PL228154B1 - Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych - Google Patents

Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych

Info

Publication number
PL228154B1
PL228154B1 PL416146A PL41614616A PL228154B1 PL 228154 B1 PL228154 B1 PL 228154B1 PL 416146 A PL416146 A PL 416146A PL 41614616 A PL41614616 A PL 41614616A PL 228154 B1 PL228154 B1 PL 228154B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
axis
sensor
roundness
prism
Prior art date
Application number
PL416146A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416146A1 (pl
Inventor
Stanisław Adamczak
Paweł Zmarzły
Original Assignee
Politechnika Świętokrzyska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Świętokrzyska filed Critical Politechnika Świętokrzyska
Priority to PL416146A priority Critical patent/PL228154B1/pl
Publication of PL416146A1 publication Critical patent/PL416146A1/pl
Publication of PL228154B1 publication Critical patent/PL228154B1/pl

Links

Landscapes

  • Mounting And Adjusting Of Optical Elements (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości oraz falistości wewnętrznych powierzchni cylindrycznych, zwłaszcza bieżni łożysk tocznych, bazujący na odniesieniowej metodzie pomiaru.
Wyróżniamy dwie podstawowe metody służące do oceny odchyłki okrągłości oraz falistości powierzchni cylindrycznych. Pierwszą z nich jest metoda bezodniesieniowa, realizowana za pomocą przyrządów z obrotowym stołem lub obrotowym czujnikiem. Drugim typem metod stosowanych do pomiaru odchyłek kształtu elementów cylindrycznych są metody odniesieniowe, które ze względu na ilość punktów pomiarowych oraz punktów podparcia możemy podzielić na 2-punktowe, 3-punktowe oraz wielopunktowe.
Metody bezodniesieniowe ze względu na stosunkowo małą przestrzeń roboczą stolika przyrządu pomiarowego mają ograniczone zastosowanie w przypadku pomiaru zarysów okrągłości dużych oraz ciężkich elementów cylindrycznych. Ponadto skomplikowana konstrukcja oraz wrażliwość na czynniki zewnętrzne przyrządów pracujących przy użyciu metody bezodniesieniowej sprawia, że stosowane są one głównie w laboratoriach lub specjalnie przygotowanych izbach kontrolnych. Do realizacji pomiarów odchyłki okrągłości lub falistości powierzchni cylindrycznych w warunkach produkcyjnych mogą być z powodzeniem użyte urządzenia pomiarowe bazujące na metodzie odniesieniowej.
Z opisu patentowego PL 213841 (B1) znany jest przyrząd do pomiarów zarysów kołowości cylindrycznych powierzchni zewnętrznych, bazujący na metodzie odniesieniowej. Przyrząd ten zbudowany jest z ramienia wyposażonego w suwak, na którym zainstalowany jest czujnik indukcyjny połączony z elektronicznym urządzeniem rejestrującym sygnały pomiarowe. Konstrukcja przyrządu pozwala na pomiar odchyłki okrągłości części cylindrycznych zamocowanych bezpośrednio na obrabiarce. Wprowadzenie w ruch obrotowy mierzonego detalu na obrabiarce umożliwia uzyskanie analogowych sygnałów z czujników pomiarowych, które następnie są przesyłane do komputera, gdzie następuje ich obróbka. Ograniczeniem analizowanego przyrządu pomiarowego jest możliwość pomiaru zarysów kształtu jedynie zewnętrznych powierzchni cylindrycznych.
Z opisu wynalazku numer P.408003 znane jest urządzenie przeznaczone do pomiarów metodą odniesieniową zarysów okrągłości powierzchni wewnętrznych tulei cylindrycznych. Przyrząd zbudowany jest ze stołu obrotowego z zamocowaną tuleją, w której przemieszcza się głowica pomiarowa. Konstrukcja przyrządu umożliwia zastosowanie różnych głowic pomiarowych oraz pomiar zarysu okrągłości bez konieczności centrowania tulei.
Z opisu patentowego numer PL 200979 (B1) znany jest przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości części maszyn. Urządzenie to może pracować bazując na odniesieniowej jak i również bezodniesieniowej metodzie pomiarów. W przyrządzie tym, tuleja ułożyskowana w pierścieniu z kołnierzem, za pomocą zespołu tocznego, jest obracana od zespołu napędowego przez sprzęgło. Sprzęgło to wyposażone jest w element pośredni w postaci krążka z zainstalowanymi na jego obwodzie dwiema ułożonymi prostopadle do siebie parami stalowych kulek. Jedna para kulek wchodzi luźno w gniazda górnej tulei sprzęgłowej zamocowanej przez dwa sworznie do łącznika górnego przykręconego od spodu do tulei ze stolikiem pomiarowym. Druga para kulek wchodzi luźno w gniazda dolnej tulejki sprzęgłowej zamocowanej poprzez dwa sworznie do łącznika dolnego. Łącznik ten jest ułożyskowany w korpusie przyrządu, a na jego dolnym zakończeniu osadzone jest koło pasowe obracane za pomocą zespołu napędowego. Na górnej płaszczyźnie stolika pomiarowego zamocowany jest sześcioszczękowy uchwyt mocujący przedmiot mierzony. Urządzenie umożliwia pomiar zarysów okrągłości powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych w szerokim zakresie średnic. Jednakże opis patentowy wynalazku nie wskazuje, że przyrząd pomiarowy może być stosowany do oceny odchyłki falistości wewnętrznych powierzchni cylindrycznych.
Przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości oraz falistości wewnętrznych powierzchni cylindrycznych, posiadający korpus, na którym osadzony jest stolik pomiarowy, o regulowanym położeniu, wraz z uchwytem w postaci pryzmy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na górnej części korpusu jest osadzony suwliwie zespół napędowy wyposażony we wrzeciono z głowicą pomiarową, przy czym płaszczyzna symetrii pryzmy pomiarowej i płaszczyzna symetrii zespołu napędowego są usytuowane w jednej płaszczyźnie.
Korzystnie, głowica pomiarowa ma postać cylindrycznego korpusu, do którego prostopadle do jego osi zamocowane są trzy czujniki pomiarowe rozmieszczone względem siebie, tak że oś pierwszego czujnika usytuowana jest w stosunku do osi drugiego czujnika korzystnie pod kątem 60°, natoPL 228 154 B1 miast oś trzeciego czujnika usytuowana jest korzystnie pod kątem 65° w stosunku do osi drugiego czujnika.
Korzystnie, zespół napędowy posiada występ, którym osadzony jest suwliwie w rowku korpusu.
Korzystnie, stolik jest usytuowany pomiędzy wspornikami umocowanymi do korpusu, przy czym ze stolikiem, poprzez element blokujący, współpracuje śruba regulacyjna, osadzona obrotowo w korpusie.
Korzystnie, pryzma pomiarowa ma postać pryzmy magnetycznej wyposażonej w przełącznik.
Korzystnie, do korpusu przymocowane są co najmniej trzy nóżki pokryte gumą.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania uwidocznionym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok przyrządu w rzucie aksonometrycznym z przodu, fig. 2 - widok przyrządu z lewej strony, fig. 3 - widok przyrządu z tyłu, a fig. 4 - widok głowicy pomiarowej umieszczonej w otworze przedmiotu mierzonego.
Głównym elementem przyrządu pomiarowego, jest korpus 1 oparty na nóżkach 2 pokrytych gumą, która pełni funkcję izolatora drgań. W korpusie 1 wykonany jest otwór przelotowy do którego wprowadzona jest śruba regulacyjna 3 zakończona pokrętłem 4. W celu zapobiegania wysunięciu się śruby 3 z otworu zastosowano element blokujący 5 zamocowany do korpusu 1. Stolik pomiarowy 6 osadzony jest na śrubie regulacyjnej 3, która jest wkręcana do gwintowanego nieprzelotowego otworu. Położenie stolika pomiarowego regulowane jest poprzez obrót pokrętła 4, dzięki czemu przemieszcza się on wzdłuż czterech wsporników 7 w kierunku prostopadłym do górnej powierzchni korpusu 1. Wsporniki 7 przytwierdzone są do górnej powierzchni korpusu śrubami 21. Na górnej powierzchni stolika pomiarowego 6 osadzona jest suwliwie, w rowku teowym 20, pryzma magnetyczna 8. Rodzaj pryzmy dobierany jest w zależności od gabarytów mierzonego przedmiotu. Blokowanie położenia detalu na pryzmie zapewnia pole magnetyczne wytwarzane przez magnesy znajdujące się w pryzmie, załączane za pomocą przełącznika 9. W rowku teowym 11 korpusu 1, osadzony jest suwliwie zespół napędowy 10. Rowek teowy 11 wykonany w korpusie 1 znajduje się w jednej płaszczyźnie z rowkiem 20 wykonanym w stoliku pomiarowym 6. W skład zespołu napędowego wchodzi silnik krokowy, zapewniający dokładny obrót wrzeciona 12. We wrzecionie 12 zamocowany jest trzpień 13, z głowicą pomiarową 14. Głowica pomiarowa 14 wraz z trzpieniem 13 umieszczana jest wewnątrz otworu mierzonego przedmiotu, a następnie obracana o zadany kąt, co pozwala na uzyskiwanie danych pomiarowych. Zmiana miejsca pomiaru może być regulowana poprzez zmianę położenia zespołu napędowego 10 lub pryzmy magnetycznej 8. Położenie kątowe głowicy pomiarowej 14, jak również jej prędkość obrotowa sterowane są za pomocą układu sterowania wchodzącego w skład zespołu napędowego 10.
Głowica pomiarowa 14 zbudowana jest z cylindrycznego korpusu 15, na którym zamocowane są trzy czujniki pomiarowe 16, 17, 18. Oś pierwszego czujnika 16 usytuowana jest w stosunku do osi drugiego czujnika 17 pod kątem 60°, natomiast oś trzeciego czujnika 18 usytuowana jest pod kątem 65° w stosunku do osi czujnika drugiego 17. Takie rozmieszczenie czujników pozwala na uzyskanie następujących kątowych parametrów metody odniesieniowej: α=60°, β=5. Zastosowanie powyższej kombinacji kątów w głowicy zapewnia wykrycie wszystkich składowych okrągłości oraz falistości w zakresie 2-50 fal/obrót, co pozwala na dokładny pomiar odchyłki okrągłości oraz falistości cylindrycznych części maszyn. Konstrukcja głowicy pomiarowej pozwala na montaż czujników indukcyjnych, optycznych itp.
Procedura pomiarowa polega na ustaleniu przedmiotu mierzonego 19 na pryzmie magnetycznej 8. Położenie przedmiotu mierzonego blokowane jest poprzez włączenie zasilania za pomocą przełącznika 9. Następnie wprowadza się głowicę pomiarową 14 do otworu mierzonego przedmiotu. Głębokość położenia głowicy pomiarowej w otworze regulowana jest poprzez przesunięcie zespołu napędowego 10 lub pryzmy pomiarowej 8 wraz z przedmiotem mierzonym 19. Centrowanie przedmiotu mierzonego odbywa się poprzez regulację wysokości położenia stolika pomiarowego 6 za pośrednictwem śruby regulacyjnej 3 zakończonej pokrętłem 4. Wskazania z czujników pomiarowych transmitowane są do komputera, nie uwidocznionego na rysunku. Autorskie oprogramowanie będzie informować o odpowiednim położeniu głowicy pomiarowej w osi otworu. Dane pomiarowe uzyskane z czujników przesyłane są do komputera, gdzie następuje ich obróbka oraz wyznaczenie parametrów pomiarowych.
Nieskomplikowana, segmentowa budowa przyrządu oraz łatwość obsługi, pozwala na bezpośrednie użycie go na warsztatowym stanowisku roboczym np. do analizy odchyłek kształtu powierzchni wewnętrznych bieżni łożysk tocznych. Dodatkowo dzięki wymiennym głowicom pomiarowym oraz pryzmom można znacznie zwiększyć zakres zastosowań przyrządu pomiarowego.

Claims (6)

1. Przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości oraz falistości wewnętrznych powierzchni cylindrycznych posiadający korpus, na którym osadzony jest stolik pomiarowy, o regulowanym położeniu, wraz z uchwytem w postaci pryzmy, znamienny tym, że na górnej części korpusu (1) jest osadzony suwliwie zespół napędowy (10) wyposażony we wrzeciono (12) z głowicą pomiarową (14), przy czym płaszczyzna symetrii pryzmy pomiarowej (8) i płaszczyzna symetrii zespołu napędowego (10) są usytuowane w jednej płaszczyźnie.
2. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że głowica pomiarowa (14) ma postać cylindrycznego korpusu (15), do którego, prostopadle do jego osi, zamocowane są trzy czujniki pomiarowe (16, 17, 18) rozmieszczone względem siebie, tak, że oś pierwszego czujnika (16) usytuowana jest w stosunku do osi drugiego czujnika (17) korzystnie pod kątem 60°, natomiast oś trzeciego czujnika (18) w stosunku do osi drugiego czujnika (17) usytuowana jest korzystnie pod kątem 65°.
3. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół napędowy (10) posiada występ, którym osadzony jest suwliwie w rowku (11) korpusu (1).
4. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że stolik (6) jest usytuowany przesuwnie pomiędzy wspornikami (7) umocowanymi do korpusu (1), przy czym ze stolikiem (6) poprzez element blokujący (5), współpracuje śruba regulacyjna (3) osadzona obrotowo w korpusie (1).
5. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że pryzma pomiarowa (8) ma postać pryzmy magnetycznej wyposażonej w przełącznik (9).
6. Przyrząd, według zastrz. 1, znamienny tym, że do korpusu (1) przymocowane są co najmniej trzy nóżki (2) pokryte gumą.
PL416146A 2016-02-16 2016-02-16 Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych PL228154B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416146A PL228154B1 (pl) 2016-02-16 2016-02-16 Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416146A PL228154B1 (pl) 2016-02-16 2016-02-16 Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416146A1 PL416146A1 (pl) 2016-08-16
PL228154B1 true PL228154B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=56617424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416146A PL228154B1 (pl) 2016-02-16 2016-02-16 Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228154B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL429165A1 (pl) * 2019-03-06 2019-07-29 Politechnika Świętokrzyska Uchwyt metrologiczny do mocowania elementów cylindrycznych, zwłaszcza cienkościennych

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL429165A1 (pl) * 2019-03-06 2019-07-29 Politechnika Świętokrzyska Uchwyt metrologiczny do mocowania elementów cylindrycznych, zwłaszcza cienkościennych

Also Published As

Publication number Publication date
PL416146A1 (pl) 2016-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7278222B2 (en) Method for measuring a program-controlled machine tool
CN101886921B (zh) 一种齿轮测量中心零点标定的测量方法及测量用附件
JP4632962B2 (ja) 同軸度・直角度測定装置及びその方法
US9316476B2 (en) Profile measuring instrument, adjusting method for profile measuring instrument, and profile measuring method
US20160138901A1 (en) Fixture for measuring center position of rotation shaft and method for measuring center position of rotation shaft using the same
CN107314731B (zh) 检测球笼外星轮中心差的检具及使用该检具的检测方法
WO2020004222A1 (ja) 検査マスタ
EP3239654B1 (en) Roundness measurement device
US20030101602A1 (en) Measurement of geometric parameters of internal and external screw thread and similar grooves
TWI580513B (zh) Method of Simultaneous Error Measurement of Linear and Rotating Shaft of Machine Tool
PL228154B1 (pl) Przyrzad do pomiarów zarysów okragłosci oraz falistosci wewnetrznych powierzchni cylindrycznych
JP2020003330A (ja) 検査マスタ
CN102175119B (zh) 一种用于光学元件检测的三轴旋转工作平台
TWI605906B (zh) 檢測裝置
US4489497A (en) Groove measuring gauge
US9347761B2 (en) Two-way roundness device
JP2017207364A (ja) 測定方法及び測定装置
JP6501661B2 (ja) 取付治具
CN114353628B (zh) 一种深度测量装置以及方法
CN109211073A (zh) 检测上下同轴盲孔内圆同轴度偏差的测量装置及测量方法
JP3654744B2 (ja) 真円度測定機
KR100232285B1 (ko) 3차원 표면형상 측정장치
JP2016148685A (ja) 真円度測定装置
KR100917984B1 (ko) 캠측정장치
JP2021086370A (ja) 工作機械の反転誤差計測方法