PL230590B1 - Pionowy wymiennik ciepla - Google Patents

Pionowy wymiennik ciepla

Info

Publication number
PL230590B1
PL230590B1 PL421929A PL42192917A PL230590B1 PL 230590 B1 PL230590 B1 PL 230590B1 PL 421929 A PL421929 A PL 421929A PL 42192917 A PL42192917 A PL 42192917A PL 230590 B1 PL230590 B1 PL 230590B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sewage
conduit
heat exchanger
pipe
vertical heat
Prior art date
Application number
PL421929A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421929A1 (pl
Inventor
Agnieszka Stec
Aleksandra Mazur
Daniel Słyś
Daniel Slys
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL421929A priority Critical patent/PL230590B1/pl
Publication of PL421929A1 publication Critical patent/PL421929A1/pl
Publication of PL230590B1 publication Critical patent/PL230590B1/pl

Links

Abstract

Pionowy wymiennik ciepła zawiera przewód zewnętrzny (1) wewnątrz którego usytuowany jest przewód kanalizacyjny (2). Przewodem kanalizacyjnym (2) prowadzony jest grawitacyjny przepływ ścieków, które są doprowadzane do wymiennika przez przewód górny (3). Pomiędzy przewodem zewnętrznym (1) i przewodem kanalizacyjnym (2) jest przestrzeń (5) przez którą przeciwprądowo prowadzona jest zimna woda, która jest doprowadzana do wymiennika ciepła przewodem doprowadzającym (6). Na wlocie przewodu kanalizacyjnego (2) pionowy wymiennik ciepła zawiera deflektor (4), ma w przekroju poprzecznym kształt figury płaskiej ograniczonej linią o kształcie falistym lub łamanym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pionowy wymiennik ciepła do odbioru ciepła ze ścieków szarych powstających w instalacjach kanalizacyjnych w budynkach.
Odzysk ciepła odpadowego ze ścieków może stanowić cenne źródło energii, która obecnie jest najczęściej bezproduktywnie odprowadzana do otoczenia. Szacuje się, że prawie 20% dostarczanej do budynku energii jest bezpowrotnie tracone poprzez odprowadzanie jej wraz ze ściekami do sieci kanalizacyjnej. Wykorzystanie tej formy energii może przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej budynków i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
W dobie realnego deficytu energetycznego, związanego głównie z ograniczeniem zużycia paliw kopalnych, ważne jest podejmowanie działań i poszukiwanie nowych technologii, których celem będzie zrównoważona polityka energetyczna. Dotychczas najczęściej była ona realizowana poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii takich jak energia słońca, wiatru i gruntu. Wadą urządzeń, takich jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe, jest uzależnienie ich efektywności od zmiennych warunków klimatycznych. Tej wady nie posiadają urządzenia do odzysku ciepła odpadowego ze ścieków, powstających codziennie w budynkach mieszkalnych, usługowych czy przemysłowych. Odzysk ciepła odpadowego ze ścieków w wewnętrznych instalacjach kanalizacyjnych budynków wymaga wykonania dualnej instalacji, w której ścieki czarne odprowadzane będą bezpośrednio do sieci zewnętrznej, zaś ścieki szare, pochodzące głównie z prysznica, wanny, umywalki i zlewozmywaka, kierowane będą do systemu odzysku ciepła. Wynika to z tego, iż ścieki szare są znacznie mniej zanieczyszczone niż ścieki czarne oraz charakteryzują się stosunkowo wysoką temperaturą, rzędu 30°C35°C. Pozwala to na ich wykorzystanie jako źródła energii. Odzyskana ze ścieków energia znajduje zastosowanie przede wszystkim do wstępnego podgrzewania wody. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie urządzenia, takie jak wymienniki ciepła i pompy ciepła.
Znane są rozwiązania poziomych i pionowych wymienników ciepła, które stosowane są do odbioru energii transportowanej wraz ze ściekami.
Z opisu patentowego nr US 4619311 A znane jest rozwiązanie pionowego wymiennika ciepła, które charakteryzuje się tym, że ma przewód kanalizacyjny umieszczony wewnątrz przewodu o większej średnicy, a przepływ ścieków i wody jest przeciwprądowy. Wadą tego wymiennika jest jego znaczna długość, która jest konieczna do uzyskania odpowiedniej wymiany ciepła.
W opisie wynalazku nr US 20060466084 zostało ujawnione rozwiązanie konstrukcyjne pionowych wymienników ciepła w postaci urządzenia GFX, które zbudowane jest z przewodu kanalizacyjnego i owiniętej wokół niego miedzianej spirali, przez którą w przeciwnym kierunku przepływa zimna woda. W tym rozwiązaniu proces przepływu ciepła jest limitowany grubością ścianek obydwu przewodów, a uzyskanie odpowiedniej efektywności urządzenia wiąże się z koniecznością zastosowania znacznych jego długości. Ponadto w trakcie przepływu wody przez miedzianą spiralę powstają duże straty ciśnienia, które mogą powodować problemy eksploatacyjne w instalacji wodociągowej. Natomiast z opisu patentowego nr PL 198134 B1 znane jest urządzenie do odzysku ciepła, które wyposażone jest w zawór ciśnieniowo-temperaturowy.
Stosowanie znanych systemów i układów odzysku ciepła bardzo często wiąże się ze zwiększonymi kosztami, jest skomplikowane i wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji.
W celu eliminacji istniejących wad dotychczasowych rozwiązań opracowano nową konstrukcję pionowego wymiennika ciepła.
Pionowy wymiennik ciepła zawierający przewód zewnętrzny, wewnątrz którego usytuowany jest przewód kanalizacyjny, który w górnej części połączony jest z dolną częścią przewodu górnego, którym do wymiennika doprowadzane są ścieki szare, a ponadto pomiędzy przewodem zewnętrznym i przewodem kanalizacyjnym jest przestrzeń na wodę zimną, przy czym przestań jest połączona w dolnej części z przewodem doprowadzającym wodę zimną, a w górnej części z przewodem odprowadzającym wodę podgrzaną, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na wlocie przewodu kanalizacyjnego zawiera deflektor, a przewód kanalizacyjny ma w przekroju poprzecznym kształt figury płaskiej ograniczonej linią o kształcie falistym lub łamanym.
Zaletą zastosowania w pionowym wymienniku ciepła przewodu kanalizacyjnego o rozwiniętej powierzchni ścian jest spowolnienie przepływu ścieków i uzyskanie bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła. Przekłada się to na znaczne skrócenie wymaganej długości wymiennika bez obniżenia efektywności jego działania, co umożliwia łatwiejsze jego sytuowanie, zarówno w obiektach już istniejących, jak i nowobudowanych. Ponadto, w wymienniku będącym przedmiotem wynalazku, dzięki zastosowaniu
PL 230 590 B1 deflektora możliwy jest równomierny rozdział dopływających ścieków i ich rozprowadzenie w kierunku ścianek przewodu, dzięki czemu ścianki są efektywniej obmywane przez przepływające ścieki. Powoduje to intensyfikację procesu przenikania ciepła ze ścieków do wody. Zaletą wymiennika ciepła jest jego prosta budowa oraz efektywny odbiór ciepła ze ścieków bez konieczności dostarczania do urządzenia energii z zewnątrz. Ilość odzyskiwanej energii ze ścieków uzależniona jest między innymi od zużycia wody, co przekłada się na efektywność finansową zastosowania systemu odzysku ciepła. Korzystne jest zastosowanie pionowego wymiennika ciepła, będącego przedmiotem wynalazku, w miejscach, w których ścieki przepływają w sposób ciągły w dużych ilościach, w szczególności na odpływie ścieków z prysznica.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pionowy wymiennik ciepła w przekroju wzdłużnym, fig. 2 - pionowy wymiennik ciepła w przekroju poprzecznym, z przewodem kanalizacyjnym o przekroju poprzecznym w kształcie figury płaskiej ograniczonej linią falistą, a fig. 3 - pionowy wymiennik ciepła w przekroju poprzecznym, z przewodem kanalizacyjnym o przekroju poprzecznym w kształcie figury płaskiej ograniczonej linią łamaną.
Pionowy wymiennik ciepła, według wynalazku, pokazany na fig. 1 i fig. 2, usytuowany jest na odpływie ścieków z prysznica i posiada przewód zewnętrzny 1 z centralnie usytuowanym wewnątrz przewodem kanalizacyjnym 2 wykonanym z materiału dobrze przewodzącego ciepło, który w przekroju poprzecznym ma kształt figury płaskiej ograniczonej linią falistą. Przez przewód górny 3 do wymiennika doprowadzane są ciepłe ścieki szare, które prowadzone są grawitacyjnie przewodem kanalizacyjnym 2. Na wlocie do przewodu kanalizacyjnego 2 umiejscowiony jest deflektor 4 do równomiernego rozprowadzania ścieków po wewnętrznej powierzchni przewodu kanalizacyjnego 2. Pomiędzy przewodem zewnętrznym 1 a przewodem kanalizacyjnym 2 jest przestrzeń 5 w której przepływa zim na woda doprowadzana do wymiennika ciepła przewodem doprowadzającym 6. W trakcie jednoczesnego przeciwprądowego przepływu obydwu cieczy, przez ściany przewodu kanalizacyjnego 2, zachodzi proces wymiany ciepła, w wyniku którego ciepło ze ścieków przenika do wody i powoduje wzrost jej temperatury o co najmniej 10°C. Następnie wstępnie podgrzana woda kierowana jest z wymiennika ciepła poprzez przewód odprowadzający 7 do podgrzewacza ciepłej wody lub bezpośrednio do instalacji wodociągowej, zaś ścieki szare o niższej temperaturze odprowadzane są przewodem dolnym 8 do kanalizacji.
Wykaz oznaczeń rysunkowych
1. - przewód zewnętrzny
2. - przewód kanalizacyjny
3. - przewód górny
4. - deflektor
5. - przestrzeń
6. - przewód doprowadzający
7. - przewód odprowadzający
8. - przewód dolny

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Pionowy wymiennik ciepła zawierający przewód zewnętrzny, wewnątrz którego usytuowany jest przewód kanalizacyjny, który w górnej części połączony jest z dolną częścią przewodu górnego, którym do wymiennika doprowadzane są ścieki szare, a ponadto pomiędzy przewodem zewnętrznym i przewodem kanalizacyjnym jest przestrzeń na wodę zimną, przy czym przestań jest połączona w dolnej części z przewodem doprowadzającym wodę zimną, a w górnej części z przewodem odprowadzającym wodę podgrzaną, znamienny tym, że na wlocie przewodu kanalizacyjnego (2) zawiera deflektor (4), a przewód kanalizacyjny (2) ma w przekroju poprzecznym kształt figury płaskiej ograniczonej linią o kształcie falistym lub łamanym.
PL421929A 2017-06-19 2017-06-19 Pionowy wymiennik ciepla PL230590B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421929A PL230590B1 (pl) 2017-06-19 2017-06-19 Pionowy wymiennik ciepla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421929A PL230590B1 (pl) 2017-06-19 2017-06-19 Pionowy wymiennik ciepla

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421929A1 PL421929A1 (pl) 2018-05-07
PL230590B1 true PL230590B1 (pl) 2018-11-30

Family

ID=62062353

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421929A PL230590B1 (pl) 2017-06-19 2017-06-19 Pionowy wymiennik ciepla

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230590B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421929A1 (pl) 2018-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103075172B (zh) 一种基于原有扩散塔的矿井回风热能利用装置
CN203022791U (zh) 一种基于原有扩散塔的矿井回风热能利用装置
CN104534652A (zh) 游泳馆污水废气热能回收循环利用装置及循环利用方法
CN103994673B (zh) 一种便于清洁的壳管式污水换热器
PL230590B1 (pl) Pionowy wymiennik ciepla
PL230648B1 (pl) Odwodnienie liniowe z odzyskiem ciepla
CN105509083A (zh) 一种燃气热力设备烟气余热回收系统
CN201637312U (zh) 管道式换热器及组合式管道换热器
CN102538508A (zh) 一种对掺混使用前冷水预热的热回收装置
PL230906B1 (pl) Poziomy wymiennik ciepła
Dudkiewicz et al. Implementation of greywater heat recovery system in hospitals
Perackova et al. Utilization of heat from sewage
CN202973981U (zh) 一种用于洗浴废水热能回收的热交换器
CN105737133A (zh) 一种锅炉排污水综合利用装置
CN109974475B (zh) 一种废水余热的回收装置
CN213955650U (zh) 一种真空热水锅炉余热利用装置
CN210242499U (zh) 一种换热器
CN204421349U (zh) 游泳馆污水、废气热能回收恒温除湿循环利用装置
PL241972B1 (pl) Tulejowy absorber ciepła odpadowego ze ścieków
RU148785U1 (ru) Коаксиальный гидродинамический модуль теплового насоса
CN105758213A (zh) 工业循环水冷却系统
RU216381U1 (ru) Рекуператор теплоты сточных вод
RU223347U1 (ru) Устройство для утилизации теплоты сточных вод, образующихся при использовании душевой
RU2502022C1 (ru) Теплообменник - утилизатор тепла серых стоков
PL230910B1 (pl) Pionowy spiralny wymiennik ciepła