PL214455B1 - Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa - Google Patents

Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa

Info

Publication number
PL214455B1
PL214455B1 PL377868A PL37786805A PL214455B1 PL 214455 B1 PL214455 B1 PL 214455B1 PL 377868 A PL377868 A PL 377868A PL 37786805 A PL37786805 A PL 37786805A PL 214455 B1 PL214455 B1 PL 214455B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
wall
embedded
gasket
rectangular
Prior art date
Application number
PL377868A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377868A1 (pl
Inventor
Dariusz Rusniok
Original Assignee
Zaklad Elementow Wyposazenia Budownictwa Metalplast Bielsko Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklad Elementow Wyposazenia Budownictwa Metalplast Bielsko Spolka Akcyjna filed Critical Zaklad Elementow Wyposazenia Budownictwa Metalplast Bielsko Spolka Akcyjna
Priority to PL377868A priority Critical patent/PL214455B1/pl
Publication of PL377868A1 publication Critical patent/PL377868A1/pl
Publication of PL214455B1 publication Critical patent/PL214455B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa, przeznaczona do montowania jej jako gotowego prefabrykatu na ścianie budynków na budowie.
Z polskiego opisu patentowego nr 212 133 znana jest konstrukcja ryglowo-słupkowa, w która jest stosowana, zwłaszcza dla elewacji i okien dachowych i składa się z kilku słupów, pomiędzy którymi znajdują się rygle. Taka konfiguracja pozwala na łatwe przymocowanie rygla do słupka.
Z polskiego opisu patentowego nr 196 193 znana jest konstrukcja ramowa składająca się ze słupków i rygli w postaci pustych profili, zwłaszcza dla elewacji lub temu podobnych, w której pomiędzy słupkami względnie ryglami i połączonymi z nimi listwami dociskowymi zamocowane są swoimi obrzeżami elementy ścienne w postaci szyb, paneli lub temu podobnych, przy czym słupki mają co najmniej jedną, biegnącą wzdłuż profilu, rynnę odwadniającą dla wody kondensacyjnej i/lub przesączającej się, która to rynna ma kształt rowka i jest otwarta od strony zewnętrznej powierzchni elewacji, przy czym w rowku rynny usytuowany jest element odwadniający lub uszczelniający, do odprowadzania wody z rynny odwadniającej w kierunku zewnętrznej powierzchni elewacji, która charakteryzuje się tym, że element odwadniający lub uszczelniający ma dla każdej rynny odwadniającej, dopasowaną w przybliżeniu swoim przekrojem zewnętrznym do jej przekroju wewnętrznego, listwę kształtową, która na swojej górnej, w stanie zmontowania, krawędzi ma wystające na bok, elastyczne wargi uszczelniające, przylegające szczelnie do rynny odwadniającej w całym obszarze dna i ścianek rowka.
Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa wyposażona w rygiel, słup i słup pośredni, przy czym wszystkie elementy segmentowej słupowo-ryglowej ściany osłonowej połączone są ze sobą trwale według wynalazku, charakteryzuje się tym, że składa się z połączonych ze sobą w konstrukcję rygla połówkowego, który stanowią dwa połączone ze sobą identyczne w zestawie kształtowniki o przekroju prostokątnym, gdzie na powierzchni dłuższego boku przy jednej krawędzi osadzono prostopadle do tego boku dwa wypusty z wgłębieniami na powierzchni wewnętrznej, a przy przeciwległej krawędzi jest taki sam i ma wypusty i odsadzenie o przekroju prostokątnym z umieszczonymi na zewnętrznej jego powierzchni trapezowymi gniazdami, w których osadzono jedne końce przekładek termicznych, a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach przeciwległego skorupowego kształtownika, słupa połówkowego, który ma uszczelkę osadzoną w wybraniu przekładek termicznych i ma dwie jednakowego kształtu uszczelki osadzone w występach na dłuższym boku części prostokątnej kształtownika.
Rygiel połówkowy zawiera przeciwległy skorupowy kształtownik, który w przekroju poprzecznym ma kształt kwadratu z przedłużoną ścianką i trapezowymi gniazdami, a prostopadły do niej bok jest przedłużony i zakończony kątowym występem usytuowanym do ściany prostopadle, przy czym równoległy do kątowego występu bok jest jednostronnie przedłużony i ze skorupowym kształtownikiem połączona jest listwa przyszybowa składająca się ze ściany czołowej zgiętej z jednej strony pod kątem prostym, mająca na powierzchni wewnętrznej ukośny występ, natomiast przeciwległa krawędź ściany czołowej połączona jest ścianką usytuowaną do niej prostopadle, która z występem kątowym tworzy kształt litery C, a ścianka przechodzi w odsadzoną kolejną ściankę z kątowym występem skierowanym do wewnątrz, z którym zatrzaskuje się w występach poprzedniego kształtownika, natomiast w wybraniu utworzonym przez kształtownik z listwą przyszybowa jest kształtowa uszczelka, a w zewnętrznych występach kształtownika prostokątnego osadzono kształtową uszczelkę oraz w występach i odsadzeniu kształtownika prostokątnego osadzono kształtową uszczelkę, która osadzona jest występem w wybraniu przekładki termicznej, a jej wysięgi stykają się z naprzeciwległą przekładką termiczną, przy czym pomiędzy uszczelką osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelką z wysięgiem przylegający do przekładki termicznej osadzoną w kształtowniku prostokątnym osadzono szybę komorową, natomiast w przeciwległej połówce rygla pomiędzy uszczelką osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelce osadzono pośrednią ściankę. Słup pośredni składa się z kształtownika o poprzecznym prostokątnym przekroju, mający na powierzchni wewnętrznej wypusty z kształtowymi wybraniami, natomiast na jednym krótszym boku są wybrania o kształcie litery C oraz trapezowe gniazda, w których osadzono jedną stronę przekładek termicznych, a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach części prostokątnej przeciwległego skorupowego kształtownika, który na dłuższym boku przy krawędziach ma prostokątne występy, w których zatrzaśnięta jest listwa przyszybowa, zaś listwę przyszybową tworzy kształtownik składający się z dwóch połączonych rowkiem o kształcie litery C ściankach a część ścianki jest zgięta na końcach pod kątem prostym i ma ukośnie osadzone występy z uszczelkami i na jednej wewnętrznej stronie ścianki osadzono kątowy występ oraz na przedłużeniu dłuższej ściance
PL 214 455 B1 rowka osadzono kątowy występ, zaś pomiędzy uszczelkami osadzonymi na listwie przyszybowej i uszczelkami mającymi wysięgi stykające się z przekładkami termicznymi osadzonymi w wybraniach o kształcie litery C kształtownika osadzono szyby komorowe.
Zaletą powyższego rozwiązania jest uzyskanie konstrukcji segmentowej słupowo-ryglowej ściany osłonowej całkowicie prefabrykowanej w warunkach warsztatowych ze względu na funkcję i design. Uzyskanie możliwości szklenia ściany metodą tradycyjną, jak również przy użyciu kleju konstrukcyjnego. Kolejną zaletą jest podział powierzchni ściany na elementy o wysokości jednej lub dwóch kondygnacji budynku i szerokości równej jednokrotności lub wielokrotności modułu rozstawu słupów szkieletu ściany oraz możliwość transportu gotowych prefabrykowanych segmentów na budowę i tam ich montaż na krawędziach stropów. Łączenie poszczególnych segmentów jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii połówkowych słupów i rygli oraz systemu uszczelnień.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia w przekroju poprzecznym konstrukcję dzielonego rygla, fig. 2 przedstawia w przekroju poprzecznym konstrukcję dzielonego słupa, fig. 3 przedstawia w przekroju poprzecznym konstrukcję słupa pośredniego, fig. 4 przedstawia przekrój poprzecznym ściany przez rygiel, a fig. 5 przedstawia przekrój poprzeczny ściany przez słup.
Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa według wynalazku składa się z połączonych ze sobą w konstrukcję rygla połówkowego 1, słupa połówkowego 2 i słupa pośredniego 3. Wszystkie elementy segmentowej słupowo-ryglowej ściany osłonowej połączone są ze sobą trwale.
Rygiel połówkowy 1 stanowią dwa połączone ze sobą identyczne w zestawie kształtownik 4 o przekroju prostokątnym, gdzie na powierzchni dłuższego boku 5 przy jednej krawędzi osadzono prostopadle do tego boku dwa wypusty 6 z wgłębieniami 7 na powierzchni wewnętrznej, a przy przeciwległej krawędzi jest taki sam wypust 6 i odsadzenie 8 o przekroju prostokątnym z umieszczonymi na zewnętrznej jego powierzchni trapezowymi gniazdami 9, w których osadzono jedne końce przekładek termicznych 10, a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach 9 przeciwległego skorupowego kształtownika 11. Przeciwległy skorupowy kształtownik 11 w przekroju poprzecznym ma kształt kwadratu z przedłużoną ścianką 12 i z trapezowymi gniazdami 9, natomiast prostopadły do niej bok 13 jest przedłużony i zakończony kątowym występem 14 usytuowanym do ściany 12 prostopadle. Równoległy do kątowego występu 14 bok 15 kwadratu jest jednostronnie przedłużony. Ze skorupowym kształtownikiem 11 połączona jest listwa przyszybowa składająca się ze ściany czołowej 16 o części zgiętej pod kątem prostym, mająca na tej powierzchni wewnętrznej ukośny występ 17, natomiast przeciwległa krawędź ściany czołowej 16 połączona jest ścianką 18 usytuowaną do niej prostopadle, która z występem kątowym 14 tworzy kształt litery C, a ścianka 18 przechodzi w odsadzoną kolejną ściankę 19 z kątowym występem 14 skierowanym do wewnątrz, który zatrzaskuje się w występach poprzedniego kształtownika 11. W wybraniu 20 utworzonym przez kształtownik z listwą przyszybową jest kształtowa uszczelka 21. W zewnętrznych występach 6 kształtownika prostokątnego 1 osadzono kształtową uszczelkę 22 oraz w występ 6 i odsadzenie 8 kształtownika prostokątnego 1 osadzono kształtową uszczelkę 23, która osadzona jest również swym występem w wybraniu 24 przekładki termicznej 26, a jej występy 25 stykają się z naprzeciwległą przekładką termiczną 26. Pomiędzy uszczelką 27 osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelką 28 z wysięgiem 25 przylegający do przekładki termicznej 10 osadzoną w kształtowniku prostokątnym 29 osadzono szybę komorową 30. W przeciwległej połówce rygla pomiędzy uszczelką 27 osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelką 28 osadzono pośrednią ściankę 31. Połówkowy słup 2 zestawiony jest z takich samych kształtowników i części uszczelek jak rygiel, odróżniają go jedynie uszczelki 32 osadzone w wybraniach 24 przekładki termicznej 26 i dwie jednakowego kształtu uszczelki 33 osadzone w występach 6 na dłuższym boku 5 części prostokątnej kształtownika 4.
Słup pośredni 3 składa się z kształtownika 34 o poprzecznym prostokątnym przekroju i ma na powierzchni wewnętrznej wypusty 35 z kształtowymi wybraniami, natomiast na jednym krótszym boku są wybrania 36 o kształcie litery C, oraz trapezowe gniazda 10, w których osadzono jedną stronę przekładek termicznych 37, a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach 10 części prostokątnej przeciwległego skorupowego kształtownika 38, który na dłuższym boku przy krawędziach ma prostokątne występy 14, w których zatrzaśnięta jest listwa przyszybowa. Listwę przyszybową tworzy kształtownik składający się z dwóch połączonych rowkiem 39 o kształcie litery C ścianek 40. Ścianki 40 mają część ukształtowaną do pozostałej części pod kątem prostym, gdzie ukośnie osadzono występy 17 z uszczelkami 27. Na jednej wewnętrznej stronie ścianki 40 jest kątowy występ
PL 214 455 B1 oraz na przedłużeniu dłuższej ściance rowka 39 jest kątowy występ 14. Pomiędzy uszczelkami 27 osadzonymi na listwie przyszybowej i uszczelkami 28 mające występy 25 stykające się z przekładkami termicznymi 37 osadzonymi w wybraniach 36 o kształcie litery C kształtownika 34 osadzono szyby komorowe 30.

Claims (3)

1. Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa wyposażona w rygiel, słup i słup pośredni, przy czym wszystkie elementy segmentowej słupowo-ryglowej ściany osłonowej połączone są ze sobą trwale, znamienna tym, że składa się z połączonych ze sobą w konstrukcję rygla połówkowego (1), który stanowią dwa połączone ze sobą identyczne w zestawie kształtowniki (4) o przekroju prostokątnym, gdzie na powierzchni dłuższego boku (5), przy jednej krawędzi osadzono prostopadle do tego boku dwa wypusty (6) z wgłębieniami (7) na powierzchni wewnętrznej, a przy przeciwległej krawędzi jest taki sam i ma wypusty (6) i odsadzenie (8) o przekroju prostokątnym z umieszczonymi na zewnętrznej jego powierzchni trapezowymi gniazdami (9), w których osadzono jedne końce przekładek termicznych (10), a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach (9) przeciwległego skorupowego kształtownika (11), słupa połówkowego (2), który ma uszczelkę (32) osadzoną w wybraniu (24) przekładek termicznych (26) i ma dwie jednakowego kształtu uszczelki (33) osadzone w występach (6) na dłuższym boku (5) części prostokątnej kształtownika (4).
2. Rygiel połówkowy według zastrz. 1, znamienny tym, że przeciwległy skorupowy kształtownik (11) w przekroju poprzecznym ma kształt kwadratu z przedłużoną ścianką (12) i trapezowymi gniazdami (9), a prostopadły do niej bok (13) jest przedłużony i zakończony kątowym występem (14) usytuowanym do ściany (12) prostopadle, przy czym równoległy do kątowego występu (14) bok (15) jest jednostronnie przedłużony i ze skorupowym kształtownikiem (11) połączona jest listwa przyszybowa składająca się ze ściany czołowej (16) zgiętej z jednej strony pod kątem prostym, mająca na powierzchni wewnętrznej ukośny występ (17), natomiast przeciwległa krawędź ściany czołowej (6) połączona jest ścianką (18) usytuowaną do niej prostopadle, która z występem kątowym (14) tworzy kształt litery C, a ścianka (18) przechodzi w odsadzoną kolejną ściankę (19) z kątowym występem (14) w skierowanym do wewnątrz, z którym zatrzaskuje się w występach poprzedniego kształtownika (11), natomiast w wybraniu (20) utworzonym przez kształtownik z listwą przyszybową jest kształtowa uszczelka (21), a w zewnętrznych występach (6) kształtownika prostokątnego (1) osadzono kształtową uszczelkę (22), oraz w występach (6) i odsadzeniu (8) kształtownika prostokątnego (1) osadzono kształtową uszczelkę (23), która osadzona jest występem w wybraniu przekładki termicznej (26), a jej wysięgi (25) stykają się z naprzeciwległą przekładką termiczną (26), przy czym pomiędzy uszczelką (27) osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelką (28) z wysięgiem przylegający do przekładki termicznej (10) osadzoną w kształtowniku prostokątnym (29) osadzono szybę komorową (30), natomiast w przeciwległej połówce rygla pomiędzy uszczelką (27) osadzoną na listwie przyszybowej i uszczelce (28) osadzono pośrednią ściankę (31).
3. Słup pośredni według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z kształtownika (34) o poprzecznym prostokątnym przekroju, mający na powierzchni wewnętrznej wypusty (35) z kształtowymi wybraniami, natomiast na jednym krótszym boku są wybrania (36) o kształcie litery C oraz trapezowe gniazda (9), w których osadzono jedną stronę przekładek termicznych (37), a ich drugie końce osadzono w trapezowych gniazdach (9) część prostokątnej przeciwległego skorupowego kształtownika (38), który na dłuższym boku przy krawędziach ma prostokątne występy (14), w których zatrzaśnięta jest listwa przyszybowa, zaś listwę przyszybową tworzy kształtownik składający się z dwóch połączonych rowkiem (39) o kształcie litery C ściankach (40) a część ścianki (40) jest zgięta na końcach pod kątem prostym i ma ukośnie osadzone występy (17) z uszczelkami (27) i na jednej wewnętrznej stronie ścianki (40) osadzono kątowy występ (14) oraz na przedłużeniu dłuższej ścianki rowka (39) osadzono kątowy występ (14), zaś pomiędzy uszczelkami (27) osadzonymi na listwie przyszybowej i uszczelkami (28) mającymi wysięgi (25) stykające się z przekładkami termicznymi (37) osadzonymi w wybraniach (36) o kształcie litery C kształtownika (34) osadzono szyby komorowe (30).
PL377868A 2005-10-27 2005-10-27 Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa PL214455B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377868A PL214455B1 (pl) 2005-10-27 2005-10-27 Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377868A PL214455B1 (pl) 2005-10-27 2005-10-27 Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377868A1 PL377868A1 (pl) 2007-04-30
PL214455B1 true PL214455B1 (pl) 2013-08-30

Family

ID=43014867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377868A PL214455B1 (pl) 2005-10-27 2005-10-27 Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214455B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11072971B1 (en) 2020-01-24 2021-07-27 Solar Innovations, Inc. Modular system for glazing and other infill panels

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11072971B1 (en) 2020-01-24 2021-07-27 Solar Innovations, Inc. Modular system for glazing and other infill panels

Also Published As

Publication number Publication date
PL377868A1 (pl) 2007-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109415902B (zh) 幕墙
CA1308536C (en) Panel wall system
US7644549B2 (en) Hybrid window wall/curtain wall system and method of installation
US7162842B2 (en) Structural element system and structural elements of such system for curtain facades, facade linings, sun rooms, soundproofing walls, fair buildings and the like
US3176806A (en) Curtain wall
US4607471A (en) Panel wall system
US11035120B2 (en) Curtain wall
CN109415901B (zh) 幕墙和用于这种幕墙的套件及构建方法
US4141188A (en) Wall construction
US20230383537A1 (en) Systems, methods and apparatus for interlocking unitized curtainwall building façade
EP2592364A1 (en) An integrated structural system for mounting of photovoltaic panels
PL214455B1 (pl) Segmentowa słupowo-ryglowa ściana osłonowa
CA2510989C (en) Hybrid window wall/curtain wall system and method of installation
PL201511B1 (pl) Elewacja lub dach świetlikowy z konstrukcją ramową ze słupków i szczeblin
HRP20030236A2 (en) Support unit provided in the glazing rebate of a facade or a transparent roof
PL214456B1 (pl) Zestaw kształtowników ściany słupowo-ryglowej o odwrotnym szkleniu strukturalnym
EP3031993A1 (en) Curtain wall profile and system
PL71029Y1 (pl) Węzeł konstrukcyjny połączenia słup-rygiel
DE19720811A1 (de) Anschlußrahmen für eine Fassadenkonstruktion
NO302625B1 (no) Altanlukningssystem til bruk ved fasaderenovering av eksisterende etasjebygg
PL242546B1 (pl) Węzeł konstrukcyjny połączenia słup-rygiel
PL226987B1 (pl) Sciana słupowo -ryglowa
PL231921B1 (pl) Sposób łączenia gotowych modułów fasad oraz moduł z elementami wzajemnego łączenia w układzie poziomym i układzie pionowym fasad
PL202901B1 (pl) Zestaw kształtowników, maskujących złącze szyb ściany słupowo-ryglowej
CA3049663A1 (en) Wall construction for a building, and a method for manufacturing same