PL227632B1 - Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale - Google Patents

Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale Download PDF

Info

Publication number
PL227632B1
PL227632B1 PL412245A PL41224515A PL227632B1 PL 227632 B1 PL227632 B1 PL 227632B1 PL 412245 A PL412245 A PL 412245A PL 41224515 A PL41224515 A PL 41224515A PL 227632 B1 PL227632 B1 PL 227632B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
installation according
potential
heat exchanger
turbine
current
Prior art date
Application number
PL412245A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412245A1 (pl
Inventor
Filip Grecki
Wojciech Piasecki
Original Assignee
Abb Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
ABB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, ABB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością filed Critical Abb Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL412245A priority Critical patent/PL227632B1/pl
Publication of PL412245A1 publication Critical patent/PL412245A1/pl
Publication of PL227632B1 publication Critical patent/PL227632B1/pl

Links

Landscapes

  • Motor Or Generator Cooling System (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale, znajdująca zastosowanie w przemyśle energetycznym.
Energetyczne urządzenia przemysłowe pracujące na wysokim potencjale tj. powyżej 1000 volt, zasilane są z sieci energetycznych w znany sposób. Urządzenia takie jak falowniki energoelektronic zne zawierają zarówno obwody wysokoprądowe wykorzystujące klucze energoelektroniczne jak i obwody kontrolno-sterujące. Zarówno elementy torów prądowych, jak i obwody kontrolno-sterujące są zazwyczaj umieszczone na potencjale wysokiego napięcia, w stosunku do uziemionych elementów.
Obwody wysokoprądowe zwłaszcza zawierające elementy półprzewodnikowe wymagają chłodzenia, a obwody kontrolno-sterujące wymagają odrębnego zasilania elektrycznego, zwykle niewielkiej mocy.
Często dla torów prądowych wymienionych układów, stosuje się chłodzenie wymuszone cieczą dielektryczną, takie jak olej lub woda dejonizowana. Czynnik chłodzący odbiera ciepło od elementów toru prądowego na wysokim potencjale, za pomocą wymiennika ciepła. Czynnik chłodzący za pomocą pompy obiegu chłodzącego dostarczany jest za pomocą rur wykonanych z materiału izolacyjnego do chłodnicy umieszczonej w dogodnym miejscu, zwykle na niskim potencjale tj. ziemi.
Obwody kontrolno-sterujące umieszczone na wysokim potencjale, wymagają zasilania elektrycznego, co powoduje konieczność stosowania złożonych technicznie układów separująco/zasilających ze źródła prądu umieszczonego na niskim potencjale.
Istotą instalacji chłodzącej urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale, zawierającej pompę połączoną z wymiennikiem ciepła poprzez rury lub kanały wypełnione medium chłodzącym, jest to, że wyposażona jest w co najmniej jedną turbinę, której wirnik umieszczony jest w medium chłodzącym, a uzwojenia wzbudzające turbiny połączone są z zasilaczem połączonym elektrycznie z obwodem lub obwodami kontrolno-sterującymi elementami obwodu wysokoprądowego urządzenia energetycznego pracującego na wysokim potencjale.
Korzystnie turbina umieszczona jest po stronie wysokiego potencjału urządzenia elektrycznego na wlocie i/lub wylocie medium chłodzącego do wymiennika ciepła.
Korzystnie obwód wysokoprądowy zawiera klucze energoelektroniczne sterowane przez obwód kontrolno-sterujący.
Korzystnie obwód lub obwody kontrolno-sterujące umieszczone są w obudowie o wysokim potencjale.
Korzystnie wymiennik ciepła umieszczony jest w obudowie o wysokim potencjale.
Korzystnie turbina umieszczona jest w pobliżu obudowy o wysokim potencjale.
Korzystnie zasilacz prądowy umieszczony jest w obudowie.
Alternatywnie medium przepływowe umieszczone jest w kanałach usytuowanych wewnątrz obudowy izolacyjnej.
Korzystnie obudowa izolacyjna stanowi przepust prądowy.
Korzystnie przepust prądowy stanowi przepust transformatora lub przekładnika.
Korzystnie za wylotem wymiennika ciepła pomiędzy pompą umieszczona jest zewnętrzna chłodnica.
Zaletą wynalazku jest możliwość zasilenia obwodów kontrolno-sterujących, znajdujących się na wysokim potencjale, przy zachowaniu wymaganej izolacji względem potencjału ziemi, przy jednoczesnym wykorzystaniu obwodu chłodzącego do przesyłania energii i zasilenia obwodów kontrolnosterujących przez co redukuje się inne skomplikowane układy separująco/zasilające. Zaletą wynalazku zawierającego kanały przepływowe jest umieszczenie układu do przesyłania energii wraz z układem chłodzącym w przepuście, co pozwala na ograniczenie rozmiarów instalacji chłodzącej.
Wynalazek jest przedstawiony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie instalację chłodzącą, a fig. 2 - szczególny przypadek instalacji wykorzystany w obudowie izolacyjnej w ujęciu schematycznym, a fig. 3 - szczególny przypadek instalacji wykorzystany w przepuście prądowym.
W pierwszym wykonaniu wynalazku urządzenie zawiera obwód wysokoprądowy 1 z kluczami energoelektronicznymi sterowanymi za pomocą obwodu kontrolno-sterującego 10 lub obwodów kontrolno-sterujących, które umieszczone są w obudowie urządzenia elektrycznego 2, na wysokim potencjale sieci energetycznej 3. Na rysunku dla uproszczenia zaznaczono tylko jeden obwód sterującokontrolny 10. Urządzenie zawiera wymiennik ciepła 4 służący do chłodzenia elementów obwodu w yPL 227 632 B1 sokoprądowego 1 medium chłodzącym 5. Wymiennik 4 połączony jest z pompą 6 obiegu chłodzącego za pomocą rury 7, wykonanej z materiału izolacyjnego, która zamontowana jest do obudowy 2. Pompa umieszczona jest na potencjale ziemi. Rura 7 wypełniona jest medium chłodzącym 5, które tłoczone jest do wymiennika ciepła pompą 6. Medium chłodzące stanowi nieprzewodzący płyn dielektryczny np. olej chłodzący lub woda dejonizowana. Obieg medium chłodzącego zaznaczony jest na rysunku strzałkami. W pobliżu połączenia rury 7 z wymiennikiem 4, w miejscu usytuowanym poza obudową 2, rura 7 zaopatrzona jest w turbinę 8, której wirnik umieszczony jest w obiegu medium 5 w rurze 7. Uzwojenia turbiny 8 wyprowadzone są na zewnątrz rury 7 i połączone są z zasilaczem prądowym 9, sprzężonym z obwodem kontrolno-sterującym 10. Wymiennik ciepła 4 połączony jest z pompą 6 poprzez rurę powrotną 11, wykonaną również z materiału izolacyjnego, połączoną z chłodnicą 12. W przykładowym wykonaniu wynalazku turbina 8 umieszczona jest na wlocie do wymiennika ciepła 4, jednakże turbina może być również umieszczona na wylocie wymiennika ciepła, co zaznaczono na fig. 1 linią przerywaną.
W drugim wykonaniu wynalazku (fig. 2) rury 7 i 11 są zastąpione kanałami przepływowymi 7a i 11 a odpowiednio, wykonanymi w izolacyjnej obudowie 13, izolującej urządzenie na wysokim p otencjale względem potencjału ziemi. W drugim wykonaniu wynalazku obu dowa izolacyjna stanowi przepust izolacyjny.
W trzecim wykonaniu wynalazku (fig. 3) rury 7 i 11 są zastąpione kanałami przepływowymi 7a i 11a odpowiednio, wykonanymi w izolacyjnej obudowie 13, izolującej urządzenie na wysokim potencjale względem potencjału ziemi. W szczególności obudowa izolacyjna stanowi przepust prądowy lub napięciowy, a zwłaszcza przepust prądowy transformatora lub przekładnika, który zawiera element na wysokim potencjale 14. Pompa 6 wraz z chłodnicą 12 może być umieszczona pod pokrywą transformatora, schematycznie zaznaczoną na rysunku pogrubioną linią lub ponad pokrywą transformatora.
We wszystkich wykonaniach wynalazku w rurach 7, 11 lub kanałach 7a, 11a może być umieszczona większa ilość turbin połączonych elektrycznie z zasilaczem lub wieloma zasilaczami, co nie jest uwidocznione na rysunku.
Działanie wynalazku polega na tłoczeniu medium chłodzącego 5 do wymiennika ciepła 4 i je dnoczesnym wykorzystaniu tego medium do uruchomienia wirnika turbiny 8. Wirnik poprzez swoje obroty i uzwojenia turbiny 8 wytwarza dodatkową porcję energii elektrycznej, która w postaci prądu elektrycznego przesyłana jest do zasilacza prądowego 9, a następnie bezpośrednio do obwodu kontrolnosterującego 10. Medium chłodzące 5 wyprowadzone jest z wymiennika ciepła 4 rurą 11 lub kanałem 11 a do pompy 6, znajdującej się na niskim potencjale i z powrotem pompowane jest pompą 6 do rury 7 lub kanałem 7a.

Claims (11)

1. Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale zawierająca pompę połączoną z wymiennikiem ciepła poprzez rury lub kanały wypełnione medium chłodzącym, znamienna tym, że wyposażona jest w co najmniej jedną turbinę (8), której wirnik umieszczony jest w medium chłodzącym (5), a uzwojenia wzbudzające turbiny (8) połączone są z zasilaczem (9) połączonym elektrycznie z obwodem lub obwodami kontrolnosterującymi (10) elementami obwodu wysokoprądowego (1) urządzenia energetycznego pracującego na wysokim potencjale.
2. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że turbina (8) umieszczona jest po stronie wysokiego potencjału urządzenia elektrycznego na wlocie i/lub wylocie medium chłodzącego (5) do wymiennika ciepła (4).
3. Instalacja według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że obwód wysokoprądowy (1) zawiera klucze energoelektroniczne sterowane przez obwód kontrolno-sterujący (10).
4. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że obwód lub obwody kontrolno-sterujące (10) umieszczone są w obudowie (2) o wysokim potencjale.
5. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że wymiennik ciepła (4) umieszczony jest w obudowie (2) o wysokim potencjale.
6. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że turbina (8) umieszczona jest w pobliżu obudowy (2) o wysokim potencjale.
PL 227 632 Β1
7. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że zasilacz prądowy (9) umieszczony jest w obudowie (2).
8. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że medium przepływowe (5) umieszczone jest w kanałach (7a) i (11a) usytuowanych wewnątrz obudowy izolacyjnej (13).
9. Instalacja według zastrz. 8, znamienna tym, że obudowa izolacyjna (13) stanowi przepust prądowy.
10. Instalacja według zastrz. 9, znamienna tym, że przepust prądowy stanowi przepust transformatora lub przekładnika.
11. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że za wylotem wymiennika ciepła (4) przed pompą (6) umieszczona jest zewnętrzna chłodnica (12).
PL412245A 2015-05-06 2015-05-06 Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale PL227632B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412245A PL227632B1 (pl) 2015-05-06 2015-05-06 Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412245A PL227632B1 (pl) 2015-05-06 2015-05-06 Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412245A1 PL412245A1 (pl) 2016-11-07
PL227632B1 true PL227632B1 (pl) 2018-01-31

Family

ID=57210635

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412245A PL227632B1 (pl) 2015-05-06 2015-05-06 Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227632B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412245A1 (pl) 2016-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10244650B2 (en) Pressure compensated subsea electrical system
US8508060B2 (en) Hydraulic supply unit
JP6157727B2 (ja) モジュール型溶接機
KR101628369B1 (ko) 전기 기계용 어셈블리
US10490867B2 (en) Vehicle electrical system for a motor vehicle and motor vehicle
EP3193572B1 (en) Immersion cooling of power circuit
EP2879475A1 (en) Solar inverter
PT2589148T (pt) Conjunto de comutação de energia
US9036349B2 (en) Cooling device
EP2488006B1 (en) Temperature equalization apparatus jetting fluid for thermal conduction used in electrical equipment
CN103249284A (zh) 一种数据中心油冷方法
US10123455B2 (en) Liquid cooling arrangement
CN213959525U (zh) 一种可拆卸式水冷配电柜
EP2988579A1 (en) Oil cooling configuration for an electronic subsea system
EP3155883A1 (en) Subsea cooling assembly
JP6470220B2 (ja) 電力変換装置
CN104518435A (zh) 开关柜冷却装置
PL227632B1 (pl) Instalacja chłodząca urządzeń energetycznych pracujących na wysokim potencjale
KR20200013408A (ko) 하이브리드 냉각 시스템을 이용한 고효율 수배전반
JP5345137B2 (ja) モータ駆動のために統合された水電流接続
EP3123487A1 (en) Liquid-cooled electrical apparatus
EP3252934A1 (en) Electric pump with waste heat recovery system
RU2711027C2 (ru) Способ и устройство для электрической зарядки электромобилей
SE1400342A1 (sv) Arrangement for cooling electrial components of a subsea electric system
CN105703604A (zh) 内燃机车牵引变流器和内燃机车