PL227795B1 - Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy - Google Patents
Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy Download PDFInfo
- Publication number
- PL227795B1 PL227795B1 PL403885A PL40388513A PL227795B1 PL 227795 B1 PL227795 B1 PL 227795B1 PL 403885 A PL403885 A PL 403885A PL 40388513 A PL40388513 A PL 40388513A PL 227795 B1 PL227795 B1 PL 227795B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mixture
- biomass
- foil
- ash
- grain diameter
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P40/00—Technologies relating to the processing of minerals
- Y02P40/60—Production of ceramic materials or ceramic elements, e.g. substitution of clay or shale by alternative raw materials, e.g. ashes
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W30/00—Technologies for solid waste management
- Y02W30/50—Reuse, recycling or recovery technologies
- Y02W30/91—Use of waste materials as fillers for mortars or concrete
Landscapes
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy.
Popioły lotne stanowią wartościowy produkt uboczny przemysłu energetycznego i są w szerokim zakresie wykorzystywane. Odpowiednio przetworzone mogą być stosowane w produkcji materiałów budowlanych, zamiast drogich i nie zawsze łatwo dostępnych surowców naturalnych.
Z polskiego opisu patentowego PL 98512 znany jest sposób wytwarzania wyrobów ceramiki budowlanej z popiołów lotnych i surowców ilastych, polegający na tym, że popioły lotne w ilości do 95% objętościowych miesza się z surowcami ilastymi w ilości do 50% objętościowych oraz z plastyfikatorami w postaci olejów mineralnych, syntetycznych lub melasy w ilości do 5% wagowych.
Znany z polskiego opisu patentowego PL 202133 sposób utylizacji odpadów w postaci popiołów i żużli otrzymanych w spalarniach odpadów charakteryzuje się tym, że wkomponowuje się je do masy ceramicznej poprzez wymieszanie odpadów z surowcem ilastym w proporcjach około 80% gliny i około 20% odpadów, tworząc masę plastyczną, którą formuje się w kształtki i poddaje procesowi suszenia, a następnie obróbce termicznej w piecu ceramicznym w temperaturze 900°C i 1010°C.
Z polskiego zgłoszenia opisu patentowego P. 285163 znana jest zaprawa budowlana, która składa się z 1 części objętościowej spoiwa oraz z 3-5 części objętościowych lekkiego wypełniacza, zawierającego popioły lotne i ligniny pohydrolityczne, będące odpadem przemysłowym w zakładach chemicznego przerobu drewna, oraz z 1-2 części objętościowych wody.
Ogólnie uznane ograniczenia emisji dwutlenku węgla, powodują coraz większe wykorzystanie zasobów odnawialnych do produkcji energii. Jednoczesne spalanie w istniejących kotłach energetycznych paliw kopalnych i biomasy drzewnej np. w postaci trocin i zrębków oraz odpadów z produkcji roślinnej i zwierzęcej powoduje powstawanie mieszaniny popiołowo - żużlowej o innych właściwościach, niż w przypadku spalania samego węgla. Z przeprowadzonych analiz, znanych m.in. z publikacji E. Haustein, L. Grabarczyk pt. „Wpływ współspalania biomasy z węglem kamiennymi na wybrane właściwości fizyko-chemiczne popiołu lotnego” wynika, że odpady uzyskane ze współspalania węgla z biomasą mogą być gospodarczo wykorzystane na podobnych warunkach jak uzyskiwane ze spalania węgla bez dodatków. Jednak ze względu na obowiązujące normy wymaga to odpowiedniego przygotowania mieszanek popiołowo-żużlowych, dlatego tylko częściowo są one wykorzystane w gospodarce, natomiast znaczna ilość wciąż trafia na uciążliwe dla otoczenia składowiska. Problem stanowi dochodzące do około 35% zawilgocenie mieszanek, dostarczanych na składowiska w postaci zawiesiny wodnej, co uniemożliwia w skali przemysłowej odsianie resztek niespalonej biomasy oraz podzielenie mieszanki na frakcje ziarnowe, a także ich rozdrobnienie. Nawet w okresie bezdeszczowym, podczas upalnych letnich dni, warstwa wysuszonej mieszanki popiołowo-żużlowej na powierzchni składowisk jest stosunkowo cienka i wynosi około 1 cm. Pod tą cienką warstwą wilgotność szybko rośnie i na głębokości około 15 cm osiąga wartość wilgoci złożowej.
Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy, składowanej na hałdach, polegający na jej suszeniu atmosferycznograwitacyjnym, a następnie wykorzystaniu jako materiału użytecznego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że mieszankę przykrywa się folią paroprzepuszczalną i formuje się rowy odprowadzające wody opadowe tak, aby spad podłoża wynosił co najmniej 0,2%, zaś w okresie bezdeszczowym zdejmuje się folię i przegarnia powierzchniową warstwę mieszanki o grubości 5-25 cm, a po uzyskaniu poziomu jej wilgotności 14-18% całość mieszanki lub jej część rozdrabnia się, aż do uzyskania średnicy ziaren poniżej 1 mm oraz zawartości części lotnych 6-13% wagowych, po czym wprowadza się ją do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych w miejsce składników schudzających lub nierozdrobnioną mieszankę przenosi w całości, bądź w części na plac wyłożony warstwą wodoszczelną, korzystnie w postaci płyt betonowych i dalej prowadzi suszenie, ponownie przykrywając mieszankę folią paroprzepuszczalną i formując rowy odprowadzające wody opadowe, zaś w okresie bezdeszczowym zdejmując folię i przegarniając zewnętrzną warstwę mieszanki, aż do uzyskania poziomu wilgotności poniżej 10%, po czym odsiewa się frakcję o średnicy ziaren powyżej 1 mm, zawierającą niespaloną biomasę i wykorzystuje jako paliwo lub stosuje w przemyśle cementowym do korekcji mąki surowej. Pozostałą frakcję o średnicy ziaren poniżej 1 mm, zawierającą części lotne do 7% wagowych wprowadza się do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, w miejsce składników schudzających.
PL 227 795 B1
Zaletą sposobu według wynalazku jest możliwość uzyskania z frakcji zawierającej re sztki niespalonej biomasy dodatkowego, taniego źródła energii. Jej wartość opałowa dochodzi nawet do 4000 J/g, co odpowiada dolnej granicy wartości opałowej paliw alternatywnych.
Ponadto zagospodarowanie mieszanek popiołowo-żużlowych zalegających na składowiskach odpadów paleniskowych umożliwia rekultywację terenów zdegradowanych.
Sposób według wynalazku został bliżej określony w poniższych przykładach, nie ograniczających jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Paliwem zawierającym 75% węgla kamiennego i 25% biomasy drzewnej w postaci zrębków oraz łupin orzechów palmowych, zasilano paleniska kotłów w elektrowni GDF Suez Polska Energia. Powstałą w wyniku spalania mieszankę popiołowo-żużlową zdeponowano na składowisku Pióry k/Połańca i przykryto folią wysokoparoprzepuszczalną firmy Tyvek Solid, zaś wokół uformowano rowy odprowadzające wody odpadowe, tak aby spad podłoża wynosił 0,5% i aby nie nastąpiło zawilgocenie części przykrytej. W okresie bezdeszczowym, w sierpniu, przy średniej temperaturze powietrza w ciągu dnia 29°C i wilgotności względnej 43% usunięto folię i przegarniano powierzchniową warstwę mieszanki o grubości 25 cm kultywatorem i glebogryzarką przez okres 8,5 godziny, uzyskując poziom wilgotności mieszanki 15%. Następnie całość mieszanki w ilości 12 ton rozdrobniono w dezintegratorze i po uzyskaniu średnicy ziaren 0,8 mm oraz zawartości części lotnych 10% wagowych wprowadzono ją do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, w miejsce składników schudzających.
P r z y k ł a d 2
Paliwem zawierającym 75% węgla kamiennego i 25% biomasy drzewnej w postaci zrębków oraz łupin orzechów palmowych, zasilano paleniska kotłów w elektrowni GDF Suez Polska Energia. Powstałą w wyniku spalania mieszankę popiołowo-żużlową zdeponowano na składowisku Pióry k/Połańca, po czym wysuszono do poziomu wilgotności 15%, postępując jak w przykładzie 1. Następnie 5 ton mieszanki przeniesiono za pomocą spycho-ładowarki na plac o powierzchni 1500 m2 wyłożony płytami betonowymi i dalej prowadzono suszenie, ponownie przykrywając mieszankę folią i formując rowy odprowadzające wody odpadowe, zaś w okresie bezdeszczowym zdejmując folię i przegarniając powierzchniową warstwę mieszanki, aż do uzyskania poziomu wilgotności 10%. Frakcję o średnicy ziaren powyżej 1 mm, zawierającą niespaloną biomasę, która stanowiła 15% wagowych całości wysuszonej mieszanki, odsiano na sicie bębnowym, po czym wykorzystano jako dodatek korygujący zawartość AhO3 w mące surowej do wypalania klinkieru portlandzkiego, z jednoczesnym wykorzystaniem energii cieplnej z niespalonej biomasy.
Pozostałą frakcję o średnicy ziaren poniżej 1 mm, zawierającą 5% wagowych części lotnych, rozdrobniono w dezintegratorze i wprowadzono do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, w miejsce składników schudzających.
Claims (1)
1. Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy, składowanej na hałdach, polegający na jej suszeniu atmosferyczno-grawitacyjnym, a następnie wykorzystaniu jako materiału użytecznego, znamienny tym, że mieszankę przykrywa się folią paroprzepuszczalną i formuje się rowy odprowadzające wody opadowe tak, aby spad podłoża wynosił co najmniej 0,2%, zaś w okresie bezdeszczowym zdejmuje się folię i przegarnia powierzchniową warstwę mieszanki o grubości 5-25 cm, a po uzyskaniu poziomu jej wilgotności 14-18% całość mieszanki lub jej część rozdrabnia się, aż do uzyskania średnicy ziaren poniżej 1 mm oraz zawartości części lotnych 6-13% wagowych, po czym wprowadza się ją do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych w miejsce składników schudzających lub mieszanki nie rozdrabnia się, ale przenosi w całości, bądź w części na plac wyłożony warstwą wodoszczelną, korzystnie w postaci płyt betonowych i dalej prowadzi suszenie, ponownie przykrywając mieszankę folią paroprzepuszczalną i formując rowy odprowadzające wody opadowe, zaś w okresie bezdeszczowym zdejmując folię i przegarniając zewnętrzną warstwę mieszanki, aż do uzyskania poziomu wilgotności poniżej 10%, po czym odsiewa się
PL 227 795 B1 frakcję o średnicy ziaren powyżej 1 mm, zawierającą niespaloną biomasę i wykorzystuje jako paliwo lub stosuje w przemyśle cementowym do korekcji mąki surowej, zaś pozostałą frakcję o średnicy ziaren poniżej 1 mm, zawierającą części lotne do 7% wagowych wprowadza się do zestawu surowcowego do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, w miejsce
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL403885A PL227795B1 (pl) | 2013-05-15 | 2013-05-15 | Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL403885A PL227795B1 (pl) | 2013-05-15 | 2013-05-15 | Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL403885A1 PL403885A1 (pl) | 2014-11-24 |
PL227795B1 true PL227795B1 (pl) | 2018-01-31 |
Family
ID=51902445
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL403885A PL227795B1 (pl) | 2013-05-15 | 2013-05-15 | Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL227795B1 (pl) |
-
2013
- 2013-05-15 PL PL403885A patent/PL227795B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL403885A1 (pl) | 2014-11-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Bories et al. | Development of eco-friendly porous fired clay bricks using pore-forming agents: A review | |
Cuenca et al. | Effects of olive residue biomass fly ash as filler in self-compacting concrete | |
Agrela et al. | Biomass fly ash and biomass bottom ash | |
Chowdhury et al. | The incorporation of wood waste ash as a partial cement replacement material for making structural grade concrete: An overview | |
Phonphuak et al. | Types of waste, properties, and durability of pore-forming waste-based fired masonry bricks | |
Johnson et al. | Potential uses of waste sludge in construction industry: a review | |
Payá et al. | Bagasse ash | |
Borowski et al. | Comparison of the processing conditions and the properties of granules made from fly ash of lignite and coal | |
CN102173734A (zh) | 生物红砖及其制作方法 | |
Bangwar et al. | Development of an amorphous silica from rice husk waste | |
KR100927255B1 (ko) | 인공 어초 및 그의 제조 방법 | |
Zemke et al. | Rice husk ash | |
US20100319595A1 (en) | Method for the production of thermally advanced feedlot biomass (TAFB) for use as fuel | |
PL227795B1 (pl) | Sposób zagospodarowania mieszanki popiołowo-żużlowej pochodzącej ze spalania węgla kamiennego z dodatkiem biomasy | |
Chilukuri et al. | Status of agro-industrial waste used to develop construction materials in Andhra Pradesh region–India | |
Vivek et al. | Experimental Investigation on Bricks by Using Cow Dung, Rice Husk, Egg Shell Powder as a Partial Replacement for Fly Ash | |
Anisah et al. | Furnace temperature of coffee grounds as organic waste-based cementitious material in concrete | |
Vaickelionis et al. | Production of expanded clay pellets by using non-selfbloating clay, lakes sapropel and glycerol | |
Shafii et al. | The use of sewage sludge and its ash in construction and agriculture industry: A review | |
RU2555973C1 (ru) | Керамическая композиция для изготовления кирпича | |
Goel et al. | Paper mill sludge (PMS) and degraded municipal solid waste (DMSW) blended fired bricks–a review | |
RU2522572C1 (ru) | Керамическая масса для производства кирпича | |
Shanmukh et al. | A study on the efficacy of RHA as a full replacement for clay in brick-blocks | |
Shah et al. | A study of future trend for sustainable development by incorporation of supplementary cementitious materials | |
RU2587839C1 (ru) | Шихта для производства заполнителя |