PL229720B1 - Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych - Google Patents

Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych

Info

Publication number
PL229720B1
PL229720B1 PL401799A PL40179912A PL229720B1 PL 229720 B1 PL229720 B1 PL 229720B1 PL 401799 A PL401799 A PL 401799A PL 40179912 A PL40179912 A PL 40179912A PL 229720 B1 PL229720 B1 PL 229720B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
beams
firelighter
kindling
tray
fire
Prior art date
Application number
PL401799A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401799A1 (pl
Inventor
Wiesław BOGACZ
Wiesław Bogacz
Jacek TLAŁKA
Jacek Tlałka
Witold BARAN
Witold Baran
Original Assignee
Bbtb Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bbtb Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Bbtb Group Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL401799A priority Critical patent/PL229720B1/pl
Priority to PCT/IB2013/059823 priority patent/WO2014083452A1/en
Priority to EP13820939.0A priority patent/EP2925837B1/en
Publication of PL401799A1 publication Critical patent/PL401799A1/pl
Publication of PL229720B1 publication Critical patent/PL229720B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G OR C10K; LIQUIFIED PETROLEUM GAS; USE OF ADDITIVES TO FUELS OR FIRES; FIRE-LIGHTERS
    • C10L11/00Fire-lighters
    • C10L11/06Fire-lighters of a special shape

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid-Fuel Combustion (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych, przydatna również przy rozpalaniu ognisk, grilla czy też kominków.
Dotychczas znane są podpałki wykonywane z pochodnych ropy naftowej, np.: z parafiny bądź też tak zwane „eko podpałki”, które wykonywane są z materiałów przyjaznych środowisku, np.: z drewna, czy też z kartonu.
Z opisu patentowego WO 03/080770 znane jest urządzenie do rozpalania ognia, wytworzone tylko i wyłącznie z kartonu. Urządzenie przeznaczone jest do samodzielnego składania i w pierwotnej postaci jest to plansza z nacięciami, natomiast po złożeniu ma postać stożka, utworzonego przez kartonową wstęgę, spiralnie ułożoną na czterech podporach. Taka konstrukcja, po jej zapaleniu od góry, zapewnia dobrą wentylację i szybkie rozpalenie ognia.
Natomiast z opisu patentowego IE 892585 znany jest zestaw ułatwiający rozpalanie ognia. Zestaw składa się z klatki zbudowanej z łatwopalnego materiału, np.: z kawałków drewna przeznaczonego na rozpałkę, na klatce umieszcza się właściwy materiał łatwopalny. Ułożenie materiału łatwopalnego na klatce zapewnia dobry dostęp powietrza do palnego materiału i ułatwia rozpalenie ognia.
Z kolei z opisu patentowego ES 2111451 znany jest drewniany produkt do rozpalania ognia. Produkt posiada zewnętrzne, papierowe opakowanie w kształcie piramidy, której podstawa ma kształt czworokąta. Wnętrze papierowego opakowania wypełnione jest kawałkami drewna. Papierowe opakowanie posiada dwa otwory: jeden w dolnej części na jednej z bocznej powierzchni piramidy oraz drugi na wierzchołku piramidy, co ułatwia dostęp powietrza podczas spalania.
Najbliższy stan techniki to GB418608. Rozwiązanie ujawnione w tym opisie dotyczy podpałki składającej się z dwóch lub więcej połączonych ze sobą drewnianych elementów poprzecznych i elementów pionowych, pochylonych względem siebie i tworzących kształt przypominjący stożek. Między tymi elementami znajdują się puste przestrzenie. Dolne końce elementów wyznaczają podstawę podpałki, a górne końce wyznaczają prześwit. Elementy są wzajemnie powiązane gwoździami lub drutem. Wewnątrz podpałki można włożyć materiał rozpalający w postaci wiórów, trocin czy papieru.
Wynalazek dotyczy podpałki do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych, która zawiera materiał rozpalający oraz wzdłużne elementy z materiału palnego, w postaci belek, przeznaczone do podtrzymywania płomienia, z których każdy ma jeden koniec i drugi koniec. Belki tworzą zarys pobocznicy bryły przestrzennej, rozmieszczone są w odstępach i wzajemnie połączone ze sobą, przy czym pierwsze, dolne końce belek wyznaczają podstawię bryły, zaś drugie, górne końce belek wyznaczają prześwit będący otwarciem wnętrza bryły przestrzennej od góry. Istota wynalazku polega na tym, że belki połączone są tacą usytuowaną przy pierwszych, dolnych końcach belek, oraz dodatkowymi pierścieniem. W szczególności belki są osadzone w otworach wykonanych w tacy, do której przytwierdzony jest materiał rozpalający. Wszystkie elementy składowe podpałki są palne.
W korzystnym wykonaniu belki tworzą zarys pobocznicy ściętego stożka.
Dodatkowy pierścień jest usytuowany pomiędzy tacą a drugimi, górnymi końcami belek, bądź alternatywnie, dodatkowy pierścień zamocowany jest do drugich, górnych końców belek.
W pierwszym z powyższych wykonań belki mogą być osadzone w otworach wykonanych w dodatkowym pierścieniu.
W dalszym korzystnym wykonaniu belki wykonane są ze sprasowanych trocin, bądź alternat ywnie z drewna, korzystnie o wilgotności do 12%.
Ponadto celowym jest, gdy belki mają prostokątny przekrój poprzeczny.
Dodatkowo zasadnym jest, gdy materiał rozpalający stanowią trociny zmieszane z parafiną.
Podpałka według wynalazku ma szerokie zastosowanie. Poza możliwością rozpalania ognia w ogniskach, grillach lub kominkach podpałka służy przede wszystkim do rozpalania ognia w kotłach węglowych. Konstrukcja nowej podpałki, w której pomiędzy belkami znajdują się odstępy, a w jej górnej części prześwit, pozwala na optymalny przepływ powietrza przy rozpalaniu, co zapewnia dopływ odpowiedniej ilości tlenu potrzebnego do spalania materiału rozpalającego, jak i też właściwego spalania materiału palnego podpałki. Ponadto podpałka może być rozpalana jedną zapałką, którą po jej zapaleniu wrzuca się do wnętrza bryły wyznaczonej przez belki, gdzie ulokowany jest materiał rozpalający. Przy takiej konstrukcji podpałki, której nie trzeba rozpalać od dołu lub z boku, możliwym jest obłożenie podpałki paliwem, na przykład skruszonym węglem, przed podpaleniem, przez co efekt zapalania jest
PL 229 720 B1 bardziej intensywny i skuteczny nawet w piecach węglowych, gdzie dotychczas znane podpałki nie były stosowane. Wszystkie elementy podpałki są palne i wykonane wyłącznie lub prawie wyłącznie z materiałów naturalnych, co powoduje, że są całkowicie spalane, biodegradowalne. Konstrukcja podpałki pozwala na jej stabilne ułożenie na podłożu, bądź w złożu paliwa, na przykład w węglu. Stabilizacja podpałki w pionie wraz z jej konstrukcją zapewniają łatwość palenia się rozpałki i tworzenie efektu wiru ogniowego lub trąby ogniowej podczas jej palenia się. Taca podpałki stanowi palenisko dla materiału rozpalającego i pozwala na wstępne ogrzanie strugi zimnego powietrza, co pobudza powstanie efektu ciągu kominowego podczas rozpalania.
Podpałka do rozpalania ognia według wynalazku została bliżej przedstawiano w poniższych przykładach wykonania i na załączonym rysunku, na którym fig. 1 ilustruje podpałkę w widoku z boku, fig. 2 - podpałkę z fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - podpałkę z fig. 1 w widoku z dołu, zaś fig. 4-6 - podpałkę w kolejnym wykonaniu, odpowiednio w widokach z boku, z góry i z dołu.
Podpałka do rozpalania ognia 1 zawiera wzdłużne elementy z materiału palnego, w szczególności belki 2 wykonane z drewna, przeznaczone do podtrzymywania płomienia. Każda belka 2 ma pierwszy, dolny koniec A, oraz drugi, górny koniec B. Belki 2 tworzą zarys pobocznicy bryły przestrzennej, w szczególności ściętego stożka. Belki 2 są tak usytuowane, że pomiędzy nimi znajdują się odstępy 3. Pierwsze, dolne końce A belek 2 wyznaczają podstawę bryły, zaś drugie, górne końce B belek 2 wyznaczają prześwit 6 będący otwarciem wnętrza bryły przestrzennej od góry.
W opisywanym przykładzie wykonania belki 2 wykonane są z drewna, przykładowo sosnowego, korzystnie sezonowanego o wilgotności do 12%, przykładowo 9%, i mają prostokątny przekrój poprzeczny. Alternatywnie belki 2 mogą być wykonane z każdego innego znanego materiału palnego, przykładowo sprasowanych trocin. Dodatkowo, poza opisanym prostokątnym przekrojem poprzecznym belki 2, w zakresie wynalazku mieszczą się także inne przekroje, przykładowo okrągły. Możliwy jest także inny kształt bryły przestrzennej, której zarys tworzą belki 2. Zamiast ściętego stożka może to być przykładowo piramida ze ściętym wierzchołkiem, graniastosłup lub walec.
Belki 2 połączone są wzajemnie ze sobą za pomocą tacy 4, która usytuowana jest wewnątrz bryły przestrzennej przy pierwszych, dolnych końcach A belek 2. W szczególności taca 4 jest oddalon a od końców A do 2 cm, przykładowo 1 cm. Belki 2 osadzone są w otworach 5 wykonanych wokół krawędzi tacy 4.
Belki 2 połączone są dodatkowym pierścieniem 7, który zawiera centralny otwór 10 i usytuowany jest pomiędzy tacą 4 a drugimi, górnymi końcami B belek 2, co stabilizuje położenie belek 2. W szczególności belki 2 osadzone są w otworach 8 wykonanych w dodatkowym pierścieniu 7. Taca 4 i dodatkowy pierścień 7 wykonane są przykładowo z tektury.
Wewnątrz bryły usytuowany jest materiał rozpalający 9, który w szczególności ma postać trocin zmieszanych z parafiną, i jest przytwierdzony do tacy 4. Zakres wynalazku obejmuje również inne znane rodzaje materiałów rozpalających, na przykład same trociny bądź parafinę.
Wszystkie elementy składowe podpałki 1 są palne. Zakres wynalazku obejmuje również możliwe dodatkowe odmiany, nie przedstawione na rysunku, jak na przykład wykonanie w tacy i/lub w belkach przelotowych otworów wspomagających przepływ powietrza w obrębie podpałki podczas jej palenia się.
Na fig. 4 do fig. 6 przedstawiono podpałkę do rozpalania ognia w kolejnym wykonaniu. Podpałka 1 jest bardzo zbliżona do podpałki opisanej powyżej, a jej poszczególne odpowiadające sobie elementy oznaczone są takimi samymi odnośnikami liczbowymi. Dotyczy to belek 2 z końcami A i B, odstępów 3, tacy 4, otworów 5 w tacy 4, prześwitu 6 oraz materiału rozpalającego 9, a także opisanych powyżej możliwych odmian i alternatywnych wykonań. Różnica polega na tym, że podpałka 1 w tym wykonaniu zawiera inną postać dodatkowego pierścienia stabilizującego położenie belek 2, który w tym wykonaniu stanowi pierścień 7' zamocowany do końców B belek 2. Pierścień 7' ma wewnętrzny otwór, który dodatkowo stanowi, prześwit 6. Pierścień 7' może być mocowany do drugich końców B belek 2 z wykorzystaniem kleju, zszywek lub innych znanych środków mocujących.

Claims (9)

1. Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych, zawierająca materiał rozpalający oraz wzdłużne elementy z materiału palnego, w postaci belek, przeznaczone do po dtrzymywania płomienia, z których każdy ma jeden koniec i drugi koniec, belki tworzą zarys
PL 229 720 Β1 pobocznicy bryły przestrzennej, rozmieszczone są w odstępach i wzajemnie połączone ze sobą, przy czym pierwsze, dolne końce belek wyznaczają podstawę bryły, a drugie, górne końce belek wyznaczają prześwit będący otwarciem wnętrza bryły przestrzennej od góry, znamienna tym, że belki (2) połączone są tacą (4) usytuowaną przy pierwszych, dolnych końcach (A) belek (2), przy czym belki (2) osadzone są w otworach (5) wykonanych w tacy (4), a ponadto belki (2) połączone są dodatkowym pierścieniem (7, 7’), natomiast materiał rozpalający (9) przytwierdzony jest do tacy (4) wewnątrz bryły, a wszystkie elementy składowe podpałki (1) są palne.
2. Podpałka według zastrz. 1, znamienna tym, że belki (2) tworzą zarys pobocznicy ściętego stożka.
3. Podpałka według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowy pierścień (7) usytuowany jest pomiędzy tacą (4) a drugimi, górnymi końcami (B) belek (2).
4. Podpałka według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowy pierścień (7’) zamocowany jest do drugich, górnych końców (B) belek (2).
5. Podpałka według zastrz. 3, znamienna tym, że belki (2) osadzone są w otworach (8) wykonanych w dodatkowym pierścieniu (7).
6. Podpałka według jednego z zastrz. 1-5, znamienna tym, że belki (2) wykonane są ze sprasowanych trocin.
7. Podpałka według jednego z zastrz. 1-5, znamienna tym, że belki (2) wykonane są z drewna, korzystnie o wilgotności do 12%.
8. Podpałka według jednego z zastrz. 1-7, znamienna tym, że belki (2) mają prostokątny przekrój poprzeczny.
9. Podpałka według jednego z zastrz. 1-8, znamienna tym, że materiał rozpalający (9) stanowią trociny zmieszane z parafiną.
PL401799A 2012-11-28 2012-11-28 Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych PL229720B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401799A PL229720B1 (pl) 2012-11-28 2012-11-28 Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych
PCT/IB2013/059823 WO2014083452A1 (en) 2012-11-28 2013-10-31 Fire lighter in particular for coal-fired boilers
EP13820939.0A EP2925837B1 (en) 2012-11-28 2013-10-31 Fire lighter

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401799A PL229720B1 (pl) 2012-11-28 2012-11-28 Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401799A1 PL401799A1 (pl) 2014-06-09
PL229720B1 true PL229720B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=49955431

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401799A PL229720B1 (pl) 2012-11-28 2012-11-28 Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2925837B1 (pl)
PL (1) PL229720B1 (pl)
WO (1) WO2014083452A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10982164B2 (en) * 2016-11-02 2021-04-20 John C. Molburg Device for starting and maintaining a campfire
EP4321601A1 (de) * 2022-08-12 2024-02-14 Thomas Gütl Anzündhilfe

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB418608A (en) * 1933-06-17 1934-10-29 Elsie Elizabeth Donalds Wilson Improvements in and relating to firelighters
IE892585A1 (en) 1989-08-11 1991-02-13 Nicholas Augustine Taaffe A fire lighting aid
ES2111451B1 (es) 1995-02-06 1998-12-16 Diaz Ballesteros Julian Producto de leña para hacer fuego.
WO2003080770A1 (fr) 2002-03-25 2003-10-02 Noel Marie Luc Pierre Bernard Dispositif pour l'allumage d'un feu
DE202012009245U1 (de) * 2012-09-26 2014-01-22 Robert Bosch Gmbh Vorrichtung zum Anzünden eines Feuers

Also Published As

Publication number Publication date
EP2925837B1 (en) 2020-01-22
WO2014083452A1 (en) 2014-06-05
PL401799A1 (pl) 2014-06-09
EP2925837A1 (en) 2015-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5967769A (en) Ready to use campfire
RU2631200C2 (ru) Одноразовый гриль
US6508849B1 (en) Fire starter as sole fuel to quickly ignite a log of wood
US8647399B2 (en) Fire starter
CA2737197A1 (en) Charcoal starting system
US20110192078A1 (en) Combustible Materials
US9322547B2 (en) Fire ignition system
PL229720B1 (pl) Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach węglowych
US20080236573A1 (en) Campfire chip burner
US20160075961A1 (en) Charcoal chimney
US10602880B2 (en) Fuel-containing fire-starting device
JP7055489B2 (ja) 発火装置
US4116645A (en) Solid fuel package with igniter
US20090159073A1 (en) Self-Lighting Firewood Stack With Handle
PL69724Y1 (pl) Podpałka do rozpalania ognia, zwłaszcza w kotłach weglowych
US20120156627A1 (en) Support apparatus for camp fire or other shaped burn pile
US20050224065A1 (en) Device for lighting charcoal
US20140096440A1 (en) Combustible artificial firelog assembly
JP7042521B2 (ja) 着火構造体の組立キット
UA126112U (uk) Одноразовий розпалювач
US20180362872A1 (en) Fire Starter and Method for Making and Using the Same
JP3241385U (ja) 木材の着火材
JP7129726B2 (ja) 着火構造体
US9187705B2 (en) Easy lighting charcoal briquettes with wood shavings
JP2000356346A (ja) 着火の容易な備長炭セット