PL228132B1 - Sposób plazmowej jonizacji surowców - Google Patents

Sposób plazmowej jonizacji surowców

Info

Publication number
PL228132B1
PL228132B1 PL404029A PL40402913A PL228132B1 PL 228132 B1 PL228132 B1 PL 228132B1 PL 404029 A PL404029 A PL 404029A PL 40402913 A PL40402913 A PL 40402913A PL 228132 B1 PL228132 B1 PL 228132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plasma
water
ionization
raw material
stream
Prior art date
Application number
PL404029A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404029A1 (pl
Inventor
Sylwester Skwarek
Viktor Astafiev
Sergii Lytvynenko
Andrii Manzhura
Andrii Protsenko
Sergii Tretiakov
Original Assignee
New Future Energy Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by New Future Energy Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical New Future Energy Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL404029A priority Critical patent/PL228132B1/pl
Publication of PL404029A1 publication Critical patent/PL404029A1/pl
Publication of PL228132B1 publication Critical patent/PL228132B1/pl

Links

Landscapes

  • Plasma Technology (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Physical Vapour Deposition (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób zderzeniowej plazmowej jonizacji surowca, w którym na powierzchnię plazmę surowiec kierowany jest wąskokanałowym strumieniem.

Description

Wynalazek dotyczy techniki plazmowej, a mianowicie sposobu jonizacji surowców w celu dalszego wykorzystania otrzymywanej w wyniku procesu energii cieplnej oraz elektrycznej, który realizowany jest poprzez zderzenie wąskiego, skierowanego strumienia pierwotnych reagentów z plazmą. Sposób może być wykorzystany w energetyce i hutnictwie, w budowie maszyn, branży cementowej, przemyśle chemicznym, w produkcji materiałów budowlanych oraz w innych branżach.
Znany jest sposób jonizacji wody na cele produkcji energii w wysokotemperaturowym środowisku. Cechą spalania substancji organicznych jest to, że w procesie ich utleniania zaangażowane są wyłącznie elektrony walencyjne zewnętrznych orbit atomów a elektrony wewnętrznych orbit atomów nie uczestniczą w tworzeniu związków chemicznych. Zatem energia podczas reakcji spalania nie jest wystarczająca dla oderwania elektronów z wewnętrznych orbit atomów. W efekcie tego, nawet stopień jonizacji płomienia organicznych paliw przy temperaturze 2000oC-2500oC nie jest wystarczający, ponieważ stopień wydzielania energii cieplnej metodami chemicznymi odbywa się na poziomie atomomolekularnym bez stymulacji jądra atomu. W stanie techniki znane są sposoby przeprowadzenia fizykochemicznych procesów, w szczególności przez wprowadzenie do potoku plazmy pierwotnych reagentów: Patent Federacji Rosyjskiej No 2170617, a także wynalazek wg EP 0415858 czy zgłoszenia US 2008138534.
Lecz łukowe generatory plazmowe charakteryzują się znacznym zużyciem energii i stosunkowo niskim poziomem zjonizowanego środowiska. Zatem powstaje potrzeba przeprowadzenia optymalizacji procesu jonizacji surowca podczas zderzenia ze strumieniem plazmy w celu uzyskania dodatkowej energii.
Taką optymalizację procesu może zapewnić w szczególności mieszanka mineralno-organiczna, która pozwala na osiągnięcie etapu topnienia z wydzieleniem elementów i odtworzeniem połączeń jonów, tj. gaz kationowy oraz dysocjowanych produktów spalania substancji organicznych wykorzystywanych do rozgrzania i topienia mieszanki mineralno-organicznej.
Najbardziej bliski proponowanemu rozwiązaniu pod względem całokształtu cech jest sposób przerobu dyspersyjnego surowca mineralnego poprzez jego jonizację przy zetknięciu z plazmą przedstawiony w patencie Federacji Rosyjskiej No 2291211. W tym sposobie jonizacja dyspersyjnego surowca wraz odnawialnym gazem odbywa się przy ich zderzeniu ze strumieniem plazmowym. Wskutek reakcji odnowienia otrzymuje się czysty element. Wadą tego sposobu jonizacji jest niska temperatura plazmy, która nie daje możliwość dogłębnej jonizacji surowca prowadzącej do oderwania się wewnętrznych elektronów z orbit.
Wynalazek rozwiązuje problem sposobu optymalnej jonizacji surowca w celu uzyskania energii dla późniejszego jej wykorzystania a także umożliwia zmniejszenie kosztów energii w reakcji palenia i przez to umożliwia otrzymanie dodatkowej energii cieplnej.
Istotą wynalazku jest sposób plazmowej jonizacji surowca w celu uzyskania energii, w którym surowiec w postaci przynajmniej jedynego wąskokanałowego strumienia wody, wodnej suspensji albo strumienia spalin pod ciśnieniem w granicach 10-50 kg/cm2 ze średnicą formującego otworu w granicach 0,1-0,4 mm, kieruje się zderzeniowo na powierzchnię plazmy. Plazmę tworzy się za pomocą łuku elektrycznego z substancji zawierających rozdrobnione tlenki żelaza, przy czym w trakcie palenia do roztopionej plazmy można wprowadzić rozdrobnione słabo palne składniki: karbidy, krzemki, azotki, natomiast jako surowiec wykorzystuje się skierowany na powierzchnię strumień wody lub wodnej suspensji. Jako zważone cząstki wodnej suspensji można wykorzystać cykloniczny kurz produkcji górniczej, a rozbieżność strumienia jest w granicach 5°-8°.
Otrzymanie plazmy za pomocą łuku elektrycznego z tlenków żelaza z późniejszym dodaniem do otrzymanego stopu rozdrobnionych do 0,005-0,3 mm słabo palnych składników, np. azotków, tlenków metali, karbidów, krzemków z odtworzeniem w obszarze pomiędzy elektrodami plazmowego stopu tlenków daje możliwość podniesienia temperatury powyżej 3000°C oraz skierowanie w jeden punkt plazmy wąskokanałowego strumienia wody pod ciśnieniem 10-50 kg/cm2 ze średnicą formującego otworu 0,1-0,4 mm, co umożliwia zwiększenie temperatury otrzymanej w ten sposób plazmy do 5000°C, co w dalszej kolejności stwarza możliwość szybkiego rozłożenia molekuł wody na składniki pierwotne.
Wprowadzenie do plazmy cząstek wodnej suspensji pod postacią cyklonicznego kurzu górniczego (skaleń, montmorylonit, itp.) dodatkowo pozwala zwiększyć temperaturę plazmy oraz wydajność procesu. Oprócz tego jako surowiec mogą być stosowane spaliny i dymne gazy ciepłownicze. Metoda zderzeniowej plazmowej jonizacji surowców charakteryzuje się tym, że oddziaływanie słabo palnych
PL 228 132 B1 składników dodawanych w obszarze między elektrodami wytwarza anty-plazmę co pozwala zwiększyć temperaturę w strefie jonizacji cząsteczek wody.
W przykładzie zastosowania sposób może być wykorzystywany technologicznie przez specjalnie przygotowany reaktor zderzeniowej plazmowej jonizacji surowców. Do szczelnie zamkniętego pokrywą reaktora doprowadza się łatwo palną substancję z tlenków żelaza. W środku substancji umieszcza się elektrody podłączone do źródła zmiennego napięcia przez obniżający napięcie transformator. Na powierzchnie substancji w obszarze stopu, tworzenia plazmy, są skierowane otwory wysokociśnieniowych strumieni, przez które podawany jest surowiec. Po załadowaniu zbiornika reaktora substancją i jego hermetycznym zamknięciu podaje się na elektrody prąd zmienny o natężeniu od 100 do 800 amper i napięciu od 10 do 35 wolt. W wyniku powstaje łuk elektryczny, który topi substancję, która zawiera FeO, Fe2O3, Fe3O4 a w obszarze topienia tworzy się substancja plazmowa. Regulując napięcie na elektrodach, podtrzymuje się temperaturę plazmy w granicach 3000°C. W celu zwiększenia temperatury topienia poprzez osobny otwór w pokrywce reaktora w obszar topienia można również podać słabo palne składniki (tlenki metali, karbidy, kremiki, azotki oraz sole alkalicznych i inne związki alkaliczne). Przy tym temperatura plazmy zwiększa się i utrzymuje się na poziomie 3200°C-3500°C. Następnie ze zbiornika surowca za pomocą wysokociśnieniowej pompy do uformowanych otworów podaje się wodę. Strumienie wody podane są na powierzchnie plazmy wąskimi kanałami przez otwory o średnicy 0,1 -0,4 mm pod wysokim ciśnieniem 0-50 kg/cm2 na powierzchnie plazmy. Szybkość podania wody na powierzchnię jest w okolicach Vn=50-70 m/s).
Ponieważ łukowe generatory plazmy potrzebują znacznego zużycia energii przy stosunkowo niskim poziomie zjonizowanego środowiska, w celu uniknięcia tych niedoskonałości proces tworzenia plazmy i odnowienia jonizowanego środowiska wykonują się wspólnie. Przy czym dla plazmy odbywa się na granicy podziału środowiska gazowego i słabo palnego stopu. W warunkach środowiska plazmowego gazy stają się jonizowanymi, co stwarza możliwość wykorzystywania ich jako nośników energetycznych. Jonizację uzyskuje się przez kontakt na powierzchni mineralnego stopu z przeciwległymi strumieniami gazów i poprzez promieniowanie ultrafioletowe.
Promieniowanie ultrafioletowe stopu stwarza możliwość skuteczniej jonizacji środowiska, działając jak jonizator fotoplazmowy. Przy czym część nadchodzącej z wysokociśnieniowych strumieni wody przekształca się w parę, która wstępuje w reakcję z tlenkami żelaza z odnowieniem wodoru zgodnie z reakcją 3FeO+H2O=Fe3O4.
Przy utworzeniu rozproszonego wodnego kurzu odbywa się elektryzowanie tak samej wody, jak i rozpuszczonych w niej cząstek. Dlatego nad powierzchnią stopu formuje się plazmowe współdziałanie, które prowadzi do podwyższenia temperatury w centrum zderzenia wodno-parowego naładowanego strumienia z powierzchnią stopu z utworzeniem plazmowego gazu nad powierzchnią stopu. W warunkach wysokiego gradientu temperatury, wodno-kurzowe części zbliżając się do stopu przechodzą do wodnego gazu, co daje dodatkowe elektryzowanie cząsteczek kurzu. Wąskokanałowe podanie rozpuszczonych w wodzie cząstek prowadzi do procesu jonowej wymiany za pomocą fotojonizacji i przetworzenia ich na wysokokaloryczny gaz.
Wnioskodawca opracował i wypróbował na prototypach technologię otrzymania gazu plazmowego, wykorzystujące opisane rozwiązanie, którą można efektywnie stosować i otrzymywać energię cieplną, a także elektryczną. W odróżnieniu od tradycyjnych paliw, materiał roboczy słabo palny stop praktycznie nie zużywa się, a wielkość otrzymywanego gazu plazmowego w zasadzie wyznacza się zużyciem strumienia wody lub wodnej suspensji. W atmosferze plazmowego gazu woda efektywnie rozpada się na wodór i tlen, tym samym zwiększając kaloryczność pierwotnego gazu plazmowego. Podczas dalszego zwiększenia gęstości strumienia wody odbywa się przyśpies zenie tworzenia gazu plazmowego na powierzchni stopu.
Aby zwiększyć wydajność gazu plazmowego istnieje możliwość wykorzystywania jako surowca substratów związków słabo palnej mineralnej gliny. To znacznie zwiększa całkowitą powierzchnię utworzonej molekularno-błonowej (krystalicznej) wody, która ma wyraźne zdolności jonizacyjne i przekształca związaną energie kompleksów krystalicznych hydratów na gaz plazmowy, obserwowany pod postacią intensywnej w kształcie pochodni plazmy (plazmoid).
Przykłady skuteczności wykorzystania metody zderzeniowej plazmowej jonizacji surowca dla otrzymania dodatkowej cieplnej energii podane w tabeli.
PL228 132 Β1
Nr T° stopu C yo promieniowania c Elektryczna moc łukowego ładunku NI (kW) Ilość podawanej wody (l/godz) Energetyczna moc niezbędna do wyparowania wody N2 ΔΝ- różnica pomiędzy zużytą i otrzymaną energią
1 2900°C 3400°C 3,7 kW 351 50 kW 46 kW
2 3100°C 3600°C 4,5 kW 451 65 kW 65 kW
Prąd 11 =150Α. ΔΝ=Ν2-Ν1~46 kW
Prąd 12=180A. ΔΝ=Ν2-Ν1~60 kW
Testy wykazały, że na powierzchni około 20 cm2 stopu w temperaturze 2500°C-2800°C może odparować około 150 I wody ze strumienia, zużywając 5 kW/godz. energii elektrycznej (do otrzymania słabo palnego stopu). Dodatkowa energia (około 140 kW/godz.), potrzebna do odparowania wody jest zawarta w nowo utworzonym plazmowym gazie, który składa się z wodoru jonizowanej wody oraz jonów, które odparowują ze stopu.
Gdy temperatura stopu sięgnie 3800°C-4000°C można uzyskać cieplną moc urządzenia około 1 MW, przy czym powierzchnia promieniowania wyniesie 20-25 cm2 i ilość zużytego ciepła - wody 900 l/godz. Rozmiar podobnego generatora pary nie przekracza 1 m3, co około 5,7 razy mniejsze od wymiarów istniejących kotłów o mocy 1 MW.

Claims (3)

1. Sposób plazmowej jonizacji surowca, znamienny tym, że surowiec w postaci przynajmniej jedynego wąskokanałowego strumienia wody, wodnej suspensji albo strumienia spalin kieruje się zderzeniowo na powierzchnię plazmy pod ciśnieniem w granicach 10-50 kg/cm2 ze średnicą formującego otworu w granicach 0,1-0,4 mm, przy czym plazma, wytworzona jest za pomocą łuku elektrycznego z rozdrobnionych tlenków żelaza.
2. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że do plazmy wprowadza się rozdrobione słabo palne tlenki metali lub karbidy lub krzemki lub azotki.
3. Sposób wg zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że jako cząstki wodnej suspensji wykorzystuje się cykloniczny kurz produkcji górniczej przy czym rozbieżność wąskokanałowego strumienia jest w granicach 5°-8°.
PL404029A 2013-05-22 2013-05-22 Sposób plazmowej jonizacji surowców PL228132B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404029A PL228132B1 (pl) 2013-05-22 2013-05-22 Sposób plazmowej jonizacji surowców

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404029A PL228132B1 (pl) 2013-05-22 2013-05-22 Sposób plazmowej jonizacji surowców

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404029A1 PL404029A1 (pl) 2014-11-24
PL228132B1 true PL228132B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=51902548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404029A PL228132B1 (pl) 2013-05-22 2013-05-22 Sposób plazmowej jonizacji surowców

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228132B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404029A1 (pl) 2014-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106717129A (zh) 通过将反应气体等离子化点燃正电性金属的火焰
KR101394026B1 (ko) 광체의 열적 처리를 위한 장치 및 방법
CN102829467A (zh) 一种防止锅炉沾污的灰渣再循环的方法和系统
Zasypkin et al. Systems of ignition and combustion stabilization for water-coal fuel
RU2457395C2 (ru) Способ интенсификации сжигания твердого топлива
CN107541297B (zh) 一种无尘环保燃煤发电方法
JP2014087795A (ja) 滑走型電気アークを使用した酸化装置および酸化方法
PL228132B1 (pl) Sposób plazmowej jonizacji surowców
CN105992838B (zh) 利用过量热进行电化学反应的系统
Ducharme et al. Analysis of thermal plasma-assisted waste-to-energy processes
CN211848030U (zh) 一种用于熔融还原炉等离子预热预还原喷枪及还原炉
CN202350009U (zh) 低温等离子体旋流煤粉炉炉内深度分级低NOx燃烧系统
Kylyshkanov et al. Processing of industrial waste by plasma-chemical method
JP2010266081A (ja) 溶融物の製造装置及び製造方法
EP3494634B1 (en) Energy transfer method and system
CN102338374B (zh) 低温等离子体旋流煤粉炉炉内深度分级低NOx燃烧系统
UA99953U (uk) Спосіб зіштовхувальної плазмової іонізації сировини
CN101948111B (zh) 提取锂与硅材料的高能装置
Butakov et al. Investigation of air gasification of micronized coal, mechanically activated using the plasma control of the process
Burdukov et al. Experimental studies of ignition of a 5 MW semi-industrial installation in Ekibastuz coal using electrochemical activation technology
WO2019097497A1 (en) Plant for burners in an industrial oven, and oven provided with such plant
Lázár et al. Experiment of gasification of the synthetically mixed sample of waste in nitrogen atmosphere
CN117558482A (zh) 一种采用水蒸气等离子体处理放射性废物的装置及方法
US20170209815A1 (en) Method for sequestering heavy metal particulates using h2o, co2, o2, and a source of particulates
CN115899732B (zh) 减缓垃圾焚烧锅炉受热面管道腐蚀结构