PL227477B1 - Witryna chłodnicza napojowa - Google Patents

Witryna chłodnicza napojowa

Info

Publication number
PL227477B1
PL227477B1 PL409005A PL40900514A PL227477B1 PL 227477 B1 PL227477 B1 PL 227477B1 PL 409005 A PL409005 A PL 409005A PL 40900514 A PL40900514 A PL 40900514A PL 227477 B1 PL227477 B1 PL 227477B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
side walls
roof
site according
cooling
Prior art date
Application number
PL409005A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409005A1 (pl
Inventor
Tomasz Nawrot
Original Assignee
Dora Metal Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dora Metal Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Dora Metal Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL409005A priority Critical patent/PL227477B1/pl
Publication of PL409005A1 publication Critical patent/PL409005A1/pl
Publication of PL227477B1 publication Critical patent/PL227477B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy witryny chłodniczej napojowej, przeznaczonej do ekspozycji napojów schłodzonych do temperatury 5 - 12°C, stosowanych w różnych obiektach użyteczności publicznej. Witryna chłodnicza napojowa w górnej części prostopadłościennej podstawy ma chłodniczą komorę z zainstalowaną w niej chłodnicą (4), umieszczoną w wannie (5), i wentylatorem (8), kierującym zimne powietrze w kierunku drzwi, tłoczone do góry perforowanym tunelem (9), a z perforowanego tunelu (9) poprzez perforacje do wnętrza ekspozycyjnej komory z półkami (12) oraz pod dach ze szczeliną pomiędzy krawędzią dachu, a ukośnie nachyloną ścianką (14). Ekspozycyjną komorę tworzą boczne ścianki o zarysie prostokąta z górnymi narożami od strony czołowej zaokrąglonymi, połączone dachem. Półki (12) są przymocowane do bocznych ścianek za pomocą uchwytów. W dolnej części prostopadłościennej podstawy znajduje się agregatorowa komora (6) ze schładzającym agregatem (7).

Description

Przedmiotem wynalazku jest witryna chłodnicza napojowa, przeznaczona do ekspozycji napojów schłodzonych do temperatury 5-12°C. Witryna znajduje zastosowanie na stacjach benzynowych, w mini marketach, w sklepach spożywczych, w sklepach wielkopowierzchniowych, w ciastkarniach, kawiarniach i innych obiektach użyteczności publicznej.
Z opisu zgłoszeniowego polskiego wzoru użytkowego za nr W-108 765, znana jest schładzarka napojów. Urządzenie to ma postać dwóch połączonych ze sobą, izolowanych termicznie brył prostopadłościennych. Bryła dolna o znacznie mniejszej wysokości i głębokości stanowi komorę agregatorową z agregatem chłodniczym. Bryła górna jest podzielona ściankami na usytuowaną z tyłu komorę chłodniczą oraz umieszczoną z przodu komorę dozownikową i usytuowaną nad nią, znacznie mniejszą komorę zasobnikową. Komora dozownikowa i komora zasobnikowa zamykane są od czoła drzwiczkami. W części dolnej komory dozownikowej zamontowane są rzędowo dozowniki napojów, których wylewy zaopatrzone są w zawory odcinające i wyprowadzone poprzez dno na zewnątrz. Natomiast ponad dozownikami są uchwyty butelek. W komorze zasobnikowej są przechowywane kieliszki.
Celem rozwiązania według wynalazku jest opracowanie konstrukcji witryny chłodniczej napojowej, umożliwiającej przechowywanie i eksponowanie napojów schłodzonych, z łatwym dostępem do tych produktów klientom.
Istotę wynalazku stanowi konstrukcja witryny chłodniczej napojowej, zbudowanej z prostopadłościennej podstawy oraz z umocowanej na niej ekspozycyjnej komory. W górnej części podstawy znajduje się chłodnicza komora z zamontowaną w niej chłodnicą, umieszczoną w wannie. W dolnej części podstawy jest agregatorowa komora z schładzającym agregatem. Z chłodniczej komory zimne powietrze za pomocą wentylatora jest tłoczone w kierunku drzwi usytuowanych w tylnej części ekspozycyjnej komory, a następnie do góry perforowanym tunelem, przylegającym do tych drzwi. Poprzez perforacje w tunelu zimne powietrze z chłodnicy przedostaje się do wnętrza ekspozycyjnej komory i jest kierowane na umieszczone w niej półki, a nadmiar powietrza tunelem pod dach, skąd dzięki szczelnie pomiędzy krawędzią dachu, a ukośnie nachyloną ścianką jest kierowane w dół przedniej części ekspozycyjnej komory. Na spodniej ściance ekspozycyjnej komory jest wykonana perforacja, tworząca wraz z zamontowanymi w niej listwami kierownicę powietrza, przez którą następuje zasysanie powietrza do podstawy. W podstawie znajduje się układ chłodniczy. Ukierunkowane w ten sposób powietrze tworzy powietrzną kurtynę zabezpieczającą wnętrze ekspozycyjnej komory przed wnikaniem ciepła z zewnątrz. Ekspozycyjna komora ma boczne ścianki o zarysie prostokąta, przy czym ich górne naroża od strony czołowej są zaokrąglone. Boczne ścianki ekspozycyjnej komory są połączone dachem, którego czołowa krawędź sięga punktu, gdzie łuk bocznych ścianek przechodzi w odcinek poziomy. Wewnątrz ekspozycyjnej komory są zamontowane półki z uchwytami przymocowanymi do bocznych ścianek, umożliwiającymi zmianę położenia półek, jak również wysokość ich zamontowania w zależności od potrzeb. Półki są zaopatrzone w oświetlenie diodami LED. Oświetlenie to jest demontowalne. Uchwyty półek od strony czołowej mają relingi, zabezpieczające umieszczone na nich butelki przed wysunięciem i spadnięciem na podłoże. Spodnia ścianka ekspozycyjnej komory wraz z przymocowanymi do niej w tylnej części i od czoła listwami pełni rolę kierownicy powietrza, kierowanego do ekspozycyjnej komory z chłodniczej komory. Uzyskanie odpowiedniego efektu wychłodzenia chłodniczej komory, w całej jej objętości jest uzależnione od wielkości perforacji w kierownicy powietrza oraz od prędkości przepływu powietrza przez chłodnicę. Na kierownicy znajduje się tacka, pełniąca funkcję dodatkowej izolacyjnej przegrody, zabezpieczającej wnętrze ekspozycyjnej komory przed przenikaniem wilgoci z chłodnicy.
Witryna chłodnicza napojowa, dzięki opisanej konstrukcji umożliwia przechowywanie artykułów spożywczych, głównie napoi w postaci schłodzonej. Zapewnia jednocześnie eksponowanie towarów w wygodny i estetyczny sposób. Jest łatwa w obsłudze. Zastosowanie przeźroczystych bocznych ścianek, które na części powierzchni od strony zewnętrznej są pokryte sitodrukiem, a od strony wewnętrznej są lustrzane co pozwala uzyskać efekt optyczny, że ekspozycyjna komora ma większe wymiary niż w rzeczywistości. Oświetlenie krawędzi bocznych ścianek oraz poszczególnych półek nadaje im bardzo estetyczną formę oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami podczas wyjmowania butelek z ekspozycyjnej komory. Zamontowany w obudowie maszynowni filtr zabezpiecza skraplacz przed zabrudzeniem. Zastosowanie łatwego w demontażu filtru w tylnej ściance obudowy oraz żaluzji w przedniej ściance obudowy, zapewnia łatwy dostęp do agregatu chłodniczego i elementów sterowaPL 227 477 B1 nia, umieszczonych wewnątrz podstawy. W budowie witryny napojowej, zgodnie z wynalazkiem, dzięki zastosowaniu drzwi z zespoloną szybą, unika się wykraplaniu wody na zewnątrz ekspozycyjnej komory.
Przedmiot wynalazku został zaprezentowany w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 - pokazuje witrynę w widoku ogólnym z boku i od frontu, fig. 2 - uwidacznia witrynę w przekroju A-A od strony czołowej, fig. 3 - w widoku z tyłu, fig. 4 - w przekroju B-B, fig. 5 - uwidacznia tunel z perforacjami, natomiast fig. 6 - uwidacznia spodnią ściankę z perforacjami.
Witryna chłodnicza napojowa, zgodnie z wynalazkiem jest wyposażona w prostopadłościenną podstawę 1 oraz umocowaną na niej ekspozycyjną komorę 2. W górnej części podstawy 1 znajduje się chłodnicza komora 3 z zamontowaną w niej chłodnicą 4, umieszczona w wannie 5. W dolnej części podstawy 1 jest agregatorowa komora 6, w której jest zamontowany schładzający agregat 7. Z chłodniczej komory 3 zimne powietrze za pomocą wentylatora 8 jest kierowane w kierunku drzwi 10, usytuowanych w tylnej części ekspozycyjnej komory 2 i tłoczone do góry perforowanym tunelem 9 przymocowanym do drzwi 10. Poprzez perforacje 11 w perforowanym tunelu 9 zimne powietrze z chłodniczej komory 3 umieszczonej w prostopadłościennej podstawie 1, przy zastosowaniu wentylatora 8 przedostaje się do wnętrza ekspozycyjnej komory 2 i jest kierowane na umieszczone w niej półki 12 oraz pod dach 13. Nadmiar powietrza z perforowanego tunelu 9 dzięki szczelnie pomiędzy krawędzią dachu 13, a ukośnie nachyloną ścianką 14 kierowane jest w dół przedniej części ekspozycyjnej komory 2 gdzie znajduje się spodnia ścianka 15 wraz z przymocowanymi do niej w tylnej części i od czoła listwami 16 oraz perforacjami 17 i 18, pełniącymi rolę kierownicy, przez którą następuje zasysanie powietrza do chłodniczej komory 3, z zamontowaną w niej chłodnicą 4 i wentylatorem 8. Tak ukierunkowane powietrze tworzy kurtynę zabezpieczającą wnętrze ekspozycyjnej komory 2 przed wnikaniem ciepła z zewnątrz. Ekspozycyjna komora 2 posiada boczne ścianki 19 o zarysie prostokąta, przy czym ich górne naroża od strony czołowej są zaokrąglone. Boczne ścianki 19 są połączone dachem 13, którego czołowa krawędź 20 sięga punktu, gdzie łuk przechodzi w odcinek poziomy. Umieszczone wewnątrz ekspozycyjnej komory 2 półki 12 są przymocowane do bocznych ścianek 19 za pomocą uchwytów 21, umożliwiających zmianę położenia półek 12, jak również wysokość ich zamontowania w zależności od potrzeb. Półki 12 są zaopatrzone w oświetlenie 22 diodami LED. Oświetlenie 22 jest łatwo demontowalne. Uchwyty 21 półek 12 od strony czołowej są wyposażone w relingi 23, zabezpieczające umieszczone na półkach 12 butelki przed wysunięciem i spadnięciem na podłoże. Spodnia ścianka 15 ekspozycyjnej komory 2 wraz z przymocowanymi do niej w tylnej części i od czoła listwami 16 oraz perforacjami 17 i 18 pełni rolę kierownicy powietrza, kierowanego do ekspozycyjnej komory 2 z chłodniczej komory 3, znajdującej się w prostopadłościennej podstawie 1. Na spodniej ściance 15 pełniącej rolę kierownicy jest umieszczona tacka 24, stanowiąca dodatkową, izolacyjną przegrodę pomiędzy chłodniczą komorą 3, a ekspozycyjną komorą 2, zabezpieczającą przed przedostawaniem się wilgoci z chłodnicy 3 do ekspozycyjnej komory 2. Suwliwe mocowanie tacki 24 ułatwia załadunek ekspozycyjnej komory 2. Boczne ścianki 19 są w części przeźroczyste i na części powierzchni od strony zewnętrznej pokryte sitodrukiem. Od strony wewnętrznej są lustrzane, przez co wywołują dając efekt optyczny, że ekspozycyjna komora 2 jest większa niż w rzeczywistości. Krawędzie bocznych ścianek 19 podobnie jak półki 12 są zaopatrzone w oświetlenie 22 diodami LED. W tylnej części prostopadłościennej obudowy 1 jest zamontowany filtr skraplacza 25 zabezpieczający skraplacz przed zabrudzeniem. Natomiast od frontu w ściance podstawy 1 znajduje się łatwa w demontażu żaluzja 26. Ekspozycyjna komora 1 z tyłu posiada drzwi 10 z zespoloną szybą, umożliwiającą uniknięcie wykraplania wody na zewnątrz ekspozycyjnej komory 2.

Claims (11)

1. Witryna chłodnicza napojowa, wyposażona w podstawę oraz umocowaną na niej ekspozycyjną komorę z bocznymi ściankami, znamienna tym, że w górnej części prostopadłościennej podstawy (1) znajduje się chłodnicza komora (3) z zainstalowaną w niej chłodnicą (4) umieszczoną w wannie (5) i wentylatorem (8) kierującym zimne powietrze w kierunku drzwi (10) usytuowanych w tylnej części ekspozycyjnej komory (2), tłoczone do góry perforowanym tunelem (9), a z perforowanego tunelu (9) poprzez perforacje (11) do wnętrza ekspozycyjnej komory (2) z półkami (12) oraz pod dach (13) ze szczeliną pomiędzy krawędzią dachu (13), a ukośnie nachyloną ścianką (14), przy czym ekspozycyjną komorę (2) tworzą boczne ścianki (19) o zarysie prostokąta z górnymi narożami od strony czołowej zaokrąglonymi, po4
PL 227 477 B1 łączone dachem (13), ponadto półki (12) wyposażone w oświetlenie (22), są przymocowane do bocznych ścianek (19) za pomocą uchwytów (21), zaś spodnia ścianka (15) ekspozycyjnej komory (2) wraz z przymocowanymi do niej w tylnej części i od czoła listwami (16) oraz perforacjami (17) i (18) stanowi kierownicę powietrza kierowanego do ekspozycyjnej komory (2) z chłodniczej komory (3).
2. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że w dolnej części prostopadłościennej podstawy (1) znajduje się agregatorowa komora (6) ze schładzającym agregatem (7).
3. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że znajdujący się w tylnej części ekspozycyjnej komory (2) perforowany tunel (9) jest przymocowany do drzwi (10).
4. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że spodnia ścianka (15) ekspozycyjnej komory (2), tworząca wraz z przymocowanymi do niej w tylnej części i od czoła listwami (16) kierownicę powietrza, posiada perforacje (16) i (17) o kształcie i wielkości dobranej odpowiednio do przepływu powietrza zaciąganego z ekspozycyjnej komory (2) do chłodniczej komory (3).
5. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że w tylnej części prostopadłościennej podstawy (1) jest zamontowany filtr skraplacza (25), natomiast od frontu znajduje się żaluzja (26).
6. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że ekspozycyjna komora (1) z tyłu posiada drzwi (10) z zespoloną szybą.
7. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że na spodniej ściance (15) pełniącej rolę kierownicy jest umieszczona tacka (24).
8. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że boczne ścianki (19) na części powierzchni od strony zewnętrznej są pokryte sitodrukiem, a od strony wewnętrznej są lustrzane.
9. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że krawędzie bocznych ścianek (19) oraz półek (12) są zaopatrzone w oświetlenie (22), które stanowią diody LED.
10. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że boczne ścianki (19) są połączone dachem (13) , którego czoło jest wysunięte do linii, gdzie łuk bocznych ścianek (19) przechodzi w odcinek poziomy.
11. Witryna, według zastrz. 1, znamienna tym, że zabezpieczenie wnętrza ekspozycyjnej komory (2) przed wnikaniem do niej ciepła z zewnątrz stanowi powietrzna kurtyna tworzona przez nadmiar powietrza z perforowanego tunelu (9), kierowanego poprzez szczelinę pomiędzy krawędzią dachu (13), a ukośnie nachyloną ścianką (14).
PL409005A 2014-07-28 2014-07-28 Witryna chłodnicza napojowa PL227477B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409005A PL227477B1 (pl) 2014-07-28 2014-07-28 Witryna chłodnicza napojowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409005A PL227477B1 (pl) 2014-07-28 2014-07-28 Witryna chłodnicza napojowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409005A1 PL409005A1 (pl) 2016-02-01
PL227477B1 true PL227477B1 (pl) 2017-12-29

Family

ID=55178438

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409005A PL227477B1 (pl) 2014-07-28 2014-07-28 Witryna chłodnicza napojowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227477B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409005A1 (pl) 2016-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU414810A3 (pl)
US10655904B2 (en) Merchandiser including frame heaters
RU2667870C2 (ru) Полка с воздуховодом для прилавка-витрины с открытой передней частью (варианты)
US20090213579A1 (en) Display Merchandiser with Lighting Enhancement
RACK SIDE SIDE
EP0709046B1 (en) Open showcase
JP2017029604A (ja) 低温ショーケース
PL227477B1 (pl) Witryna chłodnicza napojowa
ES2603810T3 (es) Vitrina expositora de alimentos
WO2012102870A3 (en) Merchandiser
AU2016200050A1 (en) High efficient night cover
WO2003085338A1 (es) Instalacion acondicionadora termica para muebles contenedores de articulos alimenticios
ES2314511T3 (es) Maquina expendedora refrigerada.
JP2006308194A (ja) 冷蔵ショーケース
PL227476B1 (pl) Witryna chłodnicza zamknięta
JP6706833B2 (ja) ショーケース
US2214239A (en) Showcase
JP4514480B2 (ja) オープンショーケース
KR200455151Y1 (ko) 위치이동이 가능한 투시형 슬라이딩 도어를 가지는 오픈형 워크 인 쿨러
US1409856A (en) Refrigerator display case
JP2017109056A (ja) ショーケース
RU2014143731A (ru) Низкотемпературный прилавок островного типа
US1764723A (en) Refrigerating show case
JP6812121B2 (ja) 物品陳列什器
CN204232714U (zh) 一种带储藏箱的卧式冷藏展示柜