PL228066B1 - Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych - Google Patents

Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych

Info

Publication number
PL228066B1
PL228066B1 PL412122A PL41212215A PL228066B1 PL 228066 B1 PL228066 B1 PL 228066B1 PL 412122 A PL412122 A PL 412122A PL 41212215 A PL41212215 A PL 41212215A PL 228066 B1 PL228066 B1 PL 228066B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
jaws
stretching
jaw
sample
movement
Prior art date
Application number
PL412122A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412122A1 (pl
Inventor
Celina Pezowicz
Sylwia Szotek
Magdalena Kobielarz
Sławomir Wudarczyk
Original Assignee
Wojewodzki Szpital Specjalistyczny We Wrocławiu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojewodzki Szpital Specjalistyczny We Wrocławiu filed Critical Wojewodzki Szpital Specjalistyczny We Wrocławiu
Priority to PL412122A priority Critical patent/PL228066B1/pl
Publication of PL412122A1 publication Critical patent/PL412122A1/pl
Publication of PL228066B1 publication Critical patent/PL228066B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do dwuosiowego rozciągania próbek biologicznych, badanych metodą mikroskopii świetlnej, w celu oznaczenia właściwości mechanicznych badanego materiału oraz wykrycia zmian zachodzących w jego strukturze, w świetle przechodzącym lub odbitym.
Znane z radzieckiego zgłoszenia patentowego nr SU913138 urządzenie do prób wytrzymałościowych, przez dwuosiowe rozciąganie próbek, zawiera korpus, uchwyty na próbkę, układ napędowy uchwytów, układ doprowadzający napęd, dynamometry, połączone z uchwytami, wyróżniające się przybliżonymi do eksploatacyjnych warunkami testowania materiału. Rozciąganie realizowane jest poprzez siłownik pneumatyczny dzięki dźwigniom, przegubowo przymocowanym do obudowy oraz regulatory deformacji wzorca i regulatory prędkości obciążenia.
Z polskiego patentu PL182309, znane jest urządzenie do rozciągania próbek polimerów, składające się z zespołu do rozciągania próbek połączonego z elektrycznym układem napędowym oraz statywu. Urządzenie zawiera prowadnice bierną i czynną, na których umieszczone są przesuwnie szczęki zakończone zaciskami do mocowania próbki. Prowadnica czynna połączona jest z układem napędowym poprzez reduktor obrotów i przekładnię ślimakową. Prowadnica, bierna i czynna, oraz układ napędowy osadzone są na wspornikach pionowym i poziomym, połączonych z podstawą urządzenia. Statyw ustawiony jest swobodnie na tym samym stole, na którym znajduje się mikroskop.
Przyrząd do badania wytrzymałości w złożonym stanie obciążenia znany z innego polskiego opisu patentowego PL186264, odznacza się tym, że jego korpus podzielony na dwie części linią podziału, przechodzącą przez środek ciężkości przyrządu osadzony jest w prowadnicach i ma na obwodzie wykonane otwory, których ilość i rozstaw zależny jest od wymiarów próbki i dokładności badań.
Urządzenie do dwuosiowego rozciągania znane z chińskiego opisu patentowego nr CN 102507320 charakteryzuje się tym, że jeden silnik poprzez zastosowanie specjalnego przestrzennego mechanizmu napędza szczęki mocujące próbkę w obu wzajemnie prostopadłych kierunkach rozciągania. Urządzenie ma obudowę w kształcie krzyża a ruch szczęk wymuszany jest napędem liniowym, którego przesuw odbywa się wzdłuż osi prostopadłej do płaszczyzny rozciągania.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma cztery układy napędowe szczęk, po dwa w każdej osi rozciągania, połączone z czterema szczękami, których napędy podłączone są do układu sterowania. Każda ze szczęk umocowana jest w sankach osadzonych w układzie napędowym szczęk i swobodnie przesuwana jest w kierunku prostopadłym do ruchu sanek i do odpowiadającej im osi rozciągania. Każdy z układów napędowych szczęk jest niezależny pod względem mechanicznym oraz składa się z prowadnicy o przekroju kołowym, umocowanej w płycie nośnej i osadzonych na niej przesuwnie sanek, napędzanych śrubą pociągową, na których utwierdzona jest prowadnica poprzeczna, na której umocowana jest przesuwnie szczęka chwytająca próbkę, przy czym kierunek ruchu szczęki jest prostopadły względem kierunku ruchu sanek. Korzystnie jedna szczęka dla każdej osi rozciągania połączona jest z prowadnicami poprzecznymi poprzez czujnik siły.
Dla każdej pary szczęk ruch sanek wzdłużny w kierunku rozciągania, wraz ze szczęką chwytającą jest wymuszany toczną śrubą pociągową, współpracującą z nakrętką osadzoną w sankach, przy czym szczęki mają możliwość swobodnego ruchu postępowego w kierunku prostopadłym do odpowiadającej im osi rozciągania. Oba końce śruby pociągowej wymuszającej ruch sań wzdłużnych osadzone są obrotowo w płycie nośnej. Napęd śruby realizowany jest poprzez silnik elektryczny wypos ażony w enkoder, zintegrowany z przekładnią redukcyjną, której wał jest połączony ze śrubą pociągową poprzez przekładnię zębatą. Ruch postępowy szczęki chwytającej w kierunku rozciągania jest wym uszany obrotem śruby pociągowej. Podstawowym zadaniem każdego układu napędowego jest zamiana ruchu obrotowego silnika na ruch prostoliniowy sanek i umocowanych w nich przesuwnie szczęk chwytających próbkę, przemieszczanych w kierunku poprzecznym do odpowiadających im osi rozciągania.
Istotną cechą urządzenia jest swobodny przesuw poprzeczny szczęk względem odpowiadającej im osi rozciągania podczas dwuosiowego rozciągania próbki.
Korzystnie, wszystkie układy napędowe podłączone są do wspólnego sterownika elektronic znego, do którego podłączone są czujniki położenia (enkodery) oraz czujniki siły.
Korzystnie, jedna szczęka chwytająca w każdej z dwóch osi rozciągania jest połączona z sankami poprzez czujnik siły.
Korzystnie, przebieg zmian prędkości sanek jest kształtowany według dowolnej charakterystyki, generowanej w układzie sterowania napędami.
PL 228 066 B1
Urządzenie umożliwia wykonywanie badań strukturalnych próbek tkanek miękkich lub innych materiałów biologicznych, podczas ich rozciągania, metodą mikroskopii optycznej. Zastosowanie śruby tocznej w urządzeniu pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności pozycjonowania i powtarzalności ruchu sanek, co ma szczególne znaczenie przy zmianie kierunku obrotów wału silnika.
Zastosowanie czterech silników współpracujących z układem sterowania US daje możliwość pozycjonowania punktu środkowego próbki przed rozpoczęciem rozciągania, jak również pozwala na dowolne kształtowanie prędkości poszczególnych szczęk mocujących próbkę, co jest bardzo istotne przy badaniu materiałów niejednorodnych.
Zaletą urządzenia jest wyeliminowanie wpływu dodatkowych naprężeń stycznych, podczas dwuosiowego rozciągania próbek, cechujących się niejednorodnymi własnościami w różnych obszarach. Dodatkową zaletą jest to, że w urządzeniu możliwe jest niezależne sterowanie ruchem poszczególnych szczęk.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest objaśniony na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schematycznie urządzenie do dwuosiowego rozciągania próbek, Fig. 2 - przedstawia próbkę zamocowaną w szczękach i przygotowaną do rozciągania, Fig. 3 - deformację rozciąganej próbki dla jednakowej prędkości szczęk, przy założeniu, że niejednorodność własności występuje tylko przy rozciąganiu w kierunku Y - pionowym, natomiast deformacja próbki na kierunku X jest w pełni symetryczna. Dodatkowo na Fig. 4 - przedstawiono deformację próbki podczas rozciągania przy tych samych założeniach jak na Fig. 3 w urządzeniu należącym do stanu technik i bez przesuwnych szczęk, w celu porównania z działaniem urządzenia według wynalazku.
P r z y k ł a d
Urządzenie do dwuosiowego rozciągania próbek biologicznych, badanych metodą mikroskopii świetlnej, wyposażone jest w cztery układy napędowe szczęk mocujących próbkę osadzone na płycie nośnej 1, łączonej ze stolikiem mikroskopu. Układy napędowe szczęk są rozstawione symetrycznie co 90°. Środkowa część płyty nośnej posiada kwadratowy otwór, przez który próbki zamocowane w szczękach 2a, 2b, 2c i 2d oświetlane są światłem mikroskopu. Szczęka 2a osadzona jest przesunie za pomocą dwóch równoległych łożysk wzdłużnych w prowadnicach poprzecznych 3a osadzonych trwale w sankach 4a, przy czym przesuw szczęki względem prowadnic poprzecznych jest swobodny i odbywa się w kierunku prostopadłym do ruchu sanek 4a. Dla jednej osi rozciągania przesuw sanek 4a i 4b odbywa się wzdłuż przyporządkowanych im prowadnic 5a i 5b osadzonych trwale w płycie nośnej 1 za pomocą odpowiednich elementów mocujących. W sankach 4a znajduje się nakrętka 6a, połączona z toczną śrubą pociągową 7a, która osadzona jest obustronnie obrotowo na płycie nośnej 1. Przy czym jeden koniec śruby 7a jest połączony trwale z wałem przekładni redukcyjnej 8a, a ta z kolei zintegrowana jest z silnikiem elektrycznym 9a, wyposażonym w czujnik położenia kątowego wału enkoder. Analogiczna jest budowa pozostałych trzech układów napędowych dla szczęk 2b, 2c i 2d. Przy czym dla każdej osi rozciągania jedna ze szczęk 2a i 2d jest połączona z odpowiadającymi im sankami 3a i 3b, poprzez czujniki siły 10a i 10d.
Zasadniczym zadaniem urządzenia jest wygenerowanie dla każdej osi żądanego przebiegu w ydłużenia rozciąganej próbki w czasie. Wymaga to rozsunięcia każdej pary szczęk, które jest wymuszane ruchem obrotowym silników. Prędkość kątowa każdego z silników ω1, ω2, ω3 i ω4, a co za tym idzie również prędkość każdej szczęki v1, v2, v3, v4 zadawana jest w układzie sterowania US. Pomiar położenia szczęk wzdłuż każdej osi rozciągania obliczany jest w układzie sterowania US na podstawie sygnałów położenia wałów silników φ1, φ2, φ3, i φ4 odczytywanych z enkoderów oraz skoku śruby tocznej. Na podstawie tych informacji określana jest zmiana długości próbki w każdej z osi rozciągania. Informacja o wartości siły rozciągającej dla każdej osi rozciągania w danej chwili uzyskiwana jest z czujnika siły, który przekazuje odpowiednie sygnały do układu sterowania US.
W celu porównania spektrum działania urządzenia według wynalazku z urządzeniem należącym do stanu techniki, na Fig. 3 uwidoczniono deformację rozciąganej próbki dla jednakowej prędk ości szczęk, przy założeniu, że niejednorodność własności występuje tylko przy rozciąganiu w kierunku Y - pionowym, natomiast deformacja próbki na kierunku X jest w pełni symetryczna. Założenia te przyjęto na potrzeby wyjaśnienia istoty działania urządzenia według wynalazku. Fig. 4 uwidacznia deformację próbki, przy tych samych założeniach jak na Fig. 3 w urządzeniu bez przesuwnych szczęk, dla przypadku wystąpienia niejednorodności własności próbki tylko w kierunku Y, w urządzeniu w którym szczęki przemieszczające się w kierunku X zdolne są do wygenerowania sił rozciągania próbki, które nie są prostopadłe do osi rozciągania Y. Dzięki zastosowaniu szczęk o swobodnym przesuwie poprzecznym względem osi rozciągania X, uwidocznionym na Fig. 3, wygenerowana siła z
PL 228 066 B1 jaką próbka jest rozciągana przez szczęki przemieszczające się w kierunku X, nie posiada składowej wzdłuż osi Y.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
- płyta nośna
2a, 2b, 2c i 2d - szczęki chwytne
3a, 3b, 3c i 3d - prowadnice poprzeczne
4a, 4b, 4c i 4d - sanki
5a, 5b, 5c i 5d - prowadnice wzdłużne
6a, 6b, 6c i 6d - nakrętki w sankach
7a, 7b, 7c i 7d - toczne śruby pociągowe
8a, 8b, 8c i 8d - przekładnie redukcyjne
9a, 9b, 9c i 9d - silniki elektryczne
10a i 10b - czujniki siły

Claims (4)

1. Urządzenie do dwuosiowego rozciągania próbek biologicznych, zawierające szczęki do mocowania próbek i układ napędowy, znamienne tym, że wyposażone jest w podłączone do układu sterowania (US), cztery układy napędowe szczęk, po dwa w każdej osi rozciągania, połączone z czterema szczękami (2a, 2b, 2c i 2d), z których każda umocowana jest w odpowiadających jej sankach (4a, 4b, 4c i 4d) osadzonych w układzie napędowym szczęk i ma możliwość swobodnego przesuwu w kierunku prostopadłym do ruchu sanek i do osi rozciągania, przy czym każdy z układów napędowych szczęk jest niezależny pod względem m echanicznym oraz składa się z prowadnicy wzdłużnej (5a, 5b, 5c i 5d) o przekroju kołowym, umocowanej w płycie nośnej (1) i osadzonych na niej przesuwnie sanek, napędzanych śrubą pociągową (7a, 7b, 7c i 7d), na których utwierdzona jest prostopadle do ich ruchu prowadnica poprzeczna (3a, 3b, 3d i 3d), na której umocowana jest przesuwnie szczęka (2a, 2b, 2c i 2d) chwytająca próbkę.
2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że jedna ze szczęk (2a i 2d) dla każdej osi rozciągania połączona jest z prowadnicami poprzecznymi (3a i 3d) poprzez czujniki siły (10a i 10b).
3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że przesuw każdej z czterech szczęk (2a, 2b, 2c i 2d) jest zadawany niezależnie i generowany w układzie sterowania (US).
4. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że w płycie (1) w części środkowej wykonany jest otwór, korzystnie kwadratowy.
PL412122A 2015-04-24 2015-04-24 Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych PL228066B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412122A PL228066B1 (pl) 2015-04-24 2015-04-24 Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412122A PL228066B1 (pl) 2015-04-24 2015-04-24 Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412122A1 PL412122A1 (pl) 2016-11-07
PL228066B1 true PL228066B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=57210602

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412122A PL228066B1 (pl) 2015-04-24 2015-04-24 Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228066B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109163982B (zh) * 2018-09-06 2021-06-01 北京航星机器制造有限公司 一种热环境双向加载试验设备和试验方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL412122A1 (pl) 2016-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10809169B2 (en) System and method for in-situ testing of mechanical properties of materials in static and dynamic load spectra
CN104913974B (zh) 材料微观力学性能双轴拉伸‑疲劳测试系统及其测试方法
CN203405477U (zh) 基于扫描电镜下微型原位力学测试仪
CN108020164B (zh) 厚度检测实验平台
EP2115516B1 (en) A sample positioning stage and method of operation
JP2007510151A (ja) 多軸万能試験機
CN204718885U (zh) 材料微观力学性能双轴拉伸-疲劳测试系统
CN112781978B (zh) 变角度双轴拉伸与热场耦合材料微观力学性能原位测试仪
JP2011137696A (ja) 二軸引張試験装置
JP5426566B2 (ja) 緩衝器の試験装置
JP7125215B2 (ja) 計測システム
CN110631824A (zh) 一种双向负载测试装置
KR20170116800A (ko) 비틀림 시험장치
PL228066B1 (pl) Urzadzenie do dwuosiowego rozciagania próbek biologicznych
CN105319135A (zh) 弯扭组合实验机
CN213689193U (zh) 多功能柔性器件可靠性测试平台
CN210802894U (zh) 一种双向负载测试装置
CN110450112B (zh) 五自由度机械式微动平台
RU2600080C1 (ru) Устройство для исследования триботехнических характеристик материалов
CN203949822U (zh) 弯扭组合实验机
RU2637721C1 (ru) Способ градуировки многокомпонентных датчиков сил и моментов и устройство его реализующее
KR100524346B1 (ko) 마찰실험장치
CN109238619B (zh) 用于汽车零部件检验的多轴冲击试验机
CN111965243B (zh) 一种用于磁致变形材料实验测试的磁场动态加载控制装置
CN107727280A (zh) 单驱动双向拉伸试验装置及柔性应力传感器的制作方法