PL230379B1 - Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania - Google Patents

Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania

Info

Publication number
PL230379B1
PL230379B1 PL417445A PL41744516A PL230379B1 PL 230379 B1 PL230379 B1 PL 230379B1 PL 417445 A PL417445 A PL 417445A PL 41744516 A PL41744516 A PL 41744516A PL 230379 B1 PL230379 B1 PL 230379B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
premises
drum
winding drum
suction
assembly
Prior art date
Application number
PL417445A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417445A1 (pl
Inventor
Michał Czechowicz
Original Assignee
Czechowicz Michal
Czechowicz Michal Leovac
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Czechowicz Michal, Czechowicz Michal Leovac filed Critical Czechowicz Michal
Priority to PL417445A priority Critical patent/PL230379B1/pl
Publication of PL417445A1 publication Critical patent/PL417445A1/pl
Publication of PL230379B1 publication Critical patent/PL230379B1/pl

Links

Landscapes

  • Storing, Repeated Paying-Out, And Re-Storing Of Elongated Articles (AREA)
  • Electric Vacuum Cleaner (AREA)

Abstract

Zespół jest umieszczony w obudowie (1), zainstalowanej w sprzątanym lokalu. Posiada zwijacz (2) z bębnem nawojowym, zamknięty z jednej strony napinaczem sprężynowym, a z drugiej strony mechanizmem blokady. Swobodny koniec przewodu ssącego (3), magazynowanego na bębnie nawojowym jest przystosowany do przyjęcia zestawu sprzątającego. Bęben nawojowy ma postać cienkościennego cylindra, wyposażonego na końcach w kształtowe wycięcia montażowe i jest osadzony jednym końcem na tarczy napinacza, a drugim końcem na tarczy mechanizmu blokady. W wycięciach montażowych bębna są umieszczone występy zabierakowe, znajdujące się na obwodach tarcz skojarzonych z bębnem. Zespół jest wyposażony w stację postojową (26) przymocowaną do ostoi, służącą do szczelnego przyłączania i czasowego ustalania w niej swobodnego końca przewodu ssącego (3), po każdorazowym zakończeniu odkurzania lokalu. Stacja postojowa (26) jest zawieszona na ściance obudowy (1) albo na ścianie sprzątanego lokalu i jest wyposażona w zatrzaskowy mechanizm, służący do szybkiego przyłączania i odłączania przewodu ssącego (3).

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania.
Znany jest zespół zwijacza przewodu ssącego, ujawniony w zgłoszeniu wynalazku numer P.409861, zastosowany w czerpni powietrza, stanowiącej urządzenie wejściowe do instalacji centralnego odkurzania i zabudowanej w sprzątanym lokalu. Według tego rozwiązania zespół zwijacza jest umieszczony w stałej obudowie przymocowanej do ściany sprzątanego lokalu albo do innej ostoi umieszczonej w tym lokalu, w sąsiedztwie końcówki rurowego przewodu doprowadzającego do odkurzacza centralnego. W obudowie zwijacza znajduje się także zespół gniazda wlotowego i klawiszowy przełącznik do zamykania oraz przerywania elektrycznego układu sterowania pracą odkurzacza.
Zespół zwijacza, w którym magazynuje się przewód ssący, posiada bęben nawojowy i jest na obu końcach zamknięty pokrywami czołowymi ustalonymi w ściankach obudowy. W pokrywie usytuowanej w ściance bliższej wnętrza sprzątanego lokalu jest zainstalowany napinacz spiralnej sprężyny zwijającej. Druga pokrywa, znajdująca się na przeciwnym końcu, w sąsiedztwie końcówki przewodu doprowadzającego, ma wbudowany mechanizm blokady, służący do ustalania położenia bębna nawojowego, nadanego mu po odwinięciu przewodu ssącego na długość odpowiednią do planowanego zakresu sprzątania.
Zespół zwijacza jest przystosowany do samoczynnego nawijania przewodu ssącego na bęben nawojowy. Każdorazowe odwijanie przewodu ssącego z bębna nawojowego powoduje wzrost napięcia sprężyny zwijającej napinacza, a reakcja powrotna tej sprężyny wywołuje ponowne nawinięcie przewodu ssącego na bęben.
Przewód ssący, częściowo lub całkowicie nawinięty na bębnie nawojowym, jest jednym końcem przyłączony do rurowego przewodu instalacji odkurzającej. Drugi koniec przewodu ssącego, zakończony głowicą jest ustalony w zespole gniazda wlotowego, zainstalowanego na czołowej ściance obudowy, dostępnej z wnętrza sprzątanego lokalu. W czasie kiedy czerpnia znajduje się w stanie nieaktywnym głowica przewodu ssącego jest szczelnie umieszczona w gnieździe wlotowym i jest cała zakryta klapką zamykającą. Głowica przewodu ssącego, trwale złączona z tym przewodem, jest wyposażona w tulejkę centrującą, kołnierz oporowy i okrągłą uszczelkę, która zapewnia szczelność kontaktu głowicy z klapką zamykającą.
Przygotowanie czerpni do pracy wymaga otwarcia klapki zamykającej, wyciągnięciu przewodu ssącego chwyconego za głowicę i wciśnięciu przełącznika uruchomiającego odkurzacz. Do głowicy przewodu ssącego przyłącza się zestaw sprzątający zakończony ssawką. Po zakończeniu odkurzania ponowne wciśnięcie przełącznika powoduje wyłączenie odkurzacza z pracy. Wtedy koniec przewodu ssącego, uwolniony od zestawu sprzątającego, krótko pociąga się, a następnie puszcza się go swobodnie. Wskutek oddziaływania sprężyny napinającej przewód ssący samoczynnie nawija się na bęben nawojowy, a jego głowica ustala się w gnieździe wlotowym. W tym położeniu zamyka się klapkę zamykającą.
Zespół zwijacza przewodu ssącego, znany ze zgłoszenia P.415307, ma zainstalowany dyskretny włącznik elektryczny, umieszczony w zespole zwijacza, wpięty w układ sterowania odkurzaczem. Włącznik, umieszczony w strefie mechanizmu blokady bębna nawojowego, posiada styk stały i styk ruchomy, połączone odpowiednio z przewodami układu sterowania. Styk ruchomy ma postać łuku podobnego do spirali Archimedesa, luźno otaczającego korpus zapadki mechanizmu blokady bębna, a jego koniec jest połączony z przewodem układu sterowania, za pośrednictwem sprężyny naciągowej, łączącej węzeł mocowania tego przewodu z ramieniem manewrowym zapadki. Klapka zamykająca gniazda wlotowego ma na wewnętrznej powierzchni palec naciskowy, służący do wciskania końcówki przełącznika w celu jego przestawiania w pozycję „wyłączone”, przy zamkniętym gnieździe wlotowym.
Takie wyposażenie zespołu zwijacza ułatwia wykonywanie czynności przygotowawczo-zakończeniowych do odkurzania lokalu. Samo załączenie przełącznika nie powoduje przy tym automatycznego włączenia odkurzacza, ponieważ czynność ta nie zapewnia jeszcze zamknięcia obwodu sterowania pracą odkurzacza, bo styki włącznika są rozwarte. Taki stan rozwarcia styków trwa podczas samoczynnego nawijania przewodu ssącego na bęben nawojowy, utrzymuje się także po zakończonym nawijaniu. Przy odwrotnym kierunku obrotów bębna kiedy zachodzi odwijanie z bębna przewodu ssącego, w momencie przejścia bieżni poza strefę kontaktu z zapadką naciąg sprężyny napinającej powoduje kątowe przestawienie tej zapadki i wraz z nią także styku ruchomego, a to doprowadza do zwarcia obu styków, zamknięcia obwodu sterowania i włączenia odkurzacza do pracy. Takie położenie styków
PL 230 379 Β1 utrzymuje się po zakończeniu wyciągania przewodu ssącego ze zwijacza 1 i zablokowaniu bębna nawojowego.
Po skończonym odkurzaniu najpierw wciska się przełącznik elektryczny w pozycję „wyłączone”, następnie doprowadza się do całkowitego zwinięcia przewodu ssącego na bębnie i zamyka się ręką klapkę zamykającą. Podczas zamykania klapki palec naciskowy nachodzi na ten koniec przełącznika, którego wciśnięcie powoduje wyłączenie odkurzacza, dzięki czemu odkurzacz zostaje wyłączony z pracy nawet wtedy, gdy obsługujący nie przestawi przełącznika na pozycję, w której następuje przerwanie obwodu sterowania.
Zadaniem wynalazku jest takie ulepszenie konstrukcji zwijacza, które ułatwia wykonywanie czynności rozpoczynania i kończenia odkurzania lokalu.
Zgodnie z wynalazkiem zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania, umieszczony w obudowie usytuowanej w sprzątanym lokalu, posiadający zwijacz z bębnem nawojowym zamknięty z jednej strony napinaczem sprężynowym, a z drugiej strony mechanizmem blokady, zaś swobodny koniec przewodu ssącego magazynowanego na bębnie nawojowym jest przystosowany do przyjęcia zestawu sprzątającego, charakteryzuje się tym, że bęben nawojowy, ma postać cienkościennego cylindra, wyposażonego na końcach w kształtowe wycięcia montażowe i jest osadzony jednym końcem na tarczy napinacza, a drugim końcem na tarczy mechanizmu blokady. W wycięciach montażowych bębna nawojowego są umieszczone występy zabierakowe, znajdujące się na obwodach tarcz skojarzonych z tym bębnem.
Zespół jest wyposażony w stację postojową przymocowaną do ostoi, służącą do szczelnego przyłączania i czasowego ustalania w niej swobodnego końca przewodu ssącego po każdorazowym zakończeniu odkurzania lokalu.
Korzystnie stacja postojowa jest zawieszona na ściance obudowy albo na ścianie sprzątanego lokalu i jest wyposażona w zatrzaskowy mechanizm służący do szybkiego przyłączania i odłączania przewodu ssącego.
Konstrukcja zespołu według wynalazku zapewnia łatwość i szybkość wykonywania wszystkich czynności przygotowawczo-zakończeniowych w procesie sprzątania lokalu.
Przykład wykonania wynalazku jest pokazany na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia widok ogólny zespołu zwijacza, Fig. 2 - schemat montażowy zwijacza, Fig. 3 - widok na końcówkę przewodu ssącego wpiętą do stacji postojowej, a Fig. 4 przedstawia przekrój A-A przez stację postojową i końcówkę przewodu ssącego.
Zespół zwijacza posiada skrzynkową obudowę 1, w której jest zainstalowany obrotowo zwijacz 2 z przewodem ssącym 3. Przednia ścianka 4 obudowy 1 posiada z dołu wycięcie na całej szerokości i na przeważającej wysokości. W górnej strefie, gdzie jest zamontowany włącznik 5 odkurzacza, ścianka przednia 4 jest zakończona przed ścianką boczną 6, pozostawiając przez to przerwę na przewód ssący 3. W narożniku ścianki górnej 7 jest półokrągłe wyżłobienie, służące do umieszczenia w nim końcówki przewodu ssącego 3 podczas przerw w odkurzaniu.
Ścianki obudowy 1 otaczają zwijacz 2 w takiej odległości, aby zapewnić swobodne umieszczenie przewodu 3 tylko w jednej warstwie.
W zespole zwijacza znajduje się bęben nawojowy 8, który jest skojarzony obrotowo ze sprężynowym napinaczem 9 i mechanizmem blokady 10. Bęben nawojowy 8 posiada postać cienkościennego cylindra z montażowymi wycięciami 11 na końcach. Jeden koniec bębna 8 jest osadzony na obwodzie tarczy 12 napinacza 9, zaopatrzonej we wnękę na sprężynę napinającą 13 i główkę napinacza 14, skojarzonej obrotowo z osłoną 15. Drugi koniec bębna 8 jest osadzony na tarczy 16 mechanizmu blokady 10, zaopatrzonej w zapadkę blokującą 17 i skojarzonej obrotowo z pokrywą 18 mechanizmu blokady 10. Na obwodach tarcz 12 i 16 są umieszczone zabierakowe występy 19, które wchodzą w montażowe wycięcia 11.
W końcowej strefie bębna nawojowego 8, blisko mechanizmu blokady 10, znajduje się owalne wybranie 20 na przejście końcowego odcinka przewodu ssącego 3, który za pośrednictwem kolanek 21 uzyskuje połączenie z końcówką 22 przewodu instalacji odkurzającej. Szczelność tego połączenia zapewnia uszczelka 23. W mechanizmie blokady 10 znajduje się zębata bieżnia 24 oraz zapadka 17, osadzona w obsadzie 25.
Zespół jest wyposażony w stację postojową 26, która służy do przyjęcia i utrzymywania końcówki przewodu ssącego 3 podczas przerw w odkurzaniu. Stacja 26 ma głowicę przyjmującą 27, szczelnie zamykającą wylot przewodu ssącego 3, ma także zawieszkę 28, przytwierdzoną do ścianki obudowy 1 albo do ściany sprzątanego lokalu, w miejscu łatwo dostępnym dla obsługi. Korpus 29 głowicy 27 jest
PL 230 379 Β1 wykonany z dwóch jednakowych połówek, będących dla siebie lustrzanymi odbiciami. Podstawa 30 korpusu 29 jest przymocowana do zawieszki 28.
Koniec przewodu ssącego 3 jest nasadzony na rurowy prowadnik 31, skojarzony drugim końcem z tuleją centrującą 32, osadzoną sztywno w korpusie 29. Szczelność połączenia przewodu ssącego 3 z głowicą 27 zapewnia pierścieniowy uszczelniacz 33. Końcówka przewodu ssącego 3 osadzona na prowadniku 31 jest z zewnątrz osłonięta maskownicą 34.
W głowicy 27 znajduje się znany zatrzaskowy mechanizm, służący do szybkiego łączenia tej głowicy 27 z przewodem ssącym 3 i do utrzymywania stabilności tego połączenia. Mechanizm ten posiada dwa okrągłe pierścienie zaciskowe 35, umieszczone w rowku ustalającym obwodowej prowadnicy 36, która zabezpiecza przed ich osiowymi przemieszczeniami. Pierścienie 35 przylegają do siebie powierzchniami czołowymi. Zewnętrzne powierzchnie tych pierścieni 35 przylegają do bocznych ścianek prowadnicy 36. Każdy pierścień zaciskowy 35 ma z jednej strony promieniowy występ 37, wystający na zewnątrz przez otwór w korpusie 29. Takie położenie występów 37 jest utrzymywane za pomocą dwóch sprężyn rozpierających 38. Jedna ze sprężyn 38 jest usytuowana pomiędzy wewnętrzną powierzchnią pierwszego pierścienia 35 oraz wewnętrzną powierzchnią drugiego pierścienia z tej pary. Druga z pary sprężyn 38 jest umieszczona pomiędzy zewnętrzną powierzchnią drugiego z pierścieni 35 oraz wewnętrzną powierzchnią pierwszego pierścienia 35. Jednoczesne wciśnięcie obu występów 37 do środka powoduje zbliżenie do siebie geometrycznych osi pierścieni zaciskowych 35, wycofanie segmentów pierścieni 35 z rowka ustalającego prowadnicy 36 i odblokowanie połączenia. Możliwe jest wtedy odłączenie przewodu ssącego 3 od głowicy 27 i uzbrojenie tego przewodu 3 w zestaw sprzątający.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania, umieszczony w obudowie zainstalowanej w sprzątanym lokalu, posiadający zwijacz z bębnem nawojowym zamknięty z jednej strony napinaczem sprężynowym, a z drugiej strony mechanizmem blokady, zaś swobodny koniec przewodu ssącego magazynowanego na bębnie nawojowym jest przystosowany do przyjęcia zestawu sprzątającego, znamienny tym, że bęben nawojowy (8), ma postać cienkościennego cylindra, wyposażonego na końcach w kształtowe wycięcia montażowe (11) i jest osadzony jednym końcem na tarczy (12) napinacza (9), a drugim końcem na tarczy (16) mechanizmu blokady (10), przy czym w wycięciach montażowych (11) bębna (8) są umieszczone występy zabierakowe (19), znajdujące się na obwodach tarcz (12) i (16) skojarzonych z bębnem (8).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wyposażony w stację postojową (26) przymocowaną do ostoi, służącą do szczelnego przyłączania i czasowego ustalania w niej swobodnego końca przewodu ssącego (3), po każdorazowym zakończeniu odkurzania lokalu.
  3. 3. Zespół według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że stacja postojowa (26) jest zawieszona na ściance obudowy (1) albo na ścianie sprzątanego lokalu i jest wyposażona w zatrzaskowy mechanizm służący do szybkiego przyłączania i odłączania przewodu ssącego (3).
PL417445A 2016-06-06 2016-06-06 Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania PL230379B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417445A PL230379B1 (pl) 2016-06-06 2016-06-06 Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417445A PL230379B1 (pl) 2016-06-06 2016-06-06 Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417445A1 PL417445A1 (pl) 2017-12-18
PL230379B1 true PL230379B1 (pl) 2018-10-31

Family

ID=60655680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417445A PL230379B1 (pl) 2016-06-06 2016-06-06 Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230379B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417445A1 (pl) 2017-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS5935617B2 (ja) 真空掃除機等のコ−ド巻取装置
EP0916301B1 (fr) Prise pour le raccordement d'un tuyau d'aspiration de poussières à une installation d'aspiration centralisée
US2219201A (en) Reel for hose, cables, etc.
US1675140A (en) Automatic hose reel
US4565019A (en) Steam iron stand with pivotable water reservoir
US6349808B1 (en) Cord rewinder device and horizontally-mounted electrical cord rewinder device for a vacuum cleaner
US20120312651A1 (en) Rewindable Electrical Cable Extension Device
US9782047B2 (en) Vacuum tube locking collar
JP2009527430A (ja) 線状物質を入れるための三角開口を有するハウジングを備えるリール
US10712517B2 (en) Cable spool re-orientation device for a wall box
US20200095088A1 (en) Motorised hose reel
PL230379B1 (pl) Zespół zwijacza i przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania
US10405713B1 (en) Central vacuum cleaning system
JP6800331B2 (ja) ホースリールおよびホースをホースリールに接続する方法
US2752198A (en) Hose reels
US1882385A (en) Electrical appliance
RU2010139293A (ru) Переносной краскораспылитель
US20080282496A1 (en) Vacuum hose reel
PL232737B1 (pl) Stacja odstawcza przewodu ssącego instalacji centralnego odkurzania
JP3184109U (ja) コードリール
JP2018103319A (ja) 伝達線カバーアセンブリ及び加工装置
PL225606B1 (pl) Czerpnia powietrza w instalacji centralnego odkurzania
US9706890B2 (en) Vacuum cleaning device
KR101042267B1 (ko) 이중 콘센트
KR101753599B1 (ko) 전선권취장치