PL227326B1 - Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek - Google Patents

Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek

Info

Publication number
PL227326B1
PL227326B1 PL410282A PL41028214A PL227326B1 PL 227326 B1 PL227326 B1 PL 227326B1 PL 410282 A PL410282 A PL 410282A PL 41028214 A PL41028214 A PL 41028214A PL 227326 B1 PL227326 B1 PL 227326B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
profile
bottom wall
beams
length
plate
Prior art date
Application number
PL410282A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410282A1 (pl
Inventor
Maciej Piekarski
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza
Priority to PL410282A priority Critical patent/PL227326B1/pl
Publication of PL410282A1 publication Critical patent/PL410282A1/pl
Publication of PL227326B1 publication Critical patent/PL227326B1/pl

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Abstract

Belka profilowa zawiera listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki: dolną (3) i górną (4) oraz co najmniej jedną ściankę pionową (5). Standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej (3) prostokątną płytą (6) o szerokości większej niż szerokość tej ścianki dolnej (3). Pierwsza długość L1 płyty (6) jest mniejsza od drugiej długości L2 ścianki dolnej (3). Pierwszy odcinek (7) ścianki dolnej (3), wystający poza pierwszą długość L1 płyty (6) jest położony co najmniej po jej jednej stronie. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób łączenia belek profilowych, zwłaszcza metalowych, w węźle rusztu konstrukcyjnego. Ściankę dolną (3) belki profilowej, będącej belką podpieraną opiera się bezpośrednio na płycie (6), dołączonej do ścianki dolnej (3) belki profilowej, będącej belką podpierającą. Wynalazek znajduje zastosowanie zwłaszcza do stropów budowlanych.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest belka profilowa, zwłaszcza metalowa do zastosowań w rusztach konstrukcyjnych i sposób łączenia takich belek w celu wykonania rusztu, przy czym ruszty konstrukcyjne są tutaj rozumiane jako ustroje zbudowane z równorzędnych belek ułożonych w dwóch kierunkach, zwłaszcza prostopadłych i poddane oddziaływaniu obciążeń prostopadłych do płaszczyzny rusztu, zwłaszcza w stropach budowlanych.
Znane ruszty konstrukcyjne są zbudowane z belek długich oraz umieszczonych pomiędzy nimi belek krótkich albo wyłącznie z belek krótkich jak ujawniono w publikacjach niemieckiego opisu patentowego nr DE 888000 C i opisu niemieckiego wynalazku nr DE 3132477 A1. Z kolei z publikacji opisu polskiego wynalazku nr PL 395929 A1 znany jest ruszt konstrukcyjny z belek drewnianych lub stalowych wykonanych z profili dwuteowych. Ponadto znane są powszechnie belki metalowe składające się z profilu dwuteowego zintegrowanego z przyspawaną do zewnętrznej powierzchni jednej z półek profilu dwuteowego blachą o szerokości większej niż szerokość półki profilu dwuteowego, przy czym długość blachy jest równa długości profilu dwuteowego. Belki są ułożone poziomo w ten sposób, że półka z dospawaną blachą znajduje się niżej niż druga spośród półek profilu dwuteowego, pozwalają na oparcie na pasach dospawanej blachy prefabrykowanych płyt stropowych, przez co te belki stanowiące konstrukcję stropu są wbudowane w płytę stropu nie powiększając całkowitej wysokości konstrukcyjnej stropu. Opisana technologia budowy stropów znana jest pod nazwą „slim floor”.
Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowań w ruszcie konstrukcyjnym, zawierająca listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki - dolną i górną oraz co najmniej jedną ściankę pionową, przy czym standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej prostokątną płytą o pierwszej szerokości większej niż druga szerokość tej ścianki dolnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pierwsza długość dołączonej płyty jest mniejsza od drugiej długości ścianki dolnej standardowego profilu belki profilowej, przy czym pierwszy odcinek ścianki dolnej, wystający poza pierwszą długość płyty 6 jest położony co najmniej po jej jednej stronie.
Korzystnie w ściance dolnej standardowego profilu trzecia długość pierwszego odcinka, wystającego poza płytę w belce profilowej jest równa połowie różnicy pomiędzy pierwszą szerokością płyty a drugą szerokością ścianki dolnej.
Kolejne korzyści uzyskuje się, jeżeli w standardowym profilu belki profilowej czwarta długość drugiego odcinka ścianki pionowej, wystającego poza ściankę dolną jest równa połowie różnicy pomiędzy drugą szerokością ścianki dolnej a grubością ścianki pionowej albo też drugą długość ścianki dolnej jest równa piątej długości ścianki pionowej.
Następne korzyści są uzyskiwane, jeśli standardowy profil belki profilowej jest profilem dwuteowym albo profilem prostokątnym o przekroju rury prostokątnej.
Sposób łączenia belek profilowych, zwłaszcza metalowych, w węźle rusztu konstrukcyjnego, przy czym każda z dwóch łączonych belek profilowych zawiera listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki - dolną i górną oraz co najmniej jedną ściankę pionową, a ponadto ten standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej prostokątną płytą o pierwszej szerokości większej niż druga szerokość tej ścianki dolnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ściankę dolną belki profilowej będącej belką podpieraną opiera się bezpośrednio na płycie dołączonej do ścianki dolnej belki profilowej będącej belką podpierającą.
Korzystnie podczas łączenia belek profilowych stosuje się połączenie stabilizacyjnousztywniające, łączące belkę podpieraną z belką podpierającą, przy czym jako połączenie stabilizacyjno-usztywniające belek profilowych stosuje się łączniki śrubowe umieszczone w otworach w ściance dolnej belki podpieranej oraz w płycie dołączonej do ścianki dolnej belki podpierającej albo spawanie, korzystnie spoiną pachwinową.
Belka profilowa według wynalazku jest złożona ze standardowego profilu zintegrowanego z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej płytą o szerokości większej niż szerokość tej ścianki dolnej, a długość płyty jest mniejsza od długości ścianki dolnej, najkorzystniej o połowę różnicy pomiędzy szerokością płyty a szerokością ścianki dolnej, co najmniej po jednej stronie płyty.
Przez zastosowanie w węźle rusztu konstrukcyjnego połączenia dwóch belek profilowych według wynalazku jest umożliwione bezpośrednie oparcie ścianki dolnej belki podpieranej na płycie dołączonej do ścianki dolnej belki podpierającej, wykluczające konieczność tymczasowego podparcia belki podpieranej do czasu wykonania ostatecznego połączenia belek profilowych w stropie budynku. NiePL 227 326 B1 zależnie od powyższego istnieje możliwość wykonania połączenia stabilizacyjno-usztywniającego belek profilowych za pomocą łączników śrubowych umieszczonych w otworach wykonanych w ściance dolnej belki podpieranej oraz w płycie belki podpierającej, a także możliwość zastosowania do połączenia stabilizacyjno-usztywniającego spoin pachwinowych w połączeniu spawanym ścianek dolnych obu belek profilowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 + 3 przedstawiają belkę profilową w pierwszym wykonaniu, zawierającą profil dwuteowy, odpowiednio w widoku z boku, przekroju poprzecznym wzdłuż linii A-A zaznaczonej na fig. 1 i przekroju podłużnym wzdłuż linii B-B zaznaczonej na fig. 1, fig. 4 + 6 - belkę profilową w trzecim wykonaniu, zawierającą profil prostokątny, odpowiednio w widoku z boku, przekroju poprzecznym wzdłuż linii C-C zaznaczonej na fig. 4 i przekroju podłużnym wzdłuż linii D-D zaznaczonej na fig. 4, zaś fig. 7 + 13 - sposoby łączenia belki podpieranej z belką podpierającą w węźle rusztu konstrukcyjnego w różnych zestawieniach belek profilowych dwuteowych i prostokątnych, w widoku perspektywicznym z przodu, boku i góry, przy czym fig. 7 + 9 przedstawiają sposoby łączenia belek profilowych dwuteowych, w tym fig. 7 bez połączenia stabilizacyjnego, fig. 8 z połączeniem stabilizacyjnym śrubowym i fig. 9 z połączeniem stabilizacyjnym spawanym, a fig. 10 przedstawia sposób łączenia belki podpieranej prostokątnej z belką podpierającą dwuteową z połączeniem stabilizacyjnym spawanym, fig. 11 i 12 przedstawiają sposoby łączenia belki podpieranej dwuteowej z belką podpierającą prostokątną, odpowiednio z połączeniem stabilizacyjnym śrubowym i spawanym, zaś fig. 13 przedstawia sposób łączenia belek profilowych prostokątnych z połączeniem stabilizacyjno-usztywniającym spawanym.
Belka profilowa, według wynalazku w przykładach wykonania, jest metalowa i przeznaczona do zastosowań w ruszcie konstrukcyjnym stropu budynku, przy czym zawiera ona listwę ze standardowego profilu w postaci profilu dwuteowego 1 albo prostokątnego 2 o przekroju rury prostokątnej, posiadającego poziome ścianki - dolną 3 i górną 4 oraz co najmniej jedną ściankę pionową 5. Standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną poprzez dospawanie do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej 3 prostokątną płytą 6 o pierwszej szerokości W1 większej niż druga szerokość W2 tej ścianki dolnej 3.
Pierwsza długość L1 dołączonej płyty 6 jest mniejsza od drugiej długości L2 ścianki dolnej 3 standardowego profilu belki profilowej. Pierwszy odcinek 7 ścianki dolnej 3, wystający poza pierwszą długość L1 płyty 6 jest położona po jej jednej stronie, przy czym trzecia długość L3 pierwszego odcinka 7 jest równa połowie różnicy pomiędzy pierwszą szerokością W1 płyty a drugą szerokością W2 ścianki dolnej 3 profilu dwuteowego 1 albo profilu prostokątnego 2.
Belka profilowa w pierwszym wykonaniu, pokazana na fig. 1 + 3 oraz jako belka podpierana 8 na fig. 7 + 9 jest belką profilową dwuteową, przewidzianą do łączenia z belką podpierającą 9 także w postaci belki profilowej dwuteowej, przy czym zawiera ona profil dwuteowy 1, a płyta 6 jest dospawana do ścianki dolnej 3 tego profilu dwuteowego 1, który ukształtowany jest w ten sposób, że jego poziome ścianki - dolna 3 i górna 4, mają te same rozmiary, a ścianka pionowa 5 jest w postaci środnika tego profilu dwuteowego 1. W tym pierwszym wykonaniu czwarta długość L4 drugiego odcinka 7' ścianki pionowej 5, wystającego poza ściankę dolną 3 jest równa połowie różnicy pomiędzy drugą szerokością W2 ścianki dolnej 3 a grubością T ścianki pionowej 5.
Belka profilowa w drugim wykonaniu, pokazana jako belka podpierana 8 na fig. 11 i 12 jest belką profilową dwuteową, przewidzianą do łączenia z belką podpierającą 9 w postaci belki profilowej prostokątnej, przy czym zawiera ona profil dwuteowy 1, a płyta 6 jest dospawana do ścianki dolnej 3 tego profilu dwuteowego 1, który ukształtowany jest w ten sposób, że jego poziome ścianki - dolna 3 i górna 4, mają te same rozmiary, a ścianka pionowa 5 jest w postaci środnika tego profilu dwuteowego 1. W tym drugim wykonaniu drugą długość L2 ścianki dolnej 3 jest równa piątej długości L5 ścianki pionowej 5.
Belka profilowa w trzecim wykonaniu, pokazana na fig. 4 + 6 oraz jako belka podpierana 8 na fig. 10 jest belką profilową prostokątną, przewidzianą do łączenia z belką podpierającą 9 w postaci belki profilowej dwuteowej, przy czym zawiera ona profil prostokątny 2, a płyta 6 jest dospawana do ścianki dolnej 3 tego profilu prostokątnego 2, który ukształtowany jest w ten sposób, że jego poziome ścianki - dolna 3 i górna 4, mają te same rozmiary oraz podobnie jego ścianki pionowe 5 mają takie same rozmiary, choć różne od rozmiarów ścianek 3 i 4. W tym trzecim wykonaniu, podobnie jak w pierwszym wykonaniu, czwarta długość L4 drugiego odcinka 7' ścianki pionowej 5, wystającego poza ściankę dolną 3 jest równa połowie różnicy pomiędzy drugą szerokością W2 ścianki dolnej 3 a grubością T ścianki pionowej 5.
PL 227 326 B1
Belka profilowa w czwartym wykonaniu, pokazana jako belka podpierana 8 na fig. 13 jest belką profilową prostokątną, przewidzianą do łączenia z belką podpierającą 9 także w postaci belki profilowej prostokątnej, przy czym zawiera ona profil prostokątny 2, a płyta 6 jest dospawana do ścianki dolnej 3 tego profilu prostokątnego 2, który ukształtowany jest w ten sposób, że jego poziome ścianki
- dolna 3 i górna 4, mają te same rozmiary oraz podobnie jego ścianki pionowe 5 mają takie same rozmiary, choć różne od rozmiarów ścianek 3 i 4. W tym czwartym wykonaniu, podobnie jak w drugim wykonaniu, drugą długość L2 ścianki dolnej 3 jest równa piątej długości L5 ścianki pionowej 5.
Sposób łączenia belek profilowych, według wynalazku w przykładach wykonania, dotyczy łączenia belek metalowych w węźle rusztu konstrukcyjnego stropu budowlanego, przy czym każda z dwóch łączonych belek profilowych zawiera listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki - dolną 3 i górną 4 oraz co najmniej jedną ściankę pionową 5, a ponadto ten standardowy profil w postaci profilu dwuteowego 1 lub prostokątnego 2 o przekroju rury prostokątnej jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej 3 prostokątną płytą 6 o pierwszej szerokości W1 większej niż druga szerokość W2 tej ścianki dolnej 3.
Ściankę dolną 3 belki profilowej będącej belką podpieraną 8 opiera się bezpośrednio na płycie 6 dołączonej do ścianki dolnej 3 belki profilowej będącej belką podpierającą 9. Podczas łączenia belek profilowych stosuje się połączenie stabilizacyjno-usztywniające, łączące belkę podpieraną 8 z belką podpierającą 9. Jako połączenie stabilizacyjno-usztywniające belek profilowych stosuje się łączniki śrubowe 10 umieszczone w otworach 11 w ściance dolnej 3 belki podpieranej 8 oraz w płycie 6 dołączonej do ścianki dolnej 3 belki podpierającej 9.
W innym wykonaniu sposobu jako połączenie stabilizacyjno-usztywniające belek profilowych stosuje się spawanie spoiną 12 pachwinową.
Na fig. 7 + 13 pokazano połączenie belek profilowych prostopadłych do siebie. Ścianka dolna 3 belki podpieranej 8 opiera się bezpośrednio na płycie 6 dospawanej do ścianki dolnej 3 belki podpierającej 9, przez co nie zachodzi konieczność stosowania dodatkowych łączników lub podpór dla zrealizowania połączenia belek profilowych, gdyż takie ich ułożenie pozwala na oparcie prefabrykowanych płyt stropowych na wystających pasach dospawanych płyt 6, przez co te belki profilowe zostają wbudowane w płytę stropu.
W trakcie montażu belek profilowych według wynalazku ich połączenie może zostać ustabilizowane za pomocą łączników śrubowych 10 wprowadzonych w otwory 11 wywiercone uprzednio w ściance dolnej 3 belki podpieranej 8 oraz płycie 6 dołączonej do ścianki dolnej 3 belki podpierającej 9, jak to pokazano na fig. 8 i 11 lub też połączenie belek 8 i 9 może zostać usztywnione za pomocą spoin 12 pachwinowych, które są korzystnie umiejscowione ze względu na kształt belek profilowych wykonanych według wynalazku, jak pokazano na fig. 9, 10, 12 i 13.

Claims (10)

1. Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowań w ruszcie konstrukcyjnym, zawierająca listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki - dolną i górną oraz co najmniej jedną ściankę pionową, przy czym standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej prostokątną płytą o pierwszej szerokości większej niż druga szerokość tej ścianki dolnej, znamienna tym, że pierwsza długość (L1) dołączonej płyty (6) jest mniejsza od drugiej długości (L2) ścianki dolnej (3) standardowego profilu belki profilowej, przy czym pierwszy odcinek (7) ścianki dolnej (3), wystający poza pierwszą długość (L1) płyty (6) jest położony co najmniej po jej jednej stronie.
2. Belka profilowa według zastrz. 1, znamienna tym, że w ściance dolnej (3) standardowego profilu trzecia długość (L3) pierwszego odcinka (7), wystającego poza płytę (6) w belce profilowej jest równa połowie różnicy pomiędzy pierwszą szerokością (W1) płyty (6) a drugą szerokością (W2) ścianki dolnej (3).
3. Belka profilowa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że w standardowym profilu belki profilowej czwarta długość (L4) drugiego odcinka (7') ścianki pionowej (5), wystającego poza ściankę dolną (3) jest równa połowie różnicy pomiędzy drugą szerokością (W2) ścianki dolnej (3) a grubością (T) ścianki pionowej (5).
PL 227 326 B1
4. Belka profilowa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że w standardowym profilu belki profilowej drugą długość (L2) ścianki dolnej (3) jest równa piątej długości (L5) ścianki pionowe (5).
5. Belka profilowa według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że standardowy profil belki profilowej jest profilem dwuteowym (1).
6. Belka według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że standardowy profil belki profilowej jest profilem prostokątnym (2) o przekroju rury prostokątnej.
7. Sposób łączenia belek profilowych, zwłaszcza metalowych w węźle rusztu konstrukcyjnego, przy czym każda z dwóch łączonych belek profilowych zawiera listwę w postaci standardowego profilu posiadającego poziome ścianki - dolną i górną oraz co najmniej jedną ściankę pionową, a ponadto ten standardowy profil jest zintegrowany z dołączoną do spodniej powierzchni jego ścianki dolnej prostokątną płytą o szerokości większej niż szerokość tej ścianki dolnej, znamienny tym, że ściankę dolną (3) belki profilowej będącej belką podpieraną (8) opiera się bezpośrednio na płycie (6) dołączonej do ścianki dolnej (3) belki profilowej będącej belką podpierającą (9).
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że podczas łączenia belek profilowych stosuje się połączenie stabilizacyjno-usztywniające, łączące belkę podpieraną (8) z belką podpierającą (9).
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako połączenie stabilizacyjno-usztywniające belek profilowych stosuje się łączniki śrubowe (10) umieszczone w otworach (11) w ściance dolnej (3) belki podpieranej (8) oraz w płycie (6) dołączonej do ścianki dolnej (3) belki podpierającej (9).
10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako połączenie stabilizacyjno-usztywniające belek profilowych stosuje się spawanie, korzystnie spoiną (12) pachwinową.
PL410282A 2014-11-27 2014-11-27 Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek PL227326B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410282A PL227326B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410282A PL227326B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410282A1 PL410282A1 (pl) 2016-06-06
PL227326B1 true PL227326B1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=56086904

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410282A PL227326B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227326B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425333A1 (pl) * 2018-04-24 2019-01-02 Jerzy Kazimierz Szlendak Belki stalowe SCCB zespolonego stropu stalowo-betonowego

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425333A1 (pl) * 2018-04-24 2019-01-02 Jerzy Kazimierz Szlendak Belki stalowe SCCB zespolonego stropu stalowo-betonowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL410282A1 (pl) 2016-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2019015027A5 (pl)
KR101422789B1 (ko) 조립식 한옥골조 및 이의 시공방법
PL227326B1 (pl) Belka profilowa, zwłaszcza metalowa, do zastosowan w rusztach konstrukcyjnych i sposób łaczenia takich belek
EA022716B1 (ru) Блочный конструктивный элемент для использования в строительстве и перекрытие, в котором использован указанный блочный конструктивный элемент
JP5873369B2 (ja) 建物の張出構造
US1857326A (en) Building construction
RU2590251C1 (ru) Платформенный сборно-монолитный стык
US20190177975A1 (en) Structural element
JP6468850B2 (ja) 建物の床構造
JP6690150B2 (ja) 板状集合住宅の柱梁構造
KR101385554B1 (ko) 하프 슬라브를 이용한 조립식 건축구조물
RU108472U1 (ru) Опалубка поддерживающая для сборного железобетонного перекрытия кесонного типа
RU2611661C1 (ru) Металлический каркас монолитной железобетонной плиты
JP6357303B2 (ja) 鉄筋コンクリート造の方立壁
RU96144U1 (ru) Составная балка
RU2611663C1 (ru) Металлический каркас монолитной железобетонной колонны
RU167170U1 (ru) Жесткий узел сопряжения балки с крайней колонной в стальном каркасе многоэтажного здания на накладках
RU114700U1 (ru) Устройство для усиления узла опирания ребристых железобетонных панелей покрытия
RU161468U1 (ru) Железобетонный каркас многоэтажного здания
JP7184245B2 (ja) 建物の傾斜面構造
JP6990066B2 (ja) 建物のバルコニー構造
JP7086566B2 (ja) ユニット建物及びユニット建物の施工方法
JP7164393B2 (ja) 建物の補強構造
US8205412B2 (en) Panelization method and system
JP2018145746A (ja) 小梁付き床ユニット及び床構造