PL227936B1 - Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych - Google Patents

Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych Download PDF

Info

Publication number
PL227936B1
PL227936B1 PL404283A PL40428313A PL227936B1 PL 227936 B1 PL227936 B1 PL 227936B1 PL 404283 A PL404283 A PL 404283A PL 40428313 A PL40428313 A PL 40428313A PL 227936 B1 PL227936 B1 PL 227936B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shelf
projection
strip
opening
pin
Prior art date
Application number
PL404283A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404283A1 (pl
Inventor
Filip Michalczewski
Original Assignee
Filip Michalczewski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Filip Michalczewski filed Critical Filip Michalczewski
Priority to PL404283A priority Critical patent/PL227936B1/pl
Publication of PL404283A1 publication Critical patent/PL404283A1/pl
Publication of PL227936B1 publication Critical patent/PL227936B1/pl

Links

Landscapes

  • Display Racks (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest półka, zwłaszcza regałów ekspozycyjnych, przeznaczonych dla szerokiej gamy produktów różnych branż, zwłaszcza branży spożywczej.
Znana jest z patentu PL 188 207 B1 półka regałowa do nasadzania na konsolę, która posiada dno zaopatrzone w ścianę umieszczoną na pierwszej krawędzi dna i wystającą z płaszczyzny dna oraz żeberko, które wystając z płaszczyzny dna, pierwszym odcinkiem częściowym przebiega wzdłuż drugiej krawędzi dna, łączącej się z pierwszą krawędzią dna i przebiega dalej jednoczęściowo z drugim odcinkiem częściowym wzdłuż ściany, przy czym mierzona prostopadle do ściany wysokość drugiego odcinka częściowego jest mniejsza niż prostopadle względem dna mierzona wysokość pierwszego odcinka częściowego. Na bocznych krawędziach dna, z każdej strony umieszczony jest profil kątowy o przekroju w kształcie litery L. Dodatkowe usztywnienie półki osiągnięto za pomocą żeber wspawanych w dno w kierunku wzdłużnym. Półkę osadza się na dwóch konsolach, które zostają wetknięte pomiędzy żebra i odpowiedni odcinek częściowy.
Znana jest także ze zgłoszenia patentowego PL 352 788 A1 półka w szczególności do regałów sklepowych, którą stanowi pozioma płyta z zagiętymi pod kątem prostym bocznymi powierzchniami, posiadająca od spodu wzdłużne elementy wzmacniające, przy czym tył płyty ma przekrój ceowy z podcięciem a zewnętrzna krawędź jest odgięta do wewnątrz wystając poza tylną jej powierzchnię oraz jej dolna powierzchnia wystaje poza boczne krawędzie powierzchni natomiast przednia krawędź ma także przekrój ceowy z podcięciem, której górna krawędź ponownie odgięta jest do dołu pod kątem zbliżonym do 30° do pionowej powierzchni utworzonej przez profil ceowy, zaś krawędź utworzonej w ten sposób płaszczyzny jest dodatkowo zagięta do wewnątrz i wystaje poniżej dolnej, poziomej powierzchni profilu ceowego.
Znana jest ze zgłoszenia wzoru użytkowego PL 113 234 U1 półka wystawiennicza, przeznaczona do prezentowania drobnych paczkowanych produktów, która zawiera podstawę zaopatrzoną wzdłuż przeciwległych boków w rynnowe prowadnice o przekroju poprzecznym w kształcie litery U, w których osadzone są przesuwnie i rozprężnie dolne i górne prowadniki przegród, stanowiących integralną część półki. Każda z przegród ma postać dwóch wzajemnie prostopadłych listew, przy czym pionowa listwa jest połączona z poziomą listwą wzdłuż jej osi symetrii wzdłużnej i jest z jednej strony zakończona czołową płytą a z drugiej strony tylną płytą. Wymienione płyty są usytuowane prostopadle względem obu listew i są odsunięte od poziomej listwy, której końce są zagięte do dołu, prostopadle do powierzchni poziomej listwy i z kolei odgięte ku górze, tworząc prowadniki. Czołowa płyta każdej z przegród jest odsunięta od poziomej listwy na odległość umożliwiającą uchwycenie od dołu palcami produktu usytuowanego najniżej, między sąsiednimi przegrodami.
Znany jest także ze zgłoszenia wynalazku PL 389 047 A1, składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów, który składa się z jednoelementowej płyty nośnej, która po zagięciu wzdłuż pionowych linii zginania tworzy korpus o powierzchni tylnej i bokach, oraz z półek. Do powierzchni tylnej przymocowane są trwale i wahliwie wzdłuż swojej tylnej krawędzi półki. Do wewnętrznych powierzchni bocznych korpusu, na wysokości przednich krawędzi półek przymocowane są trwale elementy wsporcze, zaś do przednich krawędzi półek, z ich boków, przymocowane są elementy zaczepowe, ustalające półkę. Zagięcie płyty nośnej według poziomych linii zaginania, po wyprostowaniu jej według pionowych linii zaginania do płaszczyzny daje niewielkie gabaryty regału w postaci przygotowanej do transportu.
Znane półki mają dość skomplikowaną konstrukcję i wymagają dłuższego czasu do ich montażu.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji półki pozwalającej na szybkie zamontowanie jej do elementów wsporczych i szybki demontaż oraz uzyskanie zwiększonych warunków wytrzymałościowych na zginanie półki pod ciężarem eksponowanego na niej towaru, jak również zabezpieczenia towaru przed zsunięciem z półki.
Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych zaopatrzona w element zabezpieczający zsunięcie towaru poza półkę oraz elementy do połączenia jej z elementami wsporczymi regału, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element zabezpieczający zsuniecie towaru poza półkę stanowi płaska listewka usytuowana poprzecznie do blatu półki od krawędzi czołowej, połączona rozłącznie z blatem półki, przy czym połączenie to stanowi otwór wykonany w blacie od czołowej krawędzi w kształcie litery „C” o ramionach skierowanych ku krawędzi czołowej blatu tworząc występ, oraz ukształtowany w listewce w jej płaszczyźnie, występ zaopatrzony w otwór, przy czym wspomniany występ ukształtowany w listewce jest umiejscowiony we wspomnianym otworze blatu tak, że we wspomnianym
PL 227 936 B1 otworze w występie listewki umieszczony jest wspomniany występ ukształtowany przez otwór o kształcie litery „C” w blacie.
Korzystnie, blat półki po przeciwległej stronie względem otworu o kształcie litery „C”, ma ukształtowany w płaszczyźnie blatu występ zaopatrzony w otwór wyposażony w przetyczkę do połączenia blatu z tylnym elementem wsporczym regału, która korzystnie ma kształt klinowy albo walcowy z dwoma wzdłużnymi spłaszczeniami usytuowanymi po przeciwległych stronach pobocznicy.
Korzystnie, na dwóch przeciwległych bocznych krawędziach blatu półki w płaszczyźnie blatu oraz na dwóch przeciwległych krawędziach bocznych listewki w płaszczyźnie listewki, ukształtowane są elementy zaczepowe w kształcie połowy litery „U”, do połączenia półki ze wsporczymi elementami bocznymi regału.
Półka według wynalazku charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na zginanie, zapewnia łatwy montaż i demontaż regału bez dodatkowych elementów złącznych a płaskość elementów zapewnia zminimalizowanie powierzchni w składowaniu i transporcie.
Wynalazek w przykładowej realizacji przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 i fig. 2 przedstawia półkę w widoku, fig. 3 i fig. 4 - blat półki, fig. 5 - listewkę, fig. 6 i fig. 7 - półkę zamontowaną do bocznych elementów wsporczych regału, w widoku, fig. 8 - fig. 11 - montaż półki do tylnego elementu wsporczego, w widoku, fig. 12 - fig. 14 - półkę zamontowaną do tylnego i do bocznych elementów wsporczych, w widoku.
Blat 1 półki zaopatrzony jest w otwór 2 w kształcie litery „C”, o ramionach skierowanych ku krawędzi czołowej półki, tworząc występ 3, a na przeciwległej stronie względem tego otworu 2 w płaszczyźnie blatu 1 ukształtowany jest występ 4, zaopatrzony w otwór 5 o kształcie prostokątnym jak pokazano na fig. 3 lub kształcie owalnym jak pokazano na fig. 4, wyposażony w przetyczkę 6 do połączenia blatu 1 z tylnym elementem wsporczym 13 regału. Na dwóch przeciwległych bocznych krawędziach blatu 1 półki ukształtowane są elementy zaczepowe 7 w kształcie połowy litery „U” o odpowiednio dobranych wymiarach, do połączenia blatu 1 z bocznymi elementami wsporczymi 12 regału. Element zabezpieczający zsunięcie towaru poza półkę wykonany jest w postaci płaskiej listewki 8 z ukształtowanym występem 9 z otworem 10, a na dwóch przeciwległych krawędziach listewki 8 ukształtowane są elementy zaczepowe 11 w kształcie połowy litery „U” o odpowiednio dobranych wymiarach, do połączenia listewki z bocznymi elementami wsporczymi 12 regału, co pokazano na fig. 4 i fig. 5. Wymiary otworu 2 w kształcie litery „C” i utworzonego występu 3 w blacie 1 półki oraz wymiary występu 9 w listewce 8 i wykonanego w nim otworu 9, są tak dobrane, aby zapewnić połączenie ze sobą obu części półki. W celu połączenia blatu 1 z listewką 8 należy do otworu 2 w kształcie litery „C” w blacie 1 półki wprowadzić występ 9 listewki 8 a następnie przesunąć listewkę 8 ku krawędzi czołowej blatu 1 półki umieszczając w otworze 10 listewki 8 występ 3 ukształtowany w blacie 1 półki, co pokazano na fig. 1 i fig. 2. Po zmontowaniu półki, listewka 8 usytuowana jest poprzecznie do blatu 1 półki i ściśle do niego przylega. Półka połączona jest rozłącznie z bocznymi elementami wsporczymi 12 regału za pomocą elementów zaczepowych 7, 11, co pokazano na fig. 6 i fig. 7. W celu połączenia blatu 1 z tylnym elementem wsporczym 13 regału należy w otworze 14 wykonanym w tylnym elemencie wsporczym 13 umieścić występ 4 blatu 1 i w otworze 5 umieścić przetyczkę 6, w wyniku czego blat 1 półki zostanie dociągnięty do tylnego elementu wsporczego 13 regału. Przetyczka 6 dla otworu 5 o kształcie prostokątnym ma kształt klinowy, co pokazano na fig. 8 i fig. 9, natomiast dla otworu 5 o kształcie owalnym ma kształt spłaszczonego walca wzdłuż jego pobocznicy po dwóch przeciwległych stronach, co pokazano na fig. 10 i fig. 11. Przetyczkę w tej wersji wykonania umieszcza się w otworze 5 wzdłuż spłaszczeń tj. wzdłuż większego przekroju poprzecznego, co pokazano na fig. 10, a następnie się ją obraca o kąt 90° tj. do ułożenia jej większym przekrojem w poprzek tego otworu 5, co pokazano na fig. 11. W wyniku obrotu zatyczki 6, blat 1 półki zostanie dociągnięty do tylnego elementu wsporczego 13 regału. Przetyczka w tej wersji o odpowiedniej długości, może być przeprowadzona przez kilka blatów 1 półek regału. Stwierdzono, że połączenie blatu 1 półki z listewką 8 oraz po przeciwnej stronie z elementem tylnym wsporczym 13 regału, jak pokazano na fig. 12 - fig. 14, znacznie wpływa na zwiększenie parametrów wytrzymałościowych półki. Ponadto listewka 8 skutecznie zabezpiecza zsuwanie się towarów poza półkę, zwłaszcza przy nachyleniu półki pod kątem względem poziomu.

Claims (5)

1. Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych zaopatrzona w element zabezpieczający zsuniecie towaru poza półkę oraz elementy do połączenia jej z elementami wsporczymi regału, znamienna tym, że element zabezpieczający zsuniecie towaru poza półkę stanowi płaska listewka (8) usytuowana poprzecznie do blatu (1) półki od krawędzi czołowej, połączona rozłącznie z blatem (1) półki, przy czym połączenie to stanowi otwór (2) wykonany w blacie (1) od czołowej krawędzi w kształcie litery „C” o ramionach skierowanych ku krawędzi czołowej blatu (1) tworząc występ (3), oraz ukształtowany w listewce (8) w jej płaszczyźnie, występ (9) zaopatrzony w otwór (10), przy czym wspomniany występ (9) ukształtowany w listewce (8) jest umiejscowiony we wspomnianym otworze (2) blatu (1) tak, że we wspomnianym otworze (10) w występie (9) listewki (8) umieszczony jest wspomniany występ (3) ukształtowany przez otwór (2) o kształcie litery „C” w blacie (1).
2. Półka według zastrz. 1, znamienna tym, że blat (1) półki po przeciwległej stronie względem otworu (2) o kształcie litery „C”, ma ukształtowany w płaszczyźnie blatu (1) występ (4) zaopatrzony w otwór (5) wyposażony w przetyczkę (6) do połączenia blatu z tylnym elementem wsporczym (13) regału.
3. Półka według zastrz. 2, znamienna tym, że przetyczka (6) ma kształt klinowy.
4. Półka według zastrz. 2, znamienna tym, że przetyczka (6) ma kształt walcowy z dwoma wzdłużnymi spłaszczeniami, usytuowanymi po przeciwległych stronach pobocznicy.
5. Półka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że na dwóch przeciwległych bocznych krawędziach blatu (1) półki w płaszczyźnie blatu (1) oraz na dwóch przeciwległych krawędziach bocznych listewki (8) w płaszczyźnie listewki (8), ukształtowane są elementy zaczepowe (7), (11) w kształcie połowy litery „U”, do połączenia półki ze wsporczymi elementami bocznymi (12) regału.
PL404283A 2013-06-10 2013-06-10 Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych PL227936B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404283A PL227936B1 (pl) 2013-06-10 2013-06-10 Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404283A PL227936B1 (pl) 2013-06-10 2013-06-10 Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404283A1 PL404283A1 (pl) 2014-12-22
PL227936B1 true PL227936B1 (pl) 2018-01-31

Family

ID=52106827

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404283A PL227936B1 (pl) 2013-06-10 2013-06-10 Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227936B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404283A1 (pl) 2014-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4186666A (en) Wall unit
US4197950A (en) Display shelf assembly
CA2644623C (en) A blank for a rack
US20100288717A1 (en) Shelving System With Easy Assembly
US8960458B1 (en) Storage apparatus
US20050011845A1 (en) Sales rack
TW201632115A (zh) 櫃子
TR201910826T4 (tr) Optimize edilmiş olan katlanır sergi.
US8960823B2 (en) Reinforcement rib for shelving
PL223509B1 (pl) Składany stojak reklamowy
PL212265B1 (pl) Składany regał ekspozycyjny
PL227936B1 (pl) Półka zwłaszcza regałów ekspozycyjnych
KR20130005755U (ko) 조립식 선반
US1961486A (en) Holding clip for partition plates and the like
US20140246426A1 (en) Hanging shoe compartments with movable shelves
CA1081661A (en) Wall unit
RU2527704C1 (ru) Колодка обеспечения устойчивости стеллажа для хранения предметов
US20100163504A1 (en) Wall bracket and accessory system
RU51466U1 (ru) Стеллаж (варианты)
RU2406429C2 (ru) Компактный сборный стеллаж и способ его сборки
RU2534503C1 (ru) Складской стеллаж
RU2448629C2 (ru) Стеллажная конструкция
RU121710U1 (ru) Дисплей для выкладки товаров
RU2588434C2 (ru) Стеллажная конструкция
KR20190020419A (ko) 타공프레임을 이용한 조립식 수납장