PL228250B1 - Transportowa paleta kaskadowa - Google Patents

Transportowa paleta kaskadowa

Info

Publication number
PL228250B1
PL228250B1 PL417666A PL41766615A PL228250B1 PL 228250 B1 PL228250 B1 PL 228250B1 PL 417666 A PL417666 A PL 417666A PL 41766615 A PL41766615 A PL 41766615A PL 228250 B1 PL228250 B1 PL 228250B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
block
elements
support
flat
segments
Prior art date
Application number
PL417666A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417666A1 (pl
Inventor
Stanisław Suwaj
Krzysztof Starżyk
Krzysztof Starzyk
Piotr Przybek
Original Assignee
Drewpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Drewpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Drewpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL417666A priority Critical patent/PL228250B1/pl
Publication of PL417666A1 publication Critical patent/PL417666A1/pl
Publication of PL228250B1 publication Critical patent/PL228250B1/pl

Links

Description

(12)OPIS PATENTOWY (i9)PL (n)228250 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 417666 (51) Int CI.
B65D 19/26 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 27.10.2015 (62) Numer zgłoszenia, z którego nastąpiło wydzielenie:
414553
(54) Transportowa paleta kaskadowa
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: DREWPOL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA, Jordanów, PL
08.05.2017 BUP 10/17 (72) Twórca(y) wynalazku:
STANISŁAW SUWAJ, Osielec, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.03.2018 WUP 03/18 KRZYSZTOF STARŻYK, Chrzanów, PL PIOTR PRZYBEK, Kraków, PL
(74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Henryk Drelichowski
m
CM co
CM
CM
Ω.
PL 228 250 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest transportowa paleta kaskadowa. Transportowa paleta kaskadowa pozwala na konstrukcję palety o dowolnej powierzchni użytkowej.
We wcześniejszym stanie techniki znanych jest wiele palet o zróżnicowanej budowie i o różnym przeznaczeniu. Najczęściej występującą paletą transportową jest płaska, drewniana konstrukcja służąca do transportu towarów. Takie palety są stosowane jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Znane palety transportowa są tak zaprojektowane, aby można było je łatwo podnosić za pomocą wózków widłowych lub innych urządzeń wyposażonych w podnoszące widły.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 168536 pt. „Paleta płaska” znana jest paleta płaska składająca się z drewnianych poprzeczek, na których z jednej strony są umieszczone drewniane listwy jedna przy drugiej, tworząc platformę roboczą palety. Do platformy roboczej od spodu są umocowane drewniane poprzeczki, do których są przytwierdzone słupki spięte drewnianymi elementami spinającymi. Do drewnianych poprzeczek górnej części palety płaskiej oraz do spodniej części elementów spinających zamocowane są, w sposób ściśle przylegający do elementów drewnianych, płyty z tworzywa sztucznego.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 214338 pt. „Paleta transportowa” znana jest paleta transportowa posiadająca zasadniczo prostopadłościenny kształt. Paleta składa się z co najmniej czterech klockowych elementów wsporczych umieszczonych w pobliżu jej naroży, do których są przytwierdzone płaskie elementy nośne. Korzystnie wszystkie płaszczyzny klockowych elementów wsporczych są pokryte warstwą materiału odblaskowego, którym najczęściej jest farba lub folia. Przez pokrycie wszystkich płaszczyzn klockowych elementów wsporczych warstwą materiału odblaskowego uzyskuje się korzystne efekty stosowania, wynikające ze zwiększenia widoczności istotnych elementów palety.
Z międzynarodowego zgłoszenia wynalazku nr WO 2013/135591 pt. „Transport pallet, in paricular euro pallet” znana jest paleta transportowa, w szczególności jako euro paleta spełniająca wymagania normy EN 13698. Paleta zawiera wiele płyt nośnych oraz wiele bloków wyposażonych w rdzeń. Każdy trzon bloku jest otoczony przez obudowę.
Niedogodnością znanych ze stanu techniki palet transportowych jest brak możliwości modyfikacji ich kształtu bez ingerencji w ich konstrukcję, zwłaszcza wytwarzania palet transportowych o dowolnie zadanej długości.
Transportowa paleta kaskadowa według wynalazku zawiera segmenty skrajne i segmenty wewnętrzne połączone ze sobą na wcisk, przy czym segmenty skrajne składają się z trzech klockowyc h elementów wsporczych trwale połączonych z dwoma płaskimi elementami nośnymi, zaś segmenty wewnętrzne składają się z dwóch klockowych elementów wsporczych usytuowanych z lewej i z prawej strony środkowego klockowego elementu wsporczego, które to elementy wsporcze są trwale połączone z dwoma płaskimi elementami nośnymi, natomiast połączone ze sobą segmenty skrajne i segmenty wewnętrzne są poprzecznie połączone taśmami spinającymi.
Korzystnie, każdy klockowy element wsporczy stanowi prostopadłościan, którego jedna ze skrajnych ścian jest ścianą czołową i posiada frezowane krawędzie, natomiast druga skrajna ściana, będąca ścianą tylną elementu klockowego, jest płaska.
Korzystnie, środkowy klockowy element wsporczy segmentu skrajnego jest dłuższy od skrajnych klockowych elementów wsporczych.
Korzystnie, frezowana czołowa krawędź każdego klockowego elementu wsporczego wystaje na zewnątrz każdego segmentu na szerokość płaskiego elementu nośnego.
Korzystnie, płaskie elementy nośne są tak zamocowane od dołu i od góry do tylnej części klockowego elementu wsporczego, aby skrajna tylna ściana elementu klockowego i boczne wzdłużne krawędzie dolnego i górnego elementu nośnego stanowiły jedną płaszczyznę.
Transportowa paleta kaskadowa zbudowana jest z elementów kaskadowych stanowiących dwa rodzaje drewnianych segmentów. Są to segmenty skrajne i segmenty wewnętrzne. Segmenty palety kaskadowej są połączone ze sobą rozłącznie systemem na wcisk, przy czym segmenty te są tak zbudowane, aby były łączone jeden po drugim. Ilość połączonych ze sobą segmentów palety kaskadowej jest uzależniona od zaprojektowanej powierzchni użytkowej danej palety.
Każdy z drewnianych wewnętrznych segmentów jest zbudowany z dwóch krótszych skrajnych klockowych elementów wsporczych i z trzeciego dłuższego środkowego klockowego elementu wsporczego, do których są trwale zamocowane od dołu i od góry płaskie elementy nośne, przy czym trwałe
PL 228 250 B1 mocowanie tych drewnianych elementów jest wykonane za pomocą gwoździ. Środkowy dłuższy klockowy element wsporczy jest montowany w połowie segmentu wewnętrznego w taki sposób, aby frezowana czołowa krawędź klockowego elementu wsporczego wystawała na zewnątrz segmentu wewnętrznego na szerokość płaskiego elementu nośnego, z przeciwnej strony segmentu niż frezowane czołowe krawędzie skrajnych klockowych elementów wsporczych, natomiast jego tylna płaska ściana musi wystawać na zewnątrz z przeciwnej strony segmentu wewnętrznego. Klockowe elementy wsporcze są trwale połączone z płaskimi elementami nośnymi w trzech miejscach. Dwa krótsze skrajne klockowe elementy wsporcze są mocowane prostopadle do podłużnego wymiaru płaskich elementów nośnych i zamykają przestrzeń wewnętrzną segmentu z jego lewej i prawej strony. Trzeci dłuższy klockowy element wsporczy jest mocowany w środkowej części segmentu prostopadle do podłużnego wymiaru płaskich elementów nośnych w segmencie wewnętrznym.
Każdy z drewnianych skrajnych segmentów jest zbudowany z trzech krótszych skrajnych klockowych elementów wsporczych, do których są trwale zamocowane od dołu i od góry płaskie elementy nośne. Klockowe elementy wsporcze są trwale połączone z płaskimi elementami nośnymi w trzech miejscach. Dwa skrajne klockowe elementy wsporcze są mocowane prostopadle do podłużnego wymiaru płaskich elementów nośnych i zamykają przestrzeń wewnętrzną segmentu z jego lewej i prawej strony. Trzeci klockowy element wsporczy jest mocowany w środkowej części skrajnego segmentu równolegle do podłużnego wymiaru płaskich elementów nośnych.
Każdy klockowy element wsporczy stanowi prostopadłościan, którego przynajmniej jedna ze skrajnych ścian posiada frezowane krawędzie i stanowi ścianę czołową. Druga tylna ściana klockowego elementu wsporczego stanowi prostokąt. Frezowana czołowa krawędź klockowego elementu wsporczego wystaje na zewnątrz segmentu na szerokość płaskiego elementu nośnego i pozwala na łatwe i szybkie połączenie segmentów palety ze sobą systemem na wcisk.
Płaskie elementy nośne są mocowane od dołu i od góry do tylnej części skrajnych klockowych elementów wsporczych tak, aby płaska tylna ściana klockowego elementu wsporczego z bocznymi podłużnymi krawędziami dolnego i górnego płaskiego elementu nośnego stanowiły jedną płaszczyznę. Konstrukcja skrajnego segmentu palety kaskadowej pozwala po jego obróceniu o 180° wzdłuż jego krótszej osi poprzecznej na zamontowanie tego segmentu jako segmentu zamykającego paletę kaskadową.
Skrajny segment zamykający nie posiada wystających na zewnątrz frezowanych części klockowych elementów wsporczych.
W zależności od potrzeb paleta kaskadowa zbudowana jest z trzech lub więcej segmentów połączonych ze sobą na wcisk za pomocą klockowych elementów wsporczych. Po połączeniu ze sobą drewnianych segmentów na zadaną długość wszystkie płaskie elementy nośne połączonych na wcisk segmentów poddane są procesowi łączenia za pomocą taśm spinających. Takie połączenie zabezpiecza konstrukcję palety przed samoczynnym rozszczepieniem się segmentów. W przypadku konieczności wymiany zużytego lub uszkodzonego segmentu połączenie to pozwala na szybką wymianę zużytego segmentu na nowy segment tego samego typu.
Zaletą transportowej palety kaskadowej jest jej trwała konstrukcja zapewniająca wymaganą sztywność, zabezpieczoną przez powszechnie stosowany w transporcie proces poprzecznego łączenia za pomocą taśm spinających, oraz możliwość wytwarzania palet o zmiennych gabarytach w zależności od potrzeb użytkownika. Wynalazek zapewnia możliwość kaskadowego łączenia podstawowych segmentów w transportową paletę kaskadową o pożądanym przez użytkownika wymiarze, a także pozwala na szybkie i łatwe rozszerzenie powierzchni użytkowej już użytkowanej palety kaskadowej bez ingerencji w jej konstrukcję poprzez dodanie co najmniej jednego segmentu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest pokazany na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia segment wewnętrzny w widoku z góry, Fig. 2 - segment wewnętrzny w widoku z boku, Fig. 3 - segment wewnętrzny w rzucie aksonometrycznym, Fig. 4 - segment skrajny w widoku z góry, Fig. 5 - segment skrajny w widoku z boku, Fig. 6 - segment skrajny w rzucie aksonometrycznym, Fig. 7 - dwa rodzaje klockowych elementów wsporczych, natomiast Fig. 8 - transportową paletę kaskadową po procesie bindowania.
Transportowa paleta kaskadowa (Fig. 8) zawiera segmenty skrajne (Fig. 4, Fig. 5 i Fig. 6) i segmenty wewnętrzne (Fig. 1, Fig. 2 i Fig. 3). Segment skrajny składa się z trzech klockowych elementów wsporczych 1 trwale połączonych z dwoma płaskimi elementami nośnymi 2. Segment wewnętrzny składa się z dwóch klockowych elementów wsporczych 1 posadowionych z lewej i z prawej strony segmentu wewnętrznego i ze środkowego klockowego elementu wsporczego 3, trwale połączonych z dwoma płaskimi elementami nośnymi 2.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Transportowa paleta kaskadowa składająca się z klocków wsporczych i z powierzchni nośnej, znamienna tym, że zawiera segmenty skrajne i segmenty wewnętrzne połączone ze sobą na wcisk, przy czym segmenty skrajne składają się z trzech klockowych elementów wsporczych (1) trwale połączonych z dwoma płaskimi elementami nośnymi (2), zaś segmenty wewnętrzne składają się z dwóch klockowych elementów wsporczych (1) usytuowanych z lewej i z prawej strony środkowego klockowego elementu wsporczego (3), które to elementy (1) i (3) są trwale połączone z dwoma płaskimi elementami nośnymi (2), natomiast połączone ze sobą segmenty skrajne i segmenty wewnętrzne są poprzecznie połączone taśmami spinającymi.
  2. 2. Transportowa paleta według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy klockowy element wsporczy (1) i (3) stanowi prostopadłościan, którego jedna ze skrajnych ścian jest ścianą czołową i posiada frezowane krawędzie, natomiast druga skrajna ściana, będąca ścianą tylną elementu klockowego (1) i (3), jest płaska.
  3. 3. Transportowa paleta według zastrz. 1, znamienna tym, że środkowy klockowy element wsporczy (3) segmentu skrajnego jest dłuższy od skrajnych klockowych elementów wsporczych (1).
  4. 4. Transportowa paleta według zastrz. 1, znamienna tym, że frezowana czołowa krawędź klockowego elementu wsporczego (1) i (3) wystaje na zewnątrz każdego segmentu na szerokość płaskiego elementu nośnego (2).
  5. 5. Transportowa paleta według zastrz. 1, znamienna tym, że płaskie elementy nośne (2) są tak zamocowane od dołu i od góry do tylnej części klockowego elementu wsporczego (1), aby skrajna tylna ściana elementu klockowego (1) i boczne wzdłużne krawędzie dolnego i górnego elementu nośnego (2) stanowiły jedną płaszczyznę.
PL417666A 2015-10-27 2015-10-27 Transportowa paleta kaskadowa PL228250B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417666A PL228250B1 (pl) 2015-10-27 2015-10-27 Transportowa paleta kaskadowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417666A PL228250B1 (pl) 2015-10-27 2015-10-27 Transportowa paleta kaskadowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417666A1 PL417666A1 (pl) 2017-05-22
PL228250B1 true PL228250B1 (pl) 2018-03-30

Family

ID=58709120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417666A PL228250B1 (pl) 2015-10-27 2015-10-27 Transportowa paleta kaskadowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228250B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417666A1 (pl) 2017-05-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5076176A (en) Corrugated cardboard pallet
US5129329A (en) Corrugated cardboard pallet
US9090379B2 (en) Pallet device with support ribs
BRPI0609434A2 (pt) palete
PL192762B1 (pl) Prefabrykowana paleta
JP6127204B2 (ja) コンテナ保管システム、およびこのようなコンテナ保管システムの支柱
ES2202814T3 (es) Unidad de carga para flete aereo.
PL228250B1 (pl) Transportowa paleta kaskadowa
EP1394058A1 (en) Element for storing, handling and transporting objects
US20160001919A1 (en) A reinforced pallet
NL1040662C2 (nl) Bok voor het opstaand steunen van platen.
EP2799358B1 (en) Assemblable container
ES2244909T3 (es) Dispositivo para paletizado.
EP3000741B1 (en) Pallet with upper fixing surface
ES2255394B1 (es) Palet modular desmontable.
WO2013162347A2 (es) Tarima para carga con soporte bastidor
CA3071500C (en) Unit for transporting eggs with intermediate partitions
JP4216566B2 (ja) 紙製パレット
WO2009138526A1 (es) Palet
CN206172060U (zh) 一种托盘
JP2003063532A (ja) 荷役・運搬用パレットおよびコンテナ
CZ32173U1 (cs) Transportní paleta
IT201900004059U1 (it) Cavalletto per il trasporto di elementi laminari
NL1026223C1 (nl) Verkoophouder.
PL228566B1 (pl) Paleta transportowo-magazynowa