PL229266B1 - Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego - Google Patents
Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowegoInfo
- Publication number
- PL229266B1 PL229266B1 PL415537A PL41553715A PL229266B1 PL 229266 B1 PL229266 B1 PL 229266B1 PL 415537 A PL415537 A PL 415537A PL 41553715 A PL41553715 A PL 41553715A PL 229266 B1 PL229266 B1 PL 229266B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- handle
- lever
- console
- rotary lever
- rest position
- Prior art date
Links
Landscapes
- Emergency Lowering Means (AREA)
Abstract
Zgłoszenie dotyczy dźwigni wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu, z silnikiem odrzutowym zamontowanym na kadłubie samolotu. Dźwignia wyzwalania zawierająca uchwyt (7), umieszczony w korpusie, mocowanym do struktury kadłuba w kabinie samolotu charakteryzuje się tym, że korpus składa się z konsoli (4) oraz z dźwigni obrotowej (5), odchylanej od pozycji spoczynku do pozycji pracy, zamocowanej w konsoli (4) obrotowo, przy czym konsola (4) mocowana jest do struktury kadłuba samolotu a wewnątrz dźwigni obrotowej (5) osadzony jest uchwyt (7), wystający poza dźwignię obrotową (5), przy czym uchwyt (7) jest zaopatrzony w mechanizm blokujący (3), uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu (7) z dźwigni obrotowej (5) przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu, z silnikiem odrzutowym zamontowanym na kadłubie samolotu.
Znane są rozwiązania dźwigni spadochronowych systemów ratunkowych, które zawierają uchwyt osadzony w korpusie. Korpus mocowany jest do struktury kadłuba w kabinie samolotu. Koniec uchwytu połączony jest cięgnem z zapalnikiem rakiety wyciągowej. Wyciągnięcie uchwytu z korpusu poprzez cięgno uruchamia zapalnik rakiety wyciągowej.
W przypadku samolotów ultralekkich, ze względu na ich niewielką masę, jest możliwe wykorzystanie spadochronu do ratowania maszyny wraz z załogą. Spadochron umocowany jest do samolotu i umożliwia lądowanie całego zespołu wraz z załogą, bez konieczności opuszczenia pokładu. Spadochron zabudowywany jest w kadłubie w przeznaczonym do tego miejscu. Zwykle spakowany jest w torbę, wykonaną ze specjalnego materiału i zabezpieczoną przed wilgocią i kurzem. W przypadku samolotów z niezabudowaną kabiną o konstrukcji szkieletowej, spadochron dla samolotu zapakowany jest do cylindrycznego zasobnika.
Znane dźwignie wyzwalania spadochronowych systemów ratunkowych działają jednoetapowo. Ich zadaniem jest jedynie odpalenie rakiety, która ma wynieść czaszę spadochronu ponad samolot. Nadają się do stosowania w przypadku samolotów z niezabudowaną kabiną o konstrukcji szkieletowej. W samolotach zabudowanych wystrzelenie rakiety powoduje wyrwanie specjalnego fragmentu poszycia samolotu.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji dźwigni wyzwalania spadochronowego systemu ratunkowego, która będzie miała działanie dwuetapowe, to znaczy będzie umożliwiała otwarcie pokrywy zasobnika spadochronu a następnie uruchomienie zapalnika rakiety ratunkowej.
Dźwignia wyzwalania, według wynalazku, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu, z silnikiem odrzutowym zamontowanym na kadłubie samolotu, zawierająca uchwyt, umieszczony w korpusie, mocowanym do struktury kadłuba w kabinie samolotu, charakteryzuje się tym, że korpus składa się z konsoli oraz z dźwigni obrotowej, odchylanej od pozycji spoczynku do pozycji pracy, zamocowanej w konsoli obrotowo, przy czym konsola mocowana jest do struktury kadłuba samolotu a wewnątrz dźwigni obrotowej osadzony jest uchwyt, wystający poza dźwignię obrotową, przy czym uchwyt jest zaopatrzony w mechanizm blokujący, uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu z dźwigni obrotowej przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy.
Korzystnie jest, gdy konsola posiada podstawę z elementami montażowymi i ścianki, prostopadłe do podstawy a dźwignia obrotowa, wyposażona jest w prowadnik w postaci wycinka koła, usytuowany na końcu dźwigni obrotowej, znajdującym się między ściankami konsoli, przy czym na brzegu prowadnika usytuowane jest gniazdo mocujące, natomiast uchwyt, posiada otwór przelotowy, przebiegający wzdłuż jego osi, zakończony gniazdem na końcu uchwytu, wystającym poza dźwignię obrotową.
Korzystnie jest także, gdy mechanizm blokujący, uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu z dźwigni obrotowej przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy, zawiera kulki, umieszczone w gniazdach, znajdujących się w ścianach bocznych obrotowej dźwigni i uchwytu, zabezpieczone przed wypadnięciem w pozycji spoczynku, ściankami konsoli.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje dźwignię wyzwalania w pozycji spoczynku w widoku perspektywicznym % od dołu, fig. 2 dźwignię wyzwalania w pozycji pracy w widoku perspektywicznym % od dołu, fig. 3 - dźwignię wyzwalania w pozycji zbliżonej do pozycji pracy w widoku perspektywicznym % od góry, fig. 4 - przekrój podłużny przez dźwignię wyzwalania w pozycji spoczynku a fig. 5 pokazuje dźwignię wyzwalania w spadochronowym systemie ratunkowym.
Dźwignia wyzwalania 1 dotyczy zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu, z silnikiem odrzutowym zamontowanym na kadłubie samolotu 2. Jak pokazano na fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 4, dźwignia wyzwalania 1 zawiera uchwyt 7, umieszczony w korpusie, mocowanym do struktury kadłuba w kabinie samolotu 1. Korpus składa się z konsoli 4 oraz z dźwigni obrotowej 5, zamocowanej w konsoli 4 obrotowo na osi obrotu 6. Dźwignia obrotowa 5 może być odchylana od pozycji spoczynku, pokazanej na fig. 1 do pozycji pracy, pokazanej na fig. 2. Konsola 4 posiada podstawę 8 z elementami montażowymi 9 oraz ścianki 10, prostopadłe do podstawy 8. W elementach montażowych 9 znajdują się otwory do mocowania konsoli 4 w kabinie do struktury samolotu 2, na przykład za pomocą wkrętów.
PL 229 266 B1
Jak pokazano na fig. 4, wewnątrz dźwigni obrotowej 5 osadzony jest uchwyt 7, wystający poza dźwignię obrotową 5, przy czym uchwyt 7 jest zaopatrzony w mechanizm blokujący 3, uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu 7 z dźwigni obrotowej 5 przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku, pokazanej na fig. 1 do pozycji pracy, pokazanej na fig. 2. Jak pokazano na fig. 4, w przykładzie realizacji wynalazku, mechanizm blokujący 3, uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu 7 z dźwigni obrotowej 5 przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy, zawiera kulki 12, umieszczone w gniazdach 13, znajdujących się w ścianach bocznych obrotowej dźwigni 5 i uchwytu 7, zabezpieczone przed wypadnięciem w pozycji spoczynku, ściankami 10 konsoli 4. Oczywistym jest, że w innym przykładzie realizacji wynalazku może zostać zastosowany mechanizm blokujący 3, uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu 7 z dźwigni obrotowej 5 przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy, innej znanej konstrukcji.
Jak pokazano na fig. 3, dźwignia obrotowa 5, wyposażona jest w prowadnik 11 w postaci wycinka koła, usytuowany na końcu dźwigni obrotowej 5, znajdującym się między ściankami 10 konsoli 4. Na grzbiecie prowadnika 11 jest wyprofilowany rowek a na brzegu prowadnika 11 usytuowane jest gniazdo mocujące 16.
Jak pokazano na fig. 4, uchwyt 7, posiada otwór przelotowy 14, przebiegający wzdłuż jego osi, zakończony gniazdem 15 na końcu uchwytu 7, wystającym poza dźwignię obrotową 5.
Dźwignia wyzwalania 1 służy do uruchamiania spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu 2, zwłaszcza samolotu 1 z silnikiem odrzutowym 25, zamontowanym na kadłubie samolotu 2. Miejsce dźwigni wyzwalania 1 w spadochronowym systemie ratunkowym pokazano na fig. 5. Spadochronowy system ratunkowy zawiera spadochron 21, umieszczony w zasobniku 20, wyposażonym od góry w otwieraną pokrywę 22, stanowiącą część poszycia kadłuba samolotu 2. Pokrywę 22 zamyka zamek pokrywy 19, połączony cięgnem pokrywy 17 z gniazdem mocującym 16, znajdującym się na brzegu prowadnika 11 dźwigni wyzwalania 1. Na pokrywie 22 od wewnętrznej strony zamocowana jest rakieta wyciągowa 23, połączona z czaszą spadochronu 21. Spadochron 21 połączony jest z konstrukcją samolotu 2. Zapalnik rakiety wyciągowej 23 połączony jest, poprzez cięgno rakiety 18, z uchwytem 7 dźwigni wyzwalania 1.
Zasobnik 20 ze spadochronem 21 jest umieszczony w kadłubie samolotu 2 przed wlotem powietrza do silnika odrzutowego 25. Pokrywa 22 zasobnika 20 osadzona jest obrotowo na swojej tylnej krawędzi. Odległość tylnej krawędzi pokrywy 22 od wlotu powietrza do silnika odrzutowego 25 jest mniejsza od długości pokrywy 22 w kierunku wzdłużnym.
Dźwignia wyzwalania 1 uruchamia spadochronowy system ratunkowy dwuetapowo. Operator chcąc uruchomić system ratunkowy pociąga za uchwyt 7, przestawiając dźwignię obrotową 5 dźwigni wyzwalania 1 z pozycji spoczynku, pokazanej na fig. 1 do pozycji pracy, pokazanej na fig. 2. Ten ruch powoduje pociągnięcie cięgna pokrywy 17 i otwarcie zamka pokrywy 18 zasobnika 20 spadochronu 21. Zasobnik 20 na spadochron 21 zostaje otwarty a pokrywa 22 zasobnika 20 opiera się o wlot powietrza do silnika odrzutowego 25. W pozycji pracy następuje wypadnięcie kulek 12, osadzonych w gniazdach 13, znajdujących się w ścianach bocznych obrotowej dźwigni 5 i uchwytu 7, zabezpieczonych przed wypadnięciem w pozycji spoczynku, ściankami 10 konsoli 4. Teraz możliwe jest wyciągnięcie uchwytu 7 z dźwigni obrotowej 5. Jeden koniec cięgna rakiety 18 połączony jest z zapalnikiem rakiety 23 a drugi koniec przechodzi przez otwór przelotowy 14 w uchwycie 7 i zamocowany jest w gnieździe 15 na końcu uchwytu 7. Wyciągnięcie uchwytu 7 z dźwigni obrotowej 5 powoduje odpalenie rakiety wyciągowej 23. W momencie uruchomienia spadochronowego systemu ratunkowego w samolocie 2 pokrywa 22 otwiera się ku tyłowi samolotu, zasłaniając jednocześnie wlot powietrza do silnika odrzutowego 25. Następnie rakieta wyciągowa 23, zamocowana po wewnętrznej stronie otwieranej pokrywy 22, zostaje wystrzelona i wyciąga czaszę spadochronu 21 na zewnątrz zasobnika 20 ponad powierzchnię samolotu 2. Zasłonięcie wlotu powierza do silnika odrzutowego 25 przez pokrywę 22 zapewnia bezpieczne wyprowadzenie czaszy spadochronu 21 z zasobnika 20 ponad samolot 2, co w konsekwencji umożliwia jej prawidłowe otwarcie we właściwym momencie.
Dźwignia wyzwalania 1, według wynalazku jest rozwiązaniem, które pozwala uruchomić system ratunkowy zapewniając dwuetapowe działanie jedną dźwignią. Za pomocą dźwigni wyzwala nia 1, według wynalazku następuje najpierw otwarcie pokrywy 22 zasobnika 20 spadochronu 21 a następnie uruchomienie zapalnika rakiety wyciągowej 23. Zadziałanie dwuetapowe następuje szybko. Pilot korzysta z jednego uchwytu 7, którego obrócenie na osi 6 na konsoli 4 powoduje otwarcie pokrywy 22 zasobnika a wysunięcie z dźwigni obrotowej 5 odpala rakietę wyciągową 23.
Claims (3)
1. Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego lekkiego samolotu, z silnikiem odrzutowym zamontowanym na kadłubie samolotu, zawierająca uchwyt, umieszczony w korpusie, mocowanym do struktury kadłuba w kabinie samolotu, znamienna tym, że korpus składa się z konsoli (4) oraz z dźwigni obrotowej (5), odchylanej od pozycji spoczynku do pozycji pracy, zamocowanej w konsoli (4) obrotowo, przy czym konsola (4) mocowana jest do struktury kadłuba samolotu (2) a wewnątrz dźwigni obrotowej (5) osadzony jest uchwyt (7), wystający poza dźwignię obrotową (5), przy czym uchwyt (7) jest zaopatrzony w mechanizm blokujący (3), uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu (7) z dźwigni obrotowej (5) przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy.
2. Dźwignia, według zastrz. 1, znamienna tym, że konsola (4) posiada podstawę (8) z elementami montażowymi (9) i ścianki (10), prostopadłe do podstawy (8) a dźwignia obrotowa (5), wyposażona jest w prowadnik (11) w postaci wycinka koła, usytuowany na końcu dźwigni obrotowej (5), znajdującym się między ściankami (10) konsoli (5), przy czym na brzegu prowadnika (11) usytuowane jest gniazdo mocujące (16), natomiast uchwyt (7), posiada otwór przelotowy (14), przebiegający wzdłuż jego osi, zakończony gniazdem (15) na końcu uchwytu (7), wystającym poza dźwignię obrotową (5).
3. Dźwignia, według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm blokujący (3), uniemożliwiający wyciągnięcie uchwytu (7) z dźwigni obrotowej (5) przed jej odchyleniem z pozycji spoczynku do pozycji pracy, zawiera kulki (12), umieszczone w gniazdach (13), znajdujących się w ścianach bocznych obrotowej dźwigni (5) i uchwytu (7), zabezpieczone przed wypadnięciem w pozycji spoczynku, ściankami (10) konsoli (4).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL415537A PL229266B1 (pl) | 2015-12-23 | 2015-12-23 | Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL415537A PL229266B1 (pl) | 2015-12-23 | 2015-12-23 | Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL415537A1 PL415537A1 (pl) | 2017-07-03 |
PL229266B1 true PL229266B1 (pl) | 2018-06-29 |
Family
ID=59201309
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL415537A PL229266B1 (pl) | 2015-12-23 | 2015-12-23 | Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL229266B1 (pl) |
-
2015
- 2015-12-23 PL PL415537A patent/PL229266B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL415537A1 (pl) | 2017-07-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10023313B2 (en) | Rope suspension device with at least one rope suspension module | |
US8220742B2 (en) | Assembly and method for stowing away and removing a survival kit in a passenger cabin of an aircraft | |
CN106240796A (zh) | 用于交通工具的可抛弃式紧急出口及其释放方法 | |
CN105857566B (zh) | 配备有安全出口的飞机驾驶舱 | |
EP3368415B1 (en) | Payload launch apparatus and method | |
US8783611B2 (en) | Jettisonable armor | |
KR102482861B1 (ko) | 적어도 하나의 비상구 시스템을 갖는 운송 수단 | |
JPH02256589A (ja) | ブイ放出装置及びブイ貯蔵装置 | |
PL229266B1 (pl) | Dźwignia wyzwalania, zwłaszcza spadochronowego systemu ratunkowego | |
EP3378773B1 (en) | Parachute rescue system | |
RU2327608C1 (ru) | Система вывода самолета из штопора | |
CA2413272A1 (en) | Cargo door modification to ease emergency egress | |
US20160376006A1 (en) | Rope deployment mechanism for an aircraft | |
US2959382A (en) | Stabilizing and protective attachment for aircraft ejection seats | |
US1798137A (en) | Load-discharging means for airplanes | |
US8123170B2 (en) | Recovery and rescue system for aircraft | |
KR101999216B1 (ko) | 헬리콥터 비행시험 중 비상 배출 기능을 구비한 물탱크 구조 | |
EP3378774A1 (en) | Release lever for a parachute rescue system | |
PL229993B1 (pl) | Spadochronowy system ratunkowy | |
US11479337B1 (en) | Airplane passenger door rapid emergency egress system | |
US12065253B2 (en) | Emergency device actuation assemblies and aircraft including same | |
ES2823678T3 (es) | Puerta de privacidad de aeronave y conjunto de marco de la puerta | |
US20230312094A1 (en) | Cargo hook implementing an automatic locking keeper configured to increase safety, reduce a likelihood of dynamic rollout, and/or the like | |
US2033768A (en) | Gunner compartment | |
ES2822123T3 (es) | Conjunto de puerta de privacidad y marco de puerta de aeronave |