PL231286B1 - System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu - Google Patents

System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu

Info

Publication number
PL231286B1
PL231286B1 PL420077A PL42007717A PL231286B1 PL 231286 B1 PL231286 B1 PL 231286B1 PL 420077 A PL420077 A PL 420077A PL 42007717 A PL42007717 A PL 42007717A PL 231286 B1 PL231286 B1 PL 231286B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arm
rocker
spring
base
current collector
Prior art date
Application number
PL420077A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420077A1 (pl
Inventor
Bartosz LASIEWICZ
Bartosz Lasiewicz
Dominik BOGACKI
Dominik Bogacki
Original Assignee
Ec Eng Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ec Eng Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Ec Eng Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL420077A priority Critical patent/PL231286B1/pl
Publication of PL420077A1 publication Critical patent/PL420077A1/pl
Publication of PL231286B1 publication Critical patent/PL231286B1/pl

Links

Landscapes

  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy systemu podnoszenia i opuszczania odbieraka prądu przeznaczonego do pojazdów elektrycznych w celu pobierania energii elektrycznej z napowietrznej sieci trakcyjnej. Bardziej szczegółowo, przedmiotem wynalazku jest system adaptacji (samoregulacji) wysokości głowicy odbieraka prądu będącego częścią zespołu szybkiego ładowania pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny. Zespół ów posiada odbierak prądu zainstalowany na dachu pojazdu i wyposażony jest w napęd podnoszenia lub opuszczania oraz wychylne ramię z głowicą, która współpracuje ze stacjonarną stacją ładowania będącą częścią infrastruktury transportowej. System przeznaczony jest w szczególności do miejskich i podmiejskich autobusów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym.
Znane są w stanie techniki rozwiązanie odbieraków tramwajowych opierające się na układzie podnoszącej sprężyny, która jest naprężana przez układ z siłownikiem. System działa w taki sposób, że opuszczenie odbieraka polega na złożeniu sprężyny przez mechanizm z siłownikiem, natomiast podnoszenie polega na zwolnieniu sprężyny, która podnosi ramię odbieraka prądu w płaszczyźnie pionowej. Taka konstrukcja rozwiązuje problem elastycznego zawieszenia odbieraka, jednak jest cięższa i mniej precyzyjna, chociaż posiada większy niż wymagany zakres pracy elastycznej.
Znane są też rozwiązania odbieraków prądu stosowane w trolejbusach, wyposażone w obrotową podstawę i wahliwy pałąk zakończony głowicą. Odbierak może wychylać się zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej, niemniej jednak jest konstrukcją skomplikowaną, ponieważ wymagany jest od niego większy zakres pracy elastycznej.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.411251 znany jest zespół szybkiego ładowania pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny. Zespół ten posiada odbierak prądu wyposażony w napęd podnoszenia lub opuszczania ramienia oraz wychylne ramię z elementem ślizgowym. Ramię połączone jest wychylnie z obrotnicą, a obrotnica ułożyskowana jest na osi pionowej w ramie odbieraka. Pomiędzy obrotnicą a ramieniem zamocowany jest przegubowo siłownik podnoszenia. Dodatkowo obrotnica połączona jest z jednym końcem sprężyny, a drugi koniec sprężyny połączony jest z ramą odbieraka.
Celem obecnego wynalazku jest zapewnienie rozwiązania pozwalającego na łatwe i precyzyjne podnoszenie głowicy odbieraka prądu celem jej przyłączenia do źródła zasilania energią elektryczną.
System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu do pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny, według wynalazku, posiada bazę przystosowaną do montażu na dachu pojazdu, ramię wahliwe przymocowane do bazy, którego drugi koniec połączony jest z głowicą przystosowaną do przyłączenia do zewnętrznego źródła zasilania energią elektryczną, oraz napęd podnoszenia lub opuszczania ramienia, korzystnie napęd liniowy. Zgodnie z istotą wynalazku system posiada układ sprężynujący w postaci wahacza połączonego obrotowo z ramieniem odbieraka, przy czym siłownik podnoszenia połączony jest jednym końcem z bazą, korzystnie zamocowaną obrotową do ramy odbieraka, a drugim końcem połączony jest obrotowo z wahaczem poza osią obrotu wahacza względem ramienia. System posiada następnie sprężynę, korzystnie gazową, połączoną obrotowo jednym końcem z wahaczem poza osią obrotu wahacza względem ramienia, natomiast drugim końcem sprężyna połączona jest obrotowo z ramieniem.
Korzystnie, obrotnica ułożyskowana jest na osi pionowej opartej na ramie osadzonej na dachu pojazdu, natomiast siłownik zamocowany jest przegubowo do obrotnicy. Jako napęd liniowy zastosowano siłownik śrubowy.
System pozwala na elastyczną pracę ramienia odbieraka umożliwiając jednocześnie precyzyjne podnoszenie głowicy zamontowanej na ramieniu. Sprężystość napędu pozwala dostosować pozycji głowicy do wysokości, kształtu lub wymagań sieci zasilającej lub stacji dokującej. Dzięki ograniczeniu wymagań zakresu pracy systemu podnoszenia odbieraka prądu autobusu elektrycznego w stosunku do znanych rozwiązań pantografów tramwajowych, udało się opracować system, który jest lżejszy i prostszy w konstrukcji, jednocześnie rozwiązujący wszystkie zagadnienia związanie z pracą autobusowego odbieraka prądu.
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonych rysunków, na których:
Fig. 1 przedstawia schemat systemu adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu.
Korzystny przykład wykonania wynalazku
W korzystnym przykładzie wykonania system znajduje zastosowanie w odbierakach prądu zainstalowanych na dachu pojazdu i wyposażonych w napęd podnoszenia lub opuszczania oraz wychylne
PL 231 286 B1 ramię z głowicą, która podłączana jest do zewnętrznego źródła energii, np. napowietrznej sieci trakcyjnej lub stacjonarnej stacji dokującej. System przeznaczony jest w szczególności do miejskich i podmiejskich autobusów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym.
W innym przykładzie realizacji system adaptacji (samoregulacji) wysokości głowicy odbieraka prądu jest częścią zespołu szybkiego ładowania pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny (nie pokazano). Poprzez system szybkiego ładowania rozumie się system, który umożliwia szybkie doładowanie ogniw zasilających pojazd elektryczny w punktach zlokalizowanych wzdłuż trasy przejazdu, np. na przystanku autobusowym w trakcie załadunku lub rozładunku pasażerów. Zespół posiada dwie główne części składowe, tj. część stacjonarną w postaci stacji dokującej posiadającej podłużny kanał ładowania ze stykami elektrycznymi do podłączenia z głowicą, przy czym stacja ładowania jest częścią infrastruktury transportowej, np. zamocowana na maszcie w pobliżu przystanku autobusowego oraz część podłączeniową w postaci odbieraka prądu osadzonego na dachu pojazdu. Odbierak składa się z obrotowo zamocowanego ramienia podnoszonego za pomocą siłownika, na którego szczycie zamocowana jest głowica pełniąca rolę ślizgacza do pobrania energii elektrycznej.
W jeszcze innym przykładzie realizacji wynalazek ma postać odbieraka prądu posiadającego ramę 7 elektrycznie izolowaną od dachu pojazdu. W ramie 7 ułożyskowana jest na pionowym czopie obrotnica 2, która pełni rolę bazy do zamocowania ramienia 1 względem podstawy odbieraka 7. Baza 2 może być zamocowana w sposób nieruchomy do ramy 1 lub obrotowo względem ramy 1. Obrotnica 2 posiada wspornik skierowany do wewnątrz, z którym przegubowo połączony jest jeden koniec siłownika 6 podnoszenia ramienia 1. Ramię (dźwigar) 1 przymocowane jest wahliwie do obrotnicy 2 i zakończone jest głowicą. Ramię 1 ma możliwość przemieszczania w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Na końcu ramienia 1 osadzony jest zespół ślizgowy, który posiada elektryczne powierzchnie przewodzące dla ustanowienia kontaktu elektrycznego z zewnętrznym źródłem zasilania.
System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu do pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny, posiada obrotnicę 2 przystosowaną do montażu na dachu pojazdu, która umożliwia obrót ramienia 1 w płaszczyźnie poziomej. Z kolei ramię 1 przymocowane jest wahliwe do obrotnicy 2, umożliwiając ruch w płaszczyźnie pionowej. Na końcu ramienia 1 znajduje się głowica przystosowana do przyłączenia do zewnętrznego źródła zasilania energią elektryczną. Podnoszenie lub opuszczania ramienia zapewnia napęd w postaci siłownika 6 i sprężyny 5. System posiada układ sprężynujący w postaci wahacza 3 połączonego obrotowo z ramieniem odbieraka 1. Wahacz 3 umieszczony jest pomiędzy siłownikiem śrubowym 6 a sprężyną gazową 5 na długości ramienia 1. Siłownik podnoszenia 6 połączony jest obrotowo jednym końcem z obrotnicą 2, a drugim końcem za pomocą końcówki napędowej 4 połączony jest obrotowo z wahaczem 3 poza osią obrotu wahacza 3 względem ramienia 1, czyli poza osią łączącą wahacz 3 z ramieniem 1. Następnie sprężyna gazowa 5 połączona jest obrotowo jednym końcem z wahaczem 3 poza osią obrotu wahacza 3 względem ramienia 1. Natomiast swym drugim końcem sprężyna 5 połączona jest obrotowo z ramieniem 1. Układ siłownik - wahacz - sprężyna leżą zasadniczo w linii wzdłuż ramienia 1, ale możliwe jest również ich odmienne rozmieszczenie, np. przez zamianę miejscami siłownika 6 ze sprężyną 5.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu do pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny, posiadający bazę przystosowaną do montażu na dachu pojazdu, ramię wahliwe przymocowane do bazy, którego drugi koniec połączony jest z głowicą przystosowaną do przyłączenia do zewnętrznego źródła zasilania energią elektryczną, oraz napęd podnoszenia lub opuszczania ramienia, korzystnie napęd liniowy, znamienny tym, że posiada układ sprężynujący w postaci wahacza (3) połączonego obrotowo z ramieniem odbieraka (1), przy czym siłownik podnoszenia (6) połączony jest jednym końcem z bazą (2), korzystnie zamocowaną obrotowo do ramy (7), a drugim końcem siłownik (6) połączony jest obrotowo z wahaczem (3) poza osią obrotu wahacza (3) względem ramienia (1), system posiada następnie sprężynę (5), korzystnie gazową, połączoną obrotowo jednym końcem z wahaczem (3), natomiast drugim końcem sprężyna (5) połączona jest obrotowo z ramieniem (1), przy czym oś sprężyny jest poza osią obrotu wahacza (3) względem ramienia (1).
    PL 231 286 Β1
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że baza ma formę obrotnicy (2), która ułożyskowana jest na osi pionowej opartej na ramie (7) osadzonej na dachu pojazdu, natomiast siłownik (6) zamocowany jest przegubowo do obrotnicy (2).
  3. 3. System według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako napęd liniowy zastosowano siłownik śrubowy (6).
PL420077A 2017-01-02 2017-01-02 System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu PL231286B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420077A PL231286B1 (pl) 2017-01-02 2017-01-02 System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420077A PL231286B1 (pl) 2017-01-02 2017-01-02 System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420077A1 PL420077A1 (pl) 2018-07-16
PL231286B1 true PL231286B1 (pl) 2019-02-28

Family

ID=62836551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420077A PL231286B1 (pl) 2017-01-02 2017-01-02 System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231286B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420077A1 (pl) 2018-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9713958B2 (en) Non-rail-bound vehicle
US10744881B2 (en) Positioning unit for a charging station and method for making contact
EP3256341B1 (en) Contacting device and rapid charging system
JP7128824B2 (ja) 充電ステーション用接触ユニット及び接触方法
US9030163B2 (en) Energy recharging device for a vehicle
WO2013062633A1 (en) Pantograph assembly
JP2015513888A (ja) オーバーヘッド充電ステーションにおいて車両の電気エネルギー貯蔵部を充電するための電流伝送装置
CN108394283B (zh) 一种新型伞状垂直升降受电弓弓体
KR101006836B1 (ko) 철도 차량용 판토그라프
PL231286B1 (pl) System adaptacji wysokości głowicy odbieraka prądu
BRPI1011956B1 (pt) sistema de linha aérea
CN108544926A (zh) 一种受电弓接电结构
CN101580027B (zh) 两截式双线分列转动型公交电车受电杆
PL207067B1 (pl) Zestaw pobierający energię z sieci
CN219191981U (zh) 一种接触悬挂张力调节装置及移动接触悬挂装置
CN207657613U (zh) 双极刚性接触网式交通供电系统
JP2019054689A (ja) 鉄道車両用のパンタグラフ
CN210821844U (zh) 一种垂直循环立体车库用集电装置
EP4144565A1 (en) Current collector for charging electric vehicles
US440665A (en) Trolley-arm for electric railways
CN101580028B (zh) 横侧向双杆型分体转动受电式公交电车受电杆
WO2014112926A1 (en) Device and method for effecting electric drive of heavy trucks
EP4159521A1 (en) Contact head for current collector designed to charge electric vehicles, rapid charging system for electric vehicles and method for establishing electrically conductive connection between the charging station and the contact head
KR20190090461A (ko) 고속철도용 주행 중 팬터그래프 가선 접촉력 제어장치
CN217778369U (zh) 一种集电装置、轨道车辆以及轨道交通系统