PL229254B1 - Preparat do czyszczenia wymienników - Google Patents

Preparat do czyszczenia wymienników

Info

Publication number
PL229254B1
PL229254B1 PL416958A PL41695816A PL229254B1 PL 229254 B1 PL229254 B1 PL 229254B1 PL 416958 A PL416958 A PL 416958A PL 41695816 A PL41695816 A PL 41695816A PL 229254 B1 PL229254 B1 PL 229254B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mass
parts
acid
cleaning
preparation
Prior art date
Application number
PL416958A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416958A1 (pl
Inventor
Bronisław Dejnega
Jolanta Iłowska
Julia Woch
Rafał Grabowski
Michał Szmatoła
Renata Fiszer
Marek Szymonik
Bartłomiej Bereska
Jan Gniady
Jacek Szymonik
Original Assignee
Inst Ciezkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Przed Uslugowo Badawcze Ekochem Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciezkiej Syntezy Organicznej Blachownia, Przed Uslugowo Badawcze Ekochem Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Inst Ciezkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority to PL416958A priority Critical patent/PL229254B1/pl
Publication of PL416958A1 publication Critical patent/PL416958A1/pl
Publication of PL229254B1 publication Critical patent/PL229254B1/pl

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest preparat do czyszczenia wymienników, który zawiera: 65 - 82 części masowych wody, 10 - 15 części masowych kwasu ortofosforowego, 5 - 7,5 części masowych kwasu fluorowodorowego, 1 - 5 części masowych 2-butoksyetanolu i/lub 2-(2-butoksyetoksy)etanolu, 0,1 - 2 części masowych kwaśnego siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10 - 16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym i/lub soli sodowej siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10 - 16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, 0,01 - 0,5 części masowych produktu zobojętnienia kwasu N-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym od 1:1 do 1:1,5.

Description

Przedmiotem wynalazku jest preparat do czyszczenia wymienników, przede wszystkim do czyszczenia po stronie zewnętrznej wymienników powietrze-ciecz z osadów i zabrudzeń eksploatacyjnych, a także wymienników płytowych i rurowych po stronie cieczy oraz rurociągów instalacji wodnych i glikolowych po montażu z zanieczyszczeń i osadów korozyjnych.
Z amerykańskiego patentu 20150315712 znany jest wodny roztwór czyszczący zawierający:
• co najmniej jedną kwaśną sól kwasu fluorowego wybraną spośród kwaśnego fluorku amonu, kwaśnego fluorku sodu, kwaśnego fluorku wapnia, fluorokrzemianów sodu oraz kombinację dwóch lub więcej spośród podanych poniżej:
- co najmniej jeden addukt kwasu mineralnego z mocznikiem,
- co najmniej jeden surfaktant, • co najmniej jeden rozpuszczalnik organiczny.
Z amerykańskiego patentu 8518286 (2013) znana jest metoda trawienia aluminium polegająca na kontakcie aluminium z kompozycją zawierającą głównie:
a) 20 do 80 gramów na litr kwaśnego fluorku amonu
b) 1 do 50 gramów na litr fosforanu diamonu,
c) wodę.
Z amerykańskiego patentu US 6465404 (2002), znany jest wodny roztwór czyszczący zawierający:
a) od 0,1 % do 10% masowych kwaśnego związku czyszczącego metal wybranego spośród grupy zawierającej kwaśny fluorek amonu, fluorki metali alkalicznych, fluorek amonu, kwaśny fluorek potasu, kwaśny fluorek sodu, fluorofosforan wapnia, fluorokrzemiany sodu oraz mieszaniny powyższych;
b) co najmniej jeden związek zawierający azot do zapewnienia stabilizacji pH, przy czym związek zawierający azot jest obecny w takiej ilości, by pH kompozycji zawierało się w granicach od około 3,5 do około 7,0 i by pH kompozycji było zależne od ilości co najmniej jednego związku zawierającego azot,
c) od 3% do 17,8% masowych terpenowego środka emulgującego,
d) od 1% do 5% masowych co najmniej jednego surfaktanta niejonowego.
Znane preparaty do czyszczenia wymienników są roztworami wodnymi złożonych mieszanin składających się z kwasów nieorganicznych, organicznych i ewentualnie dodatków wspomagających w postaci związków powierzchniowo czynnych, inhibitorów korozji, środków biobójczych i rozpuszczalników o charakterze czynnika odtłuszczającego i myjącego. Spośród kwasów nieorganicznych stosuje się mieszaniny kwasu fosforowego, fluorowodorowego i sulfaminowego, a spośród organicznych kwasy metanosulfonowy i cytrynowy.
Preparaty zawierające silne kwasy nieorganiczne szczególnie nadają się do czyszczenia powierzchni zawierających scementowane cząstki ścieru metalicznego oraz cząstki zanieczyszczeń natury organicznej i nieorganicznej. Powszechnie znane są właściwości kwasu fluorowodorowego w aspekcie roztwarzania ścieru metalicznego i rozpuszczania osadów krzemianowych. Stosowanie stężonych kwasów nieorganicznych, a szczególnie kwasu fluorowodorowego niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zagrożeń toksycznych i ekologicznych. Znana jest zależność pomiędzy skutecznością i efektywnością czyszczenia zabrudzonych powierzchni a stężeniem roztworu kwasu fluorowodorowego i czasem ekspozycji na jego działanie. Im wyższe stężenie kwasu fluorowodorowego i dłuższy czas ekspozycji, tym skuteczniejsze jest roztwarzanie scementowanych cząstek ścieru metalicznego, krzemianowego i organicznego.
Preparaty do czyszczenia (i odkamieniania), niezawierające kwasu fluorowodorowego w ogóle, odznaczają się zdecydowanie mniejszą skutecznością i nie są efektywne w przypadku najbardziej zabrudzonych powierzchni zawierających dużo scementowanego ścieru metalicznego i krzemianowego.
Preparaty do czyszczenia zawierające kwas fluorowodorowy reagują z podłożem metali cznym - szczególnie z aluminium i miedzią.
Korzystne jest, by szybkość reakcji kwasów zawartych w preparacie z podłożem metalicznym była możliwie mała oraz by preparat nie powodował korozji wżerowej. W tym celu stosuje się inhibitory korozji i/lub pasywatory metali. Z patentu amerykańskiego 3992313 (1976) znany jest sposób zapobiegania atakowi kwasów na powierzchnię metali żelaznych polegający na kontakcie powierzchni metalu żelaznego z kwaśnym roztworem składającym się głównie z roztworu kwasu fluorowodorowego oraz
PL 229 254 B1 kompozycji inhibitorowej zawierającej tiomocznik i zasadę Mannicha, będącą produktem reakcji związku aminowego posiadającego co najmniej jeden aktywny proton przyłączony do atomu azotu, z alfa-ketonem i formaldehydem w obecności mocnego kwasu.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznie działającego preparatu do czyszczenia wymienników, który zawierałby mniej kwasu fluorowodorowego niż znane powszechnie środki do czyszczenia, a skuteczność czyszczenia takiego preparatu wynikałaby również z proporcji jego składników i z wydłużenia czasu ekspozycji wskutek ograniczenia naturalnego spływania roztworu wodnego dzięki zwiększeniu lepkości oraz zwiększeniu penetracji preparatu w głąb cząstek scementowanego brudu.
Okazało się, że możliwe jest opracowanie preparatu o wysokiej skuteczności i efektywności w czyszczeniu zabrudzonych powierzchni wymienników, zawierającego kwas fluorowodorowy o stężeniu niższym niż 10% wagowych, jeżeli preparat zawiera kwas ortofosforowy i kwas fluorowodorowy w odpowiedniej proporcji, oraz jeżeli posiada zwiększoną lepkość oraz zwiększoną penetrację pomiędzy cząstki brudu. Okazało się, że preparat zawierający kwas ortofosforowy i kwas fluorowodorowy o stężeniu poniżej 10%, najlepiej w proporcji jak 1,5:1 do 3:1, związki powierzchniowo czynne, rozpuszczalnik o charakterze odtłuszczającym i myjącym oraz produkt zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym 1:1 do 1:1,5 posiada wysoką skuteczność i zapewnia wydłużony czas ekspozycji, a co za tym idzie jest efektywnym środkiem do czyszczenia zabrudzonych powierzchni wymienników.
Preparat według wynalazku zawiera:
• 65-82 części masowych wody, • 0-15 części masowych kwasu ortofosforowego, • 5-7,5 części masowych kwasu fluorowodorowego, • 1-5 części masowych 2-butoksyetanolu i/lub 2-(2-butoksyetoksy)etanolu, • 0,1-2 części masowych kwaśnego siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym i/lub soli sodowej siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,01-0,5 części masowych produktu zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym od 1:1 do: 1:1,5.
Korzystnie jest, jeżeli preparat zawiera kwas fluorowodorowy w proporcji do kwasu ortofosforowego jak 1:1,5 do 1:3.
Dzięki temu, że:
• preparat charakteryzuje się synergicznym współdziałaniem kwasu ortofosforowego i kwasu fluorowodorowego o niewysokim stężeniu, • proporcje i skład preparatu zapewniają mu zwiększoną lepkość umożliwiającą wydłużenie czasu ekspozycji wskutek ograniczenia naturalnego spływania roztworu wodnego; lepkość preparatu jest nawet do dziesięciu razy większa niż lepkość innych środków stosowanych do czyszczenia wymienników, • preparat charakteryzuje się wysoką penetracją w głąb cząstek scementowanego brudu, możliwe było opracowanie klarownego, stabilnego i skutecznego preparatu do czyszczenia wymienników.
P r z y k ł a d 1
Preparat do czyszczenia wymienników zawiera:
• 65 części masowych wody zdemineralizowanej, • 10 części masowych kwasu ortofosforowego, • 5 części masowych kwasu fluorowodorowego, • 1 część masową 2-butoksyetanolu, • 0,1 części masowej soli sodowej siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,01 części masowej produktu zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym 1:1,1.
Preparat do czyszczenia wymienników odznacza się całkowitą klarownością i stabilnością po trzech miesiącach, zwiększoną lepkością minimalnym pienieniem oraz charakteryzuje się wymaganą skutecznością czyszczenia przy wykorzystaniu standardowych, ogólnie znanych procedur myjąco-czyszczących.
PL 229 254 B1
P r z y k ł a d 2
Preparat do czyszczenia wymienników zawiera:
• 80 części masowych wody, • 15 części masowych kwasu ortofosforowego, • 7,5 części masowych kwasu fluorowodorowego, • 5 części masowych 2-(2-butoksyetoksy)etanolu, • 2 części masowe kwaśnego siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,5 części masowych produktu zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym 1:1.
Preparat do czyszczenia wymienników odznacza się całkowitą klarownością i stabilnością po trzech miesiącach, zwiększoną lepkością, zwiększonym pienieniem oraz charakteryzuje się wymaganą skutecznością czyszczenia przy wykorzystaniu standardowych, ogólnie znanych procedur myjąco-czyszczących.
P r z y k ł a d 3
Preparat do czyszczenia wymienników zawiera:
• 75 części masowych wody, • 12 części masowych kwasu ortofosforowego, • 7 części masowych kwasu fluorowodorowego, • 2 części masowe 2-(2-butoksyetoksy)etanolu, • 2 części masowe 2-butoksyetanolu, • 0,9 części masowych soli sodowej siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,9 części masowych kwaśnego siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,2 części masowe produktu zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym 1:1,2.
Preparat odznacza się całkowitą klarownością i stabilnością po trzech miesiącach, zwiększoną lepkością, zwiększonym pienieniem oraz charakteryzuje się wymaganą skutecznością czyszczenia przy wykorzystaniu standardowych, ogólnie znanych procedur myjąco-czyszczących.

Claims (2)

1. Preparat do czyszczenia wymienników, znamienny tym, że zawiera:
• 65-82 części masowych wody, • 10-15 części masowych kwasu ortofosforowego, • 5-7,5 części masowych kwasu fluorowodorowego, • 1-5 części masowych 2- butoksyetanolu i/lub 2-(2-butoksyetoksy)etanolu, • 0,1-2 części masowych kwaśnego siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym i/lub soli sodowej siarczanu etoksylowanego średnio 3 molami tlenku etylenu alkoholu tłuszczowego o 10-16 atomach węgla w łańcuchu węglowodorowym, • 0,01-0,5 części masowych produktu zobojętnienia kwasu W-oleilosarkozynowego urotropiną w stosunku molowym od 1:1 do: 1:1,5.
2. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera kwas fluorowodorowy w proporcji do kwasu ortofosforowego jak 1:1,5 do 1:3.
PL416958A 2016-04-25 2016-04-25 Preparat do czyszczenia wymienników PL229254B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416958A PL229254B1 (pl) 2016-04-25 2016-04-25 Preparat do czyszczenia wymienników

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416958A PL229254B1 (pl) 2016-04-25 2016-04-25 Preparat do czyszczenia wymienników

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416958A1 PL416958A1 (pl) 2017-11-06
PL229254B1 true PL229254B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=60190370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416958A PL229254B1 (pl) 2016-04-25 2016-04-25 Preparat do czyszczenia wymienników

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229254B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416958A1 (pl) 2017-11-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101947205B1 (ko) 시스템의 표면 상의 스케일의 침착을 억제하고/하거나 용해시키는 방법
JP4944181B2 (ja) 防食剤としての炭酸第四級アンモニウムおよび重炭酸第四級アンモニウムの使用、腐食を抑制するための方法、およびこれら薬剤を用いる防食性コーティング
JP6177251B2 (ja) システム表面上のスケールの堆積を溶解及び/又は抑制するための組成物
US6060122A (en) Corrosion protective cleaning agent for tin-plated steel
US5705472A (en) Neutral aqueous cleaning composition
ES2301049T3 (es) Procedimiento para eliminar escoria de laser.
US5196146A (en) Aqueous cleaning formulation containing a 2-piperazinone, method of using the same and concentrate for preparing the same
JP2010070805A (ja) スケール除去・防錆剤
EP2706110B1 (en) Aqueous acid cleaning, corrosion and stain inhibiting compositions in the vapor phase comprising a blend of nitric and sulfuric acid, and method of cleaning a stainless steel
US20190323131A1 (en) Fluorinated acid compounds, compositions and methods of use
US20090148335A1 (en) Process for surface treatment of metals
ES2364799T3 (es) Pulido pasivante por deslizamiento, especialmente para aluminio, magnesio y cinc.
PL229254B1 (pl) Preparat do czyszczenia wymienników
CN109517677B (zh) 洗涤剂组合物原液、以及包含该洗涤剂组合物原液的洗涤剂组合物
PL229253B1 (pl) Preparat do czyszczenia wymienników
US20080202554A1 (en) Process for surface treatment of metals
JP2014084475A (ja) 有機酸洗浄用の腐食抑制液
US20050012077A1 (en) Quaternary ammonium carbonates and bicarbonates as anticorrosive agents
JPWO2019221091A1 (ja) スケール用洗浄剤、及び該洗浄剤を用いてスケールを除去する方法
USH2089H1 (en) Compositions useful for degreasing metal surfaces
EP2661519A2 (en) Acid cleaning and corrosion inhibiting compositions comprising a blend of nitric and sulfuric acid
KR950006835B1 (ko) 탈지, 탈청 세제의 제법
WO2021076006A1 (ru) Композиция для растворения/удаления коррозионных отложений
JPH04239600A (ja) 低泡性水系洗浄剤
PL192905B1 (pl) Środek czyszczący