regulacji cieczy w oparciu o wprowadzone sekwencje, które przypisuje się kolejnym etapom pracy kolumny destylacyjnej, w drugim etapie pompa regulacji pary odbiera parę z dolnej części korpusu skraplacza, przy czym wydajność pompy regulacji pary zmienia się za pomocą algorytmu PID, gdzie sygnałem wejściowym do pompy regulacji, otrzymanym ze sterownika jest odchyłka temperatury, którą w kolejnym etapie szczytuje się z czujnika umieszczonym wewnątrz korpusu kolumny, w kolejnym etapie para z pompy regulacji pary kierowana jest poprzez kolanko do chłodnicy.
Jeśli odbiór produktu z kolumny destylacyjnej odbiera się zbyt szybko to temperatura czujnika wzrasta, w kolejnym etapie sterownik zmniejsza wydajność pompy pary tak, że temperatura z czujnika wraca do wartości nominalnej.
Pompa charakteryzuje się zmienną maksymalną wydajnością, którą zmienia się za pomocą algorytmu PID poprzez sterownik, gdzie sygnałem wejściowym jest odchyłka temperatury mierzonej w miejscu zainstalowania czujnika na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny.
W zespole grzałek w pierwszym etapie, w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 0 do 2 kW pracuje tylko grzałka, którą zasila się poprzez prostownik z przewodu zasilającego, poprzez klucz PWM, który sterowany jest sygnałem PWM , w drugim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 2 do 4 kW, w układ pracującej grzałki włącza się dodatkowo grzałkę, która zasilana jest z przewodu zasilającego poprzez triak, który sterowany jest sygnałem, w trzecim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 4 do 6 kW, w układ pracujących grzałek włącza się dodatkowo grzałkę, która zasilana jest z przewodu zasilającego poprzez triak, który sterowany jest sygnałem.
Ujemne bieguny zasilające grzałek podłączone są do wspólnego przewodu neutralnego.
Sterownik zwiększając stabilność pracy kolumny destylacyjnej, koryguje sygnał PWM, na podstawie sygnału z czujnika lub na podstawie miernika mocy monitorującego aktualną moc grzałek.
Grzałka sterowana jest sygnałem, natomiast grzałka sterowana jest sygnałem.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zastąpienie klasycznych zaworów pompami perystaltycznymi, dzięki czemu uzyskuje się kontrolowany przepływ medium hydraulicznego i/lub gazowego, a tym samym zapewnia się różne prędkości odbioru produktów z kolumny destylacyjnej.
Kolejną zaletą rozwiązania według wynalazku jest sterowanie wydajnością pompy przepływu pary poprzez sterownik, który szczytuje temperaturę z czujnika temperatury, umieszczonego na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku na którym:
Fig. 1. Przedstawia kolumnę destylacyjną wraz z pompami perystaltycznymi (z pompą regulacji pary przed chłodnicą).
Fig. 2. Przedstawia kolumnę destylacyjną wraz z pompami perystaltycznymi (z pompą regulacji pary za chłodnicą).
Fig. 3. Przedstawia zespół grzałek wraz z układem sterowania.
P r z y k ł a d 1 (pompa regulacji pary umieszczona jest przed chłodnicą)
Korpus skraplacza (Ks) ponad złączem (Z) połączony jest z jednej strony z pompą regulacji pary (VM), natomiast pompa regulacji pary (VM) połączona jest poprzez kolanko (Ko) z chłodnicą (Ch), ponad to korpus skraplacza (Ks) połączony jest z drugiej strony, także ponad złączem (Z) z pompą regulacji cieczy (LM), przy czym dolna część korpusu skraplacza (Ks) zakończona jest złączem (Z), za pomocą którego korpus skraplacza (Ks) połączony jest z korpusem kolumny (Kk), przy czym korpus kolumny (Kk) w dolnej części także zakończony jest złączem (Z), za pomocą którego korpus kolumny (Kk) połączony jest z korpusem zespołu grzałek (Kzg), przy czym korpus zespołu grzałek (Kzg) wyposażony jest w zespół grzałek (Ze).
P r z y k ł a d 2 (pompa regulacji pary umieszczona jest za chłodnicą)
Korpus skraplacza (Ks) ponad złączem (Z) połączony jest z jednej strony z kolankiem (Ko), które następnie połączone jest z chłodnicą (Ch), przy czym na końcu chłodnicy (Ch) umieszczona jest pompa regulacji pary (VM), ponadto korpus skraplacza (Ks) połączony jest z drugiej strony, także ponad złączem (Z) z pompą regulacji cieczy (LM), przy czym dolna część korpusu skraplacza (Ks) zakończona jest złączem (Z), za pomocą którego korpus skraplacza (Ks) połączony jest z korpusem kolumny (Kk), przy czym korpus kolumny (Kk) w dolnej części także zakończony jest złączem (Z), za pomocą którego
PL 231 934 B1 korpus kolumny (Kk) połączony jest z korpusem zespołu grzałek (Kzg), przy czym korpus zespołu grzałek (Kzg) wyposażony jest w zespół grzałek (Zg).
P r z y k ł a d 3 (sposób działania)
W pierwszym etapie zmienia się wydajność pompy regulacji cieczy (LM) w oparciu o wprowadzone sekwencje, które przypisuje się kolejnym etapom pracy kolumny destylacyjnej, w drugim etapie pompa regulacji pary (VM) odbiera parę z dolnej części korpusu skraplacza (Ks), przy czym wydajność pompy regulacji pary (VM) zmienia się za pomocą algorytmu PID, gdzie sygnałem wejściowym do pompy regulacji (VM), otrzymanym ze sterownika (5) jest odchyłka temperatury, którą w kolejnym etapie szczytuje się z czujnika (Cz) umieszczonym na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny (Kk), w kolejnym etapie para z pompy regulacji pary (VM) kierowana jest poprzez kolanko (Ko) do chłodnicy (Ch).
P r z y k ł a d 4 (sposób sterowania grzałkami)
W pierwszym etapie zmienia się wydajność pompy regulacji cieczy (LM) w oparciu o wprowadzone sekwencje, które przypisuje się kolejnym etapom pracy kolumny destylacyjnej, w drugim etapie pompa regulacji pary (VM) odbiera parę z dolnej części korpusu skraplacza (Ks), przy czym wydajność pompy regulacji pary (VM) zmienia się za pomocą algorytmu PID, gdzie sygnałem wejściowym do pompy regulacji (VM), otrzymanym ze sterownika (S) jest odchyłka temperatury, którą w kolejnym etapie szczytuje się z czujnika (Cz) umieszczonym na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny (Kk), w kolejnym etapie para z pompy regulacji pary (VM) kierowana jest poprzez kolanko (Ko) do chłodnicy (Ch).
W zespole grzałek (Zg) w pierwszym etapie, w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej od 0 do 2 kW pracuje tylko grzałka (G1), którą zasila się poprzez prostownik (P) z przewodu zasilającego (L), poprzez klucz PWM (KP), który sterowany jest sygnałem PWM (SP), w drugim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej od 2 do 4 kW, w układ pracującej grzałki (G1) włącza się dodatkowo grzałkę (G2), która zasilana jest z przewodu zasilającego (L) poprzez triak (T), który sterowany jest sygnałem (SG2), w trzecim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej od 4 do 6 kW, w układ pracujących grzałek (G1) i (G2) włącza się dodatkowo grzałkę (G3), która zasilana jest z przewodu zasilającego (L) poprzez triak (T), który sterowany jest sygnałem (SG3).
Wykaz oznaczeń:
B - blacha
Ch - chłodnica
Cz - czujnik
G1, G2, G3 - grzałki
J - język
Kk - korpus kolumny
Ko - kolanko
KP - klucz PWM
Ks - korpus skraplacza
Kzg - korpus zespołu grzałek
L - przewód zasilający (fazowy)
LM - pompa regulacji cieczy
N - przewód neutralny
O - otwór
Ps - pokrywa skraplacza
P - prostownik
Rd - rurka dolna
Rg - rurka górna
S - sterownik
SG2 - sygnał grzałki G2
SG3 - sygnał grzałki SG3
Sk - skraplacz
SP - sygnał PWM
T - triak
VM - pompa regulacji pary
Z - złącze
Zg - zespół grzałek

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do destylacji wyposażony w skraplacz, chłodnicę oraz kolanka, znamienny tym, że korpus skraplacza (Ks) ponad złączem (Z) połączony jest z jednej strony z pompą regulacji pary (VM), natomiast pompa regulacji pary (VM) połączona jest poprzez kolanko (Ko) z chłodnicą (Ch), ponad to korpus skraplacza (Ks) połączony jest z drugiej strony, także ponad złączem (Z) z pompą regulacji cieczy (LM), przy czym dolna część korpusu skraplacza (Ks) zakończona jest złączem (Z), za pomocą którego korpus skraplacza (Ks) połączony jest z korpusem kolumny (Kk), przy czym korpus kolumny (Kk) w dolnej części także zakończony jest złączem (Z), za pomocą którego korpus kolumny (Kk) połączony jest z korpusem zespołu grzałek (Kzg), przy czym korpus zespołu grzałek (Kzg) wyposażony jest w zespół grzałek (Zg).
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus skraplacza (Ks) wyposażony jest od góry w pokrywę skraplacza (Ps), przy czym przez środek pokrywy skraplacza (Ps) przechodzi rurka górna (Rg), natomiast po obu stronach miejsca w pokrywie skraplacza (Ps), gdzie przechodzi rurka górna (Rg) wykonane są w jednej osi otwory (O), poniżej pokrywy skraplacza (Ps), wewnątrz korpusu skraplacza (Ks) umieszczony jest skraplacz (Sk), przy czym poniżej dolnej części skraplacza (Sk) znajduje się rurka dolna (Rd) oraz język (J).
  3. 3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że pompa regulacji pary (VM) oraz pompa regulacji cieczy (LM) są korzystnie pompami perystaltycznymi.
  4. 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że chodnica (Ch) wykonana jest korzystnie ze stali kwasoodpornej i/lub nierdzewnej.
  5. 5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że język (J) odgięty jest od osi korpusu skraplacza (Ks) w celu skierowania odcieku ze skraplacza (Sk) do pompy regulacji cieczy (LM).
  6. 6. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny (Kk) zainstalowany jest czujnik (Cz).
  7. 7. Układ według zastrz. 1 i 6, znamienny tym, że pomiędzy 50-70% wysokości korpusu kolumny (Kk), czujnik (Cz) przechodzi przez korpus kolumny (Kk).
  8. 8. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że pompa regulacji pary (VM) jest umieszczona poniżej złącza (Z), pod korpusem skraplacza (Ks).
  9. 9. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół grzałek (Zg) wyposażony jest w prostownik (P) do zasilania grzałki (G1), przy czym grzałka (G1) zasilana jest poprzez klucz PWM (KP), natomiast grzałka (G2) i grzałka (G3) zasilane są poprzez triaki (T).
  10. 10. Układ według zastrz. 1 i 9, znamienny tym, że klucz PWM (KP) jest przetwornicą.
  11. 11. Sposób sterowania układem do destylacji określonym w zastrzeżeniach 1-10, znamienny tym, że w pierwszym etapie zmienia się wydajność pompy regulacji cieczy (LM) w oparciu o wprowadzone sekwencje, które przypisuje się kolejnym etapom pracy kolumny destylacyjnej, w drugim etapie pompa regulacji pary (VM) odbiera parę z dolnej części korpusu skraplacza (Ks), przy czym wydajność pompy regulacji pary (VM) zmienia się za pomocą algorytmu PID, gdzie sygnałem wejściowym do pompy regulacji (VM), otrzymanym ze sterownika (S) jest odchyłka temperatury, którą w kolejnym etapie szczytuje się z czujnika (Cz) umieszczonym wewnątrz korpusu kolumny (Kk), w kolejnym etapie para z pompy regulacji pary (VM) kierowana jest poprzez kolanko (Ko) do chłodnicy (Ch).
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że jeśli odbiór produktu z kolumny destylacyjnej odbiera się zbyt szybko to temperatura czujnika (Cz) wzrasta, w kolejnym etapie sterownik (S) zmniejsza wydajność pompy pary (VM) tak, że temperatura z czujnika (Cz) wraca do wartości nominalnej.
  13. 13. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że pompa (VM) charakteryzuje się zmienną maksymalną wydajnością, którą zmienia się za pomocą algorytmu PID poprzez sterownik (S), gdzie sygnałem wejściowym jest odchyłka temperatury mierzonej w miejscu zainstalowania czujnika (Cz) na zewnętrznej powierzchni korpusu kolumny (Kk).
  14. 14. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że w zespole grzałek (Zg) w pierwszym etapie, w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 0 do 2 kW pracuje tylko grzałka (G1), którą zasila się poprzez prostownik (P) z przewodu zasilającego (L), poprzez klucz PWM (KP), który sterowany jest sygnałem PWM (SP), w drugim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 2 do 4 kW, w układ pracującej grzałki (G1) włącza się dodatkowo grzałkę (G2), która zasilana jest z przewodu zasilającego (L) poprzez triak (T), który sterowany
    PL 231 934 Β1 jest sygnałem (SG2), w trzecim etapie w zakresie zapotrzebowania mocy grzejnej korzystnie od 4 do 6 kW, w układ pracujących grzałek (G1) i (G2) włącza się dodatkowo grzałkę (G3), która zasilana jest z przewodu zasilającego (j_) poprzez triak CD, który sterowany jest sygnałem (SG3).
  15. 15. Sposób według zastrz. 11 i 14, znamienny tym, że ujemne bieguny zasilające grzałek (G1). (G2) i (G3) podłączone są do wspólnego przewodu neutralnego (N).
  16. 16. Sposób według zastrz. 11 i 14, znamienny tym, że sterownik (S) zwiększając stabilność pracy kolumny destylacyjnej, koryguje sygnał PWM (SP), na podstawie sygnału z czujnika (Cz) lub na podstawie miernika mocy monitorującego aktualną moc grzałek (G1), (G2) i (G3).
  17. 17. Sposób według zastrz. 11 i 14, znamienny tym, że grzałka (G2) sterowana jest sygnałem (SG2), natomiast grzałka (G3) sterowana jest sygnałem (SG3).
PL411620A 2015-03-16 2015-03-16 Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji PL231934B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411620A PL231934B1 (pl) 2015-03-16 2015-03-16 Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411620A PL231934B1 (pl) 2015-03-16 2015-03-16 Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411620A1 PL411620A1 (pl) 2016-09-26
PL231934B1 true PL231934B1 (pl) 2019-04-30

Family

ID=56942396

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411620A PL231934B1 (pl) 2015-03-16 2015-03-16 Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231934B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411620A1 (pl) 2016-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5500096A (en) Method of concentrating less volatile liquids
CN102952629B (zh) 天然肉桂油提取工艺方法
WO2014009762A1 (en) Rectification tower with internal heat and mass exchange and method for separation of multi-component mixtures into fractions using a rectification tower with an internal heat and mass exchange
CN101360807B (zh) 碳氢化合物原料蒸馏方法及实施该方法的装置
US4309243A (en) Vertical tube distillers
CA1189015A (en) Method and apparatus for short-path distillation
CN102584524A (zh) 一种酒精回收塔
CN206381662U (zh) 一种香兰素的蒸馏装置
US20110132740A1 (en) Method for evaporation and possible distillation of fluids using a heat pump.
US9714388B1 (en) Method for recycling liquid waste
PL231934B1 (pl) Układ do destylacji oraz sposób sterowania układem destylacji
CN103182194A (zh) 一体式液体汽化分离罐装置
CN108815869A (zh) 液体提纯装置
RU2290244C1 (ru) Способ разделения смеси жидких компонентов
RU2422368C2 (ru) Способ перегонки многокомпонентных жидкостей
RU2694771C1 (ru) Способ тепловой регенерации отработанных технологических жидкостей
CN209333236U (zh) 一种导热油回收分馏装置
RU2738576C2 (ru) Вакуумная деаэрационная установка (варианты)
CN109107210B (zh) 精馏设备
CN206198727U (zh) 一种利用分子蒸馏法提取米糠中植物甾醇装置
RU2394064C2 (ru) Способ перегонки нефти
CN203440112U (zh) 用于dcp生产的污水处理装置及蒸馏塔
CN205235417U (zh) 一种蒸汽冷凝装置
Bethge Short path and molecular distillation
CA2894199A1 (en) An evaporator and process for use thereof