PL229064B1 - Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych - Google Patents
Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennychInfo
- Publication number
- PL229064B1 PL229064B1 PL408730A PL40873014A PL229064B1 PL 229064 B1 PL229064 B1 PL 229064B1 PL 408730 A PL408730 A PL 408730A PL 40873014 A PL40873014 A PL 40873014A PL 229064 B1 PL229064 B1 PL 229064B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- rhodotorula
- biomass
- carried out
- waste
- obtaining
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02E—REDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
- Y02E50/00—Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
- Y02E50/10—Biofuels, e.g. bio-diesel
Landscapes
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
Abstract
Sposób otrzymywania biomasy drożdży z rodzaju Rhodotorula, obejmujący etapy: przednamnażania, przygotowania biomasy inokulacyjnej, namnażania komórek i pozyskania biomasy, w którym etap namnażania komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu, które stanowi odpadowa woda sokowa ziemniaczana wzbogacona glicerolem odpadowym z produkcji biopaliwa do silników wysokoprężnych, użytym w stężeniu od 15 do 20% obj., w temperaturze od 28 do 30°C, w czasie od 48 do 72 godzin.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania biomasy olejogennych drożdży z rodzaju Rhodotorula.
Olej mikrobiologiczny w postaci biomasy komórkowej może być wykorzystany jako wysokoenergetyczny dodatek paszowy dla zwierząt. Ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej mikrobiologiczny może także stanowić dodatek do preparatów w żywieniu ludzi. Produkcja olejów pochodzenia mikrobiologicznego (SCO - ang. Single Cell Oil), w porównaniu do tych otrzymywanych z tradycyjnych surowców roślinnych lub zwierzęcych, niesie ze sobą wiele korzyści. Jest niezależna od klimatu, cykl produkcji jest krótki, istnieje możliwość dokładnej kontroli jakości produktu, a skład kwasów tłuszczowych może być modyfikowany zmianami parametrów środowiska hodowlanego.
Wewnątrzkomórkowy tłuszcz, stanowiący więcej niż 20% suchej substancji biomasy, m agazynowany jest przez niektóre gatunki drożdży, w tym należące do rodzaju Rhodotorula. Magazynowanie tłuszczu zależy od warunków hodowli oraz składu podłoża, w tym w znacznym stopniu od rodzaju źródła węgla i azotu, jak również genotypowych właściwości mikroorganizmu. Biosynteza lipidów w komórkach drożdży olejogennych rozpoczyna się zazwyczaj w obecności dużej zawartości źródła węgla w podłożu oraz ograniczonego dostępu do źródła azotu. Proces syntezy tłuszczu w postaci triacylogliceroli w komórkach drożdży zachodzi w ciałkach lipidowych oraz retikulum endoplazmatycznym.
Ze zwiększającą się podażą biopaliw do silników wysokoprężnych (tzw. biodiesla) zwiększa się ilość odpadów glicerynowych, co stwarza konieczność ich zagospodarowania. Faza glicerynowa zawiera 50-60% glicerolu, który może być przekształcany drogą biokonwersji do 1,3-propanodiolu, dihydroksyacetonu, kwasów cytrynowego i bursztynowego. Glicerol może być wykorzystywany przez niektóre drobnoustroje jako przyswajalne źródło węgla i w związku z tym, może stanowić podstawowy składnik podłoży hodowlanych.
Uciążliwym obciążeniem ścieków przemysłu skrobiowego, wymagającym zagospodarowania, jest ziemniaczana odpadowa woda sokowa. Stanowi ona odpad po termiczno-kwasowej koagulacji białek soku ziemniaczanego. Zawiera około 3-5% suchej substancji, w tym około 1% białka ogółem, z czego połowę stanowią białka rozpuszczalne.
Ponadto zawiera fosfor i inne związki mineralne. Obecność łatwo przyswajalnych przez drobnoustroje związków azotowych oraz związków mineralnych stanowi o możliwości zagospodarowania wody sokowej do namnażania biomasy drożdży, w tym olejogennych. Koncepcja wykorzystania wody sokowej po produkcji skrobi jako źródła węgla w podłożu do hodowli biomasy drożdży Rhodotorula glutinis, w procesie otrzymywania oleju mikrobiologicznego, została ujawniona w chińskim zgłoszeniu patentowym CN101205524. Podłoże do hodowli drożdży według wspomnianego wynalazku zawierało około 3% glukozy. Hodowlę prowadzono w czasie od 72 do 120 godzin.
Głównym problemem technologicznym podczas syntezy SCO jest uzyskanie dużej ilości biomasy w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ olej zawsze gromadzony jest wewnątrzkomórkowo. Próby usprawnienia otrzymywania SCO polegały jak dotąd na selekcji szczepów drożdży i ustaleniu optym alnych parametrów hodowli (m.in. temperatury, napowietrzenia), jak również na możliwości wykorzystania odpadowych źródeł węgla lub azotu w podłożach hodowlanych.
Celem obecnego wynalazku było opracowanie taniej, szybkiej i efektywnej metody uzyskania biomasy drożdży olejogennych, pozwalającej na jednoczesną utylizację dwóch odpadów przemysłowych - gliceryny odpadowej po produkcji biodiesla i odpadowej ziemniaczanej wody sokowej po produkcji skrobi.
Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych z rodzaju Rhodotorula według wynalazku obejmuje następujące etapy:
a. Etap przednamnażania komórek Rhodotorula, korzystnie przebiegający w podłożu zawierającym glukozę, pepton, ekstrakt drożdżowy, w temperaturze od 28°C do 30°C, w czasie od 18 do 24, korzystnie 24 godzin;
b. Etap przygotowania biomasy inokulacyjnej, korzystnie poprzez wirowanie określonej objętości hodowli przednamnażającej w zakresie od 4000 do 5000 obr/min, następnie przemywanie jałowym roztworem soli fizjologicznej i zawieszenie w jałowej odpadowej wodzie sokowej, tak aby wsiew do podłoża namnażającego wynosił od 5 do 10% obj., korzystnie 10% obj.;
c. Etap namnażania komórek Rhodotorula;
d. Etap pozyskania biomasy przez wirowanie, korzystnie w temperaturze od 4 do 6°C.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że etap namnażania komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu, które stanowi odpadowa woda sokowa ziemniaczana wzbogacona glicerolem
PL 229 064 B1 odpadowym z produkcji biopaliwa do silników wysokoprężnych, użytym w stężeniu od 15 do 20% obj., w temperaturze od 28 do 30°C, w czasie od 48 do 72 godzin.
Korzystnie jako drożdże z rodzaju Rhodotorula stosuje się drożdże Rhodotorula gracilis.
Korzystnie namnażanie komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu otrzymanym przez rozpuszczenie odpowiedniej objętości glicerolu w odpadowej wodzie sokowej ziemniaczanej, ustalenie pH na poziomie od 4,5 do 5,5, a następnie sterylizację w temperaturze 121°C, w czasie od 15 do 20 minut.
Korzystnie etap przedmnażania i namnażania komórek Rhodotorula prowadzi się na wytrząsarce posuwisto-zwrotnej o amplitudzie drgań 200 cykli/min.
Korzystnie etap pozyskania biomasy przez wirowanie prowadzi się przy 5000 obr/min, w temperaturze 4°C, przez 10 minut,
Etap hodowli namnażającej w podłożu o składzie według wynalazku prowadzi do otrzymywania w 72 godzinie hodowli plonu biomasy w ilości około 20 g s.s./dm3, charakteryzującej się zawartością tłuszczu około 25 g/100 g s.s. Stopień wykorzystania glicerolu w hodowli zawierającej 15% glicerolu wynosi około 75%, natomiast w podłożu zawierającym 20% glicerolu około 60%.
Sposób według wynalazku umożliwia wspólne wykorzystanie dwóch rodzajów odpadów przemysłowych i jednocześnie prowadzi do uzyskania wysokiego plonu biomasy w krótkim czasie, nie przekraczającym 3 dni.
Sposób według wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładzie stosowania.
P r z y k ł a d
Biomasę drożdży Rhodotorula gracilis namnaża się w podłożu o składzie [g/dm3]: glukoza 20, pepton 10, ekstrakt drożdżowy 10, pH 5,0 przez 24 godziny na wytrząsarce o ruchu posuwisto-zwrotnym (200 obr/min) w temperaturze 28°C. Następnie 10 cm3 hodowli odwirowuje się (10 min, 5000 obr/min), dwukrotnie płucze jałową solą fizjologiczną, zawiesza w 10 cm3 jałowej odpadowej wody sokowej i ilościowo przenosi do podłoża namnażającego. Hodowlę namnażającą prowadzi się w kolbach płaskodennych wypełnionych podłożem zawierającym ziemniaczaną odpadową wodę sokową wzbogaconą glicerolem (15% obj.), w czasie 72 godzin w temperaturze 28°C. Hodowla pozwala na otrzymanie plonu biomasy 21,68 ± 0,8 g s.s./dm3, która zawiera 25,45+0,52% tłuszczu. Produktywność objętościowa biosyntezy wynosi 5,52 g tłuszczu w jednym dm3 podłoża.
Claims (7)
1. Sposób otrzymywania biomasy drożdży z rodzaju Rhodotorula, obejmujący etapy: przednamnażania, przygotowania biomasy inokulacyjnej, namnażania komórek i pozyskania biomasy, znamienny tym, że etap namnażania komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu, które stanowi odpadowa woda sokowa ziemniaczana wzbogacona glicerolem odpadowym z produkcji biopaliwa do silników wysokoprężnych, użytym w stężeniu od 15 do 20% obj., w temperaturze od 28 do 30°C, w czasie od 48 do 72 godzin.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako drożdże z rodzaju Rhodotorula stosuje się Rhodotorula gracilis.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że namnażanie komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu otrzymanym przez rozpuszczenie odpowiedniej objętości glicerolu w odpadowej wodzie sokowej ziemniaczanej, ustalenie pH na poziomie od 4,5 do 5,5, a następnie sterylizację w temperaturze 121°C, w czasie od 15 do 20 minut.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przedmnażanie komórek Rhodotorula prowadzi się w podłożu zawierającym glukozę, pepton, ekstrakt drożdżowy, w temperaturze od 28°C do 30°C, w czasie od 18 do 24 godzin.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przygotowanie biomasy inokulacyjnej, prowadzi się przez wirowanie hodowli przednamnażającej w zakresie od 4000 do 5000 obr/min, następnie przemywanie jałowym roztworem soli fizjologicznej i zawieszenie w jałowej odpadowej wody sokowej, tak aby wsiew do podłoża namnażającego wynosił od 5 do 10% obj.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przedmnażanie i namnażanie komórek Rhodotorula prowadzi się na wytrząsarce posuwisto-zwrotnej o amplitudzie drgań 200 cykli/min.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etap pozyskania biomasy prowadzi się przez wirowanie w temperaturze od 4 do 6°C.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL408730A PL229064B1 (pl) | 2014-07-01 | 2014-07-01 | Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL408730A PL229064B1 (pl) | 2014-07-01 | 2014-07-01 | Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL408730A1 PL408730A1 (pl) | 2016-01-04 |
PL229064B1 true PL229064B1 (pl) | 2018-06-29 |
Family
ID=54978735
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL408730A PL229064B1 (pl) | 2014-07-01 | 2014-07-01 | Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL229064B1 (pl) |
-
2014
- 2014-07-01 PL PL408730A patent/PL229064B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL408730A1 (pl) | 2016-01-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Morales-Sánchez et al. | Heterotrophic growth of Neochloris oleoabundans using glucose as a carbon source | |
Jiang et al. | The joint effect of ammonium and pH on the growth of Chlorella vulgaris and ammonium removal in artificial liquid digestate | |
Kot et al. | Production of lipids and carotenoids by Rhodotorula gracilis ATCC 10788 yeast in a bioreactor using low-cost wastes | |
Freitas et al. | Selecting low-cost carbon sources for carotenoid and lipid production by the pink yeast Rhodosporidium toruloides NCYC 921 using flow cytometry | |
Liu et al. | Screening and characterization of Isochrysis strains and optimization of culture conditions for docosahexaenoic acid production | |
JP6807329B2 (ja) | ω−7脂肪酸合成物、及び黄緑色藻を培養して該合成物を生産する方法と応用 | |
Bélanger-Lépine et al. | Cultivation of an algae-bacteria consortium in wastewater from an industrial park: Effect of environmental stress and nutrient deficiency on lipid production | |
KR20160091905A (ko) | 미세조류 바이오매스의 카로티노이드 및 단백질 강화 방법 | |
Dunuweera et al. | Fruit Waste Substrates to Produce Single‐Cell Proteins as Alternative Human Food Supplements and Animal Feeds Using Baker’s Yeast (Saccharomyces cerevisiae) | |
Swain et al. | Enhanced lipid production in Tetraselmis sp. by two stage process optimization using simulated dairy wastewater as feedstock | |
JP2016514471A (ja) | 微細藻類バイオマスのタンパク質強化方法 | |
Wang et al. | Oil crop biomass residue-based media for enhanced algal lipid production | |
Yang et al. | At high temperature lipid production in Ettlia oleoabundans occurs before nitrate depletion | |
Agwa et al. | Heterotrophic cultivation of Chlorella sp. using different waste extracts | |
CN107557309A (zh) | 微生物发酵生产单细胞蛋白和单细胞油脂的方法 | |
CN113308387A (zh) | 联产不饱和脂肪酸和类胡萝卜素的菌株及其应用 | |
Gao et al. | Fucoxanthin and docosahexaenoic acid production by cold-adapted Tisochrysis lutea | |
Sun et al. | Extraction, optimization and antimicrobial activity of IWSP from oleaginous microalgae Chlamydomonas sp. YB-204 | |
Mohammad Basri et al. | Differential growth and biochemical composition of photoautotrophic and heterotrophic Isochrysis maritima: evaluation for use as aquaculture feed | |
JP2013102748A (ja) | 油脂産生微細藻類の培養方法 | |
Nicolòa et al. | Integrated microbial process for bioconversion of crude glycerol from biodiesel into biosurfactants and PHAs | |
CN106010970A (zh) | 一种寇氏隐甲藻及其应用 | |
PL229064B1 (pl) | Sposób otrzymywania biomasy drożdży olejogennych | |
CN105189769A (zh) | 从腐霉属物种生产ω-3脂肪酸 | |
JP2022002522A (ja) | 粗製グリセリンを用いたバイオマス及び油分の高密度生産 |