PL226987B1 - Sciana słupowo -ryglowa - Google Patents
Sciana słupowo -ryglowaInfo
- Publication number
- PL226987B1 PL226987B1 PL392289A PL39228910A PL226987B1 PL 226987 B1 PL226987 B1 PL 226987B1 PL 392289 A PL392289 A PL 392289A PL 39228910 A PL39228910 A PL 39228910A PL 226987 B1 PL226987 B1 PL 226987B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mullion
- wall
- transom
- screw channel
- profile
- Prior art date
Links
Landscapes
- Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest ściana słupowo-ryglowa, która ma zastosowanie jako osłonowowypełniająca ściana fasadowa, konstrukcja dachów i element konstrukcji przestrzennych, przy czym wewnątrz kształtowników słupa i rygla jest możliwość umieszczenia wkładów ognioodpornych lub ocieplających.
Ze zgłoszenia patentowego nr PCT/EP02/00176 znana jest konstrukcja ryglowo-słupkowa, zwłaszcza dla elewacji lub przeszkolonych dachów, w której w pola ramy wstawiane są szyby i zawiera wiele słupków, pomiędzy którymi zamocowane są rygle. Słupki mają na zewnętrznej powierzchni rowek do umieszczenia uszczelki. W sąsiedztwie rowka umieszczony jest rowek odwadniający do odprowadzania wody. Ponadto rygiel ma na stronie zwróconej ku zewnętrznej powierzchni słupka, od strony krawędzi, rowek do umieszczenia uszczelki zaś pomiędzy rowkami umieszczona jest listwa ustalająca, natomiast na ryglu umieszczony jest z przodu łącznik, który przedłuża rowki i listwę ustalającą rygla i co najmniej częściowo pokrywa usytuowany od strony krawędzi rowek słupka.
Również ze zgłoszenia PCT/EP2006/050016 znana jest konstrukcja fasady lub dachu składająca się z co najmniej jednego filara i co najmniej jednej belki, która jest ustawiona pod kątem, zwłaszcza prostopadle do filara i zawiera elementy powierzchniowe, takie jak płyty szklane, które są przymocowane do filarów i belek za pomocą uszczelek wsporczych oszklenia. Według wynalazku, filary i belki w pierwszej konstrukcji i opcjonalnie belki w drugiej konstrukcji mają odpowiedni profil, profile izolacyjne, które znajdują się na profilach podstawowych i uszczelkach wsporczych oszklenia elementów powierzchniowych. Profile podstawowe mają jednorodną konstrukcję filarów i belek w pierwszej ko nstrukcji oraz opcjonalnych belek w drugiej konstrukcji. Konstrukcja fasady lub dachu charakteryzuje się tym, że profile izolacyjne zarówno filarów jak i belek są ustawione w taki sposób, że rozciągają się po obu stronach pokrywy trzonu śruby w rejonie profilu podstawowego, który licuje elementy powierzchniowe i uszczelki wsporcze oszklenia. Wynalazek dotyczy również uszczelki wsporczej oszklenia i śruby.
Znana jest też z publikacji patentu europejskiego EP 2 116 659 fasada budynku lub dachu składająca się z jednoczęściowej uszczelki uformowanej jako uszczelka blokująca, która jest zamontowana w rowkach profilu blokującego utrzymujących uszczelkę. Środkowa część uszczelki blokującej otacza kanał śruby profilu blokującego, który wystaje poza powierzchnię rowków utrzymujących uszczelkę. Uszczelka blokująca zachodzi na profil słupa i ma kanały odwadniające, które otwierają się w każdym kanale odwadniającym na profilu słupa. Na profilu słupa przewidziane są też osobne taśmy uszczelniające i część uszczelniająca, która uszczelnia otwór uszczelki blokującej z przodu profilu słupa w rejonie zachodzenia uszczelki blokującej.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P-382924 znany jest zestaw elementów i sposób łączenia w konstrukcje słupa z ryglem w ścianie słupowo-ryglowej, przeznaczone dla budownictwa niskiego i wysokościowego wymagającego stosowania wewnątrz kształtowników wkładów ognioodpornych lub ocieplających. Zestaw elementów i sposób łączenia w konstrukcje słupa z ryglem w ścianie słupoworyglowej ma na ścianie słupa nie mniej niż jedną parę sworzni o obustronnych gładkich odcinkach i moletowanej części środkowej, osadzonych prostopadle do ściany. Na gładkich odcinkach sworznia osadzony jest wkład o kształcie litery T, którego część pod daszkiem tworzą dwie ścianki, spięte z drugiej strony wstawką o kształcie odwróconej litery U, a na powierzchniach wkładu osadzono kształtowe elementy ognioodporne, przy czym całość wsadu jest unieruchomiona wewnątrz kształtownika rygla elementem śrubowym. W występie kształtownika rygla, osadzono przynajmniej po jednej parze podpórek szyby zespolonej oraz element śrubowy, w którego cylindrycznej główce jest wewnętrzny gwint, na którego powierzchni czołowej poprzez śrubę zamocowana jest listwa przyszybowa z nakładką.
Z polskiego patentu nr PL176928B znany jest kształtownik budowlany z tworzywa sztucznego do mocowania płyt elewacyjnych, zwłaszcza tafli szklanych, połączony z osłoną elementu nośnego, zwłaszcza metalowego, złożony z płaskiego członu utworzonego z dwóch równoległych listwę, połączonych prostopadłymi do nich bocznymi i środkowymi żebrami oraz zaopatrzonego w rowki tworzące gniazda uszczelek mocowanych płyt, a ponadto wyposażony w połączoną z nim za pomocą śrub listwę mocującą, który charakteryzuje się tym, że jest wyposażony w stanowiący jedną całość z płaskim członem dwuścienny wspornik, którego ścianki, równoległe do żeber bocznych łączących listwy członu, są ze sobą wzajemnie połączone przęsłami, przy czym wspornik jest zaopatrzony na swym górnym rozszerzonym końcu w rowek, stanowiący gniazdo łbów elementów łączących ten kształtownik
PL 226 987 B1 z elementem nośnym, a równocześnie gniazdo elastycznego elementu podporowego łączącego go, za pośrednictwem osłony kołyskowej, z innymi kształtownikami konstrukcji, zwłaszcza dachowej.
Ściana słupowo-ryglowa, w której w pola ramy wstawiane są szyby, zawierająca słupy, pomiędzy którymi zamocowane są rygle i gdzie kształtowy profil słupa i rygla ma obrys prostokąta i jest podzielony na wewnętrzne komory i zawiera kanał śrubowy wsparty na wewnętrznej przegrodzie, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że kanał śrubowy profilu słupa/rygla wsparty jest na wewnętrznej przegrodzie i połączony jest nierozłącznie z wewnętrzną ścianką umieszczoną prostopadle w stosunku do płaszczyzny przechodzącej przez środek kanału śrubowego i wzdłuż jego głębokości, gdzie drugie końce wewnętrznej ścianki łączą się nierozłącznie z innymi ściankami tworząc za pomocą kolejnych ścianek zamknięte komory, pod którymi znajdują się otwarte komory dla uszczelek, przy czym w słupach/ryglach są wręby systemu odwodnienia kaskadowego „A”, „B”, „C”, w którym „A” jest najniższym poziomem kaskady, „B” jest poziomem średnim i „C” jest poziomem najwyższym. Ścianka profilu słupa/rygla umieszczona jest na szerokości kanału śrubowego zwłaszcza w połowie szerokości kanału śrubowego lub umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego. Profil słupa/rygla ma wewnątrz wewnętrznej komory wzmacniająco-usztywniające elementy i zawiera wewnątrz komory izolację ogniową i przeciwpożarową, przy czym że profile słupów/rygli łączone są ze sobą za pomocą łącznika o przekroju w kształcie litery „T”.
Zaletą ściany słupowo-ryglowej według wynalazku jest jej duża sztywność, którą zawdzięcza ona swojej budowie, ponieważ na szerokości kanału śrubowego, prostopadle w stosunku do płaszczyzny przechodzącej przez jego środek umieszczono dodatkową usztywniającą wewnętrzną ściankę, przez co zwiększona została wytrzymałość całego profilu słupa/rygla, dzięki czemu poszczególne komory mogą być wypełniane dodatkowo konstrukcjami usztywniającymi lub izolującymi termicznie, akustycznie lub przeciwogniowo całą lub część profili konstrukcyjnych ściany. Ściana posiada też system kaskadowego odwodnienia co skutkuje tym, że profile aluminiowe nie muszą być podcinane tylko są cięte na prosto za pomocą piły co znacznie ułatwia technologię, natomiast kaskada jest wytworzona z elementów tworzywowych plus uszczelki oraz element gumowy dodatkowo uszczelniający, który eliminuje konieczność używania dodatkowych mas uszczelniających.
Przedmiot wynalazku został pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie na fig. 1 pokazano w widoku i przekroju aksonometrycznym kompletnie zmontowaną ścianę fasadową, fig. 2 pokazano w widoku aksonometrycznym ścianę słupowo-ryglową zaopatrzoną w trzypoziomowy system odwodnienia, na fig. 3 pokazano w renderowanym widoku aksonometrycznym ścianę słupoworyglową zaopatrzoną w trzypoziomowy system odwodnienia, na fig. 4 pokazano w widoku aksonometrycznym rozłożone elementy słup i rygli wraz z ich łącznikiem o przekroju w kształcie litery „T, na fig. 5 pokazano w widoku aksonometrycznym elementy składowe ściany słupowo-ryglowej zaopatrzonej w trzypoziomowy system odwodnienia, na fig. 6 pokazano w widoku i przekroju aksonometrycznym poszczególne elementy składowe ściany fasadowej wraz z łączeniowymi elementami, na fig. 7 pokazano schemat systemu odwodnienia kaskadowego z zaznaczeniem kierunku spływu wody w słupach/ryglach, w którym „A” jest najniższym poziomem kaskady, „B” jest poziomem średnim i „C” jest poziomem najwyższym, na fig. 8 pokazano schemat systemu odwodnienia kaskadowego, gdzie ,A” jest najniższym poziomem kaskady, „B” jest poziomem średnim i „C” jest poziomem najwyższym, w którym profile słupów i rygli łączone są ze sobą za pomocą łącznika o przekroju w kształcie litery „T”, na fig. 9 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby powiększoną fig. 10 konstrukcji łączeniowej słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, na fig. 10 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, na fig. 11 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera wydrążony w środku izolator termiczny, na fig. 12 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą dwukomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, na fig. 13 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera wydrążony w środku izolator termiczny zabezpieczony od zewnątrz silikonem pogodowym, na fig. 14 pokazano w przekroju prostopa4
PL 226 987 B1 dłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą ogniochronną, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego i zawiera pełny drążony izolator termiczny oraz wzmocnienia wewnętrzne i izolację ogniową przeciwpożarową umieszczone w komorze znajdującej się nad wewnętrzną przegrodą, na fig. 15 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, na fig. 16 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, który w górnej części dociska wewnętrzną uszczelkę przyszybową, fig. 17 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, który w górnej części dociska wewnętrzną uszczelkę przyszybową, fig. 18 pokazano w przekroju pr ostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą dwukomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera pełny w środku izolator termiczny, fig. 19 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera drążony w środku izolator termiczny, na fig. 20 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera drążony w środku izolator termiczny, który w górnej części dociska wewnętrzną uszczelkę przyszybową, na fig. 21 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera drążony w środku izolator termiczny, który w górnej części dociska wewnętrzną uszczelkę przyszybową, na fig. 22 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera drążony w środku izolator termiczny zabezpieczony od zewnątrz silikonem pogodowym, na fig. 23 pokazano w przekroju prostopadłym do powierzchni szyby konstrukcję łączeniową słupa/rygla z szybą jednokomorową, gdzie wewnętrzna usztywniająca ścianka umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego i zawiera drążony w środku izolator termiczny oraz wzmocnienia wewnętrzne i izolację ogniową przeciwpożarową umieszczone w wewnętrznej komorze znajdującej się nad wewnętrzną przegrodą.
Jak pokazano na rysunku ściana słupowo-ryglowa ma w pola ramy utworzonej ze słupów/rygli 1 wstawiane szyby 2. Słupy/rygle 1 podzielone są na wewnętrzne komory i zawierają kanał śrubowy 3 wsparty na wewnętrznej przegrodzie 4, która zamyka od wewnątrz wewnętrzną komorę 5. Kanał śrubowy 3 jest dodatkowo wzmocniony przez wewnętrzną ściankę 6 umieszczoną wzdłuż jego głębokości, przy czym korzystne jest gdy wewnętrzna ścianka 6 umieszczona jest w połowie szerokości kanału śrubowego 3 (fig. 9 do fig. 14) lub umieszczona jest stycznie do płaszczyzny prostopadłej do osi symetrii kanału śrubowego 3 (fig. 15 do fig. 23). Drugie końce wewnętrznej ścianki 6 łączą się nierozłącznie ze ściankami 7, 7' tworząc za pomocą ścianek 8, 8 zamknięte komory 9, 9 pod którymi znajdują się otwarte komory 10, 10' dla uszczelek przyszybowych wewnętrznych 11 i 11', przy czym w słupach/ryglach 1 są wręby systemu odwodnienia kaskadowego A, B, C, w którym A jest najniższym poziomem kaskady, B jest poziomem średnim i C jest poziomem najwyższym. Do połączenia słupa/rygla 1 z szybą 3 (fig. 9 do fig. 12, fig. 14 do fig. 21 i fig. 23) stosuje się łącznik mocujący 12, który za pośrednictwem izolatorów termicznych 14 i 15, uszczelek przyszybowych wewnętrznych 11 i 11' umieszczonych w uszczelkowym rowku, uszczelek przyszybowych zewnętrznych 16 i 16' zakotwionych w listwie dociskowej 13 tworzy szczelny od wilgoci i wiatru i stabilny układ połączeniowy ściany słupowo-ryglowej, charakteryzującej się współczynnikiem izolacyjności termicznej o wartości do 2
1,3 W/m K. Dzięki umieszczeniu wzdłuż głębokości kanału śrubowego 3 wewnętrznej przegrody 6, uzyskuje się sztywną konstrukcję, którą można jeszcze dodatkowo usztywnić poprzez zaopatrzenie jej w wzmacniająco-usztywniające elementy 17 (fig. 14 i fig. 23) lub zaopatrzyć ją w izolację ogniową i przeciwpożarową 18 (fig. 14 i fig. 23). Profile słupów/rygli 1 łączone są ze sobą za pomocą łącznika 20 (fig. 4) o przekroju w kształcie litery „T” oraz elementów złącznych 19.
Claims (6)
1. Ściana słupowo-ryglowa, w której w pola ramy wstawiane są szyby, zawierająca słupy, pomiędzy którymi zamocowane są rygle i gdzie kształtowy profil słupa i rygla ma obrys prostokąta i jest podzielony na wewnętrzne komory i zawiera kanał śrubowy wsparty na wewnętrznej przegrodzie, znamienna tym, że kanał śrubowy (3) profilu słupa/rygla (1) połączony jest nierozłącznie z wewnętrzną ścianką (6) umieszczoną prostopadle w stosunku do płaszczyzny przechodzącej przez środek kanału śrubowego (3) wzdłuż jego głębokości, gdzie drugie końce wewnętrznej ścianki (6) łączą się nierozłącznie ze ściankami (7) i ściankami (7) tworząc za pomocą ścianek (8) i ścianek (8) zamknięte komory (9) i zamknięte komory (9) pod którymi znajdują się otwarte komory (10) i otwarte komory (10') dla uszczelek (11) i uszczelek (11'), przy czym w słupach/ryglach (1) są wręby systemu odwodnienia kaskadowego (A, B, C).
2. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że wewnętrzna ścianka (6) profilu słupa/rygla (1) umieszczona jest w połowie głębokości kanału śrubowego (3).
3. Ściana według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wewnętrzna ścianka (6) profilu słupa/rygla (1) umieszczona jest stycznie do płaszczyzny wejścia do kanału śrubowego (3).
4. Ściana według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienna tym, że profil słupa/rygla (1) ma wewnątrz wewnętrznej komory (5) wzmacniająco-usztywniające elementy (17).
5. Ściana według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że profil słupa/rygla (1) zawiera wewnątrz wewnętrznej komory (5) izolację ogniową i przeciwpożarową (18).
6. Ściana według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że profile słupów/rygli (1) łączone są ze sobą za pomocą łącznika (20), którego wzmocnienia wewnętrznego gniazda mają przekrój w kształcie litery „T”.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392289A PL226987B1 (pl) | 2010-09-02 | 2010-09-02 | Sciana słupowo -ryglowa |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392289A PL226987B1 (pl) | 2010-09-02 | 2010-09-02 | Sciana słupowo -ryglowa |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL392289A1 PL392289A1 (pl) | 2012-03-12 |
PL226987B1 true PL226987B1 (pl) | 2017-10-31 |
Family
ID=45891335
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL392289A PL226987B1 (pl) | 2010-09-02 | 2010-09-02 | Sciana słupowo -ryglowa |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL226987B1 (pl) |
-
2010
- 2010-09-02 PL PL392289A patent/PL226987B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL392289A1 (pl) | 2012-03-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7644549B2 (en) | Hybrid window wall/curtain wall system and method of installation | |
WO1994004765A1 (en) | Stopless butt-joint multiple curtainwall system | |
ES2979154T3 (es) | Muro cortina con un elemento de muro con un marco con dos o más compartimentos de ala | |
KR101235718B1 (ko) | 유닛 타입 스틸 커튼월의 수직부재 및 수평부재 장착구조 | |
KR101884826B1 (ko) | 고강도 커튼월결합구조 | |
CN109844236B (zh) | 带有具有带有用于翼板等的隔室的框架的墙体元件的幕墙及用于更换幕墙中的填充元件的方法 | |
KR101172391B1 (ko) | 친환경 단열 커튼월 창호 | |
US20140230362A1 (en) | Snap-in glass block system | |
CA2066621A1 (en) | Statically stable frame with full thermal break for windows and cladding panels | |
KR102010521B1 (ko) | 단열 커튼월 | |
US12054943B2 (en) | Systems, methods and apparatus for interlocking unitized curtainwall building faç ade | |
JP2022169745A (ja) | カーテンウォール | |
US11434635B1 (en) | Window and curtain wall segments, structures, systems and methods | |
US11015344B2 (en) | Cassette frame components and methods of installation | |
JP7077470B2 (ja) | カーテンウォール | |
PL226987B1 (pl) | Sciana słupowo -ryglowa | |
JP7077435B2 (ja) | カーテンウォール | |
KR102277966B1 (ko) | 가스켓이 생략된 오픈조인트 패널조립체 | |
US9051732B2 (en) | Intermediate divider within an exterior wall unit | |
CA2510989C (en) | Hybrid window wall/curtain wall system and method of installation | |
WO1999029995A1 (en) | Set of metal sections for the construction of continuous faces for buildings | |
EP3031993A1 (en) | Curtain wall profile and system | |
US20220389706A1 (en) | Curtain wall and drainage cavity for curtain wall unit | |
PL214455B1 (pl) | Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa | |
Watts | Timber windows |