PL230699B1 - Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska - Google Patents

Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska

Info

Publication number
PL230699B1
PL230699B1 PL402157A PL40215712A PL230699B1 PL 230699 B1 PL230699 B1 PL 230699B1 PL 402157 A PL402157 A PL 402157A PL 40215712 A PL40215712 A PL 40215712A PL 230699 B1 PL230699 B1 PL 230699B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mosaic
cubes
mortar
pattern
laid
Prior art date
Application number
PL402157A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402157A1 (pl
Inventor
Franciszek Kata
Original Assignee
Franciszek Kata
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franciszek Kata filed Critical Franciszek Kata
Priority to PL402157A priority Critical patent/PL230699B1/pl
Publication of PL402157A1 publication Critical patent/PL402157A1/pl
Publication of PL230699B1 publication Critical patent/PL230699B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska, zwłaszcza z kamienia ozdobnego.
Sposób wykonania wielobarwnej betonowej kostki brukowej znany z polskiego opisu patentowego nr 181930, pozwala na przemysłową produkcję kostki, z której zbudowana nawierzchnia ma korzystne walory estetycznie i eksploatacyjne. Sposób polega na tym, że formę wypełnia się betonem o konsystencji półsuchej. Za pomocą matrycy i ramki dystansowej formuje się przestrzeń, którą wypełnia się zabarwionym betonem o konsystencji półsuchej. Od strony posadowienia zabarwionego betonu przykłada się matrycę mechanizmu prasującego i zagęszcza cały wsad metodą wibroprasowania.
Zestaw betonowych kostek nawierzchniowych znany z polskiego opisu patentowego nr 171197, przeznaczony jest do układania podłużnych i kołowych nawierzchni w ogrodach, na drogach itp., oraz umożliwia wykonanie różnych układów prostych i pierścieniowych, Kostki mają wyoblone ścianki boczne o wymiarze modułowym. Płaski zestyk kostek zarówno przy układaniu mozaik, jak też przy transporcie uzyskano dzięki nakładkom wielościennym. Płaski zestyk uzyskuje się w wiązaniu wozówkowym, jak też przy wykonywaniu wzorów pierścieniowych. Dla ułożenia mozaiki w kształcie wycinka koła stosuje się zestaw złożony z kostki w kształcie wycinka koła, różniącej się kątem środkowym, mającej długość krawędzi wzdłuż promienia wynoszącą.
Zespół płyt do nawierzchni, zwłaszcza drogowych znany z polskiego zgłoszenia patentowego nr 339393, przeznaczony jest do układania nawierzchni dróg, ulic, placów i przejazdów kolejowych na przygotowanym sprężystym podłożu. Zespół płyt składa się z co najmniej dwóch płyt spiętych ze sobą ściągiem, działającym na mimośrodzie, przystających do siebie co najmniej trzema skośnymi płaszczyznami, z których dwie posiadają przeciwne kierunki nachylenia w stosunku do pionu.
Układ kamieni brukarskich znany z niemieckiego wzoru użytkowego nr DE202007000935, składa się z kamieni brukarskich pierwszego i drugiego rodzaju, które różnią się barwą i/lub właściwościami powierzchni i w stanie ułożonym mają cztery pionowe, parami wzajemnie przeciwległe powierzchnie boczne, przy czym każde dwie przeciwległe powierzchnie boczne są ukształtowane komplementarnie i znajdują się od siebie w odstępie, który łącznie ze szczeliną układania i wymiarem siatki podziałowej wynosi od 207 mm do 209 mm lub stanowi całkowitą wielokrotność tego wymiaru, przy czym punkty środkowe sąsiednich kamieni brukarskich znajdują się w regularnej siatce kwadratowej lub prostokątnej i co najmniej jedna para leżących wzajemnie przeciwległe od wąskiej strony powierzchni prostokąta składa się z 11 rzędów w kierunku poprzecznym i 23 rzędów w kierunku wzdłużnym kamieni brukarskich pierwszego rodzaju. Po wąskiej stronie pomiędzy powierzchniami prostokąta znajduje się obszar przejściowy z dwóch rzędów połówek kamieni brukarskich pierwszego rodzaju, a między nimi rząd końcowy kamieni brukarskich drugiego rodzaju.
Istota sposobu, według wynalazku, polega na tym, że dla żądanej powierzchni mozaiki projektuje się jej wzór, po czym wykonuje się formę podzieloną na płyty, która wypełnia się do wysokości mniejszej niż % zaprawą. Na zaprawie układa się mozaikę z prostopadłościennych kostek kamienia naturalnego, a po ułożeniu mozaiki i wypełnieniu formy, wyrównuje się górną warstwę, aż do wyrównania górnej powierzchni i grubości kostek kamienia i zaprawy w całej formie. Zaprawę pozostawia się do utwardzenia, a po utwardzeniu zdejmuje się formy, układa mozaikę na placu, fotografuje się i opisuje fotografię mozaiki podzielonej na płyty, a według opisu ze zdjęcia identycznie opisuje się każdą płytę. Opisane płyty zaopatruje się w uchwyty ułatwiające montaż i układa na palety. Następnie przewozi się w miejsce przeznaczenia i na przygotowanym podłożu układa się mozaikę, usuwa uchwyty, korzystnie ze sznurka lub taśmy, ubija aż do popękania podkładu zapewniającego drenaż wody, i fuguje.
Korzystnie, formę wypełnia się do wysokości mniejszej niż % suchą zaprawą cementową, najkorzystniej z przyspieszaczem wiązania, którą po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości, zwilża się wodą i pozostawia się do wyschnięcia albo formę wypełnia się do wysokości mniejszej niż % zaprawą żywiczną, którą po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości pozostawia się do zastygnięcia.
Korzystnie, na zaprawie układa się mozaikę z kostek granitowych surowo łupanych o różnych wymiarach i/lub kostek granitowych ciętych o różnych wymiarach.
Korzystnie, wzór mozaiki projektuje się jednocześnie z instalacją, korzystnie oświetleniową, którą wykonuje się podczas wytwarzania płyt.
PL 230 699 B1
Korzystnym jest również to, że dla zadanej powierzchni mozaiki projektuje się jej wzór z ornamentem, po czym na zaprawie rysuje się wzór mozaiki i układa wzór z kolorowych kostek kamienia naturalnego.
Korzystnie, wzór mozaiki układa się z kolorowych kostek marmuru, i/lub kolorowych kostek bazaltu, i/lub kolorowych kostek ceramicznych.
Istota mozaiki, według wynalazku, polega na tym, że jest zestawem płyt o jednakowej grubości, przy czym każda płyta u dołu ma warstwę zaprawy, z którą związana jest warstwa prostopadłościennych kostek kamienia naturalnego.
Korzystnie, kostki kamienia naturalnego wykonane są z granitu surowo łupanego, i/lub granitu ciętego, i/lub marmuru, i/lub bazaltu, i/lub ceramiki.
Korzystnie, zaprawa jest zaprawą cementową, najkorzystniej z przyspieszaczem wiązania lub zaprawą żywiczną.
Korzystnie, w zaprawie umieszczona jest instalacja, najkorzystniej oświetleniowa.
Zaletą sposobu jest znaczne przyspieszenie prac wykończeniowych przy pokrywaniu znacznych powierzchni kostką brukową, jednocześnie z możliwością dokładnego wykonania projektu i dostosowania go wymagań klienta. Zastosowanie materiałów takich jak granit surowo łupany, granit cięty, marmur, czy też ceramika pozwala na wytwarzanie mozaiki z dekoracją podnoszącą jej walory estetyczne. Nie bez znaczenia jest ułatwienie pracy brukarza wykonującego mozaikę, który układa ją w formie podniesionej do wysokości stołu, co czyni ją mniej uciążliwą. Ponadto podczas wytwarzania płyt mozaiki wykonuje się również instalacje, zwłaszcza oświetleniowe.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest w przykładzie wykonania i uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia płytę mozaiki ułożoną z jednego rodzaju kamienia naturalnego w widoku z boku, fig. 2 - płytę mozaiki ułożoną z dwóch rodzajów kamienia naturalnego w widoku z boku, fig. 3 - płytę mozaiki z otworem na instalację, a fig 4 do fig. 7 - przykładowe mozaiki.
P r z y k ł a d 1
Sposób wytwarzania mozaiki brukarskiej, polega na tym, że dla zadanej powierzchni mozaiki projektuje się jej wzór, po czym wykonuje się dla mozaiki formę podzieloną na płyty, którą wypełnia się do wysokości mniejszej niż % suchą zaprawą 2 cementową z przyspieszaczem wiązania. Na zaprawie układa się mozaikę z prostopadłościennych kostek 1 kamienia naturalnego w postaci granitu łupanego. Po ułożeniu mozaiki i wypełnieniu formy, wyrównuje się górną warstwę, aż do wyrównania górnej powierzchni oraz grubości kostek 1 kamienia i zaprawy 2 w całej formie. Po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości zaprawę 2 zwilża się wodą i pozostawia się do do utwardzenia i wyschnięcia. Po utwardzeniu zdejmuje się formy, układa mozaikę na placu, fotografuje się i opisuje fotografię mozaiki podzielonej na płyty, według opisu ze zdjęcia oraz identycznie opisuje się każdą płytę. Opisane płyty zaopatruje się w uchwyty ułatwiające montaż i układa na palety i przewozi w miejsce przeznaczenia. Na wcześniej przygotowanym podłożu układa się mozaikę, usuwa uchwyty ze sznurka lub taśmy, ubija aż do popękania podkładu zapewniającego drenaż wody i fuguje.
P r z y k ł a d 2
Sposób wytwarzania wytwarzania mozaiki brukarskiej przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że formę wypełnia się zaprawą 2 żywiczną, którą po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości pozostawia się do zastygnięcia. Na zaprawie rysuje się wzór mozaiki i układa wzór z kolorowych kostek 1, 3 kamienia naturalnego, przy czym mozaikę układa się z jasnych kostek 1 granitowych ciętych oraz ciemnych kostek 3 granitowych ciętych, które są wzorem w postaci ornamentu.
P r z y k ł a d 3
Sposób wytwarzania wytwarzania mozaiki brukarskiej przebiega jak w przykładzie pierwszym albo drugim z tą różnicą, że wzór mozaiki projektuje się jednocześnie z instalacją 4, korzystnie oświetleniową, którą wykonuje się podczas wytwarzania płyt. Ornament układa się z kolorowych kostek 3 marmuru.
Zgodnie ze sposobem, mozaikę układa się z kolorowych kostek 1, 3 z dowolnego kamienia naturalnego, zwłaszcza granit, bazaltu, marmuru, czy też kolorowych kostek 1,3 ceramicznych.
P r z y k ł a d 4
Mozaika brukarska jest zestawem płyt o jednakowej grubości, przy czym każda płyta u dołu ma warstwę zaprawy 2, z którą związana jest warstwa prostopadłościennych kostek 1 kamienia naturalnego wykonanych z granitu surowo łupanego. Zaprawa 2 jest zaprawą cementową z przyspieszaczem wiązania.
PL 230 699 B1
P r z y k ł a d 5
Mozaika brukarska wykonana jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że kostki 1, 3 kamienia naturalnego są w dwóch kolorach, przy czym mozaika ułożona jest z jasnych kostek 1 granitowych ciętych oraz ciemnych kostek 4 granitowych ciętych, które są wzorem w postaci ornamentu. Zaprawa 2 jest zaprawą żywiczną, w której umieszczona jest instalacja 4 oświetleniowa.
Mozaika zawiera kolorowe kostki 1, 3 wykonane z dowolnego kamienia naturalnego, zwłaszcza granit, bazaltu, marmuru, czy też ceramiki.
Sposób według wynalazku, umożliwia wykonanie dowolnych ornamentów, z których jedynie przykładowe pokazane są na fig. 4-fig. 7.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wytwarzania mozaiki brukarskiej, znamienny tym, że dla zadanej powierzchni mozaiki projektuje się jej wzór i wykonuje formę podzieloną na płyty, którą wypełnia się do wysokości mniejszej niż % zaprawą (2), po czym na zaprawie układa się mozaikę z prostopadłościennych kostek (1, 3) kamienia naturalnego, a po ułożeniu mozaiki i wypełnieniu formy, wyrównuje się górną warstwę, aż do wyrównania górnej powierzchni oraz grubości kostek (1, 3) kamienia i zaprawy (2) w całej formie, po czym zaprawę (2) pozostawia się do utwardzenia, a po utwardzeniu zdejmuje się formy, układa mozaikę na placu, fotografuje się i opisuje fotografię mozaiki podzielonej na płyty, a według opisu ze zdjęc ia identycznie opisuje się każdą płytę, a opisane płyty zaopatruje się w uchwyty ułatwiające montaż i układa na palety, następnie przewozi się w miejsce przeznaczenia i przygotowanym podłożu układa się mozaikę, usuwa uchwyty, korzystnie ze sznurka lub taśmy, ubija aż do popękania podkładu zapewniającego drenaż wody, i fuguje.
  2. 2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że formę wypełnia się do wysokości mniejszej niż 14 suchą zaprawą (2) cementową, korzystnie z przyspieszaczem wiązania, którą po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości, zwilża się wodą i pozostawia się do wyschnięcia.
  3. 3. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że formę wypełnia się do wysokości niniejszej niż 14 zaprawą (2) żywiczną, którą po ułożeniu mozaiki i wyrównaniu jej powierzchni i grubości pozostawia się do zastygnięcia.
  4. 4. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że na zaprawie (2) układa się mozaikę z kostek (1, 3) granitowych surowo łupanych o różnych wymiarach.
  5. 5. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że na zaprawie układa się mozaikę z kostek (1, 3) granitowych ciętych o różnych wymiarach.
  6. 6. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że wzór mozaiki projektuje się jednocześnie z instalacją (4), korzystnie oświetleniową, którą wykonuje się podczas wytwarzania płyt.
  7. 7. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że dla zadanej powierzchni mozaiki projektuje się jej wzór z dekoracją, po czym na zaprawie rysuje się wzór mozaiki i układa wzór z kolorowych kostek (1,3) kamienia naturalnego.
  8. 8. Sposób, według zastrz. 7, znamienny tym, że wzór mozaiki układa się z kolorowych kostek (1,3) marmuru.
  9. 9. Sposób, według zastrz. 7, znamienny tym, że wzór mozaiki układa się z kolorowych kostek (1, 3) bazaltu.
  10. 10. Sposób, według zastrz. 7, znamienny tym, że wzór mozaiki układa się z kolorowych kostek (1,3) ceramicznych.
  11. 11. Mozaika brukarska, znamienna tym, że jest zestawem płyt o jednakowej grubości, przy czym każda płyta u dołu ma warstwę zaprawy (2), z którą związana jest warstwa prostopadłościennych kostek (1, 3) kamienia naturalnego.
  12. 12. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że kostki (1,3) kamienia naturalnego wykonane są z granitu surowo łupanego.
  13. 13. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że kostki (1,3) kamienia naturalnego wykonane są z granitu ciętego.
    PL 230 699 Β1
  14. 14. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że zawiera kostki (1, 3) kamienia naturalnego o odmiennych kolorach stanowiące ornament, przy czym kostki (1, 3) o odmiennych kolorach wykonane są z granitu i/lub marmuru, i/lub bazaltu, i/lub ceramiki.
  15. 15. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że zaprawa (2) jest zaprawą cementową, korzystnie z przyspieszaczem wiązania.
  16. 16. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że zaprawa (2) jest zaprawą żywiczną.
  17. 17. Mozaika, według zastrz. 11, znamienna tym, że w zaprawie (3) umieszczona jest instalacja (4), korzystnie oświetleniowa.
PL402157A 2012-12-20 2012-12-20 Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska PL230699B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402157A PL230699B1 (pl) 2012-12-20 2012-12-20 Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402157A PL230699B1 (pl) 2012-12-20 2012-12-20 Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402157A1 PL402157A1 (pl) 2014-06-23
PL230699B1 true PL230699B1 (pl) 2018-11-30

Family

ID=50943781

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402157A PL230699B1 (pl) 2012-12-20 2012-12-20 Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230699B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402157A1 (pl) 2014-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20180371705A1 (en) Permeable surface covering units and permeable surface covering
US8336274B2 (en) Irregular building units having mating sides
CN1904207A (zh) 地砖与定位格板组合及其铺面施工法
US20060251862A1 (en) Composite shaped block
US20080267703A1 (en) Paver stone system
PL230699B1 (pl) Sposob wytwarzania mozaiki brukarskiej i mozaika brukarska
CN211340262U (zh) 一种架空铺装的无机人造石结构
CN105298041A (zh) 一种户外楼梯
RU2164866C1 (ru) Способ изготовления декоративной плитки или панели и декоративная плитка или панель
WO2015142203A1 (en) Paving slab, paving slabs production method and paving slab obtained using the method
CN219326970U (zh) 一种砼印花漫步道
US7419327B2 (en) Method for fabricating and employing a paving system using arrays of vertically interlocking paving blocks
WO1996031656A1 (en) Paving block and method of manufacturing same
CN218711888U (zh) 一种联锁形路面砖及其模具
KR100883402B1 (ko) 모자이크 페이빙 제작방법
RU138515U1 (ru) Платформа и плита настила платформы
CN211142727U (zh) 一种汉白玉铺装装置
US20210372140A1 (en) Z-Shaped Building Materials
CN2346870Y (zh) 石材/地砖饰面混凝土复合铺地板
KR200320598Y1 (ko) 보도 및 차도 포장용 블록
CN113389102A (zh) 模块化铺装板材路面结构及其施工方法
Kumar Clay pavers-An external flooring material–A case study
PL73091Y1 (pl) Wieloczęściowy prefabrykowany ogrodzeniowy element budowlany
CN2511706Y (zh) 花岗岩饰面水泥砼铺地砖
JP2020200610A (ja) セメント二次製品の平板等に併設して組み込まれるモザイクパーツ