PL226939B1 - Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego - Google Patents

Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego

Info

Publication number
PL226939B1
PL226939B1 PL404679A PL40467913A PL226939B1 PL 226939 B1 PL226939 B1 PL 226939B1 PL 404679 A PL404679 A PL 404679A PL 40467913 A PL40467913 A PL 40467913A PL 226939 B1 PL226939 B1 PL 226939B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dust
weight
perlite
minutes
waste
Prior art date
Application number
PL404679A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404679A1 (pl
Inventor
Józef Ziętek
Józef Zietek
Waldemar Pichór
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Lakma Sat Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie, Lakma Sat Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL404679A priority Critical patent/PL226939B1/pl
Publication of PL404679A1 publication Critical patent/PL404679A1/pl
Publication of PL226939B1 publication Critical patent/PL226939B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania granulatu z odpadowego pyłu perlitowego, przeznaczonego do stosowania w budownictwie, m.in. w wyrobach tynkarskich cienkowarstwowych. Sposób polega na tym, że do granulatora bębnowego wprowadza się pył perlitowy o uziarnieniu poniżej 0,5 mm i natryskuje spoiwo, w postaci wodnej dyspersji polimerowej. Stosuje się 50-150 części wagowych spoiwa na 100 części wagowych pyłu. W początkowym etapie procesu stosuje się obroty bębna 1-20 obr/min, a następnie, w czasie 3-15 minut, zwiększa się je do 50-100 obr/min i jednocześnie podgrzewa radiacyjnie masę w całej objętości promieniowaniem podczerwonym, do temperatury nie wyższej niż 80°C. Mieszanie kontynuuje się przez 5-30 minut, po czym masę suszy konwekcyjnie strumieniem powietrza przez okres 60-180 minut, utrzymując temperaturę nawiewu na poziomie 40-80°C, aż do uzyskania kulistych granul o wielkości 0,5-1,5 mm i zawartości wilgoci poniżej 1,5% wagowego, w ilości co najmniej 70% wagowych użytego pyłu perlitowego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania granulatu z odpadowego pyłu perlitowego, przeznaczonego do stosowania w budownictwie, zwłaszcza do produkcji tynków i zapraw.
Perlit ekspandowany od dawna wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Ponieważ charakteryzuje się niskim ciężarem nasypowym oraz dużą objętością, jest stosowany w produkcji materiałów budowlanych m.in. jako składnik do produkcji zapraw i tynków lub ze względu na znaczną porowatość używany jest jako wypełniacz do wyrobów izolacyjnych. Ponadto jest chemicznie i biologicznie obojętny, nietoksyczny, niepalny, a także odznacza się wysoką odpornością na mróz i wilgoć, jest więc znakomitym materiałem nie tylko dla budownictwa, ale również metalurgii, oczyszczania wód, filtracji, czy rolnictwa.
Specyficzne właściwości ruda perlitowa uzyskuje w tzw. procesie ekspandacji (spęczniania), w wyniku obróbki cieplnej w zakresie temperatur 850-1150°C. Naturalny perlit zawiera w swojej strukturze 2-5% objętościowych wody w formie związanej, która w wyniku ogrzania gwałtownie paruje. Pod wpływem wzrostu ciśnienia pary wodnej cząstki zostają rozkruszane, a jednocześnie przebiega proces spiekania szkła wulkanicznego, z którego zbudowany jest perlit i wewnątrz materiału tworzą się puste szkliste pęcherzyki o nieregularnych kształtach, zawierające w sobie zamknięte powietrze. Uzyskany perlit ekspandowany wykazuje objętość większą od 5 do 20 razy w stosunku do surowca wyjściowego.
Podczas procesu ekspandowania rudy perlitowej powstają frakcje o zróżnicowanej granulacji. Oprócz perlitu o ściśle określonych klasach ziarnowych, stanowiącego produkt handlowy, powstaje również odpad w postaci pyłu perlitowego, w ilości sięgającej do 50% wagowych materiału wsadowego. Ze względu na wysoką pylistość przy dozowaniu i niekorzystny wpływ dodatku pyłu perlitowego na cechy reologiczne produkowanych wyrobów, najczęściej nie jest on wykorzystywany w przemyśle. Zwykle pył perlitowy jest oddzielany od właściwej frakcji perlitu w cyklonach lub filtrach workowych, a następnie zbierany przez producentów np. w opakowaniach typu big-bag i składowany. Generuje to dodatkowe koszty i jest uciążliwe dla środowiska. Poza tym, jak wynika z praktyki przemysłowej, części pyłu nie udaje się odseparować w trakcie produkcji perlitu i odpad trafia do odbiorców razem z zakupionym perlitem handlowym. Taki produkt przed użyciem wymaga dodatkowo odseparowania bezużytecznego pyłu, a następnie zapewnienia miejsca na jego bezpieczne dla środowiska składowanie.
Z uwagi na wskazane powyżej problemy, podejmowane są próby zagospodarowania odpadowego pyłu perlitowego, co jest przedmiotem patentów i publikacji naukowych.
Znany jest ze zgłoszenia PL314102 A1 sposób utylizacji odpadowego perlitu polegający na tym, że perlit miesza się z wodą pozbawioną środka wiążącego, ewentualnie zawierającą środek wiążący w ilości poniżej 1% i poddaje sprasowaniu pod ciśnieniem 20-10 - 500-10 MPa. Stosunek perlitu do wody w mieszaninie wynosi korzystnie od 1:3 do 1:30, przy czym objętość mieszaniny po sprasowaniu wynosi około 20% jej objętości pierwotnej. Bezpyłowość oraz znaczne zmniejszenie objętości sprasowanego perlitu wielokrotnie obniżają koszty jego składowania. Możliwe jest również wykorzystanie uzyskanego materiału w budownictwie.
Ze zgłoszenia PL383676 A1 znany jest sposób utylizacji drobin perlitu, stanowiących odpad powstały w procesie ekspandacji, polegający na jego wykorzystaniu w produkcji wyrobów chemii budowlanej, takich jak silikony, żywiczne masy uszczelniające wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, kleje wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, farby wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, mokre tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe.
Z przeprowadzonych badań, znanych z publikacji E. Żelazowskiej i in. pt. „Otrzymywanie tworzyw szklano-krystalicznych na bazie rudy perlitu i odpadów perlitu ekspandowanego”, Materiały ceramiczne, 64, 3(2012), s. 411-416, wynika, że odpadowy pył perlitowy w ilości do 20% wagowych, może być gospodarczo wykorzystany do produkcji materiałów o charakterze lekkich tworzyw szklano - krystalicznych, jako kruszywo do betonu lub innych materiałów budowlanych wykazujących właściwości termoizolacyjne.
Ze zgłoszenia PL389725 A1 znany jest materiał budowlany pozwalający na zagospodarowanie perlitu ekspandowanego o drobnym uziarnieniu. Materiał zawiera 110-130 części wagowych polimerycznego diizocyjanianu difenylometanu, 0,5-3 części wagowych wody, 0,5-2 części wagowych katalizatora aminowego oraz 50-70 części wagowych perlitu o uziarnieniu poniżej 0,5 mm. Korzystnie co najmniej 30% perlitu stanowi frakcja o uziarnieniu poniżej 0,2 mm. Ponadto materiał budowlany zawiera 80-100 części wagowych oksyalkilenowanego sorbitolu, 1-3 części wagowych oleju silikonowego
PL 226 939 B1 oraz olej roślinny i/lub silikonowy do zwilżania perlitu w ilości do 20 części wagowych. Składniki te stanowią dobre lepiszcze dla perlitu, a sam materiał jest skutecznym izolatorem akustycznym i termicznym.
Ze zgłoszenia US20060042514 A1 znany jest zaglomerowany odpadowy pył perlitowy, wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a zwłaszcza w ogrodnictwie. Wynalazek ujawnia sposób wytwarzania produktu w postaci granul lub płatków, polegający na tym, że do odpadowego pyłu perlitowego, odseparowanego od gruboziarnistego perlitu ekspandowanego dodaje się spoiwo, a następnie masę poddaje obróbce za pomocą znanych technologii takich jak np. granulacja bębnowa, talerzowa, granulacja połączona z wytłaczaniem, prasowaniem lub spienianiem. Spoiwem może być ciecz, odpad płynny lub jego mieszanina z odpadem stałym, nawozy płynne, skrobia, kleje, polimery lub włókna polimerowe, włókna celulozowe, makulatura, gips, wapno, a także ich kombinacja. Ponadto do materiału są dodawane inne substancje np. nasiona, nawozy lub środki ochrony roślin takie jak pestycydy, czy też herbicydy. W powyższym rozwiązaniu bardzo ogólnie wskazano warunki prowadzenia procesu i nie opisano parametrów powstałego granulatu, ograniczając się do stwierdzenia, że produkt wykazuje właściwości zbliżone do naturalnego perlitu ekspandowanego i może być wykorzystywany gospodarczo.
Znany jest ze zgłoszenia DE4426888 A1 zestaw składników do wytwarzania tynków termoizolacyjnych, stosowanych wewnątrz i na zewnątrz obiektów budowlanych, zawierający wypełniacz w postaci perlitu ekspandowanego lub wermikulitu o uziarnieniu poniżej 1 mm, w ilości 10-35% wagowych, wypełniacz wapienny i/lub kredę w ilości 30-40% wagowych, cement w ilości 25-60% wagowych oraz spoiwo organiczne, korzystnie w postaci dyspersji akrylowej lub poli(octanowo - winylowej) o zawartości suchej substancji 8-12,5% wagowych. Sposób uzyskiwania surowca polega na naniesieniu spoiwa na składniki w granulatorze bębnowym, a następnie utwardzeniu granulatu przez suszenie strumieniem gorącego powietrza.
Wiadomo, że odpad powstający podczas ekspandowania rudy perlitowej charakteryzuje się dużą pylistością i niezwykle niską gęstością nasypową. Dlatego sam pył perlitowy w luźnej postaci, bez dodatku innych składników o dużej gęstości, takich jak np. cement czy mączka wapienna, jest materiałem bardzo trudnym do przetworzenia i znane technologie nie znajdują zastosowania przy jego przetwarzaniu w granulaty.
Zasadniczym problemem jaki rozwiązuje wynalazek, jest takie poprowadzenie procesu granulacji pyłu perlitowego, które pozwoli na wydajne przetworzenie odpadu w postaci pyłu perlitowego w surowiec nadający się do stosowania w budownictwie, bez konieczności wprowadzania komponentów o dużej gęstości.
Sposób wytwarzania granulatu z odpadowego pyłu perlitowego, podobnie jak w powyższych rozwiązaniach, znanych ze stanu techniki, polega na jego separacji od perlitu ekspandowanego, a następnie zmieszaniu ze spoiwem, uformowaniu granulatu i jego wysuszeniu.
Istotą rozwiązania jest to, że na odpadowy pył perlitowy o uziarnieniu poniżej 0,5 mm natryskuje się w warunkach ciągłego mieszania w granulatorze bębnowym, przy obrotach bębna 1-20 obr/min spoiwo w postaci wodnej dyspersji poli(octanu winylu) i/lub kopolimerów akrylowych i/lub styrenowoakrylowych o zawartości 40-60% suchej substancji, ewentualnie rozcieńczone wodą do uzyskania lepkości umożliwiającej jego natrysk, przy czym na 100 części wagowych pyłu stosuje się 50-150 części wagowych spoiwa. Następnie, w czasie 3-15 minut zwiększa się obroty bębna do 50-100 obr/min i jednocześnie podgrzewa radiacyjnie masę w całej objętości promieniowaniem podczerwonym do temperatury nie wyższej niż 80°C, kontynuując mieszanie przez 5-30 minut. W końcowym etapie masę suszy się konwekcyjnie strumieniem powietrza przez okres 60-180 minut utrzymując temperaturę nawiewu na poziomie 40-80°C, aż do uzyskania kulistych granul o wielkości 0,5-1,5 mm i zawartości wilgoci poniżej 1,5% wagowego, w ilości co najmniej 70% wagowych użytego pyłu perlitowego.
Sposób będący przedmiotem wynalazku, pozwala z dużą wydajnością przetworzyć odpad w surowiec, który spełnia wymogi norm i przepisów prawa budowlanego. Dzięki zastosowaniu regulacji obrotów bębna oraz nagrzewaniu radiacyjnemu masy w początkowym etapie obróbki, nie występuje zjawisko wydmuchiwania bardzo lekkiego pyłu z bębna granulatora.
Uzyskany z odpadowego pyłu perlitowego granulat wykazuje właściwości porównywalne z właściwościami gruboziarnistego perlitu ekspandowanego i może być wykorzystywany zamiennie m.in. w wyrobach tynkarskich cienkowarstwowych.
PL 226 939 B1
Zaletą sposobu według wynalazku jest również to, że wykorzystuje się w nim uciążliwe dla środowiska odpady, które bezużytecznie zalegają na składowiskach.
Sposób według wynalazku został bliżej określony w poniższych przykładach, nie ograniczających jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Przygotowano spoiwo w postaci dyspersji wodnej poli(octanu winylu) o nazwie handlowej Dewinol D2, zawierającej 50% suchej substancji, którą rozcieńczono wodą w stosunku 1:1. Lepkość spoiwa po rozcieńczeniu, oznaczona wg PN-C-81701 za pomocą kubka wypływowego o średnicy 4 mm 3 wynosiła 12 s. Następnie do bębna granulatora o pojemności 340 dm3 i średnicy 60 cm wprowadzono 3 kg pyłu perlitowego o średniej wielkości ziaren 0,2 mm. Na pył natryskiwano przygotowane uprzednio spoiwo w ilości 3 kg przy obrotach bębna 10 obr/min i mieszano przez 10 minut. Następnie zwiększono obroty bębna do 50 obr/min, jednocześnie podgrzewając masę w całej objętości za pomocą promiennika podczerwieni o mocy 3 kW do temperatury 50°C i kontynuowano mieszanie przez 15 minut. W końcowym etapie masę suszono strumieniem powietrza przez 120 minut, utrzymując temperaturę nawiewu na poziomie 45°C, aż do uzyskania kulistych granul o wielkości 0,5-1,5 mm, o równomiernym rozkładzie ziarna i zawartości wilgoci 1,23% wagowych, w ilości 2,13 kg.
Otrzymany surowiec charakteryzował się następującymi właściwościami:
3
- gęstość nasypowa 0,31 kg/m3
- współczynnik przewodzenia ciepła 0,11 W/m-K.
P r z y k ł a d 2
Przygotowano spoiwo w postaci dyspersji akrylowej o nazwie handlowej OSAKRYL AH035, zawierającej 60% suchej substancji, rozcieńczonej wodą w stosunku 3:2. Lepkość spoiwa po rozcieńczeniu, oznaczona wg PN-C-81701 za pomocą kubka wypływowego o średnicy 4 mm wynosiła 11 s.
3
Następnie do bębna granulatora o pojemności 340 dm3 i średnicy 60 cm wprowadzono 3 kg pyłu perlitowego o średniej wielkości ziaren 0,2 mm. Na pył natryskiwano przygotowane uprzednio spoiwo w ilości 2,5 kg przy obrotach bębna 10 obr/min i mieszano przez 10 minut. Następnie zwiększono obroty bębna do 50 obr/min, jednocześnie podgrzewając masę w całej objętości za pomocą promiennika podczerwieni o mocy 3 kW, do temperatury 50°C i kontynuowano mieszanie przez 20 minut. W końcowym etapie masę suszono strumieniem powietrza przez 100 minut, utrzymując temperaturę nawiewu na poziomie 50°C, aż do uzyskania kulistych granul o wielkości 0,5-1,5 mm, o równomiernym rozkładzie ziarna i zawartości wilgoci 1,31% wagowych, w ilości 2,25 kg.
Otrzymany surowiec charakteryzował się następującymi właściwościami:
3
- gęstość nasypowa 0,31 kg/m3
- współczynnik przewodzenia ciepła 0,11 W/m-K.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób wytwarzania granulatu z odpadowego pyłu perlitowego, polegający na jego separacji od perlitu ekspandowanego, a następnie zmieszaniu ze spoiwem organicznym, uformowaniu granulatu i jego wysuszeniu, znamienny tym, że na odpadowy pył perlitowy o uziarnieniu poniżej 0,5 mm natryskuje się w warunkach ciągłego mieszania, w granulatorze bębnowym przy obrotach bębna 1-20 obr/min spoiwo w postaci wodnej dyspersji poli(octanu winylu) i/lub kopolimerów akrylowych i/lub styrenowo-akrylowych o zawartości 40-60% suchej substancji, ewentualnie rozcieńczone wodą do uzyskania lepkości umożliwiającej jego natrysk, przy czym na 100 części wagowych pyłu stosuje się 50-150 części wagowych spoiwa, a następnie, w czasie 3-15 minut zwiększa się obroty bębna do 50-100 obr/min i jednocześnie podgrzewa radiacyjnie masę w całej objętości promieniowaniem podczerwonym do temperatury nie wyższej niż 80°C, kontynuując mieszanie przez 5-30 minut, po czym masę suszy się konwekcyjnie strumieniem powietrza przez okres 60-180 minut utrzymując temperaturę nawiewu na poziomie 40-80°C, aż do uzyskania kulistych granul o wielkości 0,5-1,5 mm i zawartości wilgoci poniżej 1,5% wagowego, w ilości co najmniej 70% wagowych użytego pyłu perlitowego.
PL404679A 2013-07-12 2013-07-12 Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego PL226939B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404679A PL226939B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404679A PL226939B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404679A1 PL404679A1 (pl) 2014-02-17
PL226939B1 true PL226939B1 (pl) 2017-10-31

Family

ID=50097364

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404679A PL226939B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226939B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404679A1 (pl) 2014-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ibrahim et al. Comparative performance of different urea coating materials for slow release
CN102167529B (zh) 一种膨胀玻化微珠砂浆包裹聚苯颗粒的保温防火骨料及其制备方法
JP6379252B2 (ja) 多孔質材料を製造する方法
CN105238106A (zh) 具有净化空气功能的彩色麦饭石涂料粉
JP2019534232A (ja) 疎水化繊維セメント製品、その製造のための方法およびその使用
RU2514070C2 (ru) Способ изготовления гранулята из пеностекла, а также гранулят из пеностекла и его применение
PL226939B1 (pl) Sposób wytwarzania granulatu zodpadowego pyłu perlitowego
KR20090024325A (ko) 광물입자 피복형 완효성 비료입제의 제조방법
CN103232746A (zh) 一种内墙吸音腻子及其生产方法
CN101670614A (zh) 活性炭石膏板的生产方法
CN102807360A (zh) 采用氟化钙污泥制新型陶粒
CN105272061A (zh) 具有净化空气功能的伊利石彩色涂料粉
US20060042515A1 (en) Agglomerated perlite
PL240080B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego perlitu z odpadu perlitowego
JP2007056608A (ja) 壁材原料、壁材および壁材原料の製造方法
PL241341B1 (pl) Sposób wytwarzania granulatu z odpadu perlitowego
JP2007070171A (ja) 天然多孔質体固化体及び固化方法
PL241529B1 (pl) Sposób wytwarzania granulatu z odpadu perlitowego
RU2531966C1 (ru) Способ комплексной переработки перлита
JP2010235691A (ja) 被覆された多孔性無機粒子及びそれを用いた成形体
RU2473512C1 (ru) Способ сушки глины
CN107586085A (zh) 一种保温隔热多功能干粉装饰涂料的制备方法
KR101155732B1 (ko) 황토모르타르의 제조방법 및 황토모르타르
KR101382561B1 (ko) 미분을 이용한 펠릿의 제조방법
PL226938B1 (pl) Cienkowarstwowa masa tynkarska zperlitem