PL231266B1 - Niskopodłogowa naczepa transportowa - Google Patents

Niskopodłogowa naczepa transportowa

Info

Publication number
PL231266B1
PL231266B1 PL417650A PL41765016A PL231266B1 PL 231266 B1 PL231266 B1 PL 231266B1 PL 417650 A PL417650 A PL 417650A PL 41765016 A PL41765016 A PL 41765016A PL 231266 B1 PL231266 B1 PL 231266B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
semi
trailer
deck
section
sections
Prior art date
Application number
PL417650A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417650A1 (pl
Inventor
Mateusz Komarec
Original Assignee
Demarko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Demarko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Demarko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Publication of PL417650A1 publication Critical patent/PL417650A1/pl
Publication of PL231266B1 publication Critical patent/PL231266B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D53/00Tractor-trailer combinations; Road trains
    • B62D53/04Tractor-trailer combinations; Road trains comprising a vehicle carrying an essential part of the other vehicle's load by having supporting means for the front or rear part of the other vehicle
    • B62D53/06Semi-trailers
    • B62D53/061Semi-trailers of flat bed or low loader type or fitted with swan necks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D53/00Tractor-trailer combinations; Road trains
    • B62D53/04Tractor-trailer combinations; Road trains comprising a vehicle carrying an essential part of the other vehicle's load by having supporting means for the front or rear part of the other vehicle
    • B62D53/06Semi-trailers
    • B62D53/067Multi-purpose, convertible or extendable load surface semi-trailers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest niskopodłogowa naczepa transportowa, zwłaszcza przeznaczona do przewożenia niestandardowych, a w szczególności szerokich ładunków. W szczególności wynalazek dotyczy naczepy ciężarowej niskopodłogowej, wieloosiowej, przeznaczonej do transportu drogowego ładunków i maszyn o dużej szerokości i długości.
Z polskiego opisu patentowego PL 214724 B1 znana jest konstrukcja przyczepy lub naczepy transportowej, zwłaszcza do transportu odcinków rur, która wyposażona jest w ramę z zestawami kołowymi oraz z podłogą. W obszarze podłogi naczepa posiada co najmniej jedną parę uchylnych sekcji o osiach obrotu równoległych względem siebie, przy czym para uchylnych sekcji współpracuje z podpórkami podtrzymującymi, które z jednej strony podpierają uchylne sekcje podłogi, zaś z drugiej strony wspierają się o ramę i/lub elementy wzmacniające ramy i/lub podłogę naczepy. Sekcje podłogi, uchylne w górę, w ustalonej pozycji wychylonej tworzą nieckę transportową, w której umieszcza się transportowane przedmioty o przekroju kołowym.
Również z polskiego opisu patentowego PL 216578 znana jest naczepa ciężarowa, która składa się z wysuwanej części, zawierającej łabędzią szyję do połączenia siodłowego z ciągnikiem ciężarowym, oraz części naczepowej wieloosiowej, przeznaczonej do przewozu długich pojazdów szynowych, przy czym część wysuwana połączona jest przegubowo z częścią naczepową, zawierającą osie z kołami i na całej długości powierzchni górnej części wysuwanej i części naczepowej osadzone są w sposób regulowany, co najmniej w dwóch znormalizowanych rozstawach, szyny jezdne. Szyny jezdne na części wysuwanej osadzone są z obu jej stron na obrotowych wspornikach, umożliwiających swobodne wsuwanie części wsuwanej do części naczepowej, a w części łabędziej szyi, zawierającej tarczową obrotnicę, zastosowane jest płynnie regulowane ramię od środka obrotu tarczowej obrotnicy. Przy ładowaniu pojazdu szynowego na naczepę, część wysuwaną odczepia się od łabędziej szyi i wciąga się pojazd szynowy od strony części wysuwanej, którą przedtem uchyla się ku dołowi, łącząc z rozkładanym krótkim najazdem, przy czym część naczepową pochyla się również w kierunku części wysuwanej, korzystając z regulacji osi części naczepowej, a wciąganie pojazdu szynowego uzyskuje się w linii toru za pomocą podczepionej liny, z jednej strony do pojazdu szynowego, a z drugiej strony do wciągarki, która usytuowana jest w tyle części naczepowej. W tyle części naczepowej usytuowany jest ogranicznik (36) przymocowany do jej konstrukcji.
Z kanadyjskiego zgłoszenia patentowego CA2887826 (A1) znane jest poszerzenie pojazdu posiadającego ramę i człon poprzeczny z górną i dolną stopką, który jest przymocowany do ramy. Poszerzenie obejmuje górny zawias, posiadający część pionową i górny poziomy element , gdzie część pionowa górnego zawiasu posiada część prowadzącą i końcową część bierną. Końcowa część bierna jest przystosowana do połączenia z ramą a poziomy element górny jest przystosowany do połączenia z poprzeczką górnej stopki. Płyta zewnętrzna jest przymocowana do końcowej części prowadzącej pionowego elementu zawiasu i posiada w środku człon poziomy. Blok odstępnika jest umieszczony pomiędzy i zamocowany do pionowego członu górnego i środkowego. Dolny zawias posiada część pionową i dolny człon poziomy. Część pionowa zawiasu dolnego jest zamocowana do płyty zewnętrznej i poziomego członu dolnego, a dolny człon poziomy jest przystosowany do łączenia do dolnej stopki członu poprzecznego.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego US2015284041 (A1) znana jest konstrukcja pojazdu transportowego o zmiennej szerokości podwozia i zmiennej szerokości odstępu pomiędzy równoległymi kołami oraz zmiennej szerokości przynajmniej jednej osi napędowej. Pojazd posiada podwozie, składające się z dwóch części, 2 których każda niesie rząd wózków ułożonych jeden za drugim, które są nastawialne poprzecznie do pionowej płaszczyzny wzdłużnej pojazdu transportowego. Zgodnie z wynalazkiem pomiędzy dwoma rzędami wózków znajduje się jedynie pojedynczy, wzdłużnie nastawny poprzeczny pręt łączący dwa wózki jednej lub innej osi sterującej, którego długość jest nastawna wzdłużnie zależnie od stopnia powiększenia lub redukcji szerokości.
Międzynarodowe zgłoszenie patentowe WO 2015/121291A1 ujawnia z kolei znany modułowy pojazd do transportu ciężkich towarów, którego konstrukcja obejmuje lewy moduł pojazdowy oraz inaczej zaprojektowany prawy moduł pojazdowy, z których każdy posiada wzdłużną ramę i przynajmniej dwa podzespoły dwukołowe oraz dwa poprzeczne moduły ramy, które rozciągają się w kierunku szerokości pojazdu, i których swobodne końce są rozdzielnie połączone do wzdłużnych części ramy, przy czym długość poprzecznej ramy modułów jest nastawna.
PL 231 266 B1
Z australijskiego zgłoszenia patentowego AU2009200341A1 znana jest konstrukcja naczepy, która posiada przynajmniej jedno koło umieszczone na jednym boku oraz przynajmniej jedno koło umieszczone na drugim boku pojazdu, w którym odległość pomiędzy kołami w kierunku poprzecznym naczepy może się zmieniać pomiędzy pierwszą najmniejszą odległością a drugą większą odległością, przy czym naczepa posiada mechanizm podnośnikowy, który umożliwia podnoszenie korpusu naczepy w celu zmniejszenia nacisku na koła naczepy.
Natomiast z międzynarodowego zgłoszenia patentowego W O2010/094935A1 znana jest konstrukcja autostradowej naczepy ciężarowej o zmiennej szerokości. Zestaw transportowy stanowi ciągnik sprzężony z aparatem do podnoszenia ładunku w postaci naczepy. Naczepa posiada płytę która może być rozszerzana wszerz z obu stron o taką samą odległość, zasadniczo jednocześnie przy pomocy dwóch urządzeń nastawnych w postaci przeciwnie działających (na przykład hydraulicznych zestawów siłownikowych. Dodatkowo płyta naczepy może być wydłużana. Naczepa może podnosić kontenery zarówno w stanie rozszerzonym, jak i nierozszerzonym.
Z kolei z amerykańskiego opisu patentowego US6206126 B1 znany jest środek transportowy urządzeń podnośnikowych, posiadający zmienną szerokość rozstawu kół, który obejmuje ramę podstawową, pierwszą ramę kołową, drugą ramę kołową, przynajmniej cztery urządzenia przesuwające, przynajmniej dwa urządzenia napędzające i przynajmniej cztery zestawy kołowe. Pierwsza rama kołowa jest zamocowana przesuwnie do jednej strony ramy podstawowej przynajmniej dwoma urządzeniami przesuwającymi. Druga rama kołowa jest przesuwnie zamocowana do drugiej strony ramy podstawowej przy pomocy przynajmniej dwóch urządzeń przesuwających. Przynajmniej jedno z urządzeń napędzających porusza pierwszą ramę kołową względem ramy podstawowej. Przynajmniej jedno urządzenie przesuwające porusza drugą ramę kołową względem ramy podstawowej. Przynajmniej dwa z kół są zamocowane do pierwszej ramy kołowej i przynajmniej dwa koła są zamocowane do drugiej ramy kołowej.
Z amerykańskiego opisu patentowego US4,221,398 B1 znana jest konstrukcja autostradowej naczepy o selektywnie nastawnej szerokości. Naczepa ta posiada dwie struktury boczne, z których każda posiada przynajmniej jeden wzdłużny rząd osi zaopatrzonych w koła jezdne, siłowniki hydrauliczne służące do poruszania struktur bocznych od położenia odpowiadającemu maksymalnemu rozszerzeniu do położenia odpowiadającemu minimalnemu rozszerzeniu. Drążek zaczepowy jest obrotowo połą czony z belką poprzeczną przesuwnie łączącą struktury boczne i reguluje cylindry sterujące rozmieszczone symetrycznie pomiędzy drążkiem a poprzeczną belką sterującą. Jedna para pomocniczych siłowników hydraulicznych połączona jest z odpowiednią parą siłowników sterujących. Każdy pomocniczy siłownik kątowo przemieszcza odpowiednia oś.
Z WO2015084172 (A1) znana jest konstrukcja naczepy do transportu takich obiektów, jak łodzie. Naczepa posiada podwozie wyposażone w koła i elementy podtrzymujące transportowany obiekt. Podwozie obejmuje dwie zasadniczo równoległe, wzdłużne belki oraz przynajmniej jedną belkę poprzeczną łącząca dwie belki wzdłużne. Belki wzdłużne są zamocowane przesuwnie na belce poprzecznej. Podwozie posiada także urządzenia nastawcze do ustawiania położenia belek wzdłużnych na belce poprzecznej, która posiada jedna lub więcej części przesuwnych, które są skonfigurowane w sposób umożliwiający wydłużenie belki poprzecznej, a także urządzenia nastawcze do ustalania położenia części przesuwnych wzdłuż belki poprzecznej.
Europejskie zgłoszenie patentowe EP2894082 (A1) ujawnia pokład nośny pojazdu transportowego o zmiennej szerokości, która posiada część środkową, która może być łączona z ciągnikiem przy pomocy złącza, oraz dwie części boczne, poruszające się od i do części środkowej, z których każda niesie rząd przednich kół oraz rząd tylnych kół, obracających się wokół ustalonych osi pod obciążeniem urządzenia sterującego. Urządzenie sterujące posiada blok hydrauliczny oraz przeniesienie mechaniczne umieszczone pomiędzy członem przyłączowym a hydraulicznym rozdzielaczem kontrolnym, przymocowanym mechanicznie do części środkowej. Każda z części bocznych wyposażona jest w hydrauliczny blok obrotowy kół przednich oraz drugi hydrauliczny blok obrotowy kół tylnych oraz urządzenie rewersyjne napędu do sterowania kół przednich w kierunku przeciwnym do kół tylnych, przymocowany do odpowiedniej części bocznej, różne układy przewodów hydraulicznych pomiędzy częścią środkową a częściami bocznymi łączą hydraulicznie kontrolne bloki hydrauliczne i hydrauliczne bloki napędowe, umożliwiając przesuwanie części bocznych w stosunku do części środkowej.
Europejskie zgłoszenie patentowe EP2090462 (A2) ujawnia podwozie kontenerowe o nastawnej długości, które posiada kołową oś tylną i kołową oś przednią, obie z zestawami kołowymi, oraz ramę podwozia. Tylna belka poprzeczna ramy nośnej posiada wypukłość na swoich zewnętrznych powierzchniach bocznych, pozwalającą na przesuwanie tylnej belki poprzecznej ponad zestawem kołowym tylnej osi.
PL 231 266 B1
Z konstrukcji naczep opisanych na przykład w publikacji międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO 2010/094935A1 oraz publikacji polskiego zgłoszenia wynalazku P.384628 znany jest element konstrukcyjny naczep o nazwie łabędzia (lub gęsia) szyja, [ang. goose neck], który stanowi specyficzne ukształtowanie przedniej części ramy naczepy niskopodłogowej, dzięki któremu obniża się poziom przestrzeni ładunkowej ponad osiami. Gęsia szyja tworzy połączenie głównego pokładu ładunkowego i podwozia naczepy z ciągnikiem siodłowym.
Również znana jest, na przykład z publikacji polskiego zgłoszenia patentowego PL384628 A1, konstrukcja rampy najazdowej, mocowanej zwykle z tyłu naczepy, po obu bokach platformy ładunkowej naczepy niskopodłogowej, która stanowi zawieszane na odpowiednich hakach pojedyncze skrzydło wyposażone w siłownik hydrauliczny, który pozwala rampę ustawiać w położeniu najazdowym lub w położeniu złożonym, w którym rampa jest podniesiona pod kątem zbliżonym do kąta prostego względem powierzchni pokładu ładunkowego naczepy.
Niskopodłogowa naczepa transportowa według wynalazku posiada zabudowę przednią, zakończoną z jednej strony łabędzią szyją, ramę nośną z platformą ładunkową, złożoną z dwóch sekcji ładunkowych rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach belki środkowej, składane rampy najazdowe mocowane z tyłu każdej z sekcji ładunkowych, wyposażone w siłowniki hydrauliczne, i charakteryzuje się tym, że ma składaną teleskopowo zabudowę przednią, której przednia część, zakończona od przodu wysuwaną łabędzią szyją, połączona jest trwale z wewnętrzną centralną belką nośną, która teleskopowo pracuje wewnątrz centralnej belki zewnętrznej, do której są przytwierdzone poprzecznie żebra, oraz zestawy kołowe, zamocowane do belki zewnętrznej lub żeber poprzec znych, a także rozmieszczone symetrycznie po obu stronach centralnej belki teleskopowej sekcje pokładowe, przy czym sekcje pokładowe korzystnie podzielone są poprzecznie symetrycznie na przynajmniej dwa odcinki pokładowe o długości nie mniejszej niż szerokość zabudowy pojedynczego zestawu kołowego, z których każdy osadzony jest przesuwnie w kierunku prostopadłym do osi naczepy w przynajmniej dwóch prowadnicach odcinków pokładowych zbudowanych na żebrach poprzecznych, czym natomiast każdy odcinek pokładowy wyposażony jest w przynajmniej dwa napędowe siłowniki hydrauliczne.
Korzystnie, gdy siłowniki hydrauliczne każdego odcinka pokładowego z każdej sekcji pokładowej zasilane są za pomocą hydraulicznych dzielników strumienia. Ten rodzaj zasilania ma korzystny wpływ na równomierną pracę sekcji pokładowych przy otwieraniu i zamykaniu, związaną z rożnym współczynnikiem tarcia po każdej ze stron sekcji, na którą to może mieć wpływ stopień zabrudzenia wynikający z eksploatacji, różna ilość smaru, dokładność wykonania.
W celu zapewnienia uniwersalności naczepy oraz podwyższenia jej niezawodności każdy z odcinków pokładowych naczepy według wynalazku sterowany jest niezależnie od pozostałych i ma możliwość indywidualnego ustawienia stopnia wysunięcia.
Prowadnice każdego z odcinków pokładowych mają dokręcane blokady, zabezpieczające dodatkowo sekcje przed niekontrolowanym wypadnięciem w przypadku uszkodzenia siłownika hydraulicznego i pod działaniem siły zewnętrznej.
Tylny, przesuwny prostopadle do osi wzdłużnej naczepy odcinek pokładowy każdej z sekcji pokładowych posiada haki, na których osadzana jest zdejmowalna, rozkładana, hydrauliczna rampa najazdowa. Osadzenie ramp najazdowych na tylnych odcinkach pokładowych każdej z sekcji pokładowych zapewnia jednoczesne rozsuwanie ramp najazdowych wraz z rozsuwaniem odcinków pokładowych każdej z sekcji pokładowych. Takie jednoczesne rozsuwanie ramp najazdowych zależnie od szerokości sekcji pokładowych jest korzystne z punktu widzenia oszczędności czasu i bezpieczeństwa użytkowania ramp, ponieważ nie jest możliwe załadowywanie pojazdu lub maszyny kołowej bądź gąsienicowej o dużym rozstawie poprzecznym osi nieodpowiednio rozstawionymi rampami najazdowymi.
Zwiększanie długości naczepy odbywa się mechanicznie przy udziale ciągnika w taki sposób, że część pokładowa naczepy wsparta na osiach zostaje zahamowana hamulcem ręcznym, zostają odblokowane blokady rozciągu, a następnie ciągnik jadąc do przodu lub do tyłu, wsuwa bądź też wysuwa centralną belkę wewnętrzną z unieruchomionej belki zewnętrznej.
Zwiększanie szerokości naczepy można wykonać stacjonarnie, wykorzystując do tego celu zainstalowane urządzenie sterujące lub pilot zdalnego sterowania będący bądź to zintegrowaną częścią hydraulicznego systemu skrętu osiami, lub oddzielnym układem hydraulicznym służącym wyłącznie do poszerzania sekcji pokładowych oraz najazdów.
PL 231 266 B1
Przy zwiększaniu szerokości pokładu naczepy według wynalazku korzystnie jest, gdy w pierwszej kolejności rozsunięciu poddaje się przednie odcinki obu sekcji pokładowych, najbliższe łabędziej szyi, zostawiając ich kolejne odcinki zsunięte lub zsuwając je do środka po załadunku. Działanie takie polepsza promień skrętu tyłu naczepy i sprawia, że mniej „zachodzi on na zakrętach.
Naczepa według wynalazku została przedstawiona w przykładach wykonania na załączonym rysunku, którego:
Fig. 1 pokazuje naczepę w stanie złożonym w widoku z góry,
Fig. 2 przedstawia naczepę w stanie rozłożonym, z rozsuniętymi na całej długości wszystkimi odcinkami sekcji pokładowych, w widoku od góry,
Fig. 3 ukazuje naczepę z rozsuniętymi przednimi odcinkami sekcji pokładowych w widoku z góry,
Fig, 4 przedstawia naczepę w stanie złożonym w widoku perspektywicznym,
Fig. 5 przedstawia naczepę w stanie rozłożonym w widoku perspektywicznym, z rozsuniętymi na boki odcinkami pokładowymi,
Fig. 6 ukazuje w widoku perspektywicznym tylną część naczepy, ze zdjętym tylnym przesuwnym odcinkiem pokładowym jednej z sekcji pokładowych i odsłoniętymi elementami osadzenia i napędu odcinka pokładowego na ramie stalowej, a także ukazanym w rozstrzeleniu zawieszeniem rampy najazdowej.
Fig. 7 a) przedstawia przekrój wzdłużny przez zebro poprzeczne wraz z ramieniem teleskopowym sekcji pokładowej, a
Fig. 7 b) przedstawia przekrój poprzeczny żebra poprzecznego;
Fig. 8 przedstawia poprzeczny przekrój przez naczepę w miejscu zamocowania żeber poprzecznych,
Fig. 9 ukazuje przekrój poprzeczny przez naczepę w miejscu zabudowy siłowników hydraulicznych, z siłownikami w stanie złożonym,
Fig. 10 a) pokazuje w widoku perspektywicznym składaną teleskopowo belkę wzdłużną naczepy w stanie złożonym, a
Fig. 10 b) pokazuje w widoku perspektywicznym elementy składanej teleskopowo belki wzdłużnej w rozstrzeleniu;
Fig. 11 ukazuje przekrój poprzeczny belki wzdłużnej naczepy, a
Fig. 12 ukazuje schemat hydrauliczny systemu sterowania sekcjami pokładowymi oraz rampami najazdowymi naczepy.
Niskopodłogowa naczepa transportowa według wynalazku jest naczepą wieloosiową i posiada składaną teleskopowo zabudowę przednią 1, której przednia część, zakończona od przodu wysuwaną łabędzią szyją 2, połączona jest teleskopowo z wewnętrzną centralną belką teleskopową 3, na której pracuje teleskopowo zewnętrzna belka centralna 4 i przyspawane do niej poprzeczne żebra 5. Naczepa posiada zestawy kołowe 6 osadzone bocznie poziomo na centralnej belce 3. Naczepa według wynalazku posiada pokład transportowy zbudowany z rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach centralnej belki teleskopowej 4 sekcji pokładowych 7. Każda z sekcji pokładowych 7 jest podzielona poprzecznie symetrycznie względem wzdłużnej osi pionowej belki centralnej na dwa odcinki pokładowe 8, z których każdy osadzony jest przesuwnie w kierunku prostopadłym do osi naczepy w prowadnicach odcinków pokładowych zbudowanych na poprzecznych żebrach 5, przy czym każdy odcinek pokładowy 8 wyposażony jest w przynajmniej dwa napędowe siłowniki hydrauliczne 9.
Siłowniki hydrauliczne 9 każdego odcinka pokładowego 8 z każdej sekcji pokładowej 7 zasilane są za pomocą hydraulicznych dzielników strumienia 10.
Każdy z odcinków pokładowych (8) sterowany jest niezależnie od pozostałych i ma możliwość indywidualnego ustawienia stopnia wysunięcia.
Tylny, przesuwny prostopadle do osi wzdłużnej naczepy odcinek pokładowy 8 każdej z sekcji pokładowych 7 posiada haki 11 na których osadzana przy użyciu sworzni 12 jest zdejmowalna, rozkładana, hydrauliczna rampa najazdowa 13 wyposażona w siłownik hydrauliczny 9. Osadzenie ramp najazdowych 13 na tylnych odcinkach pokładowych 8 każdej z sekcji pokładowych 7 zapewnia jednoczesne rozsuwanie ramp najazdowych 13 wraz z rozsuwanymi odcinkami pokładowymi 8 każdej z sekcji pokładowych 7.
Prowadnice 14 każdego z odcinków pokładowych 8 mają dokręcane blokady 15, zabezpieczające dodatkowo sekcje przed niekontrolowanym wypadnięciem w przypadku uszkodzenia siłownika hydraulicznego 9 i pod działaniem siły zewnętrznej. Blokady 15 odciążają też siłowniki 9, kiedy te są w pełni rozsunięte, przejmując obciążenia powstającego na przykład podczas pokonywania zakrętów, kiedy na
PL 231 266 B1 przesuwne odcinki pokładowe 8 będące pod obciążeniem działa siła odśrodkowa. Siłowniki 9 zamocowane są na przegubach kulowych 16, kompensujących odkształcenia i nieliniową pracę sekcji pokładowych zmniejszając naprężenia.
W podstawowej wersji przykładu wykonania naczepa ma pokład podzielony na dwie, naprzeciwległe sekcje pokładowe 7, z których każda podzielona jest na dwa przesuwne odcinki pokładowe 8 o zbliżonej długości. W innych przykładach wykonania proporcja podziału obu sekcji pokładowych 7 może być zmieniona, jednak długość każdego odcinka pokładowego 8 nie może być mniejsza niż szerokość zabudowy pojedynczego zestawu kołowego 6.
Naczepa w wersji podstawowej posiada 4 zestawy kołowe 6. W innych przykładach wykonania naczepa według wynalazku może posiadać od 2 do 8 zestawów kołowych 6. W każdym przypadku ilość osi sterowanych hydraulicznie jest dobrana tak aby geometria skrętu była jak najbardziej optymalna. Układ sterowania hydraulicznego, jeżeli występuje, pełni także funkcje zasilania wszystkich dod atkowych funkcji zainstalowanych na naczepie, a przede wszystkim siłowników hydraulicznych odcinków 8 sekcji pokładowych 7 i siłowników hydraulicznych 9 ramp najazdowych 13.
Naczepa ciężarowa według wynalazku sprzęgana jest przy pomocy łabędziej szyi 2 i zainstalowanego w niej czopa z ciągnikiem siodłowym. Odcinki 8 sekcji pokładowych 7 są w każdym momencie gotowe do wysuwania i wsuwania. Po wysunięciu odcinka pokładowego 8, między zewnętrzną belką centralna 4 a wysuniętym odcinkiem 8 sekcji pokładowej 7 powstaje szczelina. Wysuwanie tylnych odcinków 8 sekcji pokładowych 7 powoduje równoczesne rozsuwanie ramp najazdowych 13. Przesuwne odcinki 8 sekcji pokładowych 7 osadzone na prowadnicach 14 poruszających się wewnątrz prowadnic ukształtowanych w poprzecznych żebrach 5, zapewniających sprawne i płynne prowadzenie przesuwnego odcinka 8 sekcji pokładowej 7. Żebra poprzeczne 5 są wspawane do belki zewnętrznej 4 zbieżnie ku środkowi pod niewielkim kątem, dobranym tak, aby częściowo skompensować ugięcie odcinków 8 sekcji pokładowych 7, wynikające z luzu pionowego potrzebnego do prawidłowej pracy sekcji oraz ugięcie powstające w skutek obciążania sekcji pokładowych 7 w stanie rozsuniętym, kiedy ramię działania siły obciążenia jest największe. W praktyce kąt ten wynosi w granicach od 0 do 0,5 stopnia. Ilość żeber poprzecznych 5 jest tak dobrana, aby zapewnić wystarczającą sztywność sekcji pokładowych 7 oraz nośność konstrukcji. Dodatkowym podparciem wysuwających się odcinków pokładowych 8 są nadkola 19 dospawane do zewnętrznej belki centralnej 4 nad każdą z osi, które stanowią podporę dla obciążeń przyłożonych pomiędzy zebrami poprzecznymi 5.
W innym przykładzie wykonania wysięgniki odcinków 8 sekcji pokładowych 7 poruszają się na podkładkach teflonowych przykręcanych od spodu do sekcji pokładowej 7 na wysokości żeber poprzecznych 5 oraz do dolnej półki żeber poprzecznych 5, zmniejszając tarcie między elementami i ograniczając uszkodzenia powłoki lakierniczej.
Układ zasilania hydraulicznego przesuwnych odcinków 8 sekcji pokładowych 7 oraz ramp najazdowych 13, w korzystnym przykładzie wykonania wynalazku wykorzystuje pompę hydrauliczną 17 występującą w hydraulicznym systemie skrętu osiami, która zasila rozdzielacz hydrauliczny 18. W przypadku braku hydraulicznego systemu skrętu osiami naczepy konieczne jest zainstalowanie pompy hydraulicznej 17 i podłączenie jej do rozdzielacza 18. Niezależnie od sposobu zasilania hydraulicznych funkcji naczepy, układ posiada zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie pompy 17 podczas jazdy przez przypadkowe uruchomienie przycisków na pilocie zdalnego sterowania.
Naczepa ciężarowa wieloosiowa według wynalazku przeznaczona jest do przewozu ładunków o szerokości przekraczającej maksymalną dopuszczalną szerokość dla pojazdów drogowych, wynoszącą 2550 mm, w szczególności takich, które ze względu na swoją naturę wymagają podparcia na szerokości większej niż 2550 mm - na przykład prefabrykatów betonowych, maszyn budowlanych i rolniczych o dużym śladzie kół. Naczepa według wynalazku zapewnia stabilne ułożenie i zabezpieczenie transportowanych przedmiotów, a rampy najazdowe 13 sprzężone z końcowymi odcinkami ładunkowymi 8 sekcji ładunkowych 7 ułatwiają i usprawniają wprowadzenie transportowanych pojazdów na pokład ładunkowy.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Niskopodłogowa naczepa transportowa, posiadająca zabudowę przednią, zakończoną z jednej strony łabędzią szyją, ramę nośną z platformą ładunkową, złożoną z dwóch sekcji ładunkowych rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach belki środkowej, składane rampy najazdowe mocowane z tyłu każdej z sekcji ładunkowych, wyposażone w siłowniki hydrauliczne, znamienna tym, że posiada składaną teleskopowo centralną belkę, której zabudowa przednia (1), zakończona jest od przodu wysuwaną łabędzią szyją (2) z przyspawaną do niej wewnętrzną centralną belką teleskopową (3), która teleskopowo pracuje wewnątrz centralnej belki zewnętrznej (4), do której są przytwierdzone poprzecznie żebra (5), oraz ma zestawy kołowe (6), zamocowane do belki zewnętrznej (4) lub żeber poprzecznych (5), i rozmieszczone symetrycznie po obu stronach centralnej belki teleskopowej (4) sekcje pokładowe (7), które podzielone są poprzecznie, symetrycznie względem siebie, na przynajmniej dwa odcinki pokładowe (8) o długości nie mniejszej niż szerokość zabudowy pojedynczego zestawu kołowego (6), z których każdy osadzony jest przesuwnie w kierunku prostopadłym do osi naczepy w przynajmniej dwóch prowadnicach odcinków pokładowych (8) zbudowanych na żebrach poprzecznych (5), przy czym każdy odcinek pokładowy (8) wyposażony jest w przynajmniej dwa napędowe siłowniki hydrauliczne (9).
2. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że prowadnice (14) każdego z odcinków pokładowych (8) mają blokady (15).
3. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że siłowniki hydrauliczne (9) każdego odcinka pokładowego (8) każdej sekcji pokładowej (7) osadzone są w przegubach kulowych (16).
4. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że siłowniki hydrauliczne (9) każdego odcinka (8) każdej sekcji pokładowej (7) zasilane są za pomocą dzielników strumienia (10).
5. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy z odcinków pokładowych (8) sterowany jest niezależnie od pozostałych i ma możliwość indywidualnego ustawienia stopnia wysunięcia.
6. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że tylny, przesuwny prostopadle do osi wzdłużnej naczepy odcinek pokładowy (8) każdej z sekcji pokładowych (7) posiada haki (11), na których zawieszona jest zdejmowalna, rozkładana, hydrauliczna rampa najazdowa (13), wyposażona w ramię teleskopowe.
PL417650A 2015-12-22 2016-06-21 Niskopodłogowa naczepa transportowa PL231266B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP15460134 2015-12-22
EP15460134.8A EP3184405B1 (en) 2015-12-22 2015-12-22 Low bed semi-trailer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417650A1 PL417650A1 (pl) 2017-07-03
PL231266B1 true PL231266B1 (pl) 2019-02-28

Family

ID=56097973

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417650A PL231266B1 (pl) 2015-12-22 2016-06-21 Niskopodłogowa naczepa transportowa

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3184405B1 (pl)
DK (1) DK3184405T3 (pl)
ES (1) ES2710208T3 (pl)
PL (1) PL231266B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL236097B1 (pl) * 2017-09-01 2020-11-30 Politechnika Poznanska Naczepa niskopodłogowa
CN115771563A (zh) * 2020-09-21 2023-03-10 清华大学 用于车载式安检系统的车架组件
CN115144915A (zh) * 2021-03-30 2022-10-04 同方威视技术股份有限公司 用于多功能车载安检系统的副车架及多功能车载安检系统
CN114735082B (zh) * 2022-04-01 2024-04-09 岚图汽车科技有限公司 一种伸缩梁、伸缩底盘以及车辆

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI89148C (fi) * 1984-04-13 1993-08-25 Rolux Oy Lyfttransportvagn kopplad till en draganordning
NL1025755C2 (nl) * 2004-03-18 2005-07-27 Konink Nooteboom Trailers B V Aanhanger met pendelassen en centrale uitsparing.
EP2772418B1 (de) * 2013-02-28 2016-11-23 Scheuerle Fahrzeugfabrik GmbH Mittel zur Verbreiterung eines Transportmittels sowie Transportmittel

Also Published As

Publication number Publication date
EP3184405B1 (en) 2018-11-07
ES2710208T3 (es) 2019-04-23
EP3184405A1 (en) 2017-06-28
DK3184405T3 (en) 2019-03-18
PL417650A1 (pl) 2017-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4065825A (en) Loading ramp
RU2143355C1 (ru) Поезд (варианты) и транспортное средство для формирования железнодорожных составов или автопоездов (варианты)
PL231266B1 (pl) Niskopodłogowa naczepa transportowa
CN102264575A (zh) 用于运输货物集装箱的拖车及其使用方法
RU2741659C2 (ru) Транспортная платформа
CA2457004C (en) Front loading trailer and method of use
GB2410221A (en) Trailers for carrying containerised loads
US3214047A (en) Trailer
JP7395574B2 (ja) 商品を輸送するための車両、及び取付け・支持アセンブリ
EP0463283A1 (en) A rail car for the carriage and transportation of commercial road vehicles
CA2131650C (en) System for removably installing equipments on the frame of a truck
US8177243B2 (en) Load-transferring trailer assembly attachable to a load-bearing vehicle
US4074822A (en) Method and apparatus for transporting one vehicle by another
US3981408A (en) Apparatus for transporting one vehicle by another
CA2955584A1 (en) Articulating multi-axle assembly
CZ299019B6 (cs) Vozidlo
US3208615A (en) Flat bed trailer
US20040173554A1 (en) Industrial truck
CZ296615B6 (cs) Zeleznicní vagón pro prepravu rozmerných nákladu,zejména silnicních vozidel
US4640528A (en) Torsion-absorbing highway semitrailer
US20080042399A1 (en) Towable trailer assembly
US20040247419A1 (en) Trailer deck elevator and tractor/trailer transportation method
RU2375233C2 (ru) Полуприцеп
WO2010108387A1 (zh) 一种挂车车身
EP3141422B1 (en) A sliding bogie trailer