PL231748B1 - Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy - Google Patents

Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy

Info

Publication number
PL231748B1
PL231748B1 PL413057A PL41305715A PL231748B1 PL 231748 B1 PL231748 B1 PL 231748B1 PL 413057 A PL413057 A PL 413057A PL 41305715 A PL41305715 A PL 41305715A PL 231748 B1 PL231748 B1 PL 231748B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
deck
screen
chute
screens
vibrating screen
Prior art date
Application number
PL413057A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413057A1 (pl
Inventor
Tomasz Gawenda
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL413057A priority Critical patent/PL231748B1/pl
Publication of PL413057A1 publication Critical patent/PL413057A1/pl
Publication of PL231748B1 publication Critical patent/PL231748B1/pl

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wibracyjny przesiewacz wielopokładowy, mający zastosowanie w przeróbce surowców skalnych do produkcji kruszyw mineralnych.
Z koreańskiego zgłoszenia patentowego KR20080082161 A znane jest sito, będące elementem jednopokładowego, wieloproduktowego przesiewacza, służące do separacji materiałów konstrukcyjnych lub odpadowych, zbudowane z siatki drucianej, charakteryzujące się tym, że składa się z posobnie usytuowanych sekcji o różnych rozmiarach oczek, których rozmiar zwiększa się lub zmniejsza, w zależności od zastosowania i rodzaju przesiewanego materiału.
Chiński wzór użytkowy CN203061422 U ujawnia dwupokładowy przesiewacz wibracyjny, mający zastosowanie do separacji kruszyw mineralnych, w którym pokład górny stanowi sito o oczkach okrągłych, a pokład dolny stanowi sito rusztowe o szczelinach usytuowanych poprzecznie do kierunku ruchu ziaren.
Powszechnie znane są przesiewacze wielopokładowe o sitach oczkowych lub szczelinowych. Przykładowo w międzynarodowym zgłoszeniu WO2008126154 A1 ujawniono przesiewacz wielopokładowy, posiadający lej wsypowy i lej zsypowy oraz pokładowe rynny odprowadzające kruszywo, pozwalający na sortowanie kruszyw mineralnych w zależności od zastosowanych sit. Przesiewacz ten posiada dodatkową instalację umożliwiającą pneumatyczne odseparowanie frakcji pylastej.
Z polskiego zgłoszenia P408045 znany jest układ urządzeń do produkcji kruszyw foremnych umożliwiający otrzymanie produktu w postaci kruszyw o przeważającej zawartości ziaren foremnych bez nadmiernego przekruszania materiału i bez niepotrzebnego rozdrabniania ziaren. Istota układu polega na tym, że co najmniej jedna kruszarka wirnikowa lub pionowa kruszarka udarowa, poprzez wibracyjny przesiewacz wielopokładowy połączona jest z wibracyjnym przesiewaczem jednopokładowym wyposażonym w sekcje w postaci sit szczelinowych oraz w lej zsypowy. Każdy pokład wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego z wyjątkiem górnego pokładu, połączony jest z odpowiednimi sekcjami wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego, a lej zsypowy wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego oraz górny pokład wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego połączone są z powrotem z kruszarką. Wielkość szczeliny każdego sita wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego wynosi od 40% do 60% maksymalnej wielkości ziarna uzyskanego z wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego. Alternatywnie, układ urządzeń do produkcji kruszyw foremnych wyposażony jest w dodatkową kruszarkę, przy czym lej zsypowy wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego oraz górny pokład wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego połączone są z powrotem poprzez dodatkową kruszarkę udarową z wibracyjnym przesiewaczem wielopokładowym.
Również z polskiego zgłoszenia P408046 znany jest układ urządzeń do produkcji kruszyw nieforemnych, różniący się od poprzedniego tym, że kruszarkę stanowi kruszarka szczękowa o szczękach gładkich lub kruszarka walcowa z walcami gładkimi, a zbiorcza rynna wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego oraz górny pokład wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego połączone są z powrotem z kruszarką. Alternatywnie układ może być wyposażony w dodatkową kruszarkę, poprzez którą zbiorcza rynna wibracyjnego przesiewacza jednopokładowego oraz górny pokład wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego połączone są z powrotem z wsypem wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego.
Zastosowanie przesiewacza według wynalazku pozwala na zmniejszenie ilości urządzeń w instalacjach technologicznych służących do produkcji kruszyw dzięki temu, że może on zastąpić wibracyjny przesiewacz wielopokładowy z sitami oczkowymi oraz współpracujący z nim wibracyjny przesiewacz jednopokładowy wyposażony w sekcje w postaci sit szczelinowych.
Istotą wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego jest to, że wszystkie pokłady sitowe poza pokładem sitowym górnym składają się z sit oczkowych połączonych posobnie z odpowiednimi sitami szczelinowymi, a rynny podpokładowe zbierające usytuowane są odpowiednio pod sitami szczelinowymi, natomiast pokład sitowy górny stanowi sito oczkowe połączone z rynną zsypową pokładową pokładu sitowego górnego.
Korzystnym jest, gdy długość sit szczelinowych zawiera się w granicach od 40% do 70% długości całego pokładu sitowego.
Również korzystnym jest, gdy rozmiary szczelin w sitach szczelinowych każdego pokładu zawierają się w granicach od 40% do 60% rozmiaru oczek w sitach oczkowych odpowiednich pokładów wyżej leżących.
Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy według wynalazku, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie jego budowę, a figura 2 - przykład
PL 231 748 B1 sposobu działania przesiewacza stanowiącego jeden z elementów układu urządzeń do produkcji kruszyw o ziarnach foremnych.
Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy przedstawiony na fig. 1 składa się z leja wsypowego 1, pod którym znajduje się pokład sitowy górny, który stanowi sito oczkowe 2 o oczkach kwadratowych o wielkości 16 mm oraz rynna zsypowa 2b zakończona zsypem pokładowym 2d. Poniżej pokładu sitowego górnego znajdują się trzy inne pokłady sitowe.
Pokład sitowy pierwszy, usytuowany bezpośrednio poniżej pokładu sitowego górnego, składa się z sita Oczkowego 3a o oczkach kwadratowych o wielkości 10 mm oraz sita szczelinowego 3b o rozmiarze szczelin 8 mm usytuowanych równolegle do kierunku przesiewania, przy czym sito szczelinowe 3b zakończone jest zsypem pokładowym 3d. Pod sitem szczelinowym 3b znajduje się rynna podpokładowa zbierająca 3c zakończona zsypem podpokładowym 3e.
Poniżej pokładu sitowego pierwszego, znajduje się pokład sitowy drugi, który składa się z sita Oczkowego 4a o oczkach kwadratowych o rozmiarze 6,3 mm oraz sita szczelinowego 4b o rozmiarze szczelin 5 mm, usytuowanych równolegle do kierunku przesiewania. Sito szczelinowe 4b zakończone jest zsypem pokładowym 4d. Pod sitem szczelinowym 4b znajduje się rynna podpokładowa zbierająca 4c, zakończona zsypem podpokładowym 4e.
Poniżej znajduje się pokład sitowy trzeci, który składa się z sita Oczkowego 5a o oczkach kwadratowych o rozmiarze 2 mm oraz sita szczelinowego 5b o rozmiarze szczelin 3,15 mm usytuowanych równolegle do kierunku przesiewania. Sito szczelinowe 5b zakończone jest zsypem pokładowym 5d. Pod sitem szczelinowym 5b znajduje się rynna podpokładowa zbierająca 5c, zakończona zsypem podpokładowym 5e.
Długość wszystkich sit szczelinowych 3b, 4b, i 5b wynosi 3 m, a długość wszystkich sit oczkowych 2, 3a, 4a, 5a wynosi 2,5 m. Poniżej ostatniego pokładu sitowego znajduje się lej zsypowy 6.
Wszystkie pokłady sitowe są wymienne i mogą być zastąpione sitami o innych rozmiarach oczek i szczelin.
Sposób działania przesiewacza według wynalazku zobrazowany został na fig. 2, uwzględniającej instalację do produkcji kruszyw o ziarnach foremnych. Instalacja technologiczna składa się z kruszarek udarowych A i B oraz będącego przedmiotem wynalazku, wielosekcyjnego przesiewacza wibracyjnego z sitami o parametrach, jak przedstawione w przykładzie wykonania, a także środków transportu materiału w postaci przenośników taśmowych oraz rynny zbiorczej, które nie zostały uwidocznione na rysunku. Do kruszarki udarowej A podawany jest materiał w postaci wstępnie rozdrobnionych brył piaskowca, gdzie następuje jego właściwe rozdrobnienie, a następnie trafia on do leja wsypowego 1 wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego.
Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy dokonuje rozdziału ziaren na odpowiednie frakcje oraz dokonuje separacji ziaren foremnych i nieforemnych. Frakcja nadsitowa o uziarnieniu powyżej 16 mm odprowadzana jest przez zsyp pokładowy 2d pokładu sitowego górnego.
Ziarna foremne odprowadzane są za pomocą zsypów pokładowych pozostałych trzech pokładów, i tak: frakcja ziaren foremnych o uziarnieniu od 10 do 16 mm odprowadzana jest za pomocą zsypu pokładowego 3d, frakcja ziaren foremnych o uziarnieniu od 6,3 do 10 mm - za pomocą zsypu pokładowego 4d, a frakcja ziaren foremnych o uziarnieniu 2-6,3 mm - za pomocą zsypu pokładowego 5d.
Ziarna nieforemne odprowadzane są za pomocą zsypów podpokładowych odpowiednio: frakcja ziaren nieforemnych o uziarnieniu od 10 do 16 mm odprowadzana jest za pomocą zsypu podpokładowego 3e, frakcja ziaren nieforemnych o uziarnieniu od 6,3 do 10 mm - za pomocą zsypu podpokładowego 4e, a frakcja ziaren nieforemnych o uziarnieniu od 2 do 6,3 mm - za pomocą zsypu podpokładowego 5e.
Frakcja nadsitowa z sita górnego 2 oraz frakcje ziaren nieforemnych z trzech pozostałych pokładów sitowych są odprowadzane do rynny zbiorczej i kierowane do kruszarki udarowej B w celu ponownego kruszenia i poprawy foremności ziaren. Po przekruszeniu, materiał kierowany jest do leja wsypowego 1 wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego.
Frakcje ziaren foremnych o uziarnieniach: 2-6,3 mm, 6,3-10 mm oraz 10-16 mm stanowią finalny produkt i odprowadzane są za pomocą przenośników do miejsca magazynowania frakcji handlowych.
Frakcja 0-4 mm, która odprowadzana jest z wibracyjnego przesiewacza wielopokładowego za pomocą leja zsypowego 6 jest kierowana do miejsca magazynowania i nie podlega dalszej przeróbce.
Możliwe jest również zawrócenie frakcji nadsitowej o uziarnieniu powyżej 16 mm oraz wszystkich frakcji ziaren nieforemnych do kruszarki udarowej pierwszej A bez udziału kruszarki udarowej drugiej B.
PL 231 748 Β1
W przypadku potrzeby produkcji zarówno frakcji foremnych, jak i nieforemnych, do ponownego kruszenia zawracana jest tylko frakcja nadsitowa, z pokładu sitowego górnego, o uziarnieniu powyżej 16 mm.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (3)

1. Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy, zawierający lej wsypowy, lej zsypowy, zsypy pokładowe, rynnę zsypową pokładu górnego, rynny podpokładowe zbierające zakończone zsypami podpokładowymi oraz przynajmniej dwa pokłady sitowe usytuowane nadsobnie i nachylone do poziomu, znamienny tym, że wszystkie pokłady sitowe poza pokładem sitowym górnym składają się z sit Oczkowych (3a, 4a, 5a) połączonych posobnie odpowiednio z sitami szczelinowymi (3b, 4b, 5b), a rynny podpokładowe zbierające (3c, 4c, 5c) usytuowane są odpowiednio pod sitami szczelinowymi (3b, 4b, 5b), natomiast pokład sitowy górny stanowi sito Oczkowe (2) połączone z rynną zsypową (2b).
2. Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy według zastrz. 1, znamienny tym, że długość sit szczelinowych (3b, 4b, 5b) zawiera się w granicach od 40% do 70% długości odpowiadającego im pokładu.
3. Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy według zastrz. 2, znamienny tym, że rozmiary szczelin w sitach szczelinowych (3b, 4b, 5b) każdego pokładu zawierają się w granicach od 40% do 60% rozmiaru oczek w sitach Oczkowych (2a, 3a, 4a) odpowiednich pokładów wyżej umiejscowionych.
Rysunki
PL413057A 2015-07-07 2015-07-07 Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy PL231748B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413057A PL231748B1 (pl) 2015-07-07 2015-07-07 Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413057A PL231748B1 (pl) 2015-07-07 2015-07-07 Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413057A1 PL413057A1 (pl) 2017-01-16
PL231748B1 true PL231748B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=57756490

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413057A PL231748B1 (pl) 2015-07-07 2015-07-07 Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231748B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109865658A (zh) * 2017-12-01 2019-06-11 哈尔滨石油学院 一种能多层连续筛分的筛分装置
CN108838080A (zh) * 2018-08-14 2018-11-20 江苏享美粮油食品有限公司 一种粮食除尘装置
CN113369024B (zh) * 2021-06-01 2022-11-29 安徽理工大学 一种煤泥分级分选组件及其系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL413057A1 (pl) 2017-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3209422B1 (de) Recyclinganlage für gipskarton
EP2903755B1 (de) Vorrichtung und verfahren zur klassierung von polydispersem aufgabegut
CN107952571B (zh) 一种机制砂的生产方法
CN104874459B (zh) 一种低品位磁铁矿预选抛废选矿工艺
US3016203A (en) Crushing and screening plant
CN205886967U (zh) 矿石磨粉装置
CN107511241A (zh) 一种机制砂生产系统
US2864561A (en) Materials handling process and apparatus
PL231748B1 (pl) Wibracyjny przesiewacz wielopokładowy
DE102014010065B3 (de) Kreislaufmahlanlage mit zweitem Mahlkreislauf und Verfahren zum Betrieb der Kreislaufmahlanlage
RU2541350C1 (ru) Струнный грохот
CN210230229U (zh) 一种高效砂石生产线
WO2014075696A1 (en) Mobile gravel crusher
RU2363551C2 (ru) Способ классификации угля
RU2454279C2 (ru) Валковая дробилка
CN215312991U (zh) 一种灰岩矿的分选破碎系统
EP3305424B1 (de) Siebmaschine mit mehreren siebdecks unter ein ander installiert
CN205324141U (zh) 一种海带边角料挑选机构
CN203764370U (zh) 深采矿山铁矿石的破碎运输系统
CN209968594U (zh) 设有高方平筛的珍珠岩矿石或沸石矿选矿工艺生产线
PL233690B1 (pl) Uklad urzadzen do produkcji kruszyw nieforemnych
RU2635798C2 (ru) Устройство механизированной породовыработки
CN105710953A (zh) 农作物秸秆原料加工方法
PL233689B1 (pl) Uklad urzadzen do produkcji kruszyw foremnych
PL233318B1 (pl) Układ urządzeń do produkcji kruszyw oraz sposób produkcji kruszyw