PL228065B1 - Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego - Google Patents

Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego

Info

Publication number
PL228065B1
PL228065B1 PL411811A PL41181115A PL228065B1 PL 228065 B1 PL228065 B1 PL 228065B1 PL 411811 A PL411811 A PL 411811A PL 41181115 A PL41181115 A PL 41181115A PL 228065 B1 PL228065 B1 PL 228065B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
massage
guides
lymphatic drainage
limb
systems
Prior art date
Application number
PL411811A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411811A1 (pl
Inventor
Piotr Prochor
Justyna Wróblewska
Roman Trochimczuk
Original Assignee
Politechnika Białostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Białostocka filed Critical Politechnika Białostocka
Priority to PL411811A priority Critical patent/PL228065B1/pl
Publication of PL411811A1 publication Critical patent/PL411811A1/pl
Publication of PL228065B1 publication Critical patent/PL228065B1/pl

Links

Landscapes

  • Percussion Or Vibration Massage (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego.
Obecnie drenaż limfatyczny wykonywany jest przez fizjoterapeutę przede wszystkim w sposób manualny lub z użyciem przedmiotów i urządzeń wspomagających jego pracę. Przedmiotem takim może być np. rolka do drenażu limfatycznego, która służy do przeprowadzania miejscowego drenażu limfatycznego przy pomocy rolki osadzonej na drążku z uchwytem, wewnątrz którego osadzona jest sprężyna. Ze względu na swój kształt przypominający rolkę malarską, automatyzacja drenażu limfatycznego z jej użyciem jest niemożliwa. Innym przykładem jest pneumatyczne urządzenie ułatwiające cyrkulację płynu w organizmie, które przeznaczone jest jedynie do drenażu kończyny dolnej. Urządzenie posiada nadmuchiwany mankiet, do którego wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem, a cykliczne napełnianie mankietu powietrzem ma usprawnić przepływ chłonki.
Istotą wynalazku jest mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego, które pozwala na pełną automatyzację procesu rehabilitacyjnego kończyny dolnej lub górnej, która to jest objęta sch orzeniem obrzęku limfatycznego. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą stosowania go zarówno w warunkach szpitalnych jak, i domowych, co pozwala na uniknięcie wysokich kosztów związanych z korzystaniem z szpitalnych zabiegów rehabilitacyjnych. Mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego składa się z czteroczęściowego kanału wewnętrznego, w którym znajdują się końcówki masujące układu masującego oraz układ prowadnic dolnych i układ prowadnic górnych. Układy prowadnic składają się z czterech prowadnic osi Z, z dwóch prowadnic osi X oraz dwóch prowadnic osi Y napędzanych silnikami. Układ masujący składa się z końcówki masującej, sprężyny, czujnika siły i silnika elektrycznego, na którym umieszczona jest asymetryczna masa niewyrównoważająca. Długość urządzenia odpowiada średniej długości antropometrycznej kończyny dolnej, przez co jednocz eśnie spełniona jest wymagana długość antropometryczna kończyny górnej (krótsza od kończyny dolnej o kilkadziesiąt mm). Wykonywany przez urządzenie masaż obrzęku limfatycznego posiada równ ocześnie cechy masażu manualnego i masażu wibracyjnego.
Masaż manualny i wibracyjny kończyny objętej schorzeniem obrzęku limfatycznego odbywa się w czteroczęściowym kanale wewnętrznym poprzez ruch układu masującego wzdłuż prowadnic osi Y. Rozmiar kanału dopasowywany jest do kształtu i rozmiaru kończyny objętej schorzeniem obrzęku limfatycznego.
Informacja z czujników siły nacisku przetwarzana jest przez układ sterowania mikroprocesorowego na sygnały sterujące pracą napędów układów prowadnic dolnych, układów prowadnic górnych i układów masujących.
Cechy masażu manualnego zapewnione są przez poruszanie się wzdłuż prowadnicy układów masujących, pomiędzy którymi umieszczona jest kończyna objęta schorzeniem. Właściwości masażu wibracyjnego zapewniają silniki elektryczne z wałami, na których umieszczone jest asymetryczne obciążenie, pozwalające na wprowadzenie układu masującego w wibracje. Urządzenie zakłada wykorzystanie materiałów o możliwie najniższym ciężarze właściwym (ABS, stop A16061), jednocześnie spełniających założone wymogi wytrzymałościowe. Dzięki połączeniu zalet istniejących metod, czyli masażu manualnego i masażu wibracyjnego (mikromasażu), urządzenie stymuluje i masuje system limfatyczny, przez co pobudza go do pracy, a w efekcie zmniejsza istniejący obrzęk limfatyczny.
Przedmiot wynalazku pokazany jest na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia widok na przód urządzenia, fig. 2 - widok na tył urządzenia, fig. 3 - widok urządzenia po zdjęciu obudowy zewnętrznej, fig. 4 - widok dolnego (jednocześnie górnego) układu prowadnic, fig. 5 - widok na prowadnicę z zamocowanymi układami masującymi, fig. 6 - widok na układ masujący, fig. 7 - przekrój przez układ masujący.
Obudowa zewnętrzna 1 nasunięta na ramę wewnętrzną 5 uwzględnia odpowiednie wycięcie na wyświetlacz 3 oraz otwory wentylacyjne 4. Dodatkowo wewnątrz niej znajduje się czteroczęściowy kanał wewnętrzny 2, wewnątrz którego umieszcza się kończynę objętą schorzeniem obrzęku limfatycznego. Z tyłu urządzenia do ramy wewnętrznej 5 mocowana jest podpórka na kończynę 6, przewód elektryczny zasilacza 7 oraz pilot 8.
Wewnątrz urządzenia do ramy wewnętrznej 5 mocowany jest zasilacz 9 pozwalający na zasilanie części elektrycznych, takich jak wyświetlacz 3. Do ściany bocznej ramy wewnętrznej 5 mocowany jest układ sterowania mikroprocesorowego 10, który to pozwala na odpowiednie przetworzenie uzyskiwanych informacji ze środowiska zewnętrznego w trakcie korzystania z urządzenia, a także kontroluje pracę poszczególnych zespołów urządzenia, pozwalając na automatyzację jego działania. Odpowiednie przewody elektryczne 11 pozwalają na podłączenie części elektrycznych do zasilacza 9.
PL 228 065 Β1
W części środkowej ramy wewnętrznej 5 znajduje się układ prowadnic dolnych 13 oraz układ prowadnic górnych 14, z którymi połączony jest czteroczęściowy kanał wewnętrzny 2. Wszystkie połączenia, oprócz połączenia czteroczęściowego kanału wewnętrznego 2 z układami prowadnic 13, 14, są połączeniami śrubowymi 12.
Układ prowadnic dolnych 13 i układ prowadnic górnych 14 składa się z czterech prowadnic osi Z 15 odpowiadających za dopasowanie kanału w kierunkach góra-dół, dwóch prowadnic osi X 16 odpowiadających za dopasowanie kanału w kierunkach prawo-lewo oraz dwóch prowadnic osi Y 17, odpowiadających za ruchy układów masujących 18. Prowadnice 15, 16, 17 połączone są ze sobą za pomocą łączników 19, natomiast układ masujący 18 połączony jest z podstawą 20, która to zamocowana jest do prowadnic osi Y 18 za pomocą łącznika podstawy 21.
Do prowadnic 15, 16, 17 zamocowane są z jednej strony silniki elektryczne prowadnic 22, natomiast z drugiej strony układ sworzniowy 23, gdzie części te połączone są za pomocą śrub 24. Dzięki takiemu zestawieniu możliwe jest odpowiednie poruszanie pasem zębatym 25, który pozwala na ruch układów masujących 18 poprzez zamocowanie go do ich podstaw 20. W celu zwiększenia bezpieczeństwa m.in. konserwacji urządzenia dodano osłony 26 zapewniające bezpieczeństwo kontaktu człowieka z odpowiednimi zespołami napędzającymi pas zębaty 25, jak i częściowo chroniące przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Najbardziej istotnym elementem urządzenia jest układ masujący 18, który z zewnątrz składa się z obudowy dolnej 27 i obudowy górnej 28, połączonymi ze sobą, jak i do podstawy 20 za pomocą śrub 29.
Dodatkowo wyróżnić można tuleję 31, końcówkę masującą 34, sworzeń końcówki masującej 33 (o różnych długościach, dobranych na podstawie wymiarów kończyny pacjenta) i blokadę sworznia końcówki masującej 32. Pomiędzy obudową dolną 27 i podstawą 20 umieszczona jest podstawa gumowa 35 w celu redukcji drgań przenoszonych na ramę wewnętrzną 5 i obudowę zewnętrzną 1, które zmniejszałyby sprawność urządzenia i wpływałyby na zmniejszenie komfortu jego użytkowania.
Wewnątrz układu masującego 18 umieszczany jest silnik elektryczny (36), którego położenie blokowane jest z użyciem śruby blokującej (30). W celu wprowadzenia układu masującego 18 w drgania zastosowana jest asymetryczna masa niewyrównoważająca 37 na wale silnika 36. Wewnątrz tulei 31 znajduje się sprężyna 38 pozwalająca na lepsze dopasowanie układu masującego 18 do anatomii pacjenta. Wysunięcie sprężyny 38 uniemożliwione jest przez zastosowanie blokady sprężyny 39, blokady sworznia końcówki masującej 32 i sworzeń końcówki masującej 33. Pomiędzy sworzeń końcówki masującej 33 i blokadę sprężyny 39 umieszczany jest najważniejszy element układu masującego - czujnik siły 40. Pozwala on na uzyskanie informacji ze środowiska zewnętrznego w trakcie korzystania z urządzenia. Informacją tą jest siła, z jaką kończyna oddziałuje na końcówkę masującą 33, na podstawie której układ sterowania odpowiednio dopasowuje kształt kanału wewnętrznego urządzenia do kończyny pacjenta, co umożliwia jego indywidualne dopasowanie do anatomii użytkownika.
Urządzenie w trakcie użytkowania przedstawione jest poniżej na rysunku.
PL 228 065 B1
Obecnie stosowane urządzenia lub opracowane wynalazki w głównej mierze to urządzenia do pneumatycznego drenażu limfatycznego. Żadne z rozwiązań jednak nie spełnia całościowo wymagań stawianych przez pacjentów cierpiących na obrzęk układu limfatycznego. Wyjątkowa konstrukcja przedstawianego urządzenia pozwala wykonywać precyzyjny i energiczny ucisk kończyn w kierunk u do serca, potęgując efekty stosowanych w medycynie zabiegów drenażu limfatycznego. Urządzenie nie tylko usprawnia przepływ limfy, ale również łagodzi ból oraz w przypadku obrzęku limfatycznego kończyn dolnych, zwalcza objawy „ciężkich nóg” jak i zapobiega powstawaniu zatorów. Dzięki 140 wbudowanym czujnikom siły nacisku 40, urządzenie idealnie dopasowuje się do cech anatomicznych pacjenta, czego dostępne na rynku urządzenia nie posiadają. Użytkownik ma możliwość samodzielnej regulacji intensywności masażu, ponieważ urządzenie wyposażone jest w funkcję regulacji natężenia wibracji, a wybrane, aktualne parametry masażu wyświetlane są na wyświetlaczu 3, co czyni urządzenie prostym i wygodnym w użytkowaniu.

Claims (6)

1. Mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego, znamienne tym, że składa się z czteroczęściowego kanału wewnętrznego (2), w którym znajdują się końcówki masujące (34) układu masującego (18) oraz układ prowadnic dolnych (13) i układ prowadnic górnych (14).
2. Mechatroniczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układy prowadnic (13) i (14) składają się z czterech prowadnic osi Z (15), dwóch prowadnic osi X (16) oraz dwóch prowadnic osi Y (17) napędzanych silnikami.
3. Mechatroniczne urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że układ masujący (18) składa się z końcówki masującej (34), sprężyny (38), czujnika siły (40) i silnika elektrycznego (36), na którym umieszczona jest asymetryczna masa niewyrównoważająca (37).
4. Sposób drenażu limfatycznego do kończyny dolnej lub górnej, znamienny tym, że masaż manualny i wibracyjny kończyny objętej schorzeniem obrzęku limfatycznego odbywa się p oprzez ruch układu masującego (18) wzdłuż prowadnic osi Y (17).
5. Sposób drenażu limfatycznego według zastrz. 4, znamienny tym, że masaż manualny i wibracyjny odbywa się w czteroczęściowym kanale wewnętrznym (2), którego rozmiar dopasowywany jest do kształtu i rozmiaru kończyny objętej schorzeniem obrzęku limfatycznego.
6. Sposób drenażu limfatycznego według zastrz. 4 lub 5, znamienny tym, że informacja z czujników siły (40) przetwarzana jest przez układ sterowania mikroprocesorowego (10) na sygnały sterujące pracą napędów układów, prowadnic dolnych (13), układów prowadnic górnych (14) i układów masujących (18).
PL411811A 2015-03-30 2015-03-30 Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego PL228065B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411811A PL228065B1 (pl) 2015-03-30 2015-03-30 Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411811A PL228065B1 (pl) 2015-03-30 2015-03-30 Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411811A1 PL411811A1 (pl) 2016-10-10
PL228065B1 true PL228065B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=57046713

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411811A PL228065B1 (pl) 2015-03-30 2015-03-30 Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228065B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411811A1 (pl) 2016-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110353944B (zh) 坐式联合驱动下肢康复机器人
CN204016760U (zh) 一种按摩床
CN203576844U (zh) 护理用多功能按摩椅
KR101325066B1 (ko) 뇌졸중 환자의 보행재활 치료용 로봇
CN106090127B (zh) 用于医疗辅助装置的低摩擦齿轮箱
CN109009942A (zh) 一种下肢骨折患者康复训练机器人
US10182960B2 (en) Sensory upright chair for applying deep touch pressure and method of use
KR101267052B1 (ko) 의자형 안마기
US20160199248A1 (en) Control system for deep touch pressure sensory treatment devices, method of manufacture and method of use
CN106473911A (zh) 一种骨科护理按摩康复器
CN116019691A (zh) 一种辅助运动的外骨骼器具及使用方法
KR100654883B1 (ko) 발목 운동 기구
CN202909035U (zh) 移动牵引式动态按摩床
KR102043436B1 (ko) 다리 안마기
PL228065B1 (pl) Mechatroniczne urzadzenie do drenazu limfatycznego
KR20170036998A (ko) 리모콘의 탈부착이 용이한 안마의자
JP2005205233A (ja) 椅子型マッサージ機
CN106880481B (zh) 一种背带式颈椎腰椎支撑按摩器
JP2020529908A (ja) ストレッチング機能性を向上させた按摩椅子
CN109925657A (zh) 一种康复健身训练器
CN211634305U (zh) 一种老年痴呆头部按摩治疗仪
CN210844153U (zh) 一种骨科肢体按摩设备
KR102072084B1 (ko) 스트레칭 기능성을 향상시킨 안마의자
EP3305263B1 (en) Integrated bed for oriental medicine therapy
KR20150047664A (ko) 신체견인기