PL230269B1 - Sposób impregnacji drewna - Google Patents

Sposób impregnacji drewna

Info

Publication number
PL230269B1
PL230269B1 PL417925A PL41792516A PL230269B1 PL 230269 B1 PL230269 B1 PL 230269B1 PL 417925 A PL417925 A PL 417925A PL 41792516 A PL41792516 A PL 41792516A PL 230269 B1 PL230269 B1 PL 230269B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wood
impregnation
hours
ionic liquids
temperature
Prior art date
Application number
PL417925A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417925A1 (pl
Inventor
Oleg Rabchun
Original Assignee
Euro Logistics Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Euro Logistics Group Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Euro Logistics Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Euro Logistics Group Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Euro Logistics Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL417925A priority Critical patent/PL230269B1/pl
Publication of PL417925A1 publication Critical patent/PL417925A1/pl
Publication of PL230269B1 publication Critical patent/PL230269B1/pl

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Abstract

Sposób impregnacji drewna cieczami jonowymi charakteryzuje się tym, że wcześniej zaimpregnowane drewno poddaje się obróbce termicznej w czasie 24 - 46 godzin w specjalnych komorach, przy czym w pierwszej fazie, trwającej od 2 do 4 godzin drewno ogrzewane jest do temperatury 55°C, następny etap trwa od 6 do 10 godzin polega na nagrzewaniu drewna do temperatury 85 - 90°C podczas tego etapu powietrze w komorze zostaje zastąpione parą impregnatu po czym następuje trwająca 3 - 4 godzin faza stabilizacji przy jednoczesnym, stopniowym obniżaniu temperatury, podczas której drewno zostaje dodatkowo nawilżone impregnatem, zaś ostatnim etapem jest chłodzenie drewna trwające 2 - 3 godziny.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób impregnacji drewna cieczami jonowymi w szczególności z zastosowaniem dwustopniowego procesu impregnacji gdzie dwustopniowy proces impregnacji jest powiązaniem metody ciśnieniowej z metodą termiczną, celem zwiększonego zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi.
Impregnacja ma na celu uodpornienie drewna na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz biologicznych. Skuteczność impregnacji zależy w głównej mierze od głębokości przesycenia drewna impregnatem a to z kolei zależy od: - właściwości środka impregnacyjnego - metody impregnacji - wilgotności drewna.
Z amerykańskiego opisu patentowego US641679 znany jest materiał do impregnacji drewna o synergistycznej kombinacji środków grzybobójczych oraz związków zawierających bor, organiczne związki jodu, i grupy aminowe tlenków. To połączenie jest szczególnie skuteczne w zwiększaniu odporności na gnicie, pleśni i mączniaka, gdy drewno poddaje się działaniu takiego połączenia.
Również z opisu patentowego LJS3945835 znana jest wodna kompozycja środka konserwującego. Kompozycja ma pH od 9 lub więcej jonów obecnych w kompozycji, kationy amonu miedzi i / lub amonu, cynku jony, natomiast aniony obejmują arsen lub arsenu jony, jak również dalsze aniony kwasu, estrem kwasu fosforowego lub węglan lub wodorowęglan lub obu estrów kwasu, także kwasu fosforowego a które aniony mają rozpuszczalność > / = 0,2% w stężonym (28%) wodnym roztworze amoniaku. Dalsze aniony pochodzą ze składników, które są nierozpuszczalne w wodzie.
Celem zastosowania cieczy jonowych w impregnacji drewna jest głównie zwiększenie trwałości odnawialnego surowca drzewnego i ochrona biobójcza wobec organizmów niszczących drewno, a także zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne drewna impregnowanego.
Główną zaletą cieczy jonowych jest możliwość zaprojektowania struktur odpowiednich do specyficznych zastosowań. Można nimi stabilizować kompleks lignocelulozowy, wiązaćsię trwale z jego strukturalnymi składnikami, selektywnie rozpuszczać naturalny polimer (celuloza) lub też rozpuszczać ligninę bez degradacji celulozy. Umożliwia to biorafinację odnawialnego surowca lignocelulozowego za pomocą cieczy jonowych w kierunku uzyskania celulozy, biopaliw oraz licznych związków chemicznych i materiałów kompozytowych z biomasy.
Zastosowanie cieczy jonowych w procesie impregnacji drewna cechują znaczne przewagi względem obecnie stosowanych impregnatów bazujących na pochodnych ropy naftowej. Do zalet tych, poza właściwościami biobójczymi, należą przede wszystkim biodegradowalność, niska toksyczność, i czystość chemiczna. Dodatkowo impregnaty na bazie cieczy jonowych pozwalają na barwienie drewna w fazie impregnacji na dowolny kolor - można więc uzyskać barwę drewna nie tylko powierzchniową tak więc mniejsze uszkodzenia mechaniczne drewna nie będą widoczne. Również neutralność wobec wytrzymałości mechanicznej drewna oraz hydrofobowość - dzięki zastosowaniu impregnatu na bazie cieczy jonowych, pozwala na całkowitą hydrofobizację drewna impregnowanego.
Deprecjacja i degradacja drewna powodowana czynnikami biotycznymi i abiotycznymi jest problemem obniżającym konkurencyjność tego naturalnego polimeru w stosunku do materiałów sztucznych. Procesy destrukcji mikrobiologicznej drewna, wywołanej przez: grzyby, bakterie, owady, organizmy wodne mogą być skutecznie zahamowane lub wyeliminowane poprzez zabiegi ochronne, przy użyciu chemicznych środków konserwujących. Przedłużenie naturalnej trwałości drewna może być bezpieczne dzięki zastosowaniu chemicznych preparatów ochronnych, biodegradowalnych w środowisku, o małej toksyczności w stosunku do ludzi i zwierząt. Dodatkowym aspektem stosowania biodegradowalnych środków impregnacyjnych jest ich obojętność środowiskowa. Obecnie stosowane impregnaty środkami chemicznymi bazującymi na pochodnych ropy naftowej nie są kwalifikowane, jako biomasa, która może być stosowana np. w kotłach biomasowych. Tak więc wszelkie odpady drzewne, które są impregnowane obecnie stosowanymi środkami, nie mogą być uznane za biomasę. Muszą być one utylizowane w specjalnie do tego zaprojektowanych instalacjach - spalarniach odpadów niebezpiecznych.
Znane są dwie główne metody impregnacji drewna pierwsza to metoda próżniowo - ciśnieniowa w której środek chroniący drewno głęboko i dokładnie wnika w głąb drewna. W rzeczywistości przenika w całości tylko elementy o niewielkich przekrojach i niektórych (nie zawierających tak zwanej twardzieli) gatunków drzew. W przypadku sosny i świerku nasycona zostaje bielasta, czyli zewnętrzna warstwa drewna. Część twardzielowa (wewnętrzna) nie poddaje się impregnacji. Mimo tego impregnacja wgłębna zabezpiecza dostatecznie zarówno drewno na konstrukcje budowlane (np. więźbę), jak i stosowane na zewnątrz, także mające kontakt z gruntem (np. architekturę ogrodową). W metodzie tej
PL 230 269 Β1 drewno zanurzone jest całkowicie w impregnacie, który wprowadzany jest we włókna drewna pod ciśnieniem ok. 1 MPa. Proces impregnacji trwa minimum 3 godziny (w zależności od wymaganej klasy zabezpieczenia). Wytworzenie próżni na koniec procesu zapewnia osuszenie drewna z nadmiaru impregnatu, który utrwala się w drewnie i pozostaje tam w stanie niewymywalnym przez wodę. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest skuteczna jedynie wtedy, gdy drewno ma wilgotność poniżej punktu nasycenia włókien (w przypadku drewna sosnowego 28-29%).
Drugą metodą jest impregnacja zanurzeniowa, duża wilgotność drewna jest czynnikiem niesprzyjającym w metodzie impregnacji próżniowo-ciśnieniowej, sprzyja ona natomiast impregnacji metodą zanurzeniową (kąpiel drewna). W metodzie zanurzeniowej duża wilgotność (powyżej punktu nasycenia włókien) sprzyja nasycaniu, ponieważ wnikanie środka biobójczego odbywa się tu na zasadzie dyfuzji, czyli przez wyrównywanie stężeń roztworów. Im dłużej drewno znajduje się w roztworze, tym wyższy poziom nasycenia włókien impregnatem. Do zanurzeniowej impregnacji drewna przeciw insektom (technicznym szkodnikom drewna) oraz grzybom, powodującym głęboki rozkład drewna, montowanego pod zadaszeniem, jak i narażonego na wymywanie. Barwi drewno na kolor szaro-zielony.
Istota wynalazku polega na obróbce termicznej drewna poddanego wcześniej zaimpregnowaniu, przy czym obróbka termiczna polega na poddaniu drewna działaniu wysokich temperatur w specjalnych komorach, obróbka termiczna drewna trwa od 24 do 46 godzin, przy czym w pierwszej fazie, trwającej od 2 do 4 godzin drewno ogrzewane jest do temperatury 55°C, następny etap trwający od 6 do 10 godzin polega na nagrzewaniu drewna do temperatury 85-90°C, podczas tego etapu powietrze w komorze zostaje zastąpione parą impregnatu, po czym następuje trwająca 3-4 godzin faza stabilizacji przy jednoczesnym, stopniowym obniżaniu temperatury, podczas której drewno zostaje dodatkowo nawilżone impregnatem a ostatnim etapem jest chłodzenie drewna trwające 2-3 godzin.
Stosowanie cieczy jonowych w impregnacji drewna użytkowego oraz zastosowanie dodatkowego procesu obróbki termicznej drewna impregnowanego, umożliwiło zabezpieczenia drewna na lepszym poziomie, aniżeli dotychczas stosowane środki impregnujące. Oprócz całkowitego zabezpieczenia drewna przed grzybami uzyskano też lepsze parametry fizykochemiczne drewna użytkowego, a także inne parametry mające znaczenie dla użytkownika końcowego a szczególnie: biodegradowalność - drewno zaimpregnowane związkami cieczy jonowych ulega naturalnej biodegradacji - zgodnie z normalnym cyklem biodegradacji drewna. Drewno takie nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne. Niska toksyczność - drewno nasycone związkami cieczy jonowych jest praktycznie neutralne dla ludzi i zwierząt, zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i lotnym. Drewno zaimpregnowane cieczami jonowymi, będzie mogło być rekomendowane do używania w specyficznych warunkach otoczenia. Nie powoduje alergii, jest bezpieczne dla alergików. Drewno takie jest też nietoksyczne w procesie dalszej obróbki drewna (cięcie, pyły, trociny, itp.) Neutralność wobec wytrzymałości mechanicznej drewna - impregnacja drewna cieczami jonowymi nie powoduje żadnego zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej drewna. Hydrofobowość - drewno impregnowane cieczami jonowymi, wykazują dużą hydrofobowość. Zachowują właściwości impregnacyjne nawet po długoletnim wystawieniu na działania wody. Ponieważ impregnat wchodzi w reakcję z lignocelulozą w drewnie i zmienia jej strukturę komórkową, utrwalając właściwości hydrofobowe drewna - wykazują dużą odporność na wymywanie. Bezbarwność - impregnaty na bazie cieczy jonowych są neutralne kolorystycznie. Istnieje więc możliwość impregnacji drewna, przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego koloru, co było największym problemem przy zastosowaniu impregnatów na bazie ropy naftowej. Drewno zabezpieczone cieczami jonowymi można też barwić w samej cieczy. Wytworzone barwne ciecze jonowe zawierające bejce jako anion związku skutecznie zabezpieczają powierzchnię drewna przed działaniem światła. Czystość chemiczna - drewno impregnowane cieczami jonowymi jest nadal biomasą. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, drewno poddane impregnacji cieczami jonowymi w nieznacznym stopniu zwiększa emisję substancji szkodliwych. Jednak poziom tej emisji jest pomijalny w porównaniu z obecnie stosowanymi impregnatami.
Proces impregnacji próżniowo-ciśnieniowej polega na odessaniu powietrza z komórek drewna i wtłoczeniu w jego miejsce środka impregnującego. Prowadzony jest w nowoczesnych autoklawach sterowanych komputerowo. Do nasycania jest używany roztwór tzw. cieczy jonowych stanowiących zastępstwo stosowanych dotychczas olejów krozotowych. Zastosowanie tak innowacyjnych środków powoduje, iż deska oprócz dużo dłuższej żywotności oraz odporności może być barwiona na dowolny kolor handlowy. Kontrola jakości, pobieranie próbek etc. będzie się odbywać się wg normy EN351 -2.
PL 230 269 Β1
Impregnacja zanurzeniowa przeprowadzana jest w wannach hydraulicznych wypełnionych roztworem impregnatu. Poniższa tabela zawiera przykładowe stosowane ciecze jonowe aprotonowe i herbicydowe.
[DDA] [NO3] +2%S 99,0 Didecyldimethylammonium nitrate +2% sulfur Aprotonowa
[DDA] [NO3] 99,0 Didecyldimethylammonium nitrate
[DDA] [NO2| 99,0 Didecyldimethylammonium nitrite
[DDA] [3AT] 97,5 Didecyldimethylammonium 3- aminotriazolate
[Arą 1230] [NO2] 75,0 Dicocodimethylammonium nitrite
[Arą 1230] [NOS] 99,0 Dicocodimethylammonium nitrate
[DDA] [MCPA] 88,0 Didecyldimethylammonium (4-chloro-2- methylphenoxy)acetate Herbicydowa
[DDA] [2,4D] 95,0 Didecyldimethylammonium (2,4- dichlorophenoxy)acetate
[BA] [Glif] 95,0 Benzalkonium 2- [(phosphonomenthyl)amino]ecetate
W wyniku badań laboratoryjnych aktywności biobójczej metodą pożywkową potwierdzone zostały właściwości grzybobójcze, oznaczone na drewnie sosny (Pinus silvesths) oraz buka (Fagus salvatica) wobec grzybów C.puteana i T.versicolor. \N poszukiwaniu formy użytkowej cieczy jonowych o silnym działaniu grzybobójczym, umożliwiającej aplikację w drzewnictwie, zwłaszcza zastosowanie do zabezpieczenia przeciwgrzybowego drewna, wzmocniono strukturę amoniową cieczy jonowych dodatkiem silnych biocydów, jakimi są pochodne 1,2,4-triazolu, czyli tebukonazolem i propikonazolem. Wzmocnione działanie mieszaniny azotanu didecylodimetyloaminowego zawierającego 15% tebukonazolu uległy obniżeniu do poziomu <0,73 kg/m3 dla sosny (skala od <1 do 10, gdzie <1 oznacza całkowitą odporność na grzyby, a 10 pełne opanowanie grzybem w okresie 3 tygodni na jego działanie). Potwierdza to spotęgowanie działania biotycznego przez tebukanozol (bez katalizatora 3,95-6,78 kg m3).
Dzięki dodatkowej, termicznej obróbce drewna uzyskano zamierzony efekt, w postaci zwiększenia odporności przed grzybami do poziomu <0,62 kg/m3, czyli dodatkowe 15% zwiększenie odporności drewna na działanie grzybów.
Przeprowadzono testy wymywania, wykonane zgodnie z procedurą EN84. Nie zaobserwowano zmniejszenia skuteczności działania tych związków, co potwierdza dobre utrwalanie azotanu didecylodimetyloaminowego z tebukonazolem w drewnie.
Badania drewna impregnowanego cieczami jonowymi dowiodły, że wytrzymałość drewna na ściskanie wzdłuż włókien w stanie suchym jest na tym samym poziomie co drewna kontrolnego - nieimpregnowanego.
Badanie wytrzymałość drewna na ściskanie wzdłuż włókien drewna w stanie wilgotności równowagowej wykazało zmniejszenie wytrzymałości drewna rzędu od -7% do -13%. Wszystkie wyniki, w porównaniu do próbek kontrolnych (nasycone wodą lub 2-propanolem) są jednak podobne (różnica 1%), co potwierdza jedynie fakt, iż drewno w stanie suchym jest bardziej wytrzymałe mechanicznie od drewna w stanie wilgotności równowagowej. Drewno impregnowane cieczami jonowymi jest minimalnie bardziej wytrzymałe od drewna, w którym zastosowano impregnaty na bazie pochodnych ropy naftowej.
Badanie palności drewna impregnowanego cieczami jonowymi wskazują ich neutralność wobec próbek referencyjnych. Wskazują na zmniejszenie czasu zapłonu drewna do poziomu 95,8% w stosunku do drewna niezabezpieczonego. Czas zapłonu drewna nasyconego cieczami jonowymi wyniósł 100,89% w stosunku do drewna niezabezpieczonego, a średni ubytek masy 95,8% w stosunku do próbki kontrolnej. Średnia szybkość wydzielania ciepła, maksymalna szybkość wydzielania ciepła oraz całkowite ciepło spalania były nieco wyższe niż dla drewna kontrolnego. Powyższe parametry pozwalają jednak zakwalifikować ciecz jonową jako obojętną ze względu na zapalność w stosunku do drewna
PL 230 269 Β1 naturalnego. W metodzie tej stopień zabezpieczenia drewna jest o 15% lepszy aniżeli zastosowanie samej metody ciśnieniowej
Znany jest proces impregnacji próżniowo-ciśnieniowej, który polega na odessaniu powietrza z komórek drewna i wtłoczeniu w jego miejsce środka impregnującego. Prowadzony jest w nowoczesnych autoklawach sterowanych komputerowo. Okazało się nieoczekiwanie, że po, impregnacji próżni owo-ciśnieniowej z zastosowaniem cieczy jonowych zastosowanie dodatkowo obróbki termicznej zdecydowanie wzmacnia działanie impregnacji.

Claims (1)

1. Sposób impregnacji drewna cieczami jonowymi metodą próżniowo-ciśnieniową polegający na odessaniu powietrza z komórek drewna i wtłoczeniu w jego miejsce środka impregnującego znamienny tym, że wcześniej zaimpregnowane drewno cieczami jonowymi metodą próżniowo-ciśnieniową poddaje się obróbce termicznej w czasie 24-46 godzin w specjalnych komorach, przy czym w pierwszej fazie, trwającej od 2 do 4 godzin drewno ogrzewane jest do temperatury 55°C, następny etap trwa od 6 do 10 godzin polega na nagrzewaniu drewna do temperatury 85-90°C podczas tego etapu powietrze w komorze zostaje zastąpione parą impregnatu po czym następuje trwająca 3-4 godzin faza stabilizacji przy jednoczesnym, stopniowym obniżaniu temperatury, podczas której drewno zostaje dodatkowo nawilżone impregnatem, zaś ostatnim etapem jest chłodzenie drewna trwające 2-3 godziny.
PL417925A 2016-07-11 2016-07-11 Sposób impregnacji drewna PL230269B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417925A PL230269B1 (pl) 2016-07-11 2016-07-11 Sposób impregnacji drewna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417925A PL230269B1 (pl) 2016-07-11 2016-07-11 Sposób impregnacji drewna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417925A1 PL417925A1 (pl) 2018-01-15
PL230269B1 true PL230269B1 (pl) 2018-10-31

Family

ID=60937438

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417925A PL230269B1 (pl) 2016-07-11 2016-07-11 Sposób impregnacji drewna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230269B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417925A1 (pl) 2018-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI117792B (fi) Puun käsittelyaine, menetelmä puun käsittelemiseksi ja puutuote
Morrell Protection of wood-based materials
Salman et al. Improvement of the durability of heat-treated wood against termites
US4648988A (en) Water-dilutable wood-preserving liquids
Walker et al. Wood preservation
US5185214A (en) One step process for imparting decay resistance and fire retardancy to wood products
US4325993A (en) Wood preservation process
Salman et al. Decay and termite resistance of pine blocks impregnated with different additives and subjected to heat treatment
Lyon et al. Effect of an oil heat treatment on the leachability and biological resistance of boric acid impregnated wood
NO854702L (no) Impregneringsmiddel for celluloseholdige produkter.
FI116560B (fi) Puunkäsittelyliuos ja menetelmä puun säilyvyyden parantamiseksi
CA2949274C (en) Antimicrobial composition for protecting wood
WO2009004110A1 (en) Composition for treati ng materials, method for treatment of materials and materials treated with the composition
PL230269B1 (pl) Sposób impregnacji drewna
CN105592992B (zh) 木材的保护
KR101572237B1 (ko) 항균성 및 침투성이 향상된 목재용 구리화합물 방부제 조성물
PL393431A1 (pl) Sposób ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z kationem pochodzenia naturalnego i anionem azotanowym (V) oraz środki do ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z kationem pochodzenia naturalnego i anionem azotanowym (V)
Smith et al. Preservative treatment of red maple
Pařil Wood impregnation
US10779538B2 (en) Antimicrobial composition for protecting wood
Abeysinghe Pressure and Non Pressure Preservation Methods for Rubber (Hevea brasiliensis) Wood Treatment by Boron Preservatives
Mazela et al. Animal protein impact on fungicidal properties of treatment formulations
BRPI0601476B1 (pt) Composição antifúngica para tratamento de madeira verde recém serrada à base de extratos vegetais sinergizados, Processo de obtenção da composição antifúngica, e, Processo para o tratamento profilático da madeira verde recém serrada com a composição antifúngica
Mirić et al. IMPROVING THE RESISTANCE OF BEECH WOOD-Fagus moesiaca (Domin, Mally/Czeczott.) TO WOOD DECAYING FUNGI Trametes versicolor (Fr.) Quel AND Coniophora puteana (Schum.: Fr.) Karst. BY USING CONTROLED HEAT TREATMENT AND SUBSEQUENT
BR112020026258A2 (pt) Composição conservante para madeira à base de lignina modificada