PL230228B1 - Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu - Google Patents

Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu

Info

Publication number
PL230228B1
PL230228B1 PL413257A PL41325715A PL230228B1 PL 230228 B1 PL230228 B1 PL 230228B1 PL 413257 A PL413257 A PL 413257A PL 41325715 A PL41325715 A PL 41325715A PL 230228 B1 PL230228 B1 PL 230228B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sodium fluorosilicate
containing sodium
binder
waste
waste sludge
Prior art date
Application number
PL413257A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413257A1 (pl
Inventor
Zbigniew Wzorek
Piotr Radomski
Anna Nowak
Original Assignee
Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki filed Critical Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority to PL413257A priority Critical patent/PL230228B1/pl
Publication of PL413257A1 publication Critical patent/PL413257A1/pl
Publication of PL230228B1 publication Critical patent/PL230228B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu charakteryzuje się tym, że do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu wprowadza się substancję wiążącą, całość miesza się, a następnie suszy się i sezonuje uzyskany kompozyt, przy czym wprowadzaną substancją wiążącą jest popiół ze spalania paliw kopalnych lub pył dolomitowy.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadu fluorowego, głównie w postaci fluorokrzemianu sodu. Odpad ten, pochodzący z produkcji superfosfatu można wykorzystać między innymi w przemyśle budowlanym.
Do produkcji superfosfatu stosuje się najczęściej kwas siarkowy (VI) wytwarzany metodą nitrozową oraz surowiec fosforowy w postaci mączki.
W procesie wytwarzania stosuje się dwa stadia. W pierwszym okresie po zmieszaniu surowców kwas siarkowy reaguje tworząc kwas fosforowy.
Ca5(PO4)3F + 5H2SO4 + 2,5H2O 3H3PO4 + 5CaSO4 + 0,5H2O + HF (1)
W środowisku kwasu siarkowego (VI) natychmiast następuje przesycenie roztworu siarczanem (VI) wapnia, który wytrąca się pod postacią półhydratu jako wysokodyspersyjna faza stała.
Po prze reagowaniu całkowitej ilości kwasu siarkowego (VI) i rozkładzie 70-78% surowca fosforowego rozpoczyna się drugie stadium tworzenia superfosfatu, polegające na działaniu kwasu fosforowego (V) na nierozłożony dotychczas surowiec fosforowy, w myśl reakcji.
Ca5(PO4)3F + 7H3PO4 + 5H2O 5Ca(H2PO4)2 · H2O + HF (2)
Proces ten skutkuje krystalizacją jednowodnego fosforanu wapnia. Powyższa reakcja przebiega w całej masie zakrzepniętego superfosfatu surowego i trwa aż do zakończenia procesu dojrzewania. W miarę rozkładu surowca fosforowego zmniejsza się efektywna wielkość jego powierzchni, dzięki czemu obniża się szybkość reakcji rozkładu.
Powstający w reakcjach (1) i (2) fluorowodór reaguje z krzemionką lub krzemianami, zanieczyszczającymi surowiec fosforowy, w myśl reakcji:
4HF + S1O2 S1F4 + 2H2O (3)
2HF + SiF4 H2S1F6 (4)
Podczas rozkładu surowca fosforowego kwasem siarkowym (VI) wywiązuje się S1F4, przy czym razem z gazami uchodzi zwykle, zależnie od zastosowanych mieszalników, 35-45% fluoru pierwotnie zawartego w surowcu fosforowym. W gazach poreakcyjnych kierowanych do urządzeń absorpcyjnych fluor znajduje się w postaci mgły kwasu fluorokrzemowego wskutek tego, że S1F4 ulega hydrolizie pod wpływem pary wodnej również zawartej w gazach poreakcyjnych, w temperaturze poniżej 120°C. Reakcja przebiega według równania:
3SiF4 + 4H2O 2H2S1F6 + S1O2 · H2O (5)
Im niższa jest temperatura gazów przed absorpcją, tym intensywniej przebiega reakcja hydrolizy SiF4. Wskutek tego w instalacji gromadzi się szlam kwasu heksafluorokrzemowego zawierający zwykle 25-30% fluoru, tj. około 20% całkowitej zawartości fluoru w gazach. Urządzenia absorpcyjne najczęściej pracują w sposób okresowy, ciecz absorbującą - wodę - wymienia się po osiągnięciu stężenia 8-10% H2SiF6.
Z cieczy poabsorpcyjnej wytrąca się Na2SiFe za pomocą chlorku sodu:
H2SIF6 + 2NaCI Na2SiF6 + 2HCI (6)
Proces ten prowadzi się w specjalnych reaktorach. W celu obniżenia rozpuszczalności fluorokrzemianu sodu w wodzie stosuje się mały nadmiar chlorku sodu. Ług macierzysty zanieczyszczony koloidalnym kwasem krzemowym oddziela się przez dekantację, a następnie przez odwirowanie, podczas którego następuje oddzielenie Na2SiFe. Osad z wirówki zawierający jeszcze 8-10% wilgoci suszy się, na przykład w suszarni bębnowej ogrzewanej współprądowo. Przy suszeniu nie można dopuścić do przekroczenia temperatury 300°C, w której zaczyna się rozkład Na2SiFe według równania:
Na2SiF6 2NaF + SiF4 (7)
Fluorokrzemian sodu służy głównie jako surowiec do otrzymywania fluorku sodu, który jest stosowany do produkcji środków ochrony roślin, do impregnacji drewna, a przede wszystkim jako dodatek do kriolitu przy produkcji metalicznego glinu.
PL 230 228 Β1
Niezagospodarowany fluorokrzemian sodu jest produktem ubocznym pochodzącym głównie z instalacji produkcji nawozów fosforanowych i jest składowany w postaci hałd. Ze względu na możliwość emisji związków fluoru, do fluorokrzemianu dodawane jest wapno palone, którego rolą jest podwyższenie wartości pH. Środowisko zasadowe obniża ryzyko przedostawania się związków fluoru do środowiska naturalnego.
Szlamy fluorokrzemianu sodu zawierają oprócz głównego składnika takie substancje jak fluorek wapnia, tlenek krzemu, węglan wapnia, wodorotlenek wapnia. Zawartość poszczególnych składników jest zależna od stosowanych surowców fosforowych oraz technologii otrzymywania fluorokrzemianu sodu. Szlamy charakteryzują się na ogół wysoką zawartością wilgoci w zakresie 40-70%. Konsystencja odpadów zależy od zawartości poszczególnych składników oraz zawartości wilgoci, może być zbliżona do konsystencji ziemi lub gliny. Suchy odpad jest sypki i pylisty.
W bazach danych nie znaleziono patentów ani zgłoszeń patentowych dotyczących przetwarzania odpadów zawierających fluorokrzemian sodu pochodzący z produkcji nawozów fosforanowych. Nie jest znany sposób przetwarzania mokrych odpadów zawierających fluorokrzemianu sodu.
Celem rozwiązania według wynalazku było przetworzenie odpadowych szlamów zawierających fluorokrzemian sodu na produkt użyteczny, znajdujący zastosowanie jako materiał do wypełniania, składowisk, podbudowy dróg i nasypów kolejowych, niwelacji terenu, budowy wałów i tym podobne. Cel ten osiągnięto dzięki sposobowi według wynalazku.
ISTOTA WYNALAZKU
Istotą rozwiązania według wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu, który to sposób charakteryzuje się tym, że do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu wprowadza się substancję wiążącą, całość miesza się, a następnie suszy się i sezonuje uzyskany kompozyt, przy czym wprowadzaną substancją wiążącą jest popiół lub pył dolomitowy.
Korzystnie substancję wiążącą w postaci popiołu lotnego wprowadza się do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu porcjami, w ilości 0,56-1,54 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
Korzystnie substancję wiążącą w postaci pyłu dolomitowego wprowadza się do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu porcjami, w ilości 0,8-2,5 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
Korzystnie substancja wiążącą w postaci pyłu dolomitowego zawiera 5% wag. wapna hydratyzowanego.
Korzystnie substancja wiążącą w postaci pyłu dolomitowego zawiera 5% wag. cementu.
Według szczególnie korzystnej wersji realizacji sposobu według wynalazku przed wprowadzeniem substancji wiążącej w postaci pyłu dolomitowego do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu, mieszając wprowadza się porcjami szlam zawierający fluorek wapnia w ilości 1 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
Sposób według wynalazku umożliwia przetwarzanie szlamów fluorokrzemianu sodu pochodzącego z produkcji nawozów fosforanowych, głównie superfosfatu, oraz z instalacji wytwarzania kwasu fosforowego (V).
Odpadowy fluorokrzemian sodu ze względu na wysoką zawartość wilgoci nadaje się do sporządzania kompozytów z zastosowaniem produktów ubocznych z innych gałęzi przemysłu, na przykład popiołów. Dodatki stosowane do wiązania odpadu zawierającego związki fluoru powinny charakteryzować się niską rozpuszczalnością oraz brakiem wymywalności substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Jednymi z takich dodatków potencjalnie są popioły pochodzące ze spalania paliw stałych. Popioły zawierają głównie związki wapnia oraz magnezu a także krzemionkę i związki żelaza (III). Ich zaletą jest niska rozpuszczalność oraz zasadowy odczyn wyciągów wodnych. Zastosowanie substancji zwiększających pH wyciągów wodnych skutkuje zmniejszeniem ryzyka emisji związków fluoru, głównie fluorowodoru, do środowiska naturalnego, na przykład wód gruntowych. Sposób według wynalazku umożliwia wprowadzanie substancji wiążących obniżających zawartość wilgoci oraz podnoszących pH wyciągów wodnych, co zapobiega możliwej emisji związków fluoru do środowiska naturalnego. Zastosowane substancje i wiążące charakteryzują się łatwością przetwarzania dzięki wysokiej sypkości, małą zawartością wilgoci lub zdolnością wiązania wody, a także słabą rozpuszczalnością. W badaniach przy przetwórstwie odpadów zawierających fluorokrzemian sodu zastosowano popioły pochodzące ze spalania węgla, pył dolomitowy, odpadowe szlamy fluorku wapnia, a także substancje pomocnicze jak wapno hydratyzowane oraz cement.
PL 230 228 Β1
Rozwiązanie według wynalazku zobrazowano na poniższych przykładach.
PRZYKŁADY
Przykład 1
Do odważonej masy, 5 kg, szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu, mieszanej w mieszalniku-kołogniocie jako substancję wiążącą mieszając wprowadzano porcjami po 0,5 kg popiół lotny. Czynność tę powtarzano do osiągnięcia sypkiej konsystencji produktu. W badaniach zastosowano trzy różne szlamy odpadowe zawierające fluorokrzemian sodu. Dwa z zastosowanych szlamów charakteryzowały się kwaśnymi wyciągami wodnymi, jeden dawał wodny wyciąg o odczynie zasadowym. Zawartość wilgoci w szlamach zawierała się w przedziale 38-67% wagowych.
Ilość wprowadzonego popiołu zależała od początkowej zawartości wilgoci w szlamach odpadowych zawierających krzemian sodu, i tak dla prób o zawartości wilgoci na poziomie 38% wag. otrzymano kompozyty o stosunku masowym szlamy/popioły 1/0,56. Przy szlamach o wyższej zawartości wody stosunki masowe przedstawiały się nieco inaczej: dla szlamów o zawartości wilgoci około 62%wag. stosunek masowy szlam/popiół wynosił 1/1,36, zaś dla szlamu o zawartości wilgoci 67% wag. stosunek ten wynosił 1/1,51. Otrzymane kompozyty charakteryzowały się wysoką sypkością, niezależnie od ilości wprowadzonej substancji wiążącej. W otrzymanych kompozytach oznaczono końcową zawartość wilgoci oraz sporządzono wyciągi wodne, w których oznaczono zawartość jonów fluorkowych metodą potencjometryczną, zgodnie z normą PN-78/C-04588 (Badanie zawartości związków fluoru - oznaczanie fluorków metodą potencjometryczną z użyciem elektrody jonoselektywnej). Zawartość jonów F’ zawierała się w przedziale 8-12,7 mg F7dm3, spełniając wymagania ustawowe. Dodatkowo wartość pH w wyciągach wodnych zawierała się w zakresie 7-12. Otrzymane kompozyty charakteryzowały się zawartością wilgoci w przedziale 16—3%. Otrzymane kompozyty dosuszano poprzez siedmiodniowe sezonowanie w temperaturze otoczenia.
Przykład 2
Do mieszanych w gniotowniku-kołogniocie szlamów odpadowych w ilości 1,5 kg, zawierających fluorokrzemianu sodu, po wstępnym ujednoliceniu materiału wprowadzano mieszając substancję wiążącą w postaci pyłu dolomitowego porcjami po około 0,5 kg. Pył dolomitowy wprowadzano do wstępnie ujednoliconego produktu aż do uzyskania sypkiej konsystencji produktu. Ilość wprowadzanej substancji wiążącej zależała od początkowej zawartości wilgoci. Otrzymano kompozyty o stosunku masa szlamu odpadowego zawierającego fluorkowych/masa pyłu dolomitowego równym 1/1,176-2,469. Otrzymane kompozyty charakteryzowały się wysoką sypkością i zawartością wilgoci 10-12% wag. Z otrzymanych kompozytów sporządzono wyciągi wodne celem określenia zawartości jonów fluorkowych oraz odczynu. Zawartość jonów F‘ w otrzymanych wyciągach zawierała się w przedziale 6-9 mg F7dm3, spełniając w ten sposób wymagania ustawowe. Wartość pH otrzymanych kompozytów wynosiła 6-9,3.
Otrzymane kompozyty dosuszano poprzez siedmiodniowe sezonowanie w temperaturze otoczenia.
Przykład 3
Do mieszanych w gniotowniku-kołogniocie trzech rodzajów szlamów odpadowych w ilości po 0,8 kg każdy, zawierających fluorokrzemian sodu, wprowadzono mieszając substancję zagęszczającą w postaci szlamu fluorku wapnia. W zależności od rodzaju szlamu odpadowego, szlam fluorku wapnia wprowadzono w ilości 3,1 kg do jednego rodzaju szlamu odpadowego poddawanego ocenie oraz po 1,6 kg do pozostałych dwóch rodzajów szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu. Do wstępnie zagęszczonego i ujednoliconego materiału wprowadzano mieszając porcjami 0,5 kg substancji wiążącej w postaci pyłu dolomitowego. Pyl dolomitowy wprowadzano do wstępnie ujednoliconego produktu aż do uzyskania konsystencji przypominającej glinę. Zależnie od rodzaju szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu proporcje masowe otrzymanych kompozytów przedstawiały się następująco: masa szlamu Na2SiFe/masa szlamu CaF2/masa pyłu dolomitowego: 1/3,877/2,194; 1/2,025/ 3,808; 1/1,992/3,254. Otrzymane kompozyty wykazywały tendencję do zlepiania się, jednakże po utracie wilgoci ich konsystencja była zbliżona do konsystencji suchej gleby. Pod wpływem wody kompozyty ulegały rozmyciu. Zawartość wilgoci w kompozytach bezpośrednio po ich otrzymaniu zawierała się w przedziale 17,5-20% wag. Z otrzymanych kompozytów sporządzono wyciągi wodne celem określenia zawartości jonów fluorkowych oraz wartości pH. Zawartość jonów fluorkowych w wyciągach zawierała się w przedziale 8-11 mg F /dm3, zaś wartość pH 10,2-12,5. Otrzymane kompozyty dosuszano poprzez siedmiodniowe sezonowanie w temperaturze otoczenia.
Przykład 4
Do mieszanych w gniotowniku-kołogniocie szlamów fluorokrzemianu sodu w ilości 0,5 kg, wprowadzono mieszając substancję wiążącą w postaci szlamu fluorku wapnia w ilości 0,5 kg. Do wstępnie
PL 230 228 Β1 zagęszczonego materiału wprowadzano porcjami mieszając substancję wiążącą w postaci pyłu dolomitowego zawierającego 5% wag. wapna hydratyzowanego. Dodanie wapna hydratyzowanego do substancji wiążącej zwiększa zdolność wchłaniania wody przez substancję wiążącą oraz powoduje podwyższenie wartości pH wyciągów wodnych otrzymywanych kompozytów. Pył dolomitowy zawierający wapno wprowadzano do wstępnie ujednoliconego produktu porcjami po 0,3 kg aż do uzyskania satysfakcjonującej konsystencji przypominającej glinę. Zależnie od rodzaju odpadowego fluorokrzemianu sodu proporcje masowe otrzymanych kompozytów przedstawiały się następująco masa szlamu Na2SiFe/masa szlamu CaF2/masa pyłu dolomitowego zawierającego 5%wag. wapna hydratyzowanego: 1/0,994/1,386; 1/0,949/2,312; 1/0,967/3,848. Otrzymane kompozyty były właściwościami zbliżone do kompozytów otrzymanych w przykładzie 3. Zawartość wilgoci w otrzymanych kompozytach zawierała się w przedziale 19-21% wag. Dla otrzymanych kompozytów sporządzono wyciągi wodne, w których oznaczono zawartość jonów fluorkowych oraz pH. Zawartość jonów fluorkowych w wyciągach zawierała się w przedziale 7,2-10,6 mg F7dm3. Odczyn wszystkich wyciągów był zasadowy, wartość pH 10-12,7. Otrzymany kompozyt dosuszano poprzez siedmiodniowe sezonowanie w temperaturze otoczenia.
Przykład 5
Do 0,5 kg mieszanych w gniotowniku-kołogniocie szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu wprowadzono mieszając substancję wiążącą w postaci szlamu fluorku wapnia w ilości 0,5 kg.
Do wstępnie zagęszczonego materiału wprowadzano mieszając substancję wiążącą w postaci pyłu dolomitowego zawierającego 5% wag. cementu. Pył dolomitowy mieszając wprowadzano do wstępnie ujednoliconego produktu porcjami po 0,3 kg aż do uzyskania konsystencji przypominającej glinę. Zależnie od rodzaju odpadowego fluorokrzemianu sodu proporcje masowe otrzymanych kompozytów przedstawiały się następująco: masa szlamu Na2SiFe/masa szlamu CaF2/masa pyłu dolomitowego zawierającego 5%wag. cementu: 1/0,994/1,326; 1/1,08/2,957; 1/1,012/3,180. Otrzymane kompozyty były właściwościami zbliżone do kompozytów otrzymanych w przykładzie 3. Zawartość wilgoci w otrzymanych kompozytach zawierała się w przedziale 7-18% wag. Z otrzymanych kompozytów sporządzono wyciągi wodne, w których oznaczono potencjometrycznie zawartość jonów fluorkowych oraz wartość pH. Stężenie jonów F w wyciągach wodnych wynosiło 8-10 mg F7dm3, zaś wartość pH wyciągów wodnych między 11 a 12. Otrzymany kompozyt dosuszano poprzez siedmiodniowe sezonowanie w temperaturze otoczenia.
W otrzymywanych kompozytach określano wymywanie jonów fluorkowych oraz odczyn wyciągów wodnych. Wynika to z faktu, że jako kryterium klasyfikacji odpadów w aspekcie zagrożenia środowiska naturalnego przyjmuje się skład chemiczny wyciągów wodnych i ich relację do wymagań stawianych pierwszej klasie czystości wód powierzchniowych (Rozporządzenie Min. Środowiska Dz. U. Nr 32 z 2004, poz. 284).
Przy kontroli wpływu odpadów na środowisko wyniki porównuje się z dopuszczalnymi wartościami wskaźników zanieczyszczeń w ściekach wprowadzanych do wód i ziemi (Rozporządzenie Min. Środowiska Dz. U. Nr 137 z roku 2006).
Dopuszczalna zawartość jonów fluorkowych w ściekach ustalona została na poziomie 25 mgF /dm3.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu, znamienny tym, że do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu wprowadza się substancję wiążącą, całość miesza się, a następnie suszy się i sezonuje uzyskany kompozyt, przy czym wprowadzaną substancją wiążącą jest popiół lub pył dolomitowy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję wiążącą w postaci popiołu wprowadza się do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu porcjami, w ilości 0,561,54 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję wiążącą w postaci pyłu dolomitowego wprowadza się do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu porcjami, w ilości 0,8-2,5 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że substancja wiążącą w postaci pyłu dolomitowego zawiera 5% wag. wapna hydratyzowanego.
    PL 230 228 Β1
  5. 5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że substancja wiążąca w postaci pyłu dolomitowego zawiera 5% wag. cementu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że przed wprowadzeniem substancji wiążącej w postaci pyłu dolomitowego do szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemian sodu, mieszając wprowadza się porcjami szlam zawierający fluorek wapnia w ilości 1-3,9 kg, najkorzystniej 1 kg na 1 kg szlamu odpadowego zawierającego fluorokrzemianu sodu.
PL413257A 2015-07-24 2015-07-24 Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu PL230228B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413257A PL230228B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413257A PL230228B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413257A1 PL413257A1 (pl) 2017-01-30
PL230228B1 true PL230228B1 (pl) 2018-10-31

Family

ID=57867779

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413257A PL230228B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230228B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413257A1 (pl) 2017-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8246836B2 (en) Process for treating substances contaminated by heavy metals
US10125317B2 (en) Insolubilizing material for specific hazardous substance and method for insolubilizing specific hazardous substance with same
CN113024214B (zh) 一种磷石膏协同赤泥固化稳定飞灰的方法
KR101881459B1 (ko) 유동층 보일러 비산회를 활용한 인산석고 중화 방법 그의 활용
US20080003174A1 (en) Process for the physiochemical conditioning of chemical gypsum or phospho-gypsum for use in formulation for cement and other construction materials
JP2008086911A (ja) 土木資材及びその製造方法
CN113277819A (zh) 一种利用工业固体废弃物制备建筑材料的方法
KR101962240B1 (ko) 제강슬래그 또는 산화칼슘을 함유한 산업부산물을 주원료로 알칼리중화제를 제조하고 폐산을 건식법으로 중화하여 so3 함량 38%(중량기준) 이상의 화학석고를 제조하는 방법
CN115611602A (zh) 一种含磷石膏的矿坑充填、生态修复材料及其制备方法
CN105683097A (zh) 有害物质处理药剂
CN103466982B (zh) 一种改性石膏
JP4540941B2 (ja) 廃棄物の安定化処理方法
PL230228B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozytów ze szlamów odpadowych zawierających fluorokrzemian sodu
CN103073207A (zh) 一种磷石膏无害化处理与转变为再生石膏资源的方法
JP3382202B2 (ja) フッ素不溶出性石膏組成物とその製造方法
CN105727891A (zh) 一种改性粉煤灰水净化材料及其制备方法
CN108383484B (zh) 用赤泥制备的隔墙条板及其制备方法
KR101448955B1 (ko) 고농도 악성 폐액 및 폐슬러지의 처리방법
JPS6114117B2 (pl)
CN104138884A (zh) 重金属的不溶化剂和重金属的不溶化方法
KR102659413B1 (ko) 친환경 범용성 고화재용 결합재 조성물
KR102179518B1 (ko) 황산염 자극에 의한 고로슬래그 활성화 무기 결합재 제조방법
KR101163966B1 (ko) 습식 인산 제조시 발생되는 폐수를 이용한 비료의 제조방법
CN115611545B (zh) 一种利用氟硅渣制备干粉速凝剂的方法
JP5280405B2 (ja) 六価クロムの不溶化方法及び無害化方法