PL226605B1 - Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców - Google Patents
Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowcówInfo
- Publication number
- PL226605B1 PL226605B1 PL402268A PL40226812A PL226605B1 PL 226605 B1 PL226605 B1 PL 226605B1 PL 402268 A PL402268 A PL 402268A PL 40226812 A PL40226812 A PL 40226812A PL 226605 B1 PL226605 B1 PL 226605B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- binder
- polyvinylpyrrolidone
- pregelatinized starch
- solution containing
- polyethylene glycol
- Prior art date
Links
Landscapes
- Glanulating (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zwiększania gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców, w szczególności soli magnezu i wapnia.
Niska gęstość nasypowa drobnych proszków utrudnia uzyskanie wysokiej wydajności procesu tabletkowania. Na jedną porcję tabletki trzeba zużyć większą objętość proszku, co wydłuża etap dozowania. Jednocześnie opór powietrza utrudnia opadanie proszku. Przygotowana masa tabletkowa jest zsypywana swobodnie do matrycy pod wpływem działania siły grawitacji. Cząstki proszku o tej samej masie, ale różnych gęstościach zajmują różną objętość, co sprawia, że działają na nie różnie siły oporu powietrza. Cząstki proszku o niskiej gęstości nasypowej zajmujące większą objętość dość szybko osiągają taki stan, w którym siły oporu powietrza i grawitacji równoważą się. W rezultacie z powodu oporu powietrza cząstki te na krótkim odcinku drogi przestają przyspieszać i opadają ruchem jednostajnym z prędkością graniczną, dla której siły grawitacji i oporu pozostają w równowadze. Dla cząstek proszku o wyższej gęstości nasypowej i mniejszej objętości, siła oporu powietrza podczas spadania nie zdoła wzrosnąć do wartości równej sile grawitacji, co sprawia, że taka cząstka do końca głębokości matrycy porusza się ruchem przyspieszonym i zsypuje się do matrycy szybciej. Dzięki zwiększeniu gęstości nasypowej drobnego proszku uzyskujemy zmniejszenie objętości proszku, którą trzeba zadozować, by uzyskać tabletkę o założonej masie oraz przyspieszamy zsypywanie się założonej objętości proszku do matrycy, co w sumie pozwala na dwa sposoby skrócić czas napełniania matryc tabletkarki, a co za tym idzie, przyspieszyć sam proces tabletkowania.
Sposoby zwiększania gęstości nasypowej znane są z wielu opisów patentowych. W opisie EP 0436373A1 oraz EP 0526862A1 ujawniono sposób zagęszczania z wykorzystaniem poliwinylopirolidonu. Opisane sposoby wymagają wieloetapowego i czasochłonnego przygotowania proszku na tabletki. Celem wynalazku było opracowanie sposobu mniej energochłonnego i szybszego w realizacji, wykorzystującego łatwo dostępne i działające synergicznie składniki. W toku badań nad sposobem zagęszczania drobnych proszków berylowców stwierdzono, że użycie co najmniej dwuskładnikowego roztworu zawierającego co najmniej poliwinylopirolidon i/lub skrobię preżelowaną i/lub glikol polietylenowy skraca czas procesu i zmniejsza jego energochłonność.
Sposób zwiększania gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców, w szczególności soli magnezu i wapnia według wynalazku polega na tym, że co najmniej dwuskładnikowy roztwór lepiszcza wprowadza się kilkukrotnie natryskowo na przygotowany proszek, doprowadzony do stanu fluidalnego. Składniki roztworu lepiszcza wybrane są spośród poliwinylopirolidonu, skrobi preżelowanej oraz glikolu polietylenowego, a stężenia składników w roztworze zawierają się w przedziale od 0,1 do 30% wagowych, a zawartość w proszku frakcji o ziarnach, których średnica jest mniejsza niż 90 pm jest nie mniejsza niż 30%, a korzystnie nie mniejsza niż 80%. Roztwór lepiszcza wprowadza się korzystnie w tempie od 0,1 kg do 2,5 kg na minutę, a najlepszą wydajność osiąga się przy natryskiwaniu w tempie od 0,5 kg do 1,5 kg na minutę. Proces prowadzony jest w suszarko-granulatorze fluidalnym, a temperatura procesu utrzymywana jest w przedziale od 50 do 90 stopni Celsjusza, korzystnie od 65 do 75 stopni Celsjusza.
Pomiędzy kolejnymi natryskami lepiszcza, złoże fluidalne drobnego proszku jest korzystnie suszone w czasie od 5 do 30 minut, a najkorzystniej od 10 do 20 minut.
Korzystnie, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 2% glikolu polietylenowego. W innym korzystnym przykładzie wykonania, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 0,5% skrobi preżelowanej.
W innym korzystnym przykładzie wykonania, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 5% poliwinylopirolidonu i 8% skrobi preżelowanej.
W innym korzystnym przykładzie wykonania, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu, 0,5% glikolu polietylenowego i 1,5% skrobi preżelowanej.
W innym korzystnym przykładzie wykonania, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 1% glikolu polietylenowego i 2% skrobi preżelowanej.
W innym korzystnym przykładzie wykonania, jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 3% glikolu polietylenowego i 4% skrobi preżelowanej.
Przedmiot wynalazku ukazano poniżej w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d I
Do kosza zasypowego suszarko-granulatora załadowuje się 60,0 kg drobnego proszku mleczanu magnezu. Do zbiornika układu natryskowego załadowuje się 21,3 kg roztworu lepiszcza, przygotoPL 226 605 B1 wanego z 18,1 kg wody oczyszczonej i 3,2 kg poliwinylopirolidonu. Klapami wlotową i wylotową wyregulowuje się przepływ powietrza tak, by uzyskać stan fluidalny. Wyregulowuje się temperaturę powietrza tak, by na wylocie wynosiła ona 70°C. Natryskuje się pierwszą porcję roztworu lepiszcza w ilości 7,1 kg w tempie 1,0 kg/min. Złoże fluidalne suszy się przez 20 min. W 2 cyklach (natryskiwanie-suszenie) używa się pozostałe 14,2 kg roztworu lepiszcza. Trzecie suszenie prowadzi się przez czas 80 min. Chłodzenie proszku mleczanu magnezu o zwiększonej gęstości nasypowej prowadzi się do czasu osiągnięcia temperatury 30°C powietrza na wylocie. Proszek mleczanu magnezu o zwiększonej gęstości nasypowej przesiewa się przez klasyfikator z sitem o wielkości oczek 1,6 mm do pojemników. Pojemniki szczelnie zamyka się.
P r z y k ł a d I
Do kosza zasypowego suszarko-granulatora załadowuje się 20,0 kg drobnego proszku węglanu wapnia oraz 0,20 kg skrobi preżelowanej. Do zbiornika układu natryskowego załadowuje się 5,55 kg roztworu lepiszcza, przygotowanego z 4,7 kg wody oczyszczonej i 0,85 kg skrobi preżelowanej. Klapami wlotową i wylotową wyregulowuje się przepływ powietrza tak, by uzyskać stan fluidalny. Wyregulowuje się temperaturę powietrza tak, by na wylocie wynosiła ona 75°C. Natryskuje się pierwsza porcję roztworu lepiszcza w ilości 1,11 kg w tempie 0,2 kg/min. Złoże fluidalne suszy się przez 15 min. W 4 cyklach (natryskiwanie-suszenie) używa się pozostałe 4,44 kg roztworu lepiszcza. Piąte suszenie prowadzi się przez czas 45 min. Chłodzenie proszku węglanu wapnia o zwiększonej gęstości nasypowej prowadzi się do czasu osiągnięcia temperatury 30°C powietrza na wylocie. Proszek węglanu wapnia o zwiększonej gęstości nasypowej przesiewa się przez klasyfikator z sitem o wielkości oczek 2,0 mm do pojemników. Pojemniki szczelnie zamyka się.
P r z y k ł a d II
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 2% glikolu polietylenowego.
P r z y k ł a d III
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 0,5% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d IV
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 5% poliwinylopirolidonu i 8% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d V
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu, 0,5% glikolu polietylenowego i 1,5% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d VI
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 1% glikolu polietylenowego i 2% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d VII
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie I, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 3% glikolu polietylenowego i 4% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d VIII
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 2% glikolu polietylenowego.
P r z y k ł a d IX
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 0,5% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d X
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 5% poliwinylopirolidonu i 8% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d XI
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu, 0,5% glikolu polietylenowego i 1,5% skrobi preżelowanej.
PL 226 605 B1
P r z y k ł a d XII
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 1% glikolu polietylenowego i 2% skrobi preżelowanej.
P r z y k ł a d XIII
Proces prowadzi się według sposobu opisanego w przykładzie II, przy czym jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 3% glikolu polietylenowego i 4% skrobi preżelowanej.
Claims (13)
1. Sposób zwiększania gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców, w szczególności soli magnezu i wapnia, których średnica ziaren nie przekracza 250 ąm, znamienny tym, że co najmniej dwuskładnikowy roztwór lepiszcza wprowadza się w suszarko-granulatorze fluidalnym, kilkukrotnie natryskowo na przygotowany proszek, doprowadzony do stanu fluidalnego, przy czym temperatura procesu utrzymywana jest w przedziale od 50 do 90 stopni Celsjusza, a składniki roztworu lepiszcza wybrane są spośród poliwinylopirolidonu, skrobi preżelowanej oraz glikolu polietylenowego, a stężenia składników w roztworze zawierają się w przedziale od 0,1 do 30% wagowych, a zawartość w proszku frakcji o ziarnach, których średnica jest mniejsza niż 90 ąm jest nie mniejsza niż 30%.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zawartość w proszku frakcji o ziarnach, których średnica jest mniejsza niż 90 ąm jest nie mniejsza niż 80%.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że roztwór lepiszcza wprowadza się w tempie od 0,1 kg do 2,5 kg na minutę.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że roztwór lepiszcza wprowadza się w tempie od 0,5 kg do 1,5 kg na minutę.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że temperatura procesu utrzymywana jest w przedziale od 65 do 75 stopni Celsjusza.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że pomiędzy kolejnymi natryskami lepiszcza, złoże fluidalne drobnego proszku jest suszone w czasie od 5 do 30 minut.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że złoże fluidalne drobnego proszku jest suszone w czasie od 10 do 20 minut.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 2 % glikolu polietylenowego.
9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu i 0,5% skrobi preżelowanej.
10. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 5% poliwinylopirolidonu i 8% skrobi preżelowanej.
11. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 4% poliwinylopirolidonu, 0,5% glikolu polietylenowego i 1,5% skrobi preżelowanej.
12. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 1% glikolu polietylenowego i 2% skrobi preżelowanej.
13. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jako lepiszcze zastosowano roztwór zawierający 3% poliwinylopirolidonu, 3% glikolu polietylenowego i 4% skrobi preżelowanej.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL402268A PL226605B1 (pl) | 2012-12-28 | 2012-12-28 | Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL402268A PL226605B1 (pl) | 2012-12-28 | 2012-12-28 | Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL402268A1 PL402268A1 (pl) | 2014-07-07 |
PL226605B1 true PL226605B1 (pl) | 2017-08-31 |
Family
ID=51063083
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL402268A PL226605B1 (pl) | 2012-12-28 | 2012-12-28 | Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL226605B1 (pl) |
-
2012
- 2012-12-28 PL PL402268A patent/PL226605B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL402268A1 (pl) | 2014-07-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Saleh et al. | Coating and encapsulation processes in powder technology | |
JP2017200695A5 (pl) | ||
CN102083518B (zh) | 加工颗粒的方法和装置 | |
JP6576395B2 (ja) | 耐摩耗性でかつ流動性のグリコシアミンを含有する成形体及びその製造法 | |
CA2844198C (en) | Granulation method and system | |
JP2010001460A5 (pl) | ||
US20190241478A1 (en) | Ammonium sulfate-containing granulate, method, and system for producing same | |
US20180237356A1 (en) | Granular fertilizers comprising macronutrients and micronutrients, and processes for manufacture thereof | |
HRP20201718T1 (hr) | Proizvodi od amonijevog nitrata i postupak njihove priprave | |
RU2107660C1 (ru) | Грануляты цианидов щелочных металлов и способ их получения | |
PL226605B1 (pl) | Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków soli berylowców | |
RU2628493C2 (ru) | Способ получения сульфата-нитрата аммония | |
PL223143B1 (pl) | Sposób zwiększenia gęstości nasypowej drobnych proszków do wyrobu tabletek | |
JP7180444B2 (ja) | 粒状硫安の製造方法および粒状窒素肥料の製造方法 | |
JP7107253B2 (ja) | 粒状肥料および粒状肥料の製造方法 | |
CN107531583A (zh) | 硫酸铵造粒 | |
JP2020007167A (ja) | 被覆粒状尿素および配合肥料 | |
Kamińska et al. | Analysis of the granulation process mechanism-stand and scope of experimental investigations | |
Maroglou et al. | Fluidized bed Granulation Technology and its application to tungsten carbide | |
CA2923071A1 (en) | Fluid bed classification elements | |
Patnaik et al. | Granule growth mechanism studies in a fluidized bed granulation | |
NL1011307C1 (nl) | Werkwijze voor het vormgeven van (aard)alkalimetaalbenzoaatdeeltjes. | |
Yukhymenko et al. | Research of operating mode of rhombic gravitational pneumatic classifier | |
CA3225566A1 (en) | Method for drying preferably biogenic residues, and bioreactor for carrying out the method | |
Singh et al. | Design and Evaluation of a Salt Agglomeration System |